Cestování karavanem po USA: Pronájem RV, rady a zkušenosti

Spojené státy jsou obrovskou zemí s mnoha krásnými místy, které stojí za návštěvu. Kvůli dlouhým vzdálenostem a touhou procestovat co nejvíce, je cestování karavanem po USA stále oblíbenější. Navíc získáte větší nezávislost, možnost objevovat zajímavá místa a zároveň na cestě dost ušetříte. Kde ale půjčit karavan, obytný vůz anebo RV? Jaké je vybavení, a kolik stojí pronájem?

Kempování v USA s karavanem nebo obytňákem má svá specifika. Podívejte se na tipy, doporučení a zkušenosti dalších Čechů.

Obytné vozy a karavany v Americe

Obytné vozy, karavany nebo také RV (recreational vehicle) jsou velmi oblíbeným způsobem, jakým poznat krásy Ameriky. Také proto najdete v USA kempy a stanice pro čerpání energií téměř na každém rohu. Cestování v USA obytným vozem je stále oblíbenější, a to nejen u starších lidí, ale právě u mladých párů s dětmi.

Vybavení karavanu

Obytné vozy a karavany bývají ve většině případů velmi dobře vybavené. Kuchyňský kout, lednice, mikrovlnná trouba, klimatizace, postele, sprcha i WC jsou běžnou součástí vybavení karavanu. Za příplatek lze získat také ostatní vybavení, jako ručníky, spací potřeby nebo nádobí.

Při balení určitě myslete na to, že v karavanu nejsou velké úložné prostory. Proto berte jen to nejnutnější a raději balte do menších a skladných zavazadel, než do velkých kufrů. Zjistěte si, které potraviny lze do USA dovážet a zabalte s sebou vše základní.

Co se technických dat karavanů a obytných vozů týče, u každého vozidla se samozřejmě liší. Rozdíl hraje především velikost a pro kolik osob je RV určeno.

Můžeme se obecně podívat na běžný karavan pro 4 osoby.

Vybavení karavanu:

 • Nádrž na pitnou vodu se pohybuje kolem 80l.
 • Nádrž na užitkovou vodu a na WC kolem 60l.
 • Plynová láhev je ve velikosti cca 40l.
 • V kabině jsou sedadla pro 4 osoby.
 • Možnost teplé i studené tekoucí vody.
 • Topení a klimatizace bývá v kabině i obytné zóně.
 • Kuchyně s ledničkou, mikrovlnou troubou, plynovým vařičem a dřezem s možností příplatku za nádobí.

Technické parametry karavanu:

 • spotřeba: cca 23-28 l/100 km
 • velikost nádrže: cca 151 l
 • tempomat
 • automatická převodovka (tou je vybavena většina aut v USA)
 • ABS systém
 • posilovač řízení

Půjčení obytného vozu v USA

kempování v USA

Obecně se doporučuje zařídit si rezervaci karavanu v USA cca půl roku před odletem.

Věk pro půjčení karavanu v USA je 25 let, a aby se půjčovna ujistila, že bude řidič v dobré kondici, dovoluje řízení až den po příletu. Určitě tak není od věci mít na první noc zařízené ubytování v hotelu.

Nejoblíbenější půjčovnou je Cruise America, se kterou má většina turistů dobré zkušenosti. Český oficiální zástupce pro tuto půjčovnu je stránka karavanyvamerice.cz. Při rezervaci nezapomeňte na havarijní pojištění. Půjčovna vám zašle před odletem dokumenty a instruktážní videa, která je potřeba si prostudovat pro seznámení s rezervovaným typem vozu.

Cena půjčení karavanu

Cena za půjčení se samozřejmě liší podle typu vozidla i sezóny. Na den vychází půjčení karavanu přibližně na 1500 Kč.

Při plánování rozpočtu musíte započíst také spotřebu vozidla, cestu z letiště, použití generátoru a ostatní výdaje jako jídlo nebo vstupné, pokud se budete chtít jít někam podívat.

Průměrnou spotřebu karavanu nebo obytného vozu můžete předem zjistit u půjčovny nebo v zaslaných dokumentech k vozidlu.

Pozorně sledujte nabídky, můžete získat slevu za včasný pronájem a cenu také ovlivňuje to, ve kterém měsíci plánujete na cestu vyrazit.

Kempování v Americe

Protože jsou karavany v Americe oblíbeným způsobem cestování nejen pro turisty, ale i pro místní, na mnoha místech naleznete vybavené kempy. USA je známá svou vstřícností k turistům, a tak se při potížích nemusíte bát, že byste nenašli někoho, kdo vám pomůže.

Kempování v USA na západním pobřeží je vůbec nejoblíbenější oblastí. Vydejte se do národních parků, do Kalifornie anebo na tůry okolo Washingtonu.

Cena kempování

Za poplatek, který se pohybuje kolem 60 dolarů za noc, lze využít RV kempy. Zde se můžete napojit na elektřinu a vodu, a tak si v klidu uvařit, vysprchovat se a nabrat síly. Nespornou výhodou je i to, že se můžete seznámit s dalšími cestovateli a nabrat nové zkušenosti.

Existuje také možnost přespání v karavanu zdarma. Využít můžete parkoviště nonstop supermarketů, odpočívadla u dálnic nebo centra pro parkování nákladních aut. Dávejte však pozor, aby nikde nebyl výslovný zákaz parkování přes noc (No Overnight Parking).

Výhodou RV oproti spaní v autě v USA je fakt, že nocování v osobním voze je na mnoha místech zakázáno zákonem. Může vás tak kdykoliv legitimovat policie a vy musíte dát vysvětlení, proč v autě spíte. Stejně tak to není ani bezpečné.

Počítejte s tím, že si v nádržích karavanu povezete odpadní vodu, kterou je potřeba vždy s čerpáním nové vypustit. K tomu slouží tzv. dumping stanice, které lze často nalézt zdarma u cest. Tuto službu můžete využít i v RV kempech za příplatek.

Práce na dálku a digitální nomádi

kempování práce na dálku

Dlouhodobé kempování lze dobře spojit i s prací na dálku. Digitální nomádi často vyrážejí na cesty s tím, že budou nejen cestovat, ale také pracovat. Nejčastěji se jedná o nějakou práci online přes počítač.

Nejoblíbenější destinace pro cestování karavanem a obytným vozem jsou USA, Kanada, severní Evropa, jižní. Evropa a také začíná být oblíbená Afrika. Zejména Krugerův národní park v Jihoafrický republice, safari v Tanzánii, Botswaně, Ugandě anebo projet Maroko je také zážitkem.

V USA lze snadno pořídit eSIM karta, díky které budete mít dostatek dat pro připojení na internet. Pak už jen stačí dobré počasí pro práci ve stoje anebo dobré zázemí karavanu, pokud budete pracovat uvnitř.

CENA eSIM do USA

Řízení v USA

Pro řízení všech typů karavanů stačí řidičský průkaz skupiny B. Některé půjčovny netolerují evropský řidičák, a tak si rozhodně zařiďte mezinárodní řidičský průkaz. Žádost o mezinárodní řidičský průkaz je nutné podat ještě v České republice osobně a můžete tak učinit na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Zaplatíte 50 Kč a platný je 1 rok.

Pokud je řidič mladší 30 let, počítejte s příplatkem za pronájem. Takový řidič je totiž brán jako nezkušený, a je tak vyšší riziko způsobení škody.

Řízení auta v USA se jinak nijak příliš neliší od toho v ČR. Auta jezdí vpravo a ve většině případů je nutné, aby byli  při jízdě všichni připoutáni. Před odjezdem určitě stojí za to si základní pravidla prostudovat.

Existuje pár hlavních rozdílů v řízení v USA oproti ČR.

 • Není povinné v průběhu dne svítit, pokud není snížená viditelnost.
 • Semafory stojí až za křižovatkou.
 • Vzdálenost se zobrazuje v mílích a benzín se počítá na galony.
 • Na světelných křižovatkách se smí odbočit vpravo na červenou, ale musíte dát přednost vozidlu přijíždějícímu zleva.
 • Na dálnicích a silnicích s více pruhy lze předjíždět zprava.

Při pronájmu auta v USA nezapomeňte mít s sebou kreditní kartu (nikoli debetní kartu). V USA jsou kreditní karty pro pronájem nezbytně nutné. Dochází totiž k blokaci vašich prostředků v rámci depositu, který skládáte pro případ poškození auta.

ESTA vízum

Do USA lze vycestovat bez víza v rámci turistického pobytu. Stačí cestovní pas platný ještě 6 měsíců po návratu a tzv. cestovní registrace ESTA. Formulář ESTA je k dispozici online a jeho vyplnění trvá cca 15 minut. Ideální je vyplnit žádost přinejmenším 72 hodin před odletem, abyste získali povolení o vycestování do USA včas.

Vycestovat na ESTA vízum můžete za účelem turistiky pod podmínkou, že doba pobytu nepřekročí 90 dní. Povolení platí 2 roky a do USA lze vycestovat opakovaně. Podobný systém platí například i v Kanadě nebo v Austrálii a pomáhá omezit neoprávněný vstup nežádoucích osob na území země.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do USA si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Využijte zvýhodněné ceny cestovního pojištění a získejte 50% slevu na AXA pojištění.

Bezpečné cestování!