Au pair: změna rodiny

Chcete vyjet do USA jako au pair, nebo už jako au pair v Americe pracujete a přemýšlíte, co nastane, pokud nebudete u vaší hostitelské rodiny spokojeni? Můžete si najít novou hostitelskou rodinu? Jak změna rodiny probíhá?

Jako au pair hostitelskou rodinu rozhodně změnit můžete. Může se stát, že si jako au pair s rodinou, či s dětmi nesednete, nebo se objeví nějaký problém. Pak je tedy lepší rozhodnout se rodinu změnit. Nebojte se najít si lepší rodinu, kde se budete cítit dobře po celou dobu vašeho pobytu v USA. 

Kdy může/musí au pair změnit hostitelskou rodinu

Při změně hostitelské rodiny se nemusí jednat jen o konflikt mezi au pair a hostitelskou rodinou. Změna hostitelské rodiny může proběhnout i z důvodu odstoupení hostitelské rodiny od smlouvy, nebo rozhodnutí au pair o prodloužení pobytu s jinou hostitelskou rodinou.

Rematch

Problém v rodině 

Rematch je změna hostitelské rodiny právě z důvodu nějakého problému, který nastal mezi au pair a hostitelskou rodinou. Může to být neporozumění si, jiná očekávání jednoho od druhého, nebo třeba nevyhovující přístup k výchově dětí.

Američané mají jinou mentalitu, a tak je potřeba počítat s určitými nedorozuměními. Někdy ale právě velký kulturní a mentální rozdíl způsobí, že nastane nějaký problém. Často se stává, že i dané místo, město, nebo stát au pair nesedí.

Je dobré si už při hledání původní hostitelské rodiny uvědomit, co by vám na potencionální rodině, u které máte žít minimálně rok, vadilo. Nebojte se ptát a zjišťovat co nejvíc informací, ještě než se pro konkrétní rodinu rozhodnete. Základem je zde komunikace. Inspirujte se, Jak si vybrat správnou hostitelskou rodinu.

Odstoupení od smlouvy 

Rematch může proběhnout i v přátelském duchu. Většinou v důsledku, kdy se u hostitelské rodiny objeví nějaká radikální změna, která způsobí, že au pair nadále není v rodině potřeba.

Důvod může být například změna zaměstnání hostitelských rodičů, tedy víc času na děti a málo práce pro au pair. Nebo naopak ztráta zaměstnání, nedostatek financí a jiné rodinné důvody. Au pair tedy nemá na vybranou a musí se přizpůsobit situaci, ve které se rodina ocitne.

Prodloužení programu

Další možností změny je rozhodnutí au pair o prodloužení jejího/jeho pobytu v USA s jinou hostitelskou rodinou. Při tomto prodloužení má au pair na vybranou. Může zůstat s původní hostitelskou rodinou, pokud se na tom společně dohodnou. Nebo může hostitelskou rodinu změnit a to z jakéhokoliv důvodu.

Důvody změny bývají různé a někdy tam žádný konkrétní důvod být nemusí. Nebojte se poznávat a zkoušet nové věci. Můžete se tak podívat na víc míst, poznat více lidí a zažít více zážitků.

Jak probíhá změna hostitelské rodiny

Rematch

Ať už při rematch, nebo při prodloužení, se může au pair rozhodnout, zda chce program ukončit a odjet zpět do své země, nebo si najít novou hostitelskou rodinu. Pokud se tedy rozhodnete rodinu změnit, obraťte se na vaší LCC. 

To je vaše koordinátorka, kterou vám poskytne každá au pair agentura. Tato koordinátorka se stará o skupinu au pairs ve vašem okolí. Poradí vám, jak dále postupovat, co se s vámi bude dít, pokud musíte rodinu opustit okamžitě, a bude tu pro vás.

Pokud jste vy, nebo vaše hostitelská rodina definitivně rozhodnutí, že chcete rodinu změnit, uskuteční se meeting s vámi, vaši hostitelskou rodinou a vaši LCC. Na tomto meetingu LCC získá potřebné informace o důvodech změny rodiny a potvrdí rematch.

Poté se dostanete se do čtrnácti denního procesu, kdy si musíte najít novou hostitelskou rodinu. Pokud musíte opustit hostitelskou rodinu okamžitě, většinou můžete po dobu rematche zůstat u vaši LCC.

Agentura vám znovu otevře váš profil, který bude v sekci ‘rematch’, to aby potencionální hostitelské rodiny věděly že hledáte rodinu akutně. I hostitelské rodiny, které prochází tímto procesem, jsou v této sekci, a můžete tak lehce najít rodinu, která vás bude potřebovat okamžitě.

Prodloužení

Při prodloužení programu probíhá vše velmi podobně s rozdílem, že nebudete v sekci rematch, ale znovu se vám otevře váš au pair profil už několik měsíců předem. K tomu, aby se vám profil otevřel, budete muset mít splněné classes na některé z amerických univerzit v určitém termínu.

Budete tak mít dostatek času si pečlivě vybrat vaši novou hostitelskou rodinu. Při prodloužení si můžete také určit preference místa, nebo věku dětí. Můžete si tedy vybrat určité státy, ze kterých by měla potencionální hostitelská rodina být. Výhodou je zde také reference od vaši předchozí hostitelské rodiny, kterou vám musí napsat jeden z host rodičů.

Při prodloužení programu se také budete muset rozhodnout, zda chcete prodloužit na 6, 9, nebo 12 měsíců. Je dobré myslet i na to, že většina rodin hledá au pair na min. 1 rok. Může být tedy např. náročnější najít si rodinu podle vašich představ na 6 měsíců.

Další možnosti, jak si najít novou hostitelskou rodinu

Facebookové skupiny

Existuje několik skupin na Facebooku, kde komunikují au pair, ale i hostitelské rodiny z různých států a různých koutů USA. Je to skvělá příležitost, jak najít rodinu, která akutně au pair hledá.

Stačí přidat pár vašich fotek a napsat něco o sobě a o vašich zkušenostech s dětmi. Nezapomeňte přidat vaše au pair ID a hledat rodinu, která je ve stejné agentuře, jako vy. Pokud se přes Facebook s rodinou spojíte, díky vašemu au pair ID vás pak vaše LCC spojí a poskytne potřebné dokumenty a informace.

Spojení přes LCC

Vaše koordinátorka má mnoho kontaktů na další LCC z různých států a měst v USA. Často se i osobně zná s mnoha rodinami. Poproste ji, aby kontaktovala ostatní koordinátorky a třeba vám právě ona pomůže najít novou hostitelskou rodinu co nejdřív.

Co když si nenajdu novou hostitelskou rodinu?

V obou případech, tedy v rematch, i při prodloužení, budete muset odletět zpět domů, pokud si včas nenajdete novou hostitelskou rodinu. Je tam ale velký rozdíl v čase, který máte k dispozici pro hledání rodiny. Při rematch máte jen 14 dní, zatímco při prodloužení několik měsíců.

Ano, hledání nové rodiny při rematch může být stresující, ale většina těchto au pair rodinu nakonec najde a v USA zůstává. Nebojte se tedy do rematch jít, pokud u té nynější jste opravdu nespokojení. 

Při prodloužení máte mnohem víc času na to najít tu správnou rodinu. Stává se jen výjimečně, že by si au pair novou hostitelskou rodinu nenašla. Naopak, je dobré uvážit kladné i záporné zkušenosti z předchozí rodiny a podle toho si vytvořit lepší podmínky v té další.

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

[contact-form-7 id=“1720″ title=“Agentura Coolagent“]

Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).