Imigrační kontrola v USA

Jedním z faktorů povolení vstupu do USA je imigrační kontrola v USA na letišti. Chystáte se poprvé do USA, vyřídili jste si Estu, ale máte strach z imigrační kontroly? Nebo letíte na Work and Travel, či jako Au pair a máte strach, že se s úředníky nedomluvíte?

ESTA povolení do USA

Pokud letíte do USA na Estu, je dobré vědět, že Esta, neboli elektronický systém cestovní registrace je pouze prvním krokem k povolení vstupu. O puštění jedince, nebo skupiny do USA definitivně rozhodují až úředníci právě na imigrační kontrole na americkém letišti.

Jak Estu získat, krok po kroku najdete zde: ESTA víza – jak je vyplnit a kdo je může získat?

Rozhovor na letišti před odletem

Prvním, hlavním pohovorem ale projdete ještě před tím, než nasednete na letadlo do USA. Tento rozhovor není součástí imigrační kontroly, ale pohovor bude probíhat s pracovníkem dané letecké společnosti.

A to proto, že kdyby se případně stalo, že se pracovník imigračního oddělení na americkém letišti rozhodne vás do USA nepustit, daná letecká společnost vás musí dopravit zpět, odkud jste přiletěli na jejich náklady.

Protože je letecká společnost za vás v rámci vašeho letu zodpovědná, chce se přesvědčit, že máte opravdu právo do USA odletět. Povolané osoby letecké společnosti se tedy budou snažit získat veškeré informace.

Pokud jste do Esty zadali pravdivé a přesné informace, neměli byste mít na letištní, ani  imigrační kontrole problém. Buďte ale připraveni zodpovědět nejrůznější otázky.

Struktura a otázky kontroly se budou z velké většiny na obou kontrolách opakovat. Nejčastější otázky budou následující:

  • Vaše zázemí v ČR: Studium, vaše zaměstnání, bydlení, rodinné a osobní vztahy. Chtějí se přesvědčit, že máte v ČR závazky a zázemí, a že se nechystáte v USA nelegálně pracovat.
  • Zpáteční letenka: Kdykoliv poletíte do USA na Estu, musíte mít zpáteční letenku zpět z USA. Opět jako důkaz, že se vrátíte zpět. Co dělat, když nemáte zpáteční letenku?
  • Proč do USA jedete: Ať už jedete na roadtrip, nebo na dovolenou, úředníky bude zajímat itinerář vaší cesty. Jestli jedete na delší dobu, tato otázka je bude obzvlášť zajímat.
  • Za kým do USA jedete: V případě, že jedete do USA někoho navštívit. Bude úředníky zajímat, v jakém jste vztahu, kde budete bydlet apod. Rozhodně vám pomůže mít Zvací dopis od dané osoby.
  • Na jak dlouho jedete: I tahle informace je velmi zásadní.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Jestli máte přímý let z Prahy, pak bude rozhovor probíhat v češtině na letišti v Praze. Jestli máte přestup kdekoliv jinde v Evropě, bude pohovor probíhat na místě přestupu v angličtině.

V případě, že neumíte anglicky, nebo si myslíte, že se s vaši angličtinou nedomluvíte, sepište vše na papír. Dejte dohromady všechny vaše důležité i méně důležité informace, nechte si to od někoho přeložit do Aj a vemte s sebou spolu s Estou.

Rozhovor na imigračním oddělení v USA

Konečně jste vystoupili po dlouhé cestě v USA z letadla. Ale bohužel ještě nemáte 100% vyhráno. Zbývá ještě jeden krok a to ten nejdůležitější. Projít imigrační kontrolou na americkém letišti.

Každý člověk z každého letu, který letí z destinace mimo USA, musí projít imigrační kontrolou. Od letadla vás letušky a davy lidí zavedou přímo ke kontrole. Tito úředníci budou potřebovat váš cestovní pas, popřípadě otisky prstů a případně si udělají fotku. Podle vašeho pasu si pak najdou vaše Esta povolení v systému a přesvědčí se, že jej opravdu máte.

Jestli letíte s někým s rodiny, můžou si vás zavolat společně. Jestli do USA jedete za někým, předložte i zvací dopis. A jestli neumíte anglicky a máte všechny důležité informace sepsané, předložte i tento dokument.

Bude záležet na tom, na koho na přepážce imigrační kontroly narazíte i na tom, jak moc na ně budete milí.

Zvací dopis do USA

Pokud jedete navštívit někoho z rodiny, nebo známých, je dobré mít k předložení společně s Estou i tak zvaný zvací dopis. Zvací dopis vám může napsat kdokoliv, za kým do USA jedete, nehledě na to, jaké víza má on sám.

Ve zvacím dopise dotyčný krátce vysvětlí, jaký k sobě máte vztah, proč vás do USA pozval, kde se zhruba budete nacházet a že se za vás zaručuje v případě nějakého problému.

V dopise je také dobré zmínit úroveň angličtiny návštěvníka a uvést telefonní číslo na zvací osobu. Totiž v případě, že dotyčný cestující nemluví vůbec anglicky a imigrační úředník to uvidí v dopise, zavolá na uvedené číslo a na potřebné informace se vyptá dané osoby.

Ostatní víza do USA

Ať už do USA jedete na studijní vízum, pracovní vízum, snoubenecká víza, či  J-1, kontrola bude probíhat velmi podobně. Budete ale muset předložit potřebné dokumenty jako je například DS form, nebo potvrzení o přijetí na školu.

Oba pohovory, v Evropě i v USA musíte projít stejně tak, jako když letíte do USA na Estu. Může to být ale jednodušší co se týče americké kontroly, jestli například letíte přes agenturu, nebo jste již přijati na školu v USA.

Jestli jste úspěšně prošli veškerým procesem na americké ambasádě v Česku, neměl by vás potkat žádný velký problém. Pořád ale mějte připravené odpovědi na nejrůznější otázky. 

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem do USA si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.