Americký fotbal, roztleskávačky a stadiony plné fanoušků vytváří jedinečnou atmosféru tohoto sportu. Americký fotbal je v současnosti nejoblíbenější a nejsledovanější sport ve Spojených státech.

Velmi oblíbený je i na středních a vysokých školách, amerických colleges a celkově jsou zde děti k tomuto sportu vedené již od nízkého věku. V Americe je spoustu soutěží, které se týkají amerického fotbalu, ale ta nejpopulárnější je National Football League.

Historie amerického fotbalu sahá až do 19. století, kdy se odehrál první zápas v americkém fotbale mezi dvěma univerzitními týmy. Tento sport vznikl jako tehdejší kombinace dvou sportů, evropského fotbalu (soccer) a rugby.

Základní pravidla amerického fotbalu

Americký fotbal je týmový sport, přičemž z jednoho týmu je na hřišti vždy 11 hráčů. Ovšem v celém týmu sezóny je hráčů až 46 a hráči se stále mění, jak během hry, tak během sezóny. Hra tvá 60 minut a je rozdělena na čtvrtiny, tedy 4×15 minut.

Hřiště na americký fotbal

Hra se hraje na hřišti ve tvaru obdélníku 100 yardů dlouhém a 53 yardů širokém. Hra se hraje s míčem určeným pro tento sport a míč má v držení vždy mužstvo, které je v útoku. Na hřiště vždy nastupuje jeden tým v obraně (defense) a druhý v útoku (offense).

V útoku má tým za úkol dosáhnout co nejvyššího počtu bodů. Přičemž má tým vždy 4 pokusy na to překonat alespoň 10 yardů (endzone) a skórovat. Vše začíná na tak zvané line of scrimmage, což je místo, odkud se rozehrává a kolem kterého se týmy stavějí do základního postavení.

Průběh hry

Začíná se tam, kde skončila poslední akce. Hra začíná rozehrávkou (cickoff), neboli center přihrávkou, na quarterbacka (snap), což je velmi důležitý hráč hry. Rozhoduje totiž, zda se pokusí skórovat přihrávkou, nebo bude skórovat on sám. Navíc je v základním postavení chráněn přední linií spoluhráčů, aby se mohl věnovat skórování.

Pokud se quarterback rozhodne přihrát, poté dostane míč buď wide receiver, full back, nebo running back. Ti mají za úkol míč chytit a přiblížit se do soupeřovy end zony. Pokud tým v útoku překoná 10 yardovou hranici během 4 pokusů, získává pro svůj tým bod a pokračuje v útoku. Pokud se tato hranice nepovede překonat ani na 4. pokus, míč a právo k útoku získává soupeř.

Způsoby skórování

Akce tedy začíná první přihrávkou quarterbackovi a končí skorováním. Jsou 4 různé způsoby skórování, kdy hlavní je Touchdown. Touchdown znamená, když je míč hozený do end zóny soupeře, a nebo chycen hráčem v útoku v end zóně. Tým v útoku tak zíkává 6 bodů. Týmy dále můžou skórovat extra points, field goal, nebo safety.

Americký fotbal, NFL

NFL

NFL, neboli National Football League, není oblíbená jen v USA, ale je také  nejnavštěvovanější soutěží na světě.

Historie NFL

NFL byla založena v roce 1920 11 týmy ve státě Ohio pod jménem Professional American Football Conference. O 2 roky později se z ní stala National Football League. První oficiální mistrovský zápas se odehrál v roce 1933. Po sezoně v roce 1958, kdy byl finálový zápas považován “největším utkáním všech dob” se profesionální americký fotbal dostal do popředí.

Nová soutěž American Football League vznikla v roce 1960 a v roce 1966 došlo ke sloučení s NFL. Díky tomu později vznikl také Super Bowl, který se stal jednou z nejsledovanějších sportovních událostí na světě.

Nejúspěšnější týmy

Určitě jste již slyšeli o týmech jako jsou Green Bay Packers, kteří drží rekord nejvíce vítězství a titulů NFL, nebo New England Patriots. Další úspěšné týmy jsou také San Francisco 49ers, Chicago Bears nebo Pittsburgh Steelers.

Výběr hráčů NFL

Událostí sezóny NFL je také draft NFL. Den, kdy si jednotlivé týmy veřejně vybírají nové hráče z nejlepších univerzitních hráčů. Myšlenka draftu je, že pozice výběru nových hráčů je vždy přidělena opačně oproti umístění v předešlé sezoně. Jde o zvýšení konkurence mezi nejhorším a nejlepším týmem a zamícháním kartami pro další sezonu.

Průběh sezóny NFL

NFL tvoří 32 týmů, které jsou rozděleny do 2 konferencí. American Football Conference a National Football Conference , v každé je 16 týmů. Konference jsou pak dále rozdělené do 4 divizí, které jsou pojmenované a obsahují týmy podle světových stran. East, North, South, West, přičemž v každé z těchto divizí jsou 4 týmy.

Sezóna pravidelně začíná první týden v září a končí na konci prosince. Základní část NFL trvá 17 týdnů, přičemž každý tým odehraje 16 utkání a jeden týden je volný. Po skončení základní části soutěže postupuje vždy 6 týmů z každé konference do play-off.

Není pravidlo, kolik týmů postoupí z každé divize, musí však být alespoň jeden zástupce za každou dovizi. Vítězové play-offs, tedy jednotlivých konferencí, se poté utkají ve finálovém a velmi populárním zápase Super Bowl.

Super bowl

Super bowl je v USA velká událost, která se koná pravidelně každý rok na konci ledna/začátku února. Tento zápas, který každý rok zakončuje play-off a rozhoduje o šampionovi NFL se vysílá po celém světě a hraje se již od roku 1967.

Vítězný tým Super bowlu vyhrává The Vince Lombardi Trophy. Trofej, která byla pojmenována na počest kouče úspěšného týmu Green Bay Packers, který tento tým dovedl k vítězství v prvních dvou Super bowl hrách.

Doprovodný program

Super bowl není pouze sportovní, ale i společenskou událostí. V polovině zápasu si diváci mohou užít doprovodný program. Tato přestávka trvá hodinu a jedná se v podstatě o obrovskou show. Dříve se jednalo o vystoupení dechových orchestrů, v současnosti o vystoupení zpěváků populární hudby.

V roce 2004 však během této přestávky došlo ke skandálu, od té doby je proto přímý přenos zpožděn o pár sekund, aby se takovým situacím předešlo.

Pro zpěváky je možnost vystoupení během Halftime Show, jak se přestávka nazývá, velmi zajímavou příležitostí, jak se zviditelnit. Od roku 2013 je oficiálním sponzorem Halftime Show společnost Pepsi.

Vstupné na Super bowl

Průměrná cena lístku na tento finálový zápas sezony je $7 000. Na poslední zápas se vstupenky nejlevněji prodávaly za $4 220 a ty nejdražší až za $60 000.

Před utkáním Super bowl se pravidelně odehrává ještě tak zvaná all-star game, neboli utkání nejlepších hráčů sezony, oficiálně pojmenované AFC-NFC Pro bowl. Výsledky všech zápasů, celé sezony i finále Super Bowl najdete na oficiálních stránkách NFL.