Colorado je stát nacházející se v centrální částí Spojených států a je známý hlavně pro krásnou krajinu, hory a s tím spojené outdoorové sporty. Se svou rozlohou 269 837 km² populace Colorada činí přes 5,5 milionu lidí.

Základní informace o Coloradu

Hlavním i největším městem Colorada je Denver s 680 000 obyvateli. Dalšími velkými a oblíbenými městy jsou Colorado Springs, Aurora, Fort Collins nebo Lakewood.

Colorado hraničí se 6 sousedními státy. Na severu hraničí se státem Wyoming, na západě s Utahem, na jihu s Novým Mexikem, na jihovýchodě s Oklahomou, na východě s Kansasem a severovýchodě s Nebraskou.

Nejvyšší vrchol státu je hora Mount Elbert.

Stát Colorado má také úspěšné sportovní týmy, jako jsou například Denver Broncos (NFL), Colorado Rockies (MLB), nebo Denver Nuggets (NBA). 

Colorado je státem čtyř rohů. Takové je označení pro čtyři navzájem sousední státy USA, kterými jsou Colorado, Nové Mexiko, Arizona a Utah. Hranice těchto států, které navzájem vytvářejí podobu čtverce, se setkávají v jediném bodě zvaném “Four corners”. Člověk tak na tomto místě může být ve čtyřech státech zároveň.

four corners

Historie Colorada

Historie státu Colorado sahá do počátku 18. století, kdy se sem dostali první evropští průzkumníci. Území se stalo součástí Nového Španělska a od roku 1821 patřilo Mexiku.

Spojené státy oblast získaly v roce 1848, na základě výsledku mexicko-americké války. V 50. letech 19. století vznikla na tomto území první osídlení a později tu také vypukla zlatá horečka.

Až teprve roku 1861 vzniklo Coloradské teritorium pojmenováno po stejnojmenné řece Colorado, která tu pramení. V roce 1876 se pak Colorado oficiálně stalo 38. státem USA.

Příroda v Coloradu

V Coloradu najdete spoustu divokých zvířat a nejtypičtější pro tento stát jsou bizoni. Colorado se snaží bizony chránit a zachovat. Je také domovem několika přírodních rezervací pro tento druh, ale i pro jiná zvířata.

Dále se tu vyskytují horské kozy, losi, černí medvědi, nebo pumy zvané “mountain lions.” Zajímavostí v Coloradu jsou také divoké koně. Je tu jedna ze 3 oblastí v USA, které jsou speciálně určené k ochraně divokých koní.

Velkou a velmi oblíbenou částí unikátní přírody je právě pohoří Rocky Mountains, neboli Skalnaté hory. Příroda je tu opravdu rozmanitá a najdete tu nespočet hiků a příležitostí k letním i zimním outdoorovým sportům.

Z 91 vrcholů USA, které přesahují 14 000 stop, je jich 56 právě v Coloradu. Výsledkem kombinace více než 300 slunečných dní v roce a popularity outdoorových aktivit je, že v Coloradu žije zdravá a aktivní populace.

Počasí v Coloradu

Hory Colorada ovlivňují také zdejší klima. Kombinace nadmořské výšky a kontinentální vnitřní geografie vede k chladnému, suchému a osvěžujícímu klimatu a příjemnému počasí. Od konce října do konce dubna jsou tu nízké teploty, sněhové srážky a výjimkou nejsou ani sněhové bouře.

Teploty mohou spadnout až k -25 °, mohou se ale v různých částech státu lišit, a to hlavně klesáním nadmořské výšky. Průměrné letní teploty se v Coloradu pohybují mezi 25 °C a 35 °C. 

Co navštívit v Coloradu

Pokud plánujete aktivní dovolenou v USA, pak bude Colorado ta správná volba. V létě sem jezdí outdooroví nadšenci za horolezectvím, cyklistikou, nebo si užít nějaké z mnoha nádherných hiků. V zimě je Colorado u američanů velmi oblíbené pro svá lyžařská střediska.

Zajímavosti a národní parky

Rocky Mountains National Park 

Tento národní park najdete v severní části státu mezi městy Estes Park a Grand Lake. Uvidíte tu různé druhy krajin, zvířat i rostlin, ale také řeku Colorado, kdy část parku, ve kterém řeka pramení, je považována za Světovou biosferickou rezervaci.

Mesa Verde National Park 

Národní park nacházející se v jihozápadním Coloradu je mimo jiné také světovým dědictvím. Tento park totiž chrání starobylé útesy Puebloan, a je tak ideální zastávkou pro milovníky přírody a historie.

Great Sand Dunes National Park

Národní park a přírodní rezervace, který se nachází v údolí San Luis Valley v pohoří Sangre de Cristo. Zde najdete ty největší písečné duny v severní Americe. Užijte si zde hiky, jízdu na kole, jízdu na koni, nebo sáňkování v písečných dunách. Také se tu nachází Zapata Ranch, kde můžete vidět tisíce bizonů.

Black Canyon 

Unikátní kaňon, který najdete v Národním parku Gunnison, byl vytvořen řekou Gunnisin před 2 miliony let. Dnes je to nádherný přírodní úkaz.

Hanging Lake 

Národní přírodní památka v podobě krásné přírody a jezera, které se nachází v kaňonu Glenwood. Dojdete k němu 1,2 mílovým hikem po Hanging Lake Trail. Nezapomeňte si předem koupit permit.

Garden of the Gods 

Národní přírodní památka, park Garden of the Gods, najdete v oblasti Colorado Springs. Na nádherné pískovcové útvary se sem jezdí dívat cestovatelé z celého světa.

Když inspektoři z Denveru tento přírodní úkaz objevili, prohlásili toto místo za “Zahradu pro bohy”. Dozvíte se tu mnohé o historii i geografii parku a můžete se tu vydat na hike.

Red Rocks Park 

Park ve výšce téměř 2000 m. nad mořem, kde se velké planiny setkávají se skalistými horami. Rozmanité prostředí, krásná příroda, divoká zvířata a výhledy. Mimo jiné tu uvidíte i geologický fenomén v podobě jediného přirozeně se vyskytujícího amfiteátru na světě Red Rocks Amphitheatre.

Toltec Scenic Railroad 

Scénická železniční trať, ze které se vám naskytnou krásné výhledy na zdejší krajinu, začíná ve městě Antonito v Coloradu a vede až do Nového Mexika. Po trase budete projíždět populárními místy, jako je například Rio Grande, nebo Carson National Forest.

Města

 • Denver
 • Boulder
 • Colorado Springs
 • Grand Junction
 • Breckenridge

Lyžařská střediska

 • Aspen
 • Vail
 • Park Range
 • Steamboat Springs
 • Crested Butte
 • Telluride

Cestovní pojištění do USA

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Před odjezdem na dovolenou do Colorada si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!