Počasí v USA je velmi rozmanité a někdy dost nevyzpytatelné. Počasí v Severní Americe s 50 státy, federálním územím, 5 teritorii a 5 ostrovy nejde jednoduše definovat. Je zde několik oblastí, kde se počasí a klima v USA zásadně liší, a každý kus USA je svým podnebím jedinečný.

Spojené Státy Americké se z velké části nachází v mírném podnebném páse. Nicméně v určitých částech zasahují i do ostatních podnebných pásem, jako je subtropický, nebo i tropický a polární. Podnebí v Americe má několik podob.

Celá střední část spojených států od Karibiku až po Severní Dakotu leží téměř v rovině, a proto zde dochází k velkým výkyvům počasí. Tyto výkyvy způsobuje hlavně prudký přesun větrů ze severu na jih a naopak.

Kdy je nejlepší období pro dovolenou ve Spojených Státech? Přemýšlíte, kdy je vhodná doba na cestu do USA z hlediska počasí i financí? Kdy je v Americe sezóna a ovlivňují roční období ceny dovolené v USA?

Počasí na západě USA

Západní pobřeží USA patří do mírného podnebného pásu, ovšem směrem na jih se počasí mění na sušší a teplejší. Západní pobřeží je ovlivněno Tichým oceánem, proto je podnebí v této části USA v podstatě stabilní.

Na západě jsou i místa spadající do vysokohorského podnebí, a to hlavně ve státě Washington. Hory najdeme ale i v Kalifornii. Pohoří Sierra Nevada je jedno z těch významných na západě USA.

Státy jako Washington a Oregon se vyznačují vysokým množstvím srážek a mírnými léty. Díky pohořím a vysokým nadmořským výškám se tu v zimě objevuje také mnoho sněhových srážek. Mírné léto se tu vyznačuje čerstvým vzduchem, stabilními teplotami kolem 26 °C a klidným oceánem.

Kalifornie je z hlediska podnebí rozmanitá. Na severu kolem San Francisca je podnebí chladnější s častými mlhami. Směrem na jih je tepleji, a v Los Angeles už je menší množství srážek i mlhy. Léta jsou tu horká a suchá. Věčné léto je na jihu Kalifornie v San Diegu, které již patří do subtropického podnebí.

Voda Tichého oceánu je spíše studenější a to i v létě. Ve státech Washington a Oregon je běžné koupání v krásných přírodních jezerech, která mají příjemnější teploty, než oceán. V Kalifornii je koupání, surfování v Tichém oceánu, i přes jeho nižší teploty, oblíbenou aktivitou.

Velká část západu USA, přesněji středozápadu, se vyznačuje také stepním podnebím. Jsou to státy Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Nové Mexiko, východní části států Washington, Oregon, Utah a Arizona. Většina těchto států je také oblíbená pro zimní dovolené.

Dále jsou to západní části států Severní a Jižní Dakota, Nebraska, Kansas a Texas. Znaky tohoto podnebí jsou horká suchá léta a studené zimy se sněhovými přeháňkami.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Jihozápad USA

Velmi oblíbená část USA, a to hlavně svými národními parky, přírodními útvary a krásnou přírodou. Arizona, Nevada, Nové Mexiko, Utah a část Colorada jsou velmi oblíbené státy pro jejich počasí i přírodu.

Některé z těchto států patří i do vysokohorského podnebí. Colorado má jedno z nejhezčích lyžařských středisek v USA. Nové Mexiko je také velmi oblíbené pro zimní sporty. Zalyžovat si můžete ale i v Utahu, nebo v Kalifornii.

Nevada, Arizona a Utah jsou státy patřící do takzvaného pouštního podnebí, které se vyznačuje velmi nízkým ročním počtem srážek. Charakteristické jsou srážky nižší než 250 mm. Pro toto podnebí jsou také typické velké výkyvy teplot.

V Las Vegas a ve Phoenixu se teploty běžně vyšplhají až na 40 °C. Tato města zůstávají i v zimě s příjemnými teplotami nad nulou a nulovými sněhovými srážkami.

Počasdí v USA

Aljaška

Na Aljašce zažijete tu pravou zima v USA. Je to největší a zároveň nejsevernější a nejzápadnější stát USA. Jako jediné území USA se nachází v polárním a subpolárním podnebném pásu. Severní pobřeží Aljašky tvoří Severní ledový oceán, jižní Severní tichý oceán.

Na Aljašce najdeme části s polárními pustinami, kde je trvale zmrzlá půda a nachází se až za Severním polárním kruhem. V této části Aljašky se teploty během roku jen zřídka vyšplhají nad nulu a v zimě spadnou až k -40 °C.

V subpolární oblasti jsou tundry, kde půda v letních měsících rozmrzá do hloubky několika desítek centimetrů. V této mnohem více navštěvované turistické oblasti se teploty pohybují pod nulou až 6 měsíců v kuse. Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, kdy se teploty pohybují kolem 10 °C, ale mohou vyšplhat až ke 14 °C.

Můžete zde vidět polární záři. 

Hawaii

Podnebí na Havajských ostrovech, které leží jihozápadně od západního pobřeží USA, se liší. Pro Hawaii je typické subtropické až tropické podnebí, kdy se střídají vlhká a suchá období. Duben až říjen je suché období s vyššími teplotami, po zbytek roku je spíše vlhko a větší počet srážek.

V zimě se jen na výjimečných místech objeví sněhové srážky. Teploty zimního dne v nížinách se obvykle pohybují okolo 25 °C. V létě teploty mohou vyšplhat až ke 38 °C. Nejideálnější období a dobré ceny jsou paradoxně v letních měsících a ke konci léta.

Počasí v USA

Kdy jet na západ USA

Nejideálnější období pro návštěvu západní strany Spojených Států je tedy květen až červen. Jak v Kalifornii, tak v ostatních státech u Tichého oceánu je začínající léto ideální pro dovolenou. Probouzející se příroda, ideální počasí na hiky a dobré ceny.

Také konec léta, tedy září až říjen, je ideálním obdobím, a to z hlediska počtu turistů a nižších cen. V téměř všech národních parcích na západě USA jsou právě v tato období nejideálnější podmínky. Nejen, že počasí je příjemné a ideální na hiky, ale je větší výběr kempů a dobré ceny, zatímco už není turistická sezóna.

Ve státech, jako je Nevada, Arizona, jih Kalifornie nebo Texas si užijete krásnou a teplou dovolenou i zimě. Sem můžete utéct od mrazu i v zimních měsících. Nečekejte tropické teploty, ale příjemné podmínky a jarní teploty ideální na poznávání.

Počasí v USA

Počasí na východě USA

Většina států východního USA se nachází v mírném podnebném pásu. Počasí na východním pobřeží USA je charakteristické vysokými letními teplotami a velkou vlhkostí vzduchu. Atlantský oceán na této straně má v letních měsících příjemné teploty.

V zimě je východ USA známý zase silnými mrazy, sněhovými bouřemi a velkým množstvím sněhových srážek. Florida je výjimkou a je jediným státem USA nacházejícím se v tropickém podnebném pásmu.

Města jako Chicago, New York , nebo Washington DC jsou typickým příkladem podnebí východu USA. Kvůli vlhkosti, opravdu vysokým teplotám a mrakodrapům tu nejsou letní měsíce úplně příjemné. Oblíbená část východního USA v letních měsících je Long Island a ostatní města ležící podél Atlantského oceánu směrem na jih. 

Severovýchod USA

Státy Nové Anglie jako je Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, Vermont, Maine a New Hampshire se vyznačují mírným podnebím. V létě tu teploty vystoupají ke 30 °C, vlhkost vzduchu teploty pocitově ale zvedají ještě výš. V zimě teploty mohou klesnout až na -25 °C. Jsou to velmi oblíbené státy pro zimní sporty.

Pro státy středoatlantské oblasti USA, to znamená New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware jsou typické extrémní mínusové teploty. V zimě tu spadnou až k -30 °C, pocitově až -60 °C. Podobně je na tom i stát Illinois.

Severní státy jako je Severní Dakota, Jižní Dakota, Minnesota, Wisconsin, nebo Iowa mají taktéž zimy se silnými mrazy a velkými vrstvami sněhu. Léta jsou tu horká a vlhkost vzduchu se zde drží. 

Počasí v USA

Jihovýchod USA

Sem patří nejen státy dolního pobřeží Atlantského oceánu a Mexického zálivu, ale i ostatní vnitrozemní státy USA. Jihovýchod USA zahrnuje státy Alabama, Florida, Georgia, Arkansas, Louisiana, Jižní Karolína, Tennessee a Panenské ostrovy a Portoriko v Karibiku.

Podnebí v těchto státech se nedá zobecnit. Nicméně čím více na jih se vydáme, tím budou teploty a podmínky příjemnější i v zimě. Bohužel se směrem na jih objevují také rizika silných větrů. Poslední velký uragán proběhl městem New Orleans v roce 2005. Státy jako Georgia, nebo Tennessee se spíše podobají severnějším státům s většími teplotními rozdíly.

Florida

Zatímco pro většinu států na východě USA jsou typické velké teplotní rozdíly, Florida jako jediný stát spadá do tropického podnebného pásu. Na Floridě je léto po celý rok a je to téměř jediný stát na východě USA, kam si i v zimě můžete zajet za teplem. Je to velmi oblíbená destinace Newyorčanů.

Florida společně s pobřežím Karolíny je bohužel také místem běžným pro hurikány. V letních měsících jsou tu tyto nepříjemné přírodní katastrofy velmi běžné. Nejideálnější období pro dovolenou na Floridě je zima/jaro. Ceny jsou nižší a počasí ideální. Pokuste se na Floridě vyhnout americkým jarním prázdninám.

Kdy jet na východ USA

Počasí v USA

Ideálním časem na dovolenou na východním pobřeží je jaro, nebo konec léta až podzim. Na jaře si užijete příjemné teploty a kvetoucí cherry blossoms, na konci léta super ceny. Toto období je také mimo turistickou sezónu, a tak prožijete klidnější dovolenou.

Záleží, který měsíc a kam se na dovolenou vydáte. V některých městech vás v brzkých jarních měsících mohou stále čekat nízké teploty. Směrem na jih na místech, jako je například New Orleans, jsou ovšem již na jaře příjemné teploty.

Užitečné odkazy před cestou do USA

Před odletem do USA si nezapomeňte zařídit všechny potřebné dokumenty.