Domů Blog

Recenze: Cestovní pojištění do USA od AXA (2022)

Při cestě do USA je důležité dobře a včas zařídit všechny předodletové záležitosti, včetně ESTA registrace, rezervace letenek, ubytování a také sjednání cestovního pojištění. Zdravotní péče v USA je mnohem dražší než v ČR a proto výběru pojištění věnujte čas.

Jak správné pojištění do zahraničí vybrat? Online kalkulačky pomůžou se srovnáním cen pojištění, ale přečtěte si také zkušenosti a recenze pojišťoven.

Recenze cestovního pojištění AXA přibližuje do detailu vše, co potřebujete vědět před uzavřením smlouvy. Vše probíhá online, vyřídíte z pohodlí domova za pár minut, klidně den před vaší dovolenou. Pojištění proti Covid-19 je u AXA samozřejmě možné. Navíc našim čtenářům nabízíme 50% slevu při sjednání pojištění online.

Proč se pojistit do USA

Zdravotní péče v Americe patří mezi nejdražší na světě. V průměru vychází náklady na ošetření zahraničního turisty na něco přes 200 000 Kč.

Ceny za jednotlivé lékařské zákroky v USA jsou skutečně mnohem vyšší než v České republice. Také z toho důvodu byste měli vybírat cestovní pojištění s nejvyššími limity.

Podívejte se na příklady nákladů na zdravotní ošetření a zákroky.

 • Za jednu noc v nemocnici zaplatíte přes 45 000 Kč.
 • Pouhé přijetí na pohotovosti vás může vyjít na 11 000 Kč.
 • Ošetření bolavého zubu je řádově 5 – 6 tisíc Kč.
 • Zlomenina vychází na 180 – 600 tisíc Kč.
 • Léčba infarktu na 4 miliony Kč a více.

Pozor: Pokud nemáte sjednané zdravotní pojištění do zahraničí, platíte vše ze svých vlastních úspor. V případě sjednání cestovního pojištění, které však nepokrývá zdravotní zákrok v plné výši, si budete muset zbývající část doplatit z vlastních prostředků.

Občané USA nemají povinnost platit si zdravotní pojištění. Při příletu a vstupu do USA ani vám jako českému občanovi sice nikdo nebude kontrolovat, zda máte uzavřené zdravotní pojištění, ale vyrazit zrovna do Spojených států amerických bez cestovního pojištění je zbytečné riziko. Samozřejmě si nechceme nic přivolávat a chceme myslet pozitivně. Sjednané cestovní pojištění nám skutečně pomůže při nečekaných událostech a během pobytu tak můžeme být v klidu a dovolenou si užívat.

Tip: Myslete na to, že je potřeba si zařídit cestovní pojištění, aby platilo na celou dobu délky vašeho zahraničního pobytu. Ideálně tedy od doby opuštění hranic České republiky až do doby vašeho návratu.

Rozsah cestovního pojištění

Při výběru a srovnání cestovního pojištění je důležité vědět, co vše si chcete nechat pojistit. V rámci cestovního pojištění máte vždy zahrnuty léčebné výlohy. Volitelně si můžete nechat pojištění rozšířit na úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti.

Podle charakteru dovolené lze přidat i připojištění (např. pojištění rizikových sportů, pojištění zavazadel, pojištění storno cesty a nebo pojištění proti Covid-19).

Recenze cestovního pojištění AXA

axa recenze cestovní pojištění

Pojištění do zahraničí od AXA patří dlouhodobě mezi neoblíbenější cestovní pojištění a to zejména pro krátkodobé výjezdy (několika denní až 4 týdenní). Cestovatelé oceňují zejména snadnost a rychlost sjednání, přehledné varianty a cenu pojištění. Právě cena (s využitím 50% slevy) cestovního pojištění AXA pro několika denní až 4 týdenní zahraniční pobyty patří k jedněm z nejlevnějších mezi českými pojišťovnami.

AXA pojišťovna

Historie AXA pojišťovny začíná už v 19. století, název AXA však přišel až v roce 1985. Jedná se o vymyšlený název (AXA), nikoli zkratku s významem. V České republice působí pojišťovna AXA od roku 1995 a dnes se řadí mezi naše největší pojišťovny.

V roce 2021 se sloučily pojišťovny AXA pojišťovna a.s., AXA životní pojišťovna a.s. a UNIQA pojišťovna a.s. do jedné společnosti. Pojišťovna funguje dnes také pod názvem UNIQA. Pokud si ale budete sjednávat cestovní pojištění, většinou vše najdete stále pod označením AXA pojištění.

V nabídce má AXA dva typy pojištění do USA – jednorázové a celoroční cestovní pojištění.

Cestovní pojištění do USA

AXA nabízí cestovní pojištění AXA Assistance (také pod názvem Inter Partner Assistance). Při sjednání je důležité vybrat správný pojistný program.

Při sjednávání cestovního pojištění máte na výběr ze tří variant podle cílové destinace.

 • Evropa,
 • Svět bez USA a Kanady,
 • Celý svět.

Protože letíte do USA, v tomto kroku zvolte variantu pojištění pro Celý svět.

Vybírat následně můžete ze tří variant pojištění, které se odlišují dle pojistných limitů a připojištění:

 • Excelent
 • Komfort
 • Reference

cestovní pojištění axa varianty

Cestovní pojištění: Reference

Nejlevnější varianta, která se hodí spíše na cesty do sousedních zemí, než do USA. Limit na léčebné výlohy je 2,5 milionu Kč, což pro cestu do USA nedoporučujeme. Limit pro léčebné výlohy pro zahraniční cesty mimo Evropu by měl být minimálně 3 miliony Kč, ideálně 5 milionů a více. Takto vysoká částka je stanovena zejména pro případný transport do České republiky.

Cestovní pojištění: Komfort

Varianta Komfort se nejlépe hodí na nenáročné dovolené nejen po Evropě, ale i pro vzdálenější země. Na léčebné výlohy je limit 5 milionů Kč, na odpovědnost za škodu 1 milion Kč a v ceně je i pojištění na ztrátu zavazadel s limitem 20 000 Kč. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších variant cestovního pojištění.

Nezapomeňte, že při cestě do USA vstupujete do země, kde je jedna z nejdražších lékařských péčí na světě. Mnoho cestovatelů proto při návštěvě USA volí variantu maximálních limitů v cestovním pojištění.

Cestovní pojištění: Excelent

Pro cestování do USA je nejbezpečnější variantou pojištění Excelent. Nabízí totiž nejvyšší limity na léčebné výlohy včetně nákladů na návrat do vlasti či zásahu horské služby, a to v částce do 500 milionů Kč. Na způsobené škody na zdraví 25 milionů Kč.

V ceně je pojištění zavazadel, právní asistence, odpovědnost za škodu na majetku nebo pojištění cesty letadlem a zpoždění zavazadel. Pojištění se také vztahuje na domácí mazlíčky.

Srovnání cestovního pojištění varianty AXA

Podívejte se na přehledovou tabulku, kde najdete rozepsané jednotlivé pojistné limity k variantám pojištění AXA.

Přehled pojistného plnění – individuální cestovní pojištění

Připojištění

Pojišťovna AXA nabízí různá připojištění, které lze sjednat dle charakteru vaší dovolené. Záleží tedy na vašem programu a co chcete v USA vidět a zažít.

 • pojištění rizikových sportů
 • pojištění drink povolen
 • pojištění půjčeného vozidla
 • pojištění chronických onemocnění
 • autoasistence
 • pojištění storna cesty

Pojištění rizikových sportů

Pokud chcete provozovat během zahraničního pobytu také jiné než běžné sporty, je potřeba se podívat do dokumentu Rizikových sportů od pojišťovny. Tyto rizikové sporty je možné pojistit, ale připlatíte si. Na týdenní dovolenou se jedná o příplatek přibližně 572 Kč.

Mezi rizikové sporty patří např. jízda na kole mimo cyklistické trasy, jízda na vodním skútru, motokáry, rybaření ze člunu, poledance, surfing, wakeboarding a další.

Pozor na tzv. nepojistitelné sporty – to jsou sporty, které pojišťovna nepojišťuje. Tyto sporty jinými slovy nesmíte provozovat, resp. můžete je provozovat, ale nejste během jejich výkonu pojištění. Mezi nepojistitelné sporty patří např. base jump, skikros, downhill, freediving, parkur, parašutismus, ultratail, spartan race, canyoing, čtyřkolky, profesionální sport, atd.

Pojištění drink povolen

Připojištění s názvem Drink povolen je speciální pojištění, se kterým se nemusíte bát napít se alkoholu na pláži, dát si pivo nebo víno na večeři. Argument „pod vlivem alkoholu“ tu neplatí až do 0,8 promile (to jsou přibližně 4 piva nebo panáky).

Jedná se o poměrně nestandardní připojištění, avšak je cenově velmi dostupné. Na 7 dní dovolené stojí přibližně 46 Kč.

Délka pojištění

Jednorázové cestovní pojištění

Pokud chcete cestovat od 1 dne až po dobu 1 roku, můžete si sjednat jednorázové cestovní pojištění.

Celoroční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy

Pokud však jezdíte za hranice opakovaně, lze si zařídit celoroční cestovní pojištění, které je platné pro neomezený počet výjezdů v rozmezí od 1 do 90ti dnů. Toto pojištění se oficiálně nazývá celoroční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy. Právě sousloví opakované výjezdy je zásadní.

Tento typ pojištění totiž není možné uplatňovat pro neptřetržitý roční pobyt v zahraničí. V takových případech je vhodné pojištění True Traveller, oblíbené u cestovatelů na Working holiday programy (např. do Kanady, na Nový Zéland, atp.

Odkdy platí sjednané pojištění

Mezi nejčastější otázky patří, kdy pojištění začíná platit?  Pokud sjednáváte cestovní pojištění AXA na poslední chvíli, pojistnou ochranu získáváte už za čtyři hodiny po sjednání a provedení platby.

Zaplatíte-li pojištění ihned při sjednání (kartou nebo online bankovním převodem) například dnes v deset hodin dopoledne, pojištění vám začne platit ve dvě hodiny odpoledne.

Kdy pojištění nelze sjednat?

Existuje pár případů, kdy s vámi pojišťovna AXA pojištění nesjedná.

 • pro cesty nad 90 dnů pro osoby starší 70 let
 • pro provozování nepojistitelných (často extrémních) sportů
 • ze zahraničí

Cena pojištění do USA

Cena cestovního pojištění do USA závisí na několika faktorech mezi které patří zejména:

 • délka pobytu,
 • cíl cesty,
 • typ cesty,
 • vybraný balíček.

Na internetu můžete pro srovnání využít online kalkulačku pojištění.

Cena cestovního pojištění AXA ve variantě Komfort

 • Varianta Komfort na 7 dní do USA: 500 Kč
 • Varianta Komfort na 14 dní do USA: 1001 Kč
 • Varianta Komfort na 21 dní do USA: 1501 Kč
 • Varianta Komfort na 30 dní do USA: 2145 Kč

UKÁZAT NABÍDKU

Cena cestovního pojištění AXA ve variantě Excelent

 • Varianta Excelent na 7 dní do USA: 758 Kč
 • Varianta Excelent na 14 dní do USA: 1516 Kč
 • Varianta Komfort na 21 dní do USA: 2275 Kč
 • Varianta Komfort na 30 dní do USA: 3250 Kč

UKÁZAT NABÍDKU

Pojištění proti Covid-19

Covid-19 je stále každodenním tématem, a proto není od věci myslet i na rizika spojená s nákazou. AXA zahrnuje pojištění i na takové situace. V balíčcích najdete léčebné výlohy v souvislosti s Covid-19, úhradu nákladů na ubytování a stravu v důsledku nařízené zahraniční karantény, úhradu nákladů na zpáteční cestu a také připojištění na storno cesty při potvrzeném onemocnění koronavirem. Dávejte ale pozor, platí různá pravidla pro země s nízkým a vysokým nebezpečím nákazy.

Pojištění storna cesty

Pojištění storna cesty se vztahuje na zrušení cesty, zmeškání odjezdu a předčasný návrat ze závažného důvodu (např. hospitalizace, úraz), který nastane na území ČR.

Toto pojištění vás ochrání před platbou storno-poplatků cestovní kanceláři, hotelu, letecké společnosti apod. Při předčasném návratu vám pojišťovna zaplatí náklady na zpáteční cestu a také kompenzaci nevyužité dovolené.

Jaká je cena připojištění storna cesty? Cena se počítá z uvedené částky ceny vaší cesty – tu uvádíte vy při sjednávání pojištění. Níže uvádíme příklady konkrétních cen.

 • Cena pojištění storna cesty ve výši 25 tisíc Kč je: 750 Kč
 • Cena pojištění storna cesty ve výši 50 tisíc Kč je: 1500 Kč
 • Cena pojištění storna cesty ve výši 100 tisíc Kč je: 3000 Kč

Asistenční služba

K dispozici je samozřejmě také asistenční služba v českém jazyce, která funguje 24 hodin denně a obrátit se na ní lze i ohledně právního poradenství při nenadálých událostech krytých cestovním pojištěním.

Proč sjednat cestovní pojištění AXA

 • Nadstandardní limity (až do výše 500 milionů Kč)
 • Pojištění proti Covid-19 (ochrana, když onemocníte Covid-19 v zahraničí)
 • Asistence 24/7

Digitální kartička

digitální kartička axa pojištěníPo zakoupení pojištění AXA obdržíte tzv. Digitální kartičku cestovního pojištění. Digitální kartička se vám zobrazí hned po ukončení nákupu pojištění (přijde vám i e-mailem), odkud si ji můžete stáhnout do svého telefonu.

 • Není potřeba tisknout žádné dokumenty – číslo pojistné smlouvy budete mít v telefonu.
 • Na druhé straně kartičky (otočíte třemi tečkami) najdete kontaktní informace a mapu nemocnic.
 • Po ruce budete mít i informace, jak postupovat při neočekávané události v zahraničí.
 • Na kartičce najdete také rychlý odkaz pro nahlášení škody.

Cestovní pojištění do USA sjednáte online

Veškeré informace k cestovnímu pojištění AXA lze získat také na pobočce i online na oficiálních webových stránkách.

Pojištění AXA sjednáte online z pohodlí domova.

SJEDNAT POJIŠTĚNÍ S 50% SLEVOU

Nejlepší SIM karta do USA: Roaming nebo lokální SIMka?

usa sim karta

Mobil je praktickým vybavením každého cestovatele. Nejen kvůli spojení s ostatními, ale také kvůli přístupu k internetu. Při cestování v EU je to většinou jednoduché, ale co SIM karta do USA? Níže se dočtete, v jakých situacích je lepší mezinárodní roaming, eSIM nebo datová SIM karta a jaké jsou nejlepší SIM karty pro cestování.

Bude můj mobil fungovat v USA?

Před jakýmkoliv zařizováním je důležité zkontrolovat, zda má váš mobilní tarif potřebné parametry k tomu, aby v USA fungoval. Telefony v Evropě fungují na frekvencích 900 MHz a 1800 Mhz. Mobilní síť v USA používá frekvenci 1900 MHz.

Téměř všechny novější telefony zvládají obě sítě. Na jaké frekvenci váš telefon funguje si můžete zkontrolovat v návodu použití a nebo si informaci ověřit přímo u vašeho mobilního operátora. Informaci najdete také online na webu výrobce telefonu, hledejte vždy v části technické parametry a často zde najdete údaj: GSM: 900/1800/1900 MHz.

Napři. iPhone SE 2. generace má uvedeno: GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), lze jej tedy bez problému používat v USA.

Mezinárodní roaming

Pokud vám jde pouze o posílání SMS a volání z USA do ČR, můžete si zařídit roaming do USA. Podrobné informace a aktuální ceníky naleznete vždy na stránkách vašeho operátora.

Vodafone

Vodafone nabízí službu Vodafone World Roaming, kde zařadil USA do tarifní zóny 2. Za odchozí hovor dáte 30,52 Kč / min. a za příchozí 17,81 Kč / min. SMS vás vyjde na 9,68 Kč a MMS 11,50 Kč. Příchozí SMS jsou zdarma.

T-mobile

Také T-mobile zařadil USA do zóny 2. Volání z USA do ČR vyjde na 35 Kč / min a příchozí na 18 Kč / min. Posílání SMS stojí 9,60 Kč a MMS 16,60 Kč.

O2

O2 nabízí mobilní tarif Svět Basic. Odchozí hovory vycházejí na 66,55 / min. a příchozí hovory na 54,45 / min. SMS vás vyjde na 12,10 Kč a MMS na 9,60 Kč.

Na co si dát pozor před cestou?

Před cestou je důležité zjistit si všechny podmínky mezinárodního roamingu. Zodpovědět byste si měli několik základních otázek.

 • Máte aktivovaný roaming? Ověříte v online aplikaci případně dotazem na info linku vašeho operátora
 • Jak je to s platbami třetím stranám (jízdenky MHD apod.)?
 • Ceník služeb v dané destinaci?
 • Kdy přijde vyúčtování? Můžete kontrolovat proběžně a máte přístup online?
 • Jaká je infolinka vašeho operátora v cizině a máte na ní nárok zdarma?
 • Máte na SIM kartě nastavený limit pro roaming a jaký?

Datová SIM karta do USA

Pokud vám jde především o mobilní data v USA, je nejvhodnějším řešením datová SIM karta. Ta se nijak neliší od klasické SIM karty, kterou obdržíte při sjednání jakéhokoliv mobilního tarifu. S tím rozdílem, že z těchto karet zpravidla nelze volat a psát SMS zprávy.

Velkou výhodou je, že datovou SIM kartu lze sehnat ještě před odletem. Tím si zajistíte funkční internet hned po přistání, což se může velmi hodit. Nemusíte být závislí na místní WiFi, hned po příletu máte k dispozici online mapy a komunikaci bez roamingových poplatků skrze Messenger, WhatsaApp nebo třeba Skype.

Jakého zvolit operátora v USA?

Při cestování do USA je nejlepší vybírat mezi dvěma operátory – T-Mobile a AT&T. Pokud plánujete svoji dovolenou v USA trávit většinou ve městech, je v podstatě jedno, kterého z operátorů si vyberete. Co se ale týče některých národních parků a odlehlejších míst, má lepší pokrytí AT&T.

Pokud budete využívat mezinárodní roaming v USA s českou SIM kartou, lze si operátora manuálně zvolit přímo v nastavení telefonu (nejsou za to žádné dodatečné poplatky).

Jak sehnat datovou SIM kartu?

Prvním krokem je nákup SIM karty pro USA. Samotná karta se dá celkem levně koupit na eBay. Pokud se vám podaří najít výrobce, který zasílá zboží rovnou do Česka, máte vystaráno. Většinou ale posílají jen do Spojených států. V tom případě snadno vyřešíte skrze společnost Shipito, která přeposílá zásilky z USA do celého světa. Jelikož je SIM karta malá, tak vyjde poštovné i přeposlání na pár korun. Od nákupu k doručení to trvá cca 10 dní.

Aktivace datové karty

Druhým krokem by měla být aktivace karty. Ta přijde ve většině případů ve všech 3 velikostech (standardní velká, mini a micro SIM), takže se nemusíte bát, že vám nebude do telefonu pasovat. Instrukce jsou přiloženy v zásilce – stačí opsat na webu kód z karty, vybrat si plán a zaplatit. Platbu by mělo jít provést bez problémů českou platební kartou (debetní i kreditní). Základní cena tarifů bývá do 30 dolarů, záleží na objemu dat.

eSIM karta – nejlepší řešení na cestu do USA

sim karta usa signál

Další a velmi oblíbenou možností jak získat mobilní data v USA je eSIM karta. Jedná se o digitální SIM, která umožňuje si u operátora aktivovat mobilní tarif bez nutnosti použití fyzické karty. Jedná se v podstatě o virtuální SIM kartu. Velkou výhodou je, že dokáže fungovat současně s vaší původní (českou) SIM kartou. Můžete si tak nechat aktivovanou svou SIM na hovory a SMS a zakoupit si eSIM kartu pouze pro datové připojení.

Výše zobrazený obrázek ukazuje, jaké je pokrytí signálu a dat pro území USA (případně Kanady, interaktivní mapa zde).

Opět si ověřte, zda váš telefon podporuje možnost tzv. eSIM karty. Všechny novější telefony eSIM podporují a jedná se o standard pro novější modely. Např. iPhone SE 2. generace (vyrobený v roce 2020) už tuto podporu obsahuje. Seznam podporovaných telefonů najdete např. na esim2fly.

Cena volání, SMS a data v USA

esim usa cena

Ceny pro oblíbené řešení eSIM karty jsou od 19 USD do 59 USD. Tarif si cestovatelé volí obvykle v návaznosti toho, zda jedou na několikadenní, týdenní nebo 2 měsíční dovolenou.

 • 19 USD (neomezené volání, SMS v rámci USA i do Čech, data 2 GB)
 • 29 USD (neomezené volání, SMS v rámci USA i do Čech, data 6 GB)
 • 40 USD (neomezené volání, SMS v rámci USA i do Čech, data 15 GB)
 • 59 USD (neomezené volání, SMS v rámci USA i do Čech, neomezená data)

CENÍK eSIM DO USA

Jak pořídit eSIM?

Pro aktivaci virtuální SIM karty je potřeba být připojený k internetu. Proto doporučujeme zařídit vše ještě před odletem z České republiky. K nákupu eSIM můžete využít přímo stránky, které se na toto zaměřují. Zákazníci si chválí například Gophonebox.com (mobilní data v USA a Kanadě) nebo Airalo.com.

Na stránkách si zakoupíte vyhovující datový balíček, naskenujete QR kód a tím eSIM aktivujete. Časová platnost se počítá od prvního připojení v zahraničí.

Získejte eSIM kartu s plánem předplatného 19 USD/měsíčně (neomezené volání a SMS v USA, 2 GB dat). Přes náš odkaz získáte eSIM kartu zdarma (jinak za cenu 10 USD).

Nákup lokální SIM karty

Řešením může být ale také samozřejmě americká SIM karta, kterou koupíte přímo na místě.

Osvědčená je například předplacená karta AT&T Prepaid SIM, kterou seženete ve Walgreens, což je síť drogerií dostupná na každém rohu. Na výběr máte z mnoha předplacených plánů. Dobré je, že ji lze dobít přes internet českou platební kartou. A i kdyby byl problém, lze zajít na jakoukoliv pobočku a dobít kartu tam. Plusem je i fakt, že funguje také na území Kanady.

Další možností může být například karta od T-Mobile s neomezenou předplacenkou. Tu seženete na jakékoliv pobočce T-mobile a možná také ve Walgreens nebo Walmartu. Stejně tak lze zakoupit kartu AT&T přímo v jejich prodejně.

Lokální SIM kartu pořídíte ale až v USA, tedy poté co projdete letištními kontrolami, buď v obchodech přímo na letišti anebo v cílové destinaci ve městě. Pokud chcete mít signál a data už dříve, je pro vás řešení eSIM karty ideální.

Signál a data v USA

Ve většině měst od New Yorku až po Kalifornii a Las Vegas nebudete mít problém se signálem a chytáním LTE pro internet. USA je ale obrovská země a mnoho částí je neobydlených a infrastruktura zde není připravená. Zejména, když vyrazíte hlouběji do přírody některých národních parků, tak se vám bude stávat, že nebudete mít signál. Příkladem může být např. Údolí smrti. Buďte tedy opatrní na své cestě!

Životní náklady v USA. Ceny v Americe 2022

Pro cestu do USA budete potřebovat finanční rezervu, která vám zajistí nejen rezervaci letenky, dopravy, ubytování a stravy, ale také nezapomenutelné zážitky. Někteří cestovatelé dávají přednost spontánnímu cestování, sbalí batoh a vyrazí. I přesto byste si nejprve měli zjistit místní poměry a životní náklady v USA spojené s cestováním, bydlením, dopravou a zábavou, pokud plánujete vycestovat do Ameriky.

Spojené státy americké (USA) jsou velice oblíbenou destinací, kam lidé cestují za prací, vzděláním nebo poznáním. Ať už je vaším cílem jakýkoliv krátkodobý turistický pobyt anebo dlouhodobý pobyt – studium, work and holiday programy, je dobré mít připravený rozpis a plán cesty včetně finanční rezervy a znalosti životních nákladů v USA.

Jak se do Ameriky dostat

Před samotným odletem do USA musíte koupit letenku. Nejlepší nákup levné letenky do USA jsou s dostatečným předstihem, klidně i několik měsíců. Samotné cestování je poměrně snadné a rychlé, neboť USA má k dispozici přes 300 mezinárodních letišť.

Cena letenky do USA

letenky do usa

Přibližná cena zpáteční letenky do USA se pohybuje okolo 10 – 15 tisíc korun. Je-li zakoupena letenka těsně před odletem, cena se může vyšplhat mnohem výše.

Letenky do New Yorku jsou často v exkluzivní akci a pokud jste flexibilní v termínu odletu, pak se můžete dostat i na částku 6 tisíc korun za zpáteční letenku Praha New York.

Další výdaje při cestě do Ameriky

Bydlení v Americe je často sen, je s ním však spojeno mnoho vedlejších výdajů. Kromě samotných výdajů, které budete mít v Americe, čekají vás i výdaje spojené s odletem. Jedná se především o víza, ale také cestovní pojištění do USA. Pokud chcete fungovat v online světě, nesmíte si také zapomenout koupit adaptér do zásuvky.

Jaká je měna v USA

Amerika má svoji vlastní měnu – americký dolar USD.

1 USD – 23,43 Kč

Platební karty v USA

Pro placení v Americe je vhodné používat především platební kartu, debetní anebo kreditní kartu. Pokud jedete na delší dobu, cenu ovlivní také aktuálním kurz CZK – USD a případné bankovní poplatky, které uplatní vaše banky.

Vyplatí se proto používat WISE platební kartu anebo Revolut platební kartu.

Doporučujeme, mějte u sebe také hotovost, protože všude v USA nelze platit kartou.

Výběry z bankomatů v USA

Výběry z bankomatů jsou v Americe zpoplatněny, pokud budete vybírat platební kartou vydanou v České republice. Obvykle zaplatíte poplatek 100 – 300 Kč a je nutné započíst také kurz, kterým vaše banka převádí CZK na USD.

Především z důvodu pozměněného kurzu českým bank se doporučuje používat platební kartu WISE, která uplatňuje středový kurz. Ušetříte tak dost peněz. Založení WISE účtu je online a zdarma.

Jaké jsou životní náklady v Americe

Životní náklady v USA se liší podle destinace, kam se chystáte cestovat. Kromě samotného města příletu je také rozhodující také náročnost vašeho cestování, tedy jaké máte požadavky na ubytování a životní styl.

Životní poměry v USA jsou naprosto odlišné, proto není divu, že jsou celkové náklady v průměru vyšší až o 60 %.  V případě stravování v restauracích jsou ceny až o 80 % vyšší, ubytování v hotelu je dokonce až o 100 % vyšší než v ČR.

V průměru jsou výdaje v USA na hranici 85 000 korun. New York patří mezi ta dražší města, zde mohou být výdaje ještě větší. Oblíbené je také Las Vegas, Miami, Florida anebo San Francisco. Všechno to jsou ale spíše dražší města, počítejte tedy spíše s měsíčními výdaji i 100 tisíc korun.

Jak drahé je bydlení v USA

Průměrný nájem v USA se pohybuje od 35 000 Kč výše. Záleží na dané lokalitě, velikosti bytu a prioritách bydlení, které vyžadujete. V některých lokalitách se dá sehnat nájem mnohem levněji, a to i za 20 000 Kč měsíčně.

Počítejte však s tím, že se nájem prodraží o energie, které nejsou standardně zahrnuty v nájmu. Někdy se také může stát, že podmínkou pro nájem je sjednané pojištění.

Průměrné ceny domů v USA jsou přijatelné, pokud máte zajištěný příjem a kvalifikovanou práci. Za hypotéku zaplatíte často paradoxně měsíčně méně, než za nájem, jedná se průměrně o 25 – 30 tisíc Kč. Problémem u hypoték však je, že musíte mít naspořenou vysokou částku, abyste hypotéku získali. Podmínky v České republice pro získání hypotéky oproti USA jsou nesrovnatelně lepší a výhodnější. V USA většina ekonomicky výdělečných obyvatel nedosáhne na hypotéku.

Pokud jedete cestovat do USA, v motelech zaplatíte příbližně 1000 – 2000 Kč na osobu na den.

Průměrný plat v USA

Obrovské výdaje v USA na druhou stranu vyrovnávají vysoké příjmy. Průměrné platy v USA přesahují 70 000 Kč, což je více jak polovina průměrného platu v ČR.

Kolik stojí potraviny

cena potraviny jídlo v usa

V Americe je jídlo na každém kroku, a stejně jako u nás, vychází levněji jídlo, které si připravíte doma. I přesto počítejte, že měsíčně zaplatíte za potraviny průměrně 15 – 20 tisíc Kč. Výdaj můžete ovlivnit nejen nákupem surovin v supermarketu, ale především tím, zda si vaříte nebo máte pravidelné návštěvy restaurací a fast foodu. Fast food je v USA paradoxně skutečně jedno z nejlevnějších jídel, které si můžete ve městě dát.

Není ani neobvyklé si dopřát kvalitní kafe, které v přepočtu vychází na 100 – 120 Kč.

Náklady na zdravotní péči v USA

Zdravotnictví v Americe je naprosto odlišné od toho, na co je každý zvyklý v ČR. U nás každé miminko, které se narodí, dostane automaticky zdravotní pojišťovnu po matce. Zdravotní péči tak hradí pojišťovna. V USA je pojištění zcela dobrovolné, je tedy na každém, zda si jej zajistí. U žen je třeba zdravotní pojištění nezbytné, pokud se chystá otěhotnět. Samotný porod může vyjít až na 100 000 Kč.

Při dlouhodobém pobytu v USA je extrémně důležitý výběr pojišťovny, neboť pojišťovna si vyhrazuje právo, koho přijme a koho odmítne. Je všeobecně známo, že za kvalitu se platí, v tomto případě to platí dvojnásobně. Kvalita zdravotního systému je zde vyčíslena v řádech tisíců korun měsíčně.

Pro představu, v Americe je více jak polovina zdravotní péče hrazená osobou, která tuto péči potřebuje. V ČR je to přibližně 10 %. Platí se zde i za přivolanou záchrannou službu.

Cestovní pojištění do USA

Pokud jedete do USA jen cestovat na pár dnů či týdnů, bude vám stačit sjednání cestovního pojištění do Ameriky. To platí také v případě, kdy jedete do USA studovat anebo na Work and Travel program.

Cestovní pojištění do USA není nijak extrémně drahé. Doporučuje se zvolit si limit léčebných výloh vyšší než 5 milionů Kč. Úrazové připojištění určitě také oceníte.

Náklady na dopravu

Po příjezdu do USA se často jako první naučíte cesty, jak se kam dostat. Mobilní aplikace s online mapou určitě pomohou. Orientace v amerických městech je ale jednoduchá, často jsou města stavěna do čtverců a ulice jsou označovány čísly sestupně a vzestupně.

Pokud zůstáváte v Americe delší dobu, budete upředňostňovat spíše veřejnou dopravu. Turisté naopak zvolí pronájem auta. Doprava je pronajatým autem samozřejmě rychlejší, ale také dražší.

Veřejná doprava je v USA založena na metru a autobusech. Ve velkých městech však počítejte s tím, že doprava je obtížnější a komplikovanější než v Praze. Za měsíc zaplatíte v průměru nad 3 000 Kč za veřejnou dopravu, konkrétně v New Yorku se však jedná o spolehlivou veřejnou dopravu.

Náklady na auto

U půjčených vozidel se nejprve zjišťuje věk. Vozidlo bez příplatku za věk je půjčeno až od 25 let. U nižšího věku je připočítán poměrně vysoký poplatek a je účtován za každý den půjčení auta. Doložit samozřejmě musíte i řidičské oprávnění.

Průměrná cena půjčení vozidla se aktuálně pohybuje okolo jednoho tisíce korun za den. Tato cena je včetně pojištění. Ceny pronájmu automobilu se odvíjí také od lokality, kde si vozidlo půjčujete. Dále záleží, zda si auto půjčíte na letišti (obvykle dražší) anebo v centru města (obvykle levnější).

Řada autopůjčoven ukončila svoji činnost během pandemie Covid-19, a tak zbylé autopůjčovny drží cenu za pronájem poměrně vysoko.

K pronájmu auta potřebujete kreditní kartu, nikoli debetní kartu.

Náklady na benzin a naftu

Abyste se mohli s vozem pohybovat, potřebujete natankovat. Průměrně vychází měsíční výdaje za provoz vozidla přibližně na 2 000 Kč, což se aktuálně od České republiky příliš neliší.

Cena benzínu vychází okolo 5 USD na galon. 1 galon je 3,78 litru. V přepočtu to je cca 25 Kč za litr benzínu. Cena benzínu je v USA výrazně nižší než v ČR.

Náklady na studium v USA

Mít vystudovanou školu v Americe je veliká prestiž, která je celosvětově uznávaná. Na druhou stranu vás studium v USA bude stát stovky tisíc korun. Kromě školného musíte započítat i vedlejší výdaje, které se studiem souvisí – ubytování a strava. Přibližná cena za studium je v průměru od 300 – 500 tisíc korun včetně vedlejších výdajů. Odlišnost vychází od výběru školy. Stipendium získají jen ti nejlepší.

Náklady na zábavu

Do kolonky “zábava” je také třeba zahrnout i kabelovku, internet nebo paušální služby jako je Netflix a Spotify. Američané totiž toto udávají zvlášť, nepovažují jej za součást nájmu, jakožto bývá v ČR. Pokud rozpočítáte všechny položky zábavy, vychází zábava na průměrného Američana na částku přibližně 8 – 10 tisíc korun měsíčně.

Nejdražší jsou návštěvy barů a klubů, kdy zaplatíte za drinky a občerstvení majland. Pokud jste kuřák, v USA se tohoto zlozvyku hodně rychle zbavíte, až zjistíte, že za krabičku cigaret zaplatíte přibližně 3x tolik než v ČR.

Jak se připravit na cestu do USA?

Abyste si udělali vlastní rozpočet, připravte si papír a sepište si vše, co vás čeká. Začněte shrnutím, do jaké lokality se chystáte, kde budete bydlet a jak se budete přepravovat. Náklady a výdaje v USA silně ovlivní také doba, kterou strávíte v Americe. Po vypsáním bodů a vyplnění vámi připravené tabulky výdajů, můžete tyto výpočty porovnávat se skutečností v praxi.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Využijte zvýhodněné ceny cestovního pojištění a získejte 50% slevu na AXA pojištění

Posílání peněz do USA

převod peněz do USA

Ať už vyrážíte do Ameriky jako turista, či třeba za studiem nebo prací, může se vám stát, že vám na místě dojdou finanční prostředky. Co s tím? Posílání peněz do USA není v současnosti nijak složité. Máte na výběr různé možnosti podle situace.

Jak se platí v USA

Americký dolar zná každý. Je to přeci nejpoužívanější měna ve světovém obchodu. Před odletem do USA si snadno proměníte koruny na dolary v každé směnárně. Kurz kolísá kolem 21 Kč za 1 USD.

Drobné se vám budou hodit např. při drobných nákupech. Např. mince v hodnotě 25 centů, tzv. quarter, se používá jako záloha do košíků v obchodech. Nicméně, Američané platí všude kreditními kartami. Takže pokud se chystáte rozměnit v obchodě stodolarovou bankovku, můžete narazit na problém.

Možnosti posílání peněz do USA

Pokud už máte zkušenost s tím, jak poslat peníze do zahraničí, jistě víte, že samotný převod se vám může prodražit. Musíte si hlídat poplatky za převod a také nabízené směnné kurzy.

Dále by vás mělo zajímat, jak dlouho trvá převod do zahraničí. Podle služby, kterou zvolíte, může druhá strana čekat na peníze několik minut nebo i pár týdnů.

Mezi nejrozšířenější způsoby pro převod peněz do USA patří:

 • klasický zahraniční bankovní převod,
 • využití různých online služeb,
 • zasílání hotovosti pomocí WesternUnion.

Při mezinárodních obchodech se často využívají také služby devizových společností, které v tomto článku necháme stranou. Mimochodem, i když i v dnešní době je možné poslat peníze pomocí poštovní poukázky, při posílání peněz do USA u České pošty nepochodíte.

Bankovní převod do USA

Při platbě na účet v USA v dolarech není možné využít tzv. SEPA platbu. Peníze můžete poslat jen standardní platbou do zahraničí.

Posílání peněz do zahraničí skrze bankovní platby je velmi jednoduché. K odeslání příkazu můžete u většiny bank použít své internetové bankovnictví. Budete potřebovat znát úplné jméno či název příjemce, jeho přesnou adresu, číslo účtu a mezinárodní kód banky (tzv. BIC). Některé americké banky jej však nepoužívají a místo něj se zadává číslo Americké bankovní asociace, tzv. ABA routing number. Jde o mezinárodní clearingový kód, kdy banka má pro každou svou pobočku vlastní číselné označení.

Nevýhodou bankovních převodů jsou poměrně vysoké poplatky. Ty se liší podle jednotlivých bank a taky převáděné částky, většinou jsou v řádech několika stovek, můžete ale zaplatit i 1 500 Kč za jeden převod.

Některé banky dovolují odesílateli peněz, aby si vybral, kdo bude poplatky hradit. Režim SHA znamená, že příjemce i plátce hradí každý poplatky své banky. Zvolíte-li možnost OUR, budete plátce hradit poplatky za sebe i příjemce. Při jednání s americkými partnery může být zvolení možnosti OUR podmínkou obchodu. Situace, kdy hradí všechny poplatky příjemce (tzv. BEN), není v praxi běžná a většina bank ji ani neumožňuje.

Je-li prováděna platba do zahraničí, je nutné si hlídat také směnný kurz, který si stanovuje banka. Ta na něm rozhodně nechce být škodná.

Při zadání příkazu můžete standardně očekávat, že příjemce peníze obdrží třetí den po převodu. Může se však stát, že na peníze bude čekat i týden.

Posílání peněz do USA skrze online služby

Nechcete-li využít převod pomocí zahraničí bankovní platby, lze transfer provést některou z online platforem. Pro platby do USA se často využívá Wise, PayPal, Revolut či CurrencyFair. Existují ale i mnohé další. Jejich výhodou jsou často nižší poplatky než u bankovního převodu a výhodnější směnné kurzy. Převody jsou také rychlejší, někdy dokonce ještě v ten samý den.

Odradit vás může skutečnost, že některé platformy fungují pouze v angličtině. U těchto společností si musíte také založit účet a naučit se peníze posílat přes jejich internetové rozhraní. To je však často docela intuitivní. Kromě čísla účtu příjemce je nutno zadat zvláštní variabilní symbol, tzv. referenci platby.

Příklad: Posílání peněz do USA skrze účet Wise

Nejprve si online vytvoříte u společnosti Wise účet. To vám zabere několik minut. Následně zadáte částku a místo, kam ji chcete odeslat. Wise vám vypočítá, kolik vás bude převod stát a jak dlouho bude trvat.

Následně zadáte informace o plátci a příjemci a provedete svou identifikaci. Peníze jsou zasílány buď na účet Wise, který má příjemce vytvořen, nebo na jeho bankovní účet. Příjemce tedy Wise mít nemusí.

Zaplatit za převod můžete svou debetní či kreditní kartou nebo bankovním převodem.

Převod peněz do USA s WesternUnion

Každému se může stát, že se v zahraničí dostane do úzkých. Pro případy, kdy potřebujete peníze urgentně či příjemce nemůže z nějakého důvodu disponovat se svým bankovním účtem, lze využít služeb Western Union.

Služby Western Union najdete na vybraných pobočkách České pošty. V USA najdete pobočky všude možně např. v trafikách či obchodech.

Převod můžete uskutečnit osobně v hotovosti na pobočce, případně online. V řádu několika minut budou pak připraveny k vyzvednutí na pobočce v USA. Podmínkou je, že příjemce zná kontrolní číslo pro vyzvednutí částky. Peníze je možné převést i na účet příjemce, případně na jeho mobilní telefon.

Daní za rychlost jsou vysoké poplatky, kdy můžete zaplatit i přes tisíc korun. Pro svou rychlost a relativní anonymitu je WesternUnion využívána nejrůznějšími podvodníky pro vylákání peněz. Dejte si proto pozor a peníze tímto způsobem zasílejte jen lidem, které znáte.

Převod peněz z USA do ČR

Pokud potřebujete zaslat peníze z Ameriky do Česka, můžete postupovat obdobně – tedy využít bankovní převod, zaslat hotovost skrze WesternUnion, anebo využít Wise či obdobnou online službu. Internetové platformy vycházejí většinou nejvýhodněji a rozhodně je můžeme doporučit, zejména pokud posíláte peníze častěji.

Založení společnosti v USA

založení společnosti v USA
založení společnosti v USA

Podnikat lze dnes prakticky na jakémkoliv místě světa. Založení firmy v zahraničí není ničím výjimečným ani příliš složitým. Tak proč to nezkusit právě v USA. V zemi, kde zakládání společností není nic neobvyklého, a kde firmu můžete založit, aniž byste byli jejím rezidentem.

Podmínky pro založení společnosti v USA

Podmínky založení se liší podle toho, jaký stát si vyberete. Velmi oblíbenými a hojně využívanými státy pro offshore podnikání jsou například Delaware, Nevada, Arkansass nebo Oregon.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ firmy a stát založení, zpravidla vždy budete potřebovat informace o zakladateli či zakladatelích. V případě, že se jedná o fyzickou osobu, je nutné si připravit:

 • kopii mezinárodního cestovního pasu, pro jistotu i dalšího dokladu totožnosti,
 • své jméno, příjmení, datum a místo narození,
 • adresu trvalého bydliště.

Pokud firmu zakládáte jako osoba právnická, je k těmto náležitostem ještě potřeba přidat různé dokumenty o firmě. Ty obsahují například stanovy nebo zápisy ze schůzí.

Dále je vždy nutné poskytnout název společnosti a předmět jejího podnikání. Asi nemusíme připomínat, že všechny dokumenty musí být přeloženy do angličtiny a úředně ověřeny. Nezbytnou je také americká adresa firmy. Tedy místo, kam vám může chodit pošta. Pokud se v Americe zrovna nenacházíte, je nejlepší využít třeba virtuální kancelář.

Podmínkou je také otevření amerického bankovního účtu. Ten si můžete nechat otevřít ve chvíli, kdy obdržíte IEN. Tedy číslo vaší firmy. To je obdobné jako naše české IČ.

Při založení stojí za zvážení využití agentů. Ti si sice účtují poplatky, nicméně vám odpadne spousta starostí a rovnou budete vědět, co při zakládání firmy bude potřeba.

Druhy firem v Americe

Pokud váháte, jaký druh firmy v Americe založit, pak stojí za zvážení ty nejčastější a nejjednodušší možnosti. Asi nejznámější firmy v USA, které si cizinec může založit, jsou společnosti LLC nebo INC. Každá z nich má své výhody i nevýhody.

INC korporace

INC společnost, která je podobná české akciové společnosti, přináší pro podnikatele hned několik výhod. Nejenže je to forma společnosti, která se může pyšnit vysokou prestiží i seriózností. Přináší také několik možností svého využití. Se společností INC můžete podnikat, vlastnit nemovitosti či držet akcie a obchodní podíly. Své využití nalezne tato společnost také v holdingu.

Založení INC korporace trvá pár dní až několik měsíců. Za akcionáře i ředitele INC je považován ten, kdo o založení požádal. Je ale možné využít takzvaného jmenovaného akcionáře i ředitele. Díky tomu tak zakladatel nebude figurovat na žádných dokladech ani v obchodním rejstříku. Dostane se tak do úplné anonymity.

Povinností při zakládání je stanovení alespoň jednoho ředitele, akcionáře a sekretáře. Těmi vždy musí být fyzická osoba. Výjimkou je ředitel, který, v určitých případech může být i právnickou osobou. To platí ale pouze ve chvíli, kdy se zároveň objevuje i jiný ředitel jako fyzická osoba.

LLC společnost

Nejjednodušší variantou pro ty, kdo nejsou americkými rezidenty, je společnost LLC. Limited Liability Company je možné založit například ve státě Delaware. Založit si ji může jedna nebo více jak fyzických, tak také právnických osob. Ředitel firmy může být zároveň také majitelem. Lze využít i takzvaného nominee ředitele nebo majitele Zakladatel firmy tak oficiálně nemusí nikde figurovat.

LLC společnosti nemají povinnost vést účetnictví a následně jej předkládat. Zároveň jsou vedeny jako osobní společnosti. Společníci tak neručí za jejich závazky. Další výhodou je, že není stanovena žádná minimální výše základního kapitálu.

Pokud si zřídíte LLC ve státě Delaware, standardně zaplatíte 90 amerických dolarů.

Převod peněz do USA

transferwise převod peněz

Zahraniční posílání peněz do USA je vhodné řešit skrze Transferwise, který je levnější než posílání peněz přes banky. Jedná se o P2P posílání peněz, díky kterému se vyhnete vysokým bankovním poplatkům za zahraniční převody.

Offshore firma a daně

I firma v USA může být pro podnikatele daňový ráj. Je to především proto, že mezi Amerikou a Českou republikou platí zákaz dvojího zdanění. Ohromnou výhodou tedy je, že pokud si v Americe zřídíte offshore firmu, pak se vás, jako zahraničního podnikatele, netýká žádné placení daní z příjmů. Licenční poplatky či dividendy jsou pak zdaňovány 30% daňovou sazbou.

Bankovní účet v USA

bankovní účet v USA

Plánujete ve Spojených státech amerických strávit delší čas např. jako au-pair, ale nemáte žádné zkušenosti se založením bankovního účtu v USA? Díky založení konta v USA se totiž můžete vyhnout zbytečným poplatkům při placení či při výběru hotovosti z bankomatů evropskou platební kartou. Při dlouhodobějším pobytu  je opravdu velmi výhodné založit si bankovní účet v USA a čerpat všechny jeho výhody a benefity. Anebo potřebujete založit bankovní účet v USA z pracovních důvodů či z důvodu založení společnosti?

Výběr banky pro založení účtu

Samotné založení účtu není opravdu nic složitého. Stačí, abyste mu věnovali trochu času. Samozřejmostí v dnešní době je také možnost založit si účet online, pokud ale se zakládáním nemáte žádné zkušenosti, pak je lepší vše vyřídit osobně.

V Americe se nachází velké množství bank, které mohou mít pobočky po všech státech, mezi takové patří třeba National Bank nebo Citi. Najdou se ale i takové, jejichž základny se nacházejí pouze v jednom městě, nebo jednom státě, takovou bankou je třeba Regional Banks.

Je jen na vašem zvážení, kterou z bank si vyberete. Nezapomínejte ale na to, že čím míň poboček banka má, tím má i méně bankomatů. Za výběr z bankomatů v zahraničí vám bude účtovat často ne malý poplatek. Proto výběr banky zvažte, abyste zbytečně nemuseli platit za každý výběr hotovosti.

Dva typy bankovních účtů

Bankovní účet budete potřebovat v případě, kdy do USA odjíždíte na studentská víza, Work and Travel program anebo pokud budete chtít podnikat a založit společnost v USA. Americké banky zpravidla nabízí dva typy bankovních účtů.

Checking Account

Klasický bankovní účet s jednou debetní kartou a internetovým bankovnictvím v ceně je takzvaný Checking Account. Ten se vyplatí založit, pokud chcete využívat účet k přijímání peněz a placení například svých nákupů. Je možné zařídit si také kreditní kartu, nicméně zde se již jedná o nutnost úhrady dalších poplatků. Zpravidla platí, že pokud chcete účet a kartu využívat pouze na příjem peněz, například od zaměstnavatele, a úhradu svých obvyklých nákladů, pak vám stačí pouze karta debetní.

Saving Account

Ke spoření se pak hodí druhý typ bankovního účtu, tzv. Saving Account. Ten je srovnatelný s naším spořícím účtem. Peníze, které na účet uložíte, se vám úročí vyšší úrokovou sazbou a nemůžete je využít okamžitě. Nejdříve si je musíte převést na běžný účet.

Jak si založit bankovní účet v USA

Založení bankovního účtu v USA bylo dříve podmíněno požadavkem SSN, museli jsme mít přidělené číslo sociálního pojištění. Pokud budete číst na internetu o nutností mít SSN číslo pro založení bankovního účtu v Americe, není to aktuální. SSN není dnes už nutné.

SSN, číslo sociálního pojištění

SSN je číslo sociálního pojištění, ke kterému se ale zpočátku nedostanete tak snadno. Naštěstí již banky upustily od nutnosti tohoto čísla při zakládání bankovního účtu.

Podmínky pro založení bankovního účtu

V dnešní době vám pro založení bankovního účtu v USA postačí pouze cestovní pas a další doklad na ověření totožnosti. Předložit můžete například občanský nebo řidičský průkaz.

Vždy si pro jistotu připravte také všechny informace o vašem vízu do USA. Tyto doklady sice nejsou povinností, ale nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

Měli byste také předložit doklad s důkazem, že opravdu bydlíte v USA na adrese, kterou udáváte, a kam vám bude posléze zaslána debetní či kreditní karta. Předložit můžete například smlouvu o pronájmu nebo obálku s dopisem, na kterém je uvedeno vaše jméno a americká adresa.

Většina bank při založení účtu vyžaduje také minimální vklad, který musí být při zakládání na účet vložen. Ten vám bude při zrušení účtu vždy navrácen. Minimální vklady nejsou vysoké, počítejte v řádku desítek dolarů.

Založení bankovního účtu v USA online

Některé banky umožňují založit si bankovní účet online. Pokud jste v tomto nováčkem, pak je samozřejmě lepší dojít si účet založit osobně. Na pobočce banky strávíte maximálně hodinu času a budete mít jistotu, že je vše provedeno správně.

Po založení bankovního účtu online vám pak do několika dnů, zpravidla do jednoho či dvou týdnů, přijde vaše debetní karta.

Výhodnější bankovní účty v USA pro studenty

Pokud v USA studujete a chcete si založit bankovní účet, pak se nejdříve zeptejte ve své škole, zda nemá partnerskou banku, u které byste si výhodnější účet mohli založit. V takovém případě vám pak ve škole poskytnou všechny důležité informace a podrobnosti, které byste o dané bance a jejich podmínkách měli vědět.

Obecně platí, že většina amerických bank poskytuje zvýhodněné bankovní studentské účty. Nicméně je třeba dávat si pozor na jejich podmínky. Vedení i zakládání je většinou sice zdarma, často se ale objevují různé kličky a podmínky, které je třeba si promyslet.

Typickou podmínkou je podmínka banky Bank of America, zde například musíte na účtu udržet minimální zůstatek. Jiné banky pak vyžadují například pravidelný měsíční příjem peněz v hodnotě vyšší než 300$. U některých bank se naopak můžeme setkat s výhodnou nabídkou cashback, která určitě stojí za zvážení.

Šeky v Americe

Bankovní účet a šeky v USA mají dlouholetou tradici. Aniž byste museli mít americký bankovní účet, můžete se setkat s tím, že vám někdo vystaví šek. Na vás již pak pouze je zajít do příslušné banky, a pokud má vydávající šeku na účtu dostatek peněz, bez prodlení je na přepážce obdržíte. U některých bank se může stát, že po vás bude vyžadován poplatek, kterému se můžete vyhnout, pokud sami vlastníte nějaký bankovní účet v Americe.

Převod peněz z USA do ČR

transferwise převod peněz

Posílání peněz z USA do ČR anebo do jiného státu je dnes mnohem snazší a hlavně levnější. Standardní převody, které dříve byly možné jen v bance jsou nyní možné provést skrze speciální služby. Vše online, bezpečně, s lepšími kurzy a menšími poplatky.

Nejznámější a nejvíce osvědčenou službou pro mezinárodní převody peněz se stala aplikace Transferwise. Tu využijete pro převod peněz z USA do ČR, ale i opačně když potřebujete poslat peníze z ČR do USA.

Jak zrušit bankovní účet v USA

Zrušení bankovního účtu není nic složitého. Dokonce se nemusíte ani dostavit osobně na pobočku. Většina amerických bank nabízí zrušení účtu online po vyplnění příslušného formuláře. Popřípadě stačí, abyste si zavolali na infolinku banky. Pokud na účtu máte nějaký zůstatek, pak je nejjednodušší cestou zrušit účet na pobočce, kde vám automaticky vrátí peníze v hotovosti.

Pokud rušíte bankovní účet v USA a nemůžete si peníze vyzvednou osobně v hotovosti, nechte si je vyplatit pomocí Transferwise. Založíte si online účet a následně si necháte peníze poslat na váš Transferwise účet, odkud snadno peníze převedete třeba na český účet (velmi výhodně a se středovým kurzem).

Ještě stále se můžeme setkat s nutností uhradit určitý poplatek za zrušení, nicméně se to v dnešní době již prakticky vůbec neděje. Konkrétní podmínky ukončení má každá banka vepsány ve smlouvě, kterou klient podepisuje při zakládání účtu. Často je doporučeno provádět zrušení na pobočce. Ani zrušení účtu u Bank of America není výjimkou. Vždy je nejlepším způsobem vše vyřídit osobně.

Nantucket

nantucket

Maličký ostrov Nantucket {nentaket}, Američany také známý také jako “Malá šedá dáma moře” (podle filmu z roku 1940), patří ke státu Massachusetts na východním pobřeží USA. Pro svou velikost, polohu, omezené množství zajímavých míst a hlavně ceny, je tento ostrov mezi turisty prakticky neznámý. Možná také proto je oblíbený mezi mnoha americkými celebritami a slavnými osobnostmi, které ví, že má mnoho co nabídnout.

Poloha ostrova

Nantucket, velikostí srovnatelný k ostrovu Malta, leží zhruba 50 mil od jižní časti Massachusetts, tzv. Cape Cod {kejp kot}. Společně s ostrovy Tuckernuck a Muskeget tvoří město Nantucket. Od jeho polohy bylo také odvozen název Nantucket. Dá se volně přeložit jako “uprostřed vody” nebo také jako “daleký ostrov/země”.

Jak se na ostrov dostat

Pro turisty a místní obyvatele, kteří se chtějí dostat z/na ostrov jezdí pravidelně 2 druhy trajektů. Pomalejší, větší a levnější trajekty, kterým trvá cesta 2 hodiny a 15 min, a potom menší, rychlejší a dražší trajekty, které plují zhruba hodinu. Oba druhy vyplouvají z přístavního města Hyannis. K městečku Hyannis se lze z hlavního města Bostonu dostat jak autem za zhruba 2 hodiny, tak také autobusem a vlakem.

Stručná historie

Francouzští kolonisté, kteří připlouvali ke břehům Massachusetts si Nantucket nějakou dobu vůbec nevšímali, a více se zajímali o vedlejší, a mnohem větší, ostrov Martha´s Vineyard {martas vynjárd}. Obyvatelé Nantucket, kmen Wampanoag, si tak žili v poklidu a z vlastních přírodních zdrojů až do roku 1641. Poté byl ostrov prodán anglickému guvernérovi, pod jehož správou byl ostrov až do roku 1659.

V tomto roce se guvernér Mayhew rozhodl část svého podílu na Nantucket prodat skupině podnikatelů, a to za 30 britských liber a 2 bobří klobouky. Okamžitě po prodeji se na Nantucket začali sjíždět rybáři, kteří dále rozvíjeli velkolov velryb a tím i rybářský průmysl soustředěný hlavně kolem lovu plejtvákovce šedého. Nantucket se tak okamžitě stal známým rybářským místem a velrybářským kapitálem celého světa po dobu zhruba 150 let. 

Bohužel sláva a blahobyt nevydržely na Nantucket věčně. Po rozvoji rybářství a přístavů ve městech v pevninském Massachusetts, začala poptávka po dovozu z Nantucket slábnout. Vše se na ostrově prakticky zhroutilo v roce 1846, v době “Velkého Ohně”, který se šířil pomocí všudypřítomného rybího vosku a dřeva Zničil více než 300 budov na 40 akrech. Velká většina místních obyvatel zůstala bez domova a přestěhovala se zpět na pevninu.

Touhle dobou už bylo v Kalifornii objeveno zlato a mnoho Nantucket mužů odjelo za štěstím a “rychlým bohatstvím” na západ. Více než 300 mužů také odešlo válčit do Občanské války, a mnoho se jich nevrátilo. Počet obyvatel v letech 1840 – 1887 na ostrově klesnul z původních cca 10,000 na pouhé 4,000.

Co Nantucket zachránilo, byl opětovný návrat turistů a stavařů, kteří se pustili do renovace původních budov do jejich originálního vzhledu. Malé hostince a noclehy začaly vybíhat na každém rohu a bohatí bostonští návštěvníci se začali hrnout hned po občanské válce. Od té doby žije Nantucket převážně z turismu, s návštěvností zhruba 400,000 turistů ročně.

Zajímavosti

Závody “Figawi” [f´gaui]

Každoroční legendární závody plachetnic neomylně patří k nejoblíbenějším letním tradicím celého severo-východního pobřeží. Tento proslulý 3denní závod bude v roce 2021 slavit již 50. výročí od založení a nepochybně se těší stejnému úspěchu jako při svých začátcích.

Historie Figawi je zábavná jako závod samotný: jednoho květnového dne ve městě Hyannis se sešli tři kamarádi u piva, Bob Horan, Joe Horan, a Bob Luby, a nemohli se dohodnout, který z nich je lepší jachtař a čí plachetnice je nejrychlejší. Po dlouhém dohadování se všichni rozhodli své dovednosti předvést v akci. Po chvíli jachtaření a závodění se ale v husté mlze ztratili, načeš se jeden z nich zeptal “Where the f§§k are we?” (Kde to sakra jsme?), což při velké dávce Cape Cod přízvuku zní jako Figawi. 

Po tom, co všichni tři bezpečně dopluli do přístavu, se rozhodli, že onen závod budou rok co rok opakovat během vzpomínkového (Memorial) víkendu, kdy si Američané připomínají oběti dosavadních válek. Netrvalo dlouho a Figawi si oblíbili jako Američané, tak milovníci jachet celosvětově. Každoročně se tu tak sejde přes 200 plachetnic a přes 3 000 námořníků a návštěvníků, a závodí se z Cape Codského Hyannis až na ostrov Nantucket. 

Pro potencionální návštěvníky je ale třeba podotknout, že ubytování a dopravu je nutno zařizovat i více než 6 měsíců dopředu vzhledem k omezenému počtu hotelů a ubytoven.

nantucket boat

Pláže

Velká většina turistů navštěvuje každoročně Nantucket už jen pro své pláže, které obklopují prakticky celý ostrov. Nantucket má 9 veřejných pláží a každý si přijde na své. Children´s Beach a Jetties na severu s mělkou a dlouhou pláží je ideální pro rodiny s dětmi. Cisco a Surfside na jihu pro milovníky surfování. Nobadeer pro ty, co mají chuť se přidat k místním a párty. 

Většina západního konce ostrova je lemovaná písčitými útesy, které jsou veřejnosti nedostupné z důvodů eroze. Nantucket se tak postupně potápí do moře a není nic zvláštního pro místní majitele domů si zvednout dům ze základů a posunout ho dále od útesů.

Muzeum velryb

Jako bývalá rybářská velmoc je Nantucket stále hrdý na své objevy a vynálezy z dob odchytu velryb. Proto na ostrově může návštěvník najít i muzeum na počest této aktivity. Najde zde více než tisíc kusů umění s velrybí tematikou, artefaktů a pokladů, vystavených v 9 galeriích. Návštěvník zde najde kostru 14 metrů dlouhého vorvaně, obrovskou Fresnelovu čočku a historickou továrnu na svíčky z roku 1847.

Majáky

Pokud se člověk rozhodne jet ochutnat mořské plody a navštívit muzeum velryb na Nantucket, nesmí zapomenout ani na fotku u jednoho ze 3 historických, ale stále funkčních, majáků. Brant Point je nejblíže k centru města. Je to také první maják, který jde vidět při příjezdu trajektem.

Pro ty, co se ale vyhýbají davům a chtějí i trošku toho ostrovního dobrodružství, je tu potom maják Great Point. Leží uprostřed rozlehlé pláže na nejvýchodnějším a nejsevernějším konci Nantucketu. Třetí maják, Sankaty je nejmenší, ale za to se může chlubit svou typickou bílo-červenou malbou.

Jídlo a pití v Nantucketu

Nantucket se může chlubit nejednou skvělou restaurací a jídelnou. Ať už jde o ryby, krevety nebo exotické ústřice, vše je čerstvé a uloveno v okolí. Místní oblíbenci jsou hlavně humři a škeble, které si může návštěvník sám na podzim i vylovit (samozřejmě je třeba koupit licenci). Nejznámějšími pokrmy jsou tu “Surf and turf” (kombinace mořských plodů a tmavého masa, jako například hovězí steak), Lobster Chowder (krémová polévka s humrem) a britské Fish and Chips. 

Po dobrém obědě se pak turista může přesunout do místní pivnice Cisco, která se pyšní mnoha druhy piva, vína a likéru, a také třemi bary a venkovním posezením.

Architektura

Všechny budovy na Nantucket, nové i starší, jsou pod přísným dohledem místních autorit a musí vypadat naprosto stejně. Návštěvníci se tak mohou těšit na domy ve stylu “Cottage”, s typickými šedými šindelovými obklady, připomínající rybí šupiny. Domy jsou jedno- a dvou-patrové s bílými okny. Nechybí ani všudypřítomná americká vlajka, nebo alespoň venkovní ozdoby v barvách vlajky.  

Celebrity

Jak už bylo zmíněno, Nantucket je oblíbeným únikovým místem pro americké celebrity. V roce 2016 ostrov naštívila Kourtney Kardashian s rodinou a bývalým manželem Scottem Disickem. Pronajali si dům přes stránku Airbnb v hodnotě $ 50 milionů.

Mezi celebrity, které lze na Nantucket spatřit patří Amy Poehler (film “Ségry”), Joe Biden (americký politik), Ben Stiller (“Zoolander”), James Franco (“Zrození planety opic”), Drew Barrymore (“50x a stále poprvé”) a Jenna Dewan (“Let´s dance”).

Málokdo také ví, že Nantucket je rodištěm mladé americké zpěvačky Meghan Trainor, která na ostrově vyrostla a jejíž rodiče na Nantucket stále vlastní klenotnictví.

Colorado

Colorado

Colorado je stát nacházející se v centrální částí Spojených států a je známý hlavně pro krásnou krajinu, hory a s tím spojené outdoorové sporty. Se svou rozlohou 269 837 km² populace Colorada činí přes 5,5 milionu lidí.

Základní informace o Coloradu

Hlavním i největším městem Colorada je Denver s 680 000 obyvateli. Dalšími velkými a oblíbenými městy jsou Colorado Springs, Aurora, Fort Collins nebo Lakewood.

Colorado hraničí se 6 sousedními státy. Na severu hraničí se státem Wyoming, na západě s Utahem, na jihu s Novým Mexikem, na jihovýchodě s Oklahomou, na východě s Kansasem a severovýchodě s Nebraskou.

Nejvyšší vrchol státu je hora Mount Elbert.

Stát Colorado má také úspěšné sportovní týmy, jako jsou například Denver Broncos (NFL), Colorado Rockies (MLB), nebo Denver Nuggets (NBA). 

Colorado je státem čtyř rohů. Takové je označení pro čtyři navzájem sousední státy USA, kterými jsou Colorado, Nové Mexiko, Arizona a Utah. Hranice těchto států, které navzájem vytvářejí podobu čtverce, se setkávají v jediném bodě zvaném “Four corners”. Člověk tak na tomto místě může být ve čtyřech státech zároveň.

four corners

Historie Colorada

Historie státu Colorado sahá do počátku 18. století, kdy se sem dostali první evropští průzkumníci. Území se stalo součástí Nového Španělska a od roku 1821 patřilo Mexiku.

Spojené státy oblast získaly v roce 1848, na základě výsledku mexicko-americké války. V 50. letech 19. století vznikla na tomto území první osídlení a později tu také vypukla zlatá horečka.

Až teprve roku 1861 vzniklo Coloradské teritorium pojmenováno po stejnojmenné řece Colorado, která tu pramení. V roce 1876 se pak Colorado oficiálně stalo 38. státem USA.

Příroda v Coloradu

V Coloradu najdete spoustu divokých zvířat a nejtypičtější pro tento stát jsou bizoni. Colorado se snaží bizony chránit a zachovat. Je také domovem několika přírodních rezervací pro tento druh, ale i pro jiná zvířata.

Dále se tu vyskytují horské kozy, losi, černí medvědi, nebo pumy zvané “mountain lions.” Zajímavostí v Coloradu jsou také divoké koně. Je tu jedna ze 3 oblastí v USA, které jsou speciálně určené k ochraně divokých koní.

Velkou a velmi oblíbenou částí unikátní přírody je právě pohoří Rocky Mountains, neboli Skalnaté hory. Příroda je tu opravdu rozmanitá a najdete tu nespočet hiků a příležitostí k letním i zimním outdoorovým sportům.

Z 91 vrcholů USA, které přesahují 14 000 stop, je jich 56 právě v Coloradu. Výsledkem kombinace více než 300 slunečných dní v roce a popularity outdoorových aktivit je, že v Coloradu žije zdravá a aktivní populace.

Počasí v Coloradu

Hory Colorada ovlivňují také zdejší klima. Kombinace nadmořské výšky a kontinentální vnitřní geografie vede k chladnému, suchému a osvěžujícímu klimatu a příjemnému počasí. Od konce října do konce dubna jsou tu nízké teploty, sněhové srážky a výjimkou nejsou ani sněhové bouře.

Teploty mohou spadnout až k -25 °, mohou se ale v různých částech státu lišit, a to hlavně klesáním nadmořské výšky. Průměrné letní teploty se v Coloradu pohybují mezi 25 °C a 35 °C. 

Co navštívit v Coloradu

Pokud plánujete aktivní dovolenou v USA, pak bude Colorado ta správná volba. V létě sem jezdí outdooroví nadšenci za horolezectvím, cyklistikou, nebo si užít nějaké z mnoha nádherných hiků. V zimě je Colorado u američanů velmi oblíbené pro svá lyžařská střediska.

Zajímavosti a národní parky

Rocky Mountains National Park 

Tento národní park najdete v severní části státu mezi městy Estes Park a Grand Lake. Uvidíte tu různé druhy krajin, zvířat i rostlin, ale také řeku Colorado, kdy část parku, ve kterém řeka pramení, je považována za Světovou biosferickou rezervaci.

Mesa Verde National Park 

Národní park nacházející se v jihozápadním Coloradu je mimo jiné také světovým dědictvím. Tento park totiž chrání starobylé útesy Puebloan, a je tak ideální zastávkou pro milovníky přírody a historie.

Great Sand Dunes National Park

Národní park a přírodní rezervace, který se nachází v údolí San Luis Valley v pohoří Sangre de Cristo. Zde najdete ty největší písečné duny v severní Americe. Užijte si zde hiky, jízdu na kole, jízdu na koni, nebo sáňkování v písečných dunách. Také se tu nachází Zapata Ranch, kde můžete vidět tisíce bizonů.

Black Canyon 

Unikátní kaňon, který najdete v Národním parku Gunnison, byl vytvořen řekou Gunnisin před 2 miliony let. Dnes je to nádherný přírodní úkaz.

Hanging Lake 

Národní přírodní památka v podobě krásné přírody a jezera, které se nachází v kaňonu Glenwood. Dojdete k němu 1,2 mílovým hikem po Hanging Lake Trail. Nezapomeňte si předem koupit permit.

Garden of the Gods 

Národní přírodní památka, park Garden of the Gods, najdete v oblasti Colorado Springs. Na nádherné pískovcové útvary se sem jezdí dívat cestovatelé z celého světa.

Když inspektoři z Denveru tento přírodní úkaz objevili, prohlásili toto místo za “Zahradu pro bohy”. Dozvíte se tu mnohé o historii i geografii parku a můžete se tu vydat na hike.

Red Rocks Park 

Park ve výšce téměř 2000 m. nad mořem, kde se velké planiny setkávají se skalistými horami. Rozmanité prostředí, krásná příroda, divoká zvířata a výhledy. Mimo jiné tu uvidíte i geologický fenomén v podobě jediného přirozeně se vyskytujícího amfiteátru na světě Red Rocks Amphitheatre.

Toltec Scenic Railroad 

Scénická železniční trať, ze které se vám naskytnou krásné výhledy na zdejší krajinu, začíná ve městě Antonito v Coloradu a vede až do Nového Mexika. Po trase budete projíždět populárními místy, jako je například Rio Grande, nebo Carson National Forest.

Města

 • Denver
 • Boulder
 • Colorado Springs
 • Grand Junction
 • Breckenridge

Lyžařská střediska

 • Aspen
 • Vail
 • Park Range
 • Steamboat Springs
 • Crested Butte
 • Telluride

Cestovní pojištění do USA

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Před odjezdem na dovolenou do Colorada si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!

Jezero Tahoe

Jezero Tahoe

Jezeru Tahoe, které fascinuje cestovatele z celého světa, je přezdíváno také jako “klenot mezi horami”. Je to rozhodně jedna z nejpopulárnějších zastávek na západním pobřeží Ameriky. Výhled na průzračnou vodu jezera a pohoří Sierra Nevada vás jistě okouzlí.

Základní informace o jezeru Tahoe

Lake Tahoe se nachází na hranicích Kalifornie a Nevady v pohoří Sierra Nevada v nadmořské výšce 1897 metrů. Jezero Tahoe je mnohými považováno nejkrásnější jezero v USA. Je také jedno z nejčistších jezer v USA, a to díky jeho průzračné vodě.

Jezero Tahoe je také jedním z největších horských jezer v Severní Americe. S 500 metry hloubky je druhé nejhlubší jezero v USA. Je dlouhé 35 km a v nejširším bodě 19 km. Pro srovnání, jezero je velké tak, že množství vody, které se z něj denně odpařuje, by pokrylo potřebu vody lidí velkoměsta, jako je například Los Angeles.

Lake Tahoe láká turisty z celého světa. A to hlavně kvůli vodním sportům, turistickým stezkám a hikům. Může to být jedna ze zastávek na roadtripu po západním pobřeží, nebo několikadenní dovolená v nádherné přírodě.

Lake Tahoe National Forest

Kolem samotného jezera se rozkládá Národní park Tahoe. Park nabízí možnosti kempování, ale i dalších aktivit, jako je jízda na koni, rybaření, horolezectví i zimní sporty. Park Lake Tahoe National Forest je známý pro své vynikající podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování.

Při návštěvě, obzvlášť pokud se zde chystáte kempovat, budete potřebovat permity na jednotlivé aktivity, hiky, ale i na to, abyste si mohli v kempu rozdělat oheň. Permity jsou tu potřeba téměř po celý rok. Je tu jen pár dní vyjímek, kdy jdou tak zvané “free-fee days”, které najdete na oficiálních stránkách parku.

Oblast národního parku je díky zeměpisné poloze, vlhkým chladným zimám a suchým létům jednou z nejproduktivnějších lesních půd v USA. Najdeme tu spoustu druhů dřevin, mezi které patří například Borovice Ponderosa, Borovice Jeffrey, Jedle Bílá nebo Sekvoje Obří.

jezero tahoe park

Historie jezera Tahoe

Počátky jezera Tahoe sahají 25 milionů let do minulosti, kdy pohoří a později jezero vznikalo formováním zemské kůry, sopečnou činností a vlivem ledovců. Vznik jezera poté značně ovlivnila také poslední doba ledová a ledovce před méně než milionem let. Ledovce formovaly krajinu a vyřezávaly hluboká údolí.

Údolí, které se později stalo kotlinou Tahoe, klesalo mezi dvěma vrcholy, přičemž hory na obou stranách stoupaly. Voda pak zaplnila tuto kotlinu, tedy dnešní jezero. Jméno Tahoe vzniklo jednoduše, slovo podobné výrazu Tahoe totiž v jazyce původních obyvatelů znamenalo právě jezero.

Město Tahoe

Tahoe je krásné malebné horské městečko, které si určitě zamilujete. Najdete tu možnosti ubytování, obchůdky, restaurace, ale i galerii umění a mnoho sportovních aktivit. Kombinace hor a průzračného jezera tvoří ve městě krásnou atmosféru, která ve vás určitě zanechá skvělý dojem.

Ubytování

Ubytování přímo ve městě nebude nejlevnější, ale pokud si jezero Tahoe chcete užít se vším všudy, je tu mnoho možností ubytování, jak v motelech, tak v lepších hotelech, které najdete například na Booking.com. Ceny na noc pro 2 osoby začínají na 3000 Kč.

Je tu také několik kempů, ve kterých můžete přespat. Jedny z těch nejoblíbenějších jsou City of Lake Tahoe Campground, William Kent Campground nebo Meeks Bay Campground. Ceny v kempech se pohybují od $35 do $80 za noc. 

Záleží, jestli budete chtít stanovat, pronajmout si chatku, ale také jestli sem pojedete v sezóně, nebo mimo sezónu. Sezóna, tak zvaná Peak season jsou letní měsíce, kdy se ceny za kempy zvedají. Můžete ale využít i jeden z free kempů, jako je například Luther Pass Campground. 

Aktivity

Lanovka Heavenly Mountain

Lanovka v lyžařském Heavenly resort středisku nefunguje jen v zimě, ale je oblíbená i v letních měsících. Cena je okolo $50 na osobu.

Hiky

Oblast v okolí Lake Tahoe je známá právě pro nádherné hiky a výhledy. Využijte lanovky a vychutnejte si nádhernou podívanou. Jsou tu 2 hlavní vrcholky Mt. Rose a Mt. Tallac, ze kterých si pak najdete ten svůj hike.

Sierra Cloud plavba

Plavby katamaránem jsou na jezeru Tahoe také velmi oblíbený způsob, jak toto místo vidět z jiné perspektivy. Dvouhodinová jízda začíná ve vesnici Incline a cen je $100 za dospělého, $40 za dítě.

Jet skiing

Vodní lyže, ale i další adrenalinové sporty, jako je například Parasailing, jsou velmi oblébené na tomto jezeře. Tyto sporty jsou dostupné na několika místech u jezera.

Kajak

Kajak je další oblíbenou možností, jak poznat jezero Tahoe. Oblíbená vyjížďka je 6 mílí dlouhá  z Cave Rock do Nevada Beach, nebo na jediný ostrov v jezeře Fannette v Emerald Bay.

Paddleboard

Jedna z velmi oblíbených sportovních aktivit na jezeře. Půjčte si paddleboard a dopřejte si chvilku klidu.

Rafting

V kategorii vodních sportů a aktivit u jezera Tahoe jsou oblíbené i rafty na řece Truckee. Tento 2-3 hodinový zážitek nabízí tradiční rodinná firma Truckee River Rafting. Cena je $55 za dospělého a $35 za dítě.

Vodopády

K nádherným vodopádům Eagle falls dojdete příjemným mílovým hikem na Emerald Bay. V okolí South Lake Tahoe jsou potom Horsetail Falls.

Zámek Vikingsholm

Zámek, který je považován za vzácné mistrovské dílo skandinávské architektury. Můžete si prohlédnout zámek i vzácné skandinávské starožitnosti.

10 nejhezčích pláží v okolí jezera Tahoe

 • Chimney Beach
 • Kiva Beach
 • Pope Beach
 • Commons Beach
 • Baldwin Beach
 • Moon Dune Beach
 • Kings Beach State Recreation Area
 • Vikingsholm Beach
 • Lester Beach
 • Sand Harbor Beach

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!

Prezidenti USA

Prezidenti USA

Od prvních improvizovaných voleb v roce 1789 až do posledních voleb v roce 2016, uběhlo už 227 let a v USA se vystřídalo 45 mužů na postu prezidenta. Každý z nich se něčím proslavil nebo zviditelnil. Ale kteří prezidenti USA jsou považováni za nejdůležitější?

George Washington

George Washington je přezdívaný Otec národa a také první americký prezident. Díky své statečnosti a diplomatickým schopnostem byl rychle zvolen velitelem koloniální armády ve Válce o nezávislost.

Po vítězství kolonií nad Velkou Británií byl Washington vybrán na pozici předsedy Ústavního shromáždění ( “Constitutional Convention”), při kterém byla sepsána první americká ústava, a také se podílel na sepsání Deklarace nezávislosti (“Declaration of Independence”).

V roce 1789 byl George Washington oficiálně inaugurován a během dvou funkčních období stanovil pravidla na federální výdaje, zlepšil vztahy s Velkou Británií a položil základy hlavnímu městu, Washingtonu D.C.

George Washington byl prezidentem USA od roku 1789 až do roku 1797 a zemřel o pouhé 2 roky později.

Thomas Jefferson

Třetí americký prezident, který, stejně jako Washington, sloužil dvě funkční období, a to v letech 1801-1809. A stejně jako Washington, i Jefferson se podílel na sepsání Deklarace nezávislosti a na válce proti Velké Británii.

Thomas Jefferson je ale nejvíce znám díky nákupu Louisianského teritoria od Napoleona, označováno “Louisiana Purchase”. Tato koupě zdvojnásobila americké území, zajistila neomezený prostor pro farmáře a usnadnila přístup k Pacifickému oceánu. Jefferson, ve snaze se odlišit od zkorumpované Velké Británie, zrušil placení daní (hlavně daně z Whiskey) a výrazně zmenšil velikost americké armády a námořnictva. 

Během 17 let dlouhého důchodu Jefferson prodal svou kolekci knih hlavní knihovně Kongresu.

James K. Polk

Polk byl prezidentem v letech 1845-1848. Jak už data napovídají, Polk sloužil pouze jedno prezidentské období, ale i za tak krátkou dobu stihl zanechat velký dojem.

Přesně rok po inauguraci vedl Polk americkou armádu do války proti Mexiku, jemuž v roce 1846 patřilo území dnešní Kalifornie a Nového Mexika. Po vítězství nad Mexikem a jednání s Británii, aby prodala území dnešních států Oregon a Washington, už patřila americkým koloniím velká část severoamerického kontinentu. 

Jedno z jeho posledních důležitých rozhodnutí jako prezidenta USA bylo postavení známého Washingtonského Monumentu na počest George Washingtona. James Polk zemřel na choleru rok po odchodu do důchodu.

Abraham Lincoln

Těžko budeme hledat prezidenta, který měl větší dopad na historii USA než Lincoln. Abraham Lincoln vyrostl v chudé rodině bez jakéhokoliv vzdělání a sám se naučil číst, psát a posléze i základy práv. V pouhých 25 letech sloužil ve státní sněmovně v Illinois a později i v hlavní sněmovně USA.

V roce 1861 byl zvolen 16. prezidentem, v době národních nepokojů, které vyvrcholily občanskou válkou, známou také jako Válka Severu proti Jihu. Hlavním důvodem byly odlišné názory na otroctví. Lincoln byl velkým zastáncem za práva otroků, a proto v roce 1863 podepsal Vyhlášení emancipace (“Emancipation Proclamation”), čímž legálně osvobodil všechny otroky v celé Americe.

Naneštěstí, Lincoln byl zavražděn v dubnu 1865, pouhých pár týdnů před oficiálním ukončením občanské války. 

Franklin D. Roosevelt

Vzdálený bratranec prezidenta Theodora Roosevelta a nejdéle zasedající prezident byl zvolen do pozice v nejhorší možnou dobu – během Velké hospodářské krize. 

Roosevelt vystudoval Harvard a politickou kariéru odstartoval jako senátor v New Yorku a posléze jako náměstek ministra námořnictva. V roce 1921 mu byla diagnostikována obrna a postupem času úplně ochrnul. 

Obrna ale Roosevelta nezastavila a v roce 1932 byl zvolen prezidentem, a jeho hlavním cílem bylo se dostat z hospodářské krize. Po začátku Druhé světové války v Evropě se Roosevelt urputně snažil nezapojovat už tak oslabené USA do konfliktu, ale po útoku na Havajský Pearl Harbor v roce 1941 neměl na vybranou. 

Roosevelt zemřel na následky mrtvice, několik měsíců před koncem války a pouhé 4 měsíce po začátku svého 4. prezidentského období. V roce 1951 byla do Ústavy přidána 22. oprava (“22nd Amendment”), která omezuje prezidenty na pouhé 2 turnusy.

John F. Kennedy

JFK se nejvíce proslavil bojem za lidská práva a rychlým jednáním, které vyvedlo zemi z recese. Prezidentem mezi lety 1961-1963 se od prvního dne snažil obnovit americkou ekonomiku přes množství programů a reforem, jako např. daňová reforma, dávky v nezaměstnanosti nebo zvýšení dávek sociálního zabezpečení. 

Nejznámějším Kennedyho zákonem byl Zákon o občanských právech (“Civil Rights Act”) zamezující diskriminaci na základě rasy, náboženského vyznání nebo barvy kůže. 

V roce 1962 se mu také podařilo odvrátit jadernou válku proti Rusku jednáním s ruským premiérem Chruščovem. 

Na Kennedyho byl v roce 1963 spáchán atentát a při průjezdu Dallasem byl v autě zastřelen. Dodnes se objevuje množství konspiračních teorií ohledně Kennedyho smrti.

Donald Trump

Čtyřicátý pátý a nejvíce kontroverzní prezident se světově proslavil svým přístupem k sociálním médiím. Než se stal prezidentem, byl po mnoho let moderátorem realitní show a také developer v nemovitostech, dokonce se pokoušel o založení vlastní univerzity.

K jeho největším úspěchům patří například vězeňská reforma, která se snaží docílit rehabilitace vězňů a humánního zacházení. Dále také daňová reforma snižující daně velkých korporací ze 35 % na 21 %. Tato úprava ale nikdy nedosáhla slíbených cílů.

Trump je pouze třetím prezidentem v historii USA, který byl ústavně obžalován a téměř zbaven prezidentské funkce.

Přehled prezidentů USA

Pořadí Prezident USA Nastoupil do úřadu Opustil úřad Strana Viceprezident
1
George Washington
30. dubna 1789
4. března 1797
nestraník
John Adams
2 John Adams 4. března 1797 4. března 1801 Federal Party Thomas Jefferson
3
Thomas Jefferson
4. března 1801
4. března 1809
Demokraticky-republikánská strana Aaron Burr
George Clinton
4
James Madison
4. března 1809
4. března 1817
Demokraticky-republikánská strana George Clinton[p 2]
neobsazeno
Elbridge Gerry[p 2]
neobsazeno
5
James Monroe
4. března 1817
4. března 1825
Demokraticky-republikánská strana
Daniel D. Tompkins
6 John Quincy Adams 4. března 1825 4. března 1829 Demokraticky-republikánská strana
Národně republikánská strana
John C. Calhoun
7
Andrew Jackson
4. března 1829
4. března 1837
Demokratická strana John C. Calhoun[p 3]
neobsazeno
Martin Van Buren
8 Martin Van Buren 4. března 1837 4. března 1841 Demokratická strana Richard Mentor Johnson
9 William Henry Harrison 4. března 1841 4. dubna 1841[p 2] Whig Party John Tyler
10 John Tyler 4. dubna 1841 4. března 1845 Whig Party
nestraník[p 4]
neobsazeno
11 James K. Polk 4. března 1845 4. března 1849 Demokratická strana George M. Dallas
12 Zachary Taylor 4. března 1849 9. července 1850[p 2] Whig Party Millard Fillmore
13 Millard Fillmore 9. července 1850 4. března 1853 Whig Party neobsazeno
14
Franklin Pierce
4. března 1853
4. března 1857
Demokratická strana William R. King[p 2]
neobsazeno
15 James Buchanan 4. března 1857 4. března 1861 Demokratická strana John C. Breckinridge
16
Abraham Lincoln
4. března 1861
15. dubna 1865[p 5]
Republikánská strana
National Union Party[p 6]
Hannibal Hamlin
Andrew Johnson
17 Andrew Johnson 15. dubna 1865 4. března 1869 Demokratická strana
National Union Party[p 6]
neobsazeno
18
Ulysses S. Grant
4. března 1869
4. března 1877
Republikánská strana Schuyler Colfax
Henry Wilson[p 2]
neobsazeno
19 Rutherford B. Hayes 4. března 1877 4. března 1881 Republikánská strana William A. Wheeler
20 James A. Garfield 4. března 1881 19. září 1881[p 5] Republikánská strana Chester A. Arthur
21 Chester Alan Arthur 19. září 1881 4. března 1885 Republikánská strana neobsazeno
22
Grover Cleveland
4. března 1885
4. března 1889
Demokratická strana Thomas A. Hendricks[p 2]
neobsazeno
23 Benjamin Harrison 4. března 1889 4. března 1893 Republikánská strana Levi P. Morton
24 Grover Cleveland
(podruhé)
4. března 1893 4. března 1897 Demokratická strana Adlai E. Stevenson
25
William McKinley
4. března 1897
14. září 1901[p 5]
Republikánská strana Garret Hobart[p 2]
neobsazeno
Theodore Roosevelt
26
Theodore Roosevelt
14. září 1901
4. března 1909
Republikánská strana neobsazeno
Charles W. Fairbanks
27
William Howard Taft
4. března 1909
4. března 1913
Republikánská strana James S. Sherman[p 2]
neobsazeno
28
Woodrow Wilson
4. března 1913
4. března 1921
Demokratická strana
Thomas Riley Marshall
29 Warren G. Harding 4. března 1921 2. srpna 1923[p 2] Republikánská strana Calvin Coolidge
30
Calvin Coolidge
2. srpna 1923
4. března 1929
Republikánská strana neobsazeno
Charles Gates Dawes
31 Herbert Hoover 4. března 1929 4. března 1933 Republikánská strana Charles Curtis
32
Franklin D. Roosevelt
4. března 1933
12. dubna 1945[p 2]
Demokratická strana
John Nance Garner
Henry A. Wallace
Harry S. Truman
33
Harry S. Truman
12. dubna 1945
20. ledna 1953
Demokratická strana neobsazeno
Alben William Barkley
34
Dwight D. Eisenhower
20. ledna 1953
20. ledna 1961
Republikánská strana
Richard Nixon
35 John Fitzgerald Kennedy 20. ledna 1961 22. listopadu 1963[p 5] Demokratická strana Lyndon B. Johnson
36
Lyndon B. Johnson
22. listopadu 1963
20. ledna 1969
Demokratická strana neobsazeno
Hubert Humphrey
37
Richard Nixon
20. ledna 1969
9. srpna 1974[p 3]
Republikánská strana
Spiro Agnew[p 3]
neobsazeno
Gerald Ford
38
Gerald Ford
9. srpna 1974
20. ledna 1977
Republikánská strana neobsazeno
Nelson Rockefeller
39 Jimmy Carter 20. ledna 1977 20. ledna 1981 Demokratická strana Walter Mondale
40
Ronald Reagan
20. ledna 1981
20. ledna 1989
Republikánská strana
George H. W. Bush
41 George H. W. Bush 20. ledna 1989 20. ledna 1993 Republikánská strana Dan Quayle
42
Bill Clinton
20. ledna 1993
20. ledna 2001
Demokratická strana
Al Gore
43
George W. Bush
20. ledna 2001
20. ledna 2009
Republikánská strana
Dick Cheney
44
Barack Obama
20. ledna 2009
20. ledna 2017
Demokratická strana
Joe Biden
45 Donald Trump 20. ledna 2017 20. ledna 2021
vyprší mandát
Republikánská strana Mike Pence

 

Počasí v USA

New York
clear sky
16.3 ° C
18.5 °
14 °
49 %
6.7kmh
0 %
So
22 °
Ne
24 °
Po
22 °
Út
20 °
St
20 °

Nejnovější články

Recenze: Cestovní pojištění do USA od AXA (2022)

Při cestě do USA je důležité dobře a včas zařídit všechny předodletové záležitosti, včetně ESTA registrace, rezervace letenek, ubytování a také sjednání cestovního pojištění....

Zajímavá místa v USA

Sleva na cestovní pojištění