J1 víza

J1 víza, nepřistěhovalecká víza, nebo oficiální název Exchange Visitor’s program. Tento program vznikl již v roce 1961 za prezidenta J. F. Kennedyho. J1 víza využívají převážně mladí lidé a studenti.

Je to nejjednodušší způsob, jak v USA získat krátkodobé pracovní povolení. Tyto víza měly původně zajišťovat výměnné programy, ale úplně tomu tak není.

Tyto víza jsou pod dohledem amerického ministerstva zahraničí a můžete je získat pouze přes agenturu, nebo s pomocí sponzora, či vzdělávací neziskovou institucí.

Ať už přes agenturu zajišťující Work & Travel, Univerzitní stáže, nebo některou z Au pair agentur. Jedna z těchto agentur vám musí být vašim potencionálním sponzorem a zajistit vám vstup do USA na tyto víza. 

S těmito vízy můžete vstoupit na území USA 30 dní před oficiálním datem uvedeným ve formuláři DS 160 a můžete zůstat 30 dní po ukončení

Možnosti využití J1 víza 

Work & Travel 

Součástí programu J1 víza je Work & Travel, neboli Práce a cestování. To je program určený výhradně pro studenty vysokých škol, díky kterému dostávají povolení pracovat a cestovat v USA v letních měsících. 

V USA můžete pracovat až 5 měsíců a po skončení pracovní povinnosti máte nárok na 1 měsíc cestování. Většinou se jedná o práci v cestovním ruchu. Například v hotelích, restauracích, zábavných či národních parcích, nebo kempech. 

Vše o tomto programu, užitečné rady najdete na stránce Work and Travel USA

Univerzitní , či pracovní stáž

Pokud chcete vyjet na školení, pracovní či studijní stáž, nebo výzkum u zaměstnavatele v USA, pak jsou J1 víza správnou volbou. 

Je možnost vyjet na studijní stáž, neboli Trainee, kdy vyjedete do USA na praxi do americké firmy v rámci vašeho studia.

Je nutné, aby váš zaměstnavatel byl autorizovaným sponzorem výměnných programů v rámci J1 víza. Jestli tak nesplňuje, jako další možnost můžete získat nezbytné sponzorství přes odsouhlasený pracovní výměnný program. 

Délka pobytu v USA v rámci pracovní, nebo studijní stáže může být 6 až 20 měsíců

Au pair program 

Další možností, jak vyjet do USA na tyto víza je Au pair program. Tuto možnost převážně využívají mladé lidi po střední škole s touhou naučit se jazyk a zkusit si žít v USA.

Nicméně věková hranice je až 26 let. Jako Au pair do USA pojedete minimálně na 1 rok a budete bydlet u hostitelské rodiny. 

Ta vám bude zajišťovat stravu, bydlení a další výhody. A vy se jim naoplátku budete starat o děti a pomáhat s domácností. Budete dostávat týdenní kapesné. 

Více o tomto programu a jakou si vybrat agenturu najdete zde  Největší agentury pro au pair . Pomoc s výběrem hostitelské rodiny potom zde Au pair program: Jak si vybrat správnou hostitelskou rodinu?.

Podmínky k získání J1 víza

Podmínky se pro jednotlivé programy liší. Záleží, jaký program si vyberete, vzhledem k vašim nárokům a preferencím. 

V případě, že si vyberete program Work and Travel, musíte být:

 • studentem prezenčního studia vysoké školy, mít za sebou alespoň jeden semestr 
 • v AJ na komunikativní úrovni (B2)
 • starší 18 let 

Jestliže se rozhodnete získat tyto víza v rámci Au pair programu, hlavní podmínky jsou:

 • dokončená střední škola s Maturitou
 • dobrý zdravotní stav
 • prokazatelná praxe v práci s dětmi
 • věk 18-26 let

Pokud se rozhodnete jet na studijní, nebo pracovní stáž, podmínky obecně záleží na tom, jestli pojedete pracovat, nebo studovat. Nicméně co se víza týče, základní podmínky jsou následující:

 • být studentem střední či vysoké školy
 • zařídit si sponzorství s vaším zaměstnavatelem či studijní institucí

V některých případech musíte také jako žadatel prokázat, že splňujete jisté zdravotní a morální podmínky. 

Jak J1 víza získat 

Krok 1: Vyplňte Elektronickou žádost o nepřistěhovalecké vízum (DS-160 form). 

Krok 2: Zaplaťte vízový poplatek. Ten činí 160 dolarů. 

Krok 3: Jako další si sjednejte schůzků na ambasádě. Ke sjednání této schůzky budete potřebovat následující:

 • váš pas (platný minimálně 6 měsíců)
 • referenční číslo z účtu o zaplacení vízového poplatku
 • deseti místní kod z vyplněného dokumentu DS-160 form 
 • vaši fotografii pasového formátu

Krok 4: Pak už se zůčastněte domluveného pohovoru na ambasádě a snažte se všechny otázky odpovědět dostatečně uspokojivě a víza jsou vaše. 

Krok 5: Pas s vízy pak obdržíte do 14 dnů. 

Takže jak dlouho trvá vyřízení? Záleží na mnoha okolnostech, ale v těch lepších případech je možné vízum obdržet do 14 dnů od prvotního vyplnění žádosti.

V některých případech mohou být vyžadovány další úkoly, informace, či dokumenty. Buďte tedy připraveni zodpovědět případné doplňující otázky.