Navštívit Central Park, prohlédnout si panorama mrakodrapů z Empire State Building nebo se dotknout Sochy svobody je snem mnoha lidí. Cestování po státu New York se však nemusí smrsknout jen na „Velké jablko“. I když je tato metropole velkým lákadlem a má opravdu co nabídnout, území státu nabízí mnohem více. Co navštívit třeba některý z jeho státních parků?

Co vědět o New Yorku

New York – stát, je jedním ze 13 původních států USA, který leží na východním pobřeží Spojených států amerických. Ze severu a severozápadu jej obklopují kanadské provincie Ontario a Quebec, z jihu americké státy New Jersey a Pensylvánie, na východě hraničí s Connecticutem, Massachusetts a Vermontem a z jihovýchodní strany je obklopen Atlantským oceánem. Rozloha státu New York činí 141 300 km², což z něj dělá 27. největší stát USA.

Tento stát je státem kontrastů. U Atlantiku se táhnou dlouhé pláže Long Islandu, Manhattan je poset mrakodrapy, ve vnitrozemí je pak plno řek, hor i planiny v regionu Great Lakes. Se svými kanály a dálnicemi je New York hlavní bránou na západ ze Středoatlantské oblasti.

Historie New Yorku

První osadníci území, kde dnes leží New York, byli Holanďané. Stalo se tak kolem roku 1604 a roku 1614 byly položeny základy dnešního hlavního města. Když zdejší populace zesílila, začal zde vzkvétat obchod s otroky a na území New Yorku tak bylo v té době nejvíce černochů z Afriky.

V období Americké války o nezávislost se zformovaly dnešní hranice a mapa státu se od té doby nezměnila. V průběhu 19. a 20. století byl New York hospodářsky na vzestupu a po roce 1900 se stal nejlidnatějším státem, což mu vydrželo až do 60. let 20. století.

Obyvatelstvo

Momentální počet obyvatel na území státu New York představuje něco kolem 19,5 milionu lidí, z nichž až dvě třetiny žijí ve městě New York.

Oficiálním jazykem je angličtina. Dodnes žije na tomto území významná africko-americká populace, momentálně druhá největší po státě Georgia.

Hlavní město státu New York

Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že hlavním městem New Yorku je stejnojmenný New York přezdívaný Big Apple, který patří k nejznámějším městům na světě. I když na sebe tato metropole strhává velkou pozornost, hlavním městem je o dost menší Albany. V Albany ležícím 219 km severně od New Yorku žije zde necelých 100 000 obyvatel a jedná se o 4. nejstarší město USA.

Ekonomika

Ekonomika New Yorku patří k nejsilnějším na světě.  Jedná se o centrum byznysu, které stále láká mnoho investorů. Středobodem všeho je bezesporu město New York, které spolu s Londýnem a Tokiem tvoří hlavní centrum světové ekonomiky. Velké zastoupení zde mají hlavně služby a technologie.

Počasí v New Yorku

New York je státem, který si může užívat všechna čtyři roční období. Jeho poloha u vod Atlantského oceánu jej řadí k přímořským oblastem subtropického pásu s tím, že zde panují horké letní dny, ale naopak celkem chladné zimy.

Nejchladnějším měsícem v roce bývá leden s průměrnými teplotami od -2 do 4 °C, v červenci a srpnu se teploty pohybují kolem 25-30°C. Teploty se však mírně liší napříč státem, v severních oblastech bývají nižší. Ideální dobou k návštěvě mohou být jarní měsíce nebo naopak raný podzim.

Počasí v New Yorku – městě, kam nejvíce cestovatelů míří, umí někdy překvapit. V zimě zde každoročně napadne až necelých 90 cm sněhu a teploty klesají hlouběji pod nulu, pobřeží čas od času sužují bouře. V období jara a podzimu bývá přímořské počasí proměnlivé.

Co navštívit v New Yorku

Dovolená ve státě New York se nemusí soustředit pouze na stejnojmennou metropoli, jelikož má tento stát rozhodně co nabídnout i mimo zdi mrakodrapů. Zajímavosti, které stojí za to, zde naleznete jak v případě přírodních, tak kulturních památek. Kulturní památky nabízejí hlavně největší města v New Yorku jako New York City, Buffalo, Syracuse nebo Rochester.

Přírodní památky nabídne některá ze státních přírodních rezervací, za návštěvu stojí i hora Mount Marcy nebo rekreační oblast Finger Lakes. Níže najdete konkrétní zajímavá místa, která New York nabízí.

Brooklynský most

Brooklynský most patří k monumentům New Yorku. Jedná se o památku pocházející z roku 1883, která spojuje newyorské městské čtvrti Manhattan a Brooklyn, které odděluje řeka East River. Ve své době se jednalo o technologický div, který otestovalo stádo slonů. V minulosti se za přejezd či přechod mostu platilo, dnes na něj můžete vstoupit zdarma.

Socha svobody

Není pravděpodobně větší ikony New Yorku a dost možná i celých Spojených států, jakou je Socha svobody. Jen tři roky poté, co byl slavnostně otevřen brooklynský most, se Socha svobody poprvé rozhlédla ze svého podstavce na newyorském Liberty Island. Tato ikona se však „nenarodila“ v USA, ale ve Francii.

Francouzi ji roku 1886 darovalo Američanům jako důkaz přátelství. Socha měří i s podstavcem 92 metrů a váží 225 tun. K památce zapsané v programu UNESCO se dostanete trajektem z Manhattanu, musíte si však zaplatit vstup, a to buď k soše, do jejího podstavce nebo do její koruny. Je zde ale velký nával, takže se doporučuje včasný nákup vstupenek.

Empire State Building

Kdysi nejvyšší budova světa dodnes představuje další z nesmazatelných památek tvořících tvář New York City. Mrakodrap Empire State Building o výšce 448 metrů má celkem 103 pater a vyhlídkovou terasu.  Budova pln kanceláří byla slavnostně otevřena roku 1931 a dodnes láká cestovatele z celého světa. V noci je ikonický vrcholek budovy výrazně nasvícený, takže si tento mrakodrap nelze s ničím jiným splést. Budovu můžete navštívit, počítejte však s velkými frontami. Za základní vstupné dáte v přepočtu zhruba 800 Kč za osobu.

Rockefellerovo centrum

V New York City ještě chvíli zůstaneme. Rockefellerovo centrum je komplexem obchodních budov, jež jsou typické svým jednotným architektonickým stylem, který jinde nemá obdoby. Jedná se o jakési městské centrum, které žije odkazem kdysi nejbohatšího muže světa J.D. Rockefellera. Jeho rodina tento obrovský komplex dodnes stále vlastní. Jsou zde různé obchody, kina, restaurace i výstavní síně a na Vánoce se na zdejším náměstí rozsvěcí vánoční strom a zřídí kluziště. Pokud znáte film Sám doma – ztracen v New Yorku, určitě víte, o čem je řeč.

Niagarské vodopády

Jedny z nejznámějších vodopádů světa jsou ty Niagarské. Nacházejí se na severozápadě země u hranic s Ontariem, zhruba 500 km od New Yorku. Vodopády dosahují výšky až 52 metrů a pohled na ně nabízí přilehlá vyhlídka. Část vodopádů už se nachází na kanadské straně. Platí se zde vstupné v řádu několika dolarů (něco kolem 13 USD). Za cenu kolem 5 000 Kč si můžete užít vyhlídkové lety vrtulníkem nad vodopády, v jejich okolí jsou k dispozici i další atrakce. Je možné objednat i zájezd s průvodcem.

Letchworth State Park

Letchworth State Park je státní park nacházející se zhruba 56 kilometrů jihozápadně od Rochesteru. Parku se přezdívá Grand Canyon východu, protože je také tvořen kaňonem vyhloubeným řekou, všem v o poznání menším měřítku. Na rozdíl od Grand Canyonu však překypuje zelení. Na jeho území je několik vodopádů, přes 100 kilometrů turistických tras a mnoho vyhlídek. Vstupné činí 10 dolarů.

Přírodní bohatství státu New York lze pozorovat také ve státním parku Saratoga Spa State Park, Watkins Glen State Park a dalších.

Letenky do New Yorku

New York má ještě jednu výhody pro Čechy, totiž že spojení z Prahy či okolních evropských měst je často v akčních cenách. Levné letenky do New Yorku mohou začínat na ceně okolo 6 tisíc.

Nezapomeňte si před cestou vyřídit ESTA víza.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!