Ostrov Kauai (Havaj)- Nejkrásnější místo na Zemi

Ostrov Kauai s rozlohou 1430 kilometrů čtverečních se jedná o čtvrtý největší ostrov Havajských ostrovů a pátý největší ostrov USA. Nachází se ve vzdálenosti 170 km od Oahu a žije zde přes 70 000 obyvatel.

Kauai je často označován jako Zahradní ostrov, a to především kvůli pěstování ananasů, cukrové třtiny a kávovníku a nejeden cestopis o ostrově mluví jako o jednom z nejkrásnějších míst světa.

Je toho spousta, co dělat na Kauai. Cestovatelé sem míří především kvůli nádherným plážím, krásné horské přírodě, strmým útesům a zalesněným havajským svahům. Kauai nabízí bohatou a vzácnou přírodu a klid venkova.

Počasí na Kauai

Podnebí je na Kauai, stejně jako na celých Havajských ostrovech, stabilní po celý rok. Průměrná denní teplota se pohybuje mezi 23°C až 28°C a teplota v noci nikdy neklesá pod 17 °C. Nejteplejším obdobím je konec léta a začátek podzimu.

V horských oblastech musíte počítat s vyššími srážkami, a to především v zimních měsících. Průměrná teplota vody se po celý rok pohybuje mezi 25°C a 27°C.

Letenky

Na Havajské ostrovy nejezdí žádná pravidelná lodní doprava, a tak je letadlo jedinou možností, jak se dostat na Kauai. Časový rozdíl mezi ČR a ostrovem Kauai je 12 hodin. Před odletem doporučujeme vyřídit včas cestovní pojištění a ESTA cestovní registraci.

Ostrov Kauai má své vlastní letiště Lihue, které se nachází poblíž největšího města. Žádná společnost neprovozuje přímé lety, a tak je důležité počítat s mezipřistáními. Celková doba letu se nejčastěji pohybuje kolem 25 hodin.

Ceny zpátečních letenek z Prahy se pohybují v průměru mezi 21 000 Kč až 26 000 Kč. Je ale potřeba ještě připočíst příplatek za zavazadlo, který se pohybuje kolem tří tisíc.

Ubytování na Kauai

Protože má Kauai velmi přísné podmínky výstavby a rozvoje, je zde relativně menší počet ubytovacích zařízení, než na okolních ostrovech. A to především co se levných penzionů nebo hostelů týče. Největší zastoupení zde mají dražší resorty u moře a drahé prázdninové vily, které se vyplatí pouze pokud cestujete ve větší skupině.

Nejlevnější ubytování nabízí městečko Waimea na jihozápadě nebo Lihue, hlavní centrum ostrova. Průměrná cena za noc v dvoulůžkovém pokoji ve standardním 3* hotelu vyjde na něco mezi 6 – 8 000 Kč. Ani na těch nejlevnějších místech pak nenarazíte na cenu nižší než 3 500 Kč za noc. Ulehčit výběr nejlevnějších lokalit však může fakt, že se jedná o malý ostrov s nutností půjčit si auto.

Doprava na Kauai

Ostrov disponuje vlastním letištěm Lihue. Na Kauai funguje veřejná autobusová doprava The Kauai Bus. Při pobřeží lze využít také lodní dopravu.

Půjčení auta na Kauai je nejlepším způsobem dopravy, pokud nechcete být závislí na jízdních řádech, které bývají často dost omezené a nezajíždí k hlavním turistickým lákadlům. Funguje zde řada světových autopůjčoven. Ostrov se může pochlubit dostatkem kvalitních silnic, které vedou především podél pobřeží.

Pronájem vozidla vychází cca na 1 900 Kč na den. Cena se samozřejmě odvíjí od délky půjčení a typu auta. Všeobecně platí, že čím delší doba půjčení, tím nižší cena. Ideální je také zarezervovat si auto co nejdříve. Protože jsou Havajské ostrovy součástí USA, je potřeba mít pro řízení zařízený mezinárodní řidičský průkaz.

Co vidět na Kauai


Na Kauai je spousta krásných míst, které stojí za návštěvu a ne nadarmo je ostrov označován za nejkrásnější místo na zemi.

Kapa´a

Největším městem ostrova je Kapa´a. Je to ideální místo k ubytování díky většímu počtu hotelů, restaurací, obchodů i klidnému prostředí a písčitým plážím, které obklopují celé pobřeží města. Narazíte zde na řadu hinduistických chrámů a tropických zahrad.

Tunnels Beach

V odlehlejší venkovské oblasti se nachází pláž Makoa Tunnels, která bývá označována za nejkrásnějších na celých Havajských ostrovech. Ačkoliv je daleko od civilizace, je relativně snadno dostupná a díky tomu, že se nachází na okraji širší zátoky, nabízí bezpečné koupání.

Národní park Nā Pali Coast

Přírodní park je rájem pro milovníky pěší turistiky. Strmá zelená úbočí kopců zde padají do vod Tichého oceánu z výšky dosahující 1 000 metrů. Jejich členité pobřeží plné roklin a skalisek vytváří krásné scenérie. Lze ale využít i treky přímo podél moře. Není se čemu divit, že si toto místo vybrali k natáčení tvůrci filmu Jurský park.

Národní park Kokee

Přírodní rezervace Kokee nabízí nejkrásnější výhledy na Kauai a díky absenci hlavních silnic působí téměř nadpozemsky. I zde hraje prim pěší turistika a ubytovat se zde můžete přímo v nitru parku uprostřed kopců v lesních chatách, kterým nechybí veškeré potřebné vybavení.

K dalším nezapomenutelným místům patří The Huleia National Wildlife Refuge, kde můžete pozorovat spoustu druhů ptactva.

Za návštěvu dále stojí vodopády Wailua Falls, útes Queens Bath, maják obklopený rozmanitou přírodou Kilauea Lighthouse nebo zahrady Allerton Garden a Limahuli Garden.

Co dělat na Kauai

kauai

Kauai nabízí spoustu možností vyžití pro každého cestovatele. Oblasti, které se vám po náročné turistice odmění úchvatným výhledem, přímo vybízí k pěší turistice. Kalalau Trail, Koke´e State Park, hora Mount Waialeale, Awa ´awapuhi Trail nebo Sleeping Giant jsou pro to ideálním místem.

Pro milovníky potápění, surfování, kajaku a koupání se nabízí krásné pláže – Hanalei Bay, Ke´e Beach, Anini Beach, Poipu Beach Park, Secret Beach, Shipwreck Beach, Kalalau Beach nebo Mahaulepu Beach.

Odvážnější si užijí let vrtulníkem nad Kauai. Krásy ostrova si totiž nejvíce užijete ze vzduchu. Ideální je absolvovat takový výlet v dopoledních hodinách, kdy není tolik mraků. Lety trvají přibližně hodinu a cena se odvíjí od druhu vrtulníku. Let uzavřeným vrtulníkem vyjde do 250 USD a let tzv. off-door helikoptérou do 360 USD.

Kauai nabízí také kulturní zážitky. Vyzkoušet můžete například ohnivou show Luau Makaiwa nebo si užít tradiční havajskou hudbu na Mc Master Slack Key Concerts. Pokud dáváte přednost noční zábavě, nabízí se vyhlášené podniky Keoki´s Paradise, Trees Lounge a Stevenson´ Library.