Národní park Zion se nachází v jižní části západního pobřeží Spojených Států Amerických. Konkrétně ve státě Utah poblíž města Springdale. Park plný jeskyň, pískovcových skal a kaňonů, které tu po staletí vytvářela příroda a řeka Virgin River vás určitě nezklame. Zion patří mezi ty nejhezčí, nejpopulárnější a nejnavštěvovanější národní parky USA.

Historie národního parku Zion

Tento národní park, ještě s původním názvem byl založen roku 1909. Slovo Zion pochází z hebrejštiny a znamená to posvátné místo. Park je pojmenován po jeho nejznámějším kaňonu Zion canyon. Ten pojmenoval jeden z prvních usedlíků, kteří sem přišli v 50.- 60. letech 19. století.

Poloha národního parku Zion

Zion National Park o velikosti 590 km2 se rozkládá hned ve třech geografických oblastech. Jsou to Mojave Desert (Pouště Mojave), Great Basin (Velké Pánve) a Colorado Plateau (Coloradské plošiny). Nachází se tak v unikátní geografické oblasti a zoně USA, kde žije velké množství živočichů i rostlin.

V parku Zion se vyskytuje 289 ptáků, 75 druhů savců, přes 30 druhů plazů a nespočet druhů chráněných rostlin. Běžným hikováním ale pravděpodobně potkáte zvířata, jako jsou horské kozy, nespočet veverek, jelenů a ještěrek.

Vstupné do parku

Vstupné do Národního parku Zion vyjde na $25 za auto i se všemi pasažéry. Pokud budete vstupovat do parku pěšky, zaplatíte $12 za osobu. Opět zde můžete využít the Beautiful Pass, který platí i do ostatních národních parků v USA.

A pokud se vám podaří do parku dojet v noci, do parku budete moct vjet úplně zdarma. Park je totiž otevřený 24 hodin denně. Kiosky u vstupu jsou však otevřené jen od 8 do 17 hodin.

Pokud jste se vydali na roadtrip po západním pobřeží, nesmíte Zion vynechat.

Nezapomeňte se zastavit také v Bryce Canyon National Park, který se nachází jen hodinu a půl autem ze Zionu. Dalšími parky v okolí jsou Grand Canyon National Park, nebo Death Valley. Oba jsou od Zionu vzdálené 4,5 hodiny jízdy autem.

Kdy navštívit Národní park Zion

Nejlepší období pro návštěvu parku Zion je srpen – říjen. V tyto měsíce je zde nejvíce příznivé počasí i podmínky pro prozkoumání parku. Lesy jsou krásně zbarvené a obloha bývá jasná. Naskytnou se vám tak krásné, nezapomenutelné výhledy.

V zimě a na jaře bývá počasí velmi proměnlivé a může zde napadnout i sníh. I sníh má ale v tomto parku své kouzlo. Zatímco v letních měsících, tedy v hlavní sezoně se zde teploty mohou vyšplhat až na nepříjemných 40°C. Nicméně Zion National Park je otevřený po celý rok.

Národní park Zion

Jak se dostat do Národního parku Zion

Nejčastěji se do parku Zion jezdí z Las Vegas, odkud cesta autem trvá cca 3 hodiny. Podle map sjedete na exitu 16 na silnici č. 9 a po té pak budete pokračovat i v parku. Do parku se také snadno dostanete z hlavního města Utahu, Salt Lake City. Cesta odsud do parku trvá 4,5 hodiny.

Jestli auto nemáte a nechcete cestu plánovat, pak určitě rádi využijete jednoho ze zájezdů z Vegas. Tyto 2-3 denní zájezdy autobusem z Las Vegas vyjdou na $250-$300 (cca 6 000 Kč) a navštívíte jak národní park Zion, tak i národní park Bryce Canyon.

Po samotném parku pak jezdí takzvaný Zion canyon Shuttle, tedy autobus, kterým se bezplatně dopravíte na různá místa v celém parku. Nezapomeňte se zastavit v kiosku u vstupu, kde je k dispozici mapa parku i mapa trasy kyvadlové dopravy.

Shuttle začíná v Zion Canyon Village a v sezoně jezdí už do 7:30 až do 22:00. Na každé jich zastávce staví několik v intervalech 5-10 minut. V období od března do listopadu je doprava autem po parku omezená. Budete tak muset využít již zmíněné kyvadlové dopravy.

Letenky do Národního parku Zion

A jak na levné letenky do USA? Letenky do Las Vegas, odkud je cesta autem do parku nejkratší začínají na 14 000 Kč. Letenky z Prahy přímo do Utahu do Salt Lake City pak začínají na 15 000 Kč. Určitě se vyplatí cestu začít plánovat dostatečně předem. Ušetříte tak peníze za letenky i ubytování.

Národní park Zion

Ubytování v Národním parku Zion

V okolních městech kolem parku Zion jako je například městečko St.George, Hurricane, nebo Springdale najdete veškeré možnosti ubytování. Cena se bude lišit podle toho, jaký druh ubytování preferujete. Jedna noc v hostelu se snídaní ve městě St. George začíná na $25 na osobu.

Na portálech, jako je Booking najdete tipy na veškeré druhy ubytování. Od tech nejlevnějších hostelů, přes motely až po luxusní resorty. Ubytovat se ale můžete i přímo v parku Zion v resortu Zion Lodge. Dále tam pak najdete několik kempů.

Kempování v Národním parku Zion

Pokud jste se vydali kempovat, v národním parku Zion najdete hned několik kempů. Ty nejpopulárnější jsou Zion Canyon Campground , Watchman Campground, nebo South Campground. Většina kempů v parku ale bývá přes zimu, od listopadu do března zavřených.

Kempy se cenově pohybují kolem $20 za noc. Bude záležet na tom, jestli chcete kempovací místo s elektrikou, nebo jestli si vyberete místo s hezkým výhledem. Kempy přímo v parku je potřeba si zabookovat i několik měsíců předem.

Pokud ale nestihnete, nebo si cestování předem neplánujete, najdete tu i několik kempů kolem parku Zion. Ty už nebývají tolik přeplněné. Každopádně je dobré nenechávat nic náhodě. Využít zde můžete i některé kempy, které jsou úplně zdarma. Na Free Camping najdete veškeré kempy v okolí, kde můžete přespat zdarma.

Národní park Zion

Co vidět v Národním parku Zion

Hiky

Emerald Pools

Tyto přírodní jezírka můžete vidět po cca 3 hodinovém hiku. Můžete ale dojít pouze ke spodním jezírkům (Lower Emerald Pools), ke kterým dorazíte už po 1,5 km. Jen pozor, v letních měsících mohou být jezírka vyschlá. Na jaře a na podzim se tu objevuje i krásný vodopád.

Riverside Walk Trail 

Jednoduchý hike začínající v Temple of Sinawava, který je 3,5 km dlouhý a zabere vám cca 1,5 hodiny. Klidná procházka plná krásných výhledů.

Angel’s Landing Trail

Skála velmi oblíbená horolezci, jejíž vrchol leží ve výšce 454 metrů. Nemusíte být ale zkušení v horolezectví, abyste se na tuto vyhkídku dostali. Na vrchol se dostanete i po 4 km dlouhém středně náročném hiku. Jeff Valliere drží rekord v horolezení na tuhle skálu během 43 minut.

Zajímavosti

The Narrow

Nejužší stezka v kaňonu Zion. Tato rokle je vysoká 305 metrů a široká na některých místech jen 6 metrů. Pokud se sem budete chtít podívat, připravte se na to, že se zde budete brodit řekou Virgin River, tak nezapomeňte kvalitní obuv!

The Grotto

Pískovcová skála a oblíbený cíl jak turistů, tak horolezců. Vede odtud cesta právě k nejpopulárnější vyhlídce i trailu Angel’s Landing. Můžete se zde také vydat na velmi snadný hike až k Zion Lodge, který je vhodný i pro děti.

Court of the Patriarchs

Tři obrovské pískovcové skály pojmenované podle třech postav z Bible- Abrahama, Isaaca a Jakoba. Kraťoučkým trailem, který vám zabere kolem 5 minut se vám naskytne nezapomenutelný výhled.

Weeping Rock

Útvar připomínající plačící skálu. Mechem lemovaná stezka s nádhernými výhledy je i se zpáteční cestou jen 1,5 kilometru dlouhá.

Great White Throne 

Protože tento světlý skalnatý útvar nepřipomíná nic jiného, než právě velký bílý trůn. Vrchol symbolu celého Národního parku Zion se nachází v nadmořské výšce 2 056 metrů. Tato ikona je viditelná z kterékoliv části parku.

Temple of Sinawava 

Místo na konci Zionského kaňonu, odkud se nenáročnou procházkou podél řeky můžete projít stezkou Riverside Walk Trail. Kaňon obklopují javory a topoly americké, které jsou na jaře a v létě doplněné kaskádou vodopádů.

Vyhlídkové cesty

Zion Mount Carmel Highway 

10 mílová příjezdová cesta od městečka Springdale s krásnými výhledy na skalní krajinu parku a sezonní vodopády.

Zion Canyon Scenic Drive 

Silnice s několika nádhernými vyhídkami do údolí. V sezonu si tuto cestu můžete projet pouze Shuttle busem a cesta po této vyhlídkové trase trvá cca hodinu.

Kultura a rekreační střediska

Zion Human Historic Museum

Uvidíte zde exponáty zobrazující bohatou lidskou historii parku a dozvíte se něco o americké indiánské kultuře. Dozvíte se mnoho o vzniku a formování parku prostřednictvím vodních erozí a další zajímavosti o zdejší krajině.

Zion Lodge

Jediný komplex v parku, kde se můžete občerstvit a dokonce i ubytovat. Snadno odsud dojdete až k jezírkům Emerald pools.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do národního parku Zion si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!