Florida je prosluněným státem, který leží ne jihovýchodním cípu USA. Je to dovolenkový ráj Američanů i turistů z celého světa, ale nabízí mnohem víc než jen pláže, palmy a noční kluby. Díky své poloze je Florida plná rozličné fauny a flory, kterou je možné spatřit v některém ze zdejších národních parků. Je zde také středisko NASA, Disneyland, oblíbené aligátoří farmy nebo smaragdově zelená jezera, v nichž si můžete zaplavat se želvami. Čím dalším vás může překvapit dovolená na Floridě?

Základní informace

Florida je vůbec nejjižnějším státem Spojených států amerických, její rozloha činí 170 304 km². Na severu hraničí s Georgií a Alabamou, z východu ji omývá Atlantský oceán a ze západu Mexický záliv.

Historie

První zmínky o zdejším osídlení Evropany pocházejí už z roku 1513, v roce 1847 byla Florida jmenována 27. státem.

Hlavní město Floridy

Hlavním městem tohoto jižanského státu je Tallahassee ležící na severu území, ovšem jakožto hlavní město se tváří spíše Miami, které je zároveň turistickým centrem a nejznámějším městem tohoto státu. Nejlidnatějším městem je Jacksonville. Všechna tato města však mají co nabídnout.

Obyvatelstvo

Florida je se svými 20,6 obyvateli 3. nejlidnatějším státem USA. Velký vliv na zdejší počet obyvatel mají přistěhovalci z celého světa, nejvíce však z Kuby, Portorika a dalších hispánských států. Mapa Floridy a okolí ukazuje, jak k nim má blízko. Úředním jazykem je angličtina, hovoří se zde také španělsky nebo francouzsky.

Ekonomika

Ekonomika Floridy je tak založená hlavně na cestovním ruchu, ale také na zpracovatelském průmyslu a zemědělství. Například v produkci citrusových plodů je ve Spojených státech na prvním místě.

Počasí a klima

Klimaticky spadá „Slunečný stát“, jak je Floridě přezdíváno, do dvou oblastí – do tropické na jihu a subtropické v centrálních částech a na severu. Léta bývají po celém státě stejná, s nejvyšším množstvím srážek, zatímco v zimě panují spíše sucha.

Rozdíl mezi obdobími však nelze příliš rozeznat. Prakticky se tu střídají jen dvě, a zatímco v létě dosahují teploty kolem 30°C, v zimě je to v průměru 18-24°C. V letním období však bývá tento region zasažen častými bouřemi a hurikány. Ty se obvykle objevují od června až do konce listopadu, nejčastěji v září.

Kdy tedy Floridu navštívit? Záleží na cíli vašeho cestování. Pokud si chcete užívat slunečného počasí a pláží, ideální je letní období. Pro turistiku a návštěvu zdejších národních parků se zase doporučuje spíše zima. Pokud vám ale vadí opravdu vysoké letní teploty a vlhko, v severních částech a ve středo zemí vám bude přes léto příjemněji.

Příroda

Jak už bylo řečeno, Florida není jen státem důchodců povalujících se na lehátkách pod palmami miamských pláží. Nabízí velice rozmanité přírodní bohatství v podobě života plných subtropických lesů v centrální a severní části i ojedinělých bažin na jihu. Ve státě je hned několik státních a národních parků. Které jsou ty nejhezčí?

Blue Spring State Park

Tento státní park se nachází poblíž městečka Orange City na východě země. Jedná se o oblast s termálními prameny a průzračnými jezírky, kde se můžete projet na kajaku, zaplavat si nebo se potápět a pozorovat zdejší podvodní život, Oblíbené je například potápění s želvami.

Národní park Everglades

Tento národní park se nachází na jihu Floridy a patří k největším národním parkům v USA. Je zapsán na seznamu UNESCO a nabízí opravdu velké přírodní bohatství. Jedná se o oblast bažin a mokřadů, kde žijí krokodýli, aligátoři, zdejší druh pumy nebo velké množství ojedinělých ptačích druhů. Park si lze obvykle prohlédnout ze vznášedla, a to po celý rok.

Národní park Dry Tortugas

V tomto případě se jedná o mořský park ležící na jihozápadě Floridy, zhruba 110 km od Key West. Je tvořen malým korálovým souostrovím v okolí ostrovů Florida Keys. Do parku se dostanete jen lodí a letecky a můžete si zde užít projížďky v okolí ostrovů nebo potápění. Zajímavostí je, že zdejší ostrůvky mění vlivem hurikánů svůj tvar nebo dokonce zanikají.

Kulturní památky a zajímavá místa

Přírodní památky a zajímavosti už jsme si představili, ale co nabízí Florida pro milovníky kultury a zábavy?

Miami

Když se řekne Florida, první asociací bude nejspíš Miami. Město, kde dovolená snad nikdy nekončí, nabízí dlouhé pláže, spoustu zábavních podniků a barů i atmosféru připomínající karibské ostrovy. Co zde navštívit? Například nejznámější ulici Ocean Drive plnou skvělých restaurací, míchaných drinků i kubánských rytmů. Pro rodiny s dětmi je doporučována návštěva Miamské zoo, zážitkem bude i návštěva kubánské čtvrti Little Havana nebo některého z místních muzeí. Doprava je zde zajišťována autobusy.

Orlando

Orlando je městem s 220 tisíci obyvatel v regionu Orange County. Asi největším lákadlem jsou filmová studia Universal Studios, díky čemuž je Orlando takovým malým Hollywoodem. Zábavu zažijete i v obrovském mořském parku Sea World nebo při Orlando Sunrise Hot-Air Balloon Ride – oblíbeném letu balónem.

Disney World

U Orlanda ještě chvíli zůstaneme. Disney World si však zaslouží vlastní popis, protože se jedná o jednu z nejoblíbenějších atrakcí svého druhu na světě. Walt Disney World Resort je obrovským komplexem zahrnujícím čtyři tématicky odlišné parky, které v sobě kombinují jak zábavní atrakce, tak zóny klidu a ubytování. Na ploše téměř 122 kilometrů čtverečních jsou zábavní parky, aquaparky, přes 20 hotelových resortů i mnoho restaurací a obchodů. Pohádkový svět tu najdete úplně všude.

NASA Kennedy Space Center

Kennedyho vesmírné středisko je dalším z velkých taháků Floridy. Jelikož zde sídlí středisko NASA, tak je k dispozici i areál dostupný pro turisty a milovníky vesmíru a technologií. Areál se nachází na Mysu Canaveral a návštěvníkům nabízí expozici ukazující historii vesmírného programu, památník astronautům, kteří při cestách do vesmíru zemřeli, kino, maketu raketoplánu Explorer a další zábavně-vzdělávací atrakce. Do centra jsou pořádány i zájezdy z okolních měst.

Clearwater Beach

Protože zde mluvíme o Floridě, nelze vynechat některou z jejích ikonických pláží. Clearwater Beach. Pláž, která byla v roce 2018 vyhlášena nejlepší pláží USA, v sobě snoubí jak oblíbené turistické a rekreační místo, tak romantickou oblast s atmosférou maloměsta. Pláž nabízí spoustu zábavních atrakcí i poklidných restaurací a obchůdků.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou na Floridu si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!