Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon National Park je jeden z pěti národních parků ve státě Utah. Rozkládá se pouze na 145 km čtverečních, ale tento malý národní park rozhodně stojí za návštěvu. Unikátní nepravidelné skalnaté útvary, tak zvané hoodoos, společně s obvykle modrým nebem tvoří nádhernou podívanou.

Národní Park Bryce Canyon nevytváří jediný kaňon, ale řada přírodních útvarů vytesaných do okrajů náhorní plošiny. Nejslavnější z útvarů je Bryce Amphitheater, který je plný nepravidelně vysokých, skalnatých hornin zvaných právě hoodoos.

V Bryce Canyon National Park nese rekord největší koncentrace hoodoos z celého světa a tuhle krásu si přijíždí vychutnat více než 2 miliony lidí ročně. Bryce byl původně národní monument a 1928 byl prohlášen za Národní park. Park je pojmenovaný po jednom z původních mormonských osadníků jménem Ebenezer Bryce.

Vstupné do Bryce Canyon National Park je $35 za auto i všechny osoby v něm cestující. Jestli půjdete přes vstupní kiosek do parku pěšky, nebo na kole, zaplatíte $20 za osobu. Děti a dospívající do 15 let mají vstup do parku zdarma.

Faunu tvoří několik druhů divokých zvířat, jako jsou například sysel, čipmank, medvěd Baribal, rys červený, liška, puma, nebo jelen wapiti. Z plazů je to například chřestýš a žije tu i několik druhů ptáků.

Vyskytují se tu stovky druhů stromů a rostlin, jako jsou například jalovec, modrý smrk, nebo modrý len. Po parku jsou rostliny rozmístěny podle různé nadmořské výšky a rozmanitost květin je opravdu velká. Jedna část je díky speciálnímu druhu květiny pojmenovaná the pink cliffs of Bryce Canyon.

Kdy navštívit Bryce Canyon National Park

Park je otevřený a přístupný po celý rok 24hod/denně. Největší sezona v národním parku Bryce Canyon je ale květen – září. V tomto období je v parku nejtepleji. Teploty mohou vystoupat až na 33 ºC a to hlavně v měsících červenec-srpen.

V zimě může být počasí dost proměnlivé. Zbytky sněhu, deště, občasné nízké teploty. V zimě mohou být kvůli sněhu a mrazu zavřené některé silnice a hiky. 

Je dobré se předem podívat na aktuální stav parku, abyste z parku mohli vidět co nejvíc. Návštěvnické centrum a vstupní kiosky jsou zavřené o svátky Vánoce a Díkuvzdání.

Bryce Canyon National Park

Letenky do Bryce Canyon National Park

Nejbližší hlavní letiště parku jsou Las Vegas – McCarran International Airport, nebo Salt Lake City International Airport. Obě letiště jsou vzdálena cca 270 mil (435 km) od parku.

Letenky Praha – Las Vegas začínají na 16 000 Kč.

Letenky z Prahy do Utahu do Salt Lake City koupíte od 18 000 Kč. 

Dá se ovšem dalších pár tisíc korun ušetřit tím, že si letenky koupíte zvlášť. Například Praha – New York cca 9 000 Kč a New York – Las Vegas cca 4000 Kč. Můžete si také udělat zastávku v ikonickém New York, nebo jiném zajímavém městě.

Jak se dostat do Bryce Canyon National Park

Národní park Bryce Canyon leží mezi čtyřmi národními parky Grand Canyon National Park, Canyonlands, Zion National Park a Capitol Reef National Park. Jestli se tedy vydáte na roadtrip, určitě byste Bryce Canyon měli přidat na váš itinerář.

Ze Zion National Parku je Bryce Canyon vzdálený jen 1,5 hodiny autem. Z Capitol reef a Canyonland cca 2 hodiny autem a z Grand Canyon parku 4 hodiny. Taktéž je to z Las Vegas a Salt Lake city, pokud se do parku vydáte rovnou z letiště.

Po parku se pak můžete pohybovat svým autem, nebo využít kyvadlovou dopravu parku, neboli Shuttle service. Tyto autobusy, které jezdí mezi jednotlivými zastávkami po parku jsou zcela zdarma a jezdí každých 15 minut.

V sezoně je zde i každodenní tour Rainbow Point Shuttle tour, kdy vás shuttle vezme na 3,5 hodinovou projížďku po parku. Projedete 40 mil parkem vyhlídkovou jízdou se zastávkami na nejhezčích viewpoints s možností pauzy na fotky a výhledy. Tour si můžete zarezervovat předem.

Bryce Canyon National Park

Ubytování v Bryce Canyon National park

Přímo v parku se můžete ubytovat v The Lodge at Bryce Canyon. Můžete se zde ubytovat v hotelu, nebo si pronajmout celou westernovou chatku. Najdete tu i obchod se suvenýry, nebo restauraci. 

Více možností ubytování pak najdete v okolních městečkách, jako je Bryce Canyon City, Tropic, nebo Cannonville. Na Booking.com najdete tématické hotely, motely, nebo levné hostely od $60 na noc za 2 osoby.

Jedna z levnějších variant ubytování může být aplikace Airbnb, kde se můžete ubytovat u místních lidí. Můžete si pronajmout celý byt, nebo jen pokoj pro jednoho.

Jestli cestujete lowcost, zkuste vyzkoušet i aplikaci Couchsurfing, která je zcela zdarma. Můžete přespat u místních lidí na základě jejich referencí od předchozích cestovatelů.

Kempování v Bryce National Park

Kempování je v tomto parku velmi oblíbený způsob ubytování. Najdete tu několik kempů přímo v parku. Jedním z nich je North Campground, který je otevřený 24 hodin denně po celý rok.

V dalším kempu Sunset Campground je od května do září nutná rezervace. Doporučuje se kempy rezervovat i měsíce předem. Měsíce duben, květen a říjen pak funguje způsobem First come- first served, neboli kdo dřív přijde, ten dřív spí. Přes zimní sezonu je kemp zavřený.

V kempech tu zaplatíte $20 na noc za stan, nebo $30 na noc za karavan, či dodávku. Za backcountry camping (kempování na místech, kam není možné se dostat jinak, než pěšky nebo lodí) zaplatíte $5 na noc za osobu.

Co vidět v Bryce National Park

Nejkrásnější vyhlídky

Viewpoints, neboli zastávky s výhledy a zároveň ty nejhezčí vyhlídky a nejpopulárnější místa celého parku. Jestli máte na Bryce Canyon National Park jen jeden den, nebo pár hodin, zastavte se na těchto místech. Odsud vás rozhodně pohltí ta pravá atmosféra.

Sunrise point

Nádherná podívaná na severovýchod na scenérii zvanou Boat Messa, která je zakončena skálou The Conglomerate zvedající se do výšky 2460 metrů. Výhled také na scenérii Sinking boat, která připomíná potápějící se loď.

Sunset point

Tato zastávka nabízí výhled na některé z nejslavnějších hoodoos parku Bryce Canyon. Na severní straně uvidíte skalnatý útvar Thor’s Hammer.

Inspiration point

Výhled na tři různé úrovně parku, které poskytují různé perspektivy hlavního úkazu Bryce Amphitheater. Zde krásně uvidíte jak probíhala přírodní eroze, která způsobila unikátní hoodoos.

Bryce point

Z této zastávky uvidíte jeden z nejunikátnějších výhledů na celý Bryce Amphitheater a další přírodní zázraky okolo. Bryce point je známý pro jeho výjimečné východy slunce.

Rainbow point

Nejvyšší bod parku s výškou 2 775 metrů. Cesta na tuto vyhlídku je dlouhá 28 km a po cestě se můžete zastavit na 13 různých viewpoints s výhledy na Bryce Canyon.

Natural Bridge

Výjimečný přírodní úkaz, kdy eroze vytvořila přírodní skalnatý oblouk v kaňonu a jeho scenérie tvoří nádhernou podívanou. Tvoří kontrast s lesem Panderosa, který vykukuje pod obloukem.

Hiky

Queen’s Garden Trail 

Nejméně obtížný hike, kterým se dostanete přímo do kaňonu. Začíná na Sunrise point a je dlouhý 2,9 km roundtrip. Uvidíte zde mnoho krásných přírodních úkazů a hoodoos.

Mossy Cave

Hike dlouhý 1,3 km vede k jeskyní, která nese tento název právě proto že v létě tu uvidíte vysutý mech, v zimě zas velkolepé rampouchy.

Bristlecone Loop

Tento 1,6 k dlouhý hike začíná v tom nejvyšším bodě parku Rainbow point a dostanete se na něm do výšky 2 778 metrů. Uvidíte tu stromy jako je Modrý smrk, Bílá jedle, nebo Jedle Douglas,

Rim Trail

Příležitost vidět celý Bryce Amphitheatre shora. Hike je dlouhý 0-18 km (roundtrip). Záleží jen na vás, jestli dojdete až nakonec, nebo jestli vám bude stačit jen několik km.

Tower Bridge

Zástupce těch náročnějších hiků je 5 km dlouhý s 275 m převýšením. Krásné výhledy na hoodoos z Tower bridge a na přírodu po cestě.

Další aktivity

Vyhlídkový let helikoptérou

Nad Národním parkem Bryce kaňon se můžete také proletět helikoptérou. Pohled shora na celý park a jeho skalnaté útvary je nezapomenutelný. Můžete se proletět pouze na Bryce kaňonem, nebo si let spojit s vyhlídkou na Zion National Park. Ceny letů se pohybují kolem $200 na osobu.

Projížďka na koních

Od dubna do října můžete park vidět také z koňského sedla v rámci jedné z tour parkem. Jsou zde projížďky konající se dvakrát denně vždy ráno a odpoledne. 2 hodinová projížďka stojí $65 na osobu a 3 hodinová $90 na osobu. Doporučuje se rezervovat předem.

Ranger trails

Ranger Guided Activities  jsou programy probíhající v určitý čas na daných místech a trailech parku. Dozvíte se různé zajímavosti parku a nemusíte hledat cestu. Prohlídky probíhají v rámci vstupného parku, jen je třeba si zjistit kde prohlídka probíhá a jaké jsou podmínky. V zimě můžete využít třeba snowshoe hikes. Je zde i každodenní program pro děti.Bryce Canyon National Park