Texas, stát na jihu Spojených Států je rozlohou druhý největší stát USA hned po Aljašce. Texas sousedí na jihu s Mexikem, na severu se státem Oklahoma, na východě se státy Arkansas a Louisiana a na západě s Novým Mexikem. Na jihovýchodě je Texas ohraničen 591 kilometry Mexického zálivu. 

Počet obyvatel Texasu činí téměř 28 miluonů a tím se také řadí mezi druhý nejlidnatější stát USA. Hlavní město Texasu je Austin. Největší města jsou pak Houston, Dallas, San Antonio, nebo Fort Worth. Nejvyšším bodem Texasu je Guadalupe Mountains.

Stát Texas je stát přezdívaný jako “Lone Star State” neboli “Stát jedné hvězdy”. Texas je známý hlavně pro rodea, ranče s kovboji,  nebo bary s živou hudbou a to hlavně v Austinu.

Dovolená v Texasu rozhodně potěší i vaše chuťové buňky. Nesmíte zapomenout na fenomenální barbecue a hovězí steaky. Dále tu najdete slavné raketové centrum NASA ve městě Houston a vede tudy také známá Route 66.

Letenky do Texasu

Ty nejpopulárnější letiště v Texasu najdete ve městech Houston, Austin nebo Dallas. A právě letenky do Dallasu bývají pro cestovatele z České republiky nejvýhodnější. Na webech jako je Momondo, nebo Flights – Google najdete letenky do států kovbojů za 13 000 -16 000. 

Počasí v Texasu

Díky tomu, jaký je Texas rozlehlý stát, je zde počasí velmi rozmanité. Zatímco na jihovýchodě Texasu je ten největší roční příval srážek, v té západní části téměř neprší. Najdete tu i sníh, který se ale objevuje pouze v horách.

Na jaře a v létě zde můžete čekat příjemné až vysoké teploty. Na jaře kolem 25°C. V letních měsících se teploty pak pohybují od 26°C až k 38°C. V horách je o něco chladněji a teploty se pohybují kolem 25°C. Bohužel je Texas ale i jeden ze států, kde se velmi často objevují tornáda. V zimě pak teploty můžou klesnout až k 5°C.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Ubytování v Texasu

V Texasu, tak jako ve většině populárních amerických městech využijete aplikaci Airbnb, kde si můžete pronajmout byt, nebo i celý dům od místních. Najdete tu hotely, hostely i pravé americké motely. Tento typ ubytování najdete například na Booking.com.

Rozhoduje u vás Cena nebo pohodlí? Jestli máte rádi dobrodružství raději, než pohodlí, můžete zkusit aplikaci Couchsurfing. Skvělý způsob jak poznat místní lidé, kulturu, život v Texasu, vidět tak Texas i z jiných stran a získat tipy na aktivity.

Co ochutnat v Texasu

Texas je především známý svým dokonalým street food. Najdete tu nespočet food trucks, neboli barevných dodávek rozmístěných náhodně u silnic. Nejvíc food trucks najdete v Austinu. Tyhle auta nabízejí vynikající speciality od mexických tacos, až po typické Texaské barbecue. Jedny z těch nejlepších food trucks se jmenují Veracruz all natural. 

Barbecue je to, co byste v Texasu také neměli vynechat. Vyražte na jejich hovězí steaky, trhané vepřové nebo výborná žebra. Tyto barbecue speciality najdete po celém Texasu. Vyhlášený pro barbecue je ale Dallas a jedna z nejvyhlášenějších restaurací tady je například Pecan Lodge BBQ ve čtvrti Deep Ellum.

Co vidět v Texasu

Rodeo

Téměř každý, kdo se vydává do Texasu, si chce nasadit klobouk, velký opasek a vidět to doopravdické rodeo. Tenhle sport je tu skutečně velmi populární. Většinou se s touhle událostí koná i koncert typické country hudby, kde často vystupují i velmi známí zpěváci.

Tu největší arenu a největší rodeo show na světě najdete v Houstonu a to konkrétně The Houston Livestock show. V Západním Texasu pak najdete San Angelo Stock Show and Rodeo a na jihu v San Antoniu San Antonio Stock Show and Rodeo.

Austin

Hlavní město Texasu s téměř milonem obyvatel a 4. největší město Texasu. Austin je město plné dobrého jídla, mladých lidí, zábavy a tance. Najdete tu třeba jednu z budov State Capilol, most s miliony netopýrů, velký grafitti park, nebo plno variant místního jídla v jednom z Texaských foodtrucks. 

Texas State Capitol 

Sídlo vlády státu Texas. Tahle historická budova Texas State Capitol je ještě o 15 stop vyšší, než ta hlavní the U.S. Capitol ve Washingtonu DC. Můžete se dovnitř podívat úplně zdarma, nebo si můžete ve Capitol Visitor Center zabookovat doprovodnou prohlídku celé budovy.

The Sixth street

Ulice plná barů, útulných restaurací a živé hudby. Tuhle historickou ulici najdete v centru downtownu a zažijete zde unikátní atmosféru tohoto města. Sixth street district je také skvělým místem, kde se ubytovat.

Ann W. Richards Congress Avenue Bridge 

V 80. letech se zde při rekonstrukci tohoto známého mostu se usídlilo 1,5 milionu netopýrů. Vždy po setmění, kdy už na mostě čekají davy lidí, vylétnou a  vy máte možnost vidět tahle nevídaná zvířata i s výhledem na řeku Colorado.

Hamilton Pool

V překladu přírodní bazén, kde najdete studenou, krásnou barvu vody i vodopád. V období od 1.března do 31.října si návštěvu tohoto populárního a unikátního místa budete muset naplánovat a udělat si rezervaci předem. V tomto období zde bývá totiž plno téměř denně.  Přímo k vodě vede z parkoviště 20 minutový hike.

Zilker Park 

Krásný park, který vede 10 mílí podél řeky Colorado. Najdete tu i další přírodní bazény Barton Springs, můžete se tu vydat na malý hike, nebo celý park projet na kole.

Mount Bonnell

Až vám bude chybět příroda, vydejte se na Mount Bonnell. To je nejvyšší hora Austinu, která má pouze 236 metrů nad mořem. Vyjít na vrchol této “hory” vám zabere pouze krátký 20 minutový hike. Nahoře se vám ale naskytne krásný výhled na údolí řeky Colorado a část města.

Graffiti park 

Nevídaný park plný obrázků a barev určitě stojí za to navštívit. Je to jedno nejnavštěvovanějších míst v Austinu a je také zdarma.

San Antonio

Oficiálně The City of San Antonio je velmi oblíbené městečko na jihu Texasu a je to 2. nejlidnatější město v Texasu. V San Antoniu je ta největší základna amerického letectva a má velkou základnu i amerického námořnictva. Budete se tu cítit skoro jako v Mexiku a zažijete místní unikátní atmosféru.

Alamo

Nejnavštěvovanější památka v San Antoniu. Historická pevnost jako památka na bitvu Američanů o stát Texas. Najdete tu muzeum, bludiště, obchůdky se suvenýry a jiné. Na The Alamo se dozvíte o veškerých eventech a akcích konaných přímo na tomto historickém místě.

The River Walk 

Jedno z nejpopulárnějších i nejkrásnějších míst San Antonia. Pěší zona podél stejnojmenné řeky San antonio má jedinečnou atmosféru a příjde si tam na své opravdu každý. Potkáte tu i mnoho pilotů a námořníků loučící se se svými rodinami.

Hlavně si ale užijete tu plno krásných restaurací a kaváren s mexickou živou hudbou, kde můžete ochutnat místní kuchyni. Procházkou potkáte několik mostů, ze kterých se vám naskytnou krásné výhledy.

Najdete tu pro děti třeba i malý lunapark a pokud neradi chodíte pěšky, můžete celý areál projet na loďce. Pomůže vám mapa a další informace na San Antonio River Walk . 

Historic Market Square

Nedaleko The River Walk pak najdete barevnou historickou tržnici, která je známá pro Mexickou hudbu i kuchyni. Najdete tu mexické speciality, oděv, dekorace, jídlo a často i živou hudbu.

Houston

Nejlidnatější město město Texasu, přezdívané také jako Space city. A to díky sídlu NASA, neboli Johansonovu vesmírnému středisku, odkud byly řízeny vesmírné lety amerických raketoplánů. V Houstonu sídlí i největší zdravotnická firma světa Medical Center, nebo nebo největší přístav na světě. Houston leží v jihovýchodním Texasu nedaleko Mexického zálivu.

Jestli do do Houstonu vydáte právě kvůli centru NASA a ostatním zajímavým muzeím, můžete ušetřit peníze díky permitu. Houston nabízí tak zvaný Houston CityPASS®. Tenhle pass vám umožní vstup do Space center Houston, Downtown Aquarium, Houston Museum of Natural Science a dalších.

NASA

Zkratka pro National Aeronautics and Space Administration, neboli Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Vstup do tohohle unikátního centra vesmírných raketoplánů vyjde na $30 za dospělého a $25 za dítě od 4 do 11 let.

Tour sídlem trvá 60-90 minut a zahrnuje i průvodce. V areálu pak ale můžete strávit času kolik budete chtít. Můžete se zde podívat i na tématické filmy o historii NASA.

Hermann park 

Jedno z nejkrásnějších a nejoblíbenějších míst v Houstonu. Kromě toho, že je park unikátně rozložený, najdete tu i plno jiných aktivit. Můžete si zde zahrát golf, nebo jiný sport, vyrazit do ZOO, nebo celý park projet tak zvanou tramvají s průvdcem.

Dallas

Jedno z 11 měst která jsou považována za Globální města světa. Město pojmenované po americkém viceprezidentovi Georgi Mifflinu Dallasovi. Dallas  je také významný svou historií. Byl zde roku 1963 spáchán atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Reunion Tower

Z téhle 171 metrů vysoké věže se vám naskytne jedinečný výhled na celé Město. Vstup na věž je $17 za dospělého a $8 za dítě. S touto vstupenkou se sem ale můžete jít podívat za denního světla a poté se vrátit zažít výhled i za tmy.

Reunion tower je také jedna z atrakcí, kterou můžete využít v rámci Official Dallas CityPASS®. Za dospělého zaplatíte $51, za dítě $35 a umožní vám vstup také do Dallaské ZOO, Perot Museum od Nature and Science a dalších.

Street art 

Pokud máte rádi street art, uličky Dallasu jich nabízí víc než dost. V downtownu Dallasu objevíte umění na domech i celých ulicích. Nejvíce jich ale najdete ve čtvrti Deep Elum, která je známá právě pro barevné malby a umění.

Old red museum 

Krásná historická budova zakomponovaná do Dallasské architektury. Nachází se v centru a najdete tu historické exponáty a artefakty a jiné zajímavosti města Dallas. Dozvíte se také vše o minulosti tohoto Texaského města.

Dealey Plaza 

Park s historickou budovou v downtownu Dallasu, kde 6. patře najdete muzeum věnované právě Johnu F. Kennedymu. Na tomto místě na něj byl totiž spáchán atentát, kvůli kterému o pár dní zemřel. Najdete tu přesné místo, kde Kennedy stál, když ho postřelili. Je vyznačené bílým křížem.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou do Texasu si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!