Národní park Yosemite

Národní park Yosemite jednoznačně patří mezi ty nejkrásnější národní parky USA. Žulové skály, nejvyšší vodopád v Severní Americe, sekvojové lesy a krásné alpinské louky, to je Yosemite National Park.

Společně s národními parky Sequoia a Kings Canyon se nachází v pohoří Sierra Nevada ve východní Kalifornii. Jsou to jedny z nejstarších národních parků ve Spojených Státech Amerických. Konkrétně Yosemite je třetím nejstarším národním parkem hned po Yellowstone a Sequoia, který je od Yosemite vzdálený jen 2,5 hodiny autem. Můžete je navštívit během jednoho road tripu. Pronájem auta v USA zvládnete online za lepší ceny.

Yosemitský národní park se rozléhá na 3 080 km² a každoročně jej navštíví 3,5 milionu turistů. Tento park patří do památek UNESCO a v roce 1890 byl tento přírodní park prohlášen za Národní.

Vyskytují se tu chráněná zvířata, jako například černé medvědi, horské kozy, rysi, velké množství dravých ptáků, nebo několik druhů hadů. Vyskytují se tu také různé druhy chráněných rostlin, vzácné geologické útvary a jedinečné půdy, které mnoho těchto rostlin potřebuje.

Nejvyšším bodem na území parku je Mount Lyell, který se nachází v 3 999 metrech. Pro park jsou typické i malé ledovce. Největší ledovec v Yosemite je Lyell Glacier, který má 65 hektarů.

Na tento park vám budou stačit 2-3 dny. Samozřejmě bude záležet, jestli jste se přijeli kochat výhledy a vyrazit na menší trail, nebo jste dobrodružní horolezci a chystáte se vydat na jednu ze žulových skal.

Vstup do parku činí 30$/auto (celé auto i s pasažéry) a 20$/osoba, pokud jste nepřijeli autem. Ovšem pokud se chystáte navštívit další národní parky, pak se vám vyplatí koupit America the Beautiful Pass. Tento pass stojí $80 a využijete ho ve všech národních parcích i některých parkovištích po USA.

Yosemite

Kdy navštívit Yosemite?

Nejvhodnější měsíce pro itinerář v tomto národním parku jsou květen, nebo září. Park je otevřený, ale není přelidněný a počasí bývá také přívětivé. Vy si tak můžete v klidu vychutnat krásné hiky a výhledy.

I přesto, že samotný park je otevřený po celý rok, některé příjezdové cesty do parku bývají přes zimu zavřené kvůli sněhu. Taktéž bývá zavřených i několik hiků a částí parku. Nejvíc lidí tu bývá v létě. Ale pozor v létě jsou z velké vetšiny vodopády, mnohdy i řeky a jezera vyschlé.

Jak se dostat do Yosemite?

Nejjednodušší cestování do Yosemite je rozhodně autem. Nejkratší cesta do parku je z letiště Fresno – Yosemite. Cesta autem z tohoto letiště vám zabere jen 1,5 hodiny, takže pokud se chystáte přímo do parku, toto letiště bude správná volba.

Jestli si chcete výlet do Yosemit spojit i s dalšími zážitky, nebo již máte naplánovaný roadtrip, pak do parku pravděpodobně pojedete ze San Francisca, Los Angeles, nebo Las Vegas. Ze San Francisca vám cesta do parku zabere kolem 4 hodin. Z Los Angeles pak 6-7 hodin jízdy a z Las Vegas 7 hodin.

Jestli ovšem nemáte auto, je tu i možnost jet vlakem ze San Francisca. Díky jednoduchému spoji se kombinací vlaku a autobusu Yosemite on Amtrak dostanete do parku za 5-7 hodin. Záleží, jaký spoj vyberete. Na Wanderu zjistíte, kde seženete lístky za nejlepší ceny. Cena začíná na $30 za osobu.

Letenky do Yosemite

Pokud se chystáte přímo do Yosemite, pak budete potřebovat zjistit nejbližší letiště. Na to úplně nejblížší letiště Fresno Yosemite můžete letenky z Prahy sehnat za $760 (17 100 Kč). Do San Francisca seženete letenky z Prahy okolo $800 (18 000 Kč). 

Lety se ale dají rozdělit a často ušetříte, pokud si lety rozdělíte a koupíte je zvlášť. Například Praha – New York (9 000 Kč) a poté do Kalifornie New York – San Francisco (4 000 Kč). Vyplatí se dát si s hledáním práci a plánovat cestu dostatečně předem.

Ubytování v Yosemite

Možnost ubytování je přímo v Yosemite. Ceny za hostely začínají na $40 za noc. Hotely se pak pohybují od $100 výše. Můžete se ale ubytovat i v okolních městech jako je právě San Francisco, nebo Sacramento, odkud pak můžete do parku vyrazit na jednodenní výlet.

Můžete využít služeb místních a pronajmout si pokoj, byt nebo i celý baráček přes Airbnb. Jinak tu najdete všechna možná ubytování od těch nejlevnějších hostelů za $20 přes motely až po luxusní hotely. 

Kempování v Yosemite

Přímo v Národním parku najdete hned 13 kempů, ve kterých můžete přespat. Jsou to třeba Yosemite Creek Campground, White Wolf Campground, Tamarack Flat Campground, nebo North Pines Campground. Ceny všech těchto kempů se pohybují kolem $35 za skupinu. 

V 7 z těchto kempů je potřeba udělat si předem rezervaci a doporučuje se rezervovat i měsíce předem. Ty ostatní kempy fungují takzvaně first-come first-served, takže kdo dřív přijde, ten dřív spí. I tyto kempy jsou ale od dubna do září během dopoledne plné. Takže pokud plánujete v Yosemite kempovat, nenechávejte to náhodě. 

Jestli jste si ale cestu neplánovali a kempy v Yosemite jsou plné, nezoufejte. Samozřejmě nemusíte kempovat přímo v Yosemite. V okolních městech kolem parku určitě najdete jiné kempy, které budete moci využít. A díky portálu Free Camping také můžete najít kempy v okolí, které jsou úplně zdarma. 

Yosemite

Co vidět v národním parku Yosemite

Yosemite Valley

Turisty nejoblíbenější je údolí řeky Merced riverYosemite Valley, které je obklopené vysokohorskými vrcholy a nabízí tak krásné, scenické výhledy. Najdete tu i jeden z největších monolitů na světě, 900 metrů vysoký žulový monolit El Capitan. 

Tioga Road

Parkem vede jediná silnice 120, nebo také známá jako Tioga Road. Součástí je také vyhlídková trasa, která sahá až do výšky 3000 metrů nad mořem. Pozor ale, tahle vyhlídková část je od listopadu do května kvůli sněhu uzavřena. 

Jestli se ale na do této části parku dostanete, je tu několik zastávek, které stojí za to vidět. Z viewpoints je to třeba Olmsted point, z vodopádů Tueeulala Falls, Wapama Falls, Vernall Fall, nebo Nevada Fall. 

Yosemite Falls

Nezapomeňte se jít také podívat na ten nejvyšší vodopád v USA – Yosemite Falls (Yosemitský vodopád). Tento vodopád je rozdělen na horní a dolní vodopád, dohromady tak tvoří 739 metrový, přírodní unikát. Pozor ale, od konce léta do září/října bývá vodopád vyschlý. Nejhezčí bývá na jaře.

Populární v tomto parku jsou také právě hiky k tomuto vodopádu. Můžete vyrazit na hike k dolnímu vodopádu (Lower Yosemite Fall) který je dlouhý 1,6 km a zvládne ho opravdu každý. Ten k hornímu vodopádu (Upper Yosemite Fall) už je o dost náročnější. Je dlouhý 12 km a převýšení 823 m.

Half Dome

Nejpopulárnějším, velmi náročným hikem je výstup po lanové cestě na obrovský žulový monolit Half Dome. Výstup umožněn a lana jsou umístěna od května do října. Kvuli velkému zájmu návštěvníků je zde potřeba povolení k výstupu. 

Vyhlídky

Další vyhlídky s úžasnými výhledy jsou Valley View, nebo Tunnel View. Z Tunnel View se vám naskytne krásný výhled na celé Yosemite Valley včetně skály El Capitan i žulového monolitu Half Dome. Další je Glacier point, ze kterého se vám naskytne výhled z 2 199 metrů na Half Dome a tři vodopády včetně Yosemite Falls.

Sekvoje

Unikátní podívanou jsou také sekvoje, neboli obrovské stromy rostoucí v tomto parku. Nejvíce jich najdete v části Mariposa Growe. Uvidíte tu například obrovský 2 700 let starý Grizzly Giant, nebo živou sekvoj The California Tunnel Tree, kterou se dá projít a dokonce i projet autem. Další populární zastávky v sekvojích jsou The Fallen Monarch a The Bachelor and Three Graces.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do národního parku Yosemite si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!