Baseball je populární sport nejen v USA, ale také ve světě. Velmi oblíbený je ve východní Asii, Austrálii, nebo Jižní Americe. Nejslavnější ligová soutěž na světě se však hraje právě v USA a tou je MLB, neboli Major League Baseball.

Historie baseballu

Slovo baseball pochází z anglických slov base (meta) a ball (míč). Hry podobné baseballu byly zaznamenány už ve 14. století, kdy se hra jmenovala Stool ball. V 18. století to byl Goal ball a v pozdějších letech tohoto století už se objevil baseball.

První utkání podle nových pravidel baseballu se odehrálo v roce 1876, kdy vznikla National League (NL). Roku 1901 pak vznikla konkurenční soutěž American League (AL). Roku 1903 se tyto dvě profesionální soutěže spojily byla založena právě dnešní MLB.

Pravidla baseballu

Baseball je týmový sport, přičemž každý tým tvoří 9 hráčů. Baseball má také specifické hřiště určené přímo pro tento sport, které se skládá ze čtvercového vnitřního pole, vnější plochy a zámezí.

Hráči

Čtvercové vnitřní pole má 4 body, tak zvané bases, nebo mety, na které postupně musí odpalovač doběhnout. Vždy je jeden tým na pálce a druhý v obraně. Po vnější ploše a zámezí jsou rozmístění hráči týmu, který je v obraně. Z toho dva hráči jsou ve čtvercovém vnitřním poli, nadhazovač a brankář.

Průběh hry

V týmu, který je na pálce, se vystřídají všichni hráči na odpalu. Tento tým se nachází ve čtvercovém vnitřním poli a cílem je vypálit míček, oběhnout 4 mety a skórovat. Hráč, kterému se podaří míček odpálit, běží co nejrychleji na další metu čtvercového pole po směru hodinových ručiček.

Pokud míček odpálí jeho spoluhráč, zatímco dotyčný hráč již na metu 1 doběhl, platí pro něj to samé, a hráč na metě 1 se přesouvá na metu 2. Poté pokračuje na další mety 3 a 4. Pokud hráč oběhne všechny tyto bases, získává bod pro svůj tým. Pokud míček odpálí až za plot, znamená to Home run. Kdo dá home run, beží rovnou na poslední metu a získává bod pro svůj tým.

Tak to pokračuje s ostatními spoluhráči, přičemž každý z nich má na odpal 3 pokusy. Pokud hráč neodpálí na 3 pokusy (striky) je out. Po 3 autech se týmy střídají. Oba týmy hrají 7krát v obraně a 7krát na pálce.

Major League Basketball

Dodnes je soutěž a organizace MLB rozdělená na ligy American League a National League. Znamená to tedy, že dva týmy ze stejného státu, jako jsou například týmy Los Angeles, nebo New Yorku, se účastní soutěže, ale v opačných ligách. Každá liga se pak dělí na divize, Východní divizi, Centrální divizi a Západní divizi.

Tyto dvě ligy, které dnes spadají pod organizaci MLB si zachovaly i svá pravidla, která se od sebe dodnes trochu liší. Největším rozdílem mezi ligami je pravidlo suplujícího pálkaře (Designated Hitter).

Průběh sezóny

MLB se dělí na základní část soutěže a Postseason. V základní části odehraje všech 30 týmů 162 zápasů, které jsou rozděleny do sérií více utkání stejných týmů. Do postseason, jak se v MLB nazývá playoffs, postupuje celkem 10 týmů.

6 týmů v playoffs jsou nejlepší týmy jednotlivých divizí z obou lig. 4 týmy pak doplní tak zvaná divoká karta, která spadá na týmy, které skončily celkově na 2. a 3. místě v jednotlivé lize (2 týmy z každé ligy).

Playoffs obou lig se hraje odděleně a vrcholí ligovým finále (championship series), které se hraje na 4 vítězství. Poslední velké finále playoffs je World Series, ve kterém se utkávají vítězové Postseason z AL a NL. 

Nejlepší týmy MLB

Za nejlepší tým všech dob MLB je považován slavný tým New York Yankees. Yankees drží největší počet titulů (27) a několik rekordů v této soutěži. Momentálně na první příčce v tabulce MLB je v American League tým Chicago White Sox a v National League je to Atlanta Braves. 

Tabulka MLB

American League

Baseball v USA

National League

Baseball v USA