Když se řekne USA road trip, všichni si představí národní parky, Kalifornii a západní pobřeží USA. Amerika ale není jen to západní pobřeží. Skvělé road tripy můžete podniknout i ve střední Americe, a nebo právě na východě USA.

Je pravdou, že oproti tomu západnímu, východní pobřeží nemá tak rozmanitou přírodu, nenajdete tu tolik národních parků a outdoorových aktivit. Lidé se tu více soustředí na business a kariéru. Východ USA ale oplývá Atlantický oceán, který je o něco teplejší a přístupnější než ten Tichý na západě. Najdete tu typická americká městečka a farmy, ale i velkoměsta jako je New York City nebo Miami.

Takže jestli chcete zkusit něco jiného, než všichni ostatní a vidět i tu druhou stranu USA, určitě se vydejte na východ na tenhle road trip. Je to něco jiného, ale rozhodně zažijete tu pravou Ameriku i tady.

Letenky na East coast

Ze západního pobřeží se obecně nejvíce vyplatí letět do New Yorku. Zpáteční letenky do New Yorku se dají sehnat za 6000-10 000. Dají se ale sehnat letenky v akci i do jiných měst, jako je třeba Philadelphia, nebo New Jersey. Potom můžete využít dobré ceny autobusů a dostat se tam, kam potřebujete. Bude záležet jen na tom, odkud se rozhodnete začít svůj road trip.

Road trip bez auta?

Na Wanderu najdete porovnání cen autobusů, které cestují mezi státy a velkými městy. Například cena cesty autobusem z New Yorku do Bostonu zde začíná na $5 za osobu. Když budete plánovat cestu dopředu, můžete si tak naplánovat celý váš road trip. Nemusíte si půjčovat auto a s krosnou na zádech autobusama za pár dolarů tak projet celé východní pobřeží.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Nejlepší období pro road trip na East coast USA

Na východ je ideální se vydat na jaře, kdy ještě není takové teplo a dusno, nebo pak na začátku podzimu, kdy teploty bývají ještě velmi příjemné. Buďte připraveni na to, že počasí během cest bude rozmanité. Například na jaře může být rozdíl ze severu od New Yorku na jih na Floridu opravdu velký, ale pro vás určitě příjemný.

Možnosti nocování

Na takovém road tripu můžete kempovat, spát v autě a někdy pojedete na vaši další zastávku i celou noc. Můžete se po cestě ubytovat motelech, či hostelech, a nebo vyzkoušet nocování u místních lidí a využít Couchsurfing, který je úplně zdarma. Bude záležet jen na vás, jak si svou cestu naplánujete, kolik toho chcete stihnout, jaký způsob cestování preferujete, nebo jaký máte na cestu finanční budget.

Spaní v autě

Spaní v autě je asi nejjednodušší možnost cestování. Spát v autě můžete na odpočívadlech pro kamiony zvaných rest areas, kterých na dálnicích potkáte víc než dost. Na těchto odpočívadlech jsou většinou toalety a někdy zde můžete využít i sprchy.

Další možnost je spát na parkovištích u Supermarketů, jako je například Target, nebo Walmart. Dost cestovatelů to doporučuje jako jednoduchý způsob cestování. Tato možnost je ale risk a mohou vás z parkoviště vyhodit, nebo můžete dostat i pokutu. Ve většině amerických států je spaní v autě na veřejných prostranství totiž zakázané.

Kempování

Kempování je další možnost, jak prožít dobrodružství na East coast. Jak už víme, lidé na východě nejsou tak zapálení do outdooru a dobrodružství, jako na západním pobřeží USA. Proto je dobré si vaši cestu a kempování naplánovat. Jestli nemáte své kempovací vybavení, dopředu si zjistěte, kde se dá půjčit a zamluvte si ho. Na east coast je jen málo outdoorových obchodů a půjčoven, a tak budete mít jistotu, že na vás nějaké vybavení zbyde.

Další výhodou je zamluvit si kempy dopředu a mít tak jistotu, že pro vás nebude v kempu místo. Jestli se ale rádi rozhodujete spontánně, můžete využít tipy z Free Campsites. Tady najdete všechny možné kempy ve vašem okolí i potřebné informace. Dozvíte se zde jestli jsou kempy zdarma, placené, nebo kde budete potřebovat permit. 

Itinerář cesty

Inspirujte se na ten váš road trip po East coast USA. Můžete začít v jiném městě, cestu si zkrátit, nebo naopak přidat nějaké zajímavé zastávky. Za tenhle road projedete 10 států a výlet zakončíte na slunečné Floridě.

East coast USA road trip

Start: Boston, Massachusetts

Začněte v Bostonu, protože Boston  je jedno z měst na East coast, které byste neměli vynechat. Boston je jedno z nejstarších i nejvýznamnějších měst USA a najdete tu i jednu z nejprestižnějších univerzit světa Harvard.

1. zastávka: New York

První zastávka New York City , protože každý se chce alespoň jednou podívat na Times Square, vidět World Trade Center, nebo se projít po Brooklynském mostě. Inspirujte se na aktivity v NYC ať už máte na tohle velkoměsto 1 den, nebo zůstanete New Yorku celé 3 dny. New York ale není jen New York City.

Jestli budete chtít spíš vyrazit někam do přírody, udělejte si zastávku na Bear mountain, která je cca hodinu severně od NYC. Pokud jste se těšili na pláž a nemůžete se dočkat oceánu, zastavte se na Long Islandu. Long Island nabízí mnoho krásných pláží a dobrého jídla. Místa jako Montauk, nebo The Hamptons vás určitě potěší.

2. zastávka: New Jersey

New Jersey jako další zastávka. A to ani ne kvůli městu jako takovému. První tip, co v New Jersey navštívit, je Liberty State Park. Naskytne se vám zde jedinečný výhled na celý Manhattan a najdete zde i památník 11.září pojmenovaný Empty Sky.

Další tip na místo ve státě New Jersey, které stojí za návštěvu, je pobřežní město Atlantic City NJ . Právem je toto město přezdívané malé Vegas. Najdete zde nespočet casín,  party a je to jedno z mála míst, kde je gambling legální. Především tu ale najdete krásnou a klidnou pláž.

3. zastávka: Philadelphia, Pennsylvania

Největší město Pensylvánie Philadephii byste také neměli vynechat. Navštivte zde The Rocky Steps, neboli Rockyho schody, ze známého filmu Rocky Balboa, nebo nejvýznamnější památku Philadelphie Independence Hall, kde byla sestavena Deklarace nezávislosti. Philadelphia  nabízí plno dalších zajímavostí.

4. zastávka: Washington DC

Hlavní město Spojených států, kde uvidíte sídlo prezidenta Bílý dům, Kongres, United State Capitol i Nejvyšší americký soud. Washington DC je úplné jiné americké město, odlišné od těch ostatních hlavně tím, že tu neuvidíte žádné mrakodrapy, které jsou pro většinu amerických měst typické. Je zde totiž zakázáno postavit vyšší budovu, než je Washington monument.

5. zastávka: Virginia Beach, Virginia

Další zastávka je v nejlidnatějším městě státu Virginia. Na Virginia beach to žije téměř každý den. Podél pláže můžete projít pěší zonu, kde najdete mnoho restaurací, barů a obchůdků se suvenýry. Nedaleko pláže je i několik kempů, kde se můžete ubytovat.

Můžete si odsud udělat výlet do města Norfolk. Norfolk se pyšní být největší Námořní stanicí a základnou na světě. Můžete se zúčastnit tour v Naval Station Norfolk  a podívat se na jedny z největších letadlových lodí.

6. zastávka: Corolla, Severní Karolína

Další zastávka je na známé pláži a ve stejnojmenném městečku Corolla, kde můžete vidět divoké koně. Můžete si zde zaplatit tour Corolla Wild Horse Tours, kdy vás Jeepem dovezou pláží tam, kde můžete potkat až 100 divokých Španělských mustangů. I samotné městečko si zamilujete. Najdete tu několik krásných pláží, obchůdků a restaurací.

7. zastávka: Charleston, Jižní Karolína

Druhé největší město ve státě Jižní Karolína Charleston je velmi populárním místem na East coast. V historickém přístavním městečku si užijete pláž, historii i místní kuchyni. Barevné domy, palmy, historie, pláže a oceán zde vytváří unikátní atmosféru a údajně je to jedno z nejhezčích měst východního pobřeží. Na Charleston najdete veškeré informace a možnosti aktivit v tomto městě.

8. zastávka: Savannah, Georgia

Nejstarší město státu Georgia je opět unikátní. Zajděte se tu podívat Forsyth parku, projeďte se zdejší tramvají, nakupte na krásným City marketu a nezapomeňte si projít Waterfront. Jedno z 10 nejkrásnějších měst Ameriky, kde je i možnost odpočinku na pláži. Konají se tu jedny z největších průvodů. Savannah, GA vás určitě nezklame.

9. zastávka: Daytona Beach, Florida

Úplně posledním státem tohoto road tripu je slunečná Florida. Dayton beach je další pěkné přístavní město, kde si můžete udělat krátkou přestávku ještě před tím, než vyrazíte do proslulého Miami. Známá mimo jiné i pro závodní okruh.

Cíl: Miami, Florida

Po cestě z Daytona Beach do finální destinace Miami, se ještě můžete zastavit ve známém floridském městě Orlando. A to hlavně pokud byste rádi navštívili jeden z největších a nejpopulárnějších zábavních parků Universal Orlando™ . Cestou z Orlanda do Miami se pak můžete podívat také do města West Palm Beach. 

Pak už se vydejte na úplný jih do známého Miami. Druhé největší město Floridy zná z filmů a seriálů úplně každý. Je tu nespočet aktivit, kterými se na pár dní zaneprázdníte. Jeďte se podívat na krokodýlí farmu Everglades, jděte si odpočinout, nebo na party na Miami Beach, nebo si projděte známou čtvrť Wynwood Walls. V Miami můžete vidět domy několika slavných celebrit.

Poslední tip na celodenní, nebo i několikadenní výlet z Miami je Key West. Nejjižnější město kontinentálních Spojených Států nacházející se na stejnojmenném ostrově na jižním výběžku Floridy. Najdete tu mnoho krásných pláží a i samotná cesta na Key West z Miami je zážitek.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!