Hawaii a Oahu, jako třetí největší z osmi Havajských ostrovů hned po ostrovech Big Island a Maui. Oahu je s téměř milionem obyvatel nejlidnatější místo celého Tichého oceánu a jeho rozloha činí 1545 km².

Ostrov se nachází v severovýchodní části Tichého oceánu mezi dalšími havajskými ostrovy Kauai a Moloka’i. Dovolenou na Oahu si tak můžete spojit jedním z nich, každý je totiž jedinečný a nabízí různé zajímavosti.

Na Oahu leží velmi známé hlavní město Honolulu a slavná Waikiki beach. V Honolulu žije necelých 400 000 obyvatel. Toto město můžete také znát díky námořní základně Pearl Harbor, kterou za 2. světové války napadlo Japonsko.

Havajský ostrov Oahu je skvělý ostrov pro roadtrip. A to pokud máte v plánu kempovat, ale i když budete mít ubytování po celou dobu na stejném místě. Z jedné strany ostrova na druhou se totiž dostanete za 1,5 hodiny. 

Počasí na Oahu

Na Oahu se podnebí dělí na dvě roční období. Léto, tedy duben – září bývá suché a horké. Naopak v zimě v měsících listopad – březen jsou příjemné teploty, ale s nimi přichází sezona dešťů a dusno.

Ovšem počasí se může měnit na různých stranách ostrova. Na jihu ostrova se déšť objevuje i v letních měsících. Nejlepší období na návštěvu Oahu jsou měsíce duben – červen, nebo září – listopad. A to z důvodu příjemného počasí a nízkému počtu turistů.

Hawaii Oahu

Cena dovolené na ostrově Oahu

Je potřeba počítat s tím, že dovolená na Havaji nebude jedna z těch levnějších. Cena se samozřejmě bude lišit podle toho, jaký způsob cestování, nebo ubytování preferujete. Jestli chcete projet ostrov celý a vydat se na roadtrip, nebo si užít pohodu v resortu.

Pokud byste chtěli na dovolenou na Havajských ostrovech vyrazit přes cestovní kanceláře, cena se bude pohybovat kolem 80 000 Kč na osobu. Zahrnuty jsou letenky, ubytování a doplňkové aktivity.

Jestli vás nebaví trávit dovolenou jen na pláži a rádi objevujete nová místa, je super spojit návštěvu Oahu i s některým z dalších Havajských ostrovů. Další populární Havajské ostrovy jsou:

Přelety mezi ostrovy jsou krátké a poměrně levné.

Dovolená na Oahu se dá pojmout i zcela low cost, kdy největší finanční položka budou letenky. Na Havaji se dá kempovat, nebo spát zadarmo u místních lidí, a ti jsou tu velmi přátelští.

Letenky na Oahu

Letenky na Havaj se vyplatí kupovat v dostatečném předstihu a opravdu zde platí pravidlo, čím dříve je koupíte, tím budou levnější. Cena za zpáteční letenky z Prahy do hlavního města Honolulu začínají na 19 000 Kč. Letenky mezi ostrovy začínají na 1 500 Kč.

Hawaii Oahu

Ubytování na Oahu

Možnosti ubytování jsou tu rozmanité. Největší výběr díky velké metropoli a populaci lidí najdete právě v Honolulu. Můžete zde najít různé typy hotelů hostelů, nebo luxusních resortů. Na Booking.com si každý najde to své.

Dále tu funguje platforma Airbnb, kde si můžete pronajmout pokoj, byt, či celý dům od místních lidí. Lehce se tu dá sehnat i ubytování přes aplikaci Couchsurfing, kdy můžete u místních přespat na základě referencí zcela zdarma.

Kempování na Oahu

Pokud se rádi probouzíte do krásných výhledů, kempování na Oahu je opravdu zážitek. Je zde několik státních kempů, kde zaplatíte $18/ noc za 1 až 6 osob. Na Oahu ve státních kempech je ovšem několik zvláštních pravidel.

Svoje místo v kempu si můžete rezervovat na Hawaii Camping Reservation maximálně 30 dní předem. Permit je nejlepší si rezervovat a zaplatit právě online, protože na místě ve státních parcích není možné permity koupit.

Permit budete muset mít vytištěný a viditelný na vašem stanu. Další neobvyklým faktem je, že kempování ve státních parcích není možné ve středu a ve čtvrtek. Jsou tu ale další kempy, tak zvané County Campsites.

Pokud jste měli v plánu spát na pláži, nebo přespat v autě, to je bohužel na Havaji nelegální. Přespat v autě můžete jedině v kempu. Pokud vás na pláži chytí ranger, můžete dostat nemalou pokutu.

Hawaii Oahu

Zajímavá místa na Oahu

Ostrov Oahu je rozmanitý a díky tomu si tu přijdou na své jak milovníci luxusních hotelů, tak i ti, co jedou za dobrodružstvím. Ostrov má významnou historii, kterou by měli zájemci tohoto tématu prozkoumat. Najdete tu nádherné pláže a výhledy, ale i náročné hiky. 

Hiky

Příroda je tu opravdu výjimečná, a to jak na Oahu tak na celých Havajských ostrovech. Turistika na Oahu je velmi oblíbená. Každý by měl vyrazit na alespoň jeden z trailů a pokochat se skvělými výhledy.

Lehkých i těžkých hiků, nebo trailů s vodopády tu najdete mnoho, a tak si každý vybere to své. K zjišťování informací o kondici hiků je skvělá aplikace AllTrails.

Makapu’u Point Lighthouse Lookout Trail 

Skvělý nenáročný hike nedaleko Honolulu dlouhý 2,5 mil (4 km) vás dovede až k majáku. Odtud budete mít krásný výhled na oceán, Molokai a západní stranu Maui. Tento hike je skvělý i pro rodiny s dětmi. Často jsou odsud vidět velryby.

Diamond Head 

Diamond head je jeden z nejoblíbenějších a nejhezčích hiků na Oahu. 1,8 mil (2,9 km) dlouhým hikem dojdete na okraj sopečného kráteru Diamond Head Crater, kde čeká jedinečný 360 stupňový výhled na Honolulu a oceán. Tento hike je přístupný denně do 18m hodin.

Hawaii Oahu

Manoa Falls Trail 

Tento trail dlouhý 1,7 mil (2,7 km) se nachází nedaleko stejnojmenné čtvrti Honolulu Manoa v údolí Manoa Valley.  Kamenitá stezka vede deštným pralesem, který je výjimečný sám o sobě, až k vodopádům Manoa Falls.

Koko Crater trail 

Další skvělý hike 1,8 míle (2,9 km) dlouhý, ale už ne tak přelidněný. Cesta nahoru po kráteru vede po staré železnici a nahoře se vám naskytne nádherný výhled na východní pobřeží Honolulu a oceán.

Ka’au Crater 

Zástupce těch náročnějších hiků. Tato stezka je dlouhá 7,3 mil (11,7 km). Na tomto hiku nedaleko Honolulu potkáte 3 přírodní vodopády a konci krásný výhled na hlavní město, kráter a údolí.

Stairs to Heaven, neboli Kaulana’ahane to H-3 summit saddle 

Kvůli tomuto hiku na Oahu jezdí lidé z celého světa. Velmi populární výhled shora na ‘schody do nebe’, na Honolulu a údolí se vám naskytne po 17 kilometrovém náročném hiku.

Stairs to Heaven, nebo Haiku Stairs jsou známé schody, které právě vedou na tento vrchol z druhé strany údolí. Tyto schody ale nejsou v dobrém stavu, zároveň je to soukromý pozemek, proto byla tato cesta nahoru po schodech zakázána a je nelegální.

Pokud to chcete risknout, počítejte s tím, že přístup hlídá ochranka a můžete dostat pokutu ve výši $1000. Aby si lidé mohli i tak užít tento jedinečný výhled, byla zde vytvořena právě stezka Kaulana’ahane, která je legální, ale mnohem náročnější.

Tato cesta je pro opravdu zkušenější turisty a rozhodně není pro někoho, kdo se bojí výšek. Počítejte s tím, že budete potřebovat zásoby jídla, pití i oblečení. Hike vám může zabrat i celý den. Rozhodně ale stojí za to.

Hawaii Oahu

Pláže

Lanikai Beach 

Velmi populární pláž ostrova a průzračně modrou vodou a bílým pískem. Můžete si tu zaplatit tour na kajaku, nebo si půjčit paddleboard. Pláž najdete 17 mil od Honolulu na jihovýchodě ostrova.

Waikiki Beach 

Ta úplně nejpopulárnější pláž na Oahu, kterou najdete přímo v hlavním městě Honolulu ve stejnojmenné čtvrti města Waikiki Beach. Pláž plná obchůdků se surfy a suvenýry, luxusních resortů a výjimečného výhledu na pláž, hlavní město a oceán.

Na Waikiki Beach najdete i slavnou sochu havajského hrdiny Duke Kahanamoku. Každý pátek v 19:45 tu přímo na pláži hotel Hilton pořádá nádherný ohňostroj.

Hawaii Oahu

 

 

Laniakea Beach 

Skvělá pláž, kde můžete vidět Havajské zelené mořské želvy. Můžete šnorchlovat a zaplavat si tu s nimi, nebo je pozorovat, jak se vyhřívají na pláži. Tuto pláž najdete 35 mil od Honolulu na severovýchodě ostrova.

Sunset Beach

Krásná pláž skvělá právě na západy slunce, nebo procházku. V zimních měsících jsou zde velké vlny, mnohdy i plno surfařů a turistů.

Zajímavosti a další aktivity

Pearl Harbor 

Nejnavštěvovanější místo na Oahu je vzpomínka na útok na Pearl Harbor. Tím bylo napadení námořní základny USA Japonskem 7. 12. 1941. Historické místo, kde je vytvořený dokonale propracovaný areál. Pearl Harbor je možné navštívit denně od 7 do 17 hodin a můžete si vybrat různé možnosti vstupů.

Vstup do areálu, do galerií a exhibice je zdarma. Nemusíte si kupovat žádné další vstupy, pokud nechcete. Do areálu denně pustí pouze 1300 návštěvníků a funguje to na principu ‘first come-first served’. Takže pokud se chcete do areálu jen podívat, doporučuje se přijít ráno.

Můžete si ale koupit předem tak zvaný Passport, neboli vstup do Pearl Harbor s dalšími výhodami. Tento vstup stojí $72/dospělý a $35/dítě a zahrnuje několik aktivit. V tomto vstupu máte například Audio tour, nebo vstupy na válečné lodě a ponorky.

Mimo jiné si tu můžete zaplatit kompletní celodenní tour The Complete Pearl Harbor Experience. Různé společnosti nabízí několik druhů prohlídek spojené i dalšími historickými aktivitami a částmi města. Tours začínají na $97.

Hawaii Oahu

Oahu Helicopter Tours

Lety helikoptérou nad Havají jsou velký zážitek. Najdete různě dlouhé lety nad různými částmi ostrova. Oahu Helicopter Tours začínají na $250 za osobu, ale rozhodně ten zážitek za to stojí.

Snorkeling Tours a Scuba Diving

Oblíbenou aktivitou na Havaji je právě šnorchlování a potápění. Opět tu najdete mnoho organizací nabízející výlety na krásná místa, kde uvidíte krásy podmořského světa. Tyto Oahu Scuba & Snorkeling Activities výlety často bývají spojené i se zastávkou za delfíny.

Surfing 

Surfování na Hawaii další skvělý zážitek. Na Oahu najdete několik surfaři oblíbených míst. Výborné podmínky pro začátečníky i pokročilé. Opět možnost si zaplatit surfařské lekce, nebo si půjčit vybavení téměř kdekoliv.

Hula Show

Každý úterý, čtvrtek, pátek a sobotu máte možnost zúčastnit se Hula show, kde uvidíte pravé Havajské Hula tance. Show se koná na Kuhio Beach Hula Mound hned vedle Waikiki beach vždy od 18 do 19 hodin v zimních měsících a od 18:30 do 19:30 po zbytek roku.

Co ochutnat na Hawaii

Hawaii je známá i svými specialitami. A to hlavně z čerstvých ryb a mořských plodů. Nejznámější havajský pokrm je rozhodně Poke, tedy čerstvé syrové ryby s rýží a dalšími ingrediencemi. Slavná je tu také polévka Saimin.

Ze sladkého je to Shaved Ice zmrzlina, knedlíčky Manapua nebo havajská Acai bowl. Pokrmy jsou tu dělané z čerstvých a lokálních surovin, takže jídlo zde má svou kvalitu.

Hawaii Oahu

 

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!