Práce v USA přes agenturu

Láká vás myšlenka práce v USA přes agenturu? Hledání práce v USA není jednoduché a pokud vaše znalost angličtiny není na úrovni, pak nezbývá než vyhledat pomoc. V článku vás seznámíme se vším, s čím byste měli počítat, pokud se rozhodnete vycestovat do USA ve spolupráci s českou agenturou. V čem vám pomůže a co vše zajistí za vás?

Jaké služby agentury nabízí?

Služby agentur jsou různorodé. Jejich hlavní činností je zprostředkovat lidem legální práci v zahraničí a zajistit ubytování. Některé agentury však pouze pomáhají s výběrem práce v zahraničí, přímo vám ji nezajistí. Pouze vám poskytnou tipy a kontakty, které vám pomohou práci získat – to se odráží samozřejmě i na ceně, tyto agentury jsou levnější.

Agentury poskytující plný servis – práci, ubytování, dopravu, víza, přímý servis v zahraničí a další potřebné dokumenty, si za zprostředkování práce berou většinou jednorázovou provizi, která je pak stržena z platu. Obecně platí, že pokud agentura vyžaduje nějakou zálohu předem, vyhněte se jí a najděte si agenturu seriózní. Je velmi těžké se dostat do USA na návštěvu, natož za prací. Za pomoci agentur dostanete vízum a práci v USA snadněji.

Jak vybrat agenturu pro práci v USA?

Na výběru agentury si rozhodně dejte záležet a pečlivě zvažte vámi zvolenou agenturu. Internet poskytuje nepřeberné množství těchto agentur, ale najdou se mezi nimi i ty, které své sliby nedodrží. Proto si vybírejte pouze mezi agenturami prověřenými, při rozhodování pomáhají i recenze zákazníků, hodnocení a komentáře minulých klientů.

Programy agentur

Jako vhodnou alternativu můžete zkusit celou řadu projektů, které agentury nabízí. Například program Work and travel nabízí téměř každá agentura – jde o studentské brigády. Podmínkou této letní brigády v USA však je vaše probíhající studium na vysoké škole v ČR. Během léta si vyzkoušíte práci v USA a poté můžete měsíc strávit poznáváním Ameriky. Mezi další programy se řadí Au pair program anebo Camp program.

Příprava na cestu do USA

Nejdůležitějším krokem je najít si práci v USA. Pokud využíváte služeb agentury, práci většinou zajistí.

Připravte se, že budete pozváni na vstupní pohovor v agentuře, sebou si rozhodně vezměte váš životopis, motivační dopis, lékařskou zprávu o vašem stavu, doporučení od bývalého zaměstnavatele a různé certifikáty, které vám mohou pomoci k lepší práci. Je lepší spolupracovat s agenturou, ta vás seznámí a připraví na samotný pohovor na ambasádě, který je nutný při vízové žádosti.

Jak získat vízum do USA?

Žádost o vízum je vcelku jednoduchou záležitostí. Jestliže jste si vybrali práce na farmě nebo au-pair, po splnění určitých podmínek získáte vízum na dobu určitou, a to typ víza J-1. Po skončení jeho doby si však můžete požádat o prodloužení. Nejdříve je zapotřebí vyplnit formulář DS-156 a domluvit si termín pohovoru na ambasádě USA v Praze.

Tento pohovor trvá pouze několik minut, nezapomeňte ani na zvací dopis nebo jiné dokumenty, například výpisy z bankovního účtu či daňové přiznání a potvrzení o zaměstnání. Jste mužem ve věkovém rozmezí od 16 do 45 let? Neopomeňte na formulář DS-157.

Další formality

Během letu musíte vyplnit dva formuláře typu I-94 form, jedná se o takzvané bílé karty, které se předkládají imigrační kontrole společně s cestovním pasem.

Tyto formuláře jsou barevně odlišné, pro Čechy a Slováky jsou určeny bílé – imigrační – formuláře, pro západní Evropu a Australany jsou určeny formuláře zelené celní.

Náklady na cestu do USA

Náklady na vycestování se nedají přesně specifikovat, záleží na délce pobytu a místu. Celkové náklady zahrnují poplatek za víza v hodnotě cca 2500 Kč, pojištění cca 500 Kč za měsíc, letenka dle tarifu, kapesné a peníze na osobní nákupy. Letenky vždy pořizujte až po přidělení cestovního víza.

Důležité informace před odjezdem do USA

Tak jako u nás, tak i v USA jsou k pronájmu byty či domy, cena ubytování v USA za jednu osobu měsíčně se pohybuje kolem částky 200$ za nájem, elektřina a voda se platí zvlášť a cena je velmi individuální, počítejte i s vratnou kaucí. Průměrný plat v USA je cca 4000 dolarů a minimální mzda činí 7,25 dolaru za hodinu – výše mzdy se samozřejmě odvíjí od dosaženého vzdělání.

Jestliže nemáte žádnou kvalifikace a zaměření, výše platu se pohybuje kolem 35. 000 Kč. Ale například na pozici skladníka si člověk vydělá kolem 40 000 – 60 000 Kč, na pozici vrátný od 35 000 – 50 000 Kč, uklízečka 35 000 – 50 000 Kč) atd. Mezi oblíbené destinace Čechů pro práce v USA přes agenturu patří New York, New Jersey, San Francisco, Florida, Malibu apod.