Washington state, nejzápadnější stát celých kontinentálních spojených států přezdívaný také jako Evergreen state, leží na pobřeží Tichého oceánu. Často si stát Washington lidé pletou s hlavním městem Spojených Států Washington DC. Tato dvě odlišná místa ale najdete na úplně jiných koncích Ameriky!

Washington DC leží na východním pobřeží a není součástí žádného státu. Zatímco stát Washington leží na pobřeží západním. Tady žádný monument tedy nenajdete. Najdete tu místo toho ale třeba Space Needle, slavné Pike Place markets, nebo úplně první otevřený Starbucks. 

Na západní straně obklopuje stát Tichý oceán, na východě hraničí se státem Idaho, na severu s Kanadou, konkrétně s Britskou Kolumbií, a na jihu se státem Oregon. Společně s Oregonem a Britskou Kolumbií je také Washington součástí regionu Pacific North West.

Počet obyvatel státu Washington činí 7,3 milionů. Hlavní město Washingtonu je Olympia a mezi největší města patří Seattle, Spokane a Tacoma. Washington se také pyšní nejvyšší horou Mt. Rainier s nadmořskou výškou 4 392 m n. m. Našli byste ji v Kaskádovém pohoří.

Kaskádové pohoří probíhá státem Washington od severu až na jih. Rozděluje stát na východní a západní půlku, které se od sebe liší například podnebím, nebo přírodou. Rozděluje  Washington ale i z politického hlediska, a to na liberální západ a konzervativní východ.

O státě Washington a městě Seattle jste mohli také slyšet díky jeho skvělé ekonomice a sídlům velkých firem. Najdete tu velkou základnu společností jako Google, Facebook, nebo Amazon. Mezi velké obchodní i průmyslové úspěchy patří např. výroba letadel Boeing, nebo vývoj počítačového software Microsoft.

Letenky do státu Washington

Letenky do Washingtonu nejsou kvůli vzdálenosti zrovna levné. Když ale poletíte například do NY a poté navazujícím letem do Washingtonu, dají se letenky sehnat kolem 15 000–17 000 Kč. Rozhodně se vyplatí tuhle cestu naplánovat předem a ušetřit tak na letenkách spoustu peněz. Popřípadě si zjistěte Jak na levné letenky do USA. 

Ubytování ve státě Washington

Ve Washingtonu, tak jako téměř všude v USA, můžete využít k hledání a rezervaci ubytování aplikace jako  jsou Airbnb, Booking, nebo Couchsurfing. Může si např.  užít dovolenou v jednom ze skvělých hotelů přímo v downtownu. Levnější variantou potom bude zabookovat si nějaký z hostelů a motelů hned u Pike Place Markets. Velkým dobrodružstvím v tomto státě je určitě také kempování.

Kempování ve státě Washington

Jestli máte rádi přírodu a nevadí vám trochu deště, určitě se vydejte kempovat. Je tu mnoho krásných míst a hiků, na kterých se můžete probouzet s krásným výhledem. Taková místa najdete například v Olympic Národním parku, nebo v Mount Rainier Národním Parku.

Další populární místo, kde se dá kempovat,  je přímo pláž. Některé z pláží, na kterých ve Washingtonu můžete kempovat, jsou třeba La Push beach, kterou můžete znát z filmu Stmívání, nebo Pacific Beach State Park v Grays Harbor county.

Dejte si ale pozor na pokuty. Kempovací místa se tu většinou neplatí přímo na místě, ale jsou potřeba různé permity na různé oblasti Washingtonu. Je potřeba si vždy předem zjistit, jaký permit potřebujete a kde se dá zakoupit.

Obvykle se dají ale zakoupit elektronicky. Na některých místech se budete muset ale zastavit v jedné z Ranger stations, kde kvůli bezpečnosti dostanete „medvědí kanystry“, které ochrání vaše věci, především jídlo, před zásahy medvědů, Popřípadě si zde můžete zakoupit sprej na medvědy, kteří se v lesích ve Washingtonu vyskytují. 

Někde budete moci použít tzv. America the Beautiful Passes, neboli Annual pass a jinde si budete muset o Kempování v USA: West coast přečíst více, abyste měli jasno, jestli si budete potřebovat koupit permit, nebo budete moct kempovat úplně zdarma. 

Počasí a podnebí ve státě Washington

Každý, kdo alespoň trochu stát Washington zná,  ví, že nepromokavou bundu a holinky budete potřebovat téměř pořád. Ale pozor, není tomu tak v celém Washingtonu. Jak už bylo zmíněno, Kaskádové pohoří dělí Washington na dvě  různorodé poloviny.

Západní Washington se vyznačuje přímořským podnebím. Tedy nižšími teplotami, mokrou zimou a suchým létem. Obzvlášť léta jsou tu krásné, možná také proto, že po většinu dní neprší. Co se týče přírody, najdete tu husté jehličnaté lesy, ale i deštný prales. 

Ve Východním Washingtonu, na  druhé straně Kaskádového pohoří, najdete naopak polosuché slepi. V létě tu teploty mohou být o něco vyšší a v zimě byste měli počítat s větším množstvím srážek.

Celkově se ale ve Washingtonu nemusíte bát kruté zimy, pokud se bavíme o místech v nížinách jako je např. Seattle. Teploty se tu v zimě pohybují kolem mezi 0 °C a 5 °C. Na podzim a na na jaře se teploty pohybují kolem 10 až 20 °C. A v létě mohou vyšplhat až ke 30 °C.

Co vidět ve Washingtonu

Jak už víte, Washington nese přezdívku Evergreen state, a to právě díky tomu, že zde najdete krásnou přírodu, nespočet hiků a vyžití pro milovníky outdoorových sportů. Mezi oblíbené aktivity místních patří jízda na kole, chození na hiky, kempování, jízda na běžkách, lyžování apod.

Seattle

Jestli jste přijeli ochutnat místní speciality, nebo za nákupy holinek a pláštěnky, Seattle je unikátní město, které stojí za to navštívit. Jako největší město Washingtonu se 670 tisíci obyvateli je zároveň i tím nejznámějším. Seattle  také můžete znát například ze slavného filmu 50 Odstínů Šedi.

Pike Place Market

Slavné trhy přímo v downtownu, které mají již 100 letou tradici, jsou těmi nejstaršími ve Spojených Státech. Patří mezi  nepopulárnější památky města Seattle. Najdete tu vše od oblečení, přes čerstvé ryby až po místní speciality. Těmi je například krémová polévka s mořskými plody Clam Chowder, Mac & Cheese, nebo místní čaje. Najdete tu i ten úplně první Starbucks z roku 1971.

Space Needle

Symbol města Seattle, ale taky celého severozápadu Spojených Států vysoký 184 metrů. Space Needle je věž v downtownu Seattlu, ze které je skvělý výhled na celé město i jeho okolí. Vstup na tuto věž se pohybuje kolem $20. Počítejte s tím, že se cena může  lišit podle ročního období.

Columbia tower

Tento mrakodrap s je s výškou 285 metrů nejvyšší budovou Seattlu, Washingtonu a 20. nejvyšší budovou Spojených Států. Budova slouží hlavně pro administrativní účely, ale na jejím nejvyšším patře najdete unikátní vyhlídku přístupnou pro veřejnost. Najdete zde bar i restauraci, vstup se pohybuje kolem $15. Columbia tower najdete taktéž v Downtownu.

Kerry Park

Jestli hledáte místo na západ slunce s výhledem na Seattle, Space Needle i Mount Rainier, pak zajděte do Kerry Parku. Je to velmi populární a unikátní místo.

Gas Works Park 

Další park, ze kterého se vám naskytne výjimečný výhled na Seattle. Tento park se nachází na břehu jezera Union. Na druhém břehu pak můžete vidět právě downtown spolu s věží Space Needle. Během roku se zde pořádají různé festivaly a oslavy, jako například oslavy Dne nezávislosti 4. července a bývá zde úžasný ohňostroj.

Waterfront

Krásná procházka podél vody. Začněte v Olympic Sculpture Park a pokračujte směrem k downtownu. Po cestě se zastavte na Pier 69, kde se vám ze střechy budovy naskytne krásný výhled na město. Poté Pier 59, kde najdete známé Seattle Aquarium a hned vedle Waterfront park.

Pak už se ocitntete u takzvaného Seattle’s Ferry Wheel. Neboli ruského kola, ze kterého budete mít opět krásný výhled na město. Vstupné je $13, pamatujte ale na to, že někdy bývá kvůli počasí mimo provoz. Mimo ruské kolo zde najdete několik restaurací, obchůdků se suvenýry, nebo vodní fontánu. Hned vedle se nachází také terminál pro trajekty. Odsud se můžete vypravit například na Bainbridge Island.

Muzea 

Mezi zajímavá místa Seattlu patří také Muzeum Populární kultury, Pacific Science center nebo Muzeum Dětí. Dále v Seattle najdete Muzeum Umění, Muzeum Historie, nebo Muzeum skla. Ve městě Tukwila pak můžete zajít i do muzea letadel.

Olympic National Park

Národní park Olympic National Park  je rozdělený na 4 části. Pacific Coastline, Alpine Areas, West Side Rainforest a Drier East Side. Najdete tu plno lesů, pláží, kempů, ale i deštný prales. A právě deštný prales Hoh Rain forest je jedním z míst, která byste měli navštívit.

Nezapomenutelný zážitek nabízí také kratší či delší hiky s krásnými vyhlídkami. Vybírat můžete např. z The Hurricane ridge, Lake Crescent, nebo Staircase. Z pláží stojí za návštěvu  La push beach, Kalaloch Beach, Ruby Beach nebo Mora a Rialto Beach. Najdete zde ale mnoho dalších skvělých míst, proto se určitě podívejte na jejich stránky a cestu si naplánujte.

Forks

Malé městečko oblíbené rybáři je známé hlavně z filmů Stmívání. Najdete tady Bellyin červený truck, obchůdky s upírskými pomůckami, nebo cedule značící, kde se vyskytují upíři. Forks má svou unikátní atmosféru a určitě stojí za návštěvu.

Mount Rainier

Nejvyšší hora Washingtonu i celého Kaskádového pohoří, kde najdete také Mount Rainier National Park. Jedná se o jednu z 16 nejnebezpečnějších sopek světa. Cesta ze Seattle autem trvá cca 2 hodiny a najdete tu několik hiků, vodopádů a krásných výhledů. Pokud možno, naplánujte si návštěvu na léto, budete mít lepší počasí a nebudete muset bojovat s velkým množstvím  sněhu.

Deception Pass

Deception pass, nebo česky Klamný průliv, je mořská úžina, kterou najdete v severozápadní části Washingtonu. Klamný průliv je obklopen stejnojmenným státním parkem Deception Pass State Park. Tento park je údajně tím nejnavštěvovanějším v celém státě. Nejpopulárnější místa v tomto parku jsou West Beach, North Beach s výhledem na Bowmanův záliv, nebo samotný most Deception Bridge.

Tipy na hiky ve státě Washington

Ať půjdete ve Washingtonu na hike kamkoliv, určitě se můžete těšit na unikátní výhledy. Z těch kratších a méně náročnějších je to Rattlesnake ridge, Poo Poo point, Little Si, nebo Diablo Lake. Z těch náročnějších, za to nejhezčích jsou to Mailbox peak, Mt. Pilchuck, Blanca Lake nebo Snow Lake.