Dovoz z USA: Clo, DPH, přeposílání balíků i asistovaný nákup

Využít dovoz z USA láká především u zboží, které je v České republice mnohem dražší nebo nedostupné. Počítejte ale s dalšími náklady, které dovoz z USA vyžaduje. K ceně zboží je nutno připočítat i clo a DPH a náklady na dopravu. Pokud se chcete ujistit, že vámi vybrané zboží opravdu dorazí, využijte služby asistovaného nákupu a přeposlání zboží. I v tomto případě je ale potřeba počítat s dalšími náklady.

Dovoz z USA: povinnost zaplatit clo a DPH

Některé zboží, například elektronika nebo oblečení je v USA mnohem levnější než u nás a jejich dovoz z USA proto mnohé láká k jejich nákupu. U takto pořízeného zboží je ale potřeba dát pozor na nutnost platit clo a DPH. Do finální ceny zboží je také nutné započítat další náklady, které z nákupu vyplývají.

Je potřeba si spočítat, jestli se vám dovoz z USA vyplatí, když se započítá clo, DPH, náklady na dopravu i provizi v případě využití služeb jako je asistovaný nákup a přeposlání zboží.

Jak celý nákup zprocestovat, kolik to stojí a jak bezpečné to je? Podívejte se na krátký návod a průvodce pro zájemce, kteří chtějí dovést něco z USA.

Jak poslat balík z USA do ČR

K posílání balíků z USA můžete využít několik společností, které tuto službu nabízí. Pokud chcete poslat dopis nebo menší balík do váhy 1,3 kg, můžete využít služby First Class Mail International. Cena této služby závisí na přesné váze balíčku. Počítejte s cenou od 7 USD do 22 USD a doručovací dobou 1 – 3 týdny. Nevýhodou této služby je, že se zásilka nedá pojistit ani sledovat.

Potřebujete-li zaslat větší balík, můžete využít službu Priority Mail International, která vám přepraví balík o váze do 9 kg za cenu od 25 do 32 USD. Tuto zásilku již lze pojistit a sledovat a doba jejího doručení by neměla přesáhnout dva týdny.

Pokud e-shop, ze kterého nakupujete, nerozesílá své zboží mimo USA nebo si nejste jistí věrohodností vybraného e-shopu, můžete využít možnosti asistovaného nákupu nebo přeposílání balíků.

Asistovaný nákup z USA

asistovaný nákup z usa

Přemýšlíte-li, jak nakupovat z USA, aniž byste naletěli podvodným e-shopům a ochránili se před nákupem předraženého zboží, využijte službu asistovaného nákupu. Asistovaný nákup z USA probíhá tak, že si na americkém e-shopu vyberete zboží, zkopírujete jeho odkaz a ten vložíte do systému firmy, která vám nákup zprostředkuje.

Tato firma následně provede kontrolu obchodu i ceny zboží. Pokud objeví nějaký problém, vyhledá vám stejné zboží u jiné firmy nebo najde požadované zboží levněji. Následně tato firma zboží zakoupí, uhradí americkou platební kartou a následně toto zboží přepošle přes jejich sklad v Americe přímo k vám.

 • Výhody: Pokud asistovaný nákup proběhne přes ověřené firmy, máte jistotu, že vám zboží opravdu přijde a nebudete oklamáni podvodným e-shopem.
 • Nevýhody: Za asistovaný nákup zaplatíte firmě procenta z nákupu.

Firmy, které vám pomohou s asistovaným nákupem

 • usa-balik.cz (Za tuto službu si účtuje 6% provizi z celkové hodnoty nákupu)
 • dovozusa.cz (Za tuto službu si účtuje 15 USD. Za zboží nad 230 USD je provize 7 %)
 • shipito.com (Za tuto službu si účtuje 8,5 USD + 8% provize a poplatek za zpracování)

Přeposlání balíků z USA

Přeposlání balíků z USA využijete v případě, kdy prodávající nezasílá vámi vyhlédnuté zboží mimo Spojené státy nebo jsou dopravní náklady příliš vysoké. V tomto případě je vhodné využít některou ze společností, která se specializuje na přeposílání balíků.

Vyhlédnuté zboží necháte zaslat na jejich sklad v USA a oni vám ho následně přepošlou leteckou dopravou (DHL, Fedex) nebo lodní dopravou. Pokud si vyberete na dovoz zboží z USA leteckou dopravu, budete ho mít k dispozici již do týdne. Lodní doprava trvá 3 – 6 týdnů.

Firmy, které vám pomohou s přeposíláním balíků

 • usa-balik.cz (Za tuto službu si účtuje poplatek 10 – 15 USD)
 • dovozusa.cz (Za tuto službu si účtuje 13 USD)
 • shipito.com (Závisí na váze zásilky a přepravní metodě)

Dovoz aut z USA

dovoz aut z usa

Pokud toužíte po modelu auta, který není na evropském trhu k dispozici, jistě vás bude zajímat, jak na dovoz vozidel z USA. Pokud si chcete auto vybrat osobně, zahrňte do kalkulace i cenu za letenku.

Převoz auta do ČR vás vyjde na 850 USD – 5 000 USD dle společnosti (využít můžete například společnost uShip nebo Ship a Car Direct). Za auto dále musíte zaplatit clo (10 %) a DPH (21 %). Na několik tisíc korun vás přijde i homologace vozidla dle evropských norem, STK a registrace vozidla.

Nejčastěji se auta hledají na Ebay, kde vám bude udělena ochrana pro kupujícího. Při dovozu auta je potřeba předložit:

 • kupní smlouvu v originále,
 • Certificate of Title (velký technický průkaz),
 • Damage Disclosure Statement (potvrzení o poškození vozidla – platí i pro zcela nové vozy).

Při přihlašování automobilu v ČR si k těmto dokumentům ještě připravte Potvrzení o provedené technické kontrole a doklad o zaplacení cla a DPH.

Na co si dát pozor při dovozu z USA

 • Kupujte zboží jen od ověřených prodejců.
 • Vždy se přesvědčte, že máte zásilku pojištěnou, případně ji sami pojistěte.
 • Nezapomeňte zaplatit clo a DPH. DPH za zboží platíte vždy, ale zboží v hodnotě do 150 EUR je osvobozené od cla. Zároveň pro vás platí v obou případech povinnost elektronicky podat celní prohlášení.