Ubytování v USA je jednou z prvních věcí, kterou je třeba při cestě do této země řešit. Ať už se jedná o krátkodobý nebo delší pobyt v podobě road tripu, vždy je lepší si vše alespoň přibližně naplánovat dopředu. Co znamená, když se řekne „levné ubytování“? Jsou lepší hotely nebo ubytování u soukromníků? A jak je to s bydlením v kempech?

Pohodlí nebo cena?

Spojené státy nabízejí turistům a cestovatelům opravdu velké množství ubytovacích prostor různých typů.

Pro krátkodobější pobyty v jedné lokalitě jsou nejčastější volbou hotely nebo AirBnB pronájmy, při dlouhodobějším cestování po USA jsou zase využívány spíše motely nebo kempy.

Pokud je cílem low cost cestování, volba padne pravděpodobně i na hostely a dost možná i trend posledních let – couchsurfing. To už je ale spíš záležitost pro opravdové dobrodruhy.

Jaké jsou tedy konkrétní možnosti ubytování, jejich hlavní výhody, nevýhody a ceny?

Hotel

Hotely jsou osvědčenou klasickou a najdete je prakticky všude. Jsou ve velkých městech i v národních parcích a mají široké cenové rozpětí. K nalezení hotelu je ideální použít nějaký srovnávač cen, který nabídne informace o dostupných cenách i obsazenosti.

Vybírat lze mezi hotelovými řetězci i rodinnými hotely a penziony, které bývají označovány jako Bed and Breakfast (dřívější obdoba AirBnB). Ceny se liší dle lokality i konkrétního umístění ve městě a samozřejmě dle kvality služeb a samotného ubytování.

Za lepší hotel v centru New Yorku tak zaplatíte například 4–7 tisíc za noc ve dvoulůžkovém pokoji, v částech mimo centrum lze sehnat pokoj už od 1500 Kč.

Oproti tomu vyhledávané Las Vegas nabízí celkem přijatelné ceny, a to z důvodu nalákat co nejvíce turistů. Dvoulůžkový pokoj seženete kolem 2 000 Kč i v blízkosti centra.

Ceny se také liší dle sezóny nebo akčních slev. Ty lze zjistit například na Booking.com.

Hostel

Hostely jsou velice levnou variantou ubytování, ovšem na úkor pohodlí. V hostelech jsou sdílené pokoje a platí zde pravidlo, že čím více lidí na pokoji, tím nižší cena. Jednu místnost tak můžete sdílet s deseti i více lidmi.

Většinou se jedná o mladé lidi z celého světa, kteří cestují low-costově a podobná místa cíleně vyhledávají.

Hostely mohou nabízet smíšené pokoje i pokoje pro muže a ženy zvlášť. Klasický sdílený pokoj se cenově pohybuje už od 250 Kč, v populárnějších destinacích může být cena vyšší (například hostely u Niagarských vodopádů se pohybují kolem 600 Kč na noc, v letní sezóně o něco více).

Hostely nabízejí i soukromé ubytování, tam je ale cena několikanásobně vyšší a podobná těm hotelovým.

Hlavní výhodou hostelů je to, že je najdete všude, mívají velkou kapacitu a patří k nejlevnějším variantám ubytování. Nevýhodou je naopak nedostatek soukromí i to, že páry musejí hledat hostely se smíšenými pokoji.

Motel

Tahle varianta ubytování v USA představuje americkou klasiku, která se objevuje pomalu v každém americkém filmu. Pokud je vaším cílem procestovat USA a nezůstávat na jednom místě, motely se pravděpodobně stanou vaším druhým domovem.

Jedná se o ubytovny u silnic a dálnic, které obvykle slouží pro přespání na jednu noc. Cena se pohybuje zhruba od 35 dolarů za osobu a noc s tím, že každá další osoba na pokoji platí jen menší příplatek (zhruba 6 dolarů). Dražší motely nabízejí pronájem pokoje i za 60-70 dolarů, nebývá to ale častým pravidlem.

V přepočtu se tak mohou 2 osoby ubytovat v motelu zhruba od 900 Kč za pokoj.

Motely bývají jednoduše zařízené, k dispozici je obvykle ložnice s televizí plus sociální zařízení, častým vybavením je i wi-fi nebo lednice.

Některé motely mívají venkovní bazén, který je zdarma, samozřejmostí je i dostatek parkovacích míst. Mezi oblíbené sítě motelů patří například Motel 6, Super 8 Motels nebo Best Western.

Airbnb

Airbnb sdružuje soukromé ubytovatele z celého světa a výjimkou nejsou ani Spojené státy. Jedná se o širokou škálu různých typů bydlení – od sdílených pokojů (share rooms), přes celé byty až po domy.

Jedná se o oblíbenou variantu pohodlného bydlení, která může vyjít levněji než klasické hotely. V USA jsou byty a pokoje přes Airbnb využívané hlavně ve velkých městech jako je New York, San Francisco nebo Los Angeles, protože mohou i v centrech vyjít relativně levně.

Výhodou tohoto typuubytování je mnohdy domácká atmosféra, osobní přístup, originální ubytování i to, že si lze na stránkách ubytovatele přečíst hodnocení předchozích nájemníků a cestovatelů.

Nevýhodou je naopak o něco složitější komunikace než s hotely.

Pokoj přes Airbnb rezervovat už zhruba od 1000 Kč, dál od centra se dají najít i levnější varianty. V Hollywoodu pak za pokoj zaplatíte kolem 2000 Kč.

Kempy

Stanování v kempech je v USA velice rozšířené a jedná se o jednu z nejčastějších možností ubytování v národních parcích a přírodních rezervacích. Kempů je zde tolik, že se rozhodně nevyplatí stanovat mimo vyhrazená místa.

Pokud pomineme spaní v autě, tak se jedná o nejlevnější ubytování ve Spojených státech.

Cena se pohybuje už od 7 dolarů za noc, nejdražší kempy si říkají kolem 60 dolarů za noc. Záleží na tom, zda zde budete parkovat například karavanem, normálním autem, spát ve stanu nebo si pronajmete chatku (u těch bývají ceny vyšší).

Obvykle se neplatí za osoby ani za stan, ale za prostor určení ke stanování. Někdy si tak můžete za pár dolarů zaplatit prostor, do něhož se vejdou i tři stany.

Například za kempovací místo až pro 3 stany tak zaplatíte zhruba 170 – 500 Kč. Nevýhodou je to, že podobně jako vy vyhledává tento typ ubytování i velké množství dalších cestovatelů.

Kempy proto nabízejí předběžnou rezervaci nebo si jednoduše musíte na místo počkat. Ideální je se ubytovat hned ráno, kdy ostatní turisté odjíždějí.

Bydlení v autě

Při dlouhých cestách po Spojených státech volí mnoho lidí možnost spaní v autě, nebo kombinaci levnějšího ubytování s autem. Jak je to s místy pro neplacené legální přespávání v autě nebo obytném voze?

Pokud jedete v karavanu, můžete si zaplatit místo v kempech nebo parkovat na vyhrazených parkovištích. Podobné je to i pro osobní auta. Jednou z možností je tzv. dispersed camping, nabízející kempovací místa zdarma, jen se základním vybavením (např. lavičky, občas i sociální zařízení).

Přespávat v autech lze také na odpočívadlech u silnic a dálnic, a to až 8 hodin. Noční parkování je někdy povoleno i na parkovištích u supermarketů, na některých parkovištích u přírodních nebo jiných památek nebo na některých „polních cestách.“

Vyplatí se sledovat slevové akce

Pokud si chcete své ubytování v USA zařídit předem, vyplatí se sledovat různé slevové akce, last minute slevy nebo sezónní slevy.

Oblíbené jsou i slevové akce v období různých amerických svátků nebo slevové kupóny, které lze najít online. Akce platí především pro hotely, ale dají se sehnat i na jiné typy ubytování.