Nejsušší, nejteplejší a zároveň nejníže položené místo v Kalifornii i v Severní Americe, Údolí smrti, nebo taky Death Valley. Toto údolí leží na okraji Mohavské pouště jihozápadně od pohoří Sierra Nevada.

Můžete zde vidět solná pole, vyhaslé sopečné krátery, nekonečné písečné duny, nebo i Fata morgánu. V tomto parku žije plno nebezpečných živočichů jako jsou například hadi a pavouci, nebo kojoti.

Zajímavosti

Údolí obklopují hory a jeho úplné dno se nachází 86 metrů pod úrovní moře. Death Valley je také hned po Aljašce druhým největším národním parkem ve Spojených státech. 

Svůj název toho údolí ve Východní Kalifornii dostalo až v období zlaté horečky ve Spojených státech v 19.století. Tehdy si přes údolí krátila cestu skupina osadníků, kterým došla veškerá voda i jídlo. Bohužel to jeden z nich nepřežil a po jejich zážitku dostala tato oblast jméno Údolí smrti. Od té doby tam kolují historky, že smrt zde číhá na každého, kdo se opováží do údolí vkročit.

Historie tohoto údolí je ovšem velmi sporná, kouluje zde několik rozdílných legend a povídek. A to hlavně o původních městech, která jsou dnes přezdívána městy duchů.

Počasí v Údolí smrti

Počasí je tu opravdu horké. Teploty tu v létě dosáhnou až 50 °C ve stínu. Rekordní teplota zde byla 57 °C. Jestli se sem chystáte v jarních, či letních měsících, pravděpodobně vydržíte mimo klimatizované auto maximálně 15-20 minut.

Díky pouhých 5 centimetrům srážek ročne, je podnemí v Údolí smrti velmi suché. Nejvíc srážek zde spadne v zimních měsících.

Death Valley National Park

Po přemístění původních obyvatelů Indiánského kmene Šošonů, kteří zde žili, tu v 90. letech 20. století vznikl státem chráněný národní park, neboli dnešní Death Valley National Park.

Tento národní park je veřejnosti přístupný 365 dní v roce 24 hodin denně. Nenajdete zde žádnou veřejnou dopravu. A tak se do parku budete muset dopravit sami autem, nebo s některou z organizovaných tour, které vyráží například z Las Vegas.

Najdete zde několik návštěvnických center a to hlavní z nich se jmenuje Furnace Creek. Je tu například možnost ubytování, knihkupectví, informační centrum, prádelna, občerstvení, nebo stáje, kde si můžete zaplatit projížďku na koních.

Kdy se vydat do Údolí smrti

Nejlepší období, kdy se do Údolí smrti vydat je na podzim, v zimě, nebo na jaře. To v parku nejsou ty šíleně vysoké teploty. Jestli se ale přece jen vydáte do parku v létě, nezapomeňte se zásobit opravdu velkým množstvím vody a boty s kvalitní podrážkou.

Cena vstupné do národního parku

Cena za vstup do národního parku se bude pohybovat kolem 10 dolarů na osobu a kolem 25 dolarů za celé auto i s jeho pasažéry.  Můžete zde využít i tak zvaný Annual Pass, který umožňuje vstupo do většiny národních parku v USA. Veškeré informace najdete zde: US Park Pass- National Park Entrance Pass.

Kempy v údolí smrti

V Národním parku Death Valley najdete celkem 9 kempů. Ne všechny jsou ovšem otevřené po celý rok. Některé z nich jsou zdarma, ceny těch ostatních se pohybují kolem 15 dolarů.

Některé kempy jsou na léto zavřené a můžou se lišit jak cenou, tak vybavením. Kromě dvou malých kempů by všechny měly poskytovat pitnou vodu. Na kempy si nejde udělat rezervaci a platí zde nepsané pravidlo kdo dřív přijde, ten dřív spí. Užitečné informace najdete zde: Camping – Death Valley National Park.

Ty nejpopulárnější kempy v Údolí smrti:

  • Furnace Creek Campground,
  • Texas Spring Campground,
  • Mesquite Springs Campground,
  • Sunset Campground,
  • Emigrant Campground.

Jak se dostat do Údolí smrti

Nejkratší cesta je z Las Vegas, odkud cesta autem do parku trvá 2 hodiny. (190 km) Jestli si uděláte výlet z Los Angeles, je už cesta delší a bude trvat mez mála 5 hodin. (470 km). Dá se sem dojet i ze San Francisca, odkud vám cesta zabere 9 hodin. (850 km)

Jestli pojedete z Las Vegas, zde najdete tipy, co navštívit: Las Vegas: Co navštívit ve městě hříchu?.

Co vidět v Údolí smrti

Mesquite flat sand dunes

Nedaleko informačního centra Stovepipe Walls se můžete zastavit podívat se na několika kilometrové písečné duny připomínající Saharu. Do těchto písečných dun se vydejte nejlépe na východ či západ slunce.

Eureka Dunes

Jedny z těch nejvyšších písečných dun v Severní Americe najdete v severní části národního parku. Kvůli zvuku padajícího písku se o těchto dunách se říká, že zpívají.

Zabriskie point

Jeden z těch nejpopulárnějších míst v celém Údolí smrti. Perfektní spot na východ slunce a tento zajímavý zlatavě zbarvený hřbet hory. Vyhlídka je 400 metrů od parkoviště.

Golden Canyon

Nejpopulárnější hike v Údolí smrti je právě trail skrz Golden Canyon. Tento celkově 3 míle dlouhý hike nabízí opravdu úžasné výhledy. Natáčel se tu film Star Wars a některé jeho scény.

Dante’s View

Tato vyhlídka leží na vrcholu Coffin peak v 1699 metrech nad mořem. Je odsud skvělý výhled na velkou část Údolí smrti. Od centra Furnace Creek sem pojedete hodinu autem. Od parkoviště je pak vyhlídka vzdálená cca 350 metrů.

Badwater Basin

Dalším krásným místem na západ slunce je nejnižší bod v celé Severní Americe Badwater basin. Uvidíte tu hlavně velká solná pole, která vznikají tím, že se voda v přívalových dešťů velmi rychle vypaří a sůl a minerály zůstanou na povrchu.

Můžete se zde projít, ale pole jsou viditelná i z cesty. Dostanete se tam po Badwater road asi 27 km od centra Furnace Creek.

Scotty’s castle

Tahle stavba, kterou byste v Údolí smrti nečekali, byla podle mnoha legend postavena jednou z nejvýznamnějších osobností Death Valley Walter Scottem. Dnes je v oblasti zámku umístěno jedno z návštěvnických center. Můžete zde využít jednu z každodenních organizovaných prohlídek zámku i jeho sklepení.

Ubehebe crater

Velká erupce sopky smícháním lávy s podzemním jádrem stovky let zpět způsobila tento téměř 200 metrů hluboký kráter. Jedinečný výhled na kráter i údolí najdete cca hodinu jízdy autem od centra Furnace Creek. Dá se tam dojít pouhých 30 metrů od auta.

Pozůstatky města Rhyolite

Dříve to bylo největší město v celém údolí, dnes jedno z opuštěných měst také nazývaných jako města duchů. Pozůstatky z tohoto opuštěného městečka najdete asi 55 km od informačního centra Furnace Creek.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!