Niagarské vodopády, jako jednu z nejpopulárnějších amerických vyhlídek, najdete na hranicích amerického státu New York a kanadským městem Ontario. Vodopády leží ve stejnojmenném parku Niagara Falls State Park na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario.

Niagarské vodopády v číslech

Výška nejvyššího vodopádu Horseshoe Falls sahá až do 52 metrů a šířka v tom nejširším místě činí 790 metrů. Vodopády pomáhají k výrobě elektřiny a cca pětina veškeré pitné vody v USA proteče právě přes Niagarské vodopády.

Niagarské vodopády se skládají ze 3 vodopádů. Horseshoe Falls (také známý jako Canadian Falls) jako jediný patří Kanadské provincii. S dalším vodopádem American Falls, neboli Americkým vodopádem, který je na americké straně, spojuje Goat Island. Třetí nejmenší částí je vodopád Bridal Veil Falls, neboli Nevěstin závoj, který je připojen ostrovem Luna Island.

Historie Niegarských vodopádů

Vznik Niagara Falls sahá až do doby ledové, kdy bylo jižní Ontario pokryto 2km vrstvou ledu. Přibližně 12 000 let zpět začal led postupně roztávat a obrovské množství vody, které se začalo uvolňovat, se začalo usazovat v pánvi a vznikla tak podkova, kam padají dnešní vodopády.

V roce 1848 Niagarské vodopády vyschly, když proud vody zablokoval led. Ve stejném roce, když byly Niagarské vodopády bez vody, byl přes řeku vybudován první most. Od doby po 1. Světové válce se stala cesta za vodopády oblíbenou atrakcí pro turisty z celého světa.

Jméno Niagara je indiánského původu. Niagara Falls State Park je nejstarší státní park ve Spojených státech. V areálu Niagarských vodopádů, ve stejnojmenném městečku se během sezony konají různé hudební festivaly, trhy, výstavy a koncerty.

Niagarské vodopády

Kdy se jet podívat na Niagarské vodopády

Počasí v této části USA je typické pro mírný podnebný pás. Studené zimy, horká, suchá léta a velká vlhkost vzduchu. Největší turistická sezona na Niagarských vodopádech je květen až září. Vodopády ale mají své kouzlo i v zimě.

Pokud se chcete vyhnout davům lidí i vysokým teplotám, ideálním měsícem pro návštěvu je říjen. V říjnu se začínají v městečku Niagara Falls, které je přímo u vodopádů, konat podzimní festivaly. Počasí je stále příjemné, zatímco turistů ubývá.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Letenky do New Yorku

Letenky z Prahy do New Yorku se dají sehnat od 9.000 Kč. Když budete lety kupovat dostatečně dopředu, za tuto cenu seženete i přímé lety. Objevují se i akční letenky do měst na východním pobřeží, které jsou většinou ještě levnější, ale s přestupem.

Letět můžete také do Toronta, odkud se k Niagarským vodopádům lehce dostanete. Ovšem pokud chcete později přejet do USA, je to z hlediska amerických a kanadských víz lepší udělat naopak. Tedy, koupit si letenky na východ USA a na Niagarských vodopádech pak přejet do Kanady.

Jak se dostat na Niagarské vodopády

Na Niagarské vodopády se dostanete jak z americké strany, tak i z té kanadské. Každá strana nabízí jiný výhled a jiné aktivity. Pokud se budete chtít podívat na obě strany, nezapomeňte si cestovní pas a ETA víza do Kanady. Zájemcům doporučujeme článek Niagarské vodopády z kanadské strany.

Cesta autem z New York City až na hranice k vodopádům trvá cca 7 hodin a má 500 km. Pokud si chcete odpočinout od rušného města, je to skvělý roadtrip do přírody. Po cestě se můžete zastavit například v Letchworth State Park, nebo Watkins Glen State Park. 

K Niagarským vodopádům jezdí také autobusy. Můžete si zaplatit vlastní jízdu autobusem do městečka Buffalo, které je od vodopádů vzdálené cca 27 km. Nejlevnější autobusy najdete na třeba na stránce Wanderu.

K vodopádům se můžete také vydat s některým z víkendových zájezdů i s průvodcem. Většinou se jedná o celodenní zájezd, mnohdy dostupný ve vašem jazyce, a cena se pohybuje kolem $200. V ceně bývá zahrnuta i projížďka lodí pod vodopádem a další aktivity v areálu vodopádů.

Ubytování

Ubytovat se můžete v New York City a udělat si na vodopády celodenní, nebo víkendový výlet. Pokud se chcete ale ubytovat někde poblíž vodopádů, na Booking najdete ubytování například v nedalekém městě Buffalo, nebo městečku Niagara Falls.

V těchto městech najdete ubytování také přes aplikace Airbnb, nebo Couchsurfing. Můžete se tak ubytovat u místních lidí s rozdílem, že Airbnb je pronájem, zatímco Couchsurfing je zdarma a funguje na základě referencí. Oblíbeným způsobem ubytování v této části New Yorku je také kempování.

Podívejte se na všechny možnosti ubytování.

Kempování

Ti, co chtějí z NYC na chvíli utéct do přírody a zažít nějaké dobrodružství, sem často jezdí také kempovat. Nejen kvůli Niagarským vodopádům, ale v této části státu je několik státních parků, které nabízí krásnou přírodu, hiky a právě i možnost kempování

Jedny z nejoblíbenějších kempů jsou Niagara Falls North/Lewiston KOA, Niagara Falls Campground & Lodging, nebo Four Mile Creek State Park Campground. Jsou v dostupné vzdálenosti od vodopádů a ceny se pohybují kolem $25 za noc za stan.

Vstup na Niagarské vodopády

Vstup do Niagara Falls State Park je bez poplatku, je to veřejné místo, odkud můžete vidět část vodopádů i zdarma. Většina atrakcí, odkud je výhled na vodopády mnohem lepší, je zpoplatněna.

Pokud chcete vodopády vidět opravdu zblízka a užít si i další aktivity, vyplatí se koupit si Niagara USA Discovery Pass. Tento permit zahrnuje 5 atrakcí, jako například plavbu lodí pod vodopády, nebo vstup do místního akvária. Cena permitu je $49 za dospělého, $38 za dítě od 6 do 12 let. Pokud na vodopády jedete zájezdem, cena vstupu je v ceně zájezdu.

Parkování

Pokud jste se vydali na Niagarské vodopády autem, budete muset zaplatit parkování. Ve Státním parku je několik veřejných parkovišť, kde zaplatíte $10. V sezóně ale bývají samozřejmě přeplněná. Další varianta je zaparkovat v městečku na ulici, kde zaplatíte pomocí samoobslužného parkovacího automatu $5 na hodinu. 

Tipy na aktivity

Observation Tower

Vyhlídková věž, 86 metrů vysoká, nabízí unikátní výhled na vodopády. Uvidíte odsud Kanadský i Americký vodopád. Pak stačí sjet výtahem z vyhlídky dolu, kde se můžete nalodit na plavbu Maid of the Mist.

Vstup na věž je $1.25. Pokud si koupíte plavbu lodí, automaticky máte vstup i na vyhlídkovou věž. Na druhé, kanadské straně, je oblíbená Skylon Tower. Nejstarší věží postavenou v roce 1962 na Niagarských vodopádech je kanadská Minolta Tower.

Maid of the Mist 

Projížďka lodí a nejlepší pohled na vodopády přímo z vody je určitě zážitek, který byste tady neměli vynechat. Vstupenku na loď si můžete zakoupit samostatně přímo u vodopádů a stojí $20 za dospělého, $12 za dítě od 6 do 12 let. Tato oblíbená plavba vyráží od vyhlídkové věže v Prospect Point. Je zde i možnost vydat se na větší vyjížďku lodí Whirlpool rides, kterou projedete i peřeje pod vodopády.

Cave of the Winds

Procházka plošinou přímo pod vodopádem Bridal Veil Falls. Její součástí je bod Hurricane deck, bod ve kterém na vás bude prášit voda z vodopádů a pocítíte vítr, který způsobuje jejich síla. Vstupné je $19 za dospělého a $16 za dítě, v zimních měsících a na jaře se cena snižuje na $7 a $5.

Niagarské vodopády

Aquarium of Niagara

Akvárium, zároveň záchranná stanice vodních zvířat, je fajn aktivita v okolí vodopádů, pokud se chcete schovat před nepříznivým počasím. Je otevřené denně od 9 do 5 a najdete tu i obchod se suvenýry. Na stránkách akvária najdete denní itinerář několika show, které tu můžete vidět. Vstup je $15 za dospělého, $11 za dítě od 3 do 12 let.

Adventure Theater, Visitor Center Niagara

Podívejte se na zajímavý 30 minutový film o Niagarských vodopádech. Sál najdete v návštěvnickém centru Státního parku Niagara společně s obchodem se suvenýry. Cena za film je $12 za dospělého, $9.00 za dítě.

Ohňostroj nad osvětlenými vodopády

Od března do října tu můžete každý den vidět přímo nad vodopády velkolepý ohňostroj. Vodopády jsou také celoročně osvětlené tisíci barevnými světly, které tu denně vytváří jedinečnou podívanou. Čas osvětlení se liší podle sezony a počasí. Společně s ohňostrojem je to nezapomenutelný zážitek.

Tipy na free aktivity

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!