Každý jistě ví, co jsou food trucky. Ať už znáte food truck v České republice z poutě, nebo z festivalů, vždy je to místo, kde se rádi zastavíme na něco na zub. Věděli jste, že tyto food trucky vznikly právě v USA? Nebo, že si v takovém food trucku můžete mnohdy koupit kvalitní a výborné jídlo přímo od šéfkuchaře?

Food trucky a street food se staly velkou součástí potravinářského průmyslu. Narozdíl od běžných restaurací, kaváren a fast foodů se food trucky mohou volně pohybovat a přivést své speciality přímo k zákazníkovi.

Jsou food trucky, které cestují po městě, po státu, nebo po celém území USA. Některé zase mají stálou adresu, ale zachovaly si tuto myšlenku prodeje z dodávky, kterou lidé milují. 

Co je food truck

Food truck je větší motorové vozidlo, tedy dodávka, nebo menší kamion, který je uzpůsobený na to, aby v něm mohl fungovat skromný podnik. Existuje velká škála podniků, které může food truck představovat.

Nejčastěji zde najdete lokální, kvalitní potraviny a místní speciality. Záleží tedy, na jakém místě se food truck nachází a na co se specializuje. Američané milují food trucky na pláži, kde si mohou dopřát výborné burrito, tacos, nebo zmrzlinu. Oblíbené jsou také burgery či mořské plody.

Najdete je ve městech po celé Americe. Jedním z míst, kde jsou food trucky velmi populární je Texas, kde food trucky také vznikaly.

Jak vznikaly food trucky v USA

Ačkoli se ví, že šílenství moderních food trucků začalo v Los Angeles v roce 2008, realizace prvních food trucků začala před více než před 100 lety.

Ve státě Rhode Island vznikl první nápad konceptu food trucku, když Walter Scott v roce 1872 udělal okénka do malého vozu, ze kterého prodával sendviče a kávu novinářům. Podobná stavba food trucků se zachovala dodnes.

V Texasu pak vznikl první food truck, který živil pastevce dobytku. Myšlenka mobilních jídelních vozů se postupně vyvíjela a zlepšoval se vzhled dodávek. Rozšiřovala se jejich nabídka, některé z food trucků si pak získaly stálé místo a z některých se staly restaurace.

Po celé 20. století se food trucky byly oblíbené také na staveništích, kde dělníci potřebovali oběd a restaurace byly daleko.

V roce 2008 se pak food trucky v USA staly hitem po tom, co food truck Kogi BBQ začal v LA parkovat v noci před kluby. V tomto food trucku si lidé mohli poprvé koupit špičkové jídla přímo od šéfkuchaře, narozdíl od těch nezdravých. Tato změna v nabídce a pojetí odstartovala novou éru food trucků a jejich koncept posunula na mnohem vyšší úroveň.

Nejlepší food trucky v USA

Food trucky v USA se staly velmi oblíbenými a to obzvlášť pro ty, co ve velkých městech stále někam spěchají za prací. Vyzvednout si oběd ve food trucku za fajn cenu a dát si také jídlo ve špičkové kvalitě je ideální. Samozřejmě bude velmi záležet na vašich chutích a výběru. Tady jsou jedny z nejoblíbenějších food trucků v celých Spojených Státech. 

Kiko’s Place, San Diego, California

Tento food truck s dokonalým hodnocením se nachází přímo u oceánu v San Diegu. Prémiové, čerstvé mořské plody v oblíbených tacos, koupíte právě tady. Nejoblíbenější jsou tu ‘Famous Crazy’ ceviche.

King of Pops, Atlanta, Georgia

Food truck začínající jako nenápadná zastávka na zmrzlinu se rozvinul v krále nanuků. Dva bratři, majitelé tohoto food trucku, si zakládají na transparentnosti lokálních surovin. Rozhodli se zůstat pouze v Atlantě, tak je nezapomeňte navštívit.

Boteco, Austin, Texas

V Brazílii znamená Boteco lokální podnik s výborným jídlem. A jejich jméno s nabídkou luxusních brazilských pokrmů jistě souhlasí. Velmi oblíbený a skvěle hodnocený food truck v Austinu nesmíte vynechat.

Food Trucky v USA

Mac Mart Truck, Philadelphia, Pennsylvania

V tomto food trucku spojili oblíbené americké pokrmy mac & cheese a grilled cheese. Můžete ochutnat unikátní mac & cheese sendviče, ale i další výborné speciality.

Luke’s Lobster, New York, NY

Výborné Lobster rolls, neboli nedviče z humra nebo krevet, můžete ochutnat právě tady. Humr se podává v housce opékané na másle se speciální majonézou, citronovým máslem a tajným kořením. Skvělá příležitost, jak si dopřát humra, či krevety v uspěchaném New Yorku.

Roxy’s Gourmet Grilled Cheese, Boston, Massachusetts

Případ, kdy se dva bratři spojili se šéfkuchařem Marcem Melansonem, aby vymysleli unikátní sendviče. Jeden z bratrů je nazval „grilované sendviče bez hranic“.

Kogi BBQ, Los Angeles, California

V tomhle food trucku odpadl strach z nezdravého jídla a vznikla láska k food truckům s kvalitními pokrmy. Tento food truck doslova otřásl základy tohoto průmyslu. Ochutnáte zde Korejí inspirovaná mexická jídla, která má na starosti šéfkuchař Roi Choi.

Food trucky v USA

Rollin Fatties, New Orleans, Louisiana

Food truck hodnocený pěti hvězdičkami od svých zákazníků mluví za vše. Tady v New Orleans si můžete dát jedno z nejlepších burritos v Americe. Dále najdete v nabídce například dokonalé rybí tacos, domácí nachos, guacamole, nebo pico de gallo.

Polkadot Cupcake Shop, Nutley, New Jersey

Zástupcem sladkého je tento populární food truck v New Jersey. Nejen, že si tu můžete pochutnat na skvělých cupcakes, ale vyrábí tu i dorty na zakázku!

Homegrown Smoker Vegan BBQ, Portland, Oregon

Na seznamu nejlepších food trucků není moc těch veganských, ovšem tento by měl navštívit i ten, kdo maso jí. Žebra z tempehu, uzené tofu, mac-no cheese a další veganské speciality najdete právě tady v Portlandu.

Food trucky v USA