Domů Blog

Akční letenky do Chicaga začínají na 8776 Kč, nakoupit můžete hned

letenky do usa z vídně

Překvapte své milé dárkem pod stromeček a zakupte zpáteční letenky do Chicaga. Vydejte se na cestu se společností SAS. Na cestě je pouze jedno mezipřistání na území Evropy. V ceně 8 776 Kč najdete příruční zavazadlo. Odbavené zavazadlo můžete pořídit za cenu 3 403 Kč. Můžete si vybrat, kdy odletíte. Akce na zpáteční letenky platí totiž pro měsíce leden až květen 2024. Tak na co ještě čekáte?

 • Letenky již za 8 776 Kč
 • Ušetříte až 4 500 Kč
 • Zpáteční letenky hledejte na měsíc leden až květen 2024
 • Odlet z Prahy (Mezinárodní letiště Václava Havla Praha, PRG Václav Havel International Airport Prague)
 • Přílet do Chicaga (Mezinárodní letiště O´Hara, ORD O’Hare International Airport)
 • Jedná se o lety s jedním přestupem na území Evropy
 • Délka letu: okolo 12 hodin
 • Letenky hledejte u letecké společnosti SAS (Scandinavian Airlines)
 • Let s jednou společností má velké výhody při zpoždění či reklamaci, máte záruku dobrých služeb
 • V ceně letenky je příruční zavazadlo do 8 kg, občerstvení na palubě, za odbavené zavazadlo v celkové hmotnosti 23 kg se platí příplatek 3 403 Kč

Vybraný let

Možnosti letu dne 8. 4. 2024:

Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: https://www.flysas.com/

Užitečné odkazy

Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Do Los Angeles se společností SWISS za akční cenu 8883 Kč

Město andělů láká miliony návštěvníků. I vy nyní můžete objevovat mnohé známé zákoutí města. Zpáteční letenky do Los Angeles z Prahy jsou aktuálně skutečně za velmi výhodné ceny. Startují na částce 8 883 Kč. Můžete si vybrat, zda se vydáte na cestu v zimě nebo na jaře. Akce platí od ledna až do května 2024. Poletíte se společností SWISS. V ceně letenky Economy Light není odbavené zavazadlo, ale za pouhých 1 500 Kč lze odbavené zavazadlo přikoupit.

 • Letenky již za 8 883 Kč
 • Ušetříte až 7.000 Kč
 • Zpáteční letenky hledejte na měsíc leden až květen 2024
 • Odlet z Prahy (Mezinárodní letiště Václava Havla Praha, PRG Vaclav Havel Airport Prague)
 • Přílet do Los Angeles (Mezinárodní letiště Los Angeles, LAX Los Angeles International Airport)
 • Jedná se o lety s jedním přestupem v Evropě
 • Délka letu: okolo 14 hodin
 • Letenky hledejte u letecké společnosti SWISS nebo také u Iberia, British Airways či Finnair
 • V ceně letenky Economy Light najdete příruční zavazadlo do 8 kg, v případě zakoupení letenky Economy Basic dostanete za necelých 1 500 Kč navíc odbavené zavazadlo a možnost změny rezervace; občerstvení na palubě je zahrnuto v ceně obou letenek

Jako varianta tohoto letu mohou posloužit lety se společnostmi Iberia, Britis Airways, Finnair.

Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: www.swiss.com 

Užitečné odkazy

Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

Škola mě nenaplňovala. Ve svých 24 letech jsem se konečně odhodlala letět do Ameriky jako au pair

Připojte se na fascinující cestu Radky, 25leté Češky, která opustila známé prostředí a vydala se za dobrodružstvím a novými zkušenostmi do USA jako au pair. V tomto upřímném a inspirativním rozhovoru Radka sdílí své začátky a myšlenky, které formovaly její cestu od studia v České republice až po práci au pairky v dalekém Oregonu a slunné Floridě.

Zjistěte, jak se Radka rozhodla pro životní změnu, jaké byly její první kroky v USA, a jak se vyrovnávala s výzvami, které přináší práce au pair. Objevte, jak se liší život v různých částech USA a jaká je americká kultura.

Rozhovor nabízí nejen pohled do života české au pair v USA, ale také poskytuje inspiraci pro ty, kteří sní o odvaze vykročit ze své komfortní zóny a objevovat nové dobrodružství za oceány.

Ahoj Radko, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

Ahoj, mám se dobře. Děkuji za optání! Jmenuji se Radka, je mi 25 let a aktuálně žiji v malém městě Freeport na Floridě jako au pair. Předtím jsem v ČR studovala Vysokou školu v oboru sociální práce. Škola mě však nenaplňovala a odcestovat do Ameriky jako au pair jsem chtěla už dlouho.

Ve svých 24 letech jsem se konečně odhodlala. Starám se o dvě malé děti. Chlapeček se jmenuje Ryan a jsou mu 3 roky a holčička je Reagan a jsou jí 4 roky. V Americe jsem přes rok a moc si to tu užívám. Můj první rok jsem strávila v Portlandu ve státě Oregon. Tam jsem se starala o jednu holčičku. Jmenuje se Kaia a tenhle rok jí bylo 6 let.

V Portlandu se mi líbilo, chtěla jsem ale zažít něco nového, proto jsem se rozhodla prodloužit můj život v Americe o další rok v jiném státě. V obou případech jsem si vybrala skvělé rodiny, které mi život v Americe velmi usnadňují. S rodinou z Portlandu jsem stále v kontaktu.

Proč sis vybrala práci au-pair, co tě na tom láká nejvíce? Přemýšlela jsi případně ještě o jiných zemích kromě USA?

Už když mi bylo 16 let, tak jsem přemýšlela o Americe. Slyšela jsem o au pair programu, ale moc jsem v té době nevěděla, co to obnáší. Každopádně jsem pořád studovala střední školu, takže nebyla moc možnost. Taky jsem asi neměla dost odvahy odcestovat. Potom jsem si řekla, že vyzkouším Vysokou školu. Každopádně mě Vysoká škola absolutně nenaplňovala a byla jsem dost vystresovaná. Tak jsem se rozhodla, že to konečně udělám. Celý proces jsem zvládla velmi rychle. Lákalo mě poznat Ameriku a americký život. V té době už jsem měla i dost zkušeností s dětmi.

Jak probíhal tvůj výběr agentury, která ti s hledáním rodiny pomáhala?

Můj výběr agentury byl jasný a rychlý. Jak jsem zmiňovala, au pair jsem chtěla být už od střední. Studovala jsem ekonomiku a podnikání a v rámci mého oboru jsme měli “kariérový týden”, kde jsme mohli potkat mnoho inspirativních lidí. Potkala jsem tam Míšu, které jsem o au pair programu řekla. Ona v té době spolupracovala s Coolagent (nevím zda stále spolupracuje) a doporučila mi tuto agenturu. Tudíž, když jsem se po zhruba 8 letech rozhoupala, samozřejmě jsem šla na stránky Coolagent a nemohla jsem udělat líp.

Měla jsem úplně první hovor s paní Pavlou, která mi vše srozumitelně a hlavně mile vysvětlila. Od té doby, cokoliv jsem potřebovala, mohla jsem se na ni obrátit (i s hloupými dotazy haha) a vždy mi pomohla, vysvětlila, poradila. V Americe jsem neměla žádný problém, kdy bych musela kontaktovat agenturu, takže nevím, jaká je komunikace tady. Ale co jsem slyšela od holek, tak jsou tu velmi nápomocní. Pouze když jsem pobyt prodlužovala, tak jsem posílala nějaké emaily do agentury a vždy velmi rychle odpověděli. Taky mi agentura zaplatila letenku v první třídě z Oregonu na Floridu, což pro mě byl zážitek.

Vím, že už jsi v USA více jak rok. Žila jsi v Portlandu ve state Oregon a nyní na Floridě. Dej nám vědět srovnání, jaké to na těch místech je a proč jsi změnila lokaci?

Hodně lidí mi říkalo, že Oregon je úplný opak Floridy, hlavně se se týče politiky. Pro mě byl rozdíl hlavně počasí, protože jsem opravdu neměla ráda téměř každodenní déšť v Portlandu, takže jsem primárně hledala místo, kde bude teplo a pláže. Což jsem i našla. Máme tady snad ty nejhezčí pláže, kousek je Destin, kam Američané jezdí na dovolenou. Pozoruji tady na Floridě, že mají lidi větší problém rozumět mému akcentu. V Oregonu nebyl problém.

Celkově se mi ale Florida líbí o dost víc, protože mi jsou pláže bližší než hory a hiking… Chtěla jsem změnit lokaci, protože jsem chtěla zažít jinou zkušenost a hlavně to teplo. Nebyla jsem si jistá, jestli dělám dobře, ale teď už si jistá jsem a jsem hrozně ráda, že jsem prodloužila svůj au pair pobyt někde jinde.

Jaká je práce s dětmi a jak funguje americká rodina? Jak probíhá tvůj pracovní den?

Mám na srovnání pouze dvě rodiny a z toho moje první host rodina nebyla tak úplně tradičně americká nebo jak to nazvat. Táta je peršan a máma indka. Takže i jejich zvyky a životní styl byl trochu jiný než ten typicky americký. Nicméně se host mum v Americe narodila a host dad se přistěhoval, když mu byly asi 3 roky. Jedli poměrně zdravě a měli hodně pravidel co se týče výchovy, a hlavně režim pro malou. Malá chodila každý den spát v 7 večer. Nesměla koukat v týdnu na televizi, a když už mohla koukat o víkendu, měla to časově omezené. Sladkost mohla mít občas po večeři. Jídlo s jí muselo skládat z proteinu, ovoce, zeleniny, vlákniny.

Můj pracovní den byl od 6:40 do 7:40 ráno, a potom odpoledne od 4:00 do 7:00. Ráno jsem malou budila, což bylo občas peklo. Pak jsem jí připravila snídani. Po snídani si vyčistila zuby a oblékla se. Pak jsem jí odvezla na autobusobou zastávku, což jsme měli zhruba 5 min autem. Každé pondělí jsem dělala prádlo, jinak po odvezení na zastávku jsem měla volno až do těch 4. Ve 4 jsem jí vyzvedla na autobusové zastávce, která byla v naší ulici. Občas jsme byly ještě chvíli venku, občas jsme šly rovnou domů. Doma si dala svačinu a začala jsem připravovat něco k večeři. Po večeři, když byl čas, tak jsme si hrály, když ne, tak jsme se připravovaly do postele. Koupel, vyčistit zuby, přečíst pohádku a spat. Víkendy jsem měla z velké části volné. Pracovala jsem ale i když byli rodiče doma, což bylo často náročné.

Moje druhá host rodina jsou typičtí Američané. A paradoxně mi je jejich životní styl bližší. Děti mají víc volnost, takže i ta atmosféra je víc uvolněnější. Rodiče dost pracují, ale co se mi líbí, že se hned po práci snaží trávit co nejvíce času s dětmi.  Děti jsou hodně samostatné a umí si poradit. Někdy jsou teda až moc samostatné. Děti tu moc zdravě nejedí, nejčastěji jedí kuřecí nugety, pizzu nebo mac and cheese. Snažíme se jim “nacpat ovoce” než začnou jíst něco nezdravého. Jinak můj den je aktuálně docela jednoduchý. Ráno pomáhám připravit děti do školky, školy. Potom je odvezu a většinou dělám prádlo nebo poklidim, organizuju dětem hračky atd. Ve 3 odpoledne je vyzvedávám a hrajeme si do té doby než přijede máma z práce. Moje aktuální rodina mě hodně bere na dovolené, čehož si vážím. Víkendy mám opět volné. V téhle rodině nemám pracovní den tak organizovaný jako v Portlandu.

Celkově co se týče práce s dětmi, dost záleží na rodinách a jejich přístupu k výchově. Já naštěstí narazila na super rodiny, kdy mě děti musí respektovat. A celkově jsem si s oběma rodiny hodně sedla.

Kolik máš volných dnů a jak je trávíš? Máš čas najít si kamarády? A jsou to spíše další české nebo zahraniční au-pairky anebo přímo Američané?

Každý den mám konec kolem 4-5 odpoledne a volné víkendy. Všední dny většinou trávím tak, že jdu do posilovny nebo na paddle board, občas nakupovat a nebo jen odpočíváme všichni v obýváku. Teda já a host mum se snažíme odpočívat a děti lítaj kolem.

Trvalo mi asi 2 měsíce si najít kamarády. Ale já jsem docela introvert, takže věřím, že to půjde i rychleji. Každopádně jsem si našla skupinku holek a vždycky něco vymýšlíme. Nákupy, arkády, minigolf, laser game, pout, pláž atd. Naše skupina se skládá z Američanky, Mexičanky, Francouzek, Italky, Rakušanky, Španělky a mě – Češky. Je to sranda, občas si s našima akcentama nerozumíme. Ale vždycky se nějak dorozumíme. Teď se chystáme s holkama v prosinci do New Yorku.

V Portlandu jsem se potkala s dvouma Češkama, který mi neskutečně chybí a jsme do teď v kontaktu. S těma jsem tam trávila většinu mého času. Nicméně jsem mluvila hodně česky a to mi mojí angličtině moc nepomohlo. Proto jsem docela i ráda, že teď tady žádná Češka není, protože česky mluvím jen když volám s rodinou nebo kamarády do ČR.

Jaké vnímáš největší rozdíly mezi ČR a USA?

Já upřímně už ani moc nevím. Vím, že mi trvalo si zvyknout na Ameriku, ale teď jak už jsem tu přes rok, tak si moc nepamatuju ty rozdíly. Ze začátku jsem měla trochu problém s potravinami, protože jsou ty jiné. Takže jsem v krámě tápala, co si koupit. Postupem času jsem si ale našla značky a potraviny, které mi vyhovují. Zhoršila se mi tu moje pleť a trochu jsem tu přibrala. A to musím podotknout, že tu jim o dost líp než v ČR a chodím do posilovny. Taky jsem dlouho lpěla na českých produktech a snažila se co nejvíce jim přiblížit, ale teď už jsem tu zvyklá na ty americké a myslím si, že mi teď naopak budou nějaké věci chybět v ČR.

Ze začátku jsem měla v plánu zůstat v Americe jen rok a vrátit se domu, ale zalíbilo se mi tu. Teď jsem tu rok a 3 měsíce a nevím, jestli jsem připravená letět domů. Mentalita je tu dost jiná. Lidi tu nesoudí a naopak pochválí. Celkově atmosféra mezi lidmi je tu dost uvolněná.

Jak dlouho bys chtěla zůstat v USA? Umíš si představit žít dlouhodobě v USA? Máš nějaké dlouhodobé plány nebo přání?

Já stále nevím. Na jednu stranu mě láká tady zůstat, na druhou vím, že život v Americe na vlastní pěst nebude tak růžový jako život au pair, kdy nemusím moc koukat na peníze a jen si cestovat, kam chci. Zároveň nechci být daleko od rodiny. V Americe se mi ale líbí a jsem tu šťastná. Líbí se mi jejich životní styl a pozitivita. Takže já tomu nechávám volný průběh a uvidíme, kde v červenci 2024 skončím.

Děkujeme Radko za skvělý rozhovor, Tvojí otevřenost a sdílení zkušeností 🙂 Přejeme, ať si plníš dál svoje sny a život Ti ukáže cestu, kam dál.

Máte zájem o práci v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT.

  Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

  Jednosměrná letenka do New Yorku na leden 2024 již za 5573 Kč

  New York za 3 dny

  Nyní koupíte letenky do New Yorku od 5 573 Kč. Jedná se o cenu za jednosměrnou letenku. Letenky najdete od prosince 2023 do dubna 2024. Let má jedno mezipřistání v Evropě. Poletíte se společností Lufthansa a Condor.

  • Letenky již za 5 573 Kč
  • Ušetříte až 5 000 Kč
  • Jednosměrné letenky hledejte na měsíce prosinec 2023 až květen 2024
  • Odlet z Prahy (Letiště Václava Havla Praha, PRG Vaclav Havel Prague Airport)
  • Přílet do New Yorku (Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, JFK John F. Kennedy International Airport)
  • Jedná se o lety s jedním přestupem v Evropě
  • Délka letu: okolo 12 hodin
  • Letenky hledejte u letecké společnosti Lufthansa a Condor
  • V ceně letenky Economy je příruční zavazadlo, odbavené zavazadlo a další služby lze dokoupit přímo na webových stránkách leteckých společností

  Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: lufthansa.com, condor.com

  Možnosti letu

  Užitečné odkazy

  Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

  TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

  ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

  Chicago už čeká! Zpáteční letenky do Chicaga jen za 9569 Kč

  chicago letenky

  Chicago přezdívané jako větrné město je plné zajímavostí, nakupte levné zpáteční letenky  a vyzkoušejte, co všechno v tomto třetím největším městě v USA můžete podniknout. Letenky začínají již na 9 569 Kč. Na cestě vás čeká pouze jeden přestup a to na území Evropy. Akční letenky najdete na webových stránkách společností SWISS, Austrian nebo Lufthansa. Letenky hledejte od prosince 2023 přibližně do května 2024.

  • Letenky již za 9 569 Kč
  • Ušetříte až 5 000 Kč
  • Zpáteční letenky hledejte na měsíc prosinec 2023 až květen 2024
  • Odlet z Prahy (Mezinárodní letiště Václava Havla Praha, PRG Václav Havel International Airport Prague)
  • Přílet do Chicaga (Mezinárodní letiště O´Hara, ORD O’Hare International Airport)
  • Jedná se o lety s jedním přestupem na území Evropy
  • Délka letu: okolo 14 hodin
  • Letenky hledejte u letecké společnosti SWISS, Austrian nebo Lufthansa
  • V ceně letenky je příruční zavazadlo do 8 kg, občerstvení na palubě, za odbavené zavazadlo se platí příplatek, ten si každá letecká společnost určuje sama, např. Lufthansa za něj účtuje cca 1 530 Kč a může mít až 23 kg

  Vybraný let

  Možnosti letu dle oficiálních stránek Lufthansy na cestu tam, tedy 1. prosince 2023:

  Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: www.lufthansa.com, www.swiss.com, www.austrian.com

  Užitečné odkazy

  Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

  TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

  ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

  Mezinárodní řidičský průkaz

  mezinárodní řidičský průkaz do USA

  Mezinárodní řidičský průkaz je doklad, který by měl zajímat řidiče, kteří se chystají řídit auto v zahraničí mimo Evropskou unii. Není sice podmínkou ho mít všude ve světě, ale třeba při cestování po USA se vyplatí ho mít. A co všechno budete potřebovat k vyřízení mezinárodního řidičského průkazu, jaké jsou požadavky a poplatky?

  Proč mít mezinárodní řidičský průkaz

  Autopůjčovny i policisté většinou tolerují český řidičský průkaz, ale spoléhat na to nelze. Dle zkušeností Čechů není pro půjčení auta z půjčovny v USA zapotřebí předkládat mezinárodní řidičský průkaz. Naopak je ale potřeba mít kreditní kartu (nikoli debetní) a na té je blokovaná částka v rámci depositu/pojistného.

  Mezinárodní řidičský průkaz se vám ale může hodit v případě nehody (kterou nemusíte zavinit vy). Pojišťovny by mohly prověřovat co nejvíce okolností a to i vaše oprávnění řídit v zahraničí.

  Druhy mezinárodních řidičských průkazů

  1. Podle Vídeňské úmluvy, která vznikla 8.11.1968 – podepsalo jí tehdy 83 zemí
  2. Podle Ženevské úmluvy, která vznikla 19.9.1949

  Vídeňská a Ženevská úmluva nestanovují pouze vydání mezinárodního řidičáku, stanovují hlavně také základní pravidla silničního provozu, povinnou výbavu vozu a systém pokut a jejich vymáhání. Není tedy náhoda, že se v zahraničí potkáme s podobnými nebo dokonce stejnými typy značek. A buďme za to rádi, protože než byly podepsány tyto dvě dohody, každý stát měl svoje značení, svoje pravidla a bylo velmi těžké se orientovat v každém státě.

  Česká republika vydává dva vzory mezinárodních řidičských průkazů, a to právě podle těchto úmluv. Každý stát se řídí podle jiné úmluvy, ale každá země musí uznat platnost tohoto dokladu při předložení silniční kontrole.

  • Mezinárodní řidičské průkazy vydány podle Vídeňské úmluvy mají stanovenou dobu platnosti na 3 roky.
  • Mezinárodní řidičské průkazy, které byly vydány pod Ženevskou úmluvou, mají platnost 1 rok.

  Také platí, že pokud máte řidičský průkaz s dobou platnosti kratší, než jak jsou vydávány mezinárodní řidičské průkazy, tak tou platností se bude řídit i mezinárodní řidičský průkaz. A samozřejmostí také je, že s sebou na svých toulkách musíte mít řidičský průkaz z České republiky. Mezinárodní řidičský průkaz sám o sobě nestačí, musíte mít u sebe také český řidičský průkaz.

  Seznam zemí, které využívají Ženevskou nebo Vídeňskou úmluvu najdete zde.

  Jaký mezinárodní řidičák uznávají jednotlivé země, tedy jaký MŘP potřebujete?

  Kam cestujete? Jaký mezinárodní řidičský průkaz potřebujete?
  🇦🇱 Albánie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇩🇿 Alžírsko Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok) (MPŘ na 1 rok)
  🇦🇷 Argentina Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok) (MPŘ na 1 rok)
  🇦🇲 Arménie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇦🇺 Austrálie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok) (MPŘ na 1 rok)
  🇦🇿 Ázerbájdžán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇸 Bahamy Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇭 Bahrajn Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky) (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇩 Bangladéš Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇧🇧 Barbados Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇧🇪 Belgie stačí Český řidičský průkaz
  🇧🇾 Bělorusko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇯 Benin Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇧🇦 Bosna a Hercegovina Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇼 Botswana Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇧🇷 Brazílie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇧🇳 Brunej Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇧🇬 Bulharsko stačí Český řidičský průkaz
  🇧🇫 Burkina Faso Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇪 Černá Hora Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇿 Česká republika stačí Český řidičský průkaz
  🇩🇰 Dánsko stačí Český řidičský průkaz
  🇨🇩 Demokratická republika Kongo Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇩🇴 Dominikánská republika Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇪🇬 Egypt Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇪🇨 Ekvádor Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇪🇪 Estonsko stačí Český řidičský průkaz
  🇪🇹 Etiopie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇫🇯 Fidži Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇵🇭 Filipíny Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇫🇮 Finsko stačí Český řidičský průkaz
  🇫🇷 Francie stačí Český řidičský průkaz
  🇬🇭 Ghana Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇬🇪 Gruzie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇬🇹 Guatemala Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇬🇾 Guyana Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇭🇹 Haiti Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇭🇳 Honduras Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇭🇰 Hongkong Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇱 Chile Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇭🇷 Chorvatsko stačí Český řidičský průkaz
  🇮🇳 Indie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇮🇩 Indonésie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇮🇶 Irák Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇮🇷 Írán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇮🇪 Irsko stačí Český řidičský průkaz
  🇮🇸 Island stačí Český řidičský průkaz
  🇮🇹 Itálie stačí Český řidičský průkaz
  🇮🇱 Izrael Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇯🇲 Jamajka Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇯🇵 Japonsko Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇿🇦 Jihoafrická republika Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇰🇷 Jižní Korea Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇯🇴 Jordánsko Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇰🇭 Kambodža Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇦 Kanada Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇻 Kapverdy Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇶🇦 Katar Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇰🇿 Kazachstán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇰🇪 Keňa Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇨🇬 Kongo Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇷 Kostarika Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇨🇺 Kuba Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇰🇼 Kuvajt Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇨🇾 Kypr stačí Český řidičský průkaz
  🇰🇬 Kyrgyzstán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇱🇦 Laos Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇱🇸 Lesotho Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇱🇧 Libanon Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇱🇷 Libérie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇱🇮 Lichtenštejnsko stačí Český řidičský průkaz
  🇱🇹 Litva stačí Český řidičský průkaz
  🇱🇻 Lotyšsko stačí Český řidičský průkaz
  🇱🇺 Lucembursko stačí Český řidičský průkaz
  🇲🇬 Madagaskar Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇭🇺 Maďarsko stačí Český řidičský průkaz
  🇲🇾 Malajsie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇼 Malawi Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇱 Mali Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇹 Malta stačí Český řidičský průkaz
  🇲🇦 Maroko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇽 Mexiko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇲🇩 Moldavsko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇲🇨 Monako stačí Český řidičský průkaz
  🇲🇳 Mongolsko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇲🇲 Myanmar Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇳🇦 Namibie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇩🇪 Německo stačí Český řidičský průkaz
  🇳🇵 Nepál Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇳🇪 Niger Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇳🇬 Nigérie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇳🇱 Nizozemsko stačí Český řidičský průkaz
  🇳🇴 Norsko stačí Český řidičský průkaz
  🇳🇿 Nový Zéland Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇴🇲 Omán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇵🇰 Pákistán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇵🇬 Papua-Nová Guinea Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇵🇾 Paraguay Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇵🇪 Peru Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇮 Pobřeží slonoviny Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇵🇱 Polsko stačí Český řidičský průkaz
  🇵🇹 Portugalsko stačí Český řidičský průkaz
  🇦🇹 Rakousko stačí Český řidičský průkaz
  🇷🇴 Rumunsko stačí Český řidičský průkaz
  🇷🇺 Rusko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇷🇼 Rwanda Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇬🇷 Řecko stačí Český řidičský průkaz
  🇸🇲 San Marino stačí Český řidičský průkaz
  🇸🇦 Saúdská Arábie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇸🇳 Senegal Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇲🇰 Severní Makedonie Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇸🇨 Seychely Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇸🇱 Sierra Leone Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇸🇬 Singapur Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇸🇰 Slovensko stačí Český řidičský průkaz
  🇸🇮 Slovinsko stačí Český řidičský průkaz
  🇦🇪 Spojené arabské emiráty Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇬🇧 Spojené království (Velká Británie) stačí Český řidičský průkaz
  🇬🇧 Srbsko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇱🇰 Srí Lanka Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇨🇫 Středoafrická republika Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇸🇾 Sýrie Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇪🇸 Španělsko stačí Český řidičský průkaz
  🇸🇪 Švédsko stačí Český řidičský průkaz
  🇨🇭 Švýcarsko stačí Český řidičský průkaz
  🇹🇯 Tádžikistán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇹🇭 Thajsko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇼 Tchaj-wan Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇬 Togo Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇹 Trinidad a Tobago Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇳 Tunisko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇷 Turecko Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇹🇲 Turkmenistán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇺🇬 Uganda Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇺🇦 Ukrajina Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇺🇾 Uruguay Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇺🇸 USA Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇺🇿 Uzbekistán Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇻🇪 Venezuela Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)
  🇻🇳 Vietnam Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky)
  🇿🇼 Zimbabwe Vídeňská úmluva (MPŘ na 3 roky), Ženevská úmluva (MPŘ na 1 rok)

  Mezinárodní ŘP dle Vídeňské úmluvy na 3 roky

  Pokud jedete cestovat a budete řídit v některé z níže uvedených zemí, potřebujete mít mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské úmluvy. Tento mezinárodní ŘP vám platí 3 roky od vystavení.

  Bahamy, Jihoafrická republika, Rumunsko, Bahrain, Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Kolonie Aden, San Marino, Bosna a Hercegovina, Korejská republika, Senegal, Brazílie, Kostarika, Seychelly, Bulharsko, Kuba, Slovensko, Kuvajt, Čína, Litva, Středoafrická republika, Ekvádor, Maďarsko, Švédsko, Filipíny, Makedonie, Maroko, Tádžikistán, Mexiko, Thajsko, Ghana, Moldávie, Turkmenistán, Gruzie, Monako, Ukrajina, Guyana, Niger, Uruguay, Chile, Norsko, Uzbekistán, Chorvatsko, Pákistán, Vatikán, Indonésie, Pobřeží Slonoviny, Írán, Venezuela, Zair, Izrael, Zimbabwe.

  Mezinárodní ŘP dle Ženevské úmluvy na 1 rok

  Albánie, Irsko, Peru, Alžír, Island, Pobřeží Slonoviny, Andorra, Argentina, Izrael, Portugalsko, Austrálie, Jamajka, Bahamy, Japonsko, Rhodézie a Nyasaland, Bangladéš, Jihozápadní Afrika, Rwanda – Urundi, Barbados, Jihoafrická republika, Rumunsko, Belgické Kongo, Jordánsko, Rusko, Benin, Kambodža, San Marino, Botswana, Kamerun, Senegal, Britská Guiana, Kanada, Severní Borneo, Britský Honduras, Kirgistán, Seychelly, Bulharsko, Kongo, Sierra Leone, Korejská republika, Singapur, Čína, Kuba, Slovensko, Dánsko, Kypr, Spojené státy americké (USA), Dominikánská republika, Laos, Srí Lanka, Egypt, Lesotho, Středoafrická republika, Ekvádor, Libanon, Surinam, Fidži, Lucembursko, Svatá Lucie, Filipíny, Madagaskar, Svatý Vincent, Finsko, Maďarsko, Swazijsko, Francie, Malajsie, Sýrie Gambie, Malawi, Španělsko, Ghana, Mali, Švédsko, Gibraltar, Malta, Švýcarsko, Grenada, Maroko, Thajsko, Gruzie, Mauricius, Togo, Guatemala, Monako, Trinidad a Tobago, Guernsey a Jersey, Namibie, Tunisko, Haiti, Niger, Turecko, Holandská Nová Guinea, Uganda, Holandské Antily, Nový Zéland, Vatikán, Holandsko, Okinawqa, Hong Kong, Ostrov Man, Venezuela, Chile, Papua – Nová Guinea, Zair, Indie, Paraguay, Zanzibar, Západní Samoa, Spojené Arabské Emiráty.

  Pokud některý stát podepsal Ženevskou úmluvu i Vídeňskou úmluvu, bude vám stačit jakýkoli mezinárodní řidičský průkaz. Většinou je pro vás výhodnější mít MŘP dle Vídeňské úmluvy, protože platí 3 roky.

  Kdy nemusíte mít mezinárodní řidičský průkaz

  Pokud cestujete po EU, stačí vám český řidičák. Zároveň vám český řidičský průkaz stačí také pro cesty do Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a do Velké Británie i po výstupu z Evropské unie (Brexit).

  Mezinárodní řidičský průkaz je vhodný pro cestování v zemích mimo Evropskou unii. Ideálně tedy do USA, Austrálie, na Nový Zéland, do Kanady, do Japonska, atd.

  Žádost o mezinárodní řidičský průkaz

  O mezinárodní řidičák můžete požádat na jakémkoli obecním nebo městském úřadu s rozšířenou působností nebo na Magistrátu hlavního města Prahy. Zároveň musíte splnit podmínku trvalého pobytu v ČR. V případě, že zde trvalý pobyt nemáte, tak poté dokládáte, že se zde zdržujete alespoň 185 dní z roka.

  Vyřízení žádosti musíte udělat na úřadě osobně nebo poslat vše poštou, zatím to nelze online. Přehled úřadů obcí s rozšířenou působností najdete na interaktivní mapě Ministerstva dopravy.

  Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu

  Formulář k žádosti o vydání mezinárodního řidičského průkazu najdete na webových stránkách Ministerstva dopravy. Najdete ho také přímo na úřadech. Můžete ho vyplnit až na místě. Někde tolerují i to, že ho vyplníte přímo s úředníkem.

  Zároveň k tomuto formuláři potřebujete:

  • Platný řidičský průkaz,
  • Platný doklad totožnosti,
  • Fotografii průkazového formátu 3,5 x 4,5 cm.

  Do formuláře také uvádíte stát, do kterého cestujete, podle toho úředníci poznají, jaký mezinárodní řidičský průkaz vám vystaví.

  Cena za mezinárodní řidičský průkaz

  Za vydání mezinárodního řidičského průkazu zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč. Ten zaplatíte na úřadě v podobě kolku předtím, než půjdete podat žádost. Většinou lze platit na úřadech i platební kartou.

  Žádné další poplatky nejsou.

  Čekací doba na mezinárodní řidičský průkaz

  Mezinárodní řidičský průkaz získáte na úřadě na počkání.

  V případě, že budete mít všechno v žádosti a formuláři správně, vydá vám ho úředník na počkání. V případě, že ne, tak se musíte dostavit osobně na úřad znovu. Poštou totiž tyto doklady nikdy nezasílají.

  Zkušenosti s žádostí

  Žádat o mezinárodní řidičské oprávnění je nutné před samotným vstupem do cizí země. V USA žádat o mezinárodní řidičský průkaz bohužel nelze. Ten se vydává pouze v ČR při osobní návštěvě úřadu. Dle našich dosavadních zkušeností nelze uplatnit ani plnou moc zastoupení, je skutečně nutně vyžadována osobní návštěva.

  Ztráta mezinárodního řidičského průkazu

  V případě, že byste doklad mezinárodního řidičského průkazu někde ztratili, tak se můžete zkusit obrátit na českou ambasádu.

  Vracení mezinárodního řidičského průkazu

  Mezinárodní řidičský průkaz se vracet nemusí. A můžete si jej kdykoli po skončení jeho platnosti opět obnovit stejným způsobem, jako když jste o něj žádali poprvé. Zajdete tedy na úřad a požádáte o jeho vystavení.

  Mezinárodní řidičký průkaz do USA

  Typ mezinárodního řidičského průkazu, který potřebujete do USA, je ten podle Ženevské úmluvy. Úředníkům však stačí nahlásit, že jedete do USA, vystaví vám ten správný.

  Pokud si chcete půjčit auto v USA a to třeba i na Havajské ostrovy, tak mezinárodní řidičský průkaz velmi doporučujeme.

  Můžete požádat o dva mezinárodní řidičské průkazy najednou

  V případě, že chcete cestovat přes více zemí, vyplatí se najednou požádat o oba mezinárodní řidičské průkazy (jeden podle Vídeňské úmluvy s platností na 3 roky a druhý podle Ženevské. úmluvy s platností 1 rok). Za každý zaplatíte správní poplatek 50 Kč.

  Pronájem auta

  Porovnejte ceny za pronájem auta z více než 800 společností. Půjčovny Budget, Hertz, Thriffy, Avis a další. Obrovský výběr, srovnání cen online a možnost okamžité rezervace.

  Cestovní pojištění do zahraničí

  Před odletem do USA anebo jinam do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou většinou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity (mimo EU se doporučuje nastavit léčebné výlohy minimálně na 5 milionů Kč). Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění.

  50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

  Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

  Bezpečné cestování!

  Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho (JFK) New York

  Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho New York alias John F. Kennedy International Airport se nachází v jihovýchodní části americké metropole New Yorku. Jedná se o nejznámější letiště v USA a bylo pojmenováno po americkém prezidentovi. Od centra města (Manhattan) je vzdálen asi 19 kilometrů.

  Letiště se skládá z osmi terminálů, každá z leteckých společností má svůj stálý terminál, ze kterého je odbavována. Mezi jednotlivými terminály se přepravíte vlaky AirTrain. Na letišti se také nachází obchody, salonky a parkoviště. Pro ty, kteří mají delší mezipřistání nabízí i hotely ve své blízkosti. Na oficiálním webu jsou všechny informace přehledně uvedeny.

  • IATA: JFK
  • Místo: New York, USA
  • Časový posun: plus 6 hodin od ČR
  • Vzdálenost: 6 547 km od Prahy

  Letiště je hlavním uzlem pro leteckou společnost Jet Blue Airways a také mezinárodní branou pro Delta Air Lines a American Airlines.

  Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho

  Letiště vzniklo v roce 1942 jako Idlewild Airport, hned v roce 1943 došlo k přejmenování na Major General Alexander E. Anderson Airport a v roce 1963 na John F. Kennedy International Airport jako památka na prezidenta, který byl zavražděn.

  Na mezinárodní letiště létal v letech 1977 až 2003 nejdražší letoun v historii – Concorde. V letech 1970 – 2010 sem létaly také České aerolinie se stroji Iljušin Il-62 a později s Airbusy A310.

  Přestože jsou ve městě New York hned 4 letiště vč. letiště Newark Liberty (EWR), mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho využilo v červnu 2023 2 770 718 cestujících, což představuje nárůst o 8,74 % ve srovnání s červnem 2022 (2 547 988). Cestujících se tu pohybuje opravdu obrovské množství. Je to dáno také tím, že je zde velké množství letů – v září 2023 jich bylo 39 618, létalo se do 83 zemí a počet aerolinek, které z letiště odlétají a přilétají je 175.

  Terminály

  Terminálů je na letišti Johna F. Kennedyho nyní celkem 8 a letecké společnosti jsou rozděleny většinou podle abecedy na jednotlivé terminály:

  • Terminál 1 – Air China, Air France, Air New Zealand, Air Serbia, Air Senegal, Asiana Airlines, Austrian, Azores Airlines, Brussels Airlines, Cayman Airways, China Eastern, Eastern Airlines, Egyptair, Eva Air, Flair Airlines, ITA Airways, Korean Air, Lufthansa, Neos, Philippine Airlines, Royal Air Maroc, Saudia, Swiss, TAP, Turkish Airlines, VivaAerobus, Volaris,
  • Terminál 2 – byl zbourán v roce 2023, zde se rozšíří kompletně renovovaný terminál 1,
  • Terminál 3 – byl zdemolován v roce 2013, obnova není plánována,
  • Terminál 4 – Aeromexico, Air Europa, Air India, Avianca, Caribbean Airlines, China Airlines, Copa Airlines, Delta, El Al, Emirates, Etihad Airways, Hawaiian Airlines, Kenya Airways, KLM, LATAM, Singapore Airlines, Uzbekistan Airways, Virgin Atlantic, Westjet, Xiamen Air
  • Terminál 5 – Cape Air, Jetblue,
  • Terminál 6 – začal se stavět v roce 2023, dokončení se plánuje na rok 2028 nebo 2029.
  • Terminál 7 – Aer Lingus, Aerolineas Argentinas, Air Canada, Alaska Airlines, ANA, Condor, Ethiopian Airlines, Icelandair, Kuwait Airways, LOT, Norse Atlantic, SAS, Sun Country, Ukraine International,
  • Terminál 8 – American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, China Southern, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Level, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian

  Letenky do New Yorku

  Z Prahy přímý spoj do New Yorku nasadili letenkáři v létě 2023, nyní na zimu žádné přímé spoje nejsou. Předpokládejme, že v létě následujícího roku se opět budou prodávat.

  Lety mívají jeden až dva přestupy. Průměrná cena letenky se pohybuje od 13 000 Kč – 16 000 Kč. Objevují se i dražší letenky do New Yorku, závisí na výběru letecké společnosti a místa přestupu. Dají se najít i levnější letenky, ale ty se hledají obtížně, musí se sledovat vývoj ceny na webových stránkách. Doba letu do New Yorku je okolo 11 hodin s mezipřistáním.

  Do New Yorku se létá z Čech především s leteckými společnostmi: Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines

  Doprava na letišti a přestupy

  Všechny terminály letiště spojuje vlak AirTrain, který je podobný metru. Trasa vede i mimo letiště a pokračuje až na železniční stanici Jamaica Station a dál k několika stanicím metra. V rámci letiště (terminály, letištní hotely, autopůjčovny, parkoviště) jezdíte zdarma, mimo areál musíte zaplatit.

  V případě, kdy na tomto letišti pouze přestupujete a letíte dál, tak s největší pravděpodobností budete odlétat ze stejného terminálu, jako jste přiletěli. Manažeři letiště se snaží dělat vše proto, aby cestujícím ulehčili přesun.

  Hotely u letiště

  Hotely v okolí mezinárodního letiště Johna F. Kennedyho jsou samozřejmostí i tady. Je na každém klientovi, zda se při mezipřistání vydá do města a pak se vrátí nebo vyzkouší některý z hotelů. Hotely jsou různě vzdálené a ideálně hledejte takové hotely, které nabízí i dopravu:

  • Five Towns Inn – JFK Airport
  • Comfort Inn JFK Airport
  • Fairfield Inn by Marriott JFK Airport

  Doprava z letiště

  Cestující na mezinárodní letiště JFK mají mnoho možností. Mohou jet soukromým vozidlem, jet AirTrain, pronajmout si služby taxi, jet kyvadlovou dopravou nebo si vybrat služby půjčovny aut.

  AirTrain

  Tento vlak je jednou z nejlevnějších variant a je také nejrychlejší. Jezdí včas a nikdy vám nedovolí přijet pozdě na letiště nebo dorazit pozdě na místo určení, protože se řídí jízdním řádem. Je k dispozici 24/7 a stojí 2,50 $.

  Taxi

  Taxi je další způsob, jak cestovat na letiště a z něj. Pokud pojedete z letiště JFK na jakékoli místo na Manhattanu. Sazba za taxi je 45,00 USD.

  Car Service alias osobní transfer

  Auto si dopředu objednáte a nemusíte čekat ve frontě na taxi. Je to luxus, který stojí velké peníze.

  Transfer

  Super Shuttles poskytují své služby 24 hodin denně. Jízdné začíná od 21,93 USD na základě vaší cílové destinace.

  Autobus

  New York Airport Service Express Bus se doporučuje těm, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti z mezinárodního letiště JFK. Jízdné je pouhých 19,00 USD a dokonce nabízí bezplatnou jízdu autobusem pro děti do 12 let. Jízda trvá hodinu, takže to můžete považovat za skvělý způsob, jak si levně prohlédnout město. Jízdní řád těchto autobusů najdete na webových stránkách.

  Užitečné odkazy

  Ani na vteřinu nelituji, všem tohle dobrodružství doporučuji, říká Nikča o Campu America

  Nikča sdílí své zkušenosti a zážitky, když vyrazila pracovat na pár měsíců do USA přes program Camp Amerika. Ten je jednou z nejoblíbenějších možností pro Čechy, kteří chtějí získat práci v USA, vydělat si dolary, pocestovat a především zažít Severní Ameriku nejen jako turista. Co musíte splnit, abyste mohli takto vycestovat, jaká víza potřebujete, jak se žádá o práci, kolik to všechno stojí peněz? Kolik si vyděláte a jaké zážitky na vás čekají?

  Ahoj Nikčo, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

  Ahoj, mám se skvěle! A k mému představení: Jmenuji se Nikča, zanedlouho oslavím 21. narozeniny a studuji na Jihočeské univerzitě.

  Nikča Mikešová USA rozhovor

  Proč sis vybrala práci na Camp America, co tě na tom lákalo nejvíce? Přemýšlela jsi případně ještě o jiných zemích kromě USA nebo práci v zahraničí obecně?

  Pracovat v zahraničí mě lákalo vždy: Velká Británie, Irsko nebo třeba Kanada. Všechno ale vycházelo z mého velkého snu podívat se do USA. Když jsem minulý rok ukončila své první vysokoškolské studium, brala jsem to jako zelenou pro to ten sen konečně uskutečnit.

  Věděla jsem o programu au pair, ale to mi přišlo jako moc velké sousto, a tak jsem hledala nějakou alternativu. Brouzdáním po internetu jsem našla agenturu Coolagent a tam i program Camp America. Líbilo se mi, že to je na pár měsíců v létě a taky ta možnost po kempu 30 dní cestovat po USA.

  Jak probíhal tvůj výběr agentury? Jak probíhá přihlašování na kemp? Je to hodně papírování? Co všechno je potřeba doložit a připravit?

  Na agenturu Coolagent jsem narazila opravdu náhodou na internetu, jak už jsem zmínila. Přihlásit se mě taky podpořil webinář s jiným absolventem tohoto programu.

  Prve jsem vyplnila krátký formulář na webu agentury, pak se mi ozvala koordinátorka a poslala mi formulář přímo od agentury Camp America, která tento program zajišťuje. Tento formulář byl dosti obsáhlý. Vyplňovala jsem tam údaje o sobě, jaké mám koníčky, zkušenosti s prací s dětmi (ty nejsou podmínkou, já třeba žádné neměla). Také tam udáváte kontakty na nějaké referenty, kteří vás znají a něco o vás napíší (ideálně učitelé a kolegové z práce). Nahrála jsem tam i své fotky a video o sobě. Tenhle krok je asi nejdůležitější. Musíte se zkrátka umět prodat, aby o vás kempy projevily zájem.

  Když jsem měla vše hotové, čekala jsem na nabídku od kempu a následný online pohovor. Já čekala docela dlouho než se pohovor uskutečnil. Asi první dva kempy mi napsaly, ale na odpověď nereagovaly. Až napotřetí mi to vyšlo a přestože podle mě byl pohovor naprosto katastrofální (je to opravdu pracovní pohovor), tak mě vzali.

  Když máte potvrzené umístění, je načase řešit víza. Coolagent mi poslal odkaz na formulář na web americké vlády, kde jsem odpovídala na jednoduché otázky o mně pro získání pracovního víza J1. Po vyplnění se naplánovala schůzka na americké ambasádě, kam jsem dorazila, řekla jsem, kam a proč tam letím a kdy se vrátím. Pas mi dorazil i s vízy pár dní po tomto pohovoru.

  Koordinátorka z Coolagent mi v tomto hodně pomáhala, když jsem třeba nevěděla, co a jak nebo mi jeden papír, který mi měl přijít poštou, vůbec nepřišel.

  Jak probíhal tvůj přílet do USA? Imigrační oddělení, cesta z letiště, první den v USA, jaké jsi měla pocity?

  Můj kemp byl ve státě Ohio nedaleko města Toledo, já letěla do Detroitu. Po přistání jsem si vystála dlouhou frontu u imigračního, což byla jen přepážka s pracovníkem, který se mě de facto ptal na podobné věci, jako pracovník na ambasádě. Dal mi razítko a já šla.

  Na letišti si mě vyzvedla jedna z vedoucích kempu. První dny byly dost chaotické. Já jsem navíc ještě dorazila kvůli přijímačkám na VŠ o dva týdny později než ostatní vedoucí, které absolvovaly veškeré školení a tréninky (poučení, první pomoc,…). Naštěstí jsem nebyla jediná a spolu se dvěmi holkami z Chile a jednou Britkou jsme to absolvovaly asi ve třech dnech. Byl to celkově šok a trvalo mi dlouho než jsem si zvykla na to, že jsem pryč z domova, od lidí, které znám, v úplně jiném světě. Ale povedlo se!

  Jak vypadá tvůj běžný pracovní den v kempu? Popíšeš nám, co máš na starosti, případně jak se tvoje práce měnila v průběhu měsíců?

  Můj kemp byl dívčí skautský. Turnusy trvaly týden od neděle do pátku. Holky byly různých věkových kategorií od 6 do 14 let. Na každý turnus jsme byly ve skupince s nějakým tématem.

  V neděli ráno jsme se všichni sešly a vymýšlely pro děti rozvrh pro jejich aktivity na celý týden (teambuildingy, art, lukostřelba, bazén, horolezecká stěna, poznávání přírody atd.). Mým úkolem bylo starat se o holky po celý týden. Samozřejmě jsem byla i s jinými vedoucími.

  Také jsem si udělala kurz na jištění na horolezecké stěně, takže jsem vypomáhala i jiným skupinám. V pátek odpoledne si pro děti přijeli rodiče a my do večera uklízely. Soboty byly volné a americké vedoucí nás vzaly třeba na baseball nebo do Zoo. Asi v půlce jsme se taky stěhovaly z jednoho kempu do jiného, ten byl poblíž města Cincinnati.

  Jaké máš finanční odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?

  Je to brigáda, takže je finančně ohodnocená. V mé smlouvě jsem měla min. 1000$ za celý pobyt. Nakonec jsme dostaly ještě 400$ bonusy za dobře odvedenou práci. Za 8 týdnů to není úplně moc, je to spíše takové kapesné pro cestování. V kempu máte ale samozřejmě zajištěné ubytování i stravu zdarma.

  Jaké výhody má program Camp America, co bys ostatním vyzdvihnula a na co bys také upozornila budoucí zájemce, aby byly lépe připraveni a nedělali si iluze?

  Tak určitě je to skvělá, levná a legální cesta, jak se podívat do USA na delší dobu. Krom zlepšení angličtiny jsem se dost osamostatnila a taky mám kamarádky z celého světa. Na druhou stranu si ale člověk, který se tam vydá, musí uvědomit, že to je opravdu práce a ne letní dovča.

  Práce s dětmi byla někdy dost náročná. Navíc jsme byly v přírodě pod stanem bez splachovacích záchodů a bez internetu, takže nějaký luxus taky nikdo nesmí čekat. Ani na vteřinu ale nelituji, všem tohle dobrodružství mohu jen doporučit.

  Máš nějaké silné cestovatelské zážitky z pobytu v USA? Stihla jsi ve volném čase trochu pocestovat?

  O dni nezávislosti čtvrtého července jsme měli dovolenou i jako vedoucí. Já vyrazila s partou do státu Kentucky do Lake House jedné vedoucí. Z toho mám zážitek, kdy nám v noci došel benzín, z kopce jsme sjely ke křižovatce, tu jsme prosvištěly na červenou, až jsme setrvačností dojely na nějaké parkoviště v cizím městě. 😀

  Po kempu jsem také vyrazila do Washingtonu DC a New Yorku jako solotraveler, což bylo super a ještě víc mě to podpořilo v tom být samostatná a nebát se cestovat sama.

  Jinak hodně silný zážitek bylo jen to vylézt z metra do ulic Manhattanu a užívat si bolest za krkem při pokusu dohlédnout na vrcholy všech těch mrakodrapů. 🙂

  Děkujeme Nikčo za autentický rozhovor, otevřenost a milé sdílení 🙂 Přejeme, ať prožíváš další skvělá dobrodružství, ať to bude v USA, Čechách anebo jinde ve světě.

  Nikči dobrodružství a dny v USA i v Čechách můžete sledovat na Instagramu pod @nikca_mikesu

  Máte zájem o práci v USA?

  Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT.

   Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).

   Akční letenka do New Yorku z Ostravy: Aerolinky LOT za 8851 Kč

   aerolinka LOT letenka

   Vyzkoušejte akční lety z Ostravy do New Yorku. V březnu a dubnu 2024 můžete najít letenky již za 8 851 Kč. Lety mají pouze jeden přestup ve Varšavě a nabízejí pohodlí polské letecké společnosti LOT. Ideálně hledejte přímo na stránkách aerolinek. Nejvýhodnější Economy letenku najdete již za 8 851 Kč a letenku s odbavenými zavazadly pak za 10 351 Kč.

   Kdo by nechtěl vidět jarní New York!

   • Letenky již za 8 851 Kč
   • Ušetříte až 10 000 Kč
   • Odlet z Ostravy (Letiště Leoše Janáčka Ostrava, OSR Leoš Janáček Ostrava Airport)
   • Přílet do New Yorku (Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, JFK John F. Kennedy International Airport)
   • Jedná se o lety s jedním přestupem na území Evropy (Varšava)
   • Letenky hledejte v březnu a dubnu 2024
   • Délka letu: okolo 20 hodin
   • Letenky kupujte u letecké společnosti LOT
   • Výhoda jedné letecké společnosti při zpoždění letů a reklamacích
   • V ceně letenky ECONOMY je příruční zavazadlo, letenky vyšší kategorie již mají v ceně i odbavené zavazadlo

   Ukázka dostupného termínu:

   Možnosti rezervace:

   Akční letenky objednávejte přímo u letecké společnosti LOT: https://www.lot.com/cz/en

   Užitečné odkazy

   Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

   TIPCestovní pojištění do USA s limitem léčebných výloh až 500 milionů korun, úrazovým pojištěním až 1 milion korun, pojištěním odpovědnosti za škodu a storno pojištěním pro případ Covid-19 či jiných nečekaných událostí. Sjednáte online.

   ZÍSKEJTE SLEVU 50 % na pojištění

   Vydejte se do New Yorku s Turkish Airlines

   letenky do new yorku turkish airlines

   Využijte levné zpáteční letenky z Prahy a zaleťte si do New Yorku. Ceny začínají na 11 093 Kč a můžete si vybrat ze dvou letů každý den. Jeden má delší přestup a ten druhý kratší. Vzhledem k tomu, že se přestupuje v Istanbulu, můžete ten delší přestup využít třeba k návštěvě města. Letenky jsou dostupné od listopadu 2023 až do května 2024. Poletíte s leteckou společností Turkish Airlines, která navíc v ceněn klientům nabízí odbavené zavazadlo. Kdo nebyl v New Yorku jakoby nežil, tak hurá za dobrodružstvím.

   • Letenky od 11 093 Kč
   • Ušetříte až 3 000 Kč
   • Zpáteční letenky hledejte na termíny v listopadu 2023 až květnu 2024
   • Odlet z Prahy (Letiště Václava Havla, PRG Václav havel Airport Prague)
   • Přílet do New Yorku (Mezinárodní letiště John F. Kennedyho, JFK International Airport John F. Kennedy)
   • Jedná se o lety s jedním přestupem (přestupuje se ještě v Evropě v Istanbulu)
   • Délka letu: okolo 18 hodin
   • Letenky hledejte u letecké společnosti Turkish Airlines
   • Turkish Airlines na cestu každý den vypravuje dvě letadla, můžete si tak vybrat, jak dlouhou dobu budete mít na přestup v Istanbulu
   • Letíte s jednou společností, výhoda při reklamacích nebo zpoždění letů
   • V ceně je jak příruční zavazadlo, tak i odbavené zavazadlo
   • Za příplatek lze pořídit občerstvení na palubě, wifi připojení nebo třeba výběr sedadel

   Rezervaci letenek můžete provést na oficiálních stránkách: https://www.turkishairlines.com/

   Ukázka dostupného termínu pro let do New Yorku

   Možnosti rezervace letenek

   Další možnost, kterou můžete využít, pokud plánujete cestu do New Yorku, je letecká společnost Icelandair, u které začínají ceny na 10 999 Kč. Letět s nimi můžete už od listopadu 2023.

   Užitečné odkazy

   Nezapomeňte, že pro vstup do USA budete muset vyplnit před cestou formulář pro bezvízový vstup ESTA.

   Počasí v USA

   New York
   broken clouds
   2.7 ° C
   5 °
   -1 °
   78 %
   2.6kmh
   75 %
   7 °
   So
   9 °
   Ne
   13 °
   Po
   14 °
   Út
   7 °

   Nejnovější články

   Zajímavá místa v USA

   Sleva na cestovní pojištění