Domů Blog

Nantucket

nantucket

Maličký ostrov Nantucket {nentaket}, Američany také známý také jako “Malá šedá dáma moře” (podle filmu z roku 1940), patří ke státu Massachusetts na východním pobřeží USA. Pro svou velikost, polohu, omezené množství zajímavých míst a hlavně ceny, je tento ostrov mezi turisty prakticky neznámý. Možná také proto je oblíbený mezi mnoha americkými celebritami a slavnými osobnostmi, které ví, že má mnoho co nabídnout.

Poloha ostrova

Nantucket, velikostí srovnatelný k ostrovu Malta, leží zhruba 50 mil od jižní časti Massachusetts, tzv. Cape Cod {kejp kot}. Společně s ostrovy Tuckernuck a Muskeget tvoří město Nantucket. Od jeho polohy bylo také odvozen název Nantucket. Dá se volně přeložit jako “uprostřed vody” nebo také jako “daleký ostrov/země”.

Jak se na ostrov dostat

Pro turisty a místní obyvatele, kteří se chtějí dostat z/na ostrov jezdí pravidelně 2 druhy trajektů. Pomalejší, větší a levnější trajekty, kterým trvá cesta 2 hodiny a 15 min, a potom menší, rychlejší a dražší trajekty, které plují zhruba hodinu. Oba druhy vyplouvají z přístavního města Hyannis. K městečku Hyannis se lze z hlavního města Bostonu dostat jak autem za zhruba 2 hodiny, tak také autobusem a vlakem.

Stručná historie

Francouzští kolonisté, kteří připlouvali ke břehům Massachusetts si Nantucket nějakou dobu vůbec nevšímali, a více se zajímali o vedlejší, a mnohem větší, ostrov Martha´s Vineyard {martas vynjárd}. Obyvatelé Nantucket, kmen Wampanoag, si tak žili v poklidu a z vlastních přírodních zdrojů až do roku 1641. Poté byl ostrov prodán anglickému guvernérovi, pod jehož správou byl ostrov až do roku 1659.

V tomto roce se guvernér Mayhew rozhodl část svého podílu na Nantucket prodat skupině podnikatelů, a to za 30 britských liber a 2 bobří klobouky. Okamžitě po prodeji se na Nantucket začali sjíždět rybáři, kteří dále rozvíjeli velkolov velryb a tím i rybářský průmysl soustředěný hlavně kolem lovu plejtvákovce šedého. Nantucket se tak okamžitě stal známým rybářským místem a velrybářským kapitálem celého světa po dobu zhruba 150 let. 

Bohužel sláva a blahobyt nevydržely na Nantucket věčně. Po rozvoji rybářství a přístavů ve městech v pevninském Massachusetts, začala poptávka po dovozu z Nantucket slábnout. Vše se na ostrově prakticky zhroutilo v roce 1846, v době “Velkého Ohně”, který se šířil pomocí všudypřítomného rybího vosku a dřeva Zničil více než 300 budov na 40 akrech. Velká většina místních obyvatel zůstala bez domova a přestěhovala se zpět na pevninu.

Touhle dobou už bylo v Kalifornii objeveno zlato a mnoho Nantucket mužů odjelo za štěstím a “rychlým bohatstvím” na západ. Více než 300 mužů také odešlo válčit do Občanské války, a mnoho se jich nevrátilo. Počet obyvatel v letech 1840 – 1887 na ostrově klesnul z původních cca 10,000 na pouhé 4,000.

Co Nantucket zachránilo, byl opětovný návrat turistů a stavařů, kteří se pustili do renovace původních budov do jejich originálního vzhledu. Malé hostince a noclehy začaly vybíhat na každém rohu a bohatí bostonští návštěvníci se začali hrnout hned po občanské válce. Od té doby žije Nantucket převážně z turismu, s návštěvností zhruba 400,000 turistů ročně.

Zajímavosti

Závody “Figawi” [f´gaui]

Každoroční legendární závody plachetnic neomylně patří k nejoblíbenějším letním tradicím celého severo-východního pobřeží. Tento proslulý 3denní závod bude v roce 2021 slavit již 50. výročí od založení a nepochybně se těší stejnému úspěchu jako při svých začátcích.

Historie Figawi je zábavná jako závod samotný: jednoho květnového dne ve městě Hyannis se sešli tři kamarádi u piva, Bob Horan, Joe Horan, a Bob Luby, a nemohli se dohodnout, který z nich je lepší jachtař a čí plachetnice je nejrychlejší. Po dlouhém dohadování se všichni rozhodli své dovednosti předvést v akci. Po chvíli jachtaření a závodění se ale v husté mlze ztratili, načeš se jeden z nich zeptal “Where the f§§k are we?” (Kde to sakra jsme?), což při velké dávce Cape Cod přízvuku zní jako Figawi. 

Po tom, co všichni tři bezpečně dopluli do přístavu, se rozhodli, že onen závod budou rok co rok opakovat během vzpomínkového (Memorial) víkendu, kdy si Američané připomínají oběti dosavadních válek. Netrvalo dlouho a Figawi si oblíbili jako Američané, tak milovníci jachet celosvětově. Každoročně se tu tak sejde přes 200 plachetnic a přes 3 000 námořníků a návštěvníků, a závodí se z Cape Codského Hyannis až na ostrov Nantucket. 

Pro potencionální návštěvníky je ale třeba podotknout, že ubytování a dopravu je nutno zařizovat i více než 6 měsíců dopředu vzhledem k omezenému počtu hotelů a ubytoven.

nantucket boat

Pláže

Velká většina turistů navštěvuje každoročně Nantucket už jen pro své pláže, které obklopují prakticky celý ostrov. Nantucket má 9 veřejných pláží a každý si přijde na své. Children´s Beach a Jetties na severu s mělkou a dlouhou pláží je ideální pro rodiny s dětmi. Cisco a Surfside na jihu pro milovníky surfování. Nobadeer pro ty, co mají chuť se přidat k místním a párty. 

Většina západního konce ostrova je lemovaná písčitými útesy, které jsou veřejnosti nedostupné z důvodů eroze. Nantucket se tak postupně potápí do moře a není nic zvláštního pro místní majitele domů si zvednout dům ze základů a posunout ho dále od útesů.

Muzeum velryb

Jako bývalá rybářská velmoc je Nantucket stále hrdý na své objevy a vynálezy z dob odchytu velryb. Proto na ostrově může návštěvník najít i muzeum na počest této aktivity. Najde zde více než tisíc kusů umění s velrybí tematikou, artefaktů a pokladů, vystavených v 9 galeriích. Návštěvník zde najde kostru 14 metrů dlouhého vorvaně, obrovskou Fresnelovu čočku a historickou továrnu na svíčky z roku 1847.

Majáky

Pokud se člověk rozhodne jet ochutnat mořské plody a navštívit muzeum velryb na Nantucket, nesmí zapomenout ani na fotku u jednoho ze 3 historických, ale stále funkčních, majáků. Brant Point je nejblíže k centru města. Je to také první maják, který jde vidět při příjezdu trajektem.

Pro ty, co se ale vyhýbají davům a chtějí i trošku toho ostrovního dobrodružství, je tu potom maják Great Point. Leží uprostřed rozlehlé pláže na nejvýchodnějším a nejsevernějším konci Nantucketu. Třetí maják, Sankaty je nejmenší, ale za to se může chlubit svou typickou bílo-červenou malbou.

Jídlo a pití v Nantucketu

Nantucket se může chlubit nejednou skvělou restaurací a jídelnou. Ať už jde o ryby, krevety nebo exotické ústřice, vše je čerstvé a uloveno v okolí. Místní oblíbenci jsou hlavně humři a škeble, které si může návštěvník sám na podzim i vylovit (samozřejmě je třeba koupit licenci). Nejznámějšími pokrmy jsou tu “Surf and turf” (kombinace mořských plodů a tmavého masa, jako například hovězí steak), Lobster Chowder (krémová polévka s humrem) a britské Fish and Chips. 

Po dobrém obědě se pak turista může přesunout do místní pivnice Cisco, která se pyšní mnoha druhy piva, vína a likéru, a také třemi bary a venkovním posezením.

Architektura

Všechny budovy na Nantucket, nové i starší, jsou pod přísným dohledem místních autorit a musí vypadat naprosto stejně. Návštěvníci se tak mohou těšit na domy ve stylu “Cottage”, s typickými šedými šindelovými obklady, připomínající rybí šupiny. Domy jsou jedno- a dvou-patrové s bílými okny. Nechybí ani všudypřítomná americká vlajka, nebo alespoň venkovní ozdoby v barvách vlajky.  

Celebrity

Jak už bylo zmíněno, Nantucket je oblíbeným únikovým místem pro americké celebrity. V roce 2016 ostrov naštívila Kourtney Kardashian s rodinou a bývalým manželem Scottem Disickem. Pronajali si dům přes stránku Airbnb v hodnotě $ 50 milionů.

Mezi celebrity, které lze na Nantucket spatřit patří Amy Poehler (film “Ségry”), Joe Biden (americký politik), Ben Stiller (“Zoolander”), James Franco (“Zrození planety opic”), Drew Barrymore (“50x a stále poprvé”) a Jenna Dewan (“Let´s dance”).

Málokdo také ví, že Nantucket je rodištěm mladé americké zpěvačky Meghan Trainor, která na ostrově vyrostla a jejíž rodiče na Nantucket stále vlastní klenotnictví.

Colorado

Colorado

Colorado je stát nacházející se v centrální částí Spojených států a je známý hlavně pro krásnou krajinu, hory a s tím spojené outdoorové sporty. Se svou rozlohou 269 837 km² populace Colorada činí přes 5,5 milionu lidí.

Základní informace o Coloradu

Hlavním i největším městem Colorada je Denver s 680 000 obyvateli. Dalšími velkými a oblíbenými městy jsou Colorado Springs, Aurora, Fort Collins nebo Lakewood.

Colorado hraničí se 6 sousedními státy. Na severu hraničí se státem Wyoming, na západě s Utahem, na jihu s Novým Mexikem, na jihovýchodě s Oklahomou, na východě s Kansasem a severovýchodě s Nebraskou.

Nejvyšší vrchol státu je hora Mount Elbert.

Stát Colorado má také úspěšné sportovní týmy, jako jsou například Denver Broncos (NFL), Colorado Rockies (MLB), nebo Denver Nuggets (NBA). 

Colorado je státem čtyř rohů. Takové je označení pro čtyři navzájem sousední státy USA, kterými jsou Colorado, Nové Mexiko, Arizona a Utah. Hranice těchto států, které navzájem vytvářejí podobu čtverce, se setkávají v jediném bodě zvaném “Four corners”. Člověk tak na tomto místě může být ve čtyřech státech zároveň.

four corners

Historie Colorada

Historie státu Colorado sahá do počátku 18. století, kdy se sem dostali první evropští průzkumníci. Území se stalo součástí Nového Španělska a od roku 1821 patřilo Mexiku.

Spojené státy oblast získaly v roce 1848, na základě výsledku mexicko-americké války. V 50. letech 19. století vznikla na tomto území první osídlení a později tu také vypukla zlatá horečka.

Až teprve roku 1861 vzniklo Coloradské teritorium pojmenováno po stejnojmenné řece Colorado, která tu pramení. V roce 1876 se pak Colorado oficiálně stalo 38. státem USA.

Příroda v Coloradu

V Coloradu najdete spoustu divokých zvířat a nejtypičtější pro tento stát jsou bizoni. Colorado se snaží bizony chránit a zachovat. Je také domovem několika přírodních rezervací pro tento druh, ale i pro jiná zvířata.

Dále se tu vyskytují horské kozy, losi, černí medvědi, nebo pumy zvané “mountain lions.” Zajímavostí v Coloradu jsou také divoké koně. Je tu jedna ze 3 oblastí v USA, které jsou speciálně určené k ochraně divokých koní.

Velkou a velmi oblíbenou částí unikátní přírody je právě pohoří Rocky Mountains, neboli Skalnaté hory. Příroda je tu opravdu rozmanitá a najdete tu nespočet hiků a příležitostí k letním i zimním outdoorovým sportům.

Z 91 vrcholů USA, které přesahují 14 000 stop, je jich 56 právě v Coloradu. Výsledkem kombinace více než 300 slunečných dní v roce a popularity outdoorových aktivit je, že v Coloradu žije zdravá a aktivní populace.

Počasí v Coloradu

Hory Colorada ovlivňují také zdejší klima. Kombinace nadmořské výšky a kontinentální vnitřní geografie vede k chladnému, suchému a osvěžujícímu klimatu a příjemnému počasí. Od konce října do konce dubna jsou tu nízké teploty, sněhové srážky a výjimkou nejsou ani sněhové bouře.

Teploty mohou spadnout až k -25 °, mohou se ale v různých částech státu lišit, a to hlavně klesáním nadmořské výšky. Průměrné letní teploty se v Coloradu pohybují mezi 25 °C a 35 °C. 

Co navštívit v Coloradu

Pokud plánujete aktivní dovolenou v USA, pak bude Colorado ta správná volba. V létě sem jezdí outdooroví nadšenci za horolezectvím, cyklistikou, nebo si užít nějaké z mnoha nádherných hiků. V zimě je Colorado u američanů velmi oblíbené pro svá lyžařská střediska.

Zajímavosti a národní parky

Rocky Mountains National Park 

Tento národní park najdete v severní části státu mezi městy Estes Park a Grand Lake. Uvidíte tu různé druhy krajin, zvířat i rostlin, ale také řeku Colorado, kdy část parku, ve kterém řeka pramení, je považována za Světovou biosferickou rezervaci.

Mesa Verde National Park 

Národní park nacházející se v jihozápadním Coloradu je mimo jiné také světovým dědictvím. Tento park totiž chrání starobylé útesy Puebloan, a je tak ideální zastávkou pro milovníky přírody a historie.

Great Sand Dunes National Park

Národní park a přírodní rezervace, který se nachází v údolí San Luis Valley v pohoří Sangre de Cristo. Zde najdete ty největší písečné duny v severní Americe. Užijte si zde hiky, jízdu na kole, jízdu na koni, nebo sáňkování v písečných dunách. Také se tu nachází Zapata Ranch, kde můžete vidět tisíce bizonů.

Black Canyon 

Unikátní kaňon, který najdete v Národním parku Gunnison, byl vytvořen řekou Gunnisin před 2 miliony let. Dnes je to nádherný přírodní úkaz.

Hanging Lake 

Národní přírodní památka v podobě krásné přírody a jezera, které se nachází v kaňonu Glenwood. Dojdete k němu 1,2 mílovým hikem po Hanging Lake Trail. Nezapomeňte si předem koupit permit.

Garden of the Gods 

Národní přírodní památka, park Garden of the Gods, najdete v oblasti Colorado Springs. Na nádherné pískovcové útvary se sem jezdí dívat cestovatelé z celého světa.

Když inspektoři z Denveru tento přírodní úkaz objevili, prohlásili toto místo za “Zahradu pro bohy”. Dozvíte se tu mnohé o historii i geografii parku a můžete se tu vydat na hike.

Red Rocks Park 

Park ve výšce téměř 2000 m. nad mořem, kde se velké planiny setkávají se skalistými horami. Rozmanité prostředí, krásná příroda, divoká zvířata a výhledy. Mimo jiné tu uvidíte i geologický fenomén v podobě jediného přirozeně se vyskytujícího amfiteátru na světě Red Rocks Amphitheatre.

Toltec Scenic Railroad 

Scénická železniční trať, ze které se vám naskytnou krásné výhledy na zdejší krajinu, začíná ve městě Antonito v Coloradu a vede až do Nového Mexika. Po trase budete projíždět populárními místy, jako je například Rio Grande, nebo Carson National Forest.

Města

 • Denver
 • Boulder
 • Colorado Springs
 • Grand Junction
 • Breckenridge

Lyžařská střediska

 • Aspen
 • Vail
 • Park Range
 • Steamboat Springs
 • Crested Butte
 • Telluride

Jezero Tahoe

Jezero Tahoe

Jezeru Tahoe, které fascinuje cestovatele z celého světa, je přezdíváno také jako “klenot mezi horami”. Je to rozhodně jedna z nejpopulárnějších zastávek na západním pobřeží Ameriky. Výhled na průzračnou vodu jezera a pohoří Sierra Nevada vás jistě okouzlí.

Základní informace o jezeru Tahoe

Lake Tahoe se nachází na hranicích Kalifornie a Nevady v pohoří Sierra Nevada v nadmořské výšce 1897 metrů. Jezero Tahoe je mnohými považováno nejkrásnější jezero v USA. Je také jedno z nejčistších jezer v USA, a to díky jeho průzračné vodě.

Jezero Tahoe je také jedním z největších horských jezer v Severní Americe. S 500 metry hloubky je druhé nejhlubší jezero v USA. Je dlouhé 35 km a v nejširším bodě 19 km. Pro srovnání, jezero je velké tak, že množství vody, které se z něj denně odpařuje, by pokrylo potřebu vody lidí velkoměsta, jako je například Los Angeles.

Lake Tahoe láká turisty z celého světa. A to hlavně kvůli vodním sportům, turistickým stezkám a hikům. Může to být jedna ze zastávek na roadtripu po západním pobřeží, nebo několikadenní dovolená v nádherné přírodě.

Lake Tahoe National Forest

Kolem samotného jezera se rozkládá Národní park Tahoe. Park nabízí možnosti kempování, ale i dalších aktivit, jako je jízda na koni, rybaření, horolezectví i zimní sporty. Park Lake Tahoe National Forest je známý pro své vynikající podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování.

Při návštěvě, obzvlášť pokud se zde chystáte kempovat, budete potřebovat permity na jednotlivé aktivity, hiky, ale i na to, abyste si mohli v kempu rozdělat oheň. Permity jsou tu potřeba téměř po celý rok. Je tu jen pár dní vyjímek, kdy jdou tak zvané “free-fee days”, které najdete na oficiálních stránkách parku.

Oblast národního parku je díky zeměpisné poloze, vlhkým chladným zimám a suchým létům jednou z nejproduktivnějších lesních půd v USA. Najdeme tu spoustu druhů dřevin, mezi které patří například Borovice Ponderosa, Borovice Jeffrey, Jedle Bílá nebo Sekvoje Obří.

jezero tahoe park

Historie jezera Tahoe

Počátky jezera Tahoe sahají 25 milionů let do minulosti, kdy pohoří a později jezero vznikalo formováním zemské kůry, sopečnou činností a vlivem ledovců. Vznik jezera poté značně ovlivnila také poslední doba ledová a ledovce před méně než milionem let. Ledovce formovaly krajinu a vyřezávaly hluboká údolí.

Údolí, které se později stalo kotlinou Tahoe, klesalo mezi dvěma vrcholy, přičemž hory na obou stranách stoupaly. Voda pak zaplnila tuto kotlinu, tedy dnešní jezero. Jméno Tahoe vzniklo jednoduše, slovo podobné výrazu Tahoe totiž v jazyce původních obyvatelů znamenalo právě jezero.

Město Tahoe

Tahoe je krásné malebné horské městečko, které si určitě zamilujete. Najdete tu možnosti ubytování, obchůdky, restaurace, ale i galerii umění a mnoho sportovních aktivit. Kombinace hor a průzračného jezera tvoří ve městě krásnou atmosféru, která ve vás určitě zanechá skvělý dojem.

Ubytování

Ubytování přímo ve městě nebude nejlevnější, ale pokud si jezero Tahoe chcete užít se vším všudy, je tu mnoho možností ubytování, jak v motelech, tak v lepších hotelech, které najdete například na Booking.com. Ceny na noc pro 2 osoby začínají na 3000 Kč.

Je tu také několik kempů, ve kterých můžete přespat. Jedny z těch nejoblíbenějších jsou City of Lake Tahoe Campground, William Kent Campground nebo Meeks Bay Campground. Ceny v kempech se pohybují od $35 do $80 za noc. 

Záleží, jestli budete chtít stanovat, pronajmout si chatku, ale také jestli sem pojedete v sezóně, nebo mimo sezónu. Sezóna, tak zvaná Peak season jsou letní měsíce, kdy se ceny za kempy zvedají. Můžete ale využít i jeden z free kempů, jako je například Luther Pass Campground. 

Aktivity

Lanovka Heavenly Mountain

Lanovka v lyžařském Heavenly resort středisku nefunguje jen v zimě, ale je oblíbená i v letních měsících. Cena je okolo $50 na osobu.

Hiky

Oblast v okolí Lake Tahoe je známá právě pro nádherné hiky a výhledy. Využijte lanovky a vychutnejte si nádhernou podívanou. Jsou tu 2 hlavní vrcholky Mt. Rose a Mt. Tallac, ze kterých si pak najdete ten svůj hike.

Sierra Cloud plavba

Plavby katamaránem jsou na jezeru Tahoe také velmi oblíbený způsob, jak toto místo vidět z jiné perspektivy. Dvouhodinová jízda začíná ve vesnici Incline a cen je $100 za dospělého, $40 za dítě.

Jet skiing

Vodní lyže, ale i další adrenalinové sporty, jako je například Parasailing, jsou velmi oblébené na tomto jezeře. Tyto sporty jsou dostupné na několika místech u jezera.

Kajak

Kajak je další oblíbenou možností, jak poznat jezero Tahoe. Oblíbená vyjížďka je 6 mílí dlouhá  z Cave Rock do Nevada Beach, nebo na jediný ostrov v jezeře Fannette v Emerald Bay.

Paddleboard

Jedna z velmi oblíbených sportovních aktivit na jezeře. Půjčte si paddleboard a dopřejte si chvilku klidu.

Rafting

V kategorii vodních sportů a aktivit u jezera Tahoe jsou oblíbené i rafty na řece Truckee. Tento 2-3 hodinový zážitek nabízí tradiční rodinná firma Truckee River Rafting. Cena je $55 za dospělého a $35 za dítě.

Vodopády

K nádherným vodopádům Eagle falls dojdete příjemným mílovým hikem na Emerald Bay. V okolí South Lake Tahoe jsou potom Horsetail Falls.

Zámek Vikingsholm

Zámek, který je považován za vzácné mistrovské dílo skandinávské architektury. Můžete si prohlédnout zámek i vzácné skandinávské starožitnosti.

10 nejhezčích pláží v okolí jezera Tahoe

 • Chimney Beach
 • Kiva Beach
 • Pope Beach
 • Commons Beach
 • Baldwin Beach
 • Moon Dune Beach
 • Kings Beach State Recreation Area
 • Vikingsholm Beach
 • Lester Beach
 • Sand Harbor Beach

Prezidenti USA

Prezidenti USA

Od prvních improvizovaných voleb v roce 1789 až do posledních voleb v roce 2016, uběhlo už 227 let a v USA se vystřídalo 45 mužů na postu prezidenta. Každý z nich se něčím proslavil nebo zviditelnil. Ale kteří prezidenti USA jsou považováni za nejdůležitější?

George Washington

George Washington je přezdívaný Otec národa a také první americký prezident. Díky své statečnosti a diplomatickým schopnostem byl rychle zvolen velitelem koloniální armády ve Válce o nezávislost.

Po vítězství kolonií nad Velkou Británií byl Washington vybrán na pozici předsedy Ústavního shromáždění ( “Constitutional Convention”), při kterém byla sepsána první americká ústava, a také se podílel na sepsání Deklarace nezávislosti (“Declaration of Independence”).

V roce 1789 byl George Washington oficiálně inaugurován a během dvou funkčních období stanovil pravidla na federální výdaje, zlepšil vztahy s Velkou Británií a položil základy hlavnímu městu, Washingtonu D.C.

George Washington byl prezidentem USA od roku 1789 až do roku 1797 a zemřel o pouhé 2 roky později.

Thomas Jefferson

Třetí americký prezident, který, stejně jako Washington, sloužil dvě funkční období, a to v letech 1801-1809. A stejně jako Washington, i Jefferson se podílel na sepsání Deklarace nezávislosti a na válce proti Velké Británii.

Thomas Jefferson je ale nejvíce znám díky nákupu Louisianského teritoria od Napoleona, označováno “Louisiana Purchase”. Tato koupě zdvojnásobila americké území, zajistila neomezený prostor pro farmáře a usnadnila přístup k Pacifickému oceánu. Jefferson, ve snaze se odlišit od zkorumpované Velké Británie, zrušil placení daní (hlavně daně z Whiskey) a výrazně zmenšil velikost americké armády a námořnictva. 

Během 17 let dlouhého důchodu Jefferson prodal svou kolekci knih hlavní knihovně Kongresu.

James K. Polk

Polk byl prezidentem v letech 1845-1848. Jak už data napovídají, Polk sloužil pouze jedno prezidentské období, ale i za tak krátkou dobu stihl zanechat velký dojem.

Přesně rok po inauguraci vedl Polk americkou armádu do války proti Mexiku, jemuž v roce 1846 patřilo území dnešní Kalifornie a Nového Mexika. Po vítězství nad Mexikem a jednání s Británii, aby prodala území dnešních států Oregon a Washington, už patřila americkým koloniím velká část severoamerického kontinentu. 

Jedno z jeho posledních důležitých rozhodnutí jako prezidenta USA bylo postavení známého Washingtonského Monumentu na počest George Washingtona. James Polk zemřel na choleru rok po odchodu do důchodu.

Abraham Lincoln

Těžko budeme hledat prezidenta, který měl větší dopad na historii USA než Lincoln. Abraham Lincoln vyrostl v chudé rodině bez jakéhokoliv vzdělání a sám se naučil číst, psát a posléze i základy práv. V pouhých 25 letech sloužil ve státní sněmovně v Illinois a později i v hlavní sněmovně USA.

V roce 1861 byl zvolen 16. prezidentem, v době národních nepokojů, které vyvrcholily občanskou válkou, známou také jako Válka Severu proti Jihu. Hlavním důvodem byly odlišné názory na otroctví. Lincoln byl velkým zastáncem za práva otroků, a proto v roce 1863 podepsal Vyhlášení emancipace (“Emancipation Proclamation”), čímž legálně osvobodil všechny otroky v celé Americe.

Naneštěstí, Lincoln byl zavražděn v dubnu 1865, pouhých pár týdnů před oficiálním ukončením občanské války. 

Franklin D. Roosevelt

Vzdálený bratranec prezidenta Theodora Roosevelta a nejdéle zasedající prezident byl zvolen do pozice v nejhorší možnou dobu – během Velké hospodářské krize. 

Roosevelt vystudoval Harvard a politickou kariéru odstartoval jako senátor v New Yorku a posléze jako náměstek ministra námořnictva. V roce 1921 mu byla diagnostikována obrna a postupem času úplně ochrnul. 

Obrna ale Roosevelta nezastavila a v roce 1932 byl zvolen prezidentem, a jeho hlavním cílem bylo se dostat z hospodářské krize. Po začátku Druhé světové války v Evropě se Roosevelt urputně snažil nezapojovat už tak oslabené USA do konfliktu, ale po útoku na Havajský Pearl Harbor v roce 1941 neměl na vybranou. 

Roosevelt zemřel na následky mrtvice, několik měsíců před koncem války a pouhé 4 měsíce po začátku svého 4. prezidentského období. V roce 1951 byla do Ústavy přidána 22. oprava (“22nd Amendment”), která omezuje prezidenty na pouhé 2 turnusy.

John F. Kennedy

JFK se nejvíce proslavil bojem za lidská práva a rychlým jednáním, které vyvedlo zemi z recese. Prezidentem mezi lety 1961-1963 se od prvního dne snažil obnovit americkou ekonomiku přes množství programů a reforem, jako např. daňová reforma, dávky v nezaměstnanosti nebo zvýšení dávek sociálního zabezpečení. 

Nejznámějším Kennedyho zákonem byl Zákon o občanských právech (“Civil Rights Act”) zamezující diskriminaci na základě rasy, náboženského vyznání nebo barvy kůže. 

V roce 1962 se mu také podařilo odvrátit jadernou válku proti Rusku jednáním s ruským premiérem Chruščovem. 

Na Kennedyho byl v roce 1963 spáchán atentát a při průjezdu Dallasem byl v autě zastřelen. Dodnes se objevuje množství konspiračních teorií ohledně Kennedyho smrti.

Donald Trump

Čtyřicátý pátý a nejvíce kontroverzní prezident se světově proslavil svým přístupem k sociálním médiím. Než se stal prezidentem, byl po mnoho let moderátorem realitní show a také developer v nemovitostech, dokonce se pokoušel o založení vlastní univerzity.

K jeho největším úspěchům patří například vězeňská reforma, která se snaží docílit rehabilitace vězňů a humánního zacházení. Dále také daňová reforma snižující daně velkých korporací ze 35 % na 21 %. Tato úprava ale nikdy nedosáhla slíbených cílů.

Trump je pouze třetím prezidentem v historii USA, který byl ústavně obžalován a téměř zbaven prezidentské funkce.

Přehled prezidentů USA

Pořadí Prezident USA Nastoupil do úřadu Opustil úřad Strana Viceprezident
1
George Washington
30. dubna 1789
4. března 1797
nestraník
John Adams
2 John Adams 4. března 1797 4. března 1801 Federal Party Thomas Jefferson
3
Thomas Jefferson
4. března 1801
4. března 1809
Demokraticky-republikánská strana Aaron Burr
George Clinton
4
James Madison
4. března 1809
4. března 1817
Demokraticky-republikánská strana George Clinton[p 2]
neobsazeno
Elbridge Gerry[p 2]
neobsazeno
5
James Monroe
4. března 1817
4. března 1825
Demokraticky-republikánská strana
Daniel D. Tompkins
6 John Quincy Adams 4. března 1825 4. března 1829 Demokraticky-republikánská strana
Národně republikánská strana
John C. Calhoun
7
Andrew Jackson
4. března 1829
4. března 1837
Demokratická strana John C. Calhoun[p 3]
neobsazeno
Martin Van Buren
8 Martin Van Buren 4. března 1837 4. března 1841 Demokratická strana Richard Mentor Johnson
9 William Henry Harrison 4. března 1841 4. dubna 1841[p 2] Whig Party John Tyler
10 John Tyler 4. dubna 1841 4. března 1845 Whig Party
nestraník[p 4]
neobsazeno
11 James K. Polk 4. března 1845 4. března 1849 Demokratická strana George M. Dallas
12 Zachary Taylor 4. března 1849 9. července 1850[p 2] Whig Party Millard Fillmore
13 Millard Fillmore 9. července 1850 4. března 1853 Whig Party neobsazeno
14
Franklin Pierce
4. března 1853
4. března 1857
Demokratická strana William R. King[p 2]
neobsazeno
15 James Buchanan 4. března 1857 4. března 1861 Demokratická strana John C. Breckinridge
16
Abraham Lincoln
4. března 1861
15. dubna 1865[p 5]
Republikánská strana
National Union Party[p 6]
Hannibal Hamlin
Andrew Johnson
17 Andrew Johnson 15. dubna 1865 4. března 1869 Demokratická strana
National Union Party[p 6]
neobsazeno
18
Ulysses S. Grant
4. března 1869
4. března 1877
Republikánská strana Schuyler Colfax
Henry Wilson[p 2]
neobsazeno
19 Rutherford B. Hayes 4. března 1877 4. března 1881 Republikánská strana William A. Wheeler
20 James A. Garfield 4. března 1881 19. září 1881[p 5] Republikánská strana Chester A. Arthur
21 Chester Alan Arthur 19. září 1881 4. března 1885 Republikánská strana neobsazeno
22
Grover Cleveland
4. března 1885
4. března 1889
Demokratická strana Thomas A. Hendricks[p 2]
neobsazeno
23 Benjamin Harrison 4. března 1889 4. března 1893 Republikánská strana Levi P. Morton
24 Grover Cleveland
(podruhé)
4. března 1893 4. března 1897 Demokratická strana Adlai E. Stevenson
25
William McKinley
4. března 1897
14. září 1901[p 5]
Republikánská strana Garret Hobart[p 2]
neobsazeno
Theodore Roosevelt
26
Theodore Roosevelt
14. září 1901
4. března 1909
Republikánská strana neobsazeno
Charles W. Fairbanks
27
William Howard Taft
4. března 1909
4. března 1913
Republikánská strana James S. Sherman[p 2]
neobsazeno
28
Woodrow Wilson
4. března 1913
4. března 1921
Demokratická strana
Thomas Riley Marshall
29 Warren G. Harding 4. března 1921 2. srpna 1923[p 2] Republikánská strana Calvin Coolidge
30
Calvin Coolidge
2. srpna 1923
4. března 1929
Republikánská strana neobsazeno
Charles Gates Dawes
31 Herbert Hoover 4. března 1929 4. března 1933 Republikánská strana Charles Curtis
32
Franklin D. Roosevelt
4. března 1933
12. dubna 1945[p 2]
Demokratická strana
John Nance Garner
Henry A. Wallace
Harry S. Truman
33
Harry S. Truman
12. dubna 1945
20. ledna 1953
Demokratická strana neobsazeno
Alben William Barkley
34
Dwight D. Eisenhower
20. ledna 1953
20. ledna 1961
Republikánská strana
Richard Nixon
35 John Fitzgerald Kennedy 20. ledna 1961 22. listopadu 1963[p 5] Demokratická strana Lyndon B. Johnson
36
Lyndon B. Johnson
22. listopadu 1963
20. ledna 1969
Demokratická strana neobsazeno
Hubert Humphrey
37
Richard Nixon
20. ledna 1969
9. srpna 1974[p 3]
Republikánská strana
Spiro Agnew[p 3]
neobsazeno
Gerald Ford
38
Gerald Ford
9. srpna 1974
20. ledna 1977
Republikánská strana neobsazeno
Nelson Rockefeller
39 Jimmy Carter 20. ledna 1977 20. ledna 1981 Demokratická strana Walter Mondale
40
Ronald Reagan
20. ledna 1981
20. ledna 1989
Republikánská strana
George H. W. Bush
41 George H. W. Bush 20. ledna 1989 20. ledna 1993 Republikánská strana Dan Quayle
42
Bill Clinton
20. ledna 1993
20. ledna 2001
Demokratická strana
Al Gore
43
George W. Bush
20. ledna 2001
20. ledna 2009
Republikánská strana
Dick Cheney
44
Barack Obama
20. ledna 2009
20. ledna 2017
Demokratická strana
Joe Biden
45 Donald Trump 20. ledna 2017 20. ledna 2021
vyprší mandát
Republikánská strana Mike Pence

 

NHL: Nejpopulárnější hokejová liga v USA i ve světě

NHL

NHL, neboli National Hockey League, je profesionální soutěž v ledním hokeji v Americe, které se účastní týmy z USA i z Kanady. Tato soutěž je považována na nejprestižnější hokejovou soutěž na světě.

Nejúspěšnějším mužstvem historie NHL je kanadský tým Montreal Canadiens, kterému se podařilo získat trofej Stanley Cup celkem 24krát. Dalšími úspěšnými týmy jsou kanadský tým Toronto Maple Leafs nebo americký tým Detroit Red Wings.

Na NHL zápasy se můžete jít v USA podívat a zažít tak tuto výjimečnou atmosféru naživo. Ceny vstupenek na různá utkání se pohybují od $100 až do $5000. Můžete také sledovat NHL zápasy online na několika českých portálech zdarma, a mít tak přehled o tom, jaké jsou v NHL výsledky.

Struktura NHL

V NHL hraje 31 týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí, do Západní konferenceVýchodní konference. Každá konference je pak rozdělena na 2 divize. Ve východní konferenci je to Atlantická divize a Metropolitní divize. V Západní konferenci je to Pacifická divize a Centrální divize.

Každá divize má 8 týmů, až na Centrální divizi, která zahrnuje pouze 7 týmů. Každá sezóna má základní část soutěže, kde každé mužstvo odehraje 82 utkání. Ta další část je play-off, kam postoupí vždy 8 nejlepších týmů z každé konference.

Postup do play-off

V sezoně 2013-2014 se play-off NHL poprvé hrálo podle nového formátu. Vyřazovací série jsou taktéž rozdělené podle divizí, jak tomu bylo doposud, ovšem s přidáním systému divokých karet. To znamená, že do play-off postupují tři nejlepší týmy z každé divize, tedy celkem 12 týmů.

Zbylá čtyři místa doplní další NHL týmy, držitelé tzv. divokých karet, a to jsou další dva nejlepší týmy z každé konference podle počtu bodů. To, z jaké jsou divize, již v jejich případě nehraje roli. V rámci jedné konference tak mohou do play-off postoupit jen tři týmy z jedné divize, zatímco z té druhé divize jich v tomto případě postoupí pět.

Nasazení držitelů divokých karet do play off závisí na zisku bodů v základní části soutěže. Vítěz divize s největším počtem bodů se střetne s držitelem divoké karty s menším počtem bodů. A vítěz divize s menším počtem bodů se střetne s tím držitelem divoké karty, který má více bodů.

Finále soutěže

Mužstva na druhé a třetí příčce v jednotlivé divizi pak budou v prvním kole play-off hrát proti sobě. Pro druhé kolo je nyní formát daný a nemění se podle toho, zda do něj postoupí níže, nebo výše nasazený tým.

Vítězové posledního kola postoupí do velkého finále konferencí. Vítězové konferencí se utkají ve finále Stanley Cupu, kde vítěz získává také stejnojmennou trofej Stanley Cup.

Historie NHL

Historie této soutěže sahá až do Kanadské NHA, tedy National Hockey Association. Diskuze o budoucnosti NHA v roce 1917 v kanadském Montrealu, vedla právě k pozdějšímu založení NHL. Předsedou ligy se stal bývalý sekretář NHA a první ročník NHL začal se 4 mužstvy. V sezóně 1967/68 se liga rozšířila na 12 mužstev a později dále rostla.

I když liga, která začala se 4 soutěžními týmy, první roky své existence bojovala o přežití, později se přidalo plno dalších úspěšných týmů. Dnes je v NHL 24 týmů z USA a 7 z Kanady.

Nejlepší hráči NHL

Velkým jménem a velkým talentem je kanadský útočník Connor McDavid. Je považován za jednoho z nejlepších současných hráčů světa. Další velké jméno v NHL historii je například Wayne Douglas Gretzky, který je považován za nejlepšího hráče všech dob. Z českých zástupců je to Jaromír Jágr, nebo David Pastrňák. 

NHL tabulka

Pacifická divize

NHL USA

Centrální divize

NHL USA

Atlantická divize

NHL USA

Metropolitní divize

NHL USA

Manhattanský slunovrat

manhattanhenge

V USA je spoustu míst, odkud jistě spatříte nezapomenutelné výhledy na západy slunce. Jeden z těch výjimečných je ale ten, který se děje v čase letního slunovratu v New Yorku. Znáte Manhattanský slunovrat, neboli Manhattanhenge?

Co je Manhattanhenge?

Slunce tu jen dvakrát do roka zapadá přesně v ose Manhattanských ulic, je s nimi zarovnané, a vytváří tak mezi mrakodrapy unikátní podívanou. Děje se tomu tak každý rok okolo 28. května a 13. července, datum se odchyluje od data letního slunovratu. Pokaždé můžete vidět 2 západy slunce 2 dny za sebou.

Jeden je nazýván Half Sun of the Grid, kdy můžete vidět půlku slunce za obzorem. Full Sun of the Grid je pak celé zapadající slunce. Názvy jsou odvozené od Manhattan Street Grid, neboli „Manhattanská mříž“, jak je nazýváno postavení ulic na Manhattanu.

Tam, kde se příčné, západovýchodní ulice, zvané streets, protínají s jejich kolmými, tedy avenues, se při pohledu na západ na New Jersey v podvečerních hodinách objevuje tato jedinečná scenérie.

Západovýchodní ulice Manhattanu jsou vychýleny zhruba o 29 stupňů po směru hodinových ručiček od skutečných směrů světových stran. Proto tento New Yorský slunovrat neodpovídá tomu kalendářnímu. 

Aktivity během Manhattanhenge

New Yorčané i turisté si tento den patřičně užívají. Ve zvyku jsou pikniky na Rooseveltově ostrově nebo v Central Parku a mnozí čekají v ulicích Manhattanu se svými fotoaparáty na ten správný okamžik, kdy je slunce přesně mezi mrakodrapy.

I když Manhattanhenge trvá při západu jen několik minut, v ulicích New Yorku se běžně shromažďují tisíce lidí, aby zachytili tento okamžik.

Reverse Manhattanhenge

Podobný jev, podobný tomu letnímu slunovratu nastává i v období zimního slunovratu obvykle v prosinci, nebo v lednu. S tím rozdílem, že kvůli tomuhle zážitku si budete muset přivstat. Jedná se totiž o východ slunce, nikoli o západ.

Slunce se obvykle dotýká osy Manhattanských ulic po 7 hodině ranní. Proto, že se to odehrává v zimních měsících a brzy ráno, není tato událost tak populární, jako při letním slunovratu.

Rozhodně je to ale opět jedinečný zážitek. Reverse Manhattanhenge byl tento rok vidět 11. ledna, 12. ledna a 22. ledna. Nejhezčí podívaná na tento zimní východ slunce je z 5th Avenue a 41st Street.

manhattanhenge

Proč název Manhattanhenge?

Název odkazuje na Stonehenge, historickou památku, která se nachází ve Wiltshire v Anglii. Stonehenge se skládá z masivních kamenných desek a odlehlý kámen zvaný “Heel Stone” je položen právě tak, aby jeho špička byla v souladu s vycházejícím sluncem. Názvy Stonehenge a Manhattan pak astrofyzik Neil DeGrasse spojil a vytvořil Manhattanhenge.

Kde uvidíte Manhattanhenge nejlépe?

Tento úkaz je nejlépe vidět z 5 ulic v centrální části Manhattanu od Union Square až po Central Park kolem 8:20 večer. Ulice, ze kterých je Manhattanský slunovrat nejlépe vidět jsou:

 • 14th street,
 • 23th street,
 • 34th street,
 • 42th street,
 • 57th street.

Kromě toho, že je tento unikátní západ slunce skvěle vidět z výše zmíněných ulic, jsou tu další místa, odkud se vám naskytne krásný výhled.

 • Tudor City Bridge, Manhattan
 • Hunter’s Point South Park, Queens

 

Kdy bude další Manhattanský slunovrat?

Vždy dvakrát v roce, několik týdnů před a pár týdnů po letním slunovratu můžete Manhattanhenge vidět. V roce 2020 již jeden Manhattanský slunovrat proběhl, a to 29. května, kdy byl Half Sun of the Grid a 30. května, kdy jste mohli vidět Full Sun of the Grid. Ještě je ale před námi ten červencový, který se bude odehrávat 11. července a 12. července. 

Prezidentské volby v USA

Prezidentské volby v USA

Prezidentské volby v USA sledují nejen občané USA, ale je to téměř tradiční show pro celý svět. Jedná se o dlouhý a složitý proces, který je poměrně odlišný od toho našeho. Víte, jak volby prezidenta USA probíhají?

Jak probíhají prezidentské volby v USA?

Americké prezidentské volby jsou volby nepřímé a konají se každé 4 roky. Stejně jako u nás v ČR platí, že nikdo nemůže být zvolen více než na dvě funkční období. Volbě předchází vždy velké přípravy, období primárních voleb a kampaní. Mají tedy několik fází.

Primární volby

Při těchto primárních volbách získávají strany hlasy potřebné pro oficiální stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu a každá strana si zvolí svého kandidáta.

Jednoduše řečeno, politické strany mají na začátku roku více kandidátů a je nutné zvolit jednoho, který se bude ucházet o prezidentské křeslo. V tento moment se však nehlasuje přímo pro kandidáta, ale pro jeho delegáta, který ho zastupuje.

Druhy primárek

Strany si organizují své vlasatní primárky a jejich podoba může být v každém státu jiná. Obecně jsou ale 2 druhy primárních voleb, primary elections a caucuses.

Jedná se o metody, které státy USA používají právě k výběru potencionálního kandidáta na prezidenta. Rozdíl je v tom, že primárky caucuses probíhají formou volebních shromáždění, zatímco primaries jsou volby voliči. Je zde nutno určit, zda mohou volit jen členové určité strany, nebo všichni voliči.

Během kongresu jednotlivých politických stran v rámci primárních voleb si každý kandidát vyhlašuje také viceprezidenta.

První primárky se konají začátkem roku, rozhodující ale tradičně bývá Super Tuesday, kdy probíhají v desítkách amerických států.

Konventy

Prezidentské volby v USA pak pokračují tak zvanými konventy, neboli národním shromážděním, oficiálně „National Conventions“. Během konventů delegáti zvolení v primárkách definitivně určují, kdo bude kandidovat na prezidenta Spojených států amerických.

Nejedná se většinou o překvapující rozhodnutí. Nepředvídatelné mohou být hlasy superdelegátů, což jsou delegáti, kteří mohou na konventu hlasovat pro jakéhokoliv kandidáta. Delegáti jinak zastupují jednoho z kandidátů.

Konventy obvykle probíhají v létě.

Kampaň

V neposlední řadě pokračují kampaně jednotlivých stran a kandidátů, které se snaží opět zapůsobit na populaci. Ačkoli jsou již kandidáti obou stran známí, jde spíše o to, šířit dál jejich myšlenky a názory, a získat tak i svou přízeň.

Debaty kandidátů sledují desítky milionů lidí. Nejdůležitější jsou v tzv. nerozhodných státech, kdy je rozdíl mezi kandidáty v jednotkách procent. Debaty se většinou konají na vysokých školách nebo středních školách.

Prezidentské volby

Volba prezidenta, jako taková, probíhá vždy v úterý po prvním pondělí v listopadu. Po nominačním procesu, primárních volbách a konventech zde voliči vyberou prezidentské voliče – volitele, kteří pak budou v prosinci hlasovat právě o výběru nového prezidenta a viceprezidenta USA. Platí pravidlo, že vítěz bere vše.

Na každý stát připadá jiný počet volitelů, a to podle počtu obyvatel státu. Nejvýznamnější jsou proto vítězství na Floridě, Texasu a Kalifornii.

Výsledky neoficiálně určují jméno budoucího prezidenta. Oficiálně jej zvolí právě zmiňovaní volitelé v prosinci.

Závěrečná volba prezidenta

Poslední, oficiální a závěrečná volba prezidenta Spojených států amerických se označuje jako „Electoral College“. Electoral College se skládá z 538 volitelů z různých států a pro vítězství je potřeba získat alespoň nadpolovičních 270 hlasů.

Jde už pouze ale o oficiální a formální stránku potvrzení vítěze.

Teoreticky se může stát, že se výsledky v tomto rozhodnutí nebudou shodovat s předběžnými výsledky. Nicméně toto se stává jen zřídka a obvykle jde opravdu jen o potvrzení a finální rozhodnutí. 

Přísaha prezidenta

Zvolený prezident skládá přísahu 20. ledna následujícího roku po tom, kdy byl zvolen, a to před budovou Kapitolu. Prezident také pronese inaugurační řeč a prezidentský slib, jehož text je od roku 1844 stále stejný.
kapitol

Dvě hlavní politické strany Spojených států

Mimo dvě hlavní politické strany, jsou tu i další, které nejsou až tak známé. Jsou to například Libertarian Party, Green Party of the United States a Constitution Party. Amerika má ale dvě hlavní strany, které se již 100 let utkávají ve finálovém souboji o místo prezidenta USA.

Republikánská strana

Tato strana, Republican Party, byla založena roku 1854 a prvním prezidentem pod její záštitou byl Abraham Lincoln.

26 států v USA má republikánského guvernéra a tato strana má v USA 55 milionů registrovaných voličů. Někdy se nazývá také jako GOP, neboli Grand Old Party.

Republikánská strana je považována za konzervativní a soustředí se na sociální a ekonomickou nezávislost. Je také známá protiregulační politikou a podporou privatizované zdravotní péče.

Mezi republikánské prezidenty patří Ulysses S. Grant, Benjamin Harrison, Theodore Roosevelt, George H. W. Bush, George W. Bush a prezident USA Donald Trump.

Demokratická strana

Tato politická strana, oficiálně Democratic party, jejíž prvním prezidentem byl Andrew Jackson, byla založena kolem roku 1828. Tento fakt z ní dělá také nejstarší aktivní politickou stranu na světě.

Strana obecně podporuje liberalismus a je považována za levicovou stranu. Demokratickými prezidenty USA byli Woodrow Wilson, Franklin D. Roosevelt, Harry S. Truman, John F. Kennedy, Bill Clinton nebo poslední bývalý prezident Barack Obama.

Podmínky pro kandidaturu na prezidenta USA

Kandidovat na prezidenta může kandidát pod záštitou Demokratické, Republikánské, jiné menší politické strany, nebo i jako nezávislý kandidát. Každý, kdo splní tyto následující požadavky, může zahájit svou kandidaturu na prezidenta:

 • kandidát musí být občan spojených států narozený v USA,
 • kandidátovi musí být minimálně 35 let,
 • musí být obyvatelem spojených států minimálně po dobu 14 let.

Americký fotbal a populární NFL

americký fotbal

Americký fotbal, roztleskávačky a stadiony plné fanoušků vytváří jedinečnou atmosféru tohoto sportu. Americký fotbal je v současnosti nejoblíbenější a nejsledovanější sport ve Spojených státech.

Velmi oblíbený je i na středních a vysokých školách, amerických colleges a celkově jsou zde děti k tomuto sportu vedené již od nízkého věku. V Americe je spoustu soutěží, které se týkají amerického fotbalu, ale ta nejpopulárnější je National Football League.

Historie amerického fotbalu sahá až do 19. století, kdy se odehrál první zápas v americkém fotbale mezi dvěma univerzitními týmy. Tento sport vznikl jako tehdejší kombinace dvou sportů, evropského fotbalu (soccer) a rugby.

Základní pravidla amerického fotbalu

Americký fotbal je týmový sport, přičemž z jednoho týmu je na hřišti vždy 11 hráčů. Ovšem v celém týmu sezóny je hráčů až 46 a hráči se stále mění, jak během hry, tak během sezóny. Hra tvá 60 minut a je rozdělena na čtvrtiny, tedy 4×15 minut.

Hřiště na americký fotbal

Hra se hraje na hřišti ve tvaru obdélníku 100 yardů dlouhém a 53 yardů širokém. Hra se hraje s míčem určeným pro tento sport a míč má v držení vždy mužstvo, které je v útoku. Na hřiště vždy nastupuje jeden tým v obraně (defense) a druhý v útoku (offense).

V útoku má tým za úkol dosáhnout co nejvyššího počtu bodů. Přičemž má tým vždy 4 pokusy na to překonat alespoň 10 yardů (endzone) a skórovat. Vše začíná na tak zvané line of scrimmage, což je místo, odkud se rozehrává a kolem kterého se týmy stavějí do základního postavení.

Průběh hry

Začíná se tam, kde skončila poslední akce. Hra začíná rozehrávkou (cickoff), neboli center přihrávkou, na quarterbacka (snap), což je velmi důležitý hráč hry. Rozhoduje totiž, zda se pokusí skórovat přihrávkou, nebo bude skórovat on sám. Navíc je v základním postavení chráněn přední linií spoluhráčů, aby se mohl věnovat skórování.

Pokud se quarterback rozhodne přihrát, poté dostane míč buď wide receiver, full back, nebo running back. Ti mají za úkol míč chytit a přiblížit se do soupeřovy end zony. Pokud tým v útoku překoná 10 yardovou hranici během 4 pokusů, získává pro svůj tým bod a pokračuje v útoku. Pokud se tato hranice nepovede překonat ani na 4. pokus, míč a právo k útoku získává soupeř.

Způsoby skórování

Akce tedy začíná první přihrávkou quarterbackovi a končí skorováním. Jsou 4 různé způsoby skórování, kdy hlavní je Touchdown. Touchdown znamená, když je míč hozený do end zóny soupeře, a nebo chycen hráčem v útoku v end zóně. Tým v útoku tak zíkává 6 bodů. Týmy dále můžou skórovat extra points, field goal, nebo safety.

Americký fotbal, NFL

NFL

NFL, neboli National Football League, není oblíbená jen v USA, ale je také  nejnavštěvovanější soutěží na světě.

Historie NFL

NFL byla založena v roce 1920 11 týmy ve státě Ohio pod jménem Professional American Football Conference. O 2 roky později se z ní stala National Football League. První oficiální mistrovský zápas se odehrál v roce 1933. Po sezoně v roce 1958, kdy byl finálový zápas považován “největším utkáním všech dob” se profesionální americký fotbal dostal do popředí.

Nová soutěž American Football League vznikla v roce 1960 a v roce 1966 došlo ke sloučení s NFL. Díky tomu později vznikl také Super Bowl, který se stal jednou z nejsledovanějších sportovních událostí na světě.

Nejúspěšnější týmy

Určitě jste již slyšeli o týmech jako jsou Green Bay Packers, kteří drží rekord nejvíce vítězství a titulů NFL, nebo New England Patriots. Další úspěšné týmy jsou také San Francisco 49ers, Chicago Bears nebo Pittsburgh Steelers.

Výběr hráčů NFL

Událostí sezóny NFL je také draft NFL. Den, kdy si jednotlivé týmy veřejně vybírají nové hráče z nejlepších univerzitních hráčů. Myšlenka draftu je, že pozice výběru nových hráčů je vždy přidělena opačně oproti umístění v předešlé sezoně. Jde o zvýšení konkurence mezi nejhorším a nejlepším týmem a zamícháním kartami pro další sezonu.

Průběh sezóny NFL

NFL tvoří 32 týmů, které jsou rozděleny do 2 konferencí. American Football ConferenceNational Football Conference , v každé je 16 týmů. Konference jsou pak dále rozdělené do 4 divizí, které jsou pojmenované a obsahují týmy podle světových stran. East, North, South, West, přičemž v každé z těchto divizí jsou 4 týmy.

Sezóna pravidelně začíná první týden v září a končí na konci prosince. Základní část NFL trvá 17 týdnů, přičemž každý tým odehraje 16 utkání a jeden týden je volný. Po skončení základní části soutěže postupuje vždy 6 týmů z každé konference do play-off.

Není pravidlo, kolik týmů postoupí z každé divize, musí však být alespoň jeden zástupce za každou dovizi. Vítězové play-offs, tedy jednotlivých konferencí, se poté utkají ve finálovém a velmi populárním zápase Super Bowl.

Super bowl

Super bowl je v USA velká událost, která se koná pravidelně každý rok na konci ledna/začátku února. Tento zápas, který každý rok zakončuje play-off a rozhoduje o šampionovi NFL se vysílá po celém světě a hraje se již od roku 1967.

Vítězný tým Super bowlu vyhrává The Vince Lombardi Trophy. Trofej, která byla pojmenována na počest kouče úspěšného týmu Green Bay Packers, který tento tým dovedl k vítězství v prvních dvou Super bowl hrách.

Doprovodný program

Super bowl není pouze sportovní, ale i společenskou událostí. V polovině zápasu si diváci mohou užít doprovodný program. Tato přestávka trvá hodinu a jedná se v podstatě o obrovskou show. Dříve se jednalo o vystoupení dechových orchestrů, v současnosti o vystoupení zpěváků populární hudby.

V roce 2004 však během této přestávky došlo ke skandálu, od té doby je proto přímý přenos zpožděn o pár sekund, aby se takovým situacím předešlo.

Pro zpěváky je možnost vystoupení během Halftime Show, jak se přestávka nazývá, velmi zajímavou příležitostí, jak se zviditelnit. Od roku 2013 je oficiálním sponzorem Halftime Show společnost Pepsi.

Vstupné na Super bowl

Průměrná cena lístku na tento finálový zápas sezony je $7 000. Na poslední zápas se vstupenky nejlevněji prodávaly za $4 220 a ty nejdražší až za $60 000.

Před utkáním Super bowl se pravidelně odehrává ještě tak zvaná all-star game, neboli utkání nejlepších hráčů sezony, oficiálně pojmenované AFC-NFC Pro bowl. Výsledky všech zápasů, celé sezony i finále Super Bowl najdete na oficiálních stránkách NFL.

Baseball v USA a slavná MLB

baseball v usa

Baseball je populární sport nejen v USA, ale také ve světě. Velmi oblíbený je ve východní Asii, Austrálii, nebo Jižní Americe. Nejslavnější ligová soutěž na světě se však hraje právě v USA a tou je MLB, neboli Major League Baseball.

Historie baseballu

Slovo baseball pochází z anglických slov base (meta) a ball (míč). Hry podobné baseballu byly zaznamenány už ve 14. století, kdy se hra jmenovala Stool ball. V 18. století to byl Goal ball a v pozdějších letech tohoto století už se objevil baseball.

První utkání podle nových pravidel baseballu se odehrálo v roce 1876, kdy vznikla National League (NL). Roku 1901 pak vznikla konkurenční soutěž American League (AL). Roku 1903 se tyto dvě profesionální soutěže spojily byla založena právě dnešní MLB.

Pravidla baseballu

Baseball je týmový sport, přičemž každý tým tvoří 9 hráčů. Baseball má také specifické hřiště určené přímo pro tento sport, které se skládá ze čtvercového vnitřního pole, vnější plochy a zámezí.

Hráči

Čtvercové vnitřní pole má 4 body, tak zvané bases, nebo mety, na které postupně musí odpalovač doběhnout. Vždy je jeden tým na pálce a druhý v obraně. Po vnější ploše a zámezí jsou rozmístění hráči týmu, který je v obraně. Z toho dva hráči jsou ve čtvercovém vnitřním poli, nadhazovač a brankář.

Průběh hry

V týmu, který je na pálce, se vystřídají všichni hráči na odpalu. Tento tým se nachází ve čtvercovém vnitřním poli a cílem je vypálit míček, oběhnout 4 mety a skórovat. Hráč, kterému se podaří míček odpálit, běží co nejrychleji na další metu čtvercového pole po směru hodinových ručiček.

Pokud míček odpálí jeho spoluhráč, zatímco dotyčný hráč již na metu 1 doběhl, platí pro něj to samé, a hráč na metě 1 se přesouvá na metu 2. Poté pokračuje na další mety 3 a 4. Pokud hráč oběhne všechny tyto bases, získává bod pro svůj tým. Pokud míček odpálí až za plot, znamená to Home run. Kdo dá home run, beží rovnou na poslední metu a získává bod pro svůj tým.

Tak to pokračuje s ostatními spoluhráči, přičemž každý z nich má na odpal 3 pokusy. Pokud hráč neodpálí na 3 pokusy (striky) je out. Po 3 autech se týmy střídají. Oba týmy hrají 7krát v obraně a 7krát na pálce.

Major League Basketball

Dodnes je soutěž a organizace MLB rozdělená na ligy American LeagueNational League. Znamená to tedy, že dva týmy ze stejného státu, jako jsou například týmy Los Angeles, nebo New Yorku, se účastní soutěže, ale v opačných ligách. Každá liga se pak dělí na divize, Východní divizi, Centrální divizi a Západní divizi.

Tyto dvě ligy, které dnes spadají pod organizaci MLB si zachovaly i svá pravidla, která se od sebe dodnes trochu liší. Největším rozdílem mezi ligami je pravidlo suplujícího pálkaře (Designated Hitter).

Průběh sezóny

MLB se dělí na základní část soutěže a Postseason. V základní části odehraje všech 30 týmů 162 zápasů, které jsou rozděleny do sérií více utkání stejných týmů. Do postseason, jak se v MLB nazývá playoffs, postupuje celkem 10 týmů.

6 týmů v playoffs jsou nejlepší týmy jednotlivých divizí z obou lig. 4 týmy pak doplní tak zvaná divoká karta, která spadá na týmy, které skončily celkově na 2. a 3. místě v jednotlivé lize (2 týmy z každé ligy).

Playoffs obou lig se hraje odděleně a vrcholí ligovým finále (championship series), které se hraje na 4 vítězství. Poslední velké finále playoffs je World Series, ve kterém se utkávají vítězové Postseason z AL a NL. 

Nejlepší týmy MLB

Za nejlepší tým všech dob MLB je považován slavný tým New York Yankees. Yankees drží největší počet titulů (27) a několik rekordů v této soutěži. Momentálně na první příčce v tabulce MLB je v American League tým Chicago White Sox a v National League je to Atlanta Braves. 

Tabulka MLB

American League

Baseball v USA

National League

Baseball v USA

Nejlepší univerzity v USA

nejlepší univerzity v USA

Víte, které jsou ty nejlepší univerzity v USA? Každý z nás jsme jistě slyšeli o Harvardu, nebo Yale z amerických filmů a seriálů. Zástupců těch nejprestižnějších univerzit v USA je ale více. Věděli jste, co je Ivy League a jaké univerzity do ní patří?

Ivy League

Školy patřící do Ivy League jsou považovány za jedny z nejprestižnějších univerzit nejen v USA, ale i na světě. Ivy League je americká vysokoškolská skupina a také atletická soutěž zahrnující 8 soukromých elitních univerzit v severovýchodních Spojených státech.

Název Ivy League je používán v kontextu, který odkazuje na tyto určité prestižní vysoké školy, na jejich náročné přijímací řízení a sociální elitu. Školy Ivy League jsou velmi selektivní a procento přijatých uchazečů je menší než 10%.

Hlásí se sem studenti ze všem amerických států i z celého světa. Také finanční dotace Ivy League mají rekordní čísla. Například Harvard s 40,9 mld. USD má největší roční finanční dotace jakékoli akademické instituce na světě.

Univerzity Ivy League

Brown University, Providence, Rhode Island

Univerzita Brown byla založena v roce 1764 a je přední výzkumnou univerzitou a inovativní vzdělávací institucí. Mezi neoblíbenější obory na Brown University patří ekonomie, podnikání nebo biologie. Studovala zde například herečka Emma Watson.

Columbia University, New York, New York

Columbia, která sídlí přímo na Manhattanu, byla založena v roce 1754 původně jako “Kings College”. Tím je také nejstarší vzdělávací institucí ve státě New York. Univerzita Columbia je jedním z nejvýznamněšjích světových výzkumných center. Významný byl projekt Manhattan, kdy se univerzita podílela na vývoji jaderné bomby.

Cornell University, Ithaca, New York

Univerzita Cornell vznikla v roce 1865 a jde o nejmladší univerzitu z Ivy League. Na této univerzitě studoval i bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

Dartmouth College, Hanover, New Hampshire

Dartmouth College vznikla v roce 1769 a její název se pojí s tehdejším britským ministrem kolonií Lordem Dartmouthem. Vystudoval zde například Timothy Franz Geithner, bývalý ministr financí Spojených států.

Harvard University, Cambridge, Massachussets

Harvard byl založen roku 1636, je tak nejstarší univerzitou v Americe a své jméno převzala od Massachussetského duchovního Johna Harvarda. Studuje zde 20 000 studentů z celého světa a vystudovalo zde mnoho známých osobností. Harvardovu Univerzitu studovalo 8 amerických přezidentů a její absolventi získali již 160 Nobelových cen.

The University of Pennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania

Tato výzkumná univerzita byla založena roku 1740. Studovali zde například Elon Musk, CEO Tesla, nebo současný prezident Spojených států Donald Trump. Nejpopulárnější obory jsou zde business, marketing, sociální vědy nebo biologie.

Princeton University, Princeton, New Jersey

Univerzita založena roku 1746 původně jako College of New Jersey a je tak jednou z nejstarších v USA. Na této škole nenajdete lékařskou, ani právnickou fakultu, zato nabízí například školu pro architekty. Studovala zde i bývalá první dáma Michelle Obama.

Yale University, New Haven, Connecticut

Univerzita Yale byla založena roku 1701 a je třetí nejstarší akademickou institucí v USA. Škola nese své jméno od svého tehdejšího mecenáše Eliha Yalea.Yale je známá pro vynikající dramatické a hudební programy. Studoval zde například bývalý americký prezident George W. Bush.

Nejlepší univerzity v USA

Historie Ivy League

Nejlepší univerzity v USA – Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Penn, Princeton a Yale sdílejí bohatou historii úspěchů a velkého posunu v univerzitní atletice.

Historie názvu Ivy League sahá až do roku 1937. Oficiální dohoda Ivy League pak vznikla v roce 1954, kdy vznikla i atletická konference NCAA. Do té doby byly tyto školy známé hlavně pro své prestižní basketbalové týmy.

Přestože název pro tuto elitní komunitu, nejprve prestižní díky sportu, Ivy League vznikl ve 20. století, historie jednotlivých univerzit je mnohem delší. Například Harvard je nejstarší univerzita v USA a její historie sahá až do 17. století. 

Instituce Ivy League doposud vyhrály 292 týmových národních šampionátů a 556 jednotlivých národních šampionátů. 

Sport na Ivy League

Ivy League je největší sportovní univerzitní konferencí v USA, které se každý rok účastní více jak 8 000 studentských sportovců. Ivy League zahrnuje 16 mužských a 16 ženských různých sportů, přičemž každá univerzita se účastní v průměru s 35 týmy.

Narozíl od většiny atletických konferencí v USA, univerzity patřící do Ivy League zakazují udělování atletickývh stipendií. Všech 8 škol Ivy patří mezi 20 nejlepších škol NCAA I. divize (National Collegiate Athletic Association).

Velmi oblíbený je v USA americký fotbal a není tomu jinak ani v Ivy League. Významný sportovní zápas bývá například Yale:Harvard. Následné zkušenosti studentů z účasti v těchto elitních týmech pak mají velký přínos pro jejich budoucí kariéru.

Studium na vysoké škole v USA

Chcete zkusit studium na jedné z nejlepších univerzit v USA? Americké vysokoškolské studium se dělí na pregraduální a postgraduální.

Pregraduální, u nás bakalářské studium trvá v USA 4 roky a můžete si vybrat jednu z colleges, nebo univerzit. Postgraduální studium, tedy magisterské, nebo doktorské, navazuje na pregraduální a trvá většinou 2 roky.

Většina škol včetně Ivy League navíc k přejímacímu řízení vyžadují TOEFL, Test of English as a foreign Language. Pokud se rozhodnete v USA studovat vysokou školu, budete také potřebovat vízum F1.

Jak se můžete dostat na jednu z těchto univerzit?

Pro studenty z Česka není úplně jednoduché se dostat na nejlepší univerzity v USA. Místo mezi velmi malým procentem přijatých studentů získávají opravdu jen ti nejlepší.

Zde je pár typů, díky kterým je větší šance se na jednu z těchto škol dostat.

 1. Kvalitní střední škola
 2. Kritické myšlení
 3. Dostatek financí
 4. Důkladná příprava
 5. Důkladné zpracování přihlášky

Ne jen příjimací řízení je při studiu v USA pro mnoha studentů překážkou. Pokud vás na vaši vysněnou školu v Americe přijmou, přijdou na řadu další potřeby kolem studia. Studium v USA je finančně velmi náročné. Jenom školné se pohybuje kolem $40 000 až $60 000. Další položky jsou bydlení, strava, letenky a jiné.

Možnosti finanční podpory při studiu na jedné z Ivy League

Stipendium

Pokud budete žádat na americké škole o stipendium, počítejte s tím, že to může snížit šanci vašeho přijetí. Při hodnocení vašich přihlášek, anglického testu a esejí se škola dívá i na to, zda žádáte o stipendium. Pokud ano, dostanete se do okruhu uchazečů, ze kterých se pak vybírají opravdu ti nejlepší, kteří stipendium i přijetí dostanou.

Pokud máte dostatek svých financí, je to určitě výhodou i právě v příjmacím řízení na danou školu. Pokud ale stipendium na jedné z těchto škol získáte, máte vyhráno. Stipendium vám pokryje školné, ubytování i stravu. Ivy školy mají velké množství financí a moc rády se starají o studenty, o které mají zájem.

Nadace

V České republice je několik nadací, které nabízejí podporu nadějným studentům v zahraničí. A to jak při bakalářském, tak i magisterském studiu. Každá z těchto nadací má speciální pedagogy, kteří vybírají z uchazečů ty, které nakonec opravdu podpoří.

Jedny z českých podpůrných nadací jsou Fullbrightova komise, Bakala Foundation, nebo The Kellner Family Foundation.

Anglicky snadno a rychle

Počasí v USA

New York
broken clouds
21.2 ° C
22 °
20 °
83 %
3.1kmh
75 %
Ne
25 °
Po
26 °
Út
24 °
St
22 °
Čt
18 °

Nejnovější články

nantucket

Nantucket

Maličký ostrov Nantucket {nentaket}, Američany také známý také jako “Malá šedá dáma moře” (podle filmu z roku 1940), patří ke státu Massachusetts na východním...

Zajímavá místa v USA

Sleva na cestovní pojištění