Chcete si vyrazit na víkend do přírody, nebo plánujete kempovací roadtrip po západním pobřeží USA? Máte rádi dobrodružství a nebaví vás klasická ubytování v USA? Kempování v USA je rozhodně zážitek! Ať už se vydáte do národních parků, do Kalifornie, a nebo na hiky ve Washingtonu.

Nechcete utrácet za motel? Není pochyb o tom, že kempování je to nejlevnější bydlení. Rozhodně záleží v jakém ročním období se vydáte, na jak dlouho a jestli máte vlastní vybavení. Ty úplně obecné informace byste ale měli znát, ať už se vydáte kamkoliv na west coast.

Kempy

Celé západní pobřeží je velmi přístupné, co se kempování týče. Bohužel si nemůžete postavit stan jen tak někde. Kempy v USA jsou z velké většiny zpoplatněné. V Národních parcích budete vždycky potřebovat permit. Ten koupíte buď předem na stránkách daného národního parku, a nebo až na místě.

Většinou je potřeba si místo v kempu zarezervovat týdny, nebo i měsíce předem. A to speciálně na tech populárních místech, jako jsou například Yellowstone national Park, nebo Olympic national Park. Inspirovat se můžete i zde: Národní parky USA

V případě, že jste se rozhodli na vaše kempovací dobrodružství vyjet na poslední chvíli, máte dvě možnosti. V blízkém okolí téměř každého národního parku, nebo většího města jsou tak zvané Free Campsites, tedy free camping. Zde najdete kempy, které sice většinou nemají toaletu, sprchu, ani piknikové stoly, ale jsou zdarma.

Zde platí nepsané pravidlo, kdo dřív přijde, ten dřív kempuje. Většinou narazíte na celkem udržované kempovací místa. Nebuďte ale překvapeni jestli některý z kempů bude jen ušlapané pole.

Další možností je aplikace Couchsurfing. Tato aplikace totiž neslouží jen k tomu najít někoho, kdo vás nechá přespat u sebe na gauči. Můžete zde najít i lidé se zahradou, kteří vás nechají stanovat právě na jejich trávníku.

Annual pass

US Park Pass , neboli Annual pass je skvělá věc, ať už jste se rozhodly navštívit všechny národní parky, a nebo máte v plánu některé z populárních hiků. Annual pass vám totiž zajistí vstupy do Národních parků, jako je například Grand Canyon, Zion National Park, nebo Yosemite.

Cena tohoto permitu je 80 dolarů na rok, když koupíte úplně nový. Přičemž ceny do jednotlivých zmíněných parků se pohybují kolem 40 dolarů. A když ho na konci vaši cesty prodáte dál, ušetří vám to ne jenom mnoho času, ale i peněz.

RV kempy

Pokud jste se na vaši cestu vydali karavanem, mnoho se toho pro vás nemění. Avšak ne všechny campgrounds jsou přizpůsobeny kempování ve stanech i karavanech. Je tedy potřeba se předem ujistit, že je v pořádku karavan zaparkovat právě tam, kam máte namířeno.

Kempování na plážích

Cesta západním pobřežím ze severu až dolu do Kalifornie je nádherná. Lidé si často myslí, že kempování v USA na plážích je běžné. Ale bohužel tomu tak není. Na většině plážích je kempování z ekologického hlediska zakázáno. Je ale pár populárních kempovacích pláží přímo u Tichého oceánu, na který většinou musíte dojít krátkým hikem.

V Pacific Northwest je to například Second beach a La push beach ve Washingtonu, nebo Cape Lookout v Oregonu. V Kalifornii pak můžete legálně usnout na pobřeží v kempu Limekiln state park, kam se dá sjet přímo z úžasné Pacific coast Highway.

Hiky a kempování

Rozhodli jste se jít na jeden z tech delších hiků a spojit to s kempováním? V Pacific Northwest si budete připadat, jako v hikovací pohádce. A kdo by se nechtěl ráno probudit s výhledem na nejvyšší horu Washingtonu Mt.Rainier, nebo na jedno z nejhezčích jezer PNW Lake Diablo?

Jen si pohlídejte, aby jste měli ten správný permit na tu správnou část regionu. Permity na jednotlivé hiky se od sebe liší a je důležité mít ten správný. Parkoviště i traily jsou kontrolovány a mohli byste zbytečně dostat nemalou pokutu.

Kempování v autě

Kempování a spaní v autě je určitě možné. Jen ne vždycky najdete tak hezké a komfortní místo, jako když budete kempovat ve stanu. Jestli vám jde ale pouze o to se vyspat, máte několik možností.

První možností je Rest Area, neboli odpočívadlo pro řidiče kamionů. Tahle odpočívadla jsou na každé větší dálnici a můžete zde zůstat až 8 hodin. Výhodou jsou toalety, pitná voda a nebude vás při spánku nic rušit.

Benzínové pumpy jsou další možností, kde legálně a celkem pohodlně přespat v autě. Dost benzínových pump v USA je díky velkému množství projíždějících trucků a kamionu přizpůsobeno k odpočinku. Na těchto pumpách mnohdy najdete dokonce i sprchy a toaletu.

Další, už méně pohodlnou možností, vzhledem k počtu svítících lamp, jsou parkoviště supermarketů. Parkovat přes noc se ale na většině těchto parkovišť dá. Příkladem jsou třeba Walmart, nebo Target. Rozhodně si to ale předem pro jistotu ověřte.

Vybavení pro kempování

Mít vlastní kempovací vybavení je určitě velká výhoda. Pokud jste ale do USA přijeli jen s batohem, máte několik možností, jak kempovací vybavení získat.

Jestli se rozhodnete si vybavení koupit, stačí jej pak snadno prodat na facebookové skupině, nebo bazar webu. Pokud si vybavení pouze půjčíte, často ho můžete vrátit na jinou pobočku klidně i v úplně jiném státě, a nebo snadno poslat zpět poštou.

Outdoorové obchody

RIE je jeden z největších a nejpopulárnějších outdoorových obchodů v USA vůbec. Najdete tam opravdu vše od kempování přes horolezectví až po zimní sporty. Nakoupíte si tam ať už potřebné oblečení, sprej na medvědy, nebo stan. Najdete tam různé značky, ale i produkty s velmi přijatelnou cenou.

Jako další možnost můžete využít outlety. Outlety všech možných značek a vybavení jsou v okolí téměř každého většího města. Seženete vše co potřebujete za velmi dobré ceny.

Půjčovny vybavení

Pokud se nechcete zdržovat s nakupováním v outletech a rozhodováním jaký stan nebo spacák si vybrat, půjčovna je řešení. Půjčit kempovací vybavení si můžete například v již zmíněném RIE.

Jestli ale ani do půjčovny se vám nechce, můžete si vaše vybavení snadno objednat na online půjčovně jako je například Arrive: Rent Outdoor. Odsud Vám vybavení pošlou balíkem a vy to jen na konci vaší cesty pošlete zpět. 

Půjčení auta

Chcete si půjčit klasické, či větší osobní auto? Přemýšlíte jak projet USA? Po USA je mnoho půjčoven, které mají pobočky na většině letišť. Například je to Hertz, Enterprise, nebo Alamo. Většina půjčoven ale požaduje číslo vašeho letu, jako pojistku, že auto vrátíte.

Jestli letenku nemáte, nebo se nechystáte půjčit auto na letišti, ve většině případů po vás budou chtít kreditní kartu, nikoliv debitní. Dále budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a v některých případech vaše i vízum.

Pokud je vám nad 25 let, neměli byste platit žádné další poplatky. Pokud je vám pod 25 let, budete platit extra poplatek, který ale není nijak extrémní. Ovšem v každém případě vám musí být alespoň 21.

Jestli jste mladší, než 21 let a i přes to si chcete za každou cenu půjčit v USA auto, je to možné. Je to ale složitější a o dost finančně náročnější.

Cestujete s celou rodinou a chtěli jste si půjčit karavan? I to je možné, avšak finančně o dost náročnější. Jedna z nejpopulárnějších půjčoven je například Cruise America.

Je pro vás karavan moc velký ale chcete větší auto, nebo dodávku ve které budete moct přespat? Pak jsou tu půjčovny jako je Campervan Rentals – Escape Campervans. Tato půjčovna nabízí luxusně vybavené dodávky přizpůsobené na roadtripy, výlety a kempování.

Turo

Aplikace, kterou bych přirovnala k již zmíněné aplikaci Couchsurfing. Turo totiž funguje na principu půjčení auta od lidí. Od lidí, co mají aut víc, či svoje auto nevyužívají.

Auto vám vyhovující snadno najdete podle vaší momentální lokality a podle referencí jednotlivých profilů. Největší výhodou téhle aplikace je rozhodně cena. Nezapomeňte ale, že tady vám opět musí být 21 let.