New York je stát ve státě, toto ostrovní město pojme skoro 9 milionů lidí. Není tedy divu, že pro New Yorku neslouží pouze jedno letiště. Mezinárodní letiště Newark Liberty je druhým největším letištěm a nachází se v New Jersey. Je to ideální bod, odkud se dá dobře dostat do Washingtonu D.C. nebo Philadelphie a samozřejmě se z něj létá do celého světa.

Mezinárodní letiště JFK v New Yorku je sice známější, ale váš let může směřovat dost pravděpodobně právě na letiště Newark. Při výběru letenky předem zjistěte na jaké letiště v New Yorku budete přistávat.

Mezinárodní letiště Newark se nachází 24 kilometrů západně od Manhattenu. Své sídlo zde má letecká společnost United. Veřejná část letiště je v provozu 24 hodin, ale tranzitní zóna se na noc zavírá. Najdete zde několik restaurací, kaváren a prodejců SIM karet.

Mezinárodní letiště Newark – lokalita a mapa

Základní údaje o mezinárodním letišti Newark

IATA: EWR

Místo: New Jersey

Časový posun: minus 6 hodin od ČR

Vzdálenost: 6577 kilometrů od Prahy

Historie letiště Newark Liberty

Mezinárodní letiště Newark Liberty bylo otevřeno v roce 1928. Tehdy to bylo první hlavní letiště v USA. Druhá světová válka ho ale uzavřela pro civilní dopravu. A až po skončení války a nutným opravám bylo znovu otevřeno v roce 1948. Dodnes je to desáté nevytíženější letiště ve Spojených státech amerických.

Terminály letiště Newark Liberty

Letiště disponuje celkem třemi terminály. Z terminálu A létají společnosti, které vnitrostátní nebo kanadské. Na terminálu B najdete všechny lety mezinárodní.

Na terminálu A na C převažuje domovská společnost United, která lítá do celého světa. Pro lajka to ale občas vypadá, že z A létají všechny společnosti začínající tímto písmenem.

V rámci terminálů se můžete pohybovat pěšky, autobusem, které vypravuje Star Alliance Connections nebo vlakem tzv. AirTrain. Autobus i vlak jezdí mezi terminály bezplatně. Pokud přecházíte pěšky mezi jednotlivými terminály, může vám pomoci ukazatel:

Vzhledem k tomu, že se pohybujete na letišti v Americe, je jakýkoli pohyb ven z letiště, zpět nebo mezi terminály monitorován. Pokaždé musíte projít kontrolou. I to má ale letiště Newark ošetřeno, abyste si dokázali jednoduše spočítat, kolik času máte.

Terminály jsou pojmenovány jednoduše a letiště je poměrně přehledné. Odbaví sice velké množství pasažérů, ale navigační sytém funguje skvěle. Navíc na letišti funguje po určitou dobu bezplatná WiFi, která vám orientaci také ulehčí.

I kdyby se vám ale zdálo, že se tam ztratíte, můžete si projít oficiální stránky letiště, kde najdete všechny informace.

https://www.newarkairport.com/

Letenky do New Yorku

Letenky do New Yorku se finančně hodně liší. Jsou závislé na ročním období, na momentálních podmínkách ve světě, ceně leteckého paliva, na mezipřistání a na leteckých společnostech. Veškeré tyto faktory cenu ovlivňují.

Aktuálně je dobrá cena 14.000 Kč za zpáteční letenku do New Yorku s odbaveným zavazadlem do 23 kg, s příručním zavazadlem i občerstvením na palubě.

Přímá linka Praha New York

Nyní navíc probíhají akce, kdy letenky stojí třeba okolo 10.000 Kč a ještě navíc se zřídila přímá linka Praha New York. Můžete tedy narazit i na výrazně levnější lety. Průměrná cena je jinak v období jara až léta okolo 16.000Kč

Online check-in

Čím dál víc aerolinek začíná využívat online odbavení. V tomto případě to platí také. Pozor tedy na jejich podmínky, vždy je dobré si je pročíst. Poplatek za odbavení na letišti je potom od 3 EURO až třeba do 30 EURO, což vám znepříjemní cestu. Zároveň také počítejte s tím, že pokud si chcete nechat na letišti odbavit zavazadlo i za poplatek, musíte přijet opravdu minimálně dvě hodiny před odletem.

Celní a pasová kontrola

Na všech letištích probíhá celní a pasová kontrola. USA má ale jinou politiku. Nechce si do země pustit každého člověka, a to platí především po útocích z 11. září. Proto má zavedené elektronické žádosti o víza, tzv. ESTA. Ta se musí nejprve schválit a poté, když vám umožní vstup do země ji ještě ukazujete u pasové kontroly. Doporučuje se, si ji zřídit ještě z pohodlí domova.

Pasová kontrola má ještě část dotazníkovou, kdy se vás zeptají, co budete v USA dělat, kde budete bydlet a jestli je to vaše první cesta. Z vlastní zkušenosti radím, nevtipkovat ani nebýt drzý. Američané jsou na jakékoli projevy v této fázi kontrol velmi citliví.

A poslední část je celní prohlídka. Všude mají po stěnách fotky zakázaných dovozových výrobků a produktů. Třeba rajčata se dovážet nesmí. Co se jim na celní kontrole nebude líbit, to odevzdáte.

Doprava z/na letiště Newark Liberty

  • Autobus a vlak PATH
  • Vlak
  • Uber, taxi

Autobus a vlak PATH

Nejrychlejší cesta z letiště do centra je autobusy New Jersey Transit. V tomto případě se musíte dobře orientovat, protože cesta ven z letiště je značená všemi možnými ukazateli.

Před terminálem najděte autobus 62, doveze vás až na Newark Penn Station. Tam nasednete do vlaku PATH. Není to vlak v pravém slova smyslu. Jedná se o podzemní dráhu mezi New Jersey a New Yorkem. Mějte připravené drobné, bez nich se neobejdete a nikde nejsou bankomaty. Cesta trvá přibližně hodinu a 15 minut.

Vlak

Nejjednodušší metodou je dopravy je vlak. Z terminálu se vydejte podle značek AirTrain Newark a jeďte cca 10 minut na letištní nádraží. Tam přesednete na vlak společnosti NJ Transit. Ten jede až do Penn Station. Odtud už můžete přesedlat na metro, autobus nebo jít pěšky. Vlak z nádraží jezdí co půl hodiny a za 26 minut jste na Penn Station.

Uber, taxi

Nejdražší variantou, jak se dostat do centra New Yorku je taxi nebo Uber. Určitě je to lákavá možnost, vyzkoušet si jízdu proslulými žlutými taxíky. Také si za to ale připlatíte. Cena začíná okolo 60 dolarů. Co se týká Uberu, Lyftu a dalších společností, vždy si objednejte dopředu. Nenechte se odvést nikým v neoznačených autech. Nedoplatíte se.

Užitečné odkazy