Každý z nás si určitě vybaví klasickou americkou restauraci typickou pro červené jídelní boxy a servírky na kolečkových bruslích. Přesně tak vypadají legendární americké dinery. V podstatě jsou to velmi útulné, přátelské jídelny, které ale mají své kouzlo a výjimečnou atmosféru.

Američané zrovna neholdují kulinářskému umění a většina luxusních restaurací je založena na kuchyních z jiných zemí. Pro americká města a jejich kuchyni jsou typické právě tyto legendární dinery, které jsou oblíbené jak u místních, tak u turistů.

Prvními dinery byly přestavěné staré vagony, které byly zaparkované na ulici. Dodnes si tyto americké restaurace zachovaly podélný profil a vzhled podobný právě vlakům. Proto také diner z původního názvu v překladu znamená ‘jídelní vůz ve vlaku’.

Významným jménem historie dinerů je Walter Scott, který v roce 1872 začal s nočním prodejem jídla z odstaveného železničního vozu, který byl v té době tažený koňmi.

Pro interiér dineru jsou typické právě červené jídelní boxy a nejen to. V těchto restauracích bývají velká okna a dlouhý bar na sezení. Většinou jsou tyto restaurace laděné do retro stylu, najdete tam jukeboxy a herní automaty.

Rádi sem zajdou i známé osobnosti, politici nebo sportovci. Americké dinery si udržují koncept rodinné restaurace, což je právě i vysoce postaveným lidem v USA velmi blízké. Často se političtí kandidáti nechají vyfotit, jak si potřásají rukou s personálem a pojídají oblíbené pancakes.

Legendární americké dinery

Typická jídla, která si zde objednat

Menu v těchto dinerech tvoří nespočet jednoduchých jídel americké kuchyně. Snídaně tvoří vajíčka se slaninou. Klasické jídla jsou zde kuřecí křídla, steaky, hranolky, sendviče a nesmíme zapomenout na oblíbené burgery. Nicméně si zde můžete dát i různé variace salátů.

Ze sladkého jsou tu velmi oblíbené různé druhy milkshaků, waffle a americké palačinky, také typické pro dinery. Americké palačinky a vafle si tu můžete dát na různé způsoby, ať už sladké, nebo slané.

Populární je americká kombinace slaného a sladkého, jako například kuřecí stripsy s vaflí, slaninou a javorovým sirupem. Oblíbený je tu i dezert lava cake, nebo zmrzlina. Z filmů z prostředí těchto restaurací můžete znát i typické stejné zástěry servírek a rozlévanou překapávanou kávu.

Legendární americké dinery

Alkohol v USA

V americkém dineru si můžete dát i oblíbené míchané koktejly nebo pivo. My, jako cizinci, ale musíme myslet na to, že v USA je od roku 1984 zákon, který říká, že nesmíte pít alkohol, pokud nejste starší 21 let.

Další zákon v USA říká, že pokud jste starší 21 let a jste řidič, je zde tolerance alkoholu v krvi do 0.08%. Také platí, že nikdo z cestujících nesmí pít za jízdy alkohol a řidič nesmí převážet alkohol na sedačce spolujezdce.

Ceny

Ceny se odvíjí od toho, jaké oblíbené americké jídlo budete chtít ochutnat. Dinery jsou ale známé právě tím, že jsou tu ceny velmi přijatelné a obecně nižší, než v ostatních restauracích.

Snídaně se tu pohybují okolo $10-15. Je ale nutno říci, že taková typická americká snídaně má dva chody, to znamená slaný talíř, kde si vyberete kombinaci s vejcem. A poté sladký talíř v podobě vaflí, nebo amerických palačinek. Často by tato porce stačila pro dva lidi.

Legendární americké dinery

Klasické hlavní jídlo tu vyjde na cca $9-$15. Zase bude záležet, jestli si dáte klasický sendvič, nebo lepší burger. Dobrý steak si tu můžete dát za $15-$20. Záleží na velikosti a na příloze.

Oblíbený americký milkshake, nebo jiný dezert tu vyjde na něco kolem $5. V dinerech většinou dostanete ke každé snídani překapávanou kávu. Celkově v USA je skvělé, že ke každému jídlu dostanete automaticky zdarma vodu.

Legendární americké dinery

Kde dinery nejčastěji najdeme

Oblíbené dinery v USA nejčastěji najdete u silnice. Většinou je i vzhled budovy sladěn do retro stylu, tak, aby restaurace byly co nejviditelnější. Blikající nápis restaurace a plno barev nemůžete ze silnice přehlédnout. Jsou rozmístěné a upravené přesně tak, aby si jich každý řidič všiml.

Tyto dinery potkáte na všech různých silnicích, kromě dálnic. A věřte, že až se někdy v USA vydáte na roadtrip, ne jednou vás tenhle diner může zachránit na nekonečných amerických silnicích. Některé z nich jsou i ve městech, například na Times Square.

Dinery jsou také často uzpůsobené lokálním potravinám. To znamená, že například na Hawaii, nebo v New Orleans se denní menu bude trochu lišit. Bude ozvláštněné například o mořské plody, nebo aligátoří maso.

Legendární americké dinery

Nejznámější dinery v USA

V Americe jsou dinery, které potkáte každou chvíli u silnice, nebo přímo ve městech. Jsou to moderní řetězce a jejich poboček je po USA stovky. Také mají svou historii, ale díky počtu svých poboček nejsou tak výjimečné.

Pak jsou tu také dinery, které jsou oblíbené v daném městě, většinou mají svou historii a tradici. Často fungují v původním, upraveném železničním voze, navíc jsou před dinerem vystavená stará americké auta. Tyto dinery mají většinou pouze jednu, nebo jen pár poboček, ve Spojených Státech.