Hawaii-Maui je druhý největší z osmi Havajských ostrovů hned po ostrově Big Island. Havajské ostrovy leží v centrální části Tichého oceánu a nesou přezdívku Aloha state. Tento Aloha state je 50. spolkovým státem Spojených států amerických.

Maui je velmi pohodové místo, které má svoji jedinečnou atmosféru. Mimo barevné obchůdky, organické potraviny a úžasné výhledy, budete potkávat usměvaví lidé chodící naboso, nebo různá zvířata pobíhající volně po ulici.

Jestli váháte, kam na dovolenou, Havaj a ostrov Maui je skvělá volba. Tenhle Havajský ostrov zalitý sluncem, průzračným oceánem a krásnou přírodou vás určitě nezklame. Můžete se zde užít pohodovou dovolenou v jednom z luxusních hotelů, ale i velké dobrodružství v podobě kempování, nebo spaní přes Couchsurfing.

Přemýšlíte, jaká víza na Havaj? I na dovolenou na tomto ostrově můžete využít povolení ESTA, neboli elektronický systém cestovní registrace.

Cena dovolené na ostrově Maui

Na začátek je dobré vědět, že dovolená na Havajských ostrovech a konkrétně ostrov Maui není levná záležitost. Dá se to ale pojmout i skromně. Ve větším městě jako je Kahului najdete centrum všech velkoobchodů, kde se dá jídlo v supermarketu nakoupit za celkem běžné ceny.

V těch menších městečkách jako je Paia, nebo Makawao pak můžete naopak vyzkoušet nějakou z místních specialit a zajít si do jedné z jejich útulných kaváren, či restaurací. Ceny už budou ale o dost vyšší.

Celková cena dovolené na Havaji je ovšem velmi individuální a bude záležet na několika faktorech. Na tom, jaký způsob cestování preferujete, odkud poletíte a jak dlouho dopředu cestu budete plánovat.

Jestli se na Maui vydáte na poznávací zájezd s některou z cestovních kanceláří, jako je třeba FISCHER, nebo eTravel, cena se může pohybovat kolem 80 000 Kč na osobu. Můžete ale i vychytat nějakou akci, jako je last minute a nějaký ten tisíc ušetřit. Určitě na to ale nespoléhejte.

Tato varianta je pro ty, co rádi relaxují v krásném hotelu u velkého bazénu s výhledem na moře a popíjejí drinky v rámci All-inclusive.

Hawaii Maui

Letenky na Hawaii Maui

Přímé letenky z Prahy na Hawaii Maui samozřejmě neseženete. Pokud poletíte z ČR, je dobré cestu naplánovat dopředu a popřípadě koupit akční letenky kamkoliv do USA. Nejlépe však na západní pobřeží.

Pak už stačí jen sledovat portály, jako je třeba Expedia Travel, nebo Cheap Flights Momondo a koupit navazující let na Maui. Určitě se vyplatí si s hledáním dát trošku práce a začít letenky hledat dostatečně dopředu.

Letenky pak mohou být o tisíce korun levnější. Můžete například letět z Prahy do Los Angeles, kam můžete sehnat letenku okolo 10 000 Kč. Z Los Angeles na Havaj se potom letenky pohybují kolem 400 dolarů. Takže celková cesta vás může vyjít do 20 000 Kč.

Není od věci  přestupů mezi lety využít a třeba si koupit letenky s krátkou pauzou v daném městě. Takže když poletíte přes LA, kde určitě stojí za to se zastavit, můžete si tam udělat 2-3 dny pauzu, ještě než se vydáte na krásné Maui.

Hawaii Maui

Nízkonákladové cestování

Low coast cestování rozhodně není pro všechny, ale každopádně to může být velké dobrodružství. Pokud jste zapálení cestovatelé, umíte se sbalit do jednoho batohu, nepotřebujete luxusní hotely s bazénem a baví vás na cestách objevovat tamní kulturu a potkávat se s místními lidmi, pak je tenhle způsob cestování právě pro vás.

V rámci low coast cestování na Maui můžete kempovat, nebo využít aplikaci Couchsufring, a tak potkat plno zajímavých místních lidí. Výhodou využití této aplikace a spaní zdarma u místních lidí je rozhodně ta pravá Havajská atmosféra a poznání toho doopravdického Havajského života.

Další výhodou low cost způsobu cestování je, že na Maui se může stopovat a je to tam opravdu běžné. Lidé tam mají vytvořenou velice přátelskou až rodinnou komunitu. Vždycky vám někdo velice rád zastaví a doveze tam, kam potřebujete.

Hawaii Maui

Dovolená na Hawaii Maui

Maui je nádherný ostrov a nabízí opravdu hodně. Od průzračně modré vody, výjiměčných pláží, přes hula tance a pohodovou atmosféru, až po džungli a deštný prales.

Inspirujte se itinerářem na 5 dní strávených na havajském ostrově Maui.

Pláže na Maui (den 1)

Ať už letíte odkudkoliv, určitě budete po dlouhé cestě unavení. Jestli letíte přímo z Čech, budete mít dvanáctihodinový časový posun do minulosti. Takže všechno naruby. V takovém případě rozhodně oceníte první den v podobě odpočinku na pláži.

Vydejte se na ne jednu krásných pláží, které Maui nabízí. Často jsou i blízko sebe, takže jich můžete za ten den vystřídat víc. Pravděpodobně potkáte i želvy, neboli karety, které jsou například na Hookipa beach.

A pamatujte, na kteroukoliv pláž se vydáte, nezapomeňte šnorchl a brýle. Všude je totiž možnost vidět opravdu výjimečný podvodní svět.

Jedny z nejhezčích a nejpřístupnějších pláží na Maui:

  • Kapalua Bay
  • Napili Beach
  • Kaanapali beach
  • Keawakapu beach
  • Baldwin beach
  • Big beach
  • Little beach v Makena state park

Na některých z pláží se můžete i zůčastnit místních Hula tanců. Často probíhají i různé workshopy, kde se můžete naučit plést havajské věnce, hrát na ukulele, nebo základy havajského slovníku. 

Hawaii Maui

Cesta do Hany (den 2)

Na tenhle výlet do malebného městečka Hana si určitě dopřejte celý den. Než se ale vydáte na tuhle cestu po Hana coastal Highway, ujistěte se, že máte to správné auto.

Silnice do hany totiž není v dobré kondici. Tato cesta, která vede podél východního pobřeží ostrova je dlouhá 84 km a na cestě potkáte více jak 60 mostů. 

Několik těchto mostů mají ale stejně tak jako cesta pouze jeden jízdní pruh a cesta bývá zablácená a kamenitá. Nejlepší varianta pro tenhle výlet je půjčit si jeep, nebo podobné auto, u kterého si budete moct být jistí, že vás nezklame.

Co můžete potkat na cestě do Hany:

Na této cestě do Hany ale uvidíte ty největší krásy ostrova. Zastavte se na nejrůznější vodopády, pod kterými se můžete i vykoupat. Běžte se podívat na Black Sand beach ve státním parku Waianapanapa, odkud jsou mimo jiné i nádherné výhledy.

Uvidíte tu například mořské jeskyně u kterých narazíte i na krvavě zbarvenou vodu, kterou tvoří miliony malých krevet v oceánu.

Taky se zastavte na jedné z krásných pláží. Jednou z nich je třeba Hamoa beach. A až vám bude velké horko, zastavte se vykoupat třeba v Seven sacred pools.

Nezapomeňte se také po cestě zastavit u jednoho z místních pouličních fasfoodů. Tyto stánky u cesty nebudou vypadat zrovna lákavě. Ale zaručeně tam ochutnáte to nejlepší místní jídlo. Jejich speciální kuře, ty nejlepší krevety a nebo pravé havajské Poke bowl.

Národní park Halaekala (den 3)

Ideální na tenhle kráter vyjet na západ, či východ slunce. Jestli se vám to ale nehodí, i návštěva za denního světla je velký zážitek.

Halaekala je největší spící sopkou světa. Když vyjedete až nahoru, ocitnete se v podstatě až nad mraky, odkud máte výhled na údolí sopky. Teploty tam nahoře jsou o dost nižší. Slunce tam ale neobvykle pálí. Proto si nezapomeňte teplé oblečení, ale i opalovací krém s vysokým faktorem.

Hawaii Maui

Hawaii Maui

Státní park Iao Valley (den 4)

Iao valley je státní park známý pro výhled na vrcholky pohoří, které připomínají jehly. K tomuhle jedinečnému výhledu vede krátký hike. Tento národní park se nachází jen nedaleko hlavního města ostrova Maui, Wailuku.

Jestli ale nechcete zmoknout, nezapomeňte si pláštěnku. Díky v tomu, že se tento park nachází v deštném pralese, téměř vždycky tam prší a je považován za jedno z nejmokřejších míst na světě.

Šnorchlování na Maui (den 5)

Vydejte se na šnorchlovací výlet katamaránem, či lodí, která vás zaveze na jeden z malých ostrůvků cca hodinu od přístavu, kde je šnorchlování ještě o něco hezčí, než kdekoliv jinde. Nejpopulárnější z těchto ostrůvků je Molokini Island. 

Loď většinou vyjíždí z přístavu Maalaea brzy ráno. Po cestě tam dostanete snídani a šnorchlovací pomůcky, pokud je potřeba. Poté vás vezmou na různé ověřené spoty, kde se často budete moct potápět i se želvami a po cestě zpět dostanete oběd. Tento výlet vás může vyjít na cca 80 dolarů.

Počasí na ostrově Maui

Krajina na Maui je velmi rozmanitá. Na východní části ostrova velmi často prší, zatímco o pár kilometrů dál v centrálním údolí sotva zaprší a teploty jsou opravdu vysoké. A o dalších pár set metrů dál prší opět téměř každý den.

Výhodou je, že teploty a počasí na Havajských ostrovech jsou příjemné i v zimě. A i když na některých částech ostrova často prší, někdy vás to může potěšit. Na některých částech ostrova bývá velké dusno a na jiných zase velmi vlhko.

Velký rozdíl pocítíte na již zmíněné sopce Halaekala. Teploty se od těch běžných havajských můžou lišit až o 25 stupňů. V noci tam teploty mohou klesnout i pod nulu.

Hawaii Maui

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!