Největším ostrovem USA, kde se dodnes vyskytují činné sopky, je Big Island na Havajských ostrovech (Hawai Island). Byl vytvořen pěti vulkány a většina ostrova díky tomu připomíná měsíční krajinu. Je toho nespočet, co vidět na Big Island. Zatímco u moře se můžete celý rok koupat, na vrcholu hor lze v zimě lyžovat.

Na ostrově dominují dva velké vulkány Mauna Kea a Mauna Loa. Narazíte zde na džungle, velká lávová pole, dechberoucí scenérie, luxusní resorty a nejkrásnější pláže na Havaji. To vše si lze užít bez náporu turistů, neboť navzdory své velikosti je Big Island nejméně navštěvovaným místem souostroví.

Počasí na Big Island

Podnebí je na Big Island, stejně jako na celých Havajských ostrovech, stabilní po celý rok. Díky své poloze se těší stálému počasí bez extrémních vlivů dešťů či větrů. Teplota se pohybuje v průběhu roku mezi 23°C a 30°C.

Počasí na severu ostrova bývá teplejší a méně deštivé než na jihu. Při cestování je ale potřeba si zabalit i teplejší oblečení. Spousta turistických lákadel ostrova se nachází ve výšce nad 1000 metrů n. m., kde může v zimních měsících napadnout velké množství sněhu a počasí je zde celkově proměnlivější.

Letenky na Big Island

Na Havaj nejezdí žádná pravidelná lodní doprava, a to zejména kvůli silným a nebezpečným mořským proudům. Letadlo je tak jedinou možností, jak se na Big Island dostat. Před odletem je důležité vyřídit včas cestovní pojištění a ESTA vízum.

Na ostrově existují tři letiště – Kona, Hilo a Waimea.

Zpáteční letenky z Prahy a okolních evropských měst vyjdou zhruba mezi 22 000 Kč – 26 000 Kč. Přímé lety žádná z aerolinek nedělá, a tak je potřeba počítat s mezipřistáními. Let na havajský ostrov Big Island trvá přibližně 24 – 30 hodin.

Doprava na Big Island

Vzhledem k tomu, že MHD na ostrově prakticky nefunguje a taxi služba je velmi drahá, je nejlepším řešením pohybu po ostrově půjčovna aut. Na ostrově figurují snad všechny známé firmy a ceny nejsou nijak výrazně předražené.

Půjčení auta na den vyjde v průměru na 30 USD. Cena se samozřejmě odvíjí od délky půjčení a typu auta. Všeobecně platí, že čím delší doba půjčení, tím nižší cena. Protože jsou Havajské ostrovy součástí USA, je potřeba mít pro řízení zařízený mezinárodní řidičský průkaz.

Ubytování

Oproti ostatním Havajským ostrovům je Big Island zdaleka nejlevnějším, co se ubytování týče. Kvůli velikosti ostrova je důležité myslet především na to, jaké lokality chcete navštívit a podle toho ubytování vybírat.

Napříč ostrovem lze najít menší 3* hotely a soukromé apartmány s cenou 2 500 Kč – 3 000 Kč za noc pro dvě osoby. Luxusnější hotely se pohybují kolem 4 – 6 000 Kč a velké plážové resorty začínají na cenách kolem 10 000 Kč za noc.

Kempování

Celkem výrazně se dá na ubytování ušetřit přespáním v kempu. Většina z nich je spravována národními a přírodními parky a spát lze ve vlastním stanu.

V USA je camping oblíbeným způsobem ubytování, a tak zde naleznete kempy s veškerým potřebným vybavením. Sprchy, toalety, pitná voda i místo, kde si lze něco uvařit a dobít elektroniku. Ceny za kamp se pohybují většinou kolem 21 USD za osobu.

Havaj bez cestovky

Ušetřit se dá i pokud zvolíte cestu na Havaj bez cestovní agentury. Stačí si připravit předem budget a očekávání a podle toho cestu naplánovat. Na nákupu letenek zrovna neušetříte, ale na ubytování i vybraných destinacích lze ušetřit. S hledáním ubytování vám mohou pomoci portály Booking, AirBnB nebo Agoda Hotels.

 

Ušetřit se dá i na stravě, a to ubytováním s kuchyní a přípravou vlastního jídla. Potraviny lze sehnat v lokálních supermarketech ABC nebo ve větších městech ve Walmart. Ve většině ubytování je free WiFi, ale rozhodně není od věci si koupit SIM kartu s neomezenými daty.

Co vidět na Big Island

Pokud přemýšlíte nad tím, co navštívit v USA a láká vás exotika, je Big Island ideálním místem.

Volcanoes National Park

Jedním z míst, které by mělo být na seznamu každého cestovatele, je jeden z nejdostupnějších sopečných národních parků na světě – Volcanoes National Park. Autem lze dojet ke všem hlavním bodům a park se nachází přibližně 47 km od Hila. Jedná se o jediné místo, kde lze z bezpečné vzdálenosti pozorovat po celý rok proudy tekoucí lávy.

Kilauea

Hora Kilauea je součástí Volcanoes NP a jedná se o nejaktivnější sopku světa. Zhruba každých 30 let zaznamenává hora větší erupci a je třeba počítat s možným dočasným omezením vstupu. Ta jsou vždy vyvěšena na webu národního parku. Sopka konstantně chrlí lávu stékající do Tichého oceánu. Tím neustále zvětšuje velikost ostrova Hawaii.

Waipio Valley

V okolí města Waimea se nachází neuvěřitelných 400 metrů široké a přes 600 metrů vysoké údolí, které nabízí výhled na siluetu ostrova Maui. Na jižní straně vede dolů nejstrmější silnice USA, pokud tak plánujete výlet autem, myslete na půjčení vozu 4×4. Do údolí lze sestoupit i po turistické stezce.

Mauna Kea

Pokud byste chtěli navštívit nejvyšší horu světa, zapomeňte na Everest. Mauna Kea se se svojí podvodní částí tyči do výšky neuvěřitelných 10 205 metrů. Jedná se o neaktivní mohutnou sopku, na jejímž vrcholku vzniklo několik observatoří. Mauna Kea nabízí třetí nejlepší výhled na noční oblohu na světě.

Black Sand Beach

Na jihovýchodním pobřeží ostrova se můžete pokochat pláží s černým pískem, který získal svůj specifický odstín díky lávě. Koupání je zde povoleno, ale vzhledem k silným proudům a ostrým kamenům se nedoporučuje.

Green Sand Beach

Další zajímavě zabarvenou pláží je Green Sand Beach na jižním cípu Big Island. Barvu získala pláž díky nerostu olivín a jedná se o jednu z pouhých čtyř podobně zbarvených pláží na světě.

Akaka Falls

Se svými 135 metry patří vodopády Akaka Falls mezi nejvyšší na celých Havajských ostrovech. Jsou také velmi dobře dostupné a lze tak sledovat vodu padající z kolmého útesu přímo do kruhového jezírka uprostřed zelené džungle.

Užitečné odkazy před cestou do USA

Cestovní pojištění do USA

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!