Domů Blog

Baseball v USA a slavná MLB

baseball v usa

Baseball je populární sport nejen v USA, ale také ve světě. Velmi oblíbený je ve východní Asii, Austrálii, nebo Jižní Americe. Nejslavnější ligová soutěž na světě se však hraje právě v USA a tou je MLB, neboli Major League Baseball.

Historie baseballu

Slovo baseball pochází z anglických slov base (meta) a ball (míč). Hry podobné baseballu byly zaznamenány už ve 14. století, kdy se hra jmenovala Stool ball. V 18. století to byl Goal ball a v pozdějších letech tohoto století už se objevil baseball.

První utkání podle nových pravidel baseballu se odehrálo v roce 1876, kdy vznikla National League (NL). Roku 1901 pak vznikla konkurenční soutěž American League (AL). Roku 1903 se tyto dvě profesionální soutěže spojily byla založena právě dnešní MLB.

Pravidla baseballu

Baseball je týmový sport, přičemž každý tým tvoří 9 hráčů. Baseball má také specifické hřiště určené přímo pro tento sport, které se skládá ze čtvercového vnitřního pole, vnější plochy a zámezí.

Hráči

Čtvercové vnitřní pole má 4 body, tak zvané bases, nebo mety, na které postupně musí odpalovač doběhnout. Vždy je jeden tým na pálce a druhý v obraně. Po vnější ploše a zámezí jsou rozmístění hráči týmu, který je v obraně. Z toho dva hráči jsou ve čtvercovém vnitřním poli, nadhazovač a brankář.

Průběh hry

V týmu, který je na pálce, se vystřídají všichni hráči na odpalu. Tento tým se nachází ve čtvercovém vnitřním poli a cílem je vypálit míček, oběhnout 4 mety a skórovat. Hráč, kterému se podaří míček odpálit, běží co nejrychleji na další metu čtvercového pole po směru hodinových ručiček.

Pokud míček odpálí jeho spoluhráč, zatímco dotyčný hráč již na metu 1 doběhl, platí pro něj to samé, a hráč na metě 1 se přesouvá na metu 2. Poté pokračuje na další mety 3 a 4. Pokud hráč oběhne všechny tyto bases, získává bod pro svůj tým. Pokud míček odpálí až za plot, znamená to Home run. Kdo dá home run, beží rovnou na poslední metu a získává bod pro svůj tým.

Tak to pokračuje s ostatními spoluhráči, přičemž každý z nich má na odpal 3 pokusy. Pokud hráč neodpálí na 3 pokusy (striky) je out. Po 3 autech se týmy střídají. Oba týmy hrají 7krát v obraně a 7krát na pálce.

Major League Basketball

Dodnes je soutěž a organizace MLB rozdělená na ligy American LeagueNational League. Znamená to tedy, že dva týmy ze stejného státu, jako jsou například týmy Los Angeles, nebo New Yorku, se účastní soutěže, ale v opačných ligách. Každá liga se pak dělí na divize, Východní divizi, Centrální divizi a Západní divizi.

Tyto dvě ligy, které dnes spadají pod organizaci MLB si zachovaly i svá pravidla, která se od sebe dodnes trochu liší. Největším rozdílem mezi ligami je pravidlo suplujícího pálkaře (Designated Hitter).

Průběh sezóny

MLB se dělí na základní část soutěže a Postseason. V základní části odehraje všech 30 týmů 162 zápasů, které jsou rozděleny do sérií více utkání stejných týmů. Do postseason, jak se v MLB nazývá playoffs, postupuje celkem 10 týmů.

6 týmů v playoffs jsou nejlepší týmy jednotlivých divizí z obou lig. 4 týmy pak doplní tak zvaná divoká karta, která spadá na týmy, které skončily celkově na 2. a 3. místě v jednotlivé lize (2 týmy z každé ligy).

Playoffs obou lig se hraje odděleně a vrcholí ligovým finále (championship series), které se hraje na 4 vítězství. Poslední velké finále playoffs je World Series, ve kterém se utkávají vítězové Postseason z AL a NL. 

Nejlepší týmy MLB

Za nejlepší tým všech dob MLB je považován slavný tým New York Yankees. Yankees drží největší počet titulů (27) a několik rekordů v této soutěži. Momentálně na první příčce v tabulce MLB je v American League tým Chicago White Sox a v National League je to Atlanta Braves. 

Tabulka MLB

American League

Baseball v USA

National League

Baseball v USA

Nejlepší univerzity v USA

nejlepší univerzity v USA

Víte, které jsou ty nejlepší univerzity v USA? Každý z nás jsme jistě slyšeli o Harvardu, nebo Yale z amerických filmů a seriálů. Zástupců těch nejprestižnějších univerzit v USA je ale více. Věděli jste, co je Ivy League a jaké univerzity do ní patří?

Ivy League

Školy patřící do Ivy League jsou považovány za jedny z nejprestižnějších univerzit nejen v USA, ale i na světě. Ivy League je americká vysokoškolská skupina a také atletická soutěž zahrnující 8 soukromých elitních univerzit v severovýchodních Spojených státech.

Název Ivy League je používán v kontextu, který odkazuje na tyto určité prestižní vysoké školy, na jejich náročné přijímací řízení a sociální elitu. Školy Ivy League jsou velmi selektivní a procento přijatých uchazečů je menší než 10%.

Hlásí se sem studenti ze všem amerických států i z celého světa. Také finanční dotace Ivy League mají rekordní čísla. Například Harvard s 40,9 mld. USD má největší roční finanční dotace jakékoli akademické instituce na světě.

Univerzity Ivy League

Brown University, Providence, Rhode Island

Univerzita Brown byla založena v roce 1764 a je přední výzkumnou univerzitou a inovativní vzdělávací institucí. Mezi neoblíbenější obory na Brown University patří ekonomie, podnikání nebo biologie. Studovala zde například herečka Emma Watson.

Columbia University, New York, New York

Columbia, která sídlí přímo na Manhattanu, byla založena v roce 1754 původně jako “Kings College”. Tím je také nejstarší vzdělávací institucí ve státě New York. Univerzita Columbia je jedním z nejvýznamněšjích světových výzkumných center. Významný byl projekt Manhattan, kdy se univerzita podílela na vývoji jaderné bomby.

Cornell University, Ithaca, New York

Univerzita Cornell vznikla v roce 1865 a jde o nejmladší univerzitu z Ivy League. Na této univerzitě studoval i bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

Dartmouth College, Hanover, New Hampshire

Dartmouth College vznikla v roce 1769 a její název se pojí s tehdejším britským ministrem kolonií Lordem Dartmouthem. Vystudoval zde například Timothy Franz Geithner, bývalý ministr financí Spojených států.

Harvard University, Cambridge, Massachussets

Harvard byl založen roku 1636, je tak nejstarší univerzitou v Americe a své jméno převzala od Massachussetského duchovního Johna Harvarda. Studuje zde 20 000 studentů z celého světa a vystudovalo zde mnoho známých osobností. Harvardovu Univerzitu studovalo 8 amerických přezidentů a její absolventi získali již 160 Nobelových cen.

The University of Pennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania

Tato výzkumná univerzita byla založena roku 1740. Studovali zde například Elon Musk, CEO Tesla, nebo současný prezident Spojených států Donald Trump. Nejpopulárnější obory jsou zde business, marketing, sociální vědy nebo biologie.

Princeton University, Princeton, New Jersey

Univerzita založena roku 1746 původně jako College of New Jersey a je tak jednou z nejstarších v USA. Na této škole nenajdete lékařskou, ani právnickou fakultu, zato nabízí například školu pro architekty. Studovala zde i bývalá první dáma Michelle Obama.

Yale University, New Haven, Connecticut

Univerzita Yale byla založena roku 1701 a je třetí nejstarší akademickou institucí v USA. Škola nese své jméno od svého tehdejšího mecenáše Eliha Yalea.Yale je známá pro vynikající dramatické a hudební programy. Studoval zde například bývalý americký prezident George W. Bush.

Nejlepší univerzity v USA

Historie Ivy League

Nejlepší univerzity v USA – Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Penn, Princeton a Yale sdílejí bohatou historii úspěchů a velkého posunu v univerzitní atletice.

Historie názvu Ivy League sahá až do roku 1937. Oficiální dohoda Ivy League pak vznikla v roce 1954, kdy vznikla i atletická konference NCAA. Do té doby byly tyto školy známé hlavně pro své prestižní basketbalové týmy.

Přestože název pro tuto elitní komunitu, nejprve prestižní díky sportu, Ivy League vznikl ve 20. století, historie jednotlivých univerzit je mnohem delší. Například Harvard je nejstarší univerzita v USA a její historie sahá až do 17. století. 

Instituce Ivy League doposud vyhrály 292 týmových národních šampionátů a 556 jednotlivých národních šampionátů. 

Sport na Ivy League

Ivy League je největší sportovní univerzitní konferencí v USA, které se každý rok účastní více jak 8 000 studentských sportovců. Ivy League zahrnuje 16 mužských a 16 ženských různých sportů, přičemž každá univerzita se účastní v průměru s 35 týmy.

Narozíl od většiny atletických konferencí v USA, univerzity patřící do Ivy League zakazují udělování atletickývh stipendií. Všech 8 škol Ivy patří mezi 20 nejlepších škol NCAA I. divize (National Collegiate Athletic Association).

Velmi oblíbený je v USA americký fotbal a není tomu jinak ani v Ivy League. Významný sportovní zápas bývá například Yale:Harvard. Následné zkušenosti studentů z účasti v těchto elitních týmech pak mají velký přínos pro jejich budoucí kariéru.

Studium na vysoké škole v USA

Chcete zkusit studium na jedné z nejlepších univerzit v USA? Americké vysokoškolské studium se dělí na pregraduální a postgraduální.

Pregraduální, u nás bakalářské studium trvá v USA 4 roky a můžete si vybrat jednu z colleges, nebo univerzit. Postgraduální studium, tedy magisterské, nebo doktorské, navazuje na pregraduální a trvá většinou 2 roky.

Většina škol včetně Ivy League navíc k přejímacímu řízení vyžadují TOEFL, Test of English as a foreign Language. Pokud se rozhodnete v USA studovat vysokou školu, budete také potřebovat vízum F1.

Jak se můžete dostat na jednu z těchto univerzit?

Pro studenty z Česka není úplně jednoduché se dostat na nejlepší univerzity v USA. Místo mezi velmi malým procentem přijatých studentů získávají opravdu jen ti nejlepší.

Zde je pár typů, díky kterým je větší šance se na jednu z těchto škol dostat.

 1. Kvalitní střední škola
 2. Kritické myšlení
 3. Dostatek financí
 4. Důkladná příprava
 5. Důkladné zpracování přihlášky

Ne jen příjimací řízení je při studiu v USA pro mnoha studentů překážkou. Pokud vás na vaši vysněnou školu v Americe přijmou, přijdou na řadu další potřeby kolem studia. Studium v USA je finančně velmi náročné. Jenom školné se pohybuje kolem $40 000 až $60 000. Další položky jsou bydlení, strava, letenky a jiné.

Možnosti finanční podpory při studiu na jedné z Ivy League

Stipendium

Pokud budete žádat na americké škole o stipendium, počítejte s tím, že to může snížit šanci vašeho přijetí. Při hodnocení vašich přihlášek, anglického testu a esejí se škola dívá i na to, zda žádáte o stipendium. Pokud ano, dostanete se do okruhu uchazečů, ze kterých se pak vybírají opravdu ti nejlepší, kteří stipendium i přijetí dostanou.

Pokud máte dostatek svých financí, je to určitě výhodou i právě v příjmacím řízení na danou školu. Pokud ale stipendium na jedné z těchto škol získáte, máte vyhráno. Stipendium vám pokryje školné, ubytování i stravu. Ivy školy mají velké množství financí a moc rády se starají o studenty, o které mají zájem.

Nadace

V České republice je několik nadací, které nabízejí podporu nadějným studentům v zahraničí. A to jak při bakalářském, tak i magisterském studiu. Každá z těchto nadací má speciální pedagogy, kteří vybírají z uchazečů ty, které nakonec opravdu podpoří.

Jedny z českých podpůrných nadací jsou Fullbrightova komise, Bakala Foundation, nebo The Kellner Family Foundation.

Půjčení auta v USA: Rady, tipy a nejoblíbenější půjčovny

půjčení auta v usa

Chystáte se na roadtrip a zvažujete půjčení auta v USA? Nebo jen chcete být mobilní po dobu vaší dovolené a prozkoumat okolí? Je zde několik možností, jak si můžete auto v Americe pronajmout.

V USA samozřejmě funguje i hromadná doprava, to ale hlavně ve městech. Pokud se chcete podívat mimo město a vydat se na hike, nebo plánujete celý road trip, nejlepší variantou je právě pronájem auta v USA. Než se do americké půjčovny vydáte, měli však vědět několik rad a typů.

Podmínky půjčení auta v USA

Co se týče podmínek pro půjčení auta v USA, ať už se jedná o půjčovny, nebo jiné způsoby pronájmu, všechny tyto pravidla jsou velmi podobná. Je zde několik kroků, na které je dobré se připravit, než se do USA vydáte.

 • Máte mezinárodní řidičský průkaz? K půjčení auta v USA budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si vyřídíte před odjezdem do USA. Stojí 50 Kč, vystaví vám ho na počkání a je platný po dobu 1 roku. K řidičskému průkazu po vás bude půjčovna požadovat také váš pas.
 • Je vám minimálně 25 let? Ve většině půjčoven aut v USA je tomu tak, že pokud vám je 25 a více, budete platit průměrnou cenu za pronájem přiměřenou typu auta. Pokud vám je ale méně než 25 let, půjčovny si účtují několik dolarů navíc za každý den pronájmu. Stále si ale auto půjčit můžete, pokud vám je alespoň 21 let. Pod 21 let téměř nikde v USA auta nepůjčují.
 • Máte kreditní kartu? Půjčení auta v USA bez kreditní karty vám může pronájem zkomplikovat. Většina půjčoven aut totiž vyžaduje kreditní kartu a bez té vám auto nezapůjčí. A pozor, kreditní karta, kterou budete platit, musí být na stejné jméno, jako řidičský průkaz. V půjčovnách nelze platit hotově.

Na co si dát při půjčení auta v USA pozor

 • Další řidič. Pozor, pokud se budete chtít v řízení s někým střídat, vždy zaplatíte příplatek za dalšího registrovaného řidiče, nebo více řidičů. Příplatek je kolem $15 za den.
 • Unlimited/limited miles. Další věc, na kterou si určitě dejte pozor, je, aby auto, které jste si vyhlédli, nemělo limitovanou vzdálenost, kterou můžete ujet. Tedy pokud máte vaši cestu naplánovanou a víte, že vám bude stačit 800-1000 mil, jak většina půjčoven u limitovaných vozů nabízí, pak nemusíte nic řešit. Pokud ale víte, že ujedete víc, nebo si nejste jistí, hledejte auta bez limitu, označené “unlimited miles”. Za překročení limitované vzdálenosti se platí nemalé poplatky.
 • Dodržujte domluvený čas. Dbejte na čas, kdy máte vozidlo vrátit. Opět jsou zde zbytečné poplatky, kterým se včasným navrácením můžete vyhnout.
 • Placené úseky dálnic a přejezdy. Počítejte s tím, že se na vaší cestě můžete potkat s placenými úseky, jako jsou mosty, nebo dálnice, za které půjčovna nemá odpovědnost. Některé půjčovny mají na svých autech tak zvaný E-ZPass, na který se všechny tyto poplatky načítají a vám se pak jednoduše odečtou z vašeho účtu. Některá auta to ale nemají, budete si tak muset úseky zaplatit hotově v kioskách.

Cena benzínu v USA

Rozhodně se půjčení auta v USA nemusíte bát. Ceny paliva v USA jsou obecně nízké, tedy o dost nižší, než v České republice. Liší se podle toho, v jakém jste státě, městě, nebo oblasti. V průměru se ale cena benzínu v Americe pohybuje kolem 17 Kč, cena nafty kolem 20 Kč. Na místech, jako jsou národní parky, se pak ceny paliva zvyšují.

Možnosti půjčení auta v USA

Je zde několik možností, jak si auto v USA pronajmout. Ať už si chcete na jeden den půjčit auto, o kterém jste vždy snili, nebo si pronajmout praktické auto na celý road trip, jsou tu dvě hlavní možnosti, jak si můžete auto pronajmout. Prostřednictvím aplikace, nebo v klasické půjčovně.

Aplikace Turo

Turo je mobilní aplikace, která funguje na principu Airbnb, kdy si můžete půjčit auto od místních lidí. Tady jsou k dispozici auta, která majitelé buď nevyužívají, nebo naopak luxusní auta, která si zde půjčíte za super cenu.

Funguje to naprosto jednoduše prostřednictvím aplikace, kterou si můžete zdarma stáhnout, a snadno tak komunikovat s majitelem vozu. Turo funguje nejen jako aplikace, ale i jako webová stránka. Výhodou tohoto způsobu půjčení auta od místních lidí je rozhodně cena. Ceny se různě pohybují podle typu, velikosti i značky auta. Ta obyčejná, menší auta začínají na $10 za den. 

Půjčovny aut na letištích

Je zde několik oblíbených půjčoven aut, které najdete po celých Spojených státech. Výhodou, hlavně v případě roadtripů, je, že je možné si auto půjčit v jednom městě a vrátit ho můžete tam, kde váš výlet skončí.

U půjčoven aut na letištích se mění pravidlo, kdy nemusíte platit kreditní kartou, ale je možné půjčení auta na debitní kartu. Na letištích budete ručit zpáteční letenkou, kterou budou chtít v půjčovně vidět. Letenka opět musí být na stejné jméno, jako na řidičském průkazu a na platební kartě.

Nejoblíbenější půjčovny aut v USA

Všechny tyto půjčovny najdete, jak ve městech, tak i přímo na letištích, kde bývají ceny za půjčení nižší, díky větší konkurenci. Výhodnější je vždy, pokud auto budete půjčovat i vracet na stejné pobočce. Pokud si nevíte rady, kterou půjčovnu vybrat, Rentalcars vám pomůže najít tu nejlepší cenu. Navíc je v češtině.

 • Hertz
 • Dollar
 • Alamo
 • National
 • Budget
 • Enterprise
 • Thrifty
 • Avis

Pojištění auta

U pronájmu v půjčovně i přes aplikaci budete mít na výběr z různých druhů pojištění. Základní pojištění je často již v ceně. Pojištění je ale položka, na které byste rozhodně neměli šetřit. Připojištění stojí jen pár dolarů za den. Nemusíte se tak stresovat, a v případě nehody tak řešit žádné problémy.

Food trucky v USA

food trucky v usa

Každý jistě ví, co jsou food trucky. Ať už znáte food truck v České republice z poutě, nebo z festivalů, vždy je to místo, kde se rádi zastavíme na něco na zub. Věděli jste, že tyto food trucky vznikly právě v USA? Nebo, že si v takovém food trucku můžete mnohdy koupit kvalitní a výborné jídlo přímo od šéfkuchaře?

Food trucky a street food se staly velkou součástí potravinářského průmyslu. Narozdíl od běžných restaurací, kaváren a fast foodů se food trucky mohou volně pohybovat a přivést své speciality přímo k zákazníkovi.

Jsou food trucky, které cestují po městě, po státu, nebo po celém území USA. Některé zase mají stálou adresu, ale zachovaly si tuto myšlenku prodeje z dodávky, kterou lidé milují. 

Co je food truck

Food truck je větší motorové vozidlo, tedy dodávka, nebo menší kamion, který je uzpůsobený na to, aby v něm mohl fungovat skromný podnik. Existuje velká škála podniků, které může food truck představovat.

Nejčastěji zde najdete lokální, kvalitní potraviny a místní speciality. Záleží tedy, na jakém místě se food truck nachází a na co se specializuje. Američané milují food trucky na pláži, kde si mohou dopřát výborné burrito, tacos, nebo zmrzlinu. Oblíbené jsou také burgery či mořské plody.

Najdete je ve městech po celé Americe. Jedním z míst, kde jsou food trucky velmi populární je Texas, kde food trucky také vznikaly.

Jak vznikaly food trucky v USA

Ačkoli se ví, že šílenství moderních food trucků začalo v Los Angeles v roce 2008, realizace prvních food trucků začala před více než před 100 lety.

Ve státě Rhode Island vznikl první nápad konceptu food trucku, když Walter Scott v roce 1872 udělal okénka do malého vozu, ze kterého prodával sendviče a kávu novinářům. Podobná stavba food trucků se zachovala dodnes.

V Texasu pak vznikl první food truck, který živil pastevce dobytku. Myšlenka mobilních jídelních vozů se postupně vyvíjela a zlepšoval se vzhled dodávek. Rozšiřovala se jejich nabídka, některé z food trucků si pak získaly stálé místo a z některých se staly restaurace.

Po celé 20. století se food trucky byly oblíbené také na staveništích, kde dělníci potřebovali oběd a restaurace byly daleko.

V roce 2008 se pak food trucky v USA staly hitem po tom, co food truck Kogi BBQ začal v LA parkovat v noci před kluby. V tomto food trucku si lidé mohli poprvé koupit špičkové jídla přímo od šéfkuchaře, narozdíl od těch nezdravých. Tato změna v nabídce a pojetí odstartovala novou éru food trucků a jejich koncept posunula na mnohem vyšší úroveň.

Nejlepší food trucky v USA

Food trucky v USA se staly velmi oblíbenými a to obzvlášť pro ty, co ve velkých městech stále někam spěchají za prací. Vyzvednout si oběd ve food trucku za fajn cenu a dát si také jídlo ve špičkové kvalitě je ideální. Samozřejmě bude velmi záležet na vašich chutích a výběru. Tady jsou jedny z nejoblíbenějších food trucků v celých Spojených Státech. 

Kiko’s Place, San Diego, California

Tento food truck s dokonalým hodnocením se nachází přímo u oceánu v San Diegu. Prémiové, čerstvé mořské plody v oblíbených tacos, koupíte právě tady. Nejoblíbenější jsou tu ‘Famous Crazy’ ceviche.

King of Pops, Atlanta, Georgia

Food truck začínající jako nenápadná zastávka na zmrzlinu se rozvinul v krále nanuků. Dva bratři, majitelé tohoto food trucku, si zakládají na transparentnosti lokálních surovin. Rozhodli se zůstat pouze v Atlantě, tak je nezapomeňte navštívit.

Boteco, Austin, Texas

V Brazílii znamená Boteco lokální podnik s výborným jídlem. A jejich jméno s nabídkou luxusních brazilských pokrmů jistě souhlasí. Velmi oblíbený a skvěle hodnocený food truck v Austinu nesmíte vynechat.

Food Trucky v USA

Mac Mart Truck, Philadelphia, Pennsylvania

V tomto food trucku spojili oblíbené americké pokrmy mac & cheese a grilled cheese. Můžete ochutnat unikátní mac & cheese sendviče, ale i další výborné speciality.

Luke’s Lobster, New York, NY

Výborné Lobster rolls, neboli nedviče z humra nebo krevet, můžete ochutnat právě tady. Humr se podává v housce opékané na másle se speciální majonézou, citronovým máslem a tajným kořením. Skvělá příležitost, jak si dopřát humra, či krevety v uspěchaném New Yorku.

Roxy’s Gourmet Grilled Cheese, Boston, Massachusetts

Případ, kdy se dva bratři spojili se šéfkuchařem Marcem Melansonem, aby vymysleli unikátní sendviče. Jeden z bratrů je nazval „grilované sendviče bez hranic“.

Kogi BBQ, Los Angeles, California

V tomhle food trucku odpadl strach z nezdravého jídla a vznikla láska k food truckům s kvalitními pokrmy. Tento food truck doslova otřásl základy tohoto průmyslu. Ochutnáte zde Korejí inspirovaná mexická jídla, která má na starosti šéfkuchař Roi Choi.

Food trucky v USA

Rollin Fatties, New Orleans, Louisiana

Food truck hodnocený pěti hvězdičkami od svých zákazníků mluví za vše. Tady v New Orleans si můžete dát jedno z nejlepších burritos v Americe. Dále najdete v nabídce například dokonalé rybí tacos, domácí nachos, guacamole, nebo pico de gallo.

Polkadot Cupcake Shop, Nutley, New Jersey

Zástupcem sladkého je tento populární food truck v New Jersey. Nejen, že si tu můžete pochutnat na skvělých cupcakes, ale vyrábí tu i dorty na zakázku!

Homegrown Smoker Vegan BBQ, Portland, Oregon

Na seznamu nejlepších food trucků není moc těch veganských, ovšem tento by měl navštívit i ten, kdo maso jí. Žebra z tempehu, uzené tofu, mac-no cheese a další veganské speciality najdete právě tady v Portlandu.

Food trucky v USA

NBA – nejprestižnější basketbalová soutěž na světě

NBA

Basketbal patří v USA mezi nejpopulárnější sporty a prestižní soutěž NBA je toho důkazem. National Basketball Association je nejvyšší profesionální americká basketbalová liga. NBA je také považována za nejprestižnější basketbalovou soutěž na světě.

Jak probíhá sezóna

NBA se dělí na Western Conference, tedy Západní konferenci, a Eastern Conference, Východní konferenci. NBA je rozdělena na 2 části. V té první, větší části, každý tým odehraje celkem 82 zápasů a hraje každý s každým.

Další část je závěrečný play-off hraný vylučovacím systémem. Play-off se hrají zvlášť ve Východní a Západní konferenci. Celkem tedy do play-off postoupí 16 týmů, 8 z Východní konference a 8 ze Západní konference. Vítězové těchto play-offs se poté utkají v závěrečném finále NBA. 

Nejlepší hráči NBA

Jedny z nejznámějších jmen a nejlepších hráčů NBA všech dob jsou Michael Jordan, Scottie Pippen, Wilt Chamberlain, nebo Larry Bird. V současnosti jsou to jména jako LeBron James, Anthony Davis, nebo Russell Westbrook.

Michael Jordan

Největším jménem v historii této soutěže je ale rozhodně Michael Jordan, který byl do NBA do týmu Chicago Bulls vybrán roku 1984 z prestižní americké vysoké školy v Severní Karolíně. Michael Jordan je považován za hráče, který basketbal v USA přivedl na vyšší úroveň.

Již po první sezoně byl prohlášen a považován na novou hvězdu amerického i světového basketbalu. Michael Jordan je držitelem mnoha rekordů, ketrých dosáhl během své kariéry, která trvala až do roku 2003.

Historie NBA

Historie této soutěže sahá až do roku 1946, kdy se soutěž jmenovala Basketball Association of America. Později se v roce 1949 spojila s National Basketball League a byla přejmenována na dnešní NBA. Známé týmy jako je Boston Celtics, nebo Chicago Bulls s Michaelem Jordanem vyhrály Championship několik let po sobě.

Dnes je podle této prestižní soutěže vyrobena video hra NBA live, kterou si oblíbili nejen fanoušci soutěže a basketbalu po celém světě.

Týmy Východní konference

 • Milwaukee Bucks
 • Toronto Raptors
 • Boston Celtics
 • Miami Heat
 • Indiana Pacers
 • Philadelphia 76ers
 • Brooklyn Nets
 • Orlando Magic
 • Washington Wizards
 • Charlotte Hornets
 • Chicago Bulls
 • New York Knicks
 • Detroit Pistons
 • Atlanta Hawks
 • Cleveland Cavaliers

Týmy Západní konference

 • Los Angeles Lakers
 • Los Angeles Clippers
 • Denver Nuggets
 • Utah Jazz
 • Oklahoma City Thunder
 • Houston Rockets
 • Dallas Mavericks
 • Memphis Grizzlies
 • Portland Trail Blazers
 • New Orleans Pelicans
 • Sacramento Kings
 • San Antonio Spurs
 • Phoenix Suns
 • Minnesota Timberwolves
 • Golden State Warriors

Program zápasů

Na zápasech se rozhodně nudit nebudete, NBA program je do detailů promyšlený. Jednotlivé zápasy začínají americkou státní hymnou a jsou doprovázené zábavným programem, kdy ze hry vzniká nejen sportovní zážitek, ale i unikátní show.

USA NBA je oblíbená podívaná i pro slavné celebrity. Pokud se vydáte na zápas, téměř pokaždé v prvních řadách budou sedět známé tváře.

Cena vstupenky na NBA

Pokud chcete zažít jedinečnou atmosféru, kterou basketbal v USA vytváří, určitě tento zážitek zařaďte do svého itineráře. Vstupenky na zápasy začínají od $50. 

NBA tabulka

Momentálně mají v soutěži nejvíce bodů a zajištěný postup do playoffs Milwaukee Bucks. Hned za nimi jsou to Toronto Raptors a Boston Celtics ve východní konferenci. V západní konferenci jsou to Los Angeles Lakers.

NBA Tabulka – sezóna 2019/2020

Východní Konference

NBA

 

Západní Konference

NBA

Státní svátky a významné dny

státní svátky v USA

Amerika má plno svátků odlišných od těch českých a jejich oslavy jsou speciální a velkolepé. Hodně dobrého jídla, americké vlajky a ohňostroje jsou pro americké státní svátky a významné dny typické. Patriotismus je v USA velké téma. Domovy a ulice jsou lemované americkými vlajkami a jejími barvami.

Američané se v tyto pro ně významné dny velmi rádi scházejí s rodinou u dobrého jídla a některé svátky oslavují v tematických oblecích. Věděli jste, jak se v USA slaví Den nezávislosti, Halloween, nebo Vánoce? Nebo jak vypadají státní svátky v USA a dny volna? 

Výročí narození Martina Luthera Kinga jr.

Svátek, který se slaví ve všech amerických státech vždy třetí pondělí v lednu. Martin Luther King jr. byl nejznámější a nejvýznamnější bojovník a vůdce za občanská práva Afroameričanů. Byl také držitelem Nobelovy ceny za mír.

Inaugurační den

Tento den se odehrává každý následující rok 20. ledna po prezidentských volbách USA. Inaugurace prezidenta Spojených států je slavnostním začátkem nového čtyřletého funkčního období prezidenta Spojených států. V tento den nově zvolený prezident stvrzuje přísahu Spojeným státům americkým.

Den Prezidentů

Třetí pondělí v únoru je v USA významný den, jako výročí narození prvního prezidenta USA George Washingtona, nazývaný také den Prezidentů. Na President’s day se neoslavuje pouze George Washington, ale i ostatní američtí prezidenti minulosti, jako je Abraham Lincoln a další.

Den obětí války

Poslední pondělí v květnu se slaví Memorial Day, kdy američané vzpomínají na oběti a vojáky, kteří zahynuli ve válce, při mimořádných událostech, nebo ve službě pro USA. V tento den obětí války se pořádají rodinné sešlosti, průvody a hromadně se tak vzpomíná na tyto hrdiny.

Den nezávislosti

Den nezávislosti, neboli Independence day se slaví 4. července a jeho oslavy jsou vždy opravdu velkolepé. Slaví se narozeniny USA, tedy den, kdy byla podepsána deklarace nezávislosti Spojených států amerických ve městě Philadelphia, a to 4. července 1776.

V tento den se konají velkolepé ohňostroje, festivaly, oslavy a pikniky v amerických barvách. Tradiční je i řeč prezidenta a dalších významných osobností USA.

Svátek práce

Mezi státní svátky v USA patří i americký Labor day, neboli svátek práce. Slaví se první pondělí v září. Tento svátek je oslavou sociálních a ekonomických úspěchů amerických pracovníků. Oslavuje se USA, jako ekonomicky prospěšná země.

Tento svátek také představuje poslední svátek letní sezony a pro děti znamená návrat do školních lavic. V tento prodloužený víkend bývají plné příměstské pláže, kam Američané velmi rádi jezdí využít tohoto volna.

Den Kolumba

Ooslava objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, jehož původní datum bylo 12. října, také patří mezi státní svátky v USA. Dnes se Columbus day slaví vždy druhé pondělí v říjnu. V tento den Američané oslavují rok 1492, kdy k břehům USA připlula výprava vedená Kryštofem Kolumbem. V některých amerických městech se pořádají speciální bohoslužby, průvody a velké společenské akce.

Halloween

31. října se slaví Halloween, což byl původně náboženský svátek, ale později ztratil u Američanů tento význam. Dnes je to svátek věnovaný hlavně dětem, které si užívají zábavné činnosti, jako je dlabání dýní a zdobení domů.

Tento den pak vyvrcholí halloweenskou koledou Trick or Treat, kdy děti v kostýmech chodí do okolních domů, aby si vykoledovali co nejvíc sladkostí. Oblíbená pochoutka v tomto období je Pumpkin pie. Oblíbené jsou i halloweenské průvody, jeden z největších se koná i v New Yorku.

Den veteránů

Americký Veterans Day se slaví 11. listopadu. Původně oslavuje den podpisu příměří, který v roce 1918 ukončil nepřátelství a boje 1. světové války. Dnes se děkuje veteránům a všem bývalým vojákům USA za jejich služby pro Spojené státy, ve všech válkách, kterých se Amerika účastnila. 

Na oslavu se konají populární průvody, jeden z největších v New Yorku. Mnoho fastfoodů a restaurací nabízí v tento den bývalým vojákům jídlo zdarma. Prezident USA tradičně navštěvuje národní hřbitov v Arlingtonu, nedaleko DC.

Díkůvzdání

Thanksgiving, neboli den díkuvzdání, se slaví vždy 4. čtvrtek v listopadu. Tradice říká, že v tento den se vyjadřuje dík za podzimní sklizeň. Tato tradice sahá až do roku 1621, kdy poutníci vzdávali díky za jejich první bohatou úrodu.

Oslavy díkůvzdání mají američané opravdu rádi a milují, když se sejdou v tento den u dobrého jídla. K večeři je tradičně pečený krocan s brusinkovou omáčkou, bramborovou kaší a nádivkou. Druhý den následuje další den volna a také nákupní svátek zvaný Black Friday.

Předvánoční večer

Vánoce se v USA neslaví pouze 24. prosince jako v České republice. Tento večer, Christmas Eve, je ale pro Američany také tradicí. Oblíbená je společná večeře, kterou má každá rodina trochu jinou. U mnoha rodin je oblíbené kuře s nádivkou a bramborami, ale i mořské plody, nebo různé druhy polévky.

V tento den se také zdobí dům, zpívají se koledy a připravují se sušenky s mlékem pro Santa Clause. Po večeři se chodí do kostela na bohoslužby. Velkolepé jsou i americké vánoční dekorace, kdy velké domy zdobí tisíce světýlek a sochy Santa Clause.

Vánoce

Vánoce v USA a narození Ježíška se slaví 25. prosince ráno a je to ta nejoblíbenější tradice Američanů. V Americe nosí dárky Santa Claus, který přichází vždy v noci z 24. prosince na 25. prosince. Ráno se všichni společně teší z vánočních dárků, poté následuje tradiční společná americká snídaně a den v rodinném kruhu.

Ostrov Long Island

Long Island

Ostrov Long Island najdeme na východním pobřeží USA ve státě New York. Technicky je Long Island nejdelším a největším ostrovem v kontinentálních Spojených státech, tady pokud ho budeme brát jako ostrov, jehož součástí je i Brooklyn.

Nicméně Long Island region začíná 0,5 km od Manhattanu ve čtvrti Queens v New York Harbor, Brooklyn tam tedy již nepatří. Dále pokračuje 190 km na východ do Atlantského oceánu až na konec ostrova do městečka Montauk.

Poloha Long Islandu

Long Island je tedy poloostrov, nikoli ostrov, jak by se mohlo zdát z jeho názvu. Celkem 9 mostů a 13 tunelů odděluje Long Island a Brooklyn a další čtvrtě NYC. Long Island má 4 velké čtvrtě, jednou z nich je také známé Queens, kde najdeme i letiště JFK.

Populace Long Islandu činí více jak 7 500 000 obyvatel. Místní železnice The Long Island Road, která zajišťuje veřejnou dopravu mezi NYC a Long Islandem, je ta nejrušnější městská železnice v Severní Americe.

Long Island City je hlavní částí Long Islandu. Je to oblíbená, moderní čtvrť na západním okraji Queensu plná krásných výhledů na Manhattan, moderních barů, restaurací a uměleckých galerií. Kolem Long Islandu je také několik dalších oblíbených ostrůvků, jako je například Shelter Island, nebo Fire Island.

Na severu Long Island ohraničuje přílivové ústí Atlantského oceánu Long Island Sound, které také představuje hranice se státy ConnecticutRhode Island. Jižní stranu Long Islandu oplývá Severní Atlantský oceán.

Významnou částí Long Islandu je také oblast The Hamptons. Tato část se nachází v okrese Suffolk County v západní části Long Islandu. Součástí The Hamptons jsou dvě větší města SouthamptonEast Hampton, pod které pak spadá i několik dalších osad a vesniček.

Tato oblast je velmi oblíbená u amerických celebrit a podnikatelů. Má tady dům například Beyoncé, Calvin Klein, Paul McCartney a mnoho dalších významných osobností. Užijte si procházku místní promenádou s luxusními obchůdky a restauracemi, kde si můžete dát oblíbený zdejší drink Long Island Iced Tea.

Po celém pobřeží Long Islandu je možnost vidět velryby, delfíny, tuleně a další zvířata. Mnoho místních tu každý den vyráží na oceán pro čerstvé ryby. Ty se pak dováží do zdejších restaurací, kde si na nich můžete pochutnat.

Long Island

Počasí na Long Islandu

Léto na Long Islandu je teplé a svěží, což se nedá říct o NYC, kde je naopak velká vlhkost vzduchu a vysoké teploty, což není mezi mrakodrapy příjemné. Počasí je v létě na Long Islandu pro New Yorčany ideální.

Proto je také Long Island tak oblíbený pro letní dovolené. Od května do září se tu teploty v průměru pohybují od 20 °C do 32 °C, kdy nejteplejší měsíc je červenec.

Podzim je tu celkem krátký a teploty se snižují. Tedy měsíce říjen a listopad drží teploty od 7 °C do 15 °C. V zimě se teploty pohybují od 6 °C až k -12 °C a to trvá až do března. Jaro je tu opět velmi krátké, představuje ho duben, kdy jsou teploty kolem 10 °C.

5 nejpopulárnějších pláží Long Islandu

Ditch Plains

Pokud jste milovníci surfování a foodtrucků, pak tahle pláž bude ta správná volba. Ditch Plains je velká pláž se třemi parkovišti a na každém z nich najdete malý foodtruck s výborným jídlem.

V sezoně tu uvidíte vodu plnou surfařů, protože právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro surfování v celém Hamptons. Tuto pláž najdete na úplném konci Long Islandu v městečku Montauk. Tady můžete navštívit také Hither Hills State Park, kde se dá i kempovat. Najdete zde také ideální místa pro večerní táborák.

Long Beach

Pláž, na které najdete i Broadwalk s obchůdky se suvenýry, surf shopy a občerstvení. Long beach najdete ve stejnojmenném městě Long Beach na jižním výběžku Long Islandu, hned vedle je také oblíbená Atlantic Beach.

Jones Beach

Údajně nejnavštěvovanejší pláž na východním pobřeží USA. Mimo jiné tu najdete i venkovní divadlo, nebo dva veřejné bazény. Tuto pláž najdete ve stejnojmenném státním parku Jones Beach State Park. O víkendech a svátcích je zde poplatek $10 za vozidlo. 

Coopers Beach

Tuto pláž lidé hodnotí jako jednu z nejlepších pláží Ameriky. Najdete ji v městečku Southampton. Jedno z míst, které je přezdívané jako newyorský Karibik, a to hlavně díky bílému písku a čisté vodě. Oblíbený je tu surfing i paddleboarding. Restaurace na pláži zde pořádají krabí hody, které Američané milují. Můžete si tu půjčit lehátka, slunečník a další vybavení.

Ocean beach

Tuto pláž s bílým pískem najdete na ostrově Fire Island, kam můžete vyrazit trajektem z Long Islandu. Pokud chcete uniknout turistům a užít si pláž téměř pro sebe, pak je Ocean Beach správná volba.

3 ostrovy Long Islandu, které byste měli navštívit

Shelter Island

Klidný ostrov Shelter Island ideální pro celodenní projížďku na kolech, výlet na kajaku a pohodu na pláži. Dostanete se sem trajektem z krásného městečka Greenport v Suffolk County na východním výběžku Long Islandu.

Trajekt stojí pouze $2 na osobu a $15 za auto. Navštívit tu můžete krásné pláže Wades Beach, Orient Beach State Park, nebo místní pivovar Shelter Island Craft Brewery.

Fire Island

Ostrov s několika vesničkami, kde najdete restaurace, bary, obchůdky a krásné pláže. Vesnice mají krásnou atmosféru a krásné, prázdné pláže s bílým pískem. Najdete tu právě i oblíbenou Ocean Beach. Jedny z oblíbených vesniček jsou Cherry Grove, Fire Island Pines, nebo Saltaire.

Na Fire Island se nejsnadněji dostanete z městečka Bay Shore, kde je několik trajektů, díky kterým se dostanete tam i zpět. Cena za zpáteční jízdenku je kolem $20.

Long Island

Block Island

Tento ostrov sice již nepatří ke státu New York, ale je nejpřístupnější právě z Long Islandu. Block Island se nachází za hranicí se státem Rhode Island. Můžete se sem dostat trajektem z městečka Montauk z úplného východu Long Islandu.

Cena trajektu je $40 za dospělého a $25 za dítě. Téměř dvouhodinovou cestu můžete pojmout zábavněji a místo trajektu si zaplatit pozorování velryb.

Zde navštivte krásnou pláž s ikonickými útesy Mohegan Bluffs, vydejte se na jeden z krásných hiků, užijte si lokální restaurace a drink v jednom z barů.

Festival Burning Man

Festival Burning Man

Velmi oblíbený festival Burning Man v USA, který se už pravidelně koná na poušti Black Rock Desert, která se nachází ve státě Nevada. Festival každoročně probíhá první týden v září, tedy o Labor day víkendu. Ústředním bodem tohoto eventu je neziskový projekt Burning Man 501 ©.

Tento festival není klasický hudební festival, ale je také plný mladých umělců a jejich moderního umění. Témata tohoto rituálu jsou setkávání se s novými lidmi, seberealizace, sdílení umění a zážitků. Můžete tu vidět koncerty, světelné show, akrobacie, ohnivé show a další umělecké aktivity. Pro festival jsou také typické bizarní kostýmy, masky a vyzdobená auta.

Lidé, kteří se na festivalu podílí, ať už účastí, organizačně, umělecky, nebo technicky, tvoří takzvané městečko Black Rock City, které zde vzniká každý rok.

Pozor, jelikož je festival Burning Man událost bez jakékoliv komerční reklamy, na festivalu se neprodává žádné občerstvení, ani jakékoliv jiné zboží. Jediné dvě věci, které tu seženete, jsou káva a led, a to přímo v centru tábora.

Na festival si budete muset přinést vše vlastní, od vody, jídla až po nádobí a stanů na přespání. Vše, co sem přinesete, také musí s vámi odejít. Nic nesmí zůstat. Můžete si přinést téměř cokoliv, co neublíží ostatním, bude slučitelné s pravidly MOOP, neodletí ve větru a není živé.

Dnešní festival si ponechal nejen původní jméno, ale i původní nápad. Tedy vyvrcholení festivalu, kdy se symbolicky zapálí velká dřevěná podobizna „The Man“ a děje se tak tradičně v sobotu večer.

Festival Burning Man

 

10 principů festivalu

Burning Man je společnost lidí inspirovaná lidskými hodnotami a má své festivalové desatero. Snaží se o kreativnější a propojenější existenci ve světě.

 • Radical inclusion (radikální začleňován): součástí Burning Man může být kdokoliv. Znamená to, že i cizinci jsou vítáni a respektováni. Pro účast v této komunitě neexistují žádné předpoklady.
 • Gifting (obdarovávání): Burning Man funguje na principu darů. Hodnota daru je bezpodmínečná. Tím se je myšleno, že hodnota daru je nevratná a nevyměnitelná za jakýkoliv jiný dar.
 • Decommodification (odstupňování): v zájmu zachování ducha nadání se tato komunita snaží vytvářet sociální prostředí, které není zprostředkováno komerčním sponzorstvím, transakcemi nebo reklamou.
 • Radical self-reliance (soběstačnost): festival má povzbudit jednotlivce, aby objevil, cvičil a spoléhal na své vnitřní já.
 • Radical self-expression (radikální sebevyjádření): vychází z jedinečných darů jednotlivce. Jeho obsah nemůže určit nikdo jiný, než jednotlivec nebo spolupracující skupina.
 • Communal Effort (komunita): tato komunita lidí si cení kreativní spolupráce. Snaží se vytvářet, propagovat a chránit sociální sítě, veřejné prostory, umělecká díla a způsoby komunikace, které tuto interakci podporují.
 • Civic responsibility (občanská odpovědnost): členové společenství, kteří organizují akce, by měli převzít odpovědnost za veřejné blaho a usilovat o sdělování občanských odpovědností účastníkům. Musí také převzít odpovědnost za vedení událostí v souladu s místními, státními a federálními zákony.
 • Leaving no trace (nezanechávání stop): na tomto festivalu rozhodně nesmíte použít flitry, jak je tomu na festivalech zvykem. Tato komunita respektuje životní prostředí.
 • Participation (účast): tato komunita věří, že k transformační změně, ať už u jednotlivce nebo ve společnosti, může dojít pouze prostředkem hluboké osobní účasti. Všichni jsou zváni do práce. Každý je pozván ke hře, tedy ke spoluúčasti na programu festivalu.
 • Immediacy (bezprostřednost): protože zkušenost je v mnoha ohledech nejdůležitější hodnotou v této kultuře. Usilují o překonání bariér, které stojí mezi námi a uznání našich vnitřních já, reality lidí kolem nás, účasti ve společnosti a kontaktu s přírodním světem překračujícím lidské síly.

Kde se festival koná a jak se tam dostat?

Festival se koná v poušti Black Rock Desert v Nevadě. Tato nevadská poušť je jedním z největších a nejplošších povrchů na Zemi. Na poušti je nejvýraznějším rysem bahenní alkalická solná pánev, běžně označovaná jako Black Rock Playa, kde každý rok vyroste improvizované městečko Black Rock City.

Festival Burning Man

Nejvýhodnější letenky na Burning Man

Jak na levné letenky do USA v případě cesty na Burning Man? Nejlevnější letenky seženete pravděpodobně do Los Angeles, kam se dají sehnat letenky v akci kolem 10 000 Kč. Také se vyplatí letět do San Francisca, kam letenky můžete sehnat okolo 14 000 Kč.

V městečku Reno, které je nejblíž poušti, je také letiště, ale letenky už jsou o něco dražší. Za letenky přímo do Rena zaplatíte kolem 22 000 Kč. Z Rena je to potom asi 2,5 hodiny autobusem.

Cesta ze San Francisca, pro srovnání, trvá cca 6 hodin, z Los Angeles 9,5 hodiny a ze Sacramenta 4,5 hodiny.

Ubytování na festivalu Burning Man

Ubytování, jako takové, se dá sehnat například ve městě Reno. Tam si přes aplikaci Booking můžete najít hotely od 2 000 Kč za noc/2 osoby. Můžete také využít ubytovací aplikace Couchsurfing nebo AirBnb a zkusit štěstí někde blíže k Black Rock City.

Kempování na Burning Man

Na tomto festivalu máte na výběr ze tří možností kempování. Platí ale, že, co si přinesete, si odnesete. Není možné si zde půjčit, ani zakoupit, karavan nebo stan.

 • Připojte se k registrovanému kempu

První možnost je připojit se k jednomu z registrovaných kempů. Tyto kempy si zakládají skupiny lidí například ze stejného města, státu, nebo země.

 • Otevřený kemping 

Pro ty, kteří nechtějí svůj čas sdílet v registrovaném kempu, je tu varianta volného samostatného kempování. Jsou zde vyhrazeny 2-3 bloky, kde si můžete volně postavit stan.

 • Zaregistrujte si svůj vlastní kemp

Jedete na festival Burning Man společně s partou lidí a víte, že byste vytvořili fajn komunitu? Zaregistrujte si svůj vlastní kemp a nezapomeňte ho zveřejnit a pozvat i další lidé a umělce.

Vstupenky na festival Burning Man

Jako první vlna vstupenek je zde tak zvaný “low income ticket program”, neboli program pro lidi s nízkým příjmem. Tento program je spuštěn většinou na začátku dubna a cena je $210 za jednu vstupenku.

Později, během dubna se spouští vstupenky s běžnou cenou, $475 na osobu. S nimi i permit na auto za $140. Děti do 12 let a méně mají vstup na festival zdarma, ale musí mít s sebou vytištěný ticket, jako důkaz, že jsou na festival zaregistrované.

Poslední vlna vstupenek začíná na začátku srpna a jejich cena je $550 na osobu.

Vždy můžete koupit jen 2 lístky a jeden parkovací permit na osobu. Všechna potřebná data najdete na oficiálních stránkách festivalu Burning Man.

Aljaška

Aljaška

Aljaška je se svou rozlohou více než 1 700 000  km² největším státem USA. Nádherné ledovce, dlouhé útesy, dechberoucí příroda, velká zima a přátelští lidé, to vše je typické pro Aljašku. Je také nejsevernějším a nejzápadnějším státem USA a je jedním z pacifických států.

Aljaška hraničí pouze s Kanadou, která ji odděluje od kontinentálních Spojených států, a tvoří tak exklávu USA.  Severní půlka Aljašky je ohraničena Severním ledovým oceánem a zbytek území Tichým oceánem.

Nejvyšší hora Aljašky je Mount McKinley, dnes také nazývaná Denali, což je zároveň také nejvyšší hora celých Spojených Států. Najdeme ji v Národním parku Denali. Hlavním městem aljašky je Juneau s pouze 30 000 obyvateli. Největší města jsou  Anchorage a známé Fairbanks.

Aljaška má nejdelší a nejčlenitější pobřeží z celých Spojených Států. Ledovce tvoří 5% jejího povrchu a najdeme tu největší pevninské ledovce Severní Ameriky vůbec. Největším severoamerickým ledovcem s plochou 2200 km² je ledovec Malaspina Glacier.

První ruští osadníci přišli na Aljašku už v 17. století přes Beringův průliv, kterým je Aljaška oddělena od Ruska. Název Aljaška pochází od Rusů, kteří tu na konci 18. století založili první osady. Region se pak stal jejich součástí a Rusko mu dalo ruský název, ze kterého později vznikl název Aljaška.

Území v roce  1867 Rusko prodalo Spojeným Státům a téměř 50 let byla Aljaška americké teritorium. V roce 1959 se ale Aljaška stala 49. státem USA. Významným milníkem historie Aljašky byla také zlatá horečka v letech 1896 až 1899, kdy bylo podél řeky Yukon objeveno vydatné naleziště zlata. Vlajka největšího státu USA byla navrhnuta teprve třináctiletým Benniem Bensonem.

Aljaška

Podnebí a počasí na Aljašce

Aljaška zasahuje do polárního a subpolárního podnebného pásu. Polární oblast zahrnuje z velké většiny oblasti za severním polárním kruhem. Vyznačuje se dlouhými zimami a krátkými, studenými léty. Zbytek území, tedy subpolární oblast zahrnuje hlavně tundry.

Klima také velmi ovlivňuje přítomnost ledovců, kterých je tu kolem 10 000. Dalo by se říci, že na Aljašce jsou pouze dvě roční období, zima a léto. Sníh a nízké teploty zde převažují po většinu roku.

Teploty se pohybují nízko pod nulou, od 0°C mohou spadnout až k -35°C. V létě se ale teploty na jihu, v místech jako Fairbanks, mohou vyšplhat až ke 25°C. Zatímco na severu ve městě Barrow je v létě maximálně kolem 7°C.

Na Aljašce byl zaznamenán teplotní rekord -63°C, jako nejnižší teplota Severní Ameriky.

Flóra

Tam, kde nejsou na Aljašce ledovce, pokrývá pevninu arktická tundra a mnoho smrkových a jedlových lesů. Tundra je porostlá mechy, kapradinami, travinami a houbovitými plísněmi. Na Aljašce, například v parku Denali, roste přes 450 druhů květin, které rozkvétají během léta.

Fauna

Ve vodách Aljašky žije mnoho druhů ryb, včetně pstruhů, lososů a lipanů sibiřských. Můžete tu vidět také 9 různých druhů velryb a druh delfína sviňucha (porpoise). Můžete zde potkat i menší zvěř, jako jsou svišti, veverky, bobři, nebo zajíci.

Park Denali je domovem mnoha aljašských ptáků i savců. Nejvýznamnější z nich je zde orel Bělohlavý, který je také státním symbolem USA. Najdete tu medvěda grizzly, medvěda černého, polární soby, ovce aljašské, losy, vlka šedého a mnoho dalších výjimečných zvířat.

Aljaška

Kdy jet na Aljašku

Velmi oblíbené a doporučené období pro návštěvu Aljašky je letní sezona, tedy začátek června, až polovina srpna. Letní období s příjemnými teplotami je sice krátké, ale opravdu nádherné.

Kvetoucí květiny, výhledy na ledovce a výjimečná příroda vás okouzlí. Pokud se ale chystáte na Aljaškce spatřit polární záři, pak budete muset vyrazit v zimním období.

Polární záře

Sezona polární záře na Aljašce je od poloviny listopadu do konce dubna, s největším vyvrcholením v březnu. Ví se, že polární záře bývá velmi dobře vidět z města Fairbanks a jeho okolí. Pro sledování výskytu polární záře můžete použít některou z mobilních aplikací, jako například Aurora. Anebo se podívejte na další místa polární záře po světě.

Letenky na Aljašku

Nejlevnější letenky z Prahy na Aljašku do největšího města Anchorage najdete na Momondo od 25 000 Kč. Tyto ceny se objevují v zimních měsících. Můžete ale na letenkách ušetřit a cestu si rozdělit. Například Praha – New York  za 9000 Kč, New York – Anchorage za 10 000 Kč.

Pozor ale, v letní sezóně ceny letenek rapidně stoupají. Letenky z Prahy do Anchorage v letních měsících začínají na 33 000 Kč. Opět se vám může cena o dost snížit, pokud si letenky koupíte zvlášť. Například červenec: Praha – New York 10 000 Kč, New York – Anchorage 13 000 Kč.

Aljaška

Co vidět na Aljašce, zajímavosti a aktivity

Severní pól

The City of North Pole, neboli Severní pól je městečko, kam se chce určitě každý z nás podívat. Mimo jiné tam najdete Santa Claus house, tedy dům Santa Clause i s jeho soby.

Sem do městečka také chodí dopisy z celé Ameriky od dětí, kteří píší Santovi svá vánoční přání. Tento dům Santa Clause je jednou z největších atrakcí na Aljašce a jezdí se sem podívat lidí z celého světa.

Národní Park Denali

Bývalé Mount McKinley National Park a Denali National Monument byly v r. 1980 spojeny a přejmenovány na Denali National Park and Preserve. V parku jsou také 3 kempy.

Denali je obrovský národní park s jednou silnicí, ze které se vám naskytnou nezapomenutelné výhledy mimo jiné i na nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali. Ikonickým místem parku Denali je například Wonder Lake.

Kenai Fjords National Park

Místo, kde se potkávají hory, ledovce a oceán. Nádherné Fjordy zde tvoří jedinečné panorama. Velmi se tu daří divoké zvěři, zatímco ledovce tají a svědčí tak o změně klimatu. Nejlepším způsobem, jak získat úžasný výhledy na fiordy, je plavba na jedné z výletních lodí.

Alaska Railroad

Aljašská železnice je dnes významnou součástí historie Aljašky a jeden ze způsobů dopravy. Tato železnice vede ze Sewardu do Fairbanks a velmi pomohla při vzniku velkého města Anchorage.

Nejoblíbenější zastávky na trase jsou například Chugach National Forest, Anchorage, nebo Denali National Park & Preserve.

Aljaška

Psí spřežení

Skvělý zážitek, který by měl každý, kdo jede na Aljašku, zažít. Je zde mnoho organizací, které projížďku psím spřežením nabízí. Některé pouze v letní sezóně, další zase pouze v zimní. Cena je za půl hodiny $75 na osobu a ceny se liší u různých společností. Například Rod’s Alaskan nabízí ale i mnoho dalších aktivit.

Aljaška

 

Au pair: změna rodiny

Au pair: změna rodiny

Chcete vyjet do USA jako au pair, nebo už jako au pair v Americe pracujete a přemýšlíte, co nastane, pokud nebudete u vaší hostitelské rodiny spokojeni? Můžete si najít novou hostitelskou rodinu? Jak změna rodiny probíhá?

Jako au pair hostitelskou rodinu rozhodně změnit můžete. Může se stát, že si jako au pair s rodinou, či s dětmi nesednete, nebo se objeví nějaký problém. Pak je tedy lepší rozhodnout se rodinu změnit. Nebojte se najít si lepší rodinu, kde se budete cítit dobře po celou dobu vašeho pobytu v USA. 

Kdy může/musí au pair změnit hostitelskou rodinu

Při změně hostitelské rodiny se nemusí jednat jen o konflikt mezi au pair a hostitelskou rodinou. Změna hostitelské rodiny může proběhnout i z důvodu odstoupení hostitelské rodiny od smlouvy, nebo rozhodnutí au pair o prodloužení pobytu s jinou hostitelskou rodinou.

Rematch

Problém v rodině 

Rematch je změna hostitelské rodiny právě z důvodu nějakého problému, který nastal mezi au pair a hostitelskou rodinou. Může to být neporozumění si, jiná očekávání jednoho od druhého, nebo třeba nevyhovující přístup k výchově dětí.

Američané mají jinou mentalitu, a tak je potřeba počítat s určitými nedorozuměními. Někdy ale právě velký kulturní a mentální rozdíl způsobí, že nastane nějaký problém. Často se stává, že i dané místo, město, nebo stát au pair nesedí.

Je dobré si už při hledání původní hostitelské rodiny uvědomit, co by vám na potencionální rodině, u které máte žít minimálně rok, vadilo. Nebojte se ptát a zjišťovat co nejvíc informací, ještě než se pro konkrétní rodinu rozhodnete. Základem je zde komunikace. Inspirujte se, Jak si vybrat správnou hostitelskou rodinu.

Odstoupení od smlouvy 

Rematch může proběhnout i v přátelském duchu. Většinou v důsledku, kdy se u hostitelské rodiny objeví nějaká radikální změna, která způsobí, že au pair nadále není v rodině potřeba.

Důvod může být například změna zaměstnání hostitelských rodičů, tedy víc času na děti a málo práce pro au pair. Nebo naopak ztráta zaměstnání, nedostatek financí a jiné rodinné důvody. Au pair tedy nemá na vybranou a musí se přizpůsobit situaci, ve které se rodina ocitne.

Prodloužení programu

Další možností změny je rozhodnutí au pair o prodloužení jejího/jeho pobytu v USA s jinou hostitelskou rodinou. Při tomto prodloužení má au pair na vybranou. Může zůstat s původní hostitelskou rodinou, pokud se na tom společně dohodnou. Nebo může hostitelskou rodinu změnit a to z jakéhokoliv důvodu.

Důvody změny bývají různé a někdy tam žádný konkrétní důvod být nemusí. Nebojte se poznávat a zkoušet nové věci. Můžete se tak podívat na víc míst, poznat více lidí a zažít více zážitků.

Jak probíhá změna hostitelské rodiny

Rematch

Ať už při rematch, nebo při prodloužení, se může au pair rozhodnout, zda chce program ukončit a odjet zpět do své země, nebo si najít novou hostitelskou rodinu. Pokud se tedy rozhodnete rodinu změnit, obraťte se na vaší LCC. 

To je vaše koordinátorka, kterou vám poskytne každá au pair agentura. Tato koordinátorka se stará o skupinu au pairs ve vašem okolí. Poradí vám, jak dále postupovat, co se s vámi bude dít, pokud musíte rodinu opustit okamžitě, a bude tu pro vás.

Pokud jste vy, nebo vaše hostitelská rodina definitivně rozhodnutí, že chcete rodinu změnit, uskuteční se meeting s vámi, vaši hostitelskou rodinou a vaši LCC. Na tomto meetingu LCC získá potřebné informace o důvodech změny rodiny a potvrdí rematch.

Poté se dostanete se do čtrnácti denního procesu, kdy si musíte najít novou hostitelskou rodinu. Pokud musíte opustit hostitelskou rodinu okamžitě, většinou můžete po dobu rematche zůstat u vaši LCC.

Agentura vám znovu otevře váš profil, který bude v sekci ‘rematch’, to aby potencionální hostitelské rodiny věděly že hledáte rodinu akutně. I hostitelské rodiny, které prochází tímto procesem, jsou v této sekci, a můžete tak lehce najít rodinu, která vás bude potřebovat okamžitě.

Prodloužení

Při prodloužení programu probíhá vše velmi podobně s rozdílem, že nebudete v sekci rematch, ale znovu se vám otevře váš au pair profil už několik měsíců předem. K tomu, aby se vám profil otevřel, budete muset mít splněné classes na některé z amerických univerzit v určitém termínu.

Budete tak mít dostatek času si pečlivě vybrat vaši novou hostitelskou rodinu. Při prodloužení si můžete také určit preference místa, nebo věku dětí. Můžete si tedy vybrat určité státy, ze kterých by měla potencionální hostitelská rodina být. Výhodou je zde také reference od vaši předchozí hostitelské rodiny, kterou vám musí napsat jeden z host rodičů.

Při prodloužení programu se také budete muset rozhodnout, zda chcete prodloužit na 6, 9, nebo 12 měsíců. Je dobré myslet i na to, že většina rodin hledá au pair na min. 1 rok. Může být tedy např. náročnější najít si rodinu podle vašich představ na 6 měsíců.

Další možnosti, jak si najít novou hostitelskou rodinu

Facebookové skupiny

Existuje několik skupin na Facebooku, kde komunikují au pair, ale i hostitelské rodiny z různých států a různých koutů USA. Je to skvělá příležitost, jak najít rodinu, která akutně au pair hledá.

Stačí přidat pár vašich fotek a napsat něco o sobě a o vašich zkušenostech s dětmi. Nezapomeňte přidat vaše au pair ID a hledat rodinu, která je ve stejné agentuře, jako vy. Pokud se přes Facebook s rodinou spojíte, díky vašemu au pair ID vás pak vaše LCC spojí a poskytne potřebné dokumenty a informace.

Spojení přes LCC

Vaše koordinátorka má mnoho kontaktů na další LCC z různých států a měst v USA. Často se i osobně zná s mnoha rodinami. Poproste ji, aby kontaktovala ostatní koordinátorky a třeba vám právě ona pomůže najít novou hostitelskou rodinu co nejdřív.

Co když si nenajdu novou hostitelskou rodinu?

V obou případech, tedy v rematch, i při prodloužení, budete muset odletět zpět domů, pokud si včas nenajdete novou hostitelskou rodinu. Je tam ale velký rozdíl v čase, který máte k dispozici pro hledání rodiny. Při rematch máte jen 14 dní, zatímco při prodloužení několik měsíců.

Ano, hledání nové rodiny při rematch může být stresující, ale většina těchto au pair rodinu nakonec najde a v USA zůstává. Nebojte se tedy do rematch jít, pokud u té nynější jste opravdu nespokojení. 

Při prodloužení máte mnohem víc času na to najít tu správnou rodinu. Stává se jen výjimečně, že by si au pair novou hostitelskou rodinu nenašla. Naopak, je dobré uvážit kladné i záporné zkušenosti z předchozí rodiny a podle toho si vytvořit lepší podmínky v té další.

Počasí v USA

New York
moderate rain
22.9 ° C
23.3 °
22.8 °
94 %
5.1kmh
90 %
So
32 °
Ne
32 °
Po
32 °
Út
31 °
St
29 °

Nejnovější články

baseball v usa

Baseball v USA a slavná MLB

Baseball je populární sport nejen v USA, ale také ve světě. Velmi oblíbený je ve východní Asii, Austrálii, nebo Jižní Americe. Nejslavnější ligová soutěž...