Víte, které jsou ty nejlepší univerzity v USA? Každý z nás jsme jistě slyšeli o Harvardu, nebo Yale z amerických filmů a seriálů. Zástupců těch nejprestižnějších univerzit v USA je ale více. Věděli jste, co je Ivy League a jaké univerzity do ní patří?

Ivy League

Školy patřící do Ivy League jsou považovány za jedny z nejprestižnějších univerzit nejen v USA, ale i na světě. Ivy League je americká vysokoškolská skupina a také atletická soutěž zahrnující 8 soukromých elitních univerzit v severovýchodních Spojených státech.

Název Ivy League je používán v kontextu, který odkazuje na tyto určité prestižní vysoké školy, na jejich náročné přijímací řízení a sociální elitu. Školy Ivy League jsou velmi selektivní a procento přijatých uchazečů je menší než 10%.

Hlásí se sem studenti ze všem amerických států i z celého světa. Také finanční dotace Ivy League mají rekordní čísla. Například Harvard s 40,9 mld. USD má největší roční finanční dotace jakékoli akademické instituce na světě.

Univerzity Ivy League

Brown University, Providence, Rhode Island

Univerzita Brown byla založena v roce 1764 a je přední výzkumnou univerzitou a inovativní vzdělávací institucí. Mezi neoblíbenější obory na Brown University patří ekonomie, podnikání nebo biologie. Studovala zde například herečka Emma Watson.

Columbia University, New York, New York

Columbia, která sídlí přímo na Manhattanu, byla založena v roce 1754 původně jako “Kings College”. Tím je také nejstarší vzdělávací institucí ve státě New York. Univerzita Columbia je jedním z nejvýznamněšjích světových výzkumných center. Významný byl projekt Manhattan, kdy se univerzita podílela na vývoji jaderné bomby.

Cornell University, Ithaca, New York

Univerzita Cornell vznikla v roce 1865 a jde o nejmladší univerzitu z Ivy League. Na této univerzitě studoval i bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

Dartmouth College, Hanover, New Hampshire

Dartmouth College vznikla v roce 1769 a její název se pojí s tehdejším britským ministrem kolonií Lordem Dartmouthem. Vystudoval zde například Timothy Franz Geithner, bývalý ministr financí Spojených států.

Harvard University, Cambridge, Massachussets

Harvard byl založen roku 1636, je tak nejstarší univerzitou v Americe a své jméno převzala od Massachussetského duchovního Johna Harvarda. Studuje zde 20 000 studentů z celého světa a vystudovalo zde mnoho známých osobností. Harvardovu Univerzitu studovalo 8 amerických přezidentů a její absolventi získali již 160 Nobelových cen.

The University of Pennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania

Tato výzkumná univerzita byla založena roku 1740. Studovali zde například Elon Musk, CEO Tesla, nebo současný prezident Spojených států Donald Trump. Nejpopulárnější obory jsou zde business, marketing, sociální vědy nebo biologie.

Princeton University, Princeton, New Jersey

Univerzita založena roku 1746 původně jako College of New Jersey a je tak jednou z nejstarších v USA. Na této škole nenajdete lékařskou, ani právnickou fakultu, zato nabízí například školu pro architekty. Studovala zde i bývalá první dáma Michelle Obama.

Yale University, New Haven, Connecticut

Univerzita Yale byla založena roku 1701 a je třetí nejstarší akademickou institucí v USA. Škola nese své jméno od svého tehdejšího mecenáše Eliha Yalea.Yale je známá pro vynikající dramatické a hudební programy. Studoval zde například bývalý americký prezident George W. Bush.

Nejlepší univerzity v USA

Historie Ivy League

Nejlepší univerzity v USA – Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Penn, Princeton a Yale sdílejí bohatou historii úspěchů a velkého posunu v univerzitní atletice.

Historie názvu Ivy League sahá až do roku 1937. Oficiální dohoda Ivy League pak vznikla v roce 1954, kdy vznikla i atletická konference NCAA. Do té doby byly tyto školy známé hlavně pro své prestižní basketbalové týmy.

Přestože název pro tuto elitní komunitu, nejprve prestižní díky sportu, Ivy League vznikl ve 20. století, historie jednotlivých univerzit je mnohem delší. Například Harvard je nejstarší univerzita v USA a její historie sahá až do 17. století. 

Instituce Ivy League doposud vyhrály 292 týmových národních šampionátů a 556 jednotlivých národních šampionátů. 

Sport na Ivy League

Ivy League je největší sportovní univerzitní konferencí v USA, které se každý rok účastní více jak 8 000 studentských sportovců. Ivy League zahrnuje 16 mužských a 16 ženských různých sportů, přičemž každá univerzita se účastní v průměru s 35 týmy.

Narozíl od většiny atletických konferencí v USA, univerzity patřící do Ivy League zakazují udělování atletickývh stipendií. Všech 8 škol Ivy patří mezi 20 nejlepších škol NCAA I. divize (National Collegiate Athletic Association).

Velmi oblíbený je v USA americký fotbal a není tomu jinak ani v Ivy League. Významný sportovní zápas bývá například Yale:Harvard. Následné zkušenosti studentů z účasti v těchto elitních týmech pak mají velký přínos pro jejich budoucí kariéru.

Studium na vysoké škole v USA

Chcete zkusit studium na jedné z nejlepších univerzit v USA? Americké vysokoškolské studium se dělí na pregraduální a postgraduální.

Pregraduální, u nás bakalářské studium trvá v USA 4 roky a můžete si vybrat jednu z colleges, nebo univerzit. Postgraduální studium, tedy magisterské, nebo doktorské, navazuje na pregraduální a trvá většinou 2 roky.

Většina škol včetně Ivy League navíc k přejímacímu řízení vyžadují TOEFL, Test of English as a foreign Language. Pokud se rozhodnete v USA studovat vysokou školu, budete také potřebovat vízum F1.

Jak se můžete dostat na jednu z těchto univerzit?

Pro studenty z Česka není úplně jednoduché se dostat na nejlepší univerzity v USA. Místo mezi velmi malým procentem přijatých studentů získávají opravdu jen ti nejlepší.

Zde je pár typů, díky kterým je větší šance se na jednu z těchto škol dostat.

  1. Kvalitní střední škola
  2. Kritické myšlení
  3. Dostatek financí
  4. Důkladná příprava
  5. Důkladné zpracování přihlášky

Ne jen příjimací řízení je při studiu v USA pro mnoha studentů překážkou. Pokud vás na vaši vysněnou školu v Americe přijmou, přijdou na řadu další potřeby kolem studia. Studium v USA je finančně velmi náročné. Jenom školné se pohybuje kolem $40 000 až $60 000. Další položky jsou bydlení, strava, letenky a jiné.

Možnosti finanční podpory při studiu na jedné z Ivy League

Stipendium

Pokud budete žádat na americké škole o stipendium, počítejte s tím, že to může snížit šanci vašeho přijetí. Při hodnocení vašich přihlášek, anglického testu a esejí se škola dívá i na to, zda žádáte o stipendium. Pokud ano, dostanete se do okruhu uchazečů, ze kterých se pak vybírají opravdu ti nejlepší, kteří stipendium i přijetí dostanou.

Pokud máte dostatek svých financí, je to určitě výhodou i právě v příjmacím řízení na danou školu. Pokud ale stipendium na jedné z těchto škol získáte, máte vyhráno. Stipendium vám pokryje školné, ubytování i stravu. Ivy školy mají velké množství financí a moc rády se starají o studenty, o které mají zájem.

Nadace

V České republice je několik nadací, které nabízejí podporu nadějným studentům v zahraničí. A to jak při bakalářském, tak i magisterském studiu. Každá z těchto nadací má speciální pedagogy, kteří vybírají z uchazečů ty, které nakonec opravdu podpoří.

Jedny z českých podpůrných nadací jsou Fullbrightova komise, Bakala Foundation, nebo The Kellner Family Foundation.