Rozhovor s Matyášem: Camp Amerika je celé léto v zahraničí a k tomu si vyděláte poměrně hezké peníze

Práce v USA skrze program Camp Amerika je skvělá příležitost pro Čechy, kteří chtějí získat zkušenosti s prací v zahraničí, zároveň si vydělat dolary a k tomu procestovat kousek Ameriky. Jak taková práce na kempu vypadá, jak se podává přihláška a kolik to stojí? Zkušenosti s pracovním pobytem v USA sdílí v rozhovoru Matyáš, který pojede na Camp Amerika už podruhé.

Ahoj Matyáši, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce představit?

Ahoj, no já se mám momentálně a jako vždy jindy úplně skvěle! Jmenuji se Matyáš Konvička, je mi 19 let, studuji jazykové gymnázium a chystám se studovat psychologii. Mými koníčky jsou basketball, BOX, MMA, psychologie a self development.

Prozdradíš nám, proč sis vybral Camp Amerika a co Tě na tom programu lákalo? A proč sis vybral zrovna USA jako destinaci?

Haha, no Camp America nebyla úplně moje první volba, jelikož v roce 2020 jsem měl odletět do USA na rok studovat, ale vlezl do toho covid a já o tuto možnost přišel. Nechtěl jsem se ale vzdát a hledal jsem možnosti, jak se do USA stejně podívat no a jednou jsem narazil přes portál fajnbrigady.cz na program Camp America a tak jsem neváhal a rovnou podával přihlášku.

Na programu mě celkově lákalo strávit celé léto v zahraničí a k tomu si vydělat poměrně hezké peníze no a zároveň rád pracuji s lidmi, takže pro mě byl program optimální a USA jsem si vybral z důvodu toho, že to byla země, do které jsem se vždy chtěl podívat a vždy mě lákala místní kultura.

Jak probíhá přihlašování na kemp? Je to hodně papírování? Co všechno je potřeba doložit a připravit?

Podání přihlášky je takové 50/50, neřekl bych že je to úplně složité, je to spíše otravné.

První část přihlášky zabere vyplnit cca hodinu a půl, dál člověk musí uvést 3 lidi (učitel, bývalý nadřízený, současný nadřízený atd.) kteří napíšou referenci. Poté následuje pohovor, který probíhá osobně a tam se rozhoduje, jestli se člověk pro program hodí a zda mu bude umožněno odletět no a poté už je potřeba pouze prohlídka u doktora, výpis z rejstříku trestů a nakonec víza.

Ještě je možné, že bude potřeba vyplnit přihlášku do campu kam konkrétně letíte, ale tam jsou otázky velmi často stejné jako u prvotní přihlášky.

Vybíral sis také lokaci práce a co za práci budeš dělat? Jak to probíhalo?

Lokace práce se nevybírá/neudává, ale vybíral jsem si druh campů kam chci letět (skautský tábor, klučičí tábor, tábor pro děti s postižením atd.) a druh práce jsem si taky vybíral, konkrétně je na výběr camp counselor (táborový vedoucí) nebo camp power (práce v kuchyni, úklid atd.).

Vše co jsem zde uvedl, tak se vybírá v prvotní přihlášce :).

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den v kempu? Popíšeš nám, co máš na starosti, případně jak se tvoje práce mění v průběhu měsíců?

Já konkrétně jsem pracoval na pozici táborového vedoucího, takže můj pracovní den začínal někdy v 8 hodin ráno a končil v takových 9 – 10 večer. A můj harmonogram vypadal přibližně takto:

 • 8:00 budíček
 • 8:15 snídaně
 • 9:00 skupinová hra
 • 10:30 volná zábava
 • 12:00 oběd
 • 13:00 siesta
 • 13:30 začátek sportovních aktivit pro děti
 • 16:30 volná zábava
 • 18:00 večeře
 • 19:00 večerní aktivita
 • 20:30 uložení dětí

Jenom chci upozornit, že volná zábava v harmonogramu, tak byla pro děti, vedoucí museli na děti dávat pozor a úplně nejlíp s nimi hrát různé hry během volné zábavy a v průběhu měsíců se nic nemění, pouze skupina dětí, kterou máte na starosti :D.

Jaké máš finanční odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?

Finanční odměny musím říct, že jsou pěkné. Já jsem si minulé léto přišel na necelých 2000 USD a letos by mi to mělo vyjít na necelé 4000 USD, jelikož už jedu podruhé a letenky, pojištění atd. si zařizuji sám.

Jaké výhody má program Camp America, co bys ostatním vyzdvihnul a na co bys také upozornil budoucí zájemce, aby byly lépe připraveni a nedělali si iluze?

Já osobně bych program vyzdvihnul celkově, jelikož agentura vám pomůže úplně se vším, když si nebudete vědět rady tak oni vám rádi pomůžou, zároveň poplatek je nějakých 500 USD a je v něm zahrnuto pojištění, letenky, SEVIS fee (jeden z vízových poplatků) a samozřejmě ubytování a strava.

Určitě bych upozornil na chování lidí v USA, jelikož jsou jednoduše jiní než my. Určitě všichni znáte přísloví dvakrát měř, jednou řež, tak v USA toto platí dvojnásob, jelikož amíci jsou na vše citliví a jednoduše radši opravdu 2x přemýšlejte předtím, než něco uděláte. 🙂

Jaké máš nejsilnější zážitky z pobytu v USA? Kde všude jsi byl a co jsi zvládnul procestovat?

Zážitků je opravdu hodně, hlavně těch dobrých, ale i těch špatných. Byl bych tady do večera, kdybych měl vyjmenovat všechny, jelikož všechny pro mě byli opravdu silné, ale jestli mám vybrat jeden, tak asi když za mnou přiletěla moje rodina a 2 týdny jsme cestovali.

Nejlepší byl asi druhý týden, kdy jsme si půjčili typické americké SUV a jeli jsme z LA do Las Vegas, z Vegas do San Diega, ze San Diega jsme jeli do Sequiového parku a zase zpět do LA. Musím říct že to byla opravdu jízda!

Aby to ale bylo neutrální, tak zmíním i jeden špatný zážitek, kdy jsem se jednou v LA (po odletu rodiny jsem tam strávil dalších 8 dní s mým mexickým kamarádem) podíval špatným směrem a viděl jsem jednoho dealera, který zrovna prodával nějaké drogy a on zpozoroval, že jsem ho viděl, tak mě začal sledovat. Sledoval mě až do metra a já vymýšlel plán jak se ho zbavit, tak jsem na další zastávce rychle přeběhl do jiného vagónu a jeho jsem viděl jak jde po nástupišti.

Jinak jsem navštívil místa jako Boston, New York, Niagara Falls, Sequoia national forest, Las Vegas, San Diego a různá menší městečka, kde bydeli mí kamarádi, ve státech Massachusetts a New York.

Děkujeme Matyášovi za skvělý rozhovor a všechny užitečné informace. Přejeme ať nasbíráš další velké zkušenosti s prací i cestováním v zahraničí i doma.

Máte zájem o Camp Amerika?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT.

[contact-form-7 id=“1720″ title=“Agentura Coolagent“]

Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).