Národní park Grand Canyon se nachází v severozápadní Arizoně ve Spojených Státech a vznikl okolo největšího kaňonu na světě Grand Canyon. Každý rok je navštěvovaný 5 miliony lidmi ze všech koutů světa. Tento přírodní zázrak zná téměř každý, ale věděli jste, že tu hrozí i nebezpečí? Že se tu můžete plavit na raftech, nebo proletět helikoptérou nad Canyonem? 

Ačkoli evropané Grand Canyon objevili až v 16.století, podle studií se tento kaňon vytvářel několik milionů let. Tedy řeka Colorado Grand Canyon vytvářela 5-6 milionů let mnoha tunami říčního štěrku, písku a jílu. Canyon byl prohlášen Národním parkem v USA v roce 1919 a patří také do památek UNESCO. 

Grand Canyon je dlouhý 446 km, šířka je jiná na různých místech kaňonu, pohybuje se od 500m až do 29 km, je téměř 2 km hluboký. Řeka Colorado, která kaňonem protéká je dlouhá 2 333 km. Pramení z Rocky Mountains ve státě Colorado až do Kalifornského zálivu v Mexiku (Gulf of California).

Grand Canyon National Park patří mezi nejhezčí, největší a neznámější národní parky USA. Nad Grand Canyonem se můžete proletět helikoptérou a vidět tak nádhernou scenérii z ptačí perspektivy. Také se můžete vydat se do koutů kaňonu na vyjížďku na koních, plavit se po řece Colorado, nebo kempovat přímo v Canyonu.

Fauna v Národním parku Grand Canyon obsahuje několik druhů zvířat. Z divokých zvířat tu potkáte ovce, jeleny, velké množství plazů a hlodavců, kojoty, lišky, několik druhů ryb i ptáků. Vyskytuje se tu i americká puma, známá i jako horský lev, která je také velmi nebezpečná.

Kdy Grand Canyon navštívit?

Nejlepší období pro návštěvu tohoto Národního parku je březen – květen, nebo září – listopad. V těchto měsících nejsou vysoké teploty, počasí je příjemné, snadněji seženete ubytování či místo v kempu a park nebude přelidněný. Vysoká frekventace se zde v letních měsících.

Letenky do Grand Canyon

Pokud chcete letět přímo do Arizony co nejblíž Grand Canyonu, letenky Praha – Phoenix se pohybují okolo $780 (17 000 Kč). Můžete ale ušetřit, pokudpoletíte do New Yorkukam se zpáteční letenka z Prahy pohybuje okolo 10 000 Kč. V akci se dá sehnat i levněji. Dále pak z New Yorku do Phoenixu letenky seženete okolo $180 (cca 4000 Kč).

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Ubytování v národním parku Grand Canyon

Je možnost se ubytovat přímo v Grand Canyon Village, kde najdete ubytování od hostelů a malých skromných pokojů až po krásné dřevěné sruby a luxusní hotely. Populární jsou také motely přímo na Route 66. Za ubytování na těchto frekventovaných místech si ovšem něco připlatíte. Ceny se tu pohybují od $90 až do $500 na osobu za noc.

Pokud chcete nějakou korunu ušetřit, je výhodnější ubytovat se v okolních městečkách. Když budete hledat ubytování například v městečku Fredonia, ceny za noc na osobu tu začínají na $30. Toto městečko leží severně od Národního parku Grand Canyon u hranic se státem Utah a můžete odtud třeba pokračovat do Národního parku Zion

Kempování v Grand Canyon

Oblíbený low cost způsob ubytování v tomto krásném Národním parku je určitě i kempování. Kempovat se dá jak v North Rim, severní části Canyonu tak i v South Rim, jižní části, nebo najdete několik kempů okolo Národního parku.

Do částí uvnitř Národního parku musíte mít permity, které platí na jednotlivé oblasti. Obvykle zaplatíte poplatek za permit $10 a potom platíte další poplatek za noc na osobu, který se na různých místech liší. Určitě si předem zjistěte veškeré informace o Campingu v Grand Canyonu a svoje místo si zabookujte co nejdříve.

V případě, že nechcete utrácet za kempy a chcete návštěvu Grand Canyonu pojmout co nejvíc low cost, můžete zde opět využít web Free Camping Near You, kde najdete veškeré kempy kolem Národního parku a dozvíte se, které jsou zdarma. 

Vstup do Grand Canyon National Park

Vstup do Národního parku Grand Canyon je $25 za auto. Další poplatky mohou vyžadovat některé vyhlídky, nebo části parku. Pokud se chystáte do dalších Národních parků ve spojených státech, využijete tak zvaný the Beautiful Pass. Ten stojí $80 na celý rok, platí do každého Národního parku a po ukončení vašeho výletu ho můžete prodat dál.

Co navštívit v Národním parku Grand Canyon

Grand Canyon National Park je rozdělen do několika částí. Najdete tu spoustu zastávek s neskutečnými výhledy na kaňon, hiky, návštěvnická centra, restaurace, muzeum a dokonce i indiánskou vesinčku.

Na návštěvu tohoto Národního parku vám budou stačit 3 dny. Záleží jaké aktivity máte v plánu, nebo jestli jedete na road trip a Grand Canyon jen zastávka na vašem road výletě po státech. Určitě by se tu dal využít i týden.

Mapa Grand Canyon

Mapa celého národního parku Grand Canyon bude určitě nápomocná. Můžete si je vyzvednout v jakémkoli návštěvnuckém centru, ale i hned u vstupu. Jestli si chcete svůj itinerář naplánvat předem, mnoho map parku najdete i na webu.

Grand Canyon

Grand Canyon South rim

Nejnavštěvovanější částí kaňonu je jednoznačně South rim, tedy ta jižní část parku. Ať už Národní park projíždíte na kolech, autem, nebo jdete pěšky, je tu několik viewpoints, na kterých byste se měli zastavit. Najdete tu několik návštěvnických center, jedno dokonce s historickým kinem a muzeem.

Je tu několik zastávek s výhledy, u kterých se dá zastavit autem. Jsou to Lookout Studio, Yavapai point, Mather point, Moran Point, Desert View and watchtower a Lipan point. Pro ty, kteří se chtějí po dlouhé cestě i projít a nechtějí výhledy úplně zadarmo tu jsou viewpoints, ke kterým budete muset dojít krátkým hikem. A to jsou třeba Grandview point, Zuni point, nebo celodenní hike Yuma point.  

Grand Canyon North rim

V té severní části je tak zvaná Grand Canyon North Rim Scenic Drive, kde si můžete uděkat vyhlídkovou jízdu a kochat se výhledy. Opět je tu pár zastávek, u kterých stojí za t zastavit. Jsou to například Point Imperial, nebo Cape Royal. 

Dále tu můžete taktéž vyrazit na hiky. Do těch nejhezčích patří Bright Angel point trail, Cape Royal Trail,delší hike Ken Patrick trail, nebo North Kaibab trail. Na této straně kaňonu je populární i jízda na kolech. Jedny z nejlepších tras na kolo jsou třeba Rainbow Rim trail, nebo Arizona trail. 

Grand Canyon West rim

Na té západní straně parku sice už nenajdete tolik vyhlídek, zato tu jsou jiné zajímavosti. Jedna z atrakcí je Grand Canyon Skywalk. Projděte se po skleněném mostě, který vám umožní vidět dno kaňonu z 1 600 metrové výšky.

Ale pozor na tuhle vyhlídku se dostanete pouze, když si koupíte balíček Legacy Gold Package. Tento balíček stojí $80, ale nabízí další výhody. Například oběd, další vyhlídky na Grand Canyon, nebo návštěvu indiánského kmene Hualapai, který na západě Arizony pobývá. Na této straně je populární i jízda na koních.

East rim

Na té východní straně už moc zajímavostí o Grand Canyonu nenajdeme. Atrakcí číslo jedna je tu Horseshoe bend. Další Canyon vytvořený řekou Colorado leží nedaleko městečka Page a pohled dolů na průzračně modrou vodu vám vezme dech. Najdete tu také  Indiánskou reservaci Navajo. 

Grand Canyon

Rafting v národním parku Grand Canyon

Rafting v tomto národním parku není ta nejpopulárnější činnost, ale to neznamená, že byste rafting neměli vyzkoušet. Vybrat si můžete hned z několika možností. Od jednodenních výletů, přes týdenní plavbu až po měsíční dobrodružství. 

Jednodení scénická plavba Grand Canyonem spojená s prohlídkou Antelope Canyonu, obědem a dalšími aktivitami vás vyjde na $450. Takový pětidenní trip po Diamond creek vás může vyjít na $4000 a také se musí počítat s nákupem potřebného vybavení.

Nicméně to rozhodně stojí za to, takže pokud si něco takového plánujete, určitě jděte do toho. Jen pozor, plavby v tomto populárním národním parku Grand Canyon se rezervují i rok, nebo dva předem.

Grand Canyon

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do národního parku Grand Canyon si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!