Máte zmatek ve všech nabízených typech víz? Představíme vám vízum F-1, dozvíte se o tomto typu všechno důležité, kdo tento typ víza může získat a jaké jsou jeho požadavky na získání. Teď už budete vědět, co vás před cestou do USA čeká.

Co je vízum F-1?

Tato víza patří mezi typy studentských víz. Jsou dočasné a zahraničním studentům umožňují studium v USA na střední a vysoké škole, univerzitě nebo jiném typu školního zařízení. Je vhodné i pro studenty, kteří chtějí absolvovat jazykové kurzy. Je důležité zmínit, že na tento typ víza člověk si nemůže člověk legálně najít práci v USA.

Požadavky na získání víz F-1

Aby student získal studentské vízum F-1, základním předpokladem je prezenční forma studia na vzdělávacích institucích nebo prezenční forma jazykového programu. Toto studium musí být v délce alespoň 18 hodin týdně.

Mezi další požadavky patří i finanční situace studenta – ten musí prokázat (většinou podepsaným formulářem I-20), že na celou dobu trvání studia či kurzu má dostatek financí včetně financí na návrat domů. V některých případech se prokazuje i zdravotní způsobilost a povahové podmínky.

Jak podat žádost?

  • Nejdříve je potřeba vyplnit formulář DS-160
  • Pomocí oficiální stránky com uhraďte poplatek za vízum ve výši 160 dolarů a dohodněte si termín pohovoru na americké ambasádě. Doporučujeme se k pohovoru přihlásit minimálně s denním předstihem, a to nejpozději do 12:00 hodin.
  • V den termínu pohovoru se na americké velvyslanectví dostavte alespoň 15 minut dopředu, nezapomeňte na všechny potřebné dokumenty.
  • Ať už jste se rozhodli pro studium na střední škole nebo jazykový kurz, je lepší si vždy najít vhodnou agenturu, která vám se vším pomůže. Sice si připlatíte za práci závislé osoby, ale agentura vám sežene potřebné dokumenty a připraví vás na pohovor.

Co od pohovoru očekávat?

Celý pohovor se odehrává v anglickém jazyce, kdy jsou kladeny otázky typu Proč jedete do USA?, Proč jste si vybral tuto školu? apod. Pohovor se uskutečňuje na americké ambasádě v Praze na adrese Tržiště 15, Praha 1 – Malá Strana. Metrem musíte vystoupit na zastávce Malostranská a nejbližší tramvajová zastávka je na Malostranském náměstí (linky 12, 20, 22).

Po předem sjednané schůzce se student na ambasádu dostaví minimálně 15 minut předem, maximálně 30 minut. Pokud studentovi nebylo ještě 18 let, dostaví se i s rodiči, které uvedl jako doprovod při domlouvání schůzky. Jelikož se jedná o americkou ambasádu, z bezpečnostních důvodů jsou na vrátnici odebrány všechny elektronické přístroje (telefony, notebooky apod.).

Jaké dokumenty jsou potřeba?

  • cestovní pas
  • confirmation page – potvrzující stránka vyplněného formuláře DS-160
  • doklad potvrzující zaplacení poplatku SEVIS
  • fotografii pasového formátu (51 mm × 51 mm, nebo 5×5 cm) s bílým pozadím
  • studenti potřebují potvrzení o studiu a studijní index (nebo dopis ze školy se zaznamenaným prospěchem)
  • podepsaný originál formuláře I-20 (je to stvrzenka zaplaceného školného americké škole)

Pro koho jsou typy víza F-1 vhodné

Jestliže chce student studovat v USA dlouhodobě (rok a více), je pro něj vhodný tento typ víza. Pokud se jedná o dobu kratší než 1 rok, vízum typu J-1 je vhodnější. Platnost víza F-1 je dána délkou studia. Pokud je studentovi méně než 18 let, musí o něj požádat společně s rodiči.

Jakmile student vstoupí na americkou půdu, předkládá notářsky ověřené prohlášení rodičů v anglickém jazyce o tom, kde student studuje, bydlí a kdo se o něj po celou dobu v USA bude starat. Student může do USA přiletět již 30 dní před zahájením školy nebo jazykového kurzu a opustit zemi může až po 60 dnech od ukončení studia nebo programu.