Domů Blog

Alternativní festivaly k Burning man: Objevte magický svět festivalů po celém světě

alternativy k burning man festivalu
alternativy k burning man festivalu

Burning Man je bezpochyby jedním z nejznámějších a nejikoničtějších festivalů na světě. Ale co když hledáte něco trochu jiného, stejně inspirujícího, ale v jiném koutě světa? Představujeme vám několik alternativních festivalů, které vám nabídnou podobný zážitek plný umění, svobody a komunity. Nemusíte nutně vyrazit na Burning man festival do USA, v Evropě máme podobné festivaly, možná menší, ale také možná s více autentickým zážitkem.

AfrikaBurn, Jihoafrická republika

Webové stránky: africaburn.org

AfrikaBurn je jedním z největších regionálních festivalů inspirovaných Burning Man na africkém kontinentě. Koná se v Tankwa Karoo National Park v Jihoafrické republice. Stejně jako Burning Man, AfrikaBurn je komunitou řízeným festivalem, kde účastníci přinášejí své vlastní umění, hudbu a performance.

Historie a vývoj

AfrikaBurn byl založen v roce 2007 skupinou umělců a dobrodruhů inspirovaných principy a zážitky z Burning Man. Od té doby festival roste každým rokem a přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.

Umění a instalace

Stejně jako Burning Man, AfrikaBurn je domovem pro mnoho dočasných uměleckých instalací, soch a struktur. Tyto instalace jsou často interaktivní a vytvářejí prostor pro účastníky k prozkoumání a interakci.

AfrikaBurn je jedinečným festivalem, který nabízí účastníkům možnost prozkoumat svobodu, kreativitu a komunitu v krásném prostředí jihoafrické pouště. Pro mnoho lidí je to život měnící zážitek, který zanechává trvalý dojem.

Nowhere, Španělsko

Webové stránky: goingnowhere.org

Nowhere je evropský festival inspirovaný Burning Man, který se koná v odlehlé španělské poušti. Tento festival je oslavou sebevyjádření, kreativity a komunity, a přitahuje účastníky z celého světa, kteří hledají alternativní zážitek plný umění a svobody.

Historie a vývoj

Nowhere byl založen v roce 2004 skupinou evropských fanoušků Burning Man, kteří chtěli vytvořit podobný zážitek v Evropě. Od svého založení festival rychle rostl a stal se jedním z největších a nejznámějších evropských festivalů inspirovaných Burning Man.

Umění a instalace

Centrálním prvkem festivalu Nowhere jsou dočasné umělecké instalace, sochy a struktury, které vytvářejí účastníci. Tyto instalace jsou často interaktivní a nabízejí návštěvníkům možnost prozkoumat, hrát si a tvořit. Kromě toho je na festivalu mnoho hudebních vystoupení, workshopů a performance, které přispívají k bohatému a rozmanitému programu.

Lokalita a prostředí

Festival se koná v odlehlé oblasti španělské pouště, což účastníkům poskytuje jedinečnou příležitost prozkoumat krásu a klid tohoto prostředí. Toto izolované prostředí také podporuje pocit komunity a spolupráce mezi účastníky.

Nowhere je jedinečným festivalem, který nabízí účastníkům možnost ponořit se do světa plného kreativity, svobody a komunity v srdci španělské pouště. Pro mnoho návštěvníků je to nezapomenutelný zážitek, který je inspiruje a obohacuje.

Midburn, Izrael

Webové stránky: midburn.org

Midburn je izraelský festival inspirovaný Burning Man, který se koná v Negevské poušti. Tento festival přitahuje tisíce účastníků z Izraele i zahraničí a je oslavou kreativity, komunity a svobody v srdci Blízkého východu.

Historie a vývoj

Midburn byl založen v roce 2014 skupinou izraelských fanoušků Burning Man, kteří chtěli přinést podobný zážitek do své vlastní země. Za krátkou dobu se festival stal jedním z největších událostí svého druhu v regionu a přitahuje účastníky z celého světa.

Umění a instalace

Podobně jako jeho americký a evropský protějšek, Midburn je domovem pro mnoho dočasných uměleckých instalací, soch a struktur. Tyto instalace jsou vytvářeny účastníky a nabízejí návštěvníkům možnost interakce, prozkoumání a obdivu. Festival také hostí řadu hudebních vystoupení, workshopů a performance, které přispívají k bohatému kulturnímu programu.

Lokalita a prostředí

Midburn se koná v Negevské poušti, což je jedno z nejkrásnějších a nejizolovanějších míst v Izraeli. Toto prostředí nabízí účastníkům jedinečnou příležitost prozkoumat krásu pouště, zatímco se účastní festivalu plného kreativity a komunity.

Midburn je výjimečným festivalem, který nabízí účastníkům možnost zažít magii Burning Man v srdci Izraele. Pro mnoho návštěvníků je to nezapomenutelný zážitek, který je inspiruje a spojuje s ostatními z celého světa.

Rainbow Serpent, Austrálie (Rainbow Spirit Festival)

Webové stránky: rainbowserpent.org

Rainbow Serpent je ikonický australský festival, který se koná v odlehlých oblastech státu Victoria. Tento festival je známý svou kombinací hudby, umění a duchovního osvětlení, a přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa každý rok.

Historie a vývoj

Rainbow Serpent byl založen v roce 1997 a od té doby se stal jedním z největších a nejuznávanějších festivalů v Austrálii. Původně zaměřený na trance a psytrance hudbu, festival se postupně rozrostl a nyní zahrnuje širokou škálu hudebních žánrů, uměleckých instalací a workshopů.

Umění a instalace

Centrálním prvkem festivalu Rainbow Serpent jsou jeho umělecké instalace a performance. Účastníci mohou očekávat vidět vše od obrovských soch a interaktivních instalací po živé výtvarné umění a divadelní představení. Festival také hostí řadu workshopů, které se zaměřují na osobní rozvoj, duchovní osvětlení a komunitní vazby.

Lokalita a prostředí

Festival se koná v malebném prostředí venkovského Victoria, což účastníkům poskytuje jedinečnou příležitost prozkoumat australskou přírodu, zatímco se účastní festivalu. Toto prostředí, spolu s duchem komunity a kreativity, činí Rainbow Serpent jedním z nejvíce osvěžujících a inspirujících festivalů v zemi.

Rainbow Serpent je více než jen festival; je to zážitek, který spojuje lidi z celého světa v oslavě hudby, umění a duchovnosti. Pro mnoho návštěvníků je to život měnící zážitek, který zanechává trvalý dojem.

Symbiosis Gathering, USA

Webové stránky: simbiosisgathering.com

Symbiosis Gathering je populární festival v USA, který kombinuje hudbu, umění a vzdělávací workshopy v jedinečném prostředí. Tento festival je známý svou komunitní atmosférou a inovativním přístupem k festivalové kultuře.

Historie a vývoj

Symbiosis Gathering byl založen v roce 2005 a rychle si získal reputaci jako jeden z předních festivalů svého druhu v USA. Každý rok přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa, kteří přicházejí zažít kombinaci hudby, umění a komunity.

Umění a instalace

Festival je domovem pro mnoho dočasných uměleckých instalací, soch a performance. Tyto instalace jsou často interaktivní a nabízejí návštěvníkům možnost prozkoumat a interagovat s uměním na nové a vzrušující způsoby. Kromě toho festival hostí řadu hudebních vystoupení od světově proslulých umělců a DJů.

Lokalita a prostředí

Symbiosis Gathering se koná na různých místech v USA, včetně nádherných jezer a odlehlých lesních oblastí. Tato rozmanitá prostředí poskytují účastníkům jedinečnou příležitost prozkoumat americkou přírodu, zatímco se účastní festivalu plného hudby, umění a komunity.

Proč hledat alternativy k Burning Man?

Mnoho lidí hledá alternativní festivaly k Burning Man z různých důvodů – ať už kvůli nákladům, hledání nových zážitků nebo touze objevit méně komerční události.

 1. Náklady: Účast na Burning Man může být nákladná, zejména pokud zahrnuje cestování z jiného kontinentu, ubytování, vstupenky a další náklady spojené s festivalem. Alternativní festivaly mohou nabídnout podobný zážitek za nižší cenu.
 2. Nové zážitky: Každý festival má svou jedinečnou atmosféru a kulturu. Navštěvováním různých festivalů můžete prozkoumat různé kultury, tradice a zážitky.
 3. Méně komerční: Někteří lidé cítí, že Burning Man se stal příliš komerčním a hledají festivaly, které jsou více zaměřeny na komunitu a autentický zážitek.
 4. Menší dav: Burning Man může být velmi přeplněný. Alternativní festivaly mohou nabídnout intimnější a méně chaotické prostředí.
 5. Lokalita: Někteří lidé hledají festivaly blíže svému domovu nebo v konkrétním regionu, který chtějí navštívit.
 6. Ekologická udržitelnost: Některé alternativní festivaly mohou mít silnější zaměření na ekologii a udržitelnost, což může být pro některé návštěvníky důležité.
 7. Osobní preference: Někteří lidé jednoduše hledají něco nového a odlišného, nebo chtějí navštívit festival, který lépe vyhovuje jejich osobním preferencím a zájmům.

Každý má své vlastní důvody pro hledání alternativ k Burning Man, ale hlavním cílem je často objevit nové a jedinečné zážitky a komunity.

Alternativy jsou mnohdy lepší

Existuje mnoho festivalů po celém světě, které nabízejí podobné nebo dokonce ještě lepší, intenzivnější zážitky jako Burning Man. Ať už hledáte festival v Evropě, Asii, Africe nebo Americe, existuje mnoho skvělých alternativ, které stojí za to zkusit.

Festival Burning Man 2023: Animalia: Vstupenky, cena a co vědět

Festival Burning Man v USA

Velmi oblíbený festival Burning Man v USA, který se už pravidelně koná na poušti Black Rock Desert, která se nachází ve státě Nevada. Festival každoročně probíhá první týden v září, tedy o Labor day víkendu. Ústředním bodem tohoto eventu je neziskový projekt Burning Man 501 ©.

Tento festival není klasický hudební festival, ale je také plný mladých umělců a jejich moderního umění. Témata tohoto rituálu jsou setkávání se s novými lidmi, seberealizace, sdílení umění a zážitků. Můžete tu vidět koncerty, světelné show, akrobacie, ohnivé show a další umělecké aktivity. Pro festival jsou také typické bizarní kostýmy, masky a vyzdobená auta.

Lidé, kteří se na festivalu podílí, ať už účastí, organizačně, umělecky, nebo technicky, tvoří takzvané městečko Black Rock City, které zde vzniká každý rok.

Pozor, jelikož je festival Burning Man událost bez jakékoliv komerční reklamy, na festivalu se neprodává žádné občerstvení, ani jakékoliv jiné zboží. Jediné dvě věci, které tu seženete, jsou káva a led, a to přímo v centru tábora.

Na festival si budete muset přinést vše vlastní, od vody, jídla až po nádobí a stanů na přespání. Vše, co sem přinesete, také musí s vámi odejít. Nic nesmí zůstat. Můžete si přinést téměř cokoliv, co neublíží ostatním, bude slučitelné s pravidly MOOP, neodletí ve větru a není živé.

Dnešní festival si ponechal nejen původní jméno, ale i původní nápad. Tedy vyvrcholení festivalu, kdy se symbolicky zapálí velká dřevěná podobizna „The Man“ a děje se tak tradičně v sobotu večer.

Festival Burning Man

 

Dnes už existuje mnoho alternativ k Burning man festivalu, některé z nich si vzali stejné principy, jiné si festival více přizpůsobily vlastní kultuře a historii dané země. Najdeme tak alternativní spirituální festivaly v Evropě, Asii i Africe.

10 principů festivalu Burning man

Burning Man je společnost lidí inspirovaná lidskými hodnotami a má své festivalové desatero. Snaží se o kreativnější a propojenější existenci ve světě.

 • Radical inclusion (radikální začleňován): součástí Burning Man může být kdokoliv. Znamená to, že i cizinci jsou vítáni a respektováni. Pro účast v této komunitě neexistují žádné předpoklady.
 • Gifting (obdarovávání): Burning Man funguje na principu darů. Hodnota daru je bezpodmínečná. Tím se je myšleno, že hodnota daru je nevratná a nevyměnitelná za jakýkoliv jiný dar.
 • Decommodification (odstupňování): v zájmu zachování ducha nadání se tato komunita snaží vytvářet sociální prostředí, které není zprostředkováno komerčním sponzorstvím, transakcemi nebo reklamou.
 • Radical self-reliance (soběstačnost): festival má povzbudit jednotlivce, aby objevil, cvičil a spoléhal na své vnitřní já.
 • Radical self-expression (radikální sebevyjádření): vychází z jedinečných darů jednotlivce. Jeho obsah nemůže určit nikdo jiný, než jednotlivec nebo spolupracující skupina.
 • Communal Effort (komunita): tato komunita lidí si cení kreativní spolupráce. Snaží se vytvářet, propagovat a chránit sociální sítě, veřejné prostory, umělecká díla a způsoby komunikace, které tuto interakci podporují.
 • Civic responsibility (občanská odpovědnost): členové společenství, kteří organizují akce, by měli převzít odpovědnost za veřejné blaho a usilovat o sdělování občanských odpovědností účastníkům. Musí také převzít odpovědnost za vedení událostí v souladu s místními, státními a federálními zákony.
 • Leaving no trace (nezanechávání stop): na tomto festivalu rozhodně nesmíte použít flitry, jak je tomu na festivalech zvykem. Tato komunita respektuje životní prostředí.
 • Participation (účast): tato komunita věří, že k transformační změně, ať už u jednotlivce nebo ve společnosti, může dojít pouze prostředkem hluboké osobní účasti. Všichni jsou zváni do práce. Každý je pozván ke hře, tedy ke spoluúčasti na programu festivalu.
 • Immediacy (bezprostřednost): protože zkušenost je v mnoha ohledech nejdůležitější hodnotou v této kultuře. Usilují o překonání bariér, které stojí mezi námi a uznání našich vnitřních já, reality lidí kolem nás, účasti ve společnosti a kontaktu s přírodním světem překračujícím lidské síly.

Kde se festival koná a jak se tam dostat?

Festival se koná v poušti Black Rock Desert v Nevadě. Tato nevadská poušť je jedním z největších a nejplošších povrchů na Zemi. Na poušti je nejvýraznějším rysem bahenní alkalická solná pánev, běžně označovaná jako Black Rock Playa, kde každý rok vyroste improvizované městečko Black Rock City.

Festival Burning Man

Nejvýhodnější letenky na Burning Man

Jak na levné letenky do USA v případě cesty na Burning Man? Nejlevnější letenky seženete pravděpodobně do Los Angeles, kam se dají sehnat letenky v akci kolem 10 000 Kč. Také se vyplatí letět do San Francisca, kam letenky můžete sehnat okolo 14 000 Kč.

V městečku Reno, které je nejblíž poušti, je také letiště, ale letenky už jsou o něco dražší. Za letenky přímo do Rena zaplatíte kolem 22 000 Kč. Z Rena je to potom asi 2,5 hodiny autobusem.

Cesta ze San Francisca, pro srovnání, trvá cca 6 hodin, z Los Angeles 9,5 hodiny a ze Sacramenta 4,5 hodiny.

Ubytování na festivalu Burning Man

Ubytování, jako takové, se dá sehnat například ve městě Reno. Tam si přes aplikaci Booking můžete najít hotely od 2 000 Kč za noc/2 osoby. Můžete také využít ubytovací aplikace Couchsurfing nebo AirBnb a zkusit štěstí někde blíže k Black Rock City.

Kempování na Burning Man

Na tomto festivalu máte na výběr ze tří možností kempování. Platí ale, že, co si přinesete, si odnesete. Není možné si zde půjčit, ani zakoupit, karavan nebo stan.

 • Připojte se k registrovanému kempu

První možnost je připojit se k jednomu z registrovaných kempů. Tyto kempy si zakládají skupiny lidí například ze stejného města, státu, nebo země.

 • Otevřený kemping 

Pro ty, kteří nechtějí svůj čas sdílet v registrovaném kempu, je tu varianta volného samostatného kempování. Jsou zde vyhrazeny 2-3 bloky, kde si můžete volně postavit stan.

 • Zaregistrujte si svůj vlastní kemp

Jedete na festival Burning Man společně s partou lidí a víte, že byste vytvořili fajn komunitu? Zaregistrujte si svůj vlastní kemp a nezapomeňte ho zveřejnit a pozvat i další lidé a umělce.

Vstupenky na festival Burning Man

Jako první vlna vstupenek je zde tak zvaný “low income ticket program”, neboli program pro lidi s nízkým příjmem. Tento program je spuštěn většinou na začátku dubna a cena je cca $210 za jednu vstupenku.

Později, během dubna se spouští vstupenky s běžnou cenou, $475 na osobu. S nimi i permit na auto za $150. Děti do 12 let a méně mají vstup na festival zdarma, ale musí mít s sebou vytištěný ticket, jako důkaz, že jsou na festival zaregistrované.

Poslední vlna vstupenek začíná na začátku srpna a jejich cena je $575 na osobu.

Vždy můžete koupit jen 2 lístky a jeden parkovací permit na osobu. Všechna potřebná data najdete na oficiálních stránkách festivalu Burning Man.

Historie Burning man

Tradici události Burning man založil muž jménem Larry Harvey, který v ruce 1986 (během letního slunovratu) spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu velkou dřevěnou sochu muže se psem – měla to být symbolický rituál ukončující etapu života, co ho opustila přítelkyně.

Tato událost přilákala množství diváků a každoročně se poté pálení opakovalo. Potíže s úřady a policií se stupňovaly až v roce 1990 bylo rozhodnuto, že se vzhledem k charakteru události vše přemístí do státu Nevada do neobydlené oblasti vyschlého jezera. A tak vzniklo městečko Black Rock City.

Současně byl posunutý termín na první zářijové pondělí (kvůli svátku práce, Labour day), aby se události mohlo účastnit co nejvíce lidí. Tehdy to bylo až 50 tisíc účastníků.

Burning man 2020

Z důvodu pandimie koronaviru COVID-19 se organizátoři rozhodli, že se festival Burning man 2020 nebude konat. Oficiálně byl přesunut do virtuálního prostoru s názvem Black Rock Desert 2020.

Na internetu se objevili videa, která dokumentují cestu některých jedinců, kteří se přesto vypravili do Nevady, aby zjistili, zda se nějaká akce přímo na místě koná. Pokud budeme předpokládat, že video není scam a podvod, v Nevadě na Black Rock Desert se v roce 2020 sešlo přibližně 5 – 10 tisíc lidí.

Nechme se překvapit, zda se situace okolo kornaviru COVID-19 uklidní a v dalších letech se už festival Burning man uskuteční za normálních podmínek.

Burning man 2022: Walking Dreams

burning man 2022

Festival Burning man 2022 s názvem Walking Dreams se konal od 28. srpna do 5. září. 

Foto galerie

Burning man 2023: Animalia

 • Téma umění pro rok 2023: ANIMALIA
 • Důležité datum:
  • 27. srpna 2023: Začátek Burning Man 2023.
  • 28. srpna 2023: Různé události a setkání v Black Rock City.
  • 29. srpna 2023: Setkání s toastem šampaňského v Center Camp v 11:00 dopoledne.

Burning Man, každoroční festival kreativity a sebevyjádření v Black Rock Desert, si pro rok 2023 zvolil tématiku „Animalia“. Ale proč právě toto téma? Black Rock Desert může na první pohled působit jako nehostinná a životem opuštěná oblast. Přesto je plná života, od vysoko létajících havranů po hmyz bzučící nad povrchem. A právě toto spojení přírody a lidské kreativity stojí v centru letošního tématu.

„Animalia“ oslavuje zvířecí svět a naše místo v něm. Nejde jen o skutečná zvířata, která obývají naši planetu, ale také o zvířata vymyšlená, mýtická a vzpomínaná. Zvířata, která mluví a jednají jako lidé, se táhnou našimi mýty a příběhy od nepaměti. Od starověkých bohů s hlavami zvířat po moderní televizní postavy. Toto téma nás také vede k zamyšlení nad tím, jak často vnímáme sebe samotné jako bytosti oddělené od zvířecího světa, ačkoli jsme jeho nedílnou součástí.

V době, kdy se lidstvo často cítí odtrženo od přírody a svého původu, nás „Animalia“ vyzývá, abychom znovu objevili a oslavili naše spojení se zvířecím královstvím. Ať už prostřednictvím umění, hudby nebo tance, Burning Man 2023 nás všechny vyzývá, abychom přinesli svou vnitřní divokou stránku na povrch a oslavili ji ve velkém stylu.

Burning man na sociálních sítích

Sledujte na Instagramu hashtag burningman

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem do USA si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!

Nejdůležitější je au-pair rodina, vybírejte pečlivě, říká v rozhovoru Klára

Klára se jako au-pair v USA stará o tři děti a říká, že nejvíc záleží na rodině, kterou tam máte. Jaké povinnosti au-pairky v Americe musí plnit a jaké benefity naopak získáváte od rodiny? Přečtěte si, jak se žije hodinu od New Yorku v městečku New Cannan. Lidé tam jsou usměvaví a přejou vám pokaždé dobré ráno. To zní jako milá Amerika!

Ahoj Kláro, jaké máš dny v tomto týdnu? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

Ahoj, právě jsem se vrátila z dovolené takže se mám báječně. Ve zkratce, jmenuji se Klára a za chvilku mi bude 22 let. Pocházím z malé vesničky kousek od Litoměřic. A v Americe už teď žiji kolem 7 měsíců.

Jak jsi dostala nápad na au-pair?

Neřekla bych, že jsem tak úplně dostala nápad, spíš to byl osud. Když nevyjde vysoká a tvoje mamka a teta byly au-pair tak tě to na tu cestu chtě nechtě svede.

Co tě nejvíce strašilo na odletu na tak dlouhou dobu? Kdo byl pro tebe největší oporou?

To že mě do americká rodina nepřijme. Přeci jen letíte na minimum jeden rok k lidem, které jste maximálně párkrát viděli přes Skype. V realitě může být všechno jinak a to mě děsilo nejvíc. Ale samozřejmě rodina a kamarádi mě podporovali celou dobu.

Vybrala sis rodinu hned napoprvé, jak snadný a rychlý to byl proces s pomocí agentury? Je něco, co bys budoucím au-pairkám mohla doporučit?

Musím říct, že to byl celkem fofr. Poté, co jsem dokončila svůj profil to mohlo být tak cca 3 týdny než se ozvala první rodina, kterou musím říct, že jsem odmítla protože jsem cítila, že to není ono. Ale do pár dnů se mi ozvala další a to byla láska na první pohled. Agentura vám pomůže s dost věcmi, ale u výběru rodiny prstě musíte čekat dokud se rodiny sami neozvou s tím vy ani agentura nijak nehnete.

Co bych doporučila je věřte svým instinktům, když necítíte, že je to to pravé neunáhlíte to. Samozřejmě v realitě pak může být vše jiné, ale i tak je lepší letět s pocitem, že rodina je dokonalá.

Kde teď v USA bydlíš a jaké to je město na život?

Bydlím teď v městečku New Cannan, cca hodinku od NYC (New York City). Myslím, že je to úžasné místo pro život, i přes to že je to velké město s mnoha obyvateli, působí tak malince, kde každý zná každého. Naprosto bezpečné s mnoha parky, dětskými hřišti, školami a krásnou novou knihovnou.

Povíš nám něco o své americké rodince? (práce, volno, odměny, benefity, zajímavosti)

Nevím jestli jsem to už zmínila, ale na rodinu jsem měla neskutečné štěstí. Starám se o tři děti 5, 9 a 10 let. Všichni jsou neskutečně aktivní dělají mnoho sportů jako je tenis, golf, plavání, krasobruslení, ale na plné čáře tu vede hokej, za co jako hokejová fanynka jsem neskutečné ráda. Ale právě kvůli tomu mají děcka každý den tréninky a často to vyjde, že musí být na naprosto rozdílných místech ve stejný čas a právě proto jsem tady.

Většinou můj rozvrh vypadal pracovně od 12 – 19 hodin, ale tím, že už i nejmladší půjde do školy a bude se vracet kolem třetí hodiny odpolední bude to trochu jinak. Ale vesměs princip stejný občas připravit snídani, připravit všechny do školy, trávit s nimi čas, vozím na tréninky,…

V podstatě všechny víkendy mám tak nějak volné kdy můžu cestovat, relaxovat dělat co chci. Rodina mi dovoluje používat auto jak jen chci. I přesto, že to dělat vůbec nemusí platí mi stejně jako extraordinare aupair (vyšší plat), zvou mě na společné večeře, výlety, dovolené,…holt mám se u nich skvěle

Jaká je americká angličtina? Jak se za půl roku zlepšila tvoje angličtina?

Mě se zdála americká angličtina vždy jednodušší, i přes to že tu jsou různé dialekty tak se dá krásně rozumět naopak od britského přízvuku. Samozřejmě občas mi uletí nějaké to slovíčko kids x children atd., ale žádná hrůza. Nevím, jestli se moje angličtina zlepšila, ale rozhodně cítím větší komfort, když s někým mluvím.

Jaké vnímáš největší rozdíly mezi ČR a USA? Co tě v USA hodně překvapilo nebo dokonce stále překvapuje?

Největší rozdíl, na který si upřímně pořád zvykám, je to jak jsou Američané přátelští. U nás v ČR bych řekla, že si tak nějak každý jede svoje, ale tady jdete do parku brzy ráno a hned se na vás všichni usmívají, přejí vám dobré ráno, ptají se jak se máte i když jste je v životě neviděli.

Na druhou stranu, vždycky jsem si myslela, že Češi neumí řídit ale oproti USA jsme na tom ještě dobře.

Jaké máš další plány? Vrátit se do ČR? Anebo pracovat někde v zahraničí, zkusit prodloužit pobyt v USA? Co tě láká?

Abych řekla pravdu moje plány se momentálně mění z minuty na minutu, ale hlavní cíl je pokračovat dále v cestování. Ať už si tu pobyt o chvíli prodloužím nebo ne, na řadě je Japonsko (kde mi momentálně můj hostdat pomáhá shánět práci – prostě rodina snů), Nový Zéland a kdo ví, kam mě pak vítr zavane dál.

Děkujeme Kláře za skvělý rozhovor a sdílení zkušeností s prací au-pair i životě v USA. Hodně štěstí při dalších dobrodružně-sportovních dnech! Kláru můžete sledovat na Instagramu @klarabudinova

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

  Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

  Zpáteční letenky z Ostravy do USA levně již od 9951 Kč

  Zaleťte si na podzim do USA za bezkonkurenční cenu. Letenky pořídíte již za 9.951 Kč. Lety mají jedno mezipřistání na území Evropy. Poletíte s polskými LOT. Letenky hledejte po celý říjen do New Yorku, Chicaga nebo Miami. Všechna tato města vás mohou nalákat podzimním klidem, dlouhými procházkami a odpočinkem po parném létu.

  • Letenky od 9.951 Kč
  • Ušetříte až 15.000 Kč
  • Zpáteční letenky hledejte na termíny v říjnu 2023
  • Odlet z Ostravy (Letiště Leoše Janáčka, OSR Leoš Janáček Airport)
  • Přílet do New Yorku (Mezinárodní letiště Newark, EWR International Airport Newark)
  • Přílet do Chicaga (Mezinárodní letiště O´Hare Chicago, ODR Chicago O’Hare International Airport)
  • Přílet do Miami (Mezinárodní letiště Miami, MIA International Airport Miami)
  • Jedná se o lety s jedním přestupem (přestupuje se v Evropě)
  • Délka letu: okolo 13 hodin až 24 hodin
  • Letenky hledejte u letecké společnosti LOT
  • Poletíte s dobře zaběhlou společností, se skvělým servisem na palubě
  • V ceně je příruční  zavazadlo
  • Můžete si připlatit za odbavené zavazadlo, za místa v letadle i za catering

  Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: https://www.lot.com/cz/en/

  Ukázka dostupného termínu pro let do New Yorku

  Ukázka dostupného termínu pro let do Chicaga:

  Ukázka dostupného termínu pro let do Miami

  Užitečné odkazy

  Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

  Pozitiva i negativa USA, práce au-pair i obrovské cestovatelské zážitky, sdílí Adéla

  Adéla vyrazila do USA jako au-pair do Connecticutu (mezi Bostonem a New Yorkem) na východním pobřeží USA. Nejtěžší bylo prý první rozhodnutí. Týden je pracovní, víkendy volné, a tak toho Adél už stihla procestovat skutečně hodně. Přečtěte si, co všechno můžete zažít a jaké zkušenosti a zážitky nasbírat během jednoho roku v USA.

  Ahoj Adél, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

  Ahoj! Mám se dobře, děkuji za optání! 🙂 Moje jméno je Adéla Hájková, je mi 27 let a pocházím ze Středočeského kraje. 🙂 Úplně nevím co bych o sobě řekla, jsem obyčejná holka co má ráda trávení času s mým přítelem, s rodinou a přáteli, mám ráda procházky, sledování filmů a seriálů a cestování. Mým největším koníčkem je cestování a proto jsem se v minulém roce rozhodla radikálně změnit můj dosavadní život a přestěhovat se na rok do USA jako au pair. 🙂

  Co bylo pro tebe nejtěžší při rozhodování vyrazit jako au-pair do USA? Co tě naopak velmi lákalo?

  aupair profil adélaNejtěžší rozhodně bylo sdělit moje rozhodnutí příteli, se kterým jsem tehdy měla vztah 8 let. Hrozně jsem se bála, jaká bude jeho reakce. Samozřejmě, že se mu moje rozhodnutí nelíbilo, ale tehdy mě dost podpořil a řekl mi, že je důležité následovat svoje sny (náš vztah odloučení vydržel a jsem za to nesmírně šťastná 🙂).

  Další nejtěžší věc bylo rozhodování, co vlastně bude, až se po roce vrátím. Měla jsem doma vše – byt, práci, rodinu a přátele.. No prostě stabilitu. Jenže přes to všechno jsem stále cítila, že potřebuji změnu, udělat nějaký radikální krok, který mě posune. Navštívit USA byl můj největší sen od dětství a au pair program byl skvělou příležitostí, jak si svůj sen splnit!

  Představa, že se mi splní můj sen a podívám se do USA to bylo to, co mě nejvíce lákalo. A tak jsem prostě jednoho deštivého dne po práci, kdy jsem měla fakt hrozný den, zavolala do agentury a bylo to!

  O kolik dětí se staráš a jak probíhá tvůj pracovní den a týden?

  Po dodělání mého au pair profilu a nevydařených kontaktech s několika rodinkami jsem si nakonec zvolila rodinu s 5 dětmi. 😀 Vím, je to hodně, ale když si prostě s někým “sednete,” tak to asi tak má být a já upřímně neměla veliké požadavky na počet dětí.

  Starám se o 2 holky (věk 4 a 12 let) a o 3 kluky (věk 6, 8 a 10 let).

  Můj pracovní den většinou vypadá tak, že ráno cca 2 hodiny hlídám nejmladší holčičku. Program je vždy na mě takže chodíme například na dětská hřiště, do zábavního centra, do aquária a nebo jsme prostě jen doma a sledujeme televizi. Holčičku hlídám jen, když host maminka potřebuje dojet na nákup nebo něco zařídit protože host maminka je doma a nepracuje, takže jsme na děti vlastně 2. 🙂

  Poté mám volno než začnou dětem mimoškolní aktivity takže obvykle chodím na procházky, sleduju filmy nebo volám s přítelem, rodinou a přáteli. Děti mají po škole hodně aktivit (lední hokej, fotbal, basketbal, jízda na koni, tenis,…).

  Jakmile se tedy vrátí ze školy (přibližně 15:00), začíná pro mě a pro mou host maminku rozvážení je po jejich aktivitách. Vždy se dopředu s host maminkou domluvíme, kdo koho a kam poveze. Lední hokej je pro děti aktivita číslo 1 takže mají skoro každý den trénink. Já většinou vozím kluky na lední hokej a pak se vracíme domů třeba okolo 19. nebo 20. hodiny.

  O víkendech většinou nepracuji (jen někdy, host rodiče musí vzít kluky na hokejový zápas a nejstarší dcera má například basketbalový zápas tak mě rodina požádá o pomoc s nejstarší dcerou). Víkendy tedy dost využívám práce na cestování a poznávání nových míst. 🙂

  Jaké jsou odměny, finanční či jiné benefity, které jako au-pair dostáváš v USA?

  Jelikož jsem měla mnoho zkušeností s dětmi ještě před au pair, jsem tzv. Extraordinary au pair což znamená, že moje týdenní mzda je 250 USD. Můžu si samozřejmě přivydělat hlídáním dětí například přes noc.

  Další benefit je rozhodně auto, které mám jen pro sebe (to každá rodina nenabízí). Věřte mi – abyste se v USA někam dostali, rozhodně potřebujete auto! 😀 Jako další benefit mám kartu na benzínku, kterou využívám na zaplacení benzínu.

  Ačkoliv se to nezdá, mám celkem dost volného času a to je pro mě také extra benefit! Moje host rodina je opravdu moc milá a kdykoliv s něčím potřebuju pomoct, něco zařídit, volno navíc apod. tak mi vždy jsou nápomocní a vyjdou mi vstříc (což také dělám i já).

  Jaký je život v Connecticutu?

  Nejsem si jistá, jak bych popsala život v Conneticutu.. Obecně mi přijde, že lidé v Americe jsou více uvolnění, přátelštější, usměvaví, podporující a ochotní pomoct jeden druhému. Což zažívám i tady v Connecticutu ale všechno má svojí stinnou stránku – občas mi tu lidé přijdou trochu vystresovaní (hlavně na silnicích 😀) a v některých případech povrchní (občas se mi zdá, že se předhání v tom, kdo má talentovanější a lepší dítě apod.).

  Jinak Connecticut má krásnou přírodu a já, která miluje procházky, tohle opravdu oceňuji. 🙂 Navíc ve městě, ve kterém bydlím, je pláž takže vlastně na jedné straně jsou lesy, parky, vodopády apod. a na druhé straně je pláž. Takže podle počasí a nálady si vždycky můžu zvolit, na jakou stranu se vydám.

  Moje město má také hrozně možností, kam zajít – nákupní střediska, kavárny, restaurace, bary, fitness apod. Takže můžu říct, že co se týče těchto věcí, tak mi tu nic nechybí. 🙂

  Našla jsem si tu také přátele, se kterými se scházím, když mám volno. Většinou podnikneme nějaký hike nebo se u někoho sejdeme doma a nebo jen tak posedíme na pláži, v kavárně apod.

  Co je na práci au-pair asi nejvíce obtížné?

  Samo o sobě starání se o 5 dětí je někdy náročnější. 😀 Asi nejvíce obtížné mi přijde, když děti nemají dobrou náladu, jsou unavené a nic se jim nechce dělat což znamená, že se jim nechce ani na mimoškolní aktivity. Pro mě to znamená, že se musím připravit na přemlouvání dětí s tím, že to možná vyvrcholí v pláč a vztek. 😀

  Další, co mi občas přijde obtížné je situace, kdy každý chce hrát jinou hru a samozřejmě chtějí, abych se do hry zapojila i já – to je pak na místě vysvětlování, proč se nemůžu “rozpůlit.” 😀

  Navíc jeden z kluků si rád vymýšlí svá vlastní pravidla a nakonec to končí tím, že se děti pohádají a někdo většinou uteče s pláčem (to samé, když jeden například omylem uhodí toho druhého při hře) takže zase nastává vysvětlování a přednáška o dobrém chování. Asi by to pro mě nebylo tak těžké, kdybych mohla mluvit česky – prostě v angličtině, když neznáte všechny slovíčka, je to vysvětlování horší.

  Pak také vnímám jako obtížné uspat děti když je občas hlídám večer. Dva nejmladší kluci a nejmladší holčička mají společný pokoj takže většinou, když je konečně dostanu do postele, si chtějí hrát a povídat i když už by měli dávno spát. To už pak je na místě trochu zvýšit hlas, což nerada dělám. 😀

  Jaká je americká angličtina? Prozradíš nám s jakou úrovní angličtiny si do USA vyrazila a jak rozumíš a mluvíš anglicky teď? Jak rychlá křivka učení angličtiny je v USA, když pracuješ jako au-pair?

  Americká angličtina je rozhodně pro mě horší na porozumění, než britská. Odjakživa jsem se učila britskou angličtinu a když jsem přijela do USA tak mi přišlo, že všichni hrozně “polykají” slova. Takže jsem měla problém rozumět.

  Než jsem odjela do USA moje angličtina byla na opravdu nízké úrovni (A2?) protože po střední škole jsem se jí už vůbec nevěnovala a používala jsem jí jen tehdy, když jsem někam cestovala (a to mi 1x až 2x za rok opravdu nepomáhalo si udržet angličtinu).

  Po pár měsících v USA jsem si ale začala všímat rozdílů ve své výslovnosti, v porozumění a také ve slovní zásobě. Teď už dokážu mluvit skoro o čemkoli (samozřejmě pořád s omezenou slovní zásobou).

  I jsem na sobě začala vnímat, že se nebojím zeptat, když něčemu nerozumím (to byl můj dřívější problém protože jsem se za svojí angličtinu styděla). Takže křivka učení angličtiny v USA je opravdu rychlá při práci au pair. Je to hlavně kvůli tomu, že jste v každodenní interakci s host dětmi a s host rodiči, se kterými prostě musíte mluvit.

  Každá au pair také musí absolvovat kurz (jsou různé druhy ale nejvíce au pairs si volí anglické kurzy), které vám mohou s angličtinou výrazně pomoct také.

  Jak zvládáš balanc pracovního a soukromýho života? Máš čas na sebe a na nové kamarády? Jaké to je startovat v úplně nové zemi s kamarády, které máš přes oceán daleko?

  I když je to občas těžké a děti naléhají, ať si s nimi ještě hraju ačkoliv už mám po “pracovní době,” myslím, že vždy dokážu říct ne a oni to respektují. Důležité pro mě je nabrat sílu a mít také čas sama pro sebe takže balanc pracovního a soukromého života mi, doufám, jde.

  Mám čas na sebe i na nové kamarády, se kterými se vídám celkem často. Já jsem typ člověka, co se špatně seznamuje s novými lidmi a tak pro mě byl ten start (co se týče kamarádů) náročnější.

  Když jsem přiletěla do USA v polovině srpna, tak moje host rodina byla na letním sídle, kde jsem s nimi trávila zbytek léta a v té oblasti vůbec žádné au pairs nebyly. 😮 Přirozeně jsem si hledala spíše kamarádky mezi au pairs a nejlépe z ČR nebo prostě z Evropy. Využila jsem sílu Facebooku a napsala jsem do pár au pair skupin, že hledám kamarádku na cestování a trávení volného času. Kupodivu se mi pár holek ozvalo a k mému štěstí i au pair z Česka, která přiletěla do Conneticutu cca o 2 měsíce později. Pak přijela další au pair a už je nás tu asi 5. 😀

  Jinak s mými přáteli z Česka si voláme, posíláme si zprávy, prostě jsme stále v kontaktu, což je úžasné! Ze začátku jsem se bála, že se odloučíme, ale to se nestalo a jsem nesmírně vděčná za moje přátele v ČR!

  Už jsi stihla trochu pocestovat, kde všude jsi byla, co jsi navštívila a co bys doporučila ostatním k navštívení v USA?

  V USA jsem už přes 10 měsíců a stihla jsem toho procestovat hodně! Můj největší sen, asi jako každého, bylo Los Angeles. To jsem si splnila v podstatě hned ze začátku pobytu. 🙂 I Když v poslední době vidí LA hodně lidí negativně (hlavně kvůli spousty lidem bez domova a lidmi pod vlivem drog), já jsem si to tam náramně užila! Návštěva LA splnila vše, co jsem očekávala.

  Viděla jsem chodník slávy, nápis Hollywood, Universal Studios, Santa Monicu a Malibu a všechny místa za to stály! Rozhodně bych se tam ještě jednou v životě chtěla podívat znovu! Určitě doporučuju si půjčit kolo a projet se ze Santa Monicy na Venice beach, máte z toho hned jiný a krásný zážitek!

  Další město, které jsem navštívila a to hned několikrát, byl New York City (bydlím přibližně hodinu a půl vlakem od NY). Nikdy jsem neměla příliš v lásce velká města, což právě New York je ale samozřejmě když už bydlím tak blízko, byl by hřích se tam nepodívat. 😀

  V NY jsem navštívila Empire State Building, Top of The Rock a Edge Observation Deck (úchvatné vyhlídky, New York vidíte z úplně jiné perspektivy a máte ho jako na dlani!), Brooklyn Bridge, 9/11 Memorial (národní památník 11. září), Americké přírodovědné muzeum, Wall Street, Times Square, Grand Central Terminal, Central Park a projela se na lodi k Soše Svobody.

  New Yorku se přezdívá “město, které nikdy nespí” a je to pravda. Ať jdete v jakoukoliv hodinu, vždy bude v centru hodně lidí. 😀 Upřímně jsem byla vděčná za to, že jsem mohla vidět New York o Vánocích protože to byl jeden z nejhezčích zážitků tady (až na tu zimu 😀) takže určitě doporučuju New York navštívit právě o Vánocích. Ale počítejte s obrovským množstvím turistů (ještě více než normálně v NY bývá).

  Dále jsem navštívila Miami. No, co vám budu povídat! V Miami jsem byla v únoru takže přechod ze zimy do tepla mi udělal opravdu dobře! 🙂 Miami je prostě o plážích a nočním životě!

  Přes den si spoustu lidí užívá pláže nebo sportuje (je tu hodně volejbalových hřišť, na pláži se cvičí jóga, lidé hodně běhají a jezdí na kole) a večer se všichni prostě baví! 🙂 S kamarádkou jsme si zaplatily plavbu lodí kolem sídel celebrit a musím říct, že stálo za to vidět, v jakých domovech bydlí (nebo kde tráví jen léto) slavné celebrity. Miami určitě doporučuju a to hlavně v zimních měsících. 🙂

  Jako další jsem navštívila národní parky. Byl to takový roadtrip s tím, že jsme si s ostatními holkama půjčily auto a vyrazily jsme z Las Vegas směrem Valley of Fire, Zion, Bryce Canyon, Arches, Antelope Canyon, Horseshoe Bend, Grand Canyon a zpět do Las Vegas, kde jsme náš roadtrip zakončily. 🙂 Asi ani nedokážu popsat jak nádherné národní parky má USA! Je to něco, co určitě stojí za návštěvu. Je krásně vidět, jak si příroda dokáže pohrát.

  Las Vegas je prostě jiný svět – obrovská kasina představující známá města, zábava, atrakce apod.

  Být v USA takovou dobu a nenavštívit hlavní město? Tak to ne! Proto jsem jako další navštívila Washington D.C. Hlavní věc, kterou jsem o Washingtonu věděla a chtěla navštívit byl samozřejmě Bílý dům. Washington je krásné město a lidé, kteří oceňují hezké stavby, památníky a rádi chodí do muzeí, budou určitě z Washingtonu nadšení protože v tomhle směru má co nabídnout!

  Doporučuju návštěvu poslední víkend v březnu až první víkend v dubnu protože právě v tomto období probíhá tzv. Cherry Blossom (prostě rozkvetlé třešně v jednom ze známých parků) a opravdu to stojí za návštěvu!

  Pak jsem také navštívila město Nashville, což naprosto předčilo moje očekávání. V Nashville je v podstatě známá jen jedna hlavní ulice The Brodway Historic District, kde je jeden bar vedle druhého a spoustu obchodů s kovbojskými klobouky a botami. Z každého baru hraje živá hudba a kdo má rád country hudbu nebo rock ‘n’ roll, ten si tohle město zamiluje. Hodně Američanů sem jezdí za zábavou a právě za dobrou muzikou. Koná se tu spousta “koncertů” v barech, kde si můžete prostě koupit pivo, sednout si, poslechnout si hudbu, zazpívat si a zatančit si. 🙂

  Dále jsem navštívila Atlantu, kam jsem jela hlavně kvůli městečku Covington, kde se natáčel můj oblíbený seriál Upíří deníky. Kromě tohoto seriálu se tu, k mému překvapení, natáčelo asi přes 160 filmů. Ačkoliv je to malé městečko, je vlastně hodně známé. Samotné městečko a okolí Atlanty je takové klidné, žádný velký ruch. Doporučuji si tady půjčit auto a udělat si cestu do tzv. Bamboo forest. Ačkoliv se trochu projdete (ale není to nic strašného), výsledek stojí za to – uvidíte moc hezký bambusový les.

  Jelikož bydlím v Connecticutu tak jsem samozřejmě procestovala i okolí jako je Rhode Island, New England, Hartford, Springfield, Philadelphie,… Každé místo má určitě něco zajímavého. 🙂 A jelikož má moje host rodina letní sídlo na Long Island, tak by se dalo říct, že jsem viděla i něco málo z tohoto místa. Je to tam opravdu úchvatné a to zejména v létě díky svým plážím! 🙂 Nikdy bych nevěřila, že právě v blízkosti velkého města jako je New York, bude takový kousek ráje!

  Jaké máš další plány? Chceš prodlužovat pobyt v USA? Dokážeš si představit, že bys tu žila dlouhodobě?

  Moje další plány jsou navštívit Costa Ricu – sem jedeme na dovolenou s mojí host rodinou. Myslím, že to určitě bude stát za to! Jako další plánujeme roadtrip s kamarádkami po Floridě a ráda bych se ještě určitě podívala do San Francisca. Tak doufejme, že se to povede! 🙂

  Pobyt v USA bych ráda prodloužila, kdybych neměla v Česku přítele a novou pracovní příležitost – takže ne, prodlužovat pobytu nebudu. Ale určitě se chci do USA ještě jednou v životě podívat a prozkoumat více míst!

  Samozřejmě, že když si představím, že bych tu měla svou rodinu, přítele a přátele z Česka, tak si možná dokážu představit žít v USA dlouhodobě. Ale vidím i druhou stranu věci – pokud nemáte dobrou práci a dobré pojištění, je tu život opravdu hodně finančně náročný. Pokud se vám něco stane a budete potřebovat lékařskou péči, můžete se zadlužit do konce života. To samé univerzity, za které musí studenti (potažmo jejich rodiče) platit nehorázné peníze. Další téma je bezpečnost – skoro každý vlastní zbraň a v některých městech je střílení na denním pořádku. Takže když se nad tím tak zamyslím, jsem ráda za můj život v ČR. 🙂

  Děkujeme Adéle za rozsáhlý rozhovor a předání tolika tipů pro cestování i sdílení zkušeností s prací au-pair. Hodně štěstí na dalších cestách! Adélu můžete sledovat na Instagramu @aldelaide.hajkova

  Máte zájem o práci Au Pair v USA?

  Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

   Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

   Dokázala bych si představit žít tady v Coloradu, po zkušenosti s au-pair, říká Martina

   Martina vypráví o svých zkušenostech s au-pair v USA ve státě Colorado, kde bydlí 20 minut od Denveru. Užívá si okolního prostředí, které je blízko krásné přírody narozdíl od hlučných velkoměst. Slunce tu navíc svítí téměř celý rok. Přečtěte si, jak probíhal výběr rodiny, co vše má Martina na starosti v rodině, jaké má finanční odměny a kolik času má na cestování.

   Pracuješ v USA jako au-pair, co Tě přivedlo k vycestování? Bylo USA jasná volba anebo jsi uvažovala o jiných zemích? A prozraď nám, proč vlastně au-pair?

   Už od začátku střední jsem věděla, že chci vycestovat z Česka a hodně k tomu napomohl covid, kdy jsem opravdu nechtěla být zalezlá doma. USA pro mě nebyla první volba, vybírala jsem ze všech možných zemí za oceánem jako Austrálie, Nový Zéland i Kanada.

   Ale USA pro mě vyhrála, tím že jsem toužila navštívit místa z filmů a přátele z English campu, co žijí právě v USA a také jsem věděla více o USA.

   Au pair je úžasná příležitost pro mladé lidi co chtějí cestovat, zažít jejich kulturu, žít s hostitelskou rodinkou a starat se o děti. Já jsem chtěla spojení práce s dětmi a cestování dohromady, což au-pair byla pro mě nejlepší možnost.

   Jak probíhal výběr rodiny a co všechno jsi musela vyřídit Ty a s čím Ti pomohla agentura? Jak dlouho celý proces trval než jsi odletěla do USA?

   Výběr rodinky probíhá v interviews. Rodinka označí, že má o tebe zájem a s tím máš přehled o jejich profilu. Po přečtení je zcela na tobě zda přijmeš zájem či odmítneš. Po schválení se domlouváš interview přes zprávy či videohovory (skype, whatsapp), kde se jak ty tak i ta rodinka dozvídáte informace o sobě. Zde máte možnost se zeptat doplňující otázky a lépe poznat tu rodinku a najít tak rodinku, se kterou cítíš to propojení a cítíš že je ta správná pro tebe.

   Agentura ti pomáhá se sestavením tvého profilu, předává různé typy a rady ohledně vašeho profilu a co všechno musíš načíst za dokumenty. Holky z agentury ti také pomáhají jak s vízy, tak i celkově mají o tebe zájem, takže ti i zavolání a ujišťují zda vše je v pořádku, zda někde nastal nějaký problém a jak se máme.

   Já sama jsem musela si zařídit pojištění, které můžeš mít i přes tu agenturu. Zařídit ,aby mi doktor vyplnil dokument o mém zdraví a vyzvednout trestný rejstřík (který musí být čistý), schůzku na ambasádě o potvrzení víz a pak těsně před odletem mezinárodní řidičák a odhlásít se od pojištění tady v Česku.

   Celý tento proces: vyplňování profilu, hledání rodinky, zařizování víz a dokumentů až do samotné schůzky u ambasády – trval téměř rok. Ale u každého je to jiné, někdo si dává na čas se zpracováním profilu či hledání rodinky, takže to trvání může být menší či větší.

   Kde v USA bydlíš? Popíšeš nám trochu, jak se tam žije? Je to dobrý město pro život?

   Bydlím v Centennial v krásném státě Colorado (20min od hlavního města Denver). Život v tomto městě se mi velice zamlouvá, protože všechno je blízko a ne tak hlučné jak právě v tom Denveru. Žijeme v krásném sousedství, kde nás občas navštíví liška či kojoti, ale nikdy nic vážného se nestalo. V Coloradu máš všechny roční období a pokud nasněží, tak to nezůstane nadlouho jak na horách.

   Colorado nebo především Denver je velice známé jako město kde slunce svítí téměř celý rok. Colorado má spousty co nabídnout co se týče hor, několik národních tak i státních parků, pouště, spousty jezer a lyžařské resorty.

   Jak probíhá Tvůj den jako au-pair? Co máš za povinnosti, o co vše se musíš starat?

   Veškeré povinnosti se točí kolem dětí, o které se starám. Starám se o dva starší kluky (9 a 12 let). Můj den je rozdělený na dvě části – ranní a odpolední. Během rána pracuji cca od 6:30 do 8:00/9:00, dohlížím aby si kluci připravili do školy, zabalili jejich oběd a udělali hygienu a poté je odvezu do školy.

   Pomáhám se starat i o jejich psa, kdy jí venčím ráno a než kluky vyzvednu (kluci mají za úkol ji dát jídlo ráno a večer). Od 9:00 mám osobní volno, které využívám na nákupy, prozkoumání okolí nebo downtown Denveru, kafe s kamarády, menší výlety nebo jednoduchá relaxace doma s filmem, kreslením či zpracováním mého foto alba, které vytvářím.

   Odpoledne kolem 15:00 vyrážím vyzvednout kluky ze školy, kde jim předám nějakou svačinu. Pro rodiče je důležité aby kluci měli každodenní pohybovou aktivitu, takže většinou po škole mají například fotbal, Tae Kwon-do, skaut a pokud nemají, tak běhají na běžeckém pásu.

   Během školního roku jde více o řízení do/ze školy a na aktivity, přičemž v létě stále řídím, ale také vymýšlím aktivity či výlety co mohu dělat s klukama a vaříme obědy i večeře dohromady, splňují úkoly co jejich Mamka zanechala a po úspěšném dni mají povoleno sledovat film či hrát videohry. Víkendy mám volné jen jednou za měsíc se stane že potřebují pomoc či abych pracovala.

   Jak dobře jsi uměla anglicky, když jsi odlétala do USA? Bylo pro Tebe těžké jim rozumět a rychle reagovat? A jak jsi se zlepšila po roce a půl?

   Upřímně, má angličtina byla lepší než čeština. Angličtinu jsem se začínala učit už od školky a během střední školy jsem v létě chodila na English campy s lektory z USA. Takže pro mě nebylo težké jim rozumět, spíše si zvyknout na neustálou řeč v jejich jazyce. Ale i tak se zlepšují čím dál více. Ale nechci vás nějak vystrašit tou perfektní angličtinou, v tomto programu je hlavně důležité jim rozumět a angličtinu si během pobytu zlepšíte.

   Jaké máš odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?

   Jako au pair dostáváš týdenní kapesné $197 (rodinka může dát i více). Hostitelská rodinka přispívá $500 na studia či kurz na univerzitě, aby jsi splnila 6 kreditů za váš rok (cca 72h). Máš možnost si vzít dvoutýdenní placenou dovolenou. A myslím že velkým benefitem když letíš za hostitelskou rodinou, letenka tam i zpáteční je zadarmo. A na konci tvého programu máš možnost mít měsíc cestování po USA.

   Z Tvýho instagramu @martinaaa_der je vidět, že hodně cestuješ, kde všude jsi byla a jaká místa bys doporučila k návštěvě?

   Těch míst, které jsem navštívila je spousty. Ale mám za sebou 17/50 států a ještě pár se jich připočítá. Prozkoumala jsem Kalifornii (Los Angeles, San Francisco), casina v Las Vegas, westerský Texas, Mt. Rushmore, mokrý Seattle, v létě i v zimě u Lake Tahoe, zábavný parky v Orlando, zaletěla jsem do Mexika, roadtrip do jižní Dakoty a velký roadtrip přes státy Nové Mexico, Arizona (město Sedona, Grand Canyon, Antelope Canyon a Horseshoe Bend) a Utah (národní park Zion, Capitol Reef NP a Arches NP).

   A také jsem procestovala hodně po Coloradu jako například několik státních parků, národní parky (Sand Dunes, Rocky Mountains,…) či město Colorado Springs.

   Na vašem bucket list by měl být na 100% New York během Vánoc, Hawaii (zamilovala jsem se do ostrova Maui), Grand canyon v Arizoně, Národní park Rocky Mountains v Coloradě, Utah a jejich národní parky (Arches, Zion).

   @martinka_der 🇺🇸1 YEAR in the USA, exactly in Colorado🇺🇸 #aupairinamerica @aupairinamerica ♬ original sound – some show called tvd

   Už jsi v USA rok a půl, jak teď vnímáš život v USA? Jaké jsou ty největší rozdíly oproti životu v ČR? Umíš si tu představit svůj život anebo nějaké delší období?

   Líbí se mi jak jsou tu lidi zapálení do té kultury, váží si veškerých svátků jako Halloween, Díkůvzdání, den Nezávislosti… Největší rozdíly vnímám v chování těch lidí. Američané jsou velice otevření a dokážou lehce vytvořit konverzaci. Pak tu jsou jen menší rozdíly ohledně jídla kde například voda je všude zadarmo a v řízení (větší silnice, můžeš odbočit vpravo i na červenou pokud ti tam nikdo nejede).

   Nedokážu si představit svůj život v těch velkoměstech jako New York či Los Angeles. Ale dokázala bych si představit žít tady v Coloradu, kde mám hory jak v létě tak i v zimě velice blízko.

   Prozradíš nám další své plány (v USA/ČR)?

   Než odletím zpátky do ČR mám naplánovaný výlet do Chicaga a menší výlety po Coloradu. Červen je můj měsíc cestování po USA a mířím na východní pobřeží kde navštívím opět New York City, Boston, hlavní město Washington DC a směrem dolů až do Miami. Po návratu do Čech mám naplánovanou dovolenou v Rakousku s rodinou. Budu víceméně pobývat doma v Česku a sem tam po Evropě s přáteli. Mám myšlenku v hlavě, že se opět vrátím do USA jako au-pair.

   Děkujeme Martině za super rozhovor a předání osobních zkušeností. Přejeme ať Tě cesta opět přivede do Ameriky! Martinu můžete sledovat na Instagramu @martinkaaa_der

    

   Zobrazit příspěvek na Instagramu

    

   Příspěvek sdílený Marťa Derková (@martinkaaa_der)

   Máte zájem o práci Au Pair v USA?

   Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

    Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

    Zpáteční letenky z Berlína do Mexico City pořídíte již za 5658 Kč

    Mexico City je krásné v jakémkoli ročním období, využijte akčních letenek a vydejte se za krásami hlavního města Mexika. V období zimy 2023/2024, tedy prosince až února hledejte na webových stránkách Iberia výhodné zpáteční letenky. Nejvýhodnější Economy letenky najdete již za 5.658 Kč nebo letenky Premium Economy za 10.897 Kč.

    Pokud trávíte v USA delší pobyt, Mexiko je výbornou a cenově atraktivní destinací pro výlet do exotiky.

    • Letenky již za 5.658 Kč
    • Ušetříte až 12.000 Kč
    • Zpáteční letenky hledejte na měsíc prosinec 2023 až únor 2024
    • Odlet z Berlína (Mezinárodní letiště Berlín, BER Berlin Brandenburg)
    • Přílet do Mexico City (Mezinárodní letiště Benita Juareze Mexico City, MEX Mexico City Benito Juarez International )
    • Jedná se o lety s jedním přestupem v Madridu
    • Délka letu: okolo 15 hodin
    • Letenky hledejte u letecké společnosti Iberia
    • V ceně letenky Premium Economy jsou příruční zavazadlo do 10 kg, 2x odbavené zavazadlo do 23 kg, jídlo na palubě letadla, výběr sedadla, rychlé odbavení

    Jako varianta tohoto letu mohou posloužit lety z Mnichova, které mají stejné podmínky a jsou také vypravovány společností Iberia.

    Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: www.iberia.com 

    Užitečné odkazy

    Pro vstup do Mexika v rámci turistického pobytu až na 180 dní není potřeba vyřizovat žádné vízum. Je však potřeba úředníka při kontrole přesvědčit, že takový počet dní skutečně pro dovolenou potřebujete. Musíte se prokázat platným cestovním pasem a raději mějte i potvrzení o rezervaci zpáteční letenky. Buďte připraveni prokázat se i potvrzením o ubytování na první noc(i).

    Rozhovor s Aničkou: Au-pair a zdravotní péče v USA, kapesné, kulturní rozdíly

    Anička má řadu zkušeností s au-pair, jak z Evropy, tak z USA. Sdílí zkušenosti nejen z práce, ale především ty praktické, které vás mohou také potkat. Jak funguje zdravotní systém v USA a kolik stojí lékařská prohlídka? Stačí 200 USD týdenní kapesné pro au-pairku? A jací jsou Američané jako lidi? Jak au-pairka může vychovávat děti a co musí respektovat od rodičů? Rozhovor plný osobních zkušeností, které vám blíže ukážou nejen práci au-pair v USA, ale také místní život v menším městečku.

    Ahoj Aničko, můžeš se nám ve stručnosti představit? Byla jsi na nějakém brigádně-pracovním programu před USA?

    Zdravím všechny, jak už z otázky víte, jmenuji se Anna. Je mi 24 a pocházím z malého městečka na Pardubicku. Před USA jsem byla AuPair ve Skotsku a na Islandu, po dobu 6 a 3 měsíce. Momentálně jsem v druhém roce pobytu a byla jsem tu u třech rodinek. S dětmi ve věku od novorozeného miminka po 4 roky.

    Jaký to je procházet procesem získání práce au-pair v USA? Je stále poptávka po au-pair v USA?

    Celý process je poměrně lehký a já měla opravdu štěstí najít rodinky celkem rychle. První krok je být si na 100% jistý, že au-pair případně bro-pair (au-pair v mužském podání) chci být.

    Práce au-pair vám sice dovolí cestovat poměrně low cost, ale přichází s ní i mnoho těžkých situací, které můžou být pro někoho velmi stresující. Z mé vlastní zkušenosti i zkušeností mých přátel vím, že se však dá vše zvládnout a pobyt je opravdu obohacující a dává mnoho zkušeností a skvělých vzpomínek.

    Stačí vybrat agenturu přes kterou se do USA chcete podívat a hurá vyplňovat papíry a profil přes který vás rodinky budou kontaktovat. Rodiny v USA hledají neustále nějakou child care, protože školky tu jsem neskutečně drahé. S tím, že z mé zkušenosti rodinek spíše přibývá.

    Když jsi měla už zkušenosti jako au-pair, je stále lepší jet přes agenturu do USA anebo lze vůbec odjet na vlastní pěst? Jak to funguje?

    Do USA lze vycestovat pouze přes agenturu. V Česku jsou momentálně dvě, pokud vím správně. Coolagent, která spolupracuje s APIA (AuPair in America) a CulturalCare. Já osobně jela přes Coolagent, jejich cena za služby je mnohem více přijatelná a z vlastní zkušenosti jsem naprosto spokojená a jela bych přes ně znovu. Po Evropě jsem jela sama na svoji pěst a rodinky si našla přes FB skupiny.

    Z našeho mailování vím, že máš osobní zkušenosti se zdravotní péčí v USA, ale detaily neznám. Prozradíš nám, co se přihodilo a jak vlastně funguje zdravotní systém v USA pro Čechy, kteří takhle odjedou jako au-pair?

    Určitě, toto je asi rozdílné podle státu kde žijete. V mém případě Vermont, který je méně obydlený a celková zdravotní péče je trošku více kvalitní. V ceně agentury, kterou si vybere je zahrnuto americké pojištění. Je několik druhů, basic má každá au-pair a případně si můžete připlatit pro premium verze. Já osobně mám basic, které nezahrnuje zubaře a další typy doktorů jako například gynekologie, psycholog apod. S tím se pojí to, že mám velké cestovní pojištění z Čech, které mi pokryje mnoho případných problémů v USA.

    Problémy, který jsem tu řešila byla angína, která se mi přeměnila v zánět krčních uzlin a zánět močových cest. Na oba problémy jsem potřebovala antibiotika a jediná a rychlá pomoc tu jsou tzv. Urgent Cares. Což je něco jako pohotovost, ale nejdete do nemocnice. Místo toho jdete do takové menší ordinace, kde X hodin čekáte, udělají vám základní testy jako měření tlaku a kyslíku v krvi a pak podle problému, který řešíte různé testy. Cena téhle menší prohlídky se pohybuje okolo 300 USD a výše, podle kliniky kterou navštívíte. Já musím zaklepat, že naštěstí mě vše platilo pojištění a teď jen čekám na proplacení antibiotik, které mě stály 80 USD. Proto určitě doporučuji nějaké pojištění zajistit, nikdy nevíte, kdy se co přihodí a platit doktory tu je nákladné.

    Co se týče zubaře, tuto pomoc jsem vyhledala pouze jednou a klinika, kterou jsem navštívila nabízela první prohlídku zdarma. Moje pojištění toto nepokrývalo a moje české pojištění mi neuznali. V tomto případě bych musela prohlídku zaplatit a zpětně žádat peníze po české pojišťovně.

    Jaké vnímáš kulturní rozdíly Čechy a USA? Je něco, co Tě hodně překvapilo? Jaká je realita?

    Tak těchto je určitě mnohem víc, než by někdo čekal. Ale rozebírat všechny je na dlouho. Pár největších jídlo, mnoho Američanů neumí vařit a nevaří. Takže pokud se dostanete do rodinky hlavně ve velkých městech můžete čekat hodně take outs a nebo vaření z polotovarů.

    Řízení, Američané nejsou nejlepší řidiči které potkáte, ale tak nějak jim to funguje, pro mě jako dobrého řidiče to však byl velký šok čekat i 45 minut na dálničním exitu, protože něco jako zipování tu neexistuje.

    Politika, celkově ve světě je toto velké téma. Ale nikdo v tomhle asi není více striktní než Američané, nebo já tu zkušenost nemám.

    Supermarkety, v každém supermarketu či lékárně, můžete sehnat prášky všemožného druhu. Paraleny, prášky na alergii, vitamíny, prášky na chřipku apod jsou k dostání na  každém rohu a při nákupu jen předložíte řidičský průkaz, protože musíte být 18+ pro nákup těchto produktů. Na druhou stranu (rozdílné podle států), některé státy nesmí prodávat alkohol v klasickém obchodu a jsou tu pouze samostatné obchody s alkoholem.

    A poslední takový velký šok bych řekla, že cestování po USA může být opravdu finančně nákladné. To ale rozeberu více níže.

    Jaká je práce au-pair? Co Tě na tom baví nejvíce a co naopak nemusíš?

    Práce au-pairky má mnoho skvělých výhod a přinese určitě hodně krásných vzpomínek a naučí člověka se spolehnout sám na sebe, hlavně ve stresujících období. Dá vám možnost cestovat, poznat kulturu nejen USA, ale tím že je USA multikulturní země můžete narazit na kultury z celého světa. Ochutnat jídlo všech kuchyní, prožít americké svátky, vidět krásné národní parky, hory, pláže a zvířata všech možných druhů.

    S jistotou mohu říct, že jsem si USA zamilovala a určitě se budu ráda vracet. Jako každá práce má však několik protikladů. Výchova dětí tu je naprosto jiná a mnoho rodin na své děti nemá čas (někdy chuť), takže děti se podle toho chovají.

    Další rozdíl je, že se tu vychovává s tzv. jemnými technikami a mnohokrát au-pair nemá možnost disciplinovat děti, protože je to v rozporu s výchovou rodičů a au-pair musí respektovat toto rozhodnutí. Což mi trvalo několik měsíců se naučit a stále s tím mám občas problém toto chápat, avšak respektovat to musím.

    Další věc je, že i když jste plnoletý dospělý člověk, žijete pod střechou rodiny a musíte následovat jejich pravidla. Každá rodina má toto nastavenou jinak, takže poté záleží na tom, jakou rodinu si vyberete, ale určitě doporučuji si toto vyjasnit na video hovorech s rodinou před podepsáním smlouvy.

    Ve vaší smlouvě máte i možnost Rematche. Což je proces, kterým můžete projít, pokud si s rodinkou po příjezdu nesednete nebo se časem naskytne problém a chcete rodinu změnit. Já si tímto procesem prošla jednou a i když to je velmi stresující proces a tak jsem neskutečně vděčná, že jsem to udělala a našla rodinku, kterou mám teď. Což je nejlepší rodina, kterou jsem si mohla přát a naprosto je miluju.

    Jak je to s financemi, odměnami a benefitami au-pairky?

    V základu rodina poskytuje ubytování, 3 jídla denně a základní životní potřeby. Tudíž by rodinka měla přidávat peníze i na hygienické potřeby, ale ne všechny toto dělají a často si hledají malé způsoby co a jak vlastně budou platit. Opět, každá rodina má toto nastaveno jinak.

    Minimální mzda pro AuPair je 195.75 USD týdně (2023). Rodiny však mohou au-pair dát více peněz pokud chtějí. Benefity, se opět liší, ale z mých informací od ostatních au-pair rodiny většinou platí SIM kartu, poskytují WiFi a musí poskytnou auto nebo kartu na městskou dopravu. Benzín, který spotřebujete na práci s dětmi hradí rodiny, dopravu ve volném čase si au-pair většinou hradí sama.

    Týdně dostávat 200 USD se může pro Česko zdá jako hezké množství peněz, v USA se však ceny pohybují jinak. Počítat musíte s tím, že přijedete s jedním kufrem a batohem. Takže značná část peněz spadne na zakoupení základního šatníku na 4 roční období, benzín po okolí a na výlety, případně doprava na nějaké aktivity ve volném čase, sem tam večeře/káva s kamarády. A bum najednou čekáte na další pátek až vám dojde další výplata. Hlavně ve velkých městech toto může být trochu náročné.

    Určitě bych však tuto zkušenost neměnila. Žít v cizí zemi, bez stresu z toho, že musím platit nájem, účty a jídlo, je velmi obohacující samo o sobě. Nehledě na to, že rodina/agentura platí i vaší letenku. Peníze si našetřit určitě můžete a nebo si je můžete užít. To už nechám na vás.

    Kde právě v USA jsi a jaké to je místo pro dlouhodobý pobyt? Stihla jsi někam pocestovat po USA?

    Skoro celý můj pobyt žiji ve Vermontu, na dva měsíce jsem se podívala do Rhode Islandu, kde jsem poté prošla rematch procesem a našla si rodinku opět tu nahoře. Já osobně se tu cítím jako doma a celkově Novou Anglii miluji a neumím si představit žít v jiné části USA.

    Jsem ve velmi malém městečku, domek máme uprostřed lesa. A nejbližší obchody jsou 20 minut autem. Tato lokalita není pro každého, ale já jsem se tu našla. Pokud člověk miluje hory, lesy, přírodu, trávit čas venku a aktivně určitě doporučuji zvážit Novou Anglii pro váš pobyt. Pokud jste, ale spíše městský typ, chodíte rádi na párty, nakupovat apod., velká města budou správný šálek čaje pro vás.

    Cestování po USA, je krásné, ale po Evropě to je určitě mnohem jednodušší. Agentury rády toto nabízejí, jako krásný benefit, že při au-pair můžete cestovat, každý víkend po různých koutech země a opravdu si to tu užít. To však pravda úplně není. Pokud jste ve více odlehlém místě (jako já), dostat se na letiště trvá i několik hodin, musíte mít auto, to zaparkovat na letišti za vysoké parkovné, poté cena letenek, ubytování v dané destinaci a další. Já osobně cestuji párkrát do roka a rodina mě bere na dovolené s nimi, takže mnoho míst jsem navštívila hlavně s rodinami.

    Momentálně mám procestováno 19 států a plánuji pár dalších, než můj pobyt tu skončí. Nejlepším způsobem cestování tu jsou roadtripy, kde můžete za týden projet i 5-6 států a x různých měst. Mezi moje nejoblíbenější patří Nashville, Boston, Florida Keys a mnoho míst v Nové Anglii.

    Jaké máš další plány? Už jsi v USA druhým rokem, přemýšlíš třeba nad tím, že bys tu zůstala?

    Na tuto otázku momentálně nemám odpověď, protože se stále snažím svoje plány vymyslet. Do Čech se chytám pouze na Vánoce a poté uvidíme, kam mě cesta zavede. Rozhodně, ale neplánuji v Česku zůstávat a žít.

    Rozhodně jsem přemýšlela tu zůstat a i hledala způsoby, jak by to bylo možné. Bohužel, moc způsobů, jak v USA legálně zůstat není. Můžete si tu zkusit najít práci a získat pracovní víza, které mají mnoho podmínek a americká firma vás musí sponzorovat. Což je pro mnoho firem nákladné, takže tento způsob může být poměrně stresující a dlouhý. Další možnost je studium, vysoké školy tu jsou však finančně náročné a studentská víza mají mnoho podmínek, které já osobně bohužel nejsem schopna splnit. Další možností je dostat zelenou kartu. Nelegálně bych tu, ale zůstat nechtěla a vůbec to nedoporučuji.

    Je něco co bys na závěr doporučila pro někoho, kdo chce vyrazit jako au-pair do USA?

    Každý z nás žijeme jen jednou a já se řídím tím, že by si člověk měl splnit sny a nelitovat jednou věcí, které chtěl udělat a neudělal. Udělat ten jeden velký krok, který se může zdát děsivý za tohle všechno hrozně stojí.

    Nehledě na všechny negativa, která jsem zmínila, bych tuto zkušenost nevyměnila a šla bych do toho znovu a znovu. Au-parství mě naučilo mnoho věcí o mně samotné, potkala jsem desítky přátel z celého světa, které budu mít po boku do konce života nehledě na to kolik kilometrů mezi sebou máme a mám tisíce vzpomínek a splněných snů, které by se mi z Česka nikdy nepodařily naplnit.

    Ať už si vyberete au-parství zkusit nebo ne, doufám, že vaše rozhodnutí vám přinese mnoho radosti a spokojenosti.

    Děkujeme Aničce za skvělý a upřímný rozhovor a předání spousty osobních zkušeností. Přejeme ať dál nacházíš nezapomenutelné zážitky v USA! Aničku můžete sledovat na Instagramu @hrdlickova_a_

    Máte zájem o práci Au Pair v USA?

    Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

     Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

     Zpáteční letenky do Los Angeles z Vídně od 12400 Kč

     letenky do los angeles

     Zpáteční letenky z Vídně do Los Angeles pořídíte již od 12.400 Kč. Los Angeles může být tou pravou dovolenou, stačí vybrat zpáteční letenky z Vídně. Do Los Angeles najdete nejlevnější letenky od ledna do března 2024. Levné letenky najdete již od září 2023, jsou ale v omezeném množství na určité termíny. Na lince je vždy jeden přestup a mění se i dopravce. Můžete tak letět s Deltou, KLM, Finnair, British Airways. Lety mají přestup na území Evropy.

     • Letenky od 12.400 Kč
     • Ušetříte až 7.000 Kč
     • Zpáteční letenky hledejte od ledna do března 2024
     • Odlet z Vídně (Letiště Vídeň, VIE Vienna Airport)
     • Přílet do Los Angeles (Mezinárodní letiště Los Angeles, LAX Los Angeles International Airport)
     • Jedná se o lety s jedním přestupem (přestupuje se v Evropě a mění se letecká společnost)
     • Délka letu: okolo 14 hodin
     • Letenky hledejte u leteckých společností: Delta, KLM, Finnair, British Airways
     • Neletíte se stejnými společnosti, výhoda v podobě levnějších letenek
     • V ceně je jedno příruční zavazadlo a jedno odbavené zavazadlo

     Rezervaci letenek můžete provést na stránkách: https://www.tripado.de

     Ukázka dostupného termínu pro let do Vancouveru

     Zpáteční letenka Vídeň Los Angeles

      

     Užitečné odkazy

     Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

     Minimální mzda v USA v roce 2023

     minimální mzda v USA

     Plánujete odletět do Ameriky za prací? Budete pracovat jako au-pair, v kempu, jako plavčík, řidič kamionu anebo v hotelu či restauraci? A víte, jaká je minimální mzda v USA? Kolik si minimálně vyděláte peněz? Měla by vás zajímat minimální mzda federální, státní, ale také místní. Jaké rozdíly mezi nimi jsou a kde se dostává navíc spropitné? Podívejte se na to, jaké jsou aktuální platy v Americe.

     Minimální mzda v USA

     Minimum mzdy se v Americe určuje na třech úrovních. Federální, státní a místní mzda. Minimální mzda v USA se nezvyšuje automaticky, vždy je nutné přijmout nový zákon v kongresu.

     První uvedená mzda platí ve všech státech USA, je tzv. celoplošná. Není tedy možné, aby člověk bral méně, než je stanovené minimum. V USA je minimální hodinová mzda 7,25 USD.

     Federální stanovy minimální mzdy jsou obsaženy v zákoně o spravedlivých standardech.

     Minimální mzda podle států

     Další minimální mzda je ta státní. Tady platí, že každý stát si může zvolit nejnižší hranici mezd. Uplatňují ji většinou zaměstnavatelé, kteří podnikají pouze v jednom státu federace a nepřesahují roční obrat 500 000 dolarů.

     Pozor však na to, že pokud je minimální mzda nižší než ta federální, člověk má nárok na tu vyšší z nich. To se ale uplatňuje u zaměstnanců, na které se vztahují obě varianty.

     A minimální mzdu si dokonce navrhují i některá města. Jedná se tak o místní minimální mzdu. Třeba San Diego nebo Kalifornie jsou městy, kde najdete místní minimální mzdu poměrně vysokou.

     Minimální mzda pro mladistvé

     Amerika dokonce stanovuje i minimální mzdu pro mladistvé, tedy pro lidi, kterým ještě nebylo 20 let. Taková minimální mzda může být po dobu prvních 90 dní v práci 4,25 dolaru za hodinu.

     Minimální mzda dle profesí

     Profese také ovlivňují minimální mzdu. Pokud se firmy zabývají mezistátním obchodem nebo výrobou zboží pro obchod, mají jejich zaměstnanci nárok na tuto minimální mzdu. Stejně tak zaměstnanci, kteří pracují v dopravě nebo spojích. Ti zaměstnanci, kteří pravidelně používají poštu nebo telefony pro mezistátní komunikaci.

     Vztahuje se také na zaměstnance federálních, státních nebo místních vládních úřadů, nemocnic a škol a obecně se vztahuje na pracovníky v domácnosti.

     Pokud už si myslíte, že víte všechno o minimální mzdě, tak zde je ještě jeden oříšek na závěr. Některé státy vůbec nemají stanovenou minimální mzdu. Jedná se o Alabamu, Louisianu, Mississippi, Jižní Karolínu a Tennessee. V těchto státech se řídí federální minimální mzdou.

     Spropitné v USA

     spropitné v USA, dýška

     Spropitné v Americe je téma samo o sobě. Některé profese jsou na tomto druhu finančního odměňování závislí, protože jejich mzda není dostačující. Typické profese, které se bez spropitného neobejdou jsou číšníci, servírky, poslíčci v hotelu, řidiči taxislužby, pracovníci wellness center nebo obsluha benzínové pumpy.

     A zase je tu americký zákon, který hovoří o tom, že pracovníci, kteří dostávají spropitné alespoň ve výši 30 dolarů za měsíc, musí od svého zaměstnavatele dostávat minimální plat ve výši 2,13 dolarů za hodinu. Což je oproti federální minimální mzdě opravdu málo.

     Platy v USA

     platy v USA

     Jaký je průměrný plat v Americe se nedozvíme, protože na rozdíl od nás, USA používá medián. Ten je přesnější než průměr. Můžeme z něho vyčíst např. informaci, že v roce 2019 byl roční medián 47 372 dolarů. Je to tedy něco okolo 1 140 000 Kč za rok. Převeďme to na měsíc a je to částka 95 000 Kč. V té samé době byl medián mzdy v České republice 29 127Kč. Je to obrovský rozdíl, ale bez dalších ekonomických ukazatelů celkem nic neříkající.

     V Americe si nejvíce vydělají lidé ze showbusinessu, sportovci, vrcholoví sportovci a lékaři. Špatně na tom ale nejsou ani zdravotní sestry. V porovnání s Českou republikou berou více i plavčíci, učitelé, prodavači a skladníci.

     Životní náklady v USA jsou sice oproti ČR vyšší, ale s platem si rozhodně polepšíte. Celkově byste se měli v lepší práci dostat na vyšší životní standard. Není však neobvyklé, abyste v USA měli dvě práce a během týdne střídali jednu nebo druhou práci.

     Počasí v USA

     New York
     mist
     15.9 ° C
     17.1 °
     14.5 °
     90 %
     6.2kmh
     100 %
     Po
     17 °
     Út
     16 °
     St
     19 °
     Čt
     20 °
     20 °

     Nejnovější články

     Zajímavá místa v USA

     Sleva na cestovní pojištění