Spojené státy americké mají velkou rozlohu a díky tomu i plno přírodního bohatství. Při cestování po USA se nelze vyhnout některému ze zdejších národních parků, které mají opravdu co nabídnout. Každý z nich je v něčem jiný a nabízí mnoho nej. Například Yellowstoneský park je vůbec nejstarší na světě, v parku Sequoia zase rostou ty nejmohutnější stromy. Které jsou ty nejoblíbenější národní parky USA a co je v nich k vidění?

Death Valley

Nejteplejší, nejsušší a nejníže položený národní park Spojených států je územím extrémů. Death Valley, v překladu Údolí smrti, nabízí zasněžené horské vrcholky, vyprahlou zem i pole plná divokých květin rozkvétajících po vzácných deštivých bouřích. Death Valley je rozlehlý park, jehož návštěvu je třeba pečlivě naplánovat.

Území se nachází na pomezí států Nevada a Kalifornie a jeho rozloha je 13 628 km². Jeho nejvyšším bodem je Telescope Peak s výškou 3 368 m, nejnižším pak pánev Badwater Basin ležící 86 metrů pod úrovní hladiny moře. Právě Badwater Basin je jedním z míst, které stojí za to navštívit. Za návštěvu stojí také Artist’s Palette – oblast s kopci zbarvenými hořčíkem a vytvářejícími úchvatné barevné scenérie.

Mramorovém kaňonu (Marble Canyon) zase najdete petroglyfy vyryté do tmavých stěn kaňonu a nenáročná procházka k Natural Bridge nedaleko Badwater Basin ukáže skalnatý útvar ve tvaru mostu. Pro milovníky výhledů je zde možnost vystoupat na vyhlídku Dante’s View, odkud je národní park jako na dlani.

Týdenní vstupné pro posádky v autech je 25 USD, pro pěší turisty a motorkáře 12 USD.

Grand Canyon

Při návštěvě západního pobřeží USA by byl hřích vynechat jeden z nejznámějších a nejkrásnějších světových parků – národní park Grand Canyon. Park zapsaný v UNESCO leží v Arizoně na jihozápadě země a ročně sem zamíří až 4,3 milionu lidí.

Návštěvníci sem jezdí kvůli impozantnímu dílu přírody, která do skal za pomoci řeky Colorado vytesala hluboká údolí, rokliny a různé průrvy. Park o rozloze 4 926 km² je protkaný turistickými stezkami, které vás zavedou na ta nejzajímavější místa.

Je zde mnoho vyhlídek, z nichž lze sledovat nekonečný výhled na skalní útvary. Jednou z oblíbených vyhlídek je ta na Horseshoe Band, nejikoničtější meandr řeky Colorado připomínající koňskou podkovu. Krásná místa najdete na jižní (South Rim) i severní části parku (North Rim), přičemž ta severní je otevřena po celý rok.

Pokud byste se chtěli vyhnout davu turistů na vyhlídkách, můžete si projít jednu ze stezek vedoucích na dno kaňonu – Bright Angel Trail. Z té se lze napojit na další turistické trasy s tím, že na dně kaňonu se nachází několik kempů pro možnost stanování.

Do tohoto národního parku jsou organizovány zájezdy například z Las Vegas, můžete si zde také zaplatit vyhlídkový let, projížďku místním autobusem nebo projet kus řeky na raftu. Cena vstupu do parku je stejná jako v případě Death Valley, tedy 25 USD za posádku v autě a 12 USD za pěší turisty.

North Cascades

North Cascades neboli Severní Kaskády představují pravou americkou divočinu s vysokými horami i hlubokými lesy nacházejícími se ve státě Washington u hranic s Kanadou. Žije zde mnoho druhů zvířat včetně vlků, rysů a medvědů a zdejší příroda nabízí pohled i na rozmanité rostlinné druhy.

Návštěvníci obvykle vstupují do parku z Národní rekreační oblasti Ross Lake u stejnojmenného jezera, které je cílem turistů, rybářů i lovců.

Mezi nejzajímavější místa parku o rozloze 2 043 km² patří údolí Stehekin se stejnojmennou osadou, Kaskádový průsmyk v horské výšce 1643 metrů nad mořem nebo Mount Shuksan, což v překladu z jazyka místních indiánů znamená „vysoký vrchol“. Na svahu hory lze navštívit jedny z nejvyšších vodopádů v Americe – Sulphide Creek Falls a o něco nižší Mount Shuksan Waterfalls.

Na vyhrazených místech v parku je povoleno kempování, takže si lze udělat dostatek času na jeho prozkoumání. Zdejší počasí je velice proměnlivé a i v létě tu můžete na některých stezkách narazit na sníh. I když je park otevřen celoročně, návštěva se doporučuje v letních měsících, kdy je zdejší podnebí nejpřívětivější.

Ostatní zde zmíněné národní parky USA jsou zpoplatněny, v tomto případě se žádné vstupné do národního parku neplatí. 

Sequoia

Druhý nejstarší národní park Spojených států je proslavený největšími stromy světa – sekvojemi. Vznikl už v roce 1890 a na ploše 1635 km² lze zahlédnout i mnoho dalších zajímavých věcí a míst než jen monumentální stromy. Ty jsou však hlavním lákadlem. Lidé sem jezdí obdivovat hlavně strom pojmenovaný Generál Sherman, který je vysoký 83,8 metru a po obvodu měří neuvěřitelných 31,3 metru.

V parku se nachází také zpřístupněná jeskyně Crystal Cave, jejíž prohlídka trvá zhruba 45 minut. Nelze opomenout ani žulovou skálu Moro Rock, na níž lez vystoupat po 400 kamenných schodech. Majestátnosti Generála Shermana by mohla konkurovat Mount Whitney, což je nejvyšší hora Spojených států (bez Aljašky). Se svými 4421 metry nad mořem se tyčí nad celým parkem.

Velice poklidnou atmosféru uprostřed přírody nabízí jezero Hume Lake, v němž se můžete vykoupat nebo projet na paddle boardu. Vstup do parku ležícím v Sierra Nevadě je přístupný z dálnice 198 a má dva hlavní vstupy-Big Stump Entrance ze severu a Ash Mountain Entrance z jihu.

Vstupné do parku je 20 USD za auto a celou jeho posádku nebo 10 USD za jednotlivce.

Yellowstone

Nyní se dostáváme k vůbec nejstaršímu a zároveň nejbarvitějšímu národnímu parku USA. A nejen USA, ale i celého světa. Park ležící na pomezí Idaho a Montany je specifický tím, že se nachází na velikém podzemním vulkánu. Díky tomu je v oblasti mnoho termálních pramenů, gejzírů i termálních jezírek různých barev.

Jednou z hvězdných atrakcí parku je gejzír Old Faithful. Když si zrovna umane, tryská vodu až do 30 až 56 metrů. Dříve býval pravidelný, dnes se jeho erupce, respektive mezery mezi nimi pohybují od 35 do 120 minut. Rozhodně byste neměli minout ani Morning Glory Pool. Jedná se o velice krásně zbarvené jezírko, které dostalo název podle stejně zbarvené květiny.

V parku jsou k vidění také prameny Mammoth Hot Springs s unikárnímí kaskádami Minerva Terrace. V chráněné oblasti je i impozantní jezero nesoucí jméno parku – Yellowstone Lake.

Cenově patří Yellowstone k nejdražším parkům, ale díky svým krásám si to rozhodně zaslouží. Za auto s posádkou zaplatíte 30 USD, motorkáři zaplatí 25 USD a pěší turisté 15 USD.

Yosemite

Yosemitský národní park v sobě snoubí tak trochu od každého z předchozích. Jsou v něm veliké skály, vodopády, sekvojové lesy i úžasné vyhlídky. Park o rozloze 3080 km² je obklopen ledovci, které vytvářejí rozlehlá údolí. Většina zdejších mohutných skal je tvořena žulou, část hornin je sopečného původu.

Když vyjedete ze San Francisca, budete v Yosemitu zhruba za 3-4 hodiny. Co zde navštívit? Ty nejhezčí výhledy na rozeklaná údolí s loukami alpského typu nabídnou vyhlídky Valley View, Tunnel View či Glacier Point. Z vyhlídek lze vidět hned několik vodopádů včetně nejvyššího vodopádu v USA – Yosemite Falls.

Mariposa Groove jsou k vidění sekvoje včetně průchozího stromu Tunnel Tree. Pracovníci parku doporučují v létě navštívit louku Tuolumne Meadows, která v tomto období nádherně kvete. Turisté by si také měli naplánovat výstup na monolit Half Dome nebo výlet do údolí Yosemite Valley. Po historii zdejších původních obyvatel lze zapátrat v Yosemitském muzeu, jehož součástí je i zrekonstruovaná indiánská vesnice.

Za vstupné do parku, do něhož se dá dostat pěti vstupy, zaplatíte 20 dolarů, pokud jedete autem a 10 dolarů za jednotlivce.

Zion

Když přijedete do Zionu, budete si připadat tak trochu jako na Marsu. Všude jsou totiž typické červené skály, které vynikají na horkém slunci. Park se nachází na jihozápadě státu Utah zhruba 250 km od Las vegas.

Scenérie jako vystřižená z klasických kovbojek ročně přiláká kolem 3 milionů lidí a není se čemu divit. Skalní kaňony, pískovcové útesy, klikatící se řeka Virgin River i nezapomenutelné výhledy uchvátí nejednoho cestovatele.

Co v národním parku Zion rozhodně neminout? Park lze projít několika turistickými stezkami, přičemž jedna z nich dokonce vede korytem řeky Virgin River. Právě trasa soutěskou The Narrows patří k těm nejoblíbenějším. Řeka do červených skal vykotlala krásné zátočiny a někdy je třeba se řekou doslova brodit.

Za klenot parku jsou považovány Emerald Pools, jezírka obklopená bujnou vegetací, vodopády a monolity z červeného kamene. Vede tudy stejnojmenná stezka. Velkým zážitkem je i Angel’s Landing-vyhlídka, na níž se dostanete po úzkém chodníku vedoucím po skále.  Častým cílem je i Kolob Canyon nebo pískovcové útesy Court of the Patriarchs.

S autem se do parku dostanete za 35 USD, jednotlivci za 20 USD.

Jak je vidno, národní parky USA mají rozhodně co nabídnout a na jejich prohlídku je třeba si vynahradit dost času. Jako zastávky na cestě po USA jsou ideální a pokud byste měli v plánu navštívit více parků, můžete si pořídit tzv. Annual Pass, což je roční vstupenka do všech parků se sníženým vstupným. Dejte si road trip s půjčeným autem přes národní parky a objevte krásu přírody v USA.