NHL, neboli National Hockey League, je profesionální soutěž v ledním hokeji v Americe, které se účastní týmy z USA i z Kanady. Tato soutěž je považována na nejprestižnější hokejovou soutěž na světě.

Nejúspěšnějším mužstvem historie NHL je kanadský tým Montreal Canadiens, kterému se podařilo získat trofej Stanley Cup celkem 24krát. Dalšími úspěšnými týmy jsou kanadský tým Toronto Maple Leafs nebo americký tým Detroit Red Wings.

Na NHL zápasy se můžete jít v USA podívat a zažít tak tuto výjimečnou atmosféru naživo. Ceny vstupenek na různá utkání se pohybují od $100 až do $5000. Můžete také sledovat NHL zápasy online na několika českých portálech zdarma, a mít tak přehled o tom, jaké jsou v NHL výsledky.

Struktura NHL

V NHL hraje 31 týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí, do Západní konference a Východní konference. Každá konference je pak rozdělena na 2 divize. Ve východní konferenci je to Atlantická divize a Metropolitní divize. V Západní konferenci je to Pacifická divize a Centrální divize.

Každá divize má 8 týmů, až na Centrální divizi, která zahrnuje pouze 7 týmů. Každá sezóna má základní část soutěže, kde každé mužstvo odehraje 82 utkání. Ta další část je play-off, kam postoupí vždy 8 nejlepších týmů z každé konference.

Postup do play-off

V sezoně 2013-2014 se play-off NHL poprvé hrálo podle nového formátu. Vyřazovací série jsou taktéž rozdělené podle divizí, jak tomu bylo doposud, ovšem s přidáním systému divokých karet. To znamená, že do play-off postupují tři nejlepší týmy z každé divize, tedy celkem 12 týmů.

Zbylá čtyři místa doplní další NHL týmy, držitelé tzv. divokých karet, a to jsou další dva nejlepší týmy z každé konference podle počtu bodů. To, z jaké jsou divize, již v jejich případě nehraje roli. V rámci jedné konference tak mohou do play-off postoupit jen tři týmy z jedné divize, zatímco z té druhé divize jich v tomto případě postoupí pět.

Nasazení držitelů divokých karet do play off závisí na zisku bodů v základní části soutěže. Vítěz divize s největším počtem bodů se střetne s držitelem divoké karty s menším počtem bodů. A vítěz divize s menším počtem bodů se střetne s tím držitelem divoké karty, který má více bodů.

Finále soutěže

Mužstva na druhé a třetí příčce v jednotlivé divizi pak budou v prvním kole play-off hrát proti sobě. Pro druhé kolo je nyní formát daný a nemění se podle toho, zda do něj postoupí níže, nebo výše nasazený tým.

Vítězové posledního kola postoupí do velkého finále konferencí. Vítězové konferencí se utkají ve finále Stanley Cupu, kde vítěz získává také stejnojmennou trofej Stanley Cup.

Historie NHL

Historie této soutěže sahá až do Kanadské NHA, tedy National Hockey Association. Diskuze o budoucnosti NHA v roce 1917 v kanadském Montrealu, vedla právě k pozdějšímu založení NHL. Předsedou ligy se stal bývalý sekretář NHA a první ročník NHL začal se 4 mužstvy. V sezóně 1967/68 se liga rozšířila na 12 mužstev a později dále rostla.

I když liga, která začala se 4 soutěžními týmy, první roky své existence bojovala o přežití, později se přidalo plno dalších úspěšných týmů. Dnes je v NHL 24 týmů z USA a 7 z Kanady.

Nejlepší hráči NHL

Velkým jménem a velkým talentem je kanadský útočník Connor McDavid. Je považován za jednoho z nejlepších současných hráčů světa. Další velké jméno v NHL historii je například Wayne Douglas Gretzky, který je považován za nejlepšího hráče všech dob. Z českých zástupců je to Jaromír Jágr, nebo David Pastrňák. 

NHL tabulka

Pacifická divize

NHL USA

Centrální divize

NHL USA

Atlantická divize

NHL USA

Metropolitní divize

NHL USA