San Francisco: Zajímavá místa (nejen Golden Gate Bridge) a jídlo

San Francisco je jedno z nejpopulárnějších měst Kalifornie, ale i celého západního pobřeží USA. Leží v té nejsevernější části Sanfranciského poloostrova hned pod známým Golden Gate Bridge, který vede přes Sanfranciský záliv. 

San Francisco je známé pro jeho chladná léta, strmé dlouhé kopce, krásný Chinatown, Golden Gate bridge, nebo bývalou věznici Alcatraz. Tohle město je také 4. nejlidnatější město celé Kalifornie.

Bohužel je toto město známé i pro velké zemětřesení, které se odehrálo roku 1906. Další a poslední katastrofické potom roku 1989. 

Dodnes jsou tam zemětřesení běžná a údajně v oblasti San Francisca ročně proběhne okolo 1700 zemětřesení. Velkou většinu z nich však vůbec nepocítíte. Poslední zemětřesení, které zde bylo značně cítit je zaznamenáno 5.října 2019.

San Francisco

Co navštívit v San Franciscu

Pokud máte jen jeden nebo pár dní v San Franciscu, měli byste si udělat plán dopředu, co všechno chcete vidět. Je tu spoustu zajímavých míst, na druhou stranu nespěchejte a užívejte si atmosféru města.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Zajímavá místa s kartičkou City pass

Pokud chcete ušetřit čas a peníze, a vidět v San Franciscu ty nejvíc zajímavá místa, využijte akce San Francisco CityPASS® . Tento pas vám umožní tyto vstupy:

  • Projížďku slavnou Cable car, neboli speciální tramvají. Cable car neboli lanovka se jí říká proto, že vás vyveze na všechny strmé kopce ve městě. Je to celkem velká zdejší turistická atrakce, a tak se hodí mít pass a nemusíte se tak starat o lístky. 
  • Vstup do California academy of Sciences. Velké muzeum, kde najdete třeba deštný prales, nebo planetárium. 
  • Hodinovou projížďku lodí, která projíždí pod Golden Gate Bridge až k ostrovů Alcatraz, nebo Angel Island. Když budete mít štěstí na počasí, naskytnou se vám úžasné výhledy. 
  • Vstup do obřího akvária Aquarium of the bay, které se nachází na pier 39, hned vedle Fisherman’s Wharf. Můžete zde vidět i žraloky. 
  • Vstup do SFMOMA. San Francisco Muzeum of Modern Art je jedno z nejvíc ikonických muzeí v celém San Framciscu. Určitě stojí za to se tam vydat. 

49 mile San Francisco drive 

Jestli máte auto, vydejte se podívat se na ty nejlepší místa San Francisca. Tahle 49 mílová vyhlídková jízda městem vám zaručí, že uvidíte ze San Francisca opravdu vše. 

Speciálně dobré podniknout tento výlet je, pokud máte na SF pouze jeden, nebo dva dny, protože toho stihnete opravdu hodně. 

Můžete si stáhnout, popřípadě vytisknout mapu Scenic 49 Mile Drive map, která vás zavede na ta nejlepší místa.  Zavede vás například na pláže jako Baker beach, nebo Ocean beach. Provede přes krásný Golden Gate park, Chinatown, nebo přes Market street přímo v centru. 

Golden Gate Bridge 

Most Golden Gate Bridge, který spojuje San Francisco a Marin County je tou největší předností tohoto města. Můžete si most užít z auta při přejíždění do San Francisca, nebo se dá celý přejít i pěšky. To vám zabere cca 30 minut. 

Pro ty, co se chtějí dozvědět i něco o historii stavby a zajímavosti mostu, je tu zde i tak zvané Golden Gate Bridge Welcome center.

San Francisco

Twin peaks

Twin peaks je druhý nejvyšší bod v San Franciscu. Populární je ale hlavně proto, že ježí přímo ve středu města a je odsud krásný výhled na všechny strany San Francisca. 

Je to také jedna ze zastávek z již zmíněné 49 scenic drive. Snadno se tam dostanete z Market Street. 

San Francisco

Pláže v San Franciscu

San Francisco je známé spíše pro dominantu města a přilehlé kopce a zátoky. Nicméně najdete tu i řadu blízkých pláží, které stojí za návštěvu.

Baker Beach

Nejpopulárnější pláž v celém městě. A to hlavně proto, že je odsud jeden z těch nejhezčích výhledů na Golden Gate Bridge vůbec. 

China beach

Podle místních je to jediná pláž v San Franciscu, na které je zcela bezpečné se koupat. Z této menší pláže je opět výhled na Golden Gate Bridge a dá se tam dojít procházkou z Baker beach. 

Ocean beach

Další krásná pláž nedaleko unikátní restaurace Cliff house s neskutečným výhledem, která se nachází vedle Golden Gate Park. Tahle pláž je perfektní pro večerní oheň a posezení, nebo procházku. Je také oblíbená pro surfování.

San Francisco

Fisherman’s Wharf 

Čtvrť Fisherman’s Wharf, která se nachází u pobřeží Sanfranciského zálivu, můžete znát také jako Pier 39. Pier 39 je ovšem pouze součástí téhle unikátní čtvrti známé hlavně pro stovky lachtanů a tuleňů ležící vyhřívajících se přímo v přístavu.

Mimo jiné turistické atrakce v této čtvrti zde najdete třeba Cannery shopping Center, Ghirardelli square, nebo Ripley’s Believe or Not Museum. Tahle čtvrť má svou jedinečnou atmosféru. 

Chinatown 

V San Franciscu se rozhodně zajděte podívat do nádherné Čínské čtvrti. Je to ten nejstarší Chinatown v severní Americe a najdete ho v centru města. Najdete tam unikátní čínskou architekturu i mnoho specialit z čínské kuchyně. 

San Francisco

Lombard street

Tahle unikátní klikatá silnice spojuje ulici Hyde a Leavenworth. Je tam 8 velmi prudkých zatáček. Původně byla postavena z důvodu velmi strmého kopce a dnes ji jezdí obdivovat lidé z celého světa. 

San Francisco

Cable car

Projeďte se známou lanovkou, která jezdí každých 10 minut z Union Square až nahoru na Nob Hill. Jedna jízda stojí 7 dolarů a jízdenku můžete zakoupit buď přímo u řidiče, nebo v jednom ze stánků na zastávce. 

Alcatraz 

Další z nejpopulárnějších atrakcí San Francisca. Ostrov, původně maják, bývalá věznice a dnešní Národní park Alcatraz určitě stojí na návštěvu. Na tento ostrov vzdálený míli a půl od Fisherman’s Wharf se můžete vydat lodí v rámci jedné z tour.

Na téhle tour se můžete podívat do bývalých zachovalých věznic a prohlédnout si ostrov. Můžete si vybrat mezi denní a noční tour. Cena se pohybuje kolem 50 dolarů a vstupenky můžete koupit online, nebo ve stánku na Pier 39, odkud tour i odjíždí. 

Ubytování v San Franciscu

V San Franciscu si můžete snadno najít ubytování přes Airbnb a pronajmout si pokoj od místních. Dál můžete využít hotely, hostely, které najdete například zde Booking.com, nebo již známý Couchsurfing

Varianty i ceny jsou různé. Proto je dobré si vždy přečíst recenze od ostatních cestovatelů a ujistit se, že je to, co hledáte. Více o ubytování v USA zde: Ubytování v USA: Tipy, možnosti a ceny.

Jídlo v San Franciscu

V San Franciscu si jednoznačně pochutnáte na mořských plodech. Čerstvé ryby, krevety, mušle či kraba si tu dáte téměř kdekoliv. Specialitou je pak polévka clam chowder, nebo mušle Abalone. 

Počasí v San Franciscu

San Francisco je také známé svým specifickým počasím. Dost se liší od ostatních Kalifornských měst a to hlavně věčnou mlhou a chladnými léty

Mlha se ve městě vyskytuje hlavně v létě a to i na plážích, nebo kolem slavného Golden Gate Bridge. 

Teploty tam nejsou nijak extrémní. V zimě klesnou na cca 7 stupňů a v létě se pohybují okolo 23 stupňů. V San Franciscu se v podstatě střídá jaro a podzim. Proto se nezapomeňte pilně vybavit. Počasí vás zde může vždycky nemile překvapit. 

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do San Francisca si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa, přečtěte si recenzi AXA pojištění a srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!