Kalifornie, stát v Pacifickém regionu Spojených Států na pobřeží Tichého oceánu, společně se státy Oregon, Washington, Aljaška a Hawaii. V Kalifornii, stejně jako na celém západním pobřeží, je časový posun minus 9 hodin od Česka.

V porovnání s ostatními americkými státy je Kalifornie s téměř 40 miliony obyvatel státem s největší populací . Slunečná Kalifornie, známá hlavně pro svá města jako je Los Angeles nebo San Francisco, právem nese přezdívku The Golden State.

Hlavním městem Kalifornie je Sacramento, ovšem tím největším městem je Los Angeles. V Kalifornii také najdete známou dálnici, která vede přímo po Kalifornském pobřeží – Pacific Coast Highway. Zapomenout nesmíte ani na krásné San Diego.

Dále je známá pro Hollywood, Beverly Hills nebo zábavní parky Universal Studios a Disney World. V různých koutech Kalifornie můžete najít divoká zvířata, jako jsou kojoti, jedovatí hadi, nebo medvědi. Medvěda má ve svém znaku i Kalifornská vlajka.

V Kalifornii najdete také populární a unikátní národní parky, jako jsou Yellowstone National Park, Yosemite National Park, Joshua Tree National Park, nebo Sequoia National Park a další.

Letenky do Kalifornie

Letenky z Prahy do Los Angeles v rozmezí leden–květen se momentálně dají sehnat kolem 14 000 Kč. Do San Francisca můžete letět taktéž za 14 000 Kč, do San Diega potom za 16 000 Kč.

Čím déle dopředu budete vaši cestu plánovat, tím levnější letenky můžete získat. A naopak, čím déle budete váhat, tím mohou být letenky nákladnější. Další užitečné informace o tom, jak a kdy získat levné letenky najdete také na Jak na levné letenky do USA: akční ceny a kdy je koupit.

Ubytování v Kalifornii

Nejlevnějším způsobem ubytování v Kalifornii je Airbnb, kdy si můžete pronajmout pokoj, nebo i celý byt či dům od místních lidí. Cena se bude lišit podle lokace, velikosti i vybavení. Díky této aplikaci můžete sehnat různé druhy ubytování od obyčejného pokoje s lůžkem až po luxusní condo s bazénem přímo na pláži.

Pro low cost cestovatele je tu dále aplikace Couchsurfing . Ubytování přes tuto aplikaci je zcela zdarma, ale budete muset obětovat comfort a soukromí. Pro ty, co neradi využívají podobné aplikace, jsou tu pak samozřejmě různé  klasické hostely, motely, luxusní hotely i kempy. Pro tuto možnost ubytování můžete využít třeba Booking.com.

Kempování v Kalifornii

Kalifornie je pro kempovací dobrodružství skvělou destinací. Najdete tu kempy přímo na útesu, RV kempy, ale i kempy na pláži. Jelikož je celé západní pobřeží USA dost přizpůsobeno cestovatelům, i v Kalifornii najdete i takové kempy, kde budete moci přenocovat zcela zdarma.

Web Free Campsites vám pomůže najít všechny možné kempy ve vaší blízkosti. Stačí zadat místo, kde se zrovna nacházíte, a dozvíte se, které kempy jsou úplně zdarma, které si na místě budete muset zaplatit, a do kterých budete potřebovat permit. Ukáže se vám celá mapa kempů po celé Kalifornii.

Jeden z kempů, které jsou zcela zdarma, najdete třeba i ve slavném Malibu. Takže takové kempování v USA: West coast může být opravdu zážitek.

Počasí v Kalifornii

Mnozí si Kalifornii představují jako nekonečně slunečný palmami posetý ráj. Od jara až přes téměř celý podzim jsou teploty v částech jako je Los Angeles, nebo San Diego opravdu vysoké a příjemné.

Na jaře se pohybují okolo 15–20 °C, v létě pak vystoupají až ke 35 °C a na podzim zase o pár stupňů klesají. Teplota oceánu se v letních měsících vyšplhá na cca 22 °C. V zimě pak teploty klesnou na 12-15 °C.

Ale věděli jste, že i přesto si můžete v zimě v Kalifornii zalyžovat? Ano, je zde několik lyžařských středisek, která jsou přes zimu v běžném provozu. Je to například Squaw Valley, nebo Heavenly Ski Resort.

Počasím se pak od zbytku Kalifornie značně liší třeba San Francisco. A to hlavně každodenní mlhou téměř po celý rok a o dost nižšími teplotami.

Los Angeles

S více než 10 miliony obyvatel je to největší město celé Kalifornie, oficiálně The City of Los Angeles. Město amerických celebrit, Hollywoodu, krásných pláží, ale také turistů z celého světa. Los Angeles je známé hlavně díky Hollywoodu, kde najdete i zábavný park Universal Studios nebo Disney World.

Známé a populární jsou ale i pláže v okolí města, jako je Malibu, Santa Monica, Long Beach, nebo Venice Beach. Můžete se zde podívat do luxusních, drahých předměstí a vidět domy některých slavných osobností. Celé LA není ale jen o luxusu a Hollywoodu. Kolem se nachází krásná příroda, kde si můžete užít skvělou procházku, nebo dokonce i jeden z hiků.

Kalifornie

San Francisco

San Francisco je jedno ze čtyř největších měst Kalifornie, hned po městech Los Angeles, San Diego a San Jose. I když svým typickým počasím k těm ostatním úplně nezapadá. Kromě specifického podnebí je známé také pro  svůj populární Golden Gate Bridge, bývalou věznici a ostrov Alcatraz, a bohužel také pro častá zemětřesení.

Dále tu najdete například krásnou Čínskou čtvrť, plno vyhřívajících se tuleňů a lachtanů na The Fisherman’s Wharf, nebo se můžete projet známou Cable car. San Francisco je také známé strmými kopečky po celém městě a specifickými domečky. Najdete tu i krásné pláže jako například Baker Beach.

San Francisco

San Diego

Město přímo sousedící s Mexickými hranicemi a městem Tijuana. S více než milionem obyvatel je to to druhé největší město v Kalifornii. Pro mnoho lidi je to právem i to nejhezčí město z celé Kalifornie. Počasí je zde ideální téměř po celý rok.

A co v San navštívit v San Diegu? Najdete zde krásný Balboa park, historické Staré město s úžasnou atmosférou, nebo slavnou čtvrť La Jolla. La Jolla je plná nádherných pláží a na jedné z nich uvidíte plno tuleňů, se kterými si můžete i zaplavat. Určitě také stojí za to si projít downtown, nebo čtvrť Little Italy.

Známá je také Pacific beach – městská čtvrť plná barů a obchodů.  Najdete zde i krásnou stejnojmennou pláž. Nevynechejte ani přístav Embarcadero z 19.století, nebo luxusní ostrov Coronado. Na západ slunce se pak vydejte na The Sunset Cliffs. Hodinu a půl od San Diega v poušti najdete také Salvation mountain.

Kalifornie

10 nejlepších pláží v Kalifornii

Santa Cruz Beach Boardwalk

Jestli budete mít možnost, určitě se zastavte i v Santa Cruz. Tahle pláž ve stejnojmenném městě leží cca hodinu a půl jízdy autem jižně od San Francisca. Najdete zde obrovský luna park a v letních měsících si můžete užít příjemně teplou vodu.

Kalifornie

Monterey State Beach

Tento státní park najdete cca dvě hodiny jízdy autem jižně od San Francisca. Jsou tu tři velké pláže, které skrývají další menší pláže. Například Seaside Beach, nebo Roberts Beach, které přímo vybízí ke krásné procházce.

El Matador State Beach 

Pláž v Malibu u největšího města Los Angeles, plná krásných útesů, velkých kamenů a racků. Dávejte si ale pozor na kameny, které jsou i ve vodě.

East beach

Tuto pláž lemovanou palmami najdete v pobřežním městě celebrit Santa Barbara. Můžete si zde zahrát volejbal nebo rovnou zažít atmosféru každoročního volejbalového turnaje.

Venice Beach 

Oblíbená pláž přímo v Los Angeles. Známá pro surfování, barevné domečky na pobřeží, velký skatepark a unikátní atmosféru. Můžete sem dojít krásnou procházkou z také velmi známé Santa Monica Beach.Kalifornie

Crystal Cove State Park 

Státní park plný krásných výhledů, hiků a písečných pláží. Najdete ho jen hodinu autem jízdy jižně od Los Angeles.

Laguna Beach 

Laguna Beach je město, kde najdete hned několik pláží. Tohle místo je oblíbené hlavně u surfařů. Tyto nádherné pláže s průzračně modrou vodou najdete asi 50 mil od Los Angeles jižně po pobřeží směrem k San Diegu.

Santa Catalina Island

Tenhle ostrov najdete na cestě z Los Angeles do San Diega. Dostanete se sem krásnou hodinovou projížďkou lodí. Na trajekt můžete nastoupit buď v San Pedro, na Long Beach, Newport Beach, nebo na Dana point.

Coronado beach

Oblíbenou, 1.5 míle dlouhou pláž, která začíná u stejnojmenného ikonického hotelu del Coronado, najdete v San Diegu na ostrově Coronado. Dostanete se sem snadno přímo ze San Diega přes dlouhý Coronado most.

Torrey Pines State Natural Reserve 

Státní park přímo u oceánu plný krásných útesů a jedinečných výhledů najdete v části La Jolla v San Diegu. Najdete zde i plno hiků a super podmínky pro surfaře.

Kalifornie

Pacific Coast Highway

Jestli chcete z Kalifornie vidět co nejvíc, vydejte se na tenhle výlet. The Pacific Coast highway, California State Route 1, aneb dálnice přímo na pobřeží s mnoha útesy a výhledy, které můžete znát z mnoh filmových a seriálových záběrů.

Tato dálnice začíná na severu Kalifornie v Mendocino County, kde se pak dále  napojuje na dálnici 101. Na jihu končí v San Juan Capistrano a napojuje se na dálnici I-5 South, kterou dojedete až do San Diega.

Celou tuto dálnici hned u pobřeží můžete projet za jeden den a kochat se výhledy v rámci road tripu. Může to být ale i výlet na několik dní. Cestou se nabízí zastavit na některém z populárních míst, jako je Santa Cruz, Santa Barbara, San Francisco, nebo třeba Los Angeles.

Nejlepší období, kdy projet Kalifornii touhle ikonickou dálnicí podél Tichého oceánu, je, co se počasí týče, jaro až začátek podzimu. Kdo ale nechce čekat ve zbytečných kolonách a chce si na cestě užít více soukromí by se měl vyhnout cestování během letních měsíců. To potkáte na cestě i v kalifornských městech turistů nejvíce.

Kalifornie

Co vidět na Pacific Coast Highway

Jakmile se napojíte na California Route 1 a budete u pobřeží, budete si užívat  krásné výhledy téměř nonstop. A to i z auta. Je jen na vás, jestli si chcete výhledy užít z auta, a nebo si tuhle jízdu užít se vším všudy. Můžete jít na jeden z mnoha hiků do některého z Kalifornských lesů, nebo se ráno probudit v některém z kempů přímo na útesu.

Hned na severu budete projíždět částí Kalifornie Mendocino County. Tam se určitě  zastavte ve Fort Bragg na známé Glass beach, poté v Mendocino Headlands State Park, který je přímo na útesech, a také na místě, které se jmenuje Point Arena. Pak už pojedete dál na jih až do San Francisca.

Po cestě do San Francisca se pak ještě můžete zastavit na několika místech a vyhlídkách. Mezi některé z nich patří například Timber cove, Doran Regional Point, Dillon Beach, nebo Stinson Beach a mnoho dalších. Pak už jen přejedete Golden Gate Bridge a ocitnete se v San Franciscu.

Když dostatečně prozkoumáte San Francisco, vydejte se do Santa Cruz. Po cestě do Santa Cruz ale můžete obdivovat další zajímavá místa, jako  jsou Pescadero, Pacifica, Gray Whale State Beach, Moss Beach, nebo Panther Beach a další. 

Když vyrazíte ze Santa Cruz, čeká vás cca pěti hodinová cesta do Santa Barbary. Po cestě je ale opět mnoho k vidění. Například Garrapata State Park, Pfeiffer Big Sur State Park, nebo můžete vyrazit na hike do Los Padres National Forest.

Kalifornie

Před vaší cestou  kalifornským pobřežím je určitě dobré si cestu naplánovat. Podle toho, jaký způsob cestování preferujete, si ujasněte, kde budete kempovat, popřípadě si zabookujte hotel. V sezoně už totiž bývají téměř všechny hotely i kempy plné. Určitě si také naplánujte, na jaké hiky, nebo pláže se chcete určitě vydat.

Poté už můžete prozkoumat Los Angeles, jeho okolí a pláže. Po LA už se z Pacific Coast Highway napojíte na I-5 South a můžete tak dojet až do San Diega. Vaše dovolená v Kalifornii tak bude kompletní.

Cestovní pojištění do Kalifornie

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!