Aljaška je se svou rozlohou více než 1 700 000  km² největším státem USA. Nádherné ledovce, dlouhé útesy, dechberoucí příroda, velká zima a přátelští lidé, to vše je typické pro Aljašku. Je také nejsevernějším a nejzápadnějším státem USA a je jedním z pacifických států.

Kde leží Aljaška

Aljaška hraničí pouze s Kanadou, která ji odděluje od kontinentálních Spojených států, a tvoří tak exklávu USA.  Severní půlka Aljašky je ohraničena Severním ledovým oceánem a zbytek území Tichým oceánem.

Nejvyšší hora Aljašky je Mount McKinley, dnes také nazývaná Denali, což je zároveň také nejvyšší hora celých Spojených Států. Najdeme ji v Národním parku Denali. Hlavním městem aljašky je Juneau s pouze 30 000 obyvateli. Největší města jsou Anchorage a známé Fairbanks.

Aljaška má nejdelší a nejčlenitější pobřeží z celých Spojených Států. Ledovce tvoří 5% jejího povrchu a najdeme tu největší pevninské ledovce Severní Ameriky vůbec. Největším severoamerickým ledovcem s plochou 2200 km² je ledovec Malaspina Glacier.

Historie Aljašky

První ruští osadníci přišli na Aljašku už v 17. století přes Beringův průliv, kterým je Aljaška oddělena od Ruska. Název Aljaška pochází od Rusů, kteří tu na konci 18. století založili první osady. Region se pak stal jejich součástí a Rusko mu dalo ruský název, ze kterého později vznikl název Aljaška.

Území v roce  1867 Rusko prodalo Spojeným Státům a téměř 50 let byla Aljaška americké teritorium. V roce 1959 se ale Aljaška stala 49. státem USA. Významným milníkem historie Aljašky byla také zlatá horečka v letech 1896 až 1899, kdy bylo podél řeky Yukon objeveno vydatné naleziště zlata. Vlajka největšího státu USA byla navrhnuta teprve třináctiletým Benniem Bensonem.

Aljaška

Podnebí a počasí na Aljašce

Aljaška zasahuje do polárního a subpolárního podnebného pásu. Polární oblast zahrnuje z velké většiny oblasti za severním polárním kruhem. Vyznačuje se dlouhými zimami a krátkými, studenými léty. Zbytek území, tedy subpolární oblast zahrnuje hlavně tundry.

Klima také velmi ovlivňuje přítomnost ledovců, kterých je tu kolem 10 000. Dalo by se říci, že na Aljašce jsou pouze dvě roční období, zima a léto. Sníh a nízké teploty zde převažují po většinu roku.

Teploty se pohybují nízko pod nulou, od 0°C mohou spadnout až k -35°C. V létě se ale teploty na jihu, v místech jako Fairbanks, mohou vyšplhat až ke 25°C. Zatímco na severu ve městě Barrow je v létě maximálně kolem 7°C.

Na Aljašce byl zaznamenán teplotní rekord -63°C, jako nejnižší teplota Severní Ameriky.

Flóra

Tam, kde nejsou na Aljašce ledovce, pokrývá pevninu arktická tundra a mnoho smrkových a jedlových lesů. Tundra je porostlá mechy, kapradinami, travinami a houbovitými plísněmi. Na Aljašce, například v parku Denali, roste přes 450 druhů květin, které rozkvétají během léta.

Fauna

Ve vodách Aljašky žije mnoho druhů ryb, včetně pstruhů, lososů a lipanů sibiřských. Můžete tu vidět také 9 různých druhů velryb a druh delfína sviňucha (porpoise). Můžete zde potkat i menší zvěř, jako jsou svišti, veverky, bobři, nebo zajíci.

Park Denali je domovem mnoha aljašských ptáků i savců. Nejvýznamnější z nich je zde orel Bělohlavý, který je také státním symbolem USA. Najdete tu medvěda grizzly, medvěda černého, polární soby, ovce aljašské, losy, vlka šedého a mnoho dalších výjimečných zvířat.

Aljaška

Kdy jet na Aljašku

Velmi oblíbené a doporučené období pro návštěvu Aljašky je letní sezona, tedy začátek června, až polovina srpna. Letní období s příjemnými teplotami je sice krátké, ale opravdu nádherné.

Kvetoucí květiny, výhledy na ledovce a výjimečná příroda vás okouzlí. Pokud se ale chystáte na Aljaškce spatřit polární záři, pak budete muset vyrazit v zimním období.

Polární záře

Sezona polární záře na Aljašce je od poloviny listopadu do konce dubna, s největším vyvrcholením v březnu. Ví se, že polární záře bývá velmi dobře vidět z města Fairbanks a jeho okolí. Pro sledování výskytu polární záře můžete použít některou z mobilních aplikací, jako například Aurora. Anebo se podívejte na další místa polární záře po světě.

Letenky na Aljašku

Nejlevnější letenky z Prahy na Aljašku do největšího města Anchorage najdete na portálu Momondo od 25 000 Kč. Tyto ceny se objevují v zimních měsících. Můžete ale na letenkách ušetřit a cestu si rozdělit. Například Praha – New York za 9000 Kč, New York – Anchorage za 10 000 Kč.

Pozor ale, v letní sezóně ceny letenek rapidně stoupají. Letenky z Prahy do Anchorage v letních měsících začínají na 33 000 Kč. Opět se vám může cena o dost snížit, pokud si letenky koupíte zvlášť. Například červenec: Praha – New York 10 000 Kč, New York – Anchorage 13 000 Kč.

Aljaška

Letiště na Aljašce

 1. Letiště Ted Stevens Anchorage International (ANC) – Nachází se v Anchorage, největším městě na Aljašce, a je to hlavní mezinárodní letiště státu. Slouží jako důležitý dopravní uzel pro cestující i nákladní dopravu.
 2. Letiště Fairbanks International (FAI) – Leží ve městě Fairbanks a je druhým největším letištěm na Aljašce. Obsluhuje regionální lety a má také několik mezinárodních spojení.
 3. Letiště Juneau International (JNU) – Nachází se v hlavním městě Aljašky, Juneau, a je důležitým letištěm pro regionální lety a lety do ostatních částí Aljašky.
 4. Letiště Sitka Rocky Gutierrez (SIT) – Leží v Sitka na Baranof Island na jihovýchodě Aljašky. Obsluhuje regionální lety a lety do větších měst jako Anchorage a Seattle.
 5. Letiště Ketchikan International (KTN) – Nachází se v Ketchikan na jižním pobřeží Aljašky. Slouží jako důležitý dopravní uzel pro lety na jihovýchod Aljašky a sousední Kanadu.
 6. Letiště Nome Airport (OME) – Leží v Nome na západním pobřeží Aljašky. Obsluhuje regionální lety a lety do odlehlých komunit v této oblasti.

Co vidět na Aljašce, zajímavosti a aktivity

Ty nejzajímavější místa na Aljašce, které byste si neměli nechat ujít. Co vidět a jaké aktivity zkusit?

Severní pól

The City of North Pole, neboli Severní pól je městečko, kam se chce určitě každý z nás podívat. Mimo jiné tam najdete Santa Claus house, tedy dům Santa Clause i s jeho soby.

Sem do městečka také chodí dopisy z celé Ameriky od dětí, kteří píší Santovi svá vánoční přání. Tento dům Santa Clause je jednou z největších atrakcí na Aljašce a jezdí se sem podívat lidí z celého světa.

Národní Park Denali

denali aljaška národní park

Bývalé Mount McKinley National Park a Denali National Monument byly v r. 1980 spojeny a přejmenovány na Denali National Park and Preserve. V parku jsou také 3 kempy.

Denali je obrovský národní park s jednou silnicí, ze které se vám naskytnou nezapomenutelné výhledy mimo jiné i na nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali. Ikonickým místem parku Denali je například Wonder Lake.

Kenai Fjords National Park

Místo, kde se potkávají hory, ledovce a oceán. Nádherné Fjordy zde tvoří jedinečné panorama. Velmi se tu daří divoké zvěři, zatímco ledovce tají a svědčí tak o změně klimatu. Nejlepším způsobem, jak získat úžasný výhledy na fiordy, je plavba na jedné z výletních lodí.

Alaska Railroad

Aljašská železnice je dnes významnou součástí historie Aljašky a jeden ze způsobů dopravy. Tato železnice vede ze Sewardu do Fairbanks a velmi pomohla při vzniku velkého města Anchorage.

Nejoblíbenější zastávky na trase jsou například Chugach National Forest, Anchorage, nebo Denali National Park & Preserve.

Aljaška

Psí spřežení

Skvělý zážitek, který by měl každý, kdo jede na Aljašku, zažít. Je zde mnoho organizací, které projížďku psím spřežením nabízí. Některé pouze v letní sezóně, další zase pouze v zimní. Cena je za půl hodiny $75 na osobu a ceny se liší u různých společností. Například Rod’s Alaskan nabízí ale i mnoho dalších aktivit.

Aljaška

Největší města na Aljašce

Aljaška není známá svými velkými městy, jako jsou města v ostatních částech Spojených států. Přesto zde existují některá větší sídla. Zde je seznam největších měst na Aljašce spolu s jejich odhadovaným počtem obyvatel:

 1. Anchorage – Anchorage je největším městem na Aljašce a zároveň jejím hlavním ekonomickým a kulturním centrem. Očekávaný počet obyvatel: přes 290 000.
 2. Fairbanks – Fairbanks se nachází ve střední části Aljašky a je druhým největším městem státu. Je známý svými extrémními zimami a unikátními polárními světly. Očekávaný počet obyvatel: přes 31 000.
 3. Juneau – Juneau je hlavním městem Aljašky a jedním z mála hlavních měst ve Spojených státech, které není přístupné silnicí. Leží na jihovýchodním pobřeží státu. Očekávaný počet obyvatel: přes 31 000.
 4. Sitka – Sitka se nachází na Baranof Island na jihovýchodě Aljašky a je známá svou bohatou historií a malebnou přírodou. Očekávaný počet obyvatel: kolem 8 000.
 5. Wasilla – Wasilla se nachází asi 64 kilometrů severně od Anchorage a je známá jako rodné město Sarah Palinové, bývalé guvernérky Aljašky. Očekávaný počet obyvatel: přes 10 000.

Tato města představují hlavní urbanizované oblasti na Aljašce, i když žádné z nich není z hlediska velikosti srovnatelné s městy v jiných částech Spojených států.

Řeky Aljašky

 1. Yukon River – Yukon je jednou z největších a nejdůležitějších řek v Aljašce. Pramení v Kanadě a protéká přes východní Aljašku, kde se v blízkosti města Nome vlévá do Beringova moře.
 2. Kuskokwim River – Kuskokwim je další významnou řekou v západní Aljašce. Protéká přes široké údolí a je důležitou vodní cestou pro domorodé komunity a rybářské osady.
 3. Copper River – Copper River pramení v pohoří Wrangell a protéká jižní Aljaškou, kde je známý pro své divoké a scenické úseky. Je také důležitou řekou pro komerční rybolov lososů.
 4. Tanana River – Tanana je hlavní řeka ve vnitrozemí Aljašky. Pramení v pohoří Alaska Range a protéká přes Fairbanks a mnoho dalších osad na cestě na sever k Yukonu.
 5. Nenana River – Nenana je přítokem řeky Tanana a prochází Nenana Canyonem, malebným údolím se strmými útesy, které je oblíbeným místem pro rafting.
 6. Susitna River – Susitna je další významnou řekou v jižní Aljašce. Pramení v pohoří Alaska Range a protéká přes města jako Anchorage a Wasilla.
 7. Chena River – Chena je přítokem řeky Tanana a protéká městem Fairbanks, kde je oblíbeným místem pro rybaření a rekreační aktivity.

Mapa Aljašky

Mapu Aljašky můžete snadno najít pomocí vyhledávače, jako je Google Maps nebo Mapy.cz. Stačí zadat do vyhledávacího pole „Alaska map“ a vybrat si z výsledků vhodnou možnost. Alternativně můžete navštívit webové stránky Národního parkového servisu Spojených států (National Park Service), kde bývají k dispozici detailní mapy národních parků v Aljašce.

Existují také specializované mapy, které se zaměřují na určité aspekty Aljašky, jako jsou turistické trasy, mořské cesty nebo geografické charakteristiky. Na internetu můžete najít mnoho zdrojů, které vám pomohou lépe poznat geografii a zajímavá místa Aljašky.

Cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!