Domů Blog

New Orleans

New Orleans

New Orleans je největší město ve státě Louisiana a jedno z nejvýznamnějších přístavních měst Spojených Států. Město známé také jako NOLA, město duchů, Voodoo, nebo město jazzu. New Orleans je považováno za obchodní a hospodářské centrum pro oblast Mexického zálivu, u kterého se nachází.

NOLA je díky příznivému počasí oblíbená destinace na dovolené. Konají se tu každoroční oslavy a festivaly. Nejpopulárnějším je masopustní festival Mardi Grass, který je známý po celém světě. Město má také přezdívku „Big Easy“, neboli velká pohoda, která je tu z velké většiny místní kultury opravdu znát.

New Orleans bylo založeno v roce 1718 jako Francouzská kolonie. Později město obývali Španělé. Vystřídali se tu tak různé kultury a obyvatelstvo, jako byli francouzští osadníci, španělští dobyvatelé, britští vojáci, přistěhovalci z Karibiku i otroci. Dodnes je tak město velice multikulturní a unikátní.

Historickým srdcem města je čtvrť French Quarter známá svou francouzsko-španělskou architekturou. Velmi oblíbená je ulice Bourbon street a její velkolepý noční život. New Orleans je jedno z mála měst v USA, kde je povoleno pít alkohol na veřejnosti.

Město leží na jihu USA na řece Mississippi a obklopuje ho jezero Pontchartrain, přes které vede druhý nejdelší most na světě, nejdelší most v USA. Rozloha města je 910 km², z čehož 52 % tvoří vodní plochy. Bohužel tu každý rok místní zažívají období hurikánů a povodní.

New Orleans

Počasí v New Orleans

New Orleans se nachází v subtropickém klima. Díky tomu má mírné zimy a horká, vlhká léta. V zimních měsících se teploty pohybují od 5 °C do 15 °C a sníh se objevuje jen výjimečně. Nejvíc srážek tu spadne v létě, zatímco se teploty mohou vyšplhat až na 35 °C až 40 °C.

Nejsušší měsíc je říjen, kdy se teploty pohybují kolem 20 °C. Podobné teploty jsou tu i na jaře, kdy je tu kolem 15 °C až 25 °C. Nejideálnější období pro návštěvu jsou tedy jarní měsíce nebo konec léta. 

Kdy jet do New Orleans

Z hlediska počasí je ideální jaro, a to i proto, že na přelomu zima/jaro je tu festivalová sezóna a konají se různé slavnosti a karnevaly. Nejpopulárnější z nich jsou Mardi Grass, nebo French Quarter festival, kde zažijete unikátní atmosféru.

Pokud chcete ušetřit, ceny za letenky a ubytování v New Orleans klesají na minimum v letních měsících a koncem léta. Konec léta je ideální pro návštěvu i z hlediska počasí. Pokud ale chcete zažít klidné New Orleans a nevadí vám chladnější počasí, vydejte se sem v zimních měsících.

New Orleans

Letenky do New Orleans

Letenky Praha–New Orleans se dají lowcostově sehnat od $608 (13.500 Kč). Ovšem čím levnější letenky vyberete, tím delší bude cesta. Ty nejlevnější cesty trvají až 30 hodin. Lepší lety, tedy kratší cestu, můžete koupit od 16.500 Kč většinou se 2 přestupy.

New Orleans ale leží na jihu USA, takže je super tento výlet spojit s nějakou další destinaci. Tím si rozdělit lety a ušetřit tak i na ceně letenky. Letenky z New Yorku se dají sehnat za 2.500 Kč. 

Ubytování v New Orleans

Na portálech jako je například Booking najdete nízkonákladové hostely od $20/noc za osobu. Průměrné hotely a motely začínají na $50 a můžete zde sehnat i lepší, dražší ubytování v luxusních resortech.

Fungují tu i aplikace jako  Airbnb, nebo Couchsurfing, kde se můžete ubytovat u místních lidí. Rozdíl se v tom, že v rámci Airbnb si pronajmete ubytování za přijatelné ceny, zatímco Couchsurfing je zdarma a funguje na základě referencí. Nutno ale říci, že v NOLA je třeba dbát i na bezpečí.

New Orleans

Co vidět v New Orleans

Historic Voodoo Museum

Jedno z nejunikátnějších a nejzajímavějších muzeí v Louisianě. Dozvíte se zde vše nejen o tajemství Voodoo. Historie, folklóry, rituály a zombie. A to vše spojené s oblíbeným jazzem. Muzeum najdete v srdci New Orleans ve čtvrti French Quarter a můžete ho navštívit od 10 do 6 hodin odpoledne, vstupné je $8.

National World War II Museum

Propracované 4D muzeum pro milovníky historie. Národní muzeum druhé světové války nabízí exponáty, rozsáhlou sbírku artefaktů, galerie a exkurze. Vstup do muzea je $28.50 za dospělého.

Museum of death

V New Orleans můžete navštívit také muzeum smrti, které je jen v NOLA a v Hollywoodu. Obě místa jsou ale unikátní, protože muzeum nepoužívá duplikáty artefaktů. Je zde možnost 45 minutové prohlídky, nebo si muzeum můžete projít sami, pokud na to budete mít žaludek. Muzeum najdete cca 5 minut od Jackson Square a vstup do muzea je $15.

City park

Procházkou z Francouzské čtvrti po cca 15 minutách dojdete do krásného City Parku. Tady se můžete projít, nebo park projet na kole. Je tu ale i mnoho dalších aktivit. Botanické zahrady, Muzeum umění, Muzeum pro děti, nebo výstavy přímo v parku a další aktivity.

Park je také místem nejstaršího háje zralých živých dubů na světě. Těm nejstarším je až 900 let. Zajímavostí je Španělský mech, který se objevuje právě na starých dubech v City parku a přidává tak městu na unikátní atmosféře.

Armstrong park

Právě i tady se zrodil jazz. Park vznikal v otrokářských dobách, kdy se tu lidé scházeli, aby si zahráli a zazpívali svou oblíbenou hudbu. Park najdete ve čtvrti Tréme naproti Rampart street, což je další zajímavá historická ulice, kterou ve městě najdete. Při přívětivém počasí se tu pořádají venkovní jazzové koncerty a najdete tu i sochu Louise Amstronga.

New Orleans

French Quarter Market

Market ve Francouzské čtvrti, kde můžete objevovat všechny speciality spojené s tímto městem. Najdete tu vše od oblečení, přes jídlo až po oblíbené Voodoo panenky. Můžete si tu nechat vyložit karty, koupit masku na masopust, nebo ochutnat maso z aligátora.

St. Louis Cathedral

Jedna z nejvýznamnějších památek a největších ikon New Orleans. Nejstarší katolická katedrála v Severní Americe. Katedrálu najdete na Jackson Square jen pár minut chůze z French Quarter Market. Celé toto náměstí tvoří díky palmám, malému parku a sochy 7. prezidenta USA Andrew Jacksona krásnou podívanou. U parku obvykle potkáte několik pouličních zpěváků a kočárů s koňmi.

Bourbon Street

Bourbon street je nejen historická ulice v samotném srdci Francouzské čtvrti. Dnes je to hlavně centrum zábavy a nočního života. Ulice je osvětlená a zdobená barvami NOLA. Na jednom z mála míst v USA vůbec tu můžete poslouchat jazz až do rána. Je tu také povoleno pít alkohol na veřejnosti. Celkově tu panuje pohodová atmosféra se spoustou hudby.

Preservation Hall

Jazzový sál, ve kterém začínal sám slavný Louis Amstrong. Na stránkách Preservation hall najdete kalendář akcí, které bývají zdarma a můžete si tak poslechnout akustický jazzový koncert, nebo některého ze známých zpěváků. jazzový sál najdete ve Francouzské čtvrti.

Ghost Tours

Téměř každý den se tu pořádají tak zvané Ghost tour, aneb lov na duchy. Průvodci jsou historici zasvěcení v tomto směru a vezmou vás na místa, kde byste potencionálně měli spatřit duchy. Také se dozvíte několik příběhů známých byzarních vražd, které se tu staly.

Průvod trvá cca 2 hodiny a za prohlídku s průvodcem zaplatíte cca $27 za dospělého a $15 za dítě. Průvodce vás vezme do různých uliček a zákoutí města, pokaždé je to jiný zážitek. Podíváte se také ke slavným domům, jako je třeba dům Madame Lalaurie.

Zajímavosti v New Orleans

The Louisiana Superdome

Sportovní a kulturní stadion s kapacitou až 76.000 míst. Díky velikosti a lokaci na jednom z nejnavštěvovanějších míst USA  se tu pravidelně pořádají významné akce a koncerty, jako je například Super Bowl.

Lake Pontchartrain Causeway

Druhý nejdelší most v USA spojuje města New Orleans na jihu a Mandeville na severním pobřeží. Vede nad stejnojmenným jezerem Pontchartrain.

Pontchartrain

Největší jezero v Louisianě a druhé největší slané jezero ve Spojených státech. Je propojeno s jezerem Borgne, které je lagunou Mexického zálivu.

Co ochutnat v New Orleans

Vyhlášená neworleanská kuchyně je originální mix kuchyně africké, francouzské, španělské a americké. Z velké části jsou jejich speciality tvořené z mořských plodů. Můžete zde ale ochutnat i maso z aligátora. Další oblíbenou pochoutkou je tu rak.

Gumbo

Tato specialita by se dala přirovnat ke kořeněné polévce s masem, nebo krevetami, mořskými plody a zeleninou.

Jambalaya

Další populární jídlo Louisiany, které je mixem všech kuchyní, které se tu slučují. Je to směs masa, mořských plodů, rýže a omáčky provensálských chutí.

New Orleans

Beignets

Do Café du Munde se na slavné Beignets stojí fronta téměř každý den. Místní sladkou specialitou je smažené kynuté těsto posypané cukrem.

Po-boys

Tradiční sendvič z Louisiany. Téměř vždy je plněný salátem a hovězím masem, nebo mořskými plody. Nejčastěji je uvidíte se smaženou krevetou, rakem, rybou, nebo ústřicí.

Aligator jerky 

Sušené, nebo smažené aligátoří maso je jednou z největších pochoutek v New Orleans. Seženete ho na trzích, například na historickém French Quarter Market.

 

 

Seattle

Seattle

Seattle, město známé především pro Starbucks, Boeing, Microsoft, věčně deštivé počasí a americký fotbalový tým Seahawks. Seattle má výjimečnou mentalitu lidí, přezdívanou “Seattle Breeze”. Velmi přátelští lidé milující outdoorové aktivity, přírodu, hiky a kempování.

Seattle je město lodního, leteckého a obchodního průmyslu. Se 686 000 obyvateli je to nejlidnatější město státu Washington i celého severozápadu USA. Rozloha města činí 369,2 km², z toho jsou 41% vodní plochy. 

Město Seattle leží na pevnině mezi Pugetovým zálivem a jezerem Washington asi 180 km jižně od Kanadských hranic. Stejně jako v ostatních městech západního pobřeží v takzvaném “Ohnivém kruhu” je zde velké riziko zemětřesení. 

Seattle je také sídlo velmi úspěšných firem a centrem IT společností. Vznikl zde a má tu sídlo Amazon, dnešní největší e-shop na světě. Nedaleko Seattlu je sídlo společnosti Microsoft. Sídlí tu ale také další velké firmy a jejich kanceláře, jako například Facebook nebo Google. 

V Seattlu je oblíbený také sport. V první řadě jejich fotbalový tým Seahawks. Dále má Seattle svůj basketbalový tým Supersonics. V Seattle také vzniká profesionální hokejový tým, který se zúčastní NHL v sezoně 2021/2022.

Nynější jméno Seattle město získalo v roce 1853. Bylo pojmenováno po Sealthovi, náčelníkovi kmene tehdejších obyvatel. Město se později během 1. světové války stalo významným průmyslovým střediskem, a to mu zůstalo dodnes. 

Počasí v Seattle

Seattle je město známé jako jedno z nejdeštivějších ve Spojených Státech. Za rok tu spadne až 1000 mm srážek. Obloha tu bývá zatažena cca 230 dní v roce a z toho je 170 dní deštivých. 

Takové počasí je tu celou zimu. Obvykle tu ale v zimě teploty nespadnou pod nulu a ve městě se nevyskytuje ani sníh. Jaro bývá chladné a stále po většinu dní deštivé. Léto v Seattlu je teplé a svěží. Teploty v létě vystoupají až na 25–35 °C.

Kdy navštívit Seattle

Nejlepší období pro návštěvu tohoto města je jednoznačně léto–podzim. V létě si můžete užít pohodu u jezera. V měsících jako je září, říjen už nejsou teploty tak vysoké a ještě nebývá období dešťů. Skvělá příležitost prozkoumat město a okolí. 

Letenky do Seattle 

Letenky Praha–Seattle s dvěma přestupy začínají na 18 000 Kč. Jelikož město leží až na dalekém severozápadě USA, délka letu se pohybuje kolem 16 hodin. Lety se dají ale rozdělit. Můžete letět do NYC, kam doletíte zhruba za 9 000 Kč. 

Můžete samozřejmě sehnat akční letenky i do jiných měst na východním pobřeží. Můžete si tak udělat několikadenní zastávku a vidět i jiná místa. Odtud se pak letenky na západ do Seattle dají sehnat za $150–$200 (kolem 4000 Kč). Levné letenky do Seattlu jsou také z Kalifornie. 

Ubytování v Seattle 

Ubytování v Seattle je podobné, jako v ostatních amerických státech. V centru města najdete mnoho lowcostových hostelů, motelů, ale i lepších hotelů. Některé hotely můžete znát i ze známých filmů, jako například hotel Escala z filmu 50 Shades of Grey.

Dále tu můžete využít aplikace jako je Airbnb, nebo Couchsurfing. Přes Airbnb si můžete pronajmout pokoj, byt, nebo celý dům za příjemné ceny od místních lidí. Zatímco Couchsurfing je zcela zdarma a funguje za pomocí recenzí od předešlých návštěvníků. 

Zajímavá místa v Seattle 

Pike Place Market 

Pike Place Market je nejpopulárnější místo v tomto městě. Jsou to trhy s jídlem a místními specialitami, oblečením, čerstvými květinami a suvenýry. Tyto trhy najdete v centru města a je odtud krásný výhled na přístav a na oceán. Jsou to jedny z nejstarších trhů ve Spojených Státech, které mají svou tradici už od roku 1907. 

Na těchto trzích seženete veškeré speciality, od speciálních pálivých čajů, domácího Mac&Cheese až po čerstvé ryby. A právě prodej čerstvých ryb tu má svou tradici, kdy prodejci mají svůj pokřik a společně s nakupujícími tak testují, zda je ryba opravdu čerstvá.

První Starbucks 

Součástí Pike Place Market je i úplně první kavárna Starbucks z roku 1971, do které jezdí na kávu lidé z různých koutů světa. 

The Gum Wall 

Hned vedle marketů s jídlem nejdete tak zvanou žvýkačkovou zeď, kam turisti začali lepit žvýkačky. Vznikla tak atrakce, kde je celá ulička polepená žvýkačkami a vznikají tak bizarní fotografie známé pro Seattle. 

Seattle

Waterfront 

Určitě si nezapomeňte udělat procházku podél vody, která vede z krásného parku, až k trajektu, nebo Pike Place Market. Pohled na Seattlovský přístav je jedinečný průmyslovými a výletními loděmi, přístavem a výhledem na hory Olympijského národního parku. 

Olympic Sculpture Park 

Tento park najdete nedaleko Space Needle u přístavu. Ideální na procházku kolem vody, nebo ranní běh. Nedaleko několika hostelů a hotelů. 

Seattle Aquarium

Zdejší akvárium je jednou z nejoblíbenějších atrakcí, kterou můžete využít obzvlášť při typickém deštivém počasí. Vstupné je $35 za dospělého, $25 za dítě do 12 let a do 3 let mají děti vstup zdarma. 

Pier 69, Pier 66

Po cestě z Olympic Sculpture parku směrem k trajektu a Pike Place Market se zastavte u těchto dvou přístavů. Dá se vyjít na střechu přístavního centra a mít tak jedinečný výhled na Seattle, přístav, hory a oceán. 

Seattle

The Seattle Great Wheel 

Na samotném konci této procházky dojdete k trajektu na různé ostrovy. Ještě před tím ale uvidíte ruské kolo Great Wheel, odkud můžete mít krásný výhled na město. Vstupné na kolo je $14 a provoz záleží na počasí. Vedle kola je zábavné centrum skvělé pro děti, kde si můžete mimo jiné nakoupit suvenýry. 

Kulturní aktivity a zajímavosti 

Space Needle 

Ikona celého Seattlu Space Needle je 184 metrů vysoká vyhlídka postavená roku 1962. Zároveň je hlavním orientačním bodem pacifického severozápadu. Nahoře se vám naskytne 360 stupňový výhled na celé město. Vstupné je $35 za dospělého a $25 za dítě do 12 let. V rámci vstupného i uvnitř můžete vyzkoušet vyrtuální seskok ze Space Needle. 

Museum of pop culture

Další aktivita pro deštivé dny je muzeum populární kultury v centru Seattlu hned vedle Space Needle. Specifická budova muzea byla postavena podle návrhu kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho. Vstupné činí $34 za dospělého, $19 za dítě od 4 do 12 let.

Columbia Tower 

Další, ne tak známé místo, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Seattle. Columbia tower je nejvyšší budova v celém městě i v celém státě. Budova slouží pro administrativní účely a kanceláře, ale v 73. patře najdete restauraci, výstavu a krásný výhled na město. Vstupné je $20 a najdete pod názvem Sky View Observatory.

Seattle Art Museum 

Oblíbené muzeum, ve kterém se střídají různé exhibice, výstavy a kolekce. Toto muzeum najdete jen jeden blok z Pike Place Market. Je otevřené od středy do neděle od 10 do 17 hodin a vstup se na různé události liší. Pohybuje se ale kolem $20. 

Parky, pláže

Golden Gardens Park 

Krásný park najdete cca 20 minut autem z downtownu Seattlu ve čtvrti Ballard u Pugetova zálivu. Najdete tu krásnou pláž a z celého parku je výhled na hory Olympijského národního parku a Pugetův záliv. Jsou tu tak zvané off-leash areály pro psy, můžete zde rybařit, zahrát si beach volejbal, nebo si půjčit kajak, či paddleboard. 

Alki beach 

Pláž, která je součástí parku Alki Beach Park, najdete ve čtvrti West Seattle v jižní části města. Snadno se sem dostanete i autobusem z downtownu. V létě je toto jedno z mála míst, kde se můžete Seattlu vykoupat. A to konkrétně v Elliotově zálivu. Je zde i krásná procházka podél vody, místními oblíbený plážový volejbal a večerní s’mores na ohni. 

Discovery Park 

Největší přírodní park v Seattle najdete ve čtvrti Magnolia Bluff. Odtud se vám naskytnou krásné výhledy nejen na hory Olympijského národního parku, ale také na Kaskádové pohoří. Odlehlé klidné místo nabízí 2 míle pláží, louky, krásné útesy, maják a mimo jiné i písečné duny. 

Seattle

Kerry Park 

Oblíbené místo turistů i místních pro západy slunce, nebo jen krásný výhled na město. Tento park je na kopci v části města Queen Anne a naskytne se vám opravdu unikátní scenérie města, zálivu a největší hory státu Mt. Rainier. 

Seattle

Gas Works Park 

V centru města je krásné jezero Lake Union, u kterého najdete právě park Gas Works Park. Cyklostezka a pěší zóna vede téměř kolem celého jezera, kudy můžete do parku dojít. Ze samotného parku je pak skvělý výhled na jezero a celé město. Toto místo je oblíbené pro různé festivaly a pro oslavy 4.července. 

University District

Určitě se zajděte podívat i na University of Washington, do kampusu známé university. Celý kampus si můžete projít a podívat se i do jejich majestátní knihovny. Je odtud i krásný výhled na Mt. Rainier. University District má také pěší zónu, kde je mnoho obchodů a restaurací. 

Seattle

Co ochutnat v Seattle 

Clam Chowder

Populární polévka z mořských plodů je tu velmi oblíbená. Různé speciální příchutě můžete ochutnat například právě na Pike Place Market. 

Beecher’s Handmade Cheese

Jako další zastávku na Pike Place Market si udělejte zastávku na tuto vyhlášenou domácí sýrovou omáčku, neboli Mac&Cheese. 

Molly Moon’s Ice Cream 

Tato vyhlášená zmrzlina má několik poboček po městě a je oblíbená svou domácí výrobou, speciálními příchutěmi a domácími waflovými kournouty. 

Počasí v USA

Počasí v USA

Počasí v USA je velmi rozmanité a někdy dost nevyzpytatelné. Počasí v Severní Americe s 50 státy, federálním územím, 5 teritorii a 5 ostrovy nejde jednoduše definovat. Je zde několik oblastí, kde se počasí a klima v USA zásadně liší, a každý kus USA je svým podnebím jedinečný.

Spojené Státy Americké se z velké části nachází v mírném podnebném páse. Nicméně v určitých částech zasahují i do ostatních podnebných pásem, jako je subtropický, nebo i tropický a polární. Podnebí v Americe má několik podob.

Celá střední část spojených států od Karibiku až po Severní Dakotu leží téměř v rovině, a proto zde dochází k velkým výkyvům počasí. Tyto výkyvy způsobuje hlavně prudký přesun větrů ze severu na jih a naopak.

Kdy je nejlepší období pro dovolenou ve Spojených Státech? Přemýšlíte, kdy je vhodná doba na cestu do USA z hlediska počasí i financí? Kdy je v Americe sezóna a ovlivňují roční období ceny dovolené v USA?

Počasí na západě USA

Západní pobřeží USA patří do mírného podnebného pásu, ovšem směrem na jih se počasí mění na sušší a teplejší. Západní pobřeží je ovlivněno Tichým oceánem, proto je podnebí v této části USA v podstatě stabilní.

Na západě jsou i místa spadající do vysokohorského podnebí, a to hlavně ve státě Washington. Hory najdeme ale i v Kalifornii. Pohoří Sierra Nevada je jedno z těch významných na západě USA.

Státy jako Washington a Oregon se vyznačují vysokým množstvím srážek a mírnými léty. Díky pohořím a vysokým nadmořským výškám se tu v zimě objevuje také mnoho sněhových srážek. Mírné léto se tu vyznačuje čerstvým vzduchem, stabilními teplotami kolem 26 °C a klidným oceánem.

Kalifornie je z hlediska podnebí rozmanitá. Na severu kolem San Francisca je podnebí chladnější s častými mlhami. Směrem na jih je tepleji, a v Los Angeles už je menší množství srážek i mlhy. Léta jsou tu horká a suchá. Věčné léto je na jihu Kalifornie v San Diegu, které již patří do subtropického podnebí.

Voda Tichého oceánu je spíše studenější a to i v létě. Ve státech Washington a Oregon je běžné koupání v krásných přírodních jezerech, která mají příjemnější teploty, než oceán. V Kalifornii je koupání, surfování v Tichém oceánu, i přes jeho nižší teploty, oblíbenou aktivitou.

Velká část západu USA, přesněji středozápadu, se vyznačuje také stepním podnebím. Jsou to státy Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Nové Mexiko, východní části států Washington, Oregon, Utah a Arizona. Většina těchto států je také oblíbená pro zimní dovolené.

Dále jsou to západní části států Severní a Jižní Dakota, Nebraska, Kansas a Texas. Znaky tohoto podnebí jsou horká suchá léta a studené zimy se sněhovými přeháňkami.

Jihozápad USA

Velmi oblíbená část USA, a to hlavně svými národními parky, přírodními útvary a krásnou přírodou. Arizona, Nevada, Nové Mexiko, Utah a část Colorada jsou velmi oblíbené státy pro jejich počasí i přírodu.

Některé z těchto států patří i do vysokohorského podnebí. Colorado má jedno z nejhezčích lyžařských středisek v USA. Nové Mexiko je také velmi oblíbené pro zimní sporty. Zalyžovat si můžete ale i v Utahu, nebo v Kalifornii.

Nevada, Arizona a Utah jsou státy patřící do takzvaného pouštního podnebí, které se vyznačuje velmi nízkým ročním počtem srážek. Charakteristické jsou srážky nižší než 250 mm. Pro toto podnebí jsou také typické velké výkyvy teplot.

V Las Vegas a ve Phoenixu se teploty běžně vyšplhají až na 40 °C. Tato města zůstávají i v zimě s příjemnými teplotami nad nulou a nulovými sněhovými srážkami.

Počasdí v USA

Aljaška

Na Aljašce zažijete tu pravou zima v USA. Je to největší a zároveň nejsevernější a nejzápadnější stát USA. Jako jediné území USA se nachází v polárním a subpolárním podnebném pásu. Severní pobřeží Aljašky tvoří Severní ledový oceán, jižní Severní tichý oceán.

Na Aljašce najdeme části s polárními pustinami, kde je trvale zmrzlá půda a nachází se až za Severním polárním kruhem. V této části Aljašky se teploty během roku jen zřídka vyšplhají nad nulu a v zimě spadnou až k -40 °C.

V subpolární oblasti jsou tundry, kde půda v letních měsících rozmrzá do hloubky několika desítek centimetrů. V této mnohem více navštěvované turistické oblasti se teploty pohybují pod nulou až 6 měsíců v kuse. Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, kdy se teploty pohybují kolem 10 °C, ale mohou vyšplhat až ke 14 °C.

Můžete zde vidět polární záři. 

Hawaii

Podnebí na Havajských ostrovech, které leží jihozápadně od západního pobřeží USA, se liší. Pro Hawaii je typické subtropické až tropické podnebí, kdy se střídají vlhká a suchá období. Duben až říjen je suché období s vyššími teplotami, po zbytek roku je spíše vlhko a větší počet srážek.

V zimě se jen na výjimečných místech objeví sněhové srážky. Teploty zimního dne v nížinách se obvykle pohybují okolo 25 °C. V létě teploty mohou vyšplhat až ke 38 °C. Nejideálnější období a dobré ceny jsou paradoxně v letních měsících a ke konci léta.

Počasí v USA

Kdy jet na západ USA

Nejideálnější období pro návštěvu západní strany Spojených Států je tedy květen až červen. Jak v Kalifornii, tak v ostatních státech u Tichého oceánu je začínající léto ideální pro dovolenou. Probouzející se příroda, ideální počasí na hiky a dobré ceny.

Také konec léta, tedy září až říjen, je ideálním obdobím, a to z hlediska počtu turistů a nižších cen. V téměř všech národních parcích na západě USA jsou právě v tato období nejideálnější podmínky. Nejen, že počasí je příjemné a ideální na hiky, ale je větší výběr kempů a dobré ceny, zatímco už není turistická sezóna.

Ve státech, jako je Nevada, Arizona, jih Kalifornie nebo Texas si užijete krásnou a teplou dovolenou i zimě. Sem můžete utéct od mrazu i v zimních měsících. Nečekejte tropické teploty, ale příjemné podmínky a jarní teploty ideální na poznávání.

Počasí v USA

Počasí na východě USA

Většina států východního USA se nachází v mírném podnebném pásu. Počasí na východním pobřeží USA je charakteristické vysokými letními teplotami a velkou vlhkostí vzduchu. Atlantský oceán na této straně má v letních měsících příjemné teploty.

V zimě je východ USA známý zase silnými mrazy, sněhovými bouřemi a velkým množstvím sněhových srážek. Florida je výjimkou a je jediným státem USA nacházejícím se v tropickém podnebném pásmu.

Města jako Chicago, New York , nebo Washington DC jsou typickým příkladem podnebí východu USA. Kvůli vlhkosti, opravdu vysokým teplotám a mrakodrapům tu nejsou letní měsíce úplně příjemné. Oblíbená část východního USA v letních měsících je Long Island a ostatní města ležící podél Atlantského oceánu směrem na jih. 

Severovýchod USA

Státy Nové Anglie jako je Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, Vermont, Maine a New Hampshire se vyznačují mírným podnebím. V létě tu teploty vystoupají ke 30 °C, vlhkost vzduchu teploty pocitově ale zvedají ještě výš. V zimě teploty mohou klesnout až na -25 °C. Jsou to velmi oblíbené státy pro zimní sporty.

Pro státy středoatlantské oblasti USA, to znamená New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware jsou typické extrémní mínusové teploty. V zimě tu spadnou až k -30 °C, pocitově až -60 °C. Podobně je na tom i stát Illinois.

Severní státy jako je Severní Dakota, Jižní Dakota, Minnesota, Wisconsin, nebo Iowa mají taktéž zimy se silnými mrazy a velkými vrstvami sněhu. Léta jsou tu horká a vlhkost vzduchu se zde drží. 

Počasí v USA

Jihovýchod USA

Sem patří nejen státy dolního pobřeží Atlantského oceánu a Mexického zálivu, ale i ostatní vnitrozemní státy USA. Jihovýchod USA zahrnuje státy Alabama, Florida, Georgia, Arkansas, Louisiana, Jižní Karolína, Tennessee a Panenské ostrovy a Portoriko v Karibiku.

Podnebí v těchto státech se nedá zobecnit. Nicméně čím více na jih se vydáme, tím budou teploty a podmínky příjemnější i v zimě. Bohužel se směrem na jih objevují také rizika silných větrů. Poslední velký uragán proběhl městem New Orleans v roce 2005. Státy jako Georgia, nebo Tennessee se spíše podobají severnějším státům s většími teplotními rozdíly.

Florida

Zatímco pro většinu států na východě USA jsou typické velké teplotní rozdíly, Florida jako jediný stát spadá do tropického podnebného pásu. Na Floridě je léto po celý rok a je to téměř jediný stát na východě USA, kam si i v zimě můžete zajet za teplem. Je to velmi oblíbená destinace Newyorčanů.

Florida společně s pobřežím Karolíny je bohužel také místem běžným pro hurikány. V letních měsících jsou tu tyto nepříjemné přírodní katastrofy velmi běžné. Nejideálnější období pro dovolenou na Floridě je zima/jaro. Ceny jsou nižší a počasí ideální. Pokuste se na Floridě vyhnout americkým jarním prázdninám.

Kdy jet na východ USA

Ideálním časem na dovolenou na východním pobřeží je jaro, nebo konec léta až podzim. Na jaře si užijete příjemné teploty a kvetoucí cherry blossoms, na konci léta super ceny. Toto období je také mimo turistickou sezónu, a tak prožijete klidnější dovolenou.

Záleží, který měsíc a kam se na dovolenou vydáte. V některých městech vás v brzkých jarních měsících mohou stále čekat nízké teploty. Směrem na jih na místech, jako je například New Orleans, jsou ovšem již na jaře příjemné teploty.

Počasí v USA

Nashville

Nashville

Nashville je hlavní město státu Tennessee, který leží ve východní části Spojených Států Amerických. Tennessee obklopuje 8 sousedních států a město Nashville leží v srdci státu na řece Cumberland River. Ačkoli je Nashville menší město, energie, rytmus a jedinečná atmosféra tu proudí od jeho vzniku.

Rozloha města je 1362,5 km² a žije tu cca 600 000 obyvatel, což činí Nashville druhým největším městem v Tennessee. Patří ale do největší metropolitní oblasti, odkud pochází, nebo stále žijí slavné osobnosti, jako například Miley Cyrus nebo Dolly Parton.

Nashville je město přezdívané jako ‘Music City’, neboli město hudby. Tuto přezdívku Nashville dostal v 19. století a jeho hudební scéna je jedna z těch nejpopulárnějších na světě. A tak toto město láká turisty z celého světa.

Vyrostlo zde mnoho slavných zpěváků a skladatelů, jako jsou například Bon Jovi, Kid Rock, nebo Taylor Swift. Pořádá se tu mnoho hudebních festivalů, a to i ten největší country festival Country Music Awards. Místní lidé říkají, že hudba je jejich kultura.

Nashville se také pyšní svým hokejovým týmem Nashville Predators, který vstoupil do NHL už v roce 1998 a hraje zde v rámci Západní konference dodnes. Na jejich domácí zápas se můžete jít podívat do jejich Bridgestone Areny. 

Počasí v Nashville

Počasí v Nashville a ve střední části USA je proměnlivé. Střídají se běžné 4 roční období.  Jaro má nejvíce srážek z celého roku a teploty už v jarních měsících vystoupají až na 26 °C. Léto je tu velmi teplé a suché, teploty vystoupají až ke 38 °C.

Díky tomu, že se Tennessee nachází v subtropickém podnebí, je tu velká vlhkost vzduchu.  Podzim je ideální období pro návštěvu, kdy jsou teploty kolem 25 °C stále příjemné. V zimě se teploty pohybují nad nulou, jen výjimečně se objevuje mráz.

Nashville

Letenky do Nashville

Jak na levné letenky? Cena za letenky z Prahy přímo do Nashville nejsou nejlevnější. Ceny za zpáteční letenky obvykle začínají na 30 000 Kč. Někdy se ale dají se sehnat akční letenky od 18 000 Kč.

Tady si vyplatí si cestu rozdělit, sledovat data a koupit si letenky například do NYC, které začínají na 9 000 Kč. Poté si z New Yorku koupit letenku do Nashvillu, která se dá sehnat přepočtu za 3000 Kč. Můžete tak spojit návštěvu Nashville s nějakým dalším místem ve Spojených Státech.

Ubytování v Nashville

V rámci ubytování zde můžete využít klasické portály jako je například Booking.com. Tam seženete různé druhy ubytování, ať už přímo v centru, nebo levnější varianty v jednom z předměstí. Ceny za začínají na $50 za 2 osoby, často i se snídaní v ceně.

Dále tu můžete využít aplikace jako je Airbnb, nebo Couchsurfing. Přes Airbnb si můžete pronajmout pokoj, byt, nebo celý dům za příjemné ceny od místních lidí. Zatímco Couchsurfing je zcela zdarma a funguje za pomocí recenzí od předešlých návštěvníků.

Nashville

Co vidět v Nashville

Music Valley

Tato část města Nashville se nazývá ‚údolí hudby‘ právě proto, že se nachází v srdci města, kde najdete veškeré bary s živou hudbou, muzea a atrakce. Najdete tu ale i mnoho vyhlášených barbecue restaurací, nebo kaváren. Zde najdete téměř všechna místa, která byste v Nashville měli vidět pohromadě.

Živá hudba

Broadway 

Broadway je ulice a centrum živé hudby, kde to žije každý den. Celá ulice je plná barů, klubů a zábavy. Tady zažijete tu pravou atmosféru Nashvillu i živé country hudby. Vedle barů s živou hudbou tu je několik obchůdků se suvenýry a kovbojských obchodů.

Každý den se tu konají koncerty známých i neznámých zpěváků, a to nejen country hudby. Američané si toto místo často užívají jako Bachelor parties, neboli rozlučky se svobodou. Když budete mít štěstí, můžete tu narazit na nějakého známého zpěváka.

Příroda

Radnor Lake State Park 

Kdo by i v Nashville chtěl vyrazit na hike, nebo procházku, tento Státní park se vám bude líbit. Klidný park s krásnou přírodou cca 9 km od centra Nashvillu s několika běžeckými, pěšími cestami i cyklostezkami.

Shelby Bottoms Nature Center & Greenway 

Pro ty, co si chtějí odpočinout od hudby a barů, je tu přírodní středisko, které najdete asi 5 km východně od Downtownu Nashville. Toto středisko se nachází na úseku řeky Cumberland. Můžete zde navštívit přírodní centrum, nebo si půjčit kolo a projet se na jedné z cyklostezek.

Kulturní střediska, zajímavosti

Country Music Hall of Fame and Museum 

Nejoblíbenější turistická zastávka je muzeum plné hudby a její historie. Uvidíte tu autentické exponáty, kostýmy i hudební nástroje slavných pěveckých legend. Celá hala je opravdu do detailů propracovaná a projít celou výstavu vám může zabrat i celý den.

Můžete se zde podívat i do Studia B, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě. Dvě patra jsou věnované country hudbě, její historii a slavným country zpěvákům. Najdete tu ale i moderní zpěváky dnešní doby. Vstup je $26 za dospělého a $16 za dítě do 12 let.

The Johnny Cash museum 

Toto muzeum ocení každý milovník hudby. Speciální muzeum, které se se chlubí unikátní největší sbírkou artefaktů hudební legendy Johnnyho Cashe. Muzeum je otevřeno denně od 9 do 19 hodin a vstup je $20 na osobu.

Tennessee State Museum 

Toto muzeum se nachází v centru města a můžete se zde dozvědět o historii města Nashville a státu Tennessee. Uvidíte tu různé exponáty a během roku se zde objevují kulturní a umělecké výstavy. Mnoho atrakcí v tomto muzeu je určených pro děti. Vstup je zdarma.

Ole Opry 

Ole Opry je nejdéle běžící rozhlasová stanice v USA. Sídlem této stanice, běžící už od roku 1925, vysílající každou sobotu je právě tato hala v Nashville. Díky ní si lidé mohou poslechnout jejich oblíbené koncerty živě. Díky této stanici získala country hudba na popularitě. Můžete si zde zaplatit i tour celou stanicí.

The Parthenon 

Nashville je také díky počtu vysokoškolských institucí, které tu byly řízeny, přezdíván jako ‘Athény jihu’. Tato přezdívka je realizovaná přesnou replikou Parthenonu, který se nachází v Athénách. Velmi oblíbená atrakce tohoto města. Vstup je $6 za dospělého a $4 za dítě.

Co ochutnat v Nashville

Nashville je známý pro jeho Hot chicken, tedy smažené, pálivé kuře. To nejoblíbenější najdete například v Hattie B’s Chicken. Další oblíbeným pokrmem je tu barbecue. Najdete tu mnoho barbecue restaurací, kde se výborně najíte.

Jedna ze skvělých barbecue restaurací, kde jsou příjemné ceny, je Martin’s Bar-B-Que Joint. Ze sladkého jsou tu oblíbené sušenky Goo Goo Clusters.

Práce plavčíka v USA: inspirujte se Filipovými zkušenostmi

Rozhovor s Filipem

Chystáte se vyjet na léto do USA a zajímá vás práce plavčíka? Inspirujte se z Filipovy cesty do USA, kde zažil v rámci programu Work and Travel, dle jeho slov nezapomenutelné léto.

Filipovi je 25 let a do Ameriky se vydal v 2. ročníku bakalářského studia vysoké školy. Léto strávil na východním pobřeží ve státě New Jersey, kde pracoval ve vodním zábavním parku. Přečtěte si, jak byl Filip s programem a s prací plavčíka spokojen. Dozvíte se také, na jaká místa se Filip podíval a co jemu samotnému cesta do USA dala do života.

Ahoj Filipe, můžeš se nám, prosím, krátce představit?

Ahoj, jmenuji se Filip Chytra, je mi 25 let a pocházím z vesnice zvané Ondřejov. Studuji na Vysoké škole obchodní v Praze. Vystudoval jsem bakalářské studium v oboru Cestovní ruch. Nyní studuji magisterské studium v oboru Management cestovního ruchu na té samé škole. Do toho pracuji na plný úvazek ve společnosti mBank.

Do Ameriky jsem se rozhodl vycestovat na konci 2 ročníku bakalářského studia. Nejvíc se mi zamlouvala práce plavčíka, s domněním, že potkám hodně nových lidí z různých koutů světa a užiju si u toho i plno zábavy.

Jako zaměstnavatele jsem si vybral zábavní park Morey’s Piers & Beachfront Water Parks ve městě Wildwood ve státě New Jersey.

Rozhovor s Filipem

Jak tě napadlo vyjet na Work&Travel? Jak jsi se k programu dostal?

Chtěl jsem vyzkoušet, jaké to je pracovat v Americe a poznat taky něco víc o cestovním ruchu. V tu dobu jsme se o tom bavili se 4 dalšími lidmi a společně jsme se také na tento program přihlásili a prožili ho spolu na stejném místě.

Dalším motivem bylo také to, že jsem si na téma Work and Travel postavil svou bakalářskou práci. Chtěl jsem tuto zkušenost spojit i se svou školou, což se mi úspěšně podařilo.

Jakou sis vybral pro program Work and Travel agenturu a proč? Doporučil bys tuto agenturu ostatním?

Hodně jsem vybíral mezi dvěmi největšími agenturami, které tento program v ČR poskytují a nakonec jsem vycestoval s agenturou STUDENT AGENCY. A to díky pozitivnímu přístupu a hlavně široké nabídce různých zaměstnání v rámci tohoto programu.

Určitě bych i ostatním zájemcům o program doporučil využít tuto cestovní kancelář. Mám s ní samé dobré zkušenosti a líbila se mi i komunikace v průběhu celého programu, kde jsme byli v kontaktu až do návratu zpátky do České republiky.

Kde jsi v rámci programu v USA pracoval a co jsi dělal za práci? Jak dlouho jsi tam byl?

Pracoval jsem jako plavčík ve vodním parku Raging Waters Water Park společnosti Morey’s Piers & Beachfront Water Parks ve městě Wildwood ve státě New Jersey. Hodně se mi líbila ta oblast a hlavně umístění parku, odkud bylo vidět daleko za oceán. Aktivně jsem pracoval 3 měsíce a poté jsem měl 1 měsíc na cestování po Americe.

Rozhovor s Filipem

Byla práce plavčíka náročná? Byl jsi s prací spokojen? Dělal bys tuto práci znovu?

Práce plavčíka mě bavila. Nebyla ani tak náročná. Stačilo zvládnout zkoušky plavání a první pomoci, které jsem dělal až na místě. Nebylo to nic těžkého, ale taky to nebylo úplně snadné.

Celé první dva týdny po příjezdu jsme byli od rána do večera u bazénů a cvičili se na naše budoucí povolání. Po úspěšně zvládnutých zkouškách už to byla především zábava, ale také povinnost. Hlídkování u bazénu vyžaduje neustálou pozornost a pozorování dění.

Místa, kde jsme museli hlídat, se naštěstí neustále točila, takže jsme na jednom místě nesetrvali ani jednu hodinu, aniž bychom se podle specificky naplánovaného pořadí stanovišť nevystřídali. Určitě kdybych měl tu příležitost vyzkoušet si to znovu, tak bych snad ani neváhal.

Sehnal sis práci plavčíka sám, nebo ti práci zprostředkovala agentura? Kdyby ses znovu přihlásil do programu, udělal bys tak znovu?

Práci mi zprostředkovala agentura. V té době jsem o tom skoro nic nevěděl a byl jsem rád, že mi s hledáním práce někdo pomohl. Pokud člověk jede poprvé, tak neví, do čeho jde a najít si práci není tak snadné. Pokud bych jel znovu, nejspíš bych zvolil vlastní cestu shánění práce. Agentury si za tuto službu berou dost peněz. Když už má člověk s tímto zkušenosti a i některé kontakty, vidí to pak úplně jinak, než poprvé.

Rozhovor s Filipem

Může se k práci plavčíka přihlásit každý? Záleží například na tom, v jaké jsi fyzické kondici?

Určitě se do této pozice může přihlásit každý, kdo o to usiluje. Zaměstnavatelé se snaží vždy vyjít studentům vstříc. Pokud by se prokázalo, že ten dotyčný na to nemá, nebo by mu dělaly problém zkoušky, tak se vždy zaměstnavatel snaží najít nějaké východisko. Místo hlubokých bazénů by například hlídal ty mělké, a pokud by ani tam neobstál, vždy by se našla nějaká pozice, aby nemusel letět předčasně domů.

Můžeš nám prosím popsat, jak probíhá kurz plavčíka? Kdy se musí dělat v Česku a kdy až v USA?

Příprava na zkoušky nemusí být ani tak intenzivní. Všechno, co jsme k té práci potřebovali, nás naučili právě tam. Pokud člověk uměl aspoň trochu plavat, neměl při výcviku s ničím problém. Příprava, kurz na pozici plavčíka probíhala pár dní po příjezdu do města a trvala asi 2 týdny.

Každé ráno jsme se všichni sešli v parku a učili se různé způsoby skákání do vody a zachraňování tonoucích. Do toho jsme se školili v první pomoci a co dělat, když nastane nějaká výjimečná situace. První zkouška, která měla ověřit, jestli na to máme, byla uplavat 200 metrů v kuse jakýmkoliv stylem a udržet nad hladinou 5 kilové závaží alespoň dvě minuty. Nebylo to tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo.

Po této zkoušce již následovaly 2 týdny výcviku a intenzivního kurzu první pomoci. Výcvik byl zakončený závěrečnou praktickou zkouškou a písemným testem. Každý, kdo uspěl, byl přiřazen k jednomu ze 2 vodních parků a dostal svou osobní výbavu a uniformu.

Někteří zaměstnavatelé chtějí, abyste si tento výcvik udělali ještě před odletem do USA tady v České republice. U našeho zaměstnavatele ale tento kurz probíhal až po příletu do města. Záleží přímo na zaměstnavateli, jak to má nastavené.

Rozhovor s Filipem

Musí plavčík v USA mluvit plynule anglicky? Zlepšil sis v USA svou úroveň angličtiny?

Díky této pozici jsem se naučil nebát se mluvit. Ze začátku se každý styděl, ale když se pak zjistí, že na tom není nic těžkého a každý se snaží porozumět, úplně to odstraní bariéry.

Plavčík nemusí ani tak umět plynule anglicky. S návštěvníky nepřijde při práci moc do řeči, a i kdyby, tak stačí umět pár základních frázi. Určitě je úroveň angličtiny výhodou, ale k práci se tolik nevyužije. To spíše mimo práci ke komunikaci mezi zaměstnavatelem a hlavně ostatníma parťákama.

Jak finančně náročný je program Work&Travel? Byl jsi spokojený s tím, kolik sis jako plavčík v USA vydělal?

Člověk musí počítat s tím, že v začátku jsou nějaké výdaje. Už samotné hledání práce a poplatky agentuře jsou zásah do rozpočtu. Když pak člověk zjistí, co všechno ještě musí zařídit a připravit, tak to není jen málo peněz.

Poplatek agentuře je kolem 1 000 USD, to je kolem 22 tisíc korun. Další výdaje se pak projeví v poplatcích za víza a pojištění. Do toho nejsou zahrnuty letenky a ani nutné výdaje k prvním týdnům zaměstnání, než člověk dostane první výplatu. Celková částka se tak může vyšplhat až k 3 000 USD, což je kolem 66 tisíci korun.

Plavčíci přitom nejsou ani tak dobře placení, jako ostatní profese. Hodně z nás si museli sehnat druhou práci, abychom si aspoň vydělali na to cestování. Takže někteří celé dny jen pracovali, aby si mohli poté užívat na cestách.

Já jsem druhou práci nehledal, jelikož jsem si chtěl užít i ten čas po práci. Dá se říct, že to, co jsem si vydělal i s tím, co jsem utratil při cestování, mi pak po příjezdu do Čech stačilo na pokrytí nákladů. Takže jsem s nějakými penězi navíc ani nepočítal.

Rozhovor s Filipem

Jak sis našel ubytování v USA? Sám, nebo ti ho zprostředkovala agentura? Kde jsi byl ubytovaný?

S ubytováním to bylo trochu složitější. Na pohovoru nám řekli, že se ubytování zařizuje až na místě, ale že se nemáme bát, že bychom byli bez střechy nad hlavou. Ubytování zařizoval sám zaměstnavatel, a jelikož nás takhle přicestovalo 5 kamarádů, tak nám nabídli krásný domeček v centru města. 2 ložnice, obývák, koupelna a kuchyň. Klimatizace zde byla samozřejmost. Lépe jsme nakonec snad ani bydlet nemohli. Platili jsme každý 100 USD za týden, což nebylo málo, ale ani moc.

Cestoval jsi v USA? Jestli ano, kam jsi měl možnost se podívat?

Cestování bylo přesně naplánované. Měli jsme již po příjezdu nastavené dny od kdy do kdy budeme cestovat. Plán jsme pak vymýšleli postupně. Chtěli jsme se z východu přesunout na západ a procestovat nejznámější místa.

Podívali jsme se na místa jako Los Angeles, San Francisca, NP Yosemite, NP Sequoia, Las Vegas, NP Death Valley, nebo NP Grand Canyon. Začínali jsme v Los Angeles a končili v Los Angeles, takže jsme jeli takový okruh. Půjčili jsme si auto, koupili stany a spacáky a jeli jsme. Měli jsme každý den naplánovaný. Ve městech hotely, v parcích kempy. Celkem 18 dní strávených na roadtripu.

Západní, nebo Východní pobřeží USA? A proč?

Západní. Ty nejhezčí věci a situace jsme právě zažili až na západě. Velká známá města a nádherné parky. Zažili jsme toho spoustu, že by to bylo na dlouhý článek. Díky našemu zaměstnavateli jsme měli ale možnost poznat Východní pobřeží USA. Poskytoval nám za poplatek různé zájezdy na nejznámější místa. Díky nim, jsme se podívali do New Yorku, abychom zkoukli sochu svobody, do Philadelphie na Rockyho schody, nebo na baseballový zápas Baltimore Orioles.

Rozhovor s Filipem

Byl jsi se svým pobytem v USA celkově spokojen? Doporučil bys Work&Travel ostatním?

Byl. Pro mě osobně to byla obrovská zkušenost a zážitek. Všechno to zařizování, papírování a práce se na program dostat se mnohonásobně vyplatilo.

Poznal jsem plno nových kamarádů a navázal nové vztahy. Zažili jsme plno legrace a jsem rád, že jsem do toho šel. Určitě tento program doporučuju všem, kdo studují a chtějí zažít nezapomenutelné léto v Americe. Není se čeho bát a člověk tím jen získá.

Jak se podle tebe liší Americká mentalita od té České/Evropské? Byla ti sympatická?

Američané se ničeho nebojí. Nebojí se otevřeně mluvit a říct, co si myslí. Pro nás Čechy, kteří se držíme zpátky, se zdáli Američané být dost aktivní, motivovaní, někdy až hektičtí. Mluví rychle a snaží se na vás naráz vychrlit moc informací najednou. Když vidí, že jsou moc napřed, tak zpomalí a snaží se vám to vysvětlit jednodušeji. Takže nikdy není těžké porozumět a najít společnou řeč.

Rozhovor s Filipem

Pomohl ti pobyt v USA s něčím dalším v životě? Pomohl ti se někam dál posunout?

Určitě mi tento pobyt hlavně pomohl ve škole a při obhajobě mé práce. V osobním životě to beru spíše jako cennou zkušenost a zajímavost, o kterou se můžu podělit s ostatními. Neberu to jako odrazový můstek, který by mě někam posunul. Nemůžu ale říci, že jsem se díky této zkušenosti nic nenaučil. Právě naopak. Otevřelo mi to v určitých ohledech obzory a i díky tomu jsem se stal sebevědomějším člověkem.

Děkujeme Filipe za tvůj čas a sdílení cenných zkušeností. Ať se ti daří!

Bryce Canyon National Park

Bryce National Park

Bryce Canyon National Park je jeden z pěti národních parků ve státě Utah. Rozkládá se pouze na 145 km čtverečních, ale tento malý národní park rozhodně stojí za návštěvu. Unikátní nepravidelné skalnaté útvary, tak zvané hoodoos, společně s obvykle modrým nebem tvoří nádhernou podívanou.

Národní Park Bryce Canyon nevytváří jediný kaňon, ale řada přírodních útvarů vytesaných do okrajů náhorní plošiny. Nejslavnější z útvarů je Bryce Amphitheater, který je plný nepravidelně vysokých, skalnatých hornin zvaných právě hoodoos.

V Bryce Canyon National Park nese rekord největší koncentrace hoodoos z celého světa a tuhle krásu si přijíždí vychutnat více než 2 miliony lidí ročně. Bryce byl původně národní monument a 1928 byl prohlášen za Národní park. Park je pojmenovaný po jednom z původních mormonských osadníků jménem Ebenezer Bryce.

Vstupné do Bryce Canyon National Park je $35 za auto i všechny osoby v něm cestující. Jestli půjdete přes vstupní kiosek do parku pěšky, nebo na kole, zaplatíte $20 za osobu. Děti a dospívající do 15 let mají vstup do parku zdarma.

Faunu tvoří několik druhů divokých zvířat, jako jsou například sysel, čipmank, medvěd Baribal, rys červený, liška, puma, nebo jelen wapiti. Z plazů je to například chřestýš a žije tu i několik druhů ptáků.

Vyskytují se tu stovky druhů stromů a rostlin, jako jsou například jalovec, modrý smrk, nebo modrý len. Po parku jsou rostliny rozmístěny podle různé nadmořské výšky a rozmanitost květin je opravdu velká. Jedna část je díky speciálnímu druhu květiny pojmenovaná the pink cliffs of Bryce Canyon.

Kdy navštívit Bryce Canyon National Park

Park je otevřený a přístupný po celý rok 24hod/denně. Největší sezona v národním parku Bryce Canyon je ale květen – září. V tomto období je v parku nejtepleji. Teploty mohou vystoupat až na 33 ºC a to hlavně v měsících červenec-srpen.

V zimě může být počasí dost proměnlivé. Zbytky sněhu, deště, občasné nízké teploty. V zimě mohou být kvůli sněhu a mrazu zavřené některé silnice a hiky. 

Je dobré se předem podívat na aktuální stav parku, abyste z parku mohli vidět co nejvíc. Návštěvnické centrum a vstupní kiosky jsou zavřené o svátky Vánoce a Díkuvzdání.

Bryce Canyon National Park

Letenky do Bryce Canyon National Park

Nejbližší hlavní letiště parku jsou Las Vegas – McCarran International Airport, nebo Salt Lake City International Airport. Obě letiště jsou vzdálena cca 270 mil (435 km) od parku.

Letenky Praha – Las Vegas začínají na 16 000 Kč.

Letenky z Prahy do Utahu do Salt Lake City koupíte od 18 000 Kč. 

Dá se ovšem dalších pár tisíc korun ušetřit tím, že si letenky koupíte zvlášť. Například Praha – New York cca 9 000 KčNew York – Las Vegas cca 4000 Kč. Můžete si také udělat zastávku v ikonickém New York, nebo jiném zajímavém městě.

Jak se dostat do Bryce Canyon National Park

Národní park Bryce Canyon leží mezi čtyřmi národními parky Grand Canyon National Park, Canyonlands, Zion National ParkCapitol Reef National Park. Jestli se tedy vydáte na roadtrip, určitě byste Bryce Canyon měli přidat na váš itinerář.

Ze Zion National Parku je Bryce Canyon vzdálený jen 1,5 hodiny autem. Z Capitol reef a Canyonland cca 2 hodiny autem a z Grand Canyon parku 4 hodiny. Taktéž je to z Las Vegas a Salt Lake city, pokud se do parku vydáte rovnou z letiště.

Po parku se pak můžete pohybovat svým autem, nebo využít kyvadlovou dopravu parku, neboli Shuttle service. Tyto autobusy, které jezdí mezi jednotlivými zastávkami po parku jsou zcela zdarma a jezdí každých 15 minut.

V sezoně je zde i každodenní tour Rainbow Point Shuttle tour, kdy vás shuttle vezme na 3,5 hodinovou projížďku po parku. Projedete 40 mil parkem vyhlídkovou jízdou se zastávkami na nejhezčích viewpoints s možností pauzy na fotky a výhledy. Tour si můžete zarezervovat předem.

Bryce Canyon National Park

Ubytování v Bryce Canyon National park

Přímo v parku se můžete ubytovat v The Lodge at Bryce Canyon. Můžete se zde ubytovat v hotelu, nebo si pronajmout celou westernovou chatku. Najdete tu i obchod se suvenýry, nebo restauraci. 

Více možností ubytování pak najdete v okolních městečkách, jako je Bryce Canyon City, Tropic, nebo Cannonville. Na Booking.com najdete tématické hotely, motely, nebo levné hostely od $60 na noc za 2 osoby.

Jedna z levnějších variant ubytování může být aplikace Airbnb, kde se můžete ubytovat u místních lidí. Můžete si pronajmout celý byt, nebo jen pokoj pro jednoho.

Jestli cestujete lowcost, zkuste vyzkoušet i aplikaci Couchsurfing, která je zcela zdarma. Můžete přespat u místních lidí na základě jejich referencí od předchozích cestovatelů.

Kempování v Bryce National Park

Kempování je v tomto parku velmi oblíbený způsob ubytování. Najdete tu několik kempů přímo v parku. Jedním z nich je North Campground, který je otevřený 24 hodin denně po celý rok.

V dalším kempu Sunset Campground je od května do září nutná rezervace. Doporučuje se kempy rezervovat i měsíce předem. Měsíce duben, květen a říjen pak funguje způsobem First come- first served, neboli kdo dřív přijde, ten dřív spí. Přes zimní sezonu je kemp zavřený.

V kempech tu zaplatíte $20 na noc za stan, nebo $30 na noc za karavan, či dodávku. Za backcountry camping (kempování na místech, kam není možné se dostat jinak, než pěšky nebo lodí) zaplatíte $5 na noc za osobu.

Co vidět v Bryce National Park

Nejkrásnější vyhlídky

Viewpoints, neboli zastávky s výhledy a zároveň ty nejhezčí vyhlídky a nejpopulárnější místa celého parku. Jestli máte na Bryce Canyon National Park jen jeden den, nebo pár hodin, zastavte se na těchto místech. Odsud vás rozhodně pohltí ta pravá atmosféra.

Sunrise point

Nádherná podívaná na severovýchod na scenérii zvanou Boat Messa, která je zakončena skálou The Conglomerate zvedající se do výšky 2460 metrů. Výhled také na scenérii Sinking boat, která připomíná potápějící se loď.

Sunset point

Tato zastávka nabízí výhled na některé z nejslavnějších hoodoos parku Bryce Canyon. Na severní straně uvidíte skalnatý útvar Thor’s Hammer.

Inspiration point

Výhled na tři různé úrovně parku, které poskytují různé perspektivy hlavního úkazu Bryce Amphitheater. Zde krásně uvidíte jak probíhala přírodní eroze, která způsobila unikátní hoodoos.

Bryce point

Z této zastávky uvidíte jeden z nejunikátnějších výhledů na celý Bryce Amphitheater a další přírodní zázraky okolo. Bryce point je známý pro jeho výjimečné východy slunce.

Rainbow point

Nejvyšší bod parku s výškou 2 775 metrů. Cesta na tuto vyhlídku je dlouhá 28 km a po cestě se můžete zastavit na 13 různých viewpoints s výhledy na Bryce Canyon.

Natural Bridge

Výjimečný přírodní úkaz, kdy eroze vytvořila přírodní skalnatý oblouk v kaňonu a jeho scenérie tvoří nádhernou podívanou. Tvoří kontrast s lesem Panderosa, který vykukuje pod obloukem.

Hiky

Queen’s Garden Trail 

Nejméně obtížný hike, kterým se dostanete přímo do kaňonu. Začíná na Sunrise point a je dlouhý 2,9 km roundtrip. Uvidíte zde mnoho krásných přírodních úkazů a hoodoos.

Mossy Cave

Hike dlouhý 1,3 km vede k jeskyní, která nese tento název právě proto že v létě tu uvidíte vysutý mech, v zimě zas velkolepé rampouchy.

Bristlecone Loop

Tento 1,6 k dlouhý hike začíná v tom nejvyšším bodě parku Rainbow point a dostanete se na něm do výšky 2 778 metrů. Uvidíte tu stromy jako je Modrý smrk, Bílá jedle, nebo Jedle Douglas,

Rim Trail

Příležitost vidět celý Bryce Amphitheatre shora. Hike je dlouhý 0-18 km (roundtrip). Záleží jen na vás, jestli dojdete až nakonec, nebo jestli vám bude stačit jen několik km.

Tower Bridge

Zástupce těch náročnějších hiků je 5 km dlouhý s 275 m převýšením. Krásné výhledy na hoodoos z Tower bridge a na přírodu po cestě.

Další aktivity

Vyhlídkový let helikoptérou

Nad Národním parkem Bryce kaňon se můžete také proletět helikoptérou. Pohled shora na celý park a jeho skalnaté útvary je nezapomenutelný. Můžete se proletět pouze na Bryce kaňonem, nebo si let spojit s vyhlídkou na Zion National Park. Ceny letů se pohybují kolem $200 na osobu.

Projížďka na koních

Od dubna do října můžete park vidět také z koňského sedla v rámci jedné z tour parkem. Jsou zde projížďky konající se dvakrát denně vždy ráno a odpoledne. 2 hodinová projížďka stojí $65 na osobu a 3 hodinová $90 na osobu. Doporučuje se rezervovat předem.

Ranger trails

Ranger Guided Activities  jsou programy probíhající v určitý čas na daných místech a trailech parku. Dozvíte se různé zajímavosti parku a nemusíte hledat cestu. Prohlídky probíhají v rámci vstupného parku, jen je třeba si zjistit kde prohlídka probíhá a jaké jsou podmínky. V zimě můžete využít třeba snowshoe hikes. Je zde i každodenní program pro děti.Bryce Canyon National Park

Hawaii Oahu

Hawaii Oahu

Hawaii a Oahu, jako třetí největší z osmi Havajských ostrovů hned po ostrovech Big Island a Maui. Oahu je s téměř milionem obyvatel nejlidnatější místo celého Tichého oceánu a jeho rozloha činí 1545 km².

Ostrov se nachází v severovýchodní části Tichého oceánu mezi dalšími havajskými ostrovy Kauai a Moloka’i. Dovolenou na Oahu si tak můžete spojit jedním z nich, každý je totiž jedinečný a nabízí různé zajímavosti.

Na Oahu leží velmi známé hlavní město Honolulu a slavná Waikiki beach. V Honolulu žije necelých 400 000 obyvatel. Toto město můžete také znát díky námořní základně Pearl Harbor, kterou za 2. světové války napadlo Japonsko.

Havajský ostrov Oahu je skvělý ostrov pro roadtrip. A to pokud máte v plánu kempovat, ale i když budete mít ubytování po celou dobu na stejném místě. Z jedné strany ostrova na druhou se totiž dostanete za 1,5 hodiny. 

Počasí na Oahu

Na Oahu se podnebí dělí na dvě roční období. Léto, tedy duben – září bývá suché a horké. Naopak v zimě v měsících listopad – březen jsou příjemné teploty, ale s nimi přichází sezona dešťů a dusno.

Ovšem počasí se může měnit na různých stranách ostrova. Na jihu ostrova se déšť objevuje i v letních měsících. Nejlepší období na návštěvu Oahu jsou měsíce duben – červen, nebo září – listopad. A to z důvodu příjemného počasí a nízkému počtu turistů.

Hawaii Oahu

Cena dovolené na ostrově Oahu

Je potřeba počítat s tím, že dovolená na Havaji nebude jedna z těch levnějších. Cena se samozřejmě bude lišit podle toho, jaký způsob cestování, nebo ubytování preferujete. Jestli chcete projet ostrov celý a vydat se na roadtrip, nebo si užít pohodu v resortu.

Pokud byste chtěli na dovolenou na Havajských ostrovech vyrazit přes cestovní kanceláře, jako je například CK FISCHER, cena se bude pohybovat kolem 80 000 Kč na osobu. Zahrnuty jsou letenky, ubytování a doplňkové aktivity.

Jestli vás nebaví trávit dovolenou jen na pláži a rádi objevujete nová místa, je super spojit návštěvu Oahu i s některým z dalších Havajských ostrovů. Další populární Havajské ostrovy jsou Maui, Kauai, nebo Big Island. Přelety mezi ostrovy jsou krátké a poměrně levné.

Dovolená na Oahu se dá pojmout i zcela low cost, kdy největší finanční položka budou letenky. Na Havaji se dá kempovat, nebo spát zadarmo u místních lidí, a ti jsou tu velmi přátelští.

Letenky na Oahu

Letenky na Havaj se vyplatí kupovat v dostatečném předstihu a opravdu zde platí pravidlo, čím dříve je koupíte, tím budou levnější. Cena za zpáteční letenky z Prahy do hlavního města Honolulu začínají na 19 000 Kč. Letenky mezi ostrovy začínají na 1 500 Kč.

Hawaii Oahu

Ubytování na Oahu

Možnosti ubytování jsou tu rozmanité. Největší výběr díky velké metropoli a populaci lidí najdete právě v Honolulu. Můžete zde najít různé typy hotelů hostelů, nebo luxusních resortů. Na Booking.com si každý najde to své.

Dále tu funguje platforma Airbnb, kde si můžete pronajmout pokoj, byt, či celý dům od místních lidí. Lehce se tu dá sehnat i ubytování přes aplikaci Couchsurfing, kdy můžete u místních přespat na základě referencí zcela zdarma.

Kempování na Oahu

Pokud se rádi probouzíte do krásných výhledů, kempování na Oahu je opravdu zážitek. Je zde několik státních kempů, kde zaplatíte $18/ noc za 1 až 6 osob. Na Oahu ve státních kempech je ovšem několik zvláštních pravidel.

Svoje místo v kempu si můžete rezervovat na Hawaii Camping Reservation maximálně 30 dní předem. Permit je nejlepší si rezervovat a zaplatit právě online, protože na místě ve státních parcích není možné permity koupit.

Permit budete muset mít vytištěný a viditelný na vašem stanu. Další neobvyklým faktem je, že kempování ve státních parcích není možné ve středu a ve čtvrtek. Jsou tu ale další kempy, tak zvané County Campsites.

Pokud jste měli v plánu spát na pláži, nebo přespat v autě, to je bohužel na Havaji nelegální. Přespat v autě můžete jedině v kempu. Pokud vás na pláži chytí ranger, můžete dostat nemalou pokutu.

Hawaii Oahu

Zajímavá místa na Oahu

Ostrov Oahu je rozmanitý a díky tomu si tu přijdou na své jak milovníci luxusních hotelů, tak i ti, co jedou za dobrodružstvím. Ostrov má významnou historii, kterou by měli zájemci tohoto tématu prozkoumat. Najdete tu nádherné pláže a výhledy, ale i náročné hiky. 

Hiky

Příroda je tu opravdu výjimečná, a to jak na Oahu tak na celých Havajských ostrovech. Turistika na Oahu je velmi oblíbená. Každý by měl vyrazit na alespoň jeden z trailů a pokochat se skvělými výhledy.

Lehkých i těžkých hiků, nebo trailů s vodopády tu najdete mnoho, a tak si každý vybere to své. K zjišťování informací o kondici hiků je skvělá aplikace AllTrails.

Makapu’u Point Lighthouse Lookout Trail 

Skvělý nenáročný hike nedaleko Honolulu dlouhý 2,5 mil (4 km) vás dovede až k majáku. Odtud budete mít krásný výhled na oceán, Molokai a západní stranu Maui. Tento hike je skvělý i pro rodiny s dětmi. Často jsou odsud vidět velryby.

Diamond Head 

Diamond head je jeden z nejoblíbenějších a nejhezčích hiků na Oahu. 1,8 mil (2,9 km) dlouhým hikem dojdete na okraj sopečného kráteru Diamond Head Crater, kde čeká jedinečný 360 stupňový výhled na Honolulu a oceán. Tento hike je přístupný denně do 18m hodin.

Hawaii Oahu

Manoa Falls Trail 

Tento trail dlouhý 1,7 mil (2,7 km) se nachází nedaleko stejnojmenné čtvrti Honolulu Manoa v údolí Manoa Valley.  Kamenitá stezka vede deštným pralesem, který je výjimečný sám o sobě, až k vodopádům Manoa Falls.

Koko Crater trail 

Další skvělý hike 1,8 míle (2,9 km) dlouhý, ale už ne tak přelidněný. Cesta nahoru po kráteru vede po staré železnici a nahoře se vám naskytne nádherný výhled na východní pobřeží Honolulu a oceán.

Ka’au Crater 

Zástupce těch náročnějších hiků. Tato stezka je dlouhá 7,3 mil (11,7 km). Na tomto hiku nedaleko Honolulu potkáte 3 přírodní vodopády a konci krásný výhled na hlavní město, kráter a údolí.

Stairs to Heaven, neboli Kaulana’ahane to H-3 summit saddle 

Kvůli tomuto hiku na Oahu jezdí lidé z celého světa. Velmi populární výhled shora na ‘schody do nebe’, na Honolulu a údolí se vám naskytne po 17 kilometrovém náročném hiku.

Stairs to Heaven, nebo Haiku Stairs jsou známé schody, které právě vedou na tento vrchol z druhé strany údolí. Tyto schody ale nejsou v dobrém stavu, zároveň je to soukromý pozemek, proto byla tato cesta nahoru po schodech zakázána a je nelegální.

Pokud to chcete risknout, počítejte s tím, že přístup hlídá ochranka a můžete dostat pokutu ve výši $1000. Aby si lidé mohli i tak užít tento jedinečný výhled, byla zde vytvořena právě stezka Kaulana’ahane, která je legální, ale mnohem náročnější.

Tato cesta je pro opravdu zkušenější turisty a rozhodně není pro někoho, kdo se bojí výšek. Počítejte s tím, že budete potřebovat zásoby jídla, pití i oblečení. Hike vám může zabrat i celý den. Rozhodně ale stojí za to.

Hawaii Oahu

Pláže

Lanikai Beach 

Velmi populární pláž ostrova a průzračně modrou vodou a bílým pískem. Můžete si tu zaplatit tour na kajaku, nebo si půjčit paddleboard. Pláž najdete 17 mil od Honolulu na jihovýchodě ostrova.

Waikiki Beach 

Ta úplně nejpopulárnější pláž na Oahu, kterou najdete přímo v hlavním městě Honolulu ve stejnojmenné čtvrti města Waikiki Beach. Pláž plná obchůdků se surfy a suvenýry, luxusních resortů a výjimečného výhledu na pláž, hlavní město a oceán.

Na Waikiki Beach najdete i slavnou sochu havajského hrdiny Duke Kahanamoku. Každý pátek v 19:45 tu přímo na pláži hotel Hilton pořádá nádherný ohňostroj.

Hawaii Oahu

 

 

Laniakea Beach 

Skvělá pláž, kde můžete vidět Havajské zelené mořské želvy. Můžete šnorchlovat a zaplavat si tu s nimi, nebo je pozorovat, jak se vyhřívají na pláži. Tuto pláž najdete 35 mil od Honolulu na severovýchodě ostrova.

Sunset Beach

Krásná pláž skvělá právě na západy slunce, nebo procházku. V zimních měsících jsou zde velké vlny, mnohdy i plno surfařů a turistů.

Zajímavosti a další aktivity

Pearl Harbor 

Nejnavštěvovanější místo na Oahu je vzpomínka na útok na Pearl Harbor. Tím bylo napadení námořní základny USA Japonskem 7. 12. 1941. Historické místo, kde je vytvořený dokonale propracovaný areál. Pearl Harbor je možné navštívit denně od 7 do 17 hodin a můžete si vybrat různé možnosti vstupů.

Vstup do areálu, do galerií a exhibice je zdarma. Nemusíte si kupovat žádné další vstupy, pokud nechcete. Do areálu denně pustí pouze 1300 návštěvníků a funguje to na principu ‘first come-first served’. Takže pokud se chcete do areálu jen podívat, doporučuje se přijít ráno.

Můžete si ale koupit předem tak zvaný Passport, neboli vstup do Pearl Harbor s dalšími výhodami. Tento vstup stojí $72/dospělý a $35/dítě a zahrnuje několik aktivit. V tomto vstupu máte například Audio tour, nebo vstupy na válečné lodě a ponorky.

Mimo jiné si tu můžete zaplatit kompletní celodenní tour The Complete Pearl Harbor Experience. Různé společnosti nabízí několik druhů prohlídek spojené i dalšími historickými aktivitami a částmi města. Tours začínají na $97.

Hawaii Oahu

Oahu Helicopter Tours

Lety helikoptérou nad Havají jsou velký zážitek. Najdete různě dlouhé lety nad různými částmi ostrova. Oahu Helicopter Tours začínají na $250 za osobu, ale rozhodně ten zážitek za to stojí.

Snorkeling Tours a Scuba Diving

Oblíbenou aktivitou na Havaji je právě šnorchlování a potápění. Opět tu najdete mnoho organizací nabízející výlety na krásná místa, kde uvidíte krásy podmořského světa. Tyto Oahu Scuba & Snorkeling Activities výlety často bývají spojené i se zastávkou za delfíny.

Surfing 

Surfování na Hawaii další skvělý zážitek. Na Oahu najdete několik surfaři oblíbených míst. Výborné podmínky pro začátečníky i pokročilé. Opět možnost si zaplatit surfařské lekce, nebo si půjčit vybavení téměř kdekoliv.

Hula Show

Každý úterý, čtvrtek, pátek a sobotu máte možnost zúčastnit se Hula show, kde uvidíte pravé Havajské Hula tance. Show se koná na Kuhio Beach Hula Mound hned vedle Waikiki beach vždy od 18 do 19 hodin v zimních měsících a od 18:30 do 19:30 po zbytek roku.

Co ochutnat na Hawaii

Hawaii je známá i svými specialitami. A to hlavně z čerstvých ryb a mořských plodů. Nejznámější havajský pokrm je rozhodně Poke, tedy čerstvé syrové ryby s rýží a dalšími ingrediencemi. Slavná je tu také polévka Saimin.

Ze sladkého je to Shaved Ice zmrzlina, knedlíčky Manapua nebo havajská Acai bowl. Pokrmy jsou tu dělané z čerstvých a lokálních surovin, takže jídlo zde má svou kvalitu.

Hawaii Oahu

Plavčík v USA

Plavčík v USA

Jste student a chcete si vyzkoušet summer job jako plavčík v USAa zlepšit si angličtinu? Work and Travel je skvělá příležitost, jak se do USA podívat a zkusit si tam pár měsíců žít, pracovat i cestovat. Získáte tak cenné zkušenosti a mnoho mezinárodních přátel.

Program Work and Travel

Work&Travel neboli práce a cestování je velmi oblíbený program, určený výhradně pro studenty vysokých a vyšších odborných škol. Díky možnosti 2-4 měsíců práce (v rozmezí od 1.5. do 30.9.) a cestování zažijete tu pravou Americkou atmosféru i mentalitu.

Je to jedna z mála skvělých možností, jak se do USA podívat na delší, ale omezenou dobu. K přihlášení do programu budete potřebovat vaše CV, a dostatečnou úroveň angličtiny k absolvování případného Skype pohovoru s vaším zaměstnavatelem.

Na Work&Travel je možnost jet i v páru, či ve skupině. Můžete si také vybrat si místo, práci a také si zvolit délku vašeho pobytu v USA v rozmezí 2-5 měsíců. Ceny jednotlivých programů se liší. Po ukončení vaší pracovní povinnosti máte nárok na 30 dní cestování po USA.

Výdělek se liší podle pracovní pozice, stanovené mzdy na hodinu i domluvy se zaměstnavatelem. Může se lišit i podle toho, jak velká dýška budete dostávat. Mzda na hodinu se většinou pohybuje mezi $11/hod-$15/hod. Běžný výdělek za celé léto se pohybuje kolem $3000.

Nejčastěji využívané agentury programu Work and Travel

Czech-Us

Agentura Czech-Us nabízí 3 cenově rozdílné varianty balíčků. Buď si práci zajistíte sami, nebo vám agentura práci zprostředkuje, a nebo nabízí variantu přímo na pozici plavčíka.

Student Agency

Tato agentura nabízí 2 možnosti. Práci si najdete sami, nebo vám ji zprostředkuje Student Agency. Účastníci programu většinou pracují v zábavních, nebo národních parcích.

Atep

Agentura ATEP má v nabídce 4 varianty programu. Práci si můžete zprostředkovat sami, nebo vám ji zajistí agentura. V obou situacích také nabízí balíčky s pobyty přímo na Long Island, NY.

Ccusa

Agentura CCUSA nabízí 2 různé balíčky podle toho, jestli chcete, aby vám hradila letenku, či si ji chcete sehnat sami. Nabízí odměny při pracovním kontraktu na více, než 9 týdnů.

Lifeguard.cz

Tato agentura se specializuje na pozice plavčíka v USA. Nabízí ale také možnost udělat si kurz Amerického červeného kříže potřebný k práci plavčíka.

Podmínky Work and Travel

Ačkoli je tento program určený pro studenty a je zcela dobrovolný, je zde několik pravidel a podmínek, které každý uchazeč musí splňovat. Některé podmínky se mohou lišit dle agentury. Většina základních pravidel jsou ale pro všechny stejná.

Základní pravidla: 

 • Věk: 18-27/30 let
 • Studium: Student prezenčního studia na vysoké, nebo vyšší odborné škole. Úspěšně dokončen alespoň jeden semestr studia.
 • Angličtina: V podstatě je potřeba taková úroveň angličtiny, abyste se dokázali domluvit na pracovních podmínkách s vaším potencionálním zaměstnavatelem při skype pohovoru.
 • Doba pobytu: Práce bude trvat 2-4 měsíce. Bude záležet na zaměstnavateli a na tom, jakou si najdete práci.
 • Vízum: Díky agentuře, přes kterou se do programu přihlásíte, získáte J1 víza. Práci se zaměstnavatelem si můžete zprostředkovávat i sami. Budete si ale muset sami sřídit DS form na J1 víza.

Cena programu Work and Travel

Finální částka, kterou budete muset do programu investovat se bude lišit podle agentury i potřeby služeb. Jednotlivé agentury nabízí různé cenové balíčky i služby. Je jen na vás, jakou agenturu pro program zvolíte a tudíž kolik zaplatíte peněz.

Některá agentura zprostředkování práce vůbec nenabízí a jiná zas zahrnuje i zpáteční letenky. Ve většině agentur si stanovíte, zda si chcete práci najít sami, nebo zda chcete, aby vám práci zprostředkovala agentura.

Agenturu můžete vybírat také podle místa, nebo pracovních pozic. Podle všech těchto faktorů se pak také bude odvíjet právě částka poplatku agentuře. Poplatky agenturám se pohybují mezi $400-$1000.

Programový poplatek agentuře, bez ohledu na agenturu, zahrnuje tyto služby:

 • vydání DS formuláře (DS form) k získání J1 víz,
 • poštovné za odeslání formuláře,
 • pojištění po dobu platnosti DS formu,
 • v případě potřeby pomoc s vízovým procesem.

Některé agentury požadují jeden programový poplatek, který již zahrnuje všechny výdaje. U jiných budete muset zaplatit registrační, ale poté i programový poplatek. Dále budete hradit některé poplatky na vlastní náklady, které nejsou hrazeny z programového poplatku.

Další finanční náklady, které budete hradit a nejsou v programu Work and Travel zahrnuty:

 • poplatek americké ambasádě 160 USD (3 650 Kč) za vízum J1,
 • SEVIS fee $35 (800 Kč),
 • výpis z trestního rejstříku (cca 100 Kč),
 • vízové foto (cca 80 Kč),
 • poplatek za lékařské vyšetření,
 • ve většině případů si budete hradit letenku do USA.

Nejčastější pracovní pozice programu Work and Travel

Nabídky pracovních pozic se aktualizují a obnovují a vy si tak můžete vybrat z velké škály možností. Pracovní pozice, ze kterých si můžete vybrat jsou různé.

Záleží na tom, co preferujete, co nabízí daná agentura, nebo jestli vaše úroveň angličtiny na danou pozici bude stačit. Možnosti práce najdete od číšníka, přes prodavače zmrzliny na pláži až po plavčíka.

Práce v restauracích, barech, kavárnách

Práce v oblíbených amerických restauracích. Ať už se jedná o lokální americkou kuchyni, sea food restaurace, nebo populární mexické podniky. Pracovat zde můžete na několika pozicích od pomocníka v kuchyni, přes baristy až po číšníka/servírku.

Díky tomu, že tyto podniky většinou nabízí více pracovních pozic, není nutná perfektní angličtina. Ovšem je samozřejmě výhodou. Odměny zde činí základní mzda, která je přibližně pouze 50% výdělku a zbytek tvoří tipy, které jsou v USA samozřejmostí.

Práce v hotelech

Nejčastější pozice jsou zde pokojské a recepční. Tyto pozice jsou vhodné jak pro holky, tak pro kluky a také pro ty, co si nejsou jistí svou angličtinou. I tady si často vyděláte část vaší výplaty na dýškách.

Prodej v obchodu

Práce v malých lokálních obchodech se suvenýry, nebo v obchodech se speciálním zbožím. Mohou to být i obchůdky se šperky, nebo butiky s oblečením. Každodenní kontakt s místními lidmi a požadovaná lepší úroveň angličtiny.

Prodejce zmrzliny nebo občerstvení

V období turistické sezony je v USA po plážích a na populárních místech mnoho stánků s občerstvením a fast foody. Prodávat můžete různé druhy občerstvení od zmrzliny a kávy až po hot dogy, či burgery. Velmi časté jsou například stánky Dunkin Donuts. Opět potřeba lepší úroveň angličtiny.

plavčík v usa

Práce plavčíka v USA

Plavčík v Americe je u studentů v rámci programu Work and Travel velmi populární. Minulý rok vyjelo do USA na pozici plavčíka přes 500 Čechů. A to hlavně proto, že pracovat jako lifeguard není nijak extra náročné. Jako plavčík si můžete i vydělat slušné peníze.

Obvyklá mzda na hodinu je $11/hod, ale dost peněz získáte na přesčasech, které jsou téměř vždy garantované daným počtem pracovních hodin za týden. Tyto přesčasy jsou lépe placené, většinou je to 150% z původní mzdy.

Agentury nabízejí práci v mnoha státech po celé Americe. Jako například New York, Kalifornie, Florida, nebo Hawaii. Nejvíce míst a možností na pozici plavčíka však najdete na východním pobřeží USA ve státech jako jsou Severní Karolína, New York, Virginia, nebo Delaware. 

Bazénový plavčík

Práce bazénové plavčíka je zodpovědná, zároveň pohodová práce. Primární a nejdůležitější povinností je snažit se zajistit, aby se nikomu nic nestalo a aby se nikdo neutopil.

Zkrátka dodržovat všechna předběžná opatření. Další velkou povinností bazénového lifeguarda v USA je kontrola dodržování stanovených pravidel a udržování čistého bazénu.

Plážový plavčík

Práce plážového plavčíka už znamená o něco větší zodpovědnost i nárok úrovně angličtiny. Plážoví plavčíci pracují na pobřeží Atlantického oceánu a je větší pravděpodobnost, že můžete zachraňovat životy.

Podmínky pro práci plavčíka:

Angličtina

Úroveň angličtiny zde nemusí být tak vysoká, jako kdybyste pracovali například v luxusní restauraci. Měli byste se ale umět domluvit v rámci vašich povinností, popřípadě se umět vyptat na potřebné informace. U plážového plavčíka je úroveň angličtiny o něco důležitější.

Prekurz plavčíka

Prekurz je potřeba splnit ještě před samotným pohovorem s vaším potencionální zaměstnavatelem. V tomto prekurzu bude hodnocena vaše úroveň anglického jazyka a úroveň plavání. Ovšem požadavky v kurzu se u bazénového a plážového plavčíka trochu liší.

Bazénový plavčík: Kurz by měl zvládnout téměř každý. U bazénového plavčíka je největší požadavek uplavat 300 m a to bez časového limitu.

Plážový plavčík: U plážového plavčíka jsou fyzické nároky o něco větší. Nároky se liší hlavně tím, že plavecký test znamená uplavat 500 m pod 10 minut. Celkově výborné plavecké schopnosti. Také požadovaná angličtina na komunikativní úrovni.

Mezi stejné požadavky pro oba druhy plavčíků patří i 2 minuty šlapání vody a vylovení 5 kg předmětu z 2,5 metrové hloubky. Oba plavčíci absolvují interview v anglickém jazyce.

Kurz amerického plavčíka, kurz první pomoci

Další podmínka a část prekurzu je lifeguard training a kurz první pomoc. Ten si můžete zaplatit v agentuře, se kterou do USA cestujete, nebo si ho můžete zajistit sami.

Třídenní kurz plavčíka se skládá z teoretické části v učebně s anglickou terminologií a praktické části v bazénu. Teoretická výuka trvá 22 hodin a praktická část v bazénu 11 hodin. Zde nejste zkoušeni z anglického jazyka, ale jde hlavně o znalost práce plavčíka.

Výsledkem záchranářského kurzu je získání certifikátu Amerického červeného kříže (Lifeguarding) a certifikátu první pomoci, masáže srdce a používání defibrilátoru (First Aid/CPR/AED). Certifikát je platný po dobu 2 let, ovšem většina amerických zaměstnavatelů požadují review každý rok.

Cena samotného kurzu se pohybuje okolo 300 EUR (cca 7800 Kč). Kurz si můžete udělat například u Lifeguard.cz, kteří spolupracují s Americkým červeným křížem. Můžete si tu udělat pouze certifikát, ale také se s nimi rovnou vydat jako plavčík do USA.

Další podmínky pro pozici plavčíka si mohou stanovit jednotlivé agentury.

Olympic National Park

olympic national park

Olympic National Park je rozhodně jeden z těch nejhezčích a nejzajímavějších z celého západního pobřeží USA. Leží na Olympijském poloostrově ve státě Washington, je součástí Pacific Northwest a můžeme ho rozdělit na 4 části.

Jednotlivé části parku jsou Pacific coastline, Alpine Areas, west side Temperate rain forest a Forests on the east side. Olympic National Park je proslulý právě i rozmanitostí různých ekosystémů. Uvidíte tu yjímečné výhledy na hory, ledovce, jezera, nebo proslulý deštný prales. 

Na ústích řek do Tichého oceánu stále sídlí indiánské osady. Při řece Hoh sídlí Hohové a při řece Quileute sídlí Quilijutové. Obývají pobřeží tichého oceánu a stejnojmennou vesničku u pláže La Push.

Olympic National Park vznikal už před 25 miliony let subdukcí. Původně se park jmenoval Olympic Forest Reserve. V roce 1938 byl prezidentem F. Rooseveltem jmenován na Národní park. V roce 1981 byl park zapsán do chráněných památek UNESCO za výjimečnost přírodní krásy a rozmanitost rostlin i živočichů.

Jelikož Olmypijský poloostrov je izolován od zbytku pevniny pohořím, vyvinulo se tu několik výjimečných druhů rostlin a živočichů. Jedním z nich je například druh jelena Wapiti Olympijský, nebo Olympic marmot (svišť Olympijský).

Dále se tu vyskytují losi, medvědi, velryby, tuleni, horské kozy a další divoká zvířata. Z důvodu bezpečí je dobré vždy u sebe mít sprej na medvědy, který ve Washingtonu koupíte v každém outdoorovém obchodě.

Tento park je velmi oblíbený pro outdoorové sporty, jako je hikování, lyžování, běžkování i jízdu na kolech. Pokud vás baví hiky, výhledy, krásná příroda a kempování, pak je Olympic National Park pro vás.

Vstupné do parku

Vstup do parku stojí $30 za auto i s osobami uvnitř. Vstupné do parku můžete zaplatit v návštěvnickách centrech a ve vstupních kioscích. Jestli jste se vydali na roadtrip, využijete the Beautiful Passes, který stojí $80 a můžete ho použít v případě, že navštívíte další parky usa.

Olympic National Park

Kdy navštívit Olympic National Park

I když se vám může zdát, že počasí v Olympic National parku a celkově ve státě Washington není přívětivé, nenechte se odradit. Jestli park navštívíte na jaře, teploty se budou pohybovat od 5 °C do 15 °C.

Díky tomuto počasí a zbytku tajícího sněhu na vrcholcích se vám naskytnou jedinečné výhledy. V létě se teploty mohou vyšplhat až na 35 °C. Období občasných dešťů, ale rozhodně příjemné počasí na kempování a hikování a krásné svěží léto.

Na podzim a v zimě pak počasí opravdu tak přívětivé není. Časté deště, zatažená obloha a teploty až pod nulou jsou tu v zimních a podzimních měsících známé. Možná ale právě proto má tento park své kouzlo.

Díky upršeným dnům a krásným plážím tu zažijete jedinečnou atmosféru. V zimě je tu dost sněhu i na lyže, běžky, nebo snowboard. Idelální je si itinerář naplánovat na pozdější jaro-léto.

Jak se dostat do Olympic National Parku

Nedaleko od parku je městečko Shelton, odkud do Olympic národního parku dojedete za 45 minut. Z Forks trvá cesta jen 35 minut. Větší města jsou pak hlavní město státu Washington Olympia, nebo velmi známé město Seattle.

Z Olympie do parku dojedete za cca hodinu a 10 minut. Ze Seattlu už je cesta delší a trvá cca 2,5 hodiny. Seattle ale také stojí za několikadenní zastávku.

Ze Seattlu vede do parku vědou tři trasy a některé z nich vás povedou přes ostrovy, kde budete muset přejet trajekty, které jsou zbytečně drahé. Nejlepší cesta ze Seattlu je přes města Tacoma a Olympia.

Olympic National Park

Letenky do Olympic National Park

A jak na letenky do USA? Letenky z Prahy přímo do Seattlu (Tacoma International airport) se pohybují od 14 000 Kč do 25 000 Kč. U tě levnějších letenek je nevýhoda, že je více přestupů, nebo delší čekání. Ale bude záležet na vás, jestli cestujete low cost, nebo máte rádi pohodlí.

Ubytování v Olympic National park

Na Booking.com najdete různé druhy ubytování od nejlepvnějších hostelů, přes motely a hotely až po luxusní resorty. Ubytování můžete hledat v několika okolních mestečkách.

Velmi známé je městečko Port Angeles, které nabízí mnoho možností ubytování od $40/2 osoby na noc. Odtud pojedete do parku vva hodinu a 45 minut. Port Angeles leží na pobřeží Tichého oceánu a mimo jiné je známé pro skvělé pozorování velryb.

Další populární městečko je Forks a můžete ho znát z filmů Stmívání. Přezdívané také jako město upírů. Odtud cesta do parku trvá jen 35 minut a mestečko nabízí několik motelů k ubytování. Ceny začínají na $50/2 osoby na noc.

Skvělý způsob ubytování je také aplikace Airbnb, kde si můžete pronajmout pokoj, byt, nebo i celý dům od místních lidí. Velmi low cost možnost cestování je pak aplikace Couchsurfing, kde se na základě referencí můžete ubytovat u místních úplně zdarma.

Kempování v Olympic National Parku

Velmi oblíbeným způsobem ubytování je tu právě Kempování. Můžete kempovat v jednom z Free Campsites, nebo v rámci aplikace Couchsurfing můžete přespat u místních na zahradě. Nejpravděpodobněji budete chtít kempovat přímo na pláži.

Dejte si ale pozor, abyste měli správný permit na místo, na kterém chcete kempovat. V Olympic National parku je potřeba několik různých druhů permitu právě podle toho, kde se rozhodnete přespat.

Jiné jsou na pláže a jiné přímo do kempů. Za kempování tu zaplatíte $8/osobu. Permity si můžete koupit vždy na místě v jedné z Ranger Stations, nebo v tak zvané Park Wildnerness office, kterých je v parku několik.

Tam si také vyzvednete kanystr na potraviny proti medvědům, který je v parku nezbytný. Pokud ale cestu kolem nich nemáte, můžete permity koupit i elektronicky. Je ale potřeba koupit permity předem a mít je s sebou ve vytištěné papírové podobě.

Skvělý zážitek je kempování na populární pláži La push beach, nebo přímo v deštném pralese Hoh Campground. Některé kempy jsou z důvodu nepříznivých podmínek v zimě zavřené.

Na Olympic National Park najdete veškeré informace o tom, které cesty, nebo kempy jsou otevřené, kde, nebo jak a kde koupit permit na kempování a další užitečné informace.

Olympic National Park

Co vidět v Olympic National Parku

Hiky, Zajímavosti

Hurricane Ridge 

Nezapomenutelné výhledy na Olympijské hory a pobřeží uvidíte právě z tohoto vrcholku v 1, 598 metrech. Můžete se také vydat na 3,1 (cca 5 km) míle dlouhý hike, který rozhodně stojí za podívanou. Z městečka Port Angeles sem dojedete po 29 km.

Sol Duc Falls 

Krátkým hikem 0,8 míle (1,3 km) dojdete na místo s výhledem na krásný vodopád Sol Duc na stejnojmenné řece Sol Duc. Od těchto vodpádů pak můžete dojít 3,5 milovým hikem k jezeru Deer Lake.

Spruce Nature Trail

Jednoduchý, 1,2 míle (cca 2 km) roundtrip dlouhý hike, který začíná nedaleko Hoh Rain Forest Visitor Center. Vede právě krásně zeleným deštným pralesem Hoh Rain Forest.

Hall of Mosess

Další krátký trail, který má jen 0,8 mil (1,2 km) roudntrip. Opět vede deštným pralesem a uvidíte tak krásné mechem porostlé stromy.

Deštný prales

Hoh Rain Forest 

Mírný deštný prales je jedno z těch nejpopulárnějších míst v parku. V tomto lese ročně spadne 340 cm srážek. Dobrá zpráva je, že v období červenec-září zde neprší. Nádherné zelené kapradí, mechem ověšené stromy a tyrkysové jehličí můžete vidět třeba na Mosses trail.

Quinault Rain Forest

Jedny z těch největších druhů stromů na světě najdete právě tady. Smrk Sitka, nebo jedle Douglas dorůstají velkých výšek. Uvidíte tu třeba 1000 let starý a 60 metrů vysoký Velký smrk Sitka. Na cestě Rain Forest Loop Drive tu pravděpodobně uvidíte losy Roosevelt.

Jezera

Lake Crescent 

Jezero velmi známé pro jeho křišťálově modrou barvu, kterou způsobuje nedostatek nedostatek dusíku ve vodě, což eliminuje růst řas. V létě si zde můžete i bezpečně zaplavat.

Lake Quinault

Nachází se v údolí Valley of the Giants, neboli údolí obrů. Možnost si půjčit na jezero kajaky a kochat se tak výhledem na průzračně modrou vodu lemovanou mechem obrostlými stromy.

Pláže

Rialto Beach 

Jedna z nejpopulárnějších a snadno přístupných pláží na západní straně parku. Pohled na velké vlny, skalnaté pobřeží a skalnaté výběžky z oceánu, zvané sea stacks vás určitě nezklame. Můžete se také vydat na 1,5 míle (cca 2,5 km) dlouhý hike Hole In The Wall tral ke skále, kde oceán vyřezal oblouk do skály.

Ruby Beach

Další velmi populární pláž v tomto parku. Nádherná podívaná na oceánské pobřeží, jeho útesy a seastacks. Nachází se na úseku pobřeží zvaném Kalaloch Beach.

La Push Beach 

Nejznámější pláž v parku jak pro kempování, tak i na hiky, kempfires, procházky po pláži, nebo krásnou podívanou na oceán. Pláž se nachází ve stejnojmenném městečku La push a je rozdělená na 3 části.

Návštěvnická centra

Návštěvnícká centra bývají otevřené od 9 do 16 hodin. Otevírací doba se ovšem liší podle ročního období. Můžete si zde koupit permit na kempování, nebo suvenýr. Možnost vyzvednutí kanystrů na jídlo proti medvědů.

Zdejší pracovníci vám tu rádi poradí, popřípadě dají tipy na místa na kempování, mapy parku a jiné potřebné informace. Najdete tu toalety, někdy i sprchy.

 • Olympic National Park Wilderness Information Penter
 • Hoh Rain Forest Visitor Center
 • Olympic National Visitor Center
 • Hurricane Ridge Visitor Center
 • Wilderness Information Center (Black country permits office)
 • Kalaloch Ranger Station

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

jak-vyplnit-formular-o-celni-deklaraci

Chystáte se do USA a nevíte si rady s vyplněním potřebných dokumentů k obávanému pohovoru s celním úředníkem na americkém letišti? Nevíte jak vyplnit formulář o celní deklaraci?

Pro úspěšné vycestování do USA je potřeba vyplnit několik dokumentů. Už od počátečního zažádání o povolení ESTA až po konečnou Imigrační kontrolu v USA a vyplnění právě formuláře o celní deklaraci.

Automatiozovaná pasová kontrola je samozřejmostí pro každého cestujícího do USA a její součástí je právě formulář o celní deklaraci. Jsou dva způsoby, jak vyplnit cení prohlášení. Buď v samoobslužném kiosku na americkém letišti, nebo přímo na cestě v letadle do USA.

Co je formulář o celní deklaraci?

Formulář celní deklarace (Customs declaration) musí vyplnit úplně každý přijíždějící do Spojených Států. Celní a pohraniční stráž USA (U.S. Customs and Border Protection) je zodpovědná za ochranu Spojených Států. A to hlavně v rámci převážení nedovoleného zboží do USA. Také kontroluje, zda není přepravovaný obsah vašich zavazadel třeba proclít.

Američtí celníci mají tedy právo prověřit vás, i vaše osobní věci a zavazadla. V tomto dokumentu stráž prohlašuje, že v případě, že budete vybráni k důkladné kontrole, budou s vámi vždy zacházet profesionálně a důstojně.

Je to tedy dokument, který slouží jako druhý krok celého procesu pro povolení vstupu do USA hned po vyslechnutí na letišti v Evropě. Jako třetí krok následuje pohovor s imigračním úředníkem USA.

Důležité informace ve formuláři o celní deklaraci

 • Cestování s finanční hotovostí: Přeprava měny a finančních prostředků je legální. Ovšem pokud převážíte, nebo z USA odvážíte částku, která je vyšší než $10 000, ze zákona budete muset vyplnit další formulář FinCEN105 vydaný celní a pohraniční stráží.
 • Clo: U nerezidentů, tedy návštěvníků USA, kteří převážejí zboží do hodnoty $100, jsou od cla osvobozeni. Při přepravě zboží nad $100 úředníci stanoví výši cla.
 • Položky, které se nesmějí do USA dovážet: Ovoce, zelenina, rostliny, rostlinné produkty, zemina, maso, masné výrobky, ptáci, šneci a živá zvířata nebo zvířecí produkty.

Vyplnění formuláře o celní deklaraci s ostatními členy rodiny

Pokud cestujete s ostatními členy vaši rodiny, bude zástupce rodiny vyplňovat pouze jeden formulář o celní deklaraci. Ať už se jedná o vyplnění formuláře v samoobslužném kiosku na letišti, nebo papírového formuláře v letadle.

V kolonce č.3 na papírovém formuláři a v otázce č. 8 v kiosku nezapomeňte napsat počet členů vaší rodiny. Společně pak půjdete i k pohovoru s celním úředníkem.

Kdy vyplnit formulář o celní deklaraci na letišti

V případě, že cestujete do USA na povolení Esta, nebo na víza pracovní a míříte na jedno z níže uvedených amerických letišt, pak nebudete vyplňovat formulář o celní deklaraci v letadle, ale přímo na letišti. Na těchto letištích použijete samoobslužné kiosky.

Tyto kiosky údajně urychlují imigrační kontroly a pohovory vám i celním úředníkům. Nevznikají tak dlouhé fronty a vy nemusíte na letišti čekat dlouhé hodiny. Kiosky najdete po výstupu z letadla, těsně před imigrační kontrolou s americkým celním úředníkem.

Pokud neumíte anglicky a nebudete si vědět s kioskem rady, nezoufejte. Mějte u sebe připravené k předložení všechny potřebné dokumenty. A to i dopis přeložený do angličtiny s informacemi o vaši cestě. V případě, že jedete do USA za někým, pomůže vám zvací dopis od osoby, za kterou jedete, ideálně také telefonní číslo na danou osobu.

Ve stavu nouze vám celní pracovníci s vyplněním otázek v kiosku pomohou, nebo s vámi potřebné informace k vyplnění formuláře zpracují přímo při pohovoru. Zkuste se ale vyvarovat dlouhému čekání a dalším, zbytečným pohovorům právě vyplněním informací v letištním kiosku.

V kiosku budete postupovat takto:

 1. Vyberete angličtinu, jako jazyk, který vás bude kioskem provázet. Čeština bohužel nebývá jednou z možností.
 2. Odpovíte na pár otázek, které budou podobné, jako na papírovém formuláři.
 3. Vyberete možnost víz, nebo povolení Esta, na která do USA cestujete.
 4. Naskenujete svůj pas.
 5. Potvrdíte osobní informace.
 6. Vyberete důvod vaší cesty.
 7. Pokud jste jako důvod vaší cesty vybrali business a tím i některá z pracovních víz, naskenujte víza, která máte ve vašem pasu.
 8. Vše potvrdíte otiskem 4 prstů jedné vaši ruky, kterou si vyberete (lidé mladší 14 let a starší 79 let nedávají otisky prstů)
 9. Kiosek si vyfotí váš obličej. U pořizování fotografie budete postupovat podle pokynů kiosku.
 10. Odpovíte na otázku, zda cestujete s dalšími členy rodiny. Pokud odpovíte “ano”, opakujte proces skenování pasu a otisků prstů u každého dalšího člena rodiny staršího 14 let.
 11. Potvrďte, že jste na vše odpověděli správně a pravdivě.
 12. Potvrďte číslo vašeho letu.
 13. Hotovo! Nezapomeňte si vzít papír s veškerými informacemi vytištěný z tohoto kiosku. Pak už jen předložte společně s vašim pasem u pohovoru s celním úředníkem.

Letiště v USA s kiosky pro vyplnění formuláře o celní deklaraci:

 • Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL)
 • Aruba Queen Beatrix International Airport (AUA)
 • Abu Dhabi International Airport (AUH)
 • Austin-Bergstrom International Airport (AUS)
 • Boston Logan International Airport (BOS)
 • Charlotte Douglas International Airport (CLT)
 • Chicago Midway International Airport (MDW)
 • Chicago O’Hare International Airport (ORD)
 • Dallas/Fort Worth International Airport (DFW)
 • Denver International Airport (DEN)
 • Detroit Metropolitan Wayne County Airport (DTW)
 • Dublin International Airport (DUB)
 • Edmonton International Airport (YEG)
 • Fort Lauderdale-Hollywood International Airport (FLL)
 • Halifax Stanfield International Airport (YHZ)
 • Honolulu International Airport (HNL)
 • Houston George Bush Intercontinental Airport (IAH)
 • Las Vegas McCarran International Airport (LAS)
 • Los Angeles International Airport (LAX)
 • Miami International Airport (MIA)
 • Mineta San Jose International Airport (SJC)
 • Minneapolis-Saint Paul International Airport (MSP)
 • Montréal – Pierre Elliott Trudeau International Airport (YUL)
 • Nassau Lynden Pindling International Airport (NAS)
 • New York – John F. Kennedy International Airport (JFK)
 • Newark Liberty International Airport (EWR)
 • Oakland International Airport (OAK)
 • Orlando International Airport (MCO)
 • Philadelphia International Airport (PHL)
 • Phoenix Sky Harbor International Airport (PHX)
 • Pittsburgh International Airport (PIT)
 • Portland International Airport (PDX)
 • Raleigh-Durham International Airport (RDU)
 • Reno International Airport (RNO)
 • Salt Lake City International Airport (SLC)
 • San Diego International Airport (SAN)
 • San Francisco International Airport (SFO)
 • Seattle Sea-Tac Airport (SEA)
 • Tampa International Airport (TPA)
 • Toronto Pearson International Airport (YYZ)
 • Vancouver International Airport (YVR)
 • William P. Hobby International Airport (HOU)

Ačkoli tento kiosek urychluje proces atomatizované pasové kontroly, úplně se ji nevyhnete. Ovšem tím, že budete mít právě vytištěný papír z letištního kiosku vám i celnímu úředníkovi při celním pohovoru ušetříte spoustu času.

Papír z kiosku jen předložíte společně s vaším pasem, pracovník si v systému zkontroluje vaše povolení Esta, nebo jiná víza a měli byste být bez problému puštěni do Spojených Států.

formulář o celní deklaraci

Kdy vyplnit formulář o celní deklaraci v letadle:

Pokud cestujete do USA na jakékoliv jiné letiště, které není uvedené ve výše zmíněném seznamu, budete vyplňovat formulář o celní deklaraci v letadle.

Jak vyplnit formulář v letadle? Tento formulář byste měli obdržet při letu z evropy (nebo jiného kontinentu mimo USA) do USA od letušek, či stevardů. Ti by vám také měli dát základní pokyny k vyplnění formuláře.

Při vyplňování papírového formuláře o celní deklaraci budete vyplňovat tyto informace:

 1. Jméno a příjmení
 2. Datum narození (den/měsíc/rok)
 3. Počet členů rodiny, kteří s vámi cestují
 4. Adresa, na které se budete v USA nacházet (ulice/jméno hotelu/město/stát)
 5. Země vydání pasu
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého bydliště
 8. Země navštívené v rámci vaši cesty do USA
 9. Letecká společnost a číslo letu
 10. Je důvodem vaši cesty business?     ano/ne
 11. Převážíte:
  ovoce/zeleninu/rostliny/semena/krmivo              ano/ne
  masné produkty, zvířata, zvířecí produkty           ano/ne
  patogeny, buněčné kultury, hlemýždě                 ano/ne
  navštívil/a jste před cestou statek/farmu/pastviny          ano/ne
 12. Byl/a/i jste v přímem kontaktu s hospodář.zvířaty           ano/ne
 13. Převážíte peníze nebo finanční prostředky v hodnotě $10.000 a více nebo ekvivalent v jiné měně        ano/ne
 14. Převážíte zboží určené k obchodování      ano/ne
 15. Ve druhé kolonce vyplňte v dolarech hodnotu celkového obsahu zavazadel/zboží, které převážíte do USA.

Potvrzujete, že jste si pečlivě přečetli informace i na druhé straně formuláře a že jste poskytli pravdivé informace.

Podpis a datum                                                          (den/měsíc/rok)

————————————————————————————————————————

Na druhé straně formuláře je ještě třeba doplnit cenu, jakou má obsah vašich zavazadel. Stačí doplnit částku v kolonce “total__”. Doporučuje se doplnit částku do $100. Vyhnete se tak placení cla a dalším komplikacím.

formulář o celní keklaraci

Imigrační kontrola/pohovor s celními úředníky

S tímto vyplněným formulářem už půjdete rovnou k pohovoru s celním úředníkem. Společně s formulářem o celní deklaraci mějte k předložení váš pas, popřípadě vytištěnou Estu, jiná víza, nebo zvací dopis. Buďte připraveni na pár otázek, kontrolu vaši identity a poskytnutí otisků prstů i fotografii.

Celní úředník si zkontroluje vaše povolení k pobytu, tedy Estu a měli byste být bez problému puštěni do Spojených Států. Pokud budete splňovat vše výše uvedené, předložíte všechny potřebné dokumenty, měl by pohovor proběhnout bez jakýchkoliv komplikací.

Víza

K tomu, abyste mohli legálně vstoupit do USA budete potřebovat víza. To, jaké víza vybrat bude záležet, na jak dlouho a za jakým účelem se do Ameriky chystáte. V případě, že jedete cestovat na dobu kratší, než tři měsíce, budete žádat o povolení ESTA.

Počasí v USA

New York
clear sky
8.3 ° C
10 °
6.1 °
87 %
2.3kmh
1 %
Čt
13 °
10 °
So
11 °
Ne
14 °
Po
13 °

Nejnovější články

New Orleans

New Orleans

New Orleans je největší město ve státě Louisiana a jedno z nejvýznamnějších přístavních měst Spojených Států. Město známé také jako NOLA, město duchů, Voodoo,...