Olympic National Park

Olympic National Park je rozhodně jeden z těch nejhezčích a nejzajímavějších z celého západního pobřeží USA. Leží na Olympijském poloostrově ve státě Washington, je součástí Pacific Northwest a můžeme ho rozdělit na 4 části.

Jednotlivé části parku jsou Pacific coastline, Alpine Areas, west side Temperate rain forest a Forests on the east side. Olympic National Park je proslulý právě i rozmanitostí různých ekosystémů. Uvidíte tu yjímečné výhledy na hory, ledovce, jezera, nebo proslulý deštný prales. 

Na ústích řek do Tichého oceánu stále sídlí indiánské osady. Při řece Hoh sídlí Hohové a při řece Quileute sídlí Quilijutové. Obývají pobřeží tichého oceánu a stejnojmennou vesničku u pláže La Push.

Olympic National Park vznikal už před 25 miliony let subdukcí. Původně se park jmenoval Olympic Forest Reserve. V roce 1938 byl prezidentem F. Rooseveltem jmenován na Národní park. V roce 1981 byl park zapsán do chráněných památek UNESCO za výjimečnost přírodní krásy a rozmanitost rostlin i živočichů.

Jelikož Olmypijský poloostrov je izolován od zbytku pevniny pohořím, vyvinulo se tu několik výjimečných druhů rostlin a živočichů. Jedním z nich je například druh jelena Wapiti Olympijský, nebo Olympic marmot (svišť Olympijský).

Dále se tu vyskytují losi, medvědi, velryby, tuleni, horské kozy a další divoká zvířata. Z důvodu bezpečí je dobré vždy u sebe mít sprej na medvědy, který ve Washingtonu koupíte v každém outdoorovém obchodě.

Tento park je velmi oblíbený pro outdoorové sporty, jako je hikování, lyžování, běžkování i jízdu na kolech. Pokud vás baví hiky, výhledy, krásná příroda a kempování, pak je Olympic National Park pro vás.

Vstupné do parku

Vstup do parku stojí $30 za auto i s osobami uvnitř. Vstupné do parku můžete zaplatit v návštěvnickách centrech a ve vstupních kioscích. Jestli jste se vydali na roadtrip, využijete the Beautiful Passes, který stojí $80 a můžete ho použít v případě, že navštívíte další parky usa.

Olympic National Park

Kdy navštívit Olympic National Park

I když se vám může zdát, že počasí v Olympic National parku a celkově ve státě Washington není přívětivé, nenechte se odradit. Jestli park navštívíte na jaře, teploty se budou pohybovat od 5 °C do 15 °C.

Díky tomuto počasí a zbytku tajícího sněhu na vrcholcích se vám naskytnou jedinečné výhledy. V létě se teploty mohou vyšplhat až na 35 °C. Období občasných dešťů, ale rozhodně příjemné počasí na kempování a hikování a krásné svěží léto.

Na podzim a v zimě pak počasí opravdu tak přívětivé není. Časté deště, zatažená obloha a teploty až pod nulou jsou tu v zimních a podzimních měsících známé. Možná ale právě proto má tento park své kouzlo.

Díky upršeným dnům a krásným plážím tu zažijete jedinečnou atmosféru. V zimě je tu dost sněhu i na lyže, běžky, nebo snowboard. Idelální je si itinerář naplánovat na pozdější jaro-léto.

Jak se dostat do Olympic National Parku

Nedaleko od parku je městečko Shelton, odkud do Olympic národního parku dojedete za 45 minut. Z Forks trvá cesta jen 35 minut. Větší města jsou pak hlavní město státu Washington Olympia, nebo velmi známé město Seattle.

Z Olympie do parku dojedete za cca hodinu a 10 minut. Ze Seattlu už je cesta delší a trvá cca 2,5 hodiny. Seattle ale také stojí za několikadenní zastávku.

Ze Seattlu vede do parku vědou tři trasy a některé z nich vás povedou přes ostrovy, kde budete muset přejet trajekty, které jsou zbytečně drahé. Nejlepší cesta ze Seattlu je přes města Tacoma a Olympia.

Olympic National Park

Letenky do Olympic National Park

A jak na letenky do USA? Letenky z Prahy přímo do Seattlu (Tacoma International airport) se pohybují od 14 000 Kč do 25 000 Kč. U tě levnějších letenek je nevýhoda, že je více přestupů, nebo delší čekání. Ale bude záležet na vás, jestli cestujete low cost, nebo máte rádi pohodlí.

Ubytování v Olympic National park

Na Booking.com najdete různé druhy ubytování od nejlepvnějších hostelů, přes motely a hotely až po luxusní resorty. Ubytování můžete hledat v několika okolních mestečkách.

Velmi známé je městečko Port Angeles, které nabízí mnoho možností ubytování od $40/2 osoby na noc. Odtud pojedete do parku vva hodinu a 45 minut. Port Angeles leží na pobřeží Tichého oceánu a mimo jiné je známé pro skvělé pozorování velryb.

Další populární městečko je Forks a můžete ho znát z filmů Stmívání. Přezdívané také jako město upírů. Odtud cesta do parku trvá jen 35 minut a mestečko nabízí několik motelů k ubytování. Ceny začínají na $50/2 osoby na noc.

Skvělý způsob ubytování je také aplikace Airbnb, kde si můžete pronajmout pokoj, byt, nebo i celý dům od místních lidí. Velmi low cost možnost cestování je pak aplikace Couchsurfing, kde se na základě referencí můžete ubytovat u místních úplně zdarma.

Kempování v Olympic National Parku

Velmi oblíbeným způsobem ubytování je tu právě Kempování. Můžete kempovat v jednom z Free Campsites, nebo v rámci aplikace Couchsurfing můžete přespat u místních na zahradě. Nejpravděpodobněji budete chtít kempovat přímo na pláži.

Dejte si ale pozor, abyste měli správný permit na místo, na kterém chcete kempovat. V Olympic National parku je potřeba několik různých druhů permitu právě podle toho, kde se rozhodnete přespat.

Jiné jsou na pláže a jiné přímo do kempů. Za kempování tu zaplatíte $8/osobu. Permity si můžete koupit vždy na místě v jedné z Ranger Stations, nebo v tak zvané Park Wildnerness office, kterých je v parku několik.

Tam si také vyzvednete kanystr na potraviny proti medvědům, který je v parku nezbytný. Pokud ale cestu kolem nich nemáte, můžete permity koupit i elektronicky. Je ale potřeba koupit permity předem a mít je s sebou ve vytištěné papírové podobě.

Skvělý zážitek je kempování na populární pláži La push beach, nebo přímo v deštném pralese Hoh Campground. Některé kempy jsou z důvodu nepříznivých podmínek v zimě zavřené.

Na Olympic National Park najdete veškeré informace o tom, které cesty, nebo kempy jsou otevřené, kde, nebo jak a kde koupit permit na kempování a další užitečné informace.

Olympic National Park

Co vidět v Olympic National Parku

Hiky, Zajímavosti

Hurricane Ridge 

Nezapomenutelné výhledy na Olympijské hory a pobřeží uvidíte právě z tohoto vrcholku v 1, 598 metrech. Můžete se také vydat na 3,1 (cca 5 km) míle dlouhý hike, který rozhodně stojí za podívanou. Z městečka Port Angeles sem dojedete po 29 km.

Sol Duc Falls 

Krátkým hikem 0,8 míle (1,3 km) dojdete na místo s výhledem na krásný vodopád Sol Duc na stejnojmenné řece Sol Duc. Od těchto vodpádů pak můžete dojít 3,5 milovým hikem k jezeru Deer Lake.

Spruce Nature Trail

Jednoduchý, 1,2 míle (cca 2 km) roundtrip dlouhý hike, který začíná nedaleko Hoh Rain Forest Visitor Center. Vede právě krásně zeleným deštným pralesem Hoh Rain Forest.

Hall of Mosess

Další krátký trail, který má jen 0,8 mil (1,2 km) roudntrip. Opět vede deštným pralesem a uvidíte tak krásné mechem porostlé stromy.

Deštný prales

Hoh Rain Forest 

Mírný deštný prales je jedno z těch nejpopulárnějších míst v parku. V tomto lese ročně spadne 340 cm srážek. Dobrá zpráva je, že v období červenec-září zde neprší. Nádherné zelené kapradí, mechem ověšené stromy a tyrkysové jehličí můžete vidět třeba na Mosses trail.

Quinault Rain Forest

Jedny z těch největších druhů stromů na světě najdete právě tady. Smrk Sitka, nebo jedle Douglas dorůstají velkých výšek. Uvidíte tu třeba 1000 let starý a 60 metrů vysoký Velký smrk Sitka. Na cestě Rain Forest Loop Drive tu pravděpodobně uvidíte losy Roosevelt.

Jezera

Lake Crescent 

Jezero velmi známé pro jeho křišťálově modrou barvu, kterou způsobuje nedostatek nedostatek dusíku ve vodě, což eliminuje růst řas. V létě si zde můžete i bezpečně zaplavat.

Lake Quinault

Nachází se v údolí Valley of the Giants, neboli údolí obrů. Možnost si půjčit na jezero kajaky a kochat se tak výhledem na průzračně modrou vodu lemovanou mechem obrostlými stromy.

Pláže

Rialto Beach 

Jedna z nejpopulárnějších a snadno přístupných pláží na západní straně parku. Pohled na velké vlny, skalnaté pobřeží a skalnaté výběžky z oceánu, zvané sea stacks vás určitě nezklame. Můžete se také vydat na 1,5 míle (cca 2,5 km) dlouhý hike Hole In The Wall tral ke skále, kde oceán vyřezal oblouk do skály.

Ruby Beach

Další velmi populární pláž v tomto parku. Nádherná podívaná na oceánské pobřeží, jeho útesy a seastacks. Nachází se na úseku pobřeží zvaném Kalaloch Beach.

La Push Beach 

Nejznámější pláž v parku jak pro kempování, tak i na hiky, kempfires, procházky po pláži, nebo krásnou podívanou na oceán. Pláž se nachází ve stejnojmenném městečku La push a je rozdělená na 3 části.

Návštěvnická centra

Návštěvnícká centra bývají otevřené od 9 do 16 hodin. Otevírací doba se ovšem liší podle ročního období. Můžete si zde koupit permit na kempování, nebo suvenýr. Možnost vyzvednutí kanystrů na jídlo proti medvědů.

Zdejší pracovníci vám tu rádi poradí, popřípadě dají tipy na místa na kempování, mapy parku a jiné potřebné informace. Najdete tu toalety, někdy i sprchy.

  • Olympic National Park Wilderness Information Penter
  • Hoh Rain Forest Visitor Center
  • Olympic National Visitor Center
  • Hurricane Ridge Visitor Center
  • Wilderness Information Center (Black country permits office)
  • Kalaloch Ranger Station