Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho New York alias John F. Kennedy International Airport se nachází v jihovýchodní části americké metropole New Yorku. Jedná se o nejznámější letiště v USA a bylo pojmenováno po americkém prezidentovi. Od centra města (Manhattan) je vzdálen asi 19 kilometrů.

Letiště se skládá z osmi terminálů, každá z leteckých společností má svůj stálý terminál, ze kterého je odbavována. Mezi jednotlivými terminály se přepravíte vlaky AirTrain. Na letišti se také nachází obchody, salonky a parkoviště. Pro ty, kteří mají delší mezipřistání nabízí i hotely ve své blízkosti. Na oficiálním webu jsou všechny informace přehledně uvedeny.

 • IATA: JFK
 • Místo: New York, USA
 • Časový posun: plus 6 hodin od ČR
 • Vzdálenost: 6 547 km od Prahy

Letiště je hlavním uzlem pro leteckou společnost Jet Blue Airways a také mezinárodní branou pro Delta Air Lines a American Airlines.

Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho

Letiště vzniklo v roce 1942 jako Idlewild Airport, hned v roce 1943 došlo k přejmenování na Major General Alexander E. Anderson Airport a v roce 1963 na John F. Kennedy International Airport jako památka na prezidenta, který byl zavražděn.

Na mezinárodní letiště létal v letech 1977 až 2003 nejdražší letoun v historii – Concorde. V letech 1970 – 2010 sem létaly také České aerolinie se stroji Iljušin Il-62 a později s Airbusy A310.

Přestože jsou ve městě New York hned 4 letiště vč. letiště Newark Liberty (EWR), mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho využilo v červnu 2023 2 770 718 cestujících, což představuje nárůst o 8,74 % ve srovnání s červnem 2022 (2 547 988). Cestujících se tu pohybuje opravdu obrovské množství. Je to dáno také tím, že je zde velké množství letů – v září 2023 jich bylo 39 618, létalo se do 83 zemí a počet aerolinek, které z letiště odlétají a přilétají je 175.

Terminály

Terminálů je na letišti Johna F. Kennedyho nyní celkem 8 a letecké společnosti jsou rozděleny většinou podle abecedy na jednotlivé terminály:

 • Terminál 1 – Air China, Air France, Air New Zealand, Air Serbia, Air Senegal, Asiana Airlines, Austrian, Azores Airlines, Brussels Airlines, Cayman Airways, China Eastern, Eastern Airlines, Egyptair, Eva Air, Flair Airlines, ITA Airways, Korean Air, Lufthansa, Neos, Philippine Airlines, Royal Air Maroc, Saudia, Swiss, TAP, Turkish Airlines, VivaAerobus, Volaris,
 • Terminál 2 – byl zbourán v roce 2023, zde se rozšíří kompletně renovovaný terminál 1,
 • Terminál 3 – byl zdemolován v roce 2013, obnova není plánována,
 • Terminál 4 – Aeromexico, Air Europa, Air India, Avianca, Caribbean Airlines, China Airlines, Copa Airlines, Delta, El Al, Emirates, Etihad Airways, Hawaiian Airlines, Kenya Airways, KLM, LATAM, Singapore Airlines, Uzbekistan Airways, Virgin Atlantic, Westjet, Xiamen Air
 • Terminál 5 – Cape Air, Jetblue,
 • Terminál 6 – začal se stavět v roce 2023, dokončení se plánuje na rok 2028 nebo 2029.
 • Terminál 7 – Aer Lingus, Aerolineas Argentinas, Air Canada, Alaska Airlines, ANA, Condor, Ethiopian Airlines, Icelandair, Kuwait Airways, LOT, Norse Atlantic, SAS, Sun Country, Ukraine International,
 • Terminál 8 – American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, China Southern, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Level, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian

Letenky do New Yorku

Z Prahy přímý spoj do New Yorku nasadili letenkáři v létě 2023, nyní na zimu žádné přímé spoje nejsou. Předpokládejme, že v létě následujícího roku se opět budou prodávat.

Lety mívají jeden až dva přestupy. Průměrná cena letenky se pohybuje od 13 000 Kč – 16 000 Kč. Objevují se i dražší letenky do New Yorku, závisí na výběru letecké společnosti a místa přestupu. Dají se najít i levnější letenky, ale ty se hledají obtížně, musí se sledovat vývoj ceny na webových stránkách. Doba letu do New Yorku je okolo 11 hodin s mezipřistáním.

Do New Yorku se létá z Čech především s leteckými společnostmi: Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines

Doprava na letišti a přestupy

Všechny terminály letiště spojuje vlak AirTrain, který je podobný metru. Trasa vede i mimo letiště a pokračuje až na železniční stanici Jamaica Station a dál k několika stanicím metra. V rámci letiště (terminály, letištní hotely, autopůjčovny, parkoviště) jezdíte zdarma, mimo areál musíte zaplatit.

V případě, kdy na tomto letišti pouze přestupujete a letíte dál, tak s největší pravděpodobností budete odlétat ze stejného terminálu, jako jste přiletěli. Manažeři letiště se snaží dělat vše proto, aby cestujícím ulehčili přesun.

Hotely u letiště

Hotely v okolí mezinárodního letiště Johna F. Kennedyho jsou samozřejmostí i tady. Je na každém klientovi, zda se při mezipřistání vydá do města a pak se vrátí nebo vyzkouší některý z hotelů. Hotely jsou různě vzdálené a ideálně hledejte takové hotely, které nabízí i dopravu:

 • Five Towns Inn – JFK Airport
 • Comfort Inn JFK Airport
 • Fairfield Inn by Marriott JFK Airport

Doprava z letiště

Cestující na mezinárodní letiště JFK mají mnoho možností. Mohou jet soukromým vozidlem, jet AirTrain, pronajmout si služby taxi, jet kyvadlovou dopravou nebo si vybrat služby půjčovny aut.

AirTrain

Tento vlak je jednou z nejlevnějších variant a je také nejrychlejší. Jezdí včas a nikdy vám nedovolí přijet pozdě na letiště nebo dorazit pozdě na místo určení, protože se řídí jízdním řádem. Je k dispozici 24/7 a stojí 2,50 $.

Taxi

Taxi je další způsob, jak cestovat na letiště a z něj. Pokud pojedete z letiště JFK na jakékoli místo na Manhattanu. Sazba za taxi je 45,00 USD.

Car Service alias osobní transfer

Auto si dopředu objednáte a nemusíte čekat ve frontě na taxi. Je to luxus, který stojí velké peníze.

Transfer

Super Shuttles poskytují své služby 24 hodin denně. Jízdné začíná od 21,93 USD na základě vaší cílové destinace.

Autobus

New York Airport Service Express Bus se doporučuje těm, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti z mezinárodního letiště JFK. Jízdné je pouhých 19,00 USD a dokonce nabízí bezplatnou jízdu autobusem pro děti do 12 let. Jízda trvá hodinu, takže to můžete považovat za skvělý způsob, jak si levně prohlédnout město. Jízdní řád těchto autobusů najdete na webových stránkách.

Užitečné odkazy