New Orleans je největší město ve státě Louisiana a jedno z nejvýznamnějších přístavních měst Spojených Států. Město známé také jako NOLA, město duchů, Voodoo, nebo město jazzu. New Orleans je považováno za obchodní a hospodářské centrum pro oblast Mexického zálivu, u kterého se nachází.

NOLA je díky příznivému počasí oblíbená destinace na dovolené. Konají se tu každoroční oslavy a festivaly. Nejpopulárnějším je masopustní festival Mardi Grass, který je známý po celém světě. Město má také přezdívku „Big Easy“, neboli velká pohoda, která je tu z velké většiny místní kultury opravdu znát.

Historie New Orleans

New Orleans bylo založeno v roce 1718 jako Francouzská kolonie. Později město obývali Španělé. Vystřídali se tu tak různé kultury a obyvatelstvo, jako byli francouzští osadníci, španělští dobyvatelé, britští vojáci, přistěhovalci z Karibiku i otroci. Dodnes je tak město velice multikulturní a unikátní.

Historickým srdcem města je čtvrť French Quarter známá svou francouzsko-španělskou architekturou. Velmi oblíbená je ulice Bourbon street a její velkolepý noční život. New Orleans je jedno z mála měst v USA, kde je povoleno pít alkohol na veřejnosti.

Město leží na jihu USA na řece Mississippi a obklopuje ho jezero Pontchartrain, přes které vede druhý nejdelší most na světě, nejdelší most v USA. Rozloha města je 910 km², z čehož 52 % tvoří vodní plochy. Bohužel tu každý rok místní zažívají období hurikánů a povodní.

New Orleans

Počasí v New Orleans

New Orleans se nachází v subtropickém klima. Díky tomu má mírné zimy a horká, vlhká léta. V zimních měsících se teploty pohybují od 5 °C do 15 °C a sníh se objevuje jen výjimečně. Nejvíc srážek tu spadne v létě, zatímco se teploty mohou vyšplhat až na 35 °C až 40 °C.

Nejsušší měsíc je říjen, kdy se teploty pohybují kolem 20 °C. Podobné teploty jsou tu i na jaře, kdy je tu kolem 15 °C až 25 °C. Nejideálnější období pro návštěvu jsou tedy jarní měsíce nebo konec léta.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Kdy jet do New Orleans

Z hlediska počasí je ideální jaro, a to i proto, že na přelomu zima/jaro je tu festivalová sezóna a konají se různé slavnosti a karnevaly. Nejpopulárnější z nich jsou Mardi Grass, nebo French Quarter festival, kde zažijete unikátní atmosféru.

Pokud chcete ušetřit, ceny za letenky a ubytování v New Orleans klesají na minimum v letních měsících a koncem léta. Konec léta je ideální pro návštěvu i z hlediska počasí. Pokud ale chcete zažít klidné New Orleans a nevadí vám chladnější počasí, vydejte se sem v zimních měsících.

New Orleans

Letenky do New Orleans

Letenky Praha–New Orleans se dají lowcostově sehnat od $608 (13.500 Kč). Ovšem čím levnější letenky vyberete, tím delší bude cesta. Ty nejlevnější cesty trvají až 30 hodin. Lepší lety, tedy kratší cestu, můžete koupit od 16.500 Kč většinou se 2 přestupy.

New Orleans ale leží na jihu USA, takže je super tento výlet spojit s nějakou další destinaci. Tím si rozdělit lety a ušetřit tak i na ceně letenky. Letenky z New Yorku se dají sehnat za 2.500 Kč. 

Ubytování v New Orleans

Na portálech jako je například Booking najdete nízkonákladové hostely od $20/noc za osobu. Průměrné hotely a motely začínají na $50 a můžete zde sehnat i lepší, dražší ubytování v luxusních resortech.

Fungují tu i aplikace jako  Airbnb, nebo Couchsurfing, kde se můžete ubytovat u místních lidí. Rozdíl se v tom, že v rámci Airbnb si pronajmete ubytování za přijatelné ceny, zatímco Couchsurfing je zdarma a funguje na základě referencí. Nutno ale říci, že v NOLA je třeba dbát i na bezpečí.

New Orleans

Co vidět v New Orleans

Historic Voodoo Museum

Jedno z nejunikátnějších a nejzajímavějších muzeí v Louisianě. Dozvíte se zde vše nejen o tajemství Voodoo. Historie, folklóry, rituály a zombie. A to vše spojené s oblíbeným jazzem. Muzeum najdete v srdci New Orleans ve čtvrti French Quarter a můžete ho navštívit od 10 do 6 hodin odpoledne, vstupné je $8.

National World War II Museum

Propracované 4D muzeum pro milovníky historie. Národní muzeum druhé světové války nabízí exponáty, rozsáhlou sbírku artefaktů, galerie a exkurze. Vstup do muzea je $28.50 za dospělého.

Museum of death

V New Orleans můžete navštívit také muzeum smrti, které je jen v NOLA a v Hollywoodu. Obě místa jsou ale unikátní, protože muzeum nepoužívá duplikáty artefaktů. Je zde možnost 45 minutové prohlídky, nebo si muzeum můžete projít sami, pokud na to budete mít žaludek. Muzeum najdete cca 5 minut od Jackson Square a vstup do muzea je $15.

City park

Procházkou z Francouzské čtvrti po cca 15 minutách dojdete do krásného City Parku. Tady se můžete projít, nebo park projet na kole. Je tu ale i mnoho dalších aktivit. Botanické zahrady, Muzeum umění, Muzeum pro děti, nebo výstavy přímo v parku a další aktivity.

Park je také místem nejstaršího háje zralých živých dubů na světě. Těm nejstarším je až 900 let. Zajímavostí je Španělský mech, který se objevuje právě na starých dubech v City parku a přidává tak městu na unikátní atmosféře.

Armstrong park

Právě i tady se zrodil jazz. Park vznikal v otrokářských dobách, kdy se tu lidé scházeli, aby si zahráli a zazpívali svou oblíbenou hudbu. Park najdete ve čtvrti Tréme naproti Rampart street, což je další zajímavá historická ulice, kterou ve městě najdete. Při přívětivém počasí se tu pořádají venkovní jazzové koncerty a najdete tu i sochu Louise Armstronga.

New Orleans

French Quarter Market

Market ve Francouzské čtvrti, kde můžete objevovat všechny speciality spojené s tímto městem. Najdete tu vše od oblečení, přes jídlo až po oblíbené Voodoo panenky. Můžete si tu nechat vyložit karty, koupit masku na masopust, nebo ochutnat maso z aligátora.

St. Louis Cathedral

Jedna z nejvýznamnějších památek a největších ikon New Orleans. Nejstarší katolická katedrála v Severní Americe. Katedrálu najdete na Jackson Square jen pár minut chůze z French Quarter Market. Celé toto náměstí tvoří díky palmám, malému parku a sochy 7. prezidenta USA Andrew Jacksona krásnou podívanou. U parku obvykle potkáte několik pouličních zpěváků a kočárů s koňmi.

Bourbon Street

Bourbon street je nejen historická ulice v samotném srdci Francouzské čtvrti. Dnes je to hlavně centrum zábavy a nočního života. Ulice je osvětlená a zdobená barvami NOLA. Na jednom z mála míst v USA vůbec tu můžete poslouchat jazz až do rána. Je tu také povoleno pít alkohol na veřejnosti. Celkově tu panuje pohodová atmosféra se spoustou hudby.

Preservation Hall

Jazzový sál, ve kterém začínal sám slavný Louis Amstrong. Na stránkách Preservation hall najdete kalendář akcí, které bývají zdarma a můžete si tak poslechnout akustický jazzový koncert, nebo některého ze známých zpěváků. jazzový sál najdete ve Francouzské čtvrti.

Ghost Tours

Téměř každý den se tu pořádají tak zvané Ghost tour, aneb lov na duchy. Průvodci jsou historici zasvěcení v tomto směru a vezmou vás na místa, kde byste potencionálně měli spatřit duchy. Také se dozvíte několik příběhů známých byzarních vražd, které se tu staly.

Průvod trvá cca 2 hodiny a za prohlídku s průvodcem zaplatíte cca $27 za dospělého a $15 za dítě. Průvodce vás vezme do různých uliček a zákoutí města, pokaždé je to jiný zážitek. Podíváte se také ke slavným domům, jako je třeba dům Madame Lalaurie.

Zajímavosti v New Orleans

The Louisiana Superdome

Sportovní a kulturní stadion s kapacitou až 76.000 míst. Díky velikosti a lokaci na jednom z nejnavštěvovanějších míst USA  se tu pravidelně pořádají významné akce a koncerty, jako je například Super Bowl.

Lake Pontchartrain Causeway

Druhý nejdelší most v USA spojuje města New Orleans na jihu a Mandeville na severním pobřeží. Vede nad stejnojmenným jezerem Pontchartrain.

Pontchartrain

Největší jezero v Louisianě a druhé největší slané jezero ve Spojených státech. Je propojeno s jezerem Borgne, které je lagunou Mexického zálivu.

Co ochutnat v New Orleans

Vyhlášená neworleanská kuchyně je originální mix kuchyně africké, francouzské, španělské a americké. Z velké části jsou jejich speciality tvořené z mořských plodů. Můžete zde ale ochutnat i maso z aligátora. Další oblíbenou pochoutkou je tu rak.

Gumbo

Tato specialita by se dala přirovnat ke kořeněné polévce s masem, nebo krevetami, mořskými plody a zeleninou.

Jambalaya

Další populární jídlo Louisiany, které je mixem všech kuchyní, které se tu slučují. Je to směs masa, mořských plodů, rýže a omáčky provensálských chutí.

New Orleans

Beignets

Do Café du Munde se na slavné Beignets stojí fronta téměř každý den. Místní sladkou specialitou je smažené kynuté těsto posypané cukrem.

Po-boys

Tradiční sendvič z Louisiany. Téměř vždy je plněný salátem a hovězím masem, nebo mořskými plody. Nejčastěji je uvidíte se smaženou krevetou, rakem, rybou, nebo ústřicí.

Aligator jerky 

Sušené, nebo smažené aligátoří maso je jednou z největších pochoutek v New Orleans. Seženete ho na trzích, například na historickém French Quarter Market.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do New Orleans si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!