Životní náklady v USA 2024: Ceny bydlení, doprava, jídlo a zábava

Pro cestu do USA budete potřebovat finanční rezervu, která vám zajistí nejen rezervaci letenky, dopravy, ubytování a stravy, ale také nezapomenutelné zážitky. Někteří cestovatelé dávají přednost spontánnímu cestování, sbalí batoh a vyrazí. I přesto byste si nejprve měli zjistit místní poměry a životní náklady v USA spojené s cestováním, bydlením, dopravou a zábavou, pokud plánujete vycestovat do Ameriky.

Spojené státy americké (USA) jsou velice oblíbenou destinací, kam lidé cestují za prací, vzděláním nebo poznáním. Ať už je vaším cílem jakýkoliv krátkodobý turistický pobyt anebo dlouhodobý pobyt – studium, work and holiday programy, je dobré mít připravený rozpis a plán cesty včetně finanční rezervy a znalosti životních nákladů v USA.

Jak se do Ameriky dostat

Před samotným odletem do USA musíte koupit letenku. Nejlepší nákup levné letenky do USA jsou s dostatečným předstihem, klidně i několik měsíců. Samotné cestování je poměrně snadné a rychlé, neboť USA má k dispozici přes 300 mezinárodních letišť.

Cena letenky do USA

letenky do usa

Přibližná cena zpáteční letenky do USA se pohybuje okolo 10 – 15 tisíc korun. Je-li zakoupena letenka těsně před odletem, cena se může vyšplhat mnohem výše.

Letenky do New Yorku jsou často v exkluzivní akci a pokud jste flexibilní v termínu odletu, pak se můžete dostat i na částku 6 tisíc korun za zpáteční letenku Praha New York.

Další výdaje při cestě do Ameriky

Bydlení v Americe je často sen, je s ním však spojeno mnoho vedlejších výdajů. Kromě samotných výdajů, které budete mít v Americe, čekají vás i výdaje spojené s odletem. Jedná se především o víza, ale také cestovní pojištění do USA. Pokud chcete fungovat v online světě, nesmíte si také zapomenout koupit adaptér do zásuvky.

Jaká je měna v USA

Amerika má svoji vlastní měnu – americký dolar USD.

Kurz dolaru

1 USD – 22,71 Kč

Platební karty v USA

Pro placení v Americe je vhodné používat především platební kartu, debetní anebo kreditní kartu. Pokud jedete na delší dobu, cenu ovlivní také aktuálním kurz CZK – USD a případné bankovní poplatky, které uplatní vaše banky.

Vyplatí se proto používat WISE platební kartu anebo Revolut platební kartu.

Doporučujeme, mějte u sebe také hotovost, protože všude v USA nelze platit kartou.

Výběry z bankomatů v USA

Výběry z bankomatů jsou v Americe zpoplatněny, pokud budete vybírat platební kartou vydanou v České republice. Obvykle zaplatíte poplatek 100 – 300 Kč a je nutné započíst také kurz, kterým vaše banka převádí CZK na USD.

Především z důvodu pozměněného kurzu českým bank se doporučuje používat platební kartu WISE, která uplatňuje středový kurz. Ušetříte tak dost peněz. Založení WISE účtu je online a zdarma.

Jaké jsou životní náklady v Americe

Životní náklady v USA se liší podle destinace, kam se chystáte cestovat. Kromě samotného města příletu je také rozhodující také náročnost vašeho cestování, tedy jaké máte požadavky na ubytování a životní styl.

Životní poměry v USA jsou naprosto odlišné, proto není divu, že jsou celkové náklady v průměru vyšší až o 60 %.  V případě stravování v restauracích jsou ceny až o 80 % vyšší, ubytování v hotelu je dokonce až o 100 % vyšší než v ČR.

V průměru jsou výdaje v USA na hranici 85 000 korun. New York patří mezi ta dražší města, zde mohou být výdaje ještě větší. Oblíbené je také Las Vegas, Miami, Florida anebo San Francisco. Všechno to jsou ale spíše dražší města, počítejte tedy spíše s měsíčními výdaji i 100 tisíc korun.

Jak drahé je bydlení v USA

Průměrný nájem v USA se pohybuje od 35 000 Kč výše. Záleží na dané lokalitě, velikosti bytu a prioritách bydlení, které vyžadujete. V některých lokalitách se dá sehnat nájem mnohem levněji, a to i za 20 000 Kč měsíčně.

Počítejte však s tím, že se nájem prodraží o energie, které nejsou standardně zahrnuty v nájmu. Někdy se také může stát, že podmínkou pro nájem je sjednané pojištění.

Průměrné ceny domů v USA jsou přijatelné, pokud máte zajištěný příjem a kvalifikovanou práci. Za hypotéku zaplatíte často paradoxně měsíčně méně, než za nájem, jedná se průměrně o 25 – 30 tisíc Kč. Problémem u hypoték však je, že musíte mít naspořenou vysokou částku, abyste hypotéku získali. Podmínky v České republice pro získání hypotéky oproti USA jsou nesrovnatelně lepší a výhodnější. V USA většina ekonomicky výdělečných obyvatel nedosáhne na hypotéku.

Pokud jedete cestovat do USA, v motelech zaplatíte příbližně 1000 – 2000 Kč na osobu na den.

Průměrný plat v USA

Obrovské výdaje v USA na druhou stranu vyrovnávají vysoké příjmy. Průměrné platy v USA přesahují 70 000 Kč, což je více jak polovina průměrného platu v ČR.

Minimální mzda v USA je stanovena na 7,25 dolaru na hodinu, ale obvykle budete brát vyšší. V řadě odvětví jsou typická dýška.

Kolik stojí potraviny

cena potraviny jídlo v usa

V Americe je jídlo na každém kroku, a stejně jako u nás, vychází levněji jídlo, které si připravíte doma. I přesto počítejte, že měsíčně zaplatíte za potraviny průměrně 15 – 20 tisíc Kč. Výdaj můžete ovlivnit nejen nákupem surovin v supermarketu, ale především tím, zda si vaříte nebo máte pravidelné návštěvy restaurací a fast foodu. Fast food je v USA paradoxně skutečně jedno z nejlevnějších jídel, které si můžete ve městě dát.

Není ani neobvyklé si dopřát kvalitní kafe, které v přepočtu vychází na 100 – 120 Kč.

Náklady na zdravotní péči v USA

Zdravotnictví v Americe je naprosto odlišné od toho, na co je každý zvyklý v ČR. U nás každé miminko, které se narodí, dostane automaticky zdravotní pojišťovnu po matce. Zdravotní péči tak hradí pojišťovna. V USA je pojištění zcela dobrovolné, je tedy na každém, zda si jej zajistí. U žen je třeba zdravotní pojištění nezbytné, pokud se chystá otěhotnět. Samotný porod může vyjít až na 100 000 Kč.

Při dlouhodobém pobytu v USA je extrémně důležitý výběr pojišťovny, neboť pojišťovna si vyhrazuje právo, koho přijme a koho odmítne. Je všeobecně známo, že za kvalitu se platí, v tomto případě to platí dvojnásobně. Kvalita zdravotního systému je zde vyčíslena v řádech tisíců korun měsíčně.

Pro představu, v Americe je více jak polovina zdravotní péče hrazená osobou, která tuto péči potřebuje. V ČR je to přibližně 10 %. Platí se zde i za přivolanou záchrannou službu.

Cestovní pojištění do USA

Pokud jedete do USA jen cestovat na pár dnů či týdnů, bude vám stačit sjednání cestovního pojištění do Ameriky. To platí také v případě, kdy jedete do USA studovat anebo na Work and Travel program.

Cestovní pojištění do USA není nijak extrémně drahé. Doporučuje se zvolit si limit léčebných výloh vyšší než 5 milionů Kč. Úrazové připojištění určitě také oceníte.

Náklady na dopravu

Po příjezdu do USA se často jako první naučíte cesty, jak se kam dostat. Mobilní aplikace s online mapou určitě pomohou. Orientace v amerických městech je ale jednoduchá, často jsou města stavěna do čtverců a ulice jsou označovány čísly sestupně a vzestupně.

Pokud zůstáváte v Americe delší dobu, budete upředňostňovat spíše veřejnou dopravu. Turisté naopak zvolí pronájem auta. Doprava je pronajatým autem samozřejmě rychlejší, ale také dražší.

Veřejná doprava je v USA založena na metru a autobusech. Ve velkých městech však počítejte s tím, že doprava je obtížnější a komplikovanější než v Praze. Za měsíc zaplatíte v průměru nad 3 000 Kč za veřejnou dopravu, konkrétně v New Yorku se však jedná o spolehlivou veřejnou dopravu.

Náklady na auto

U půjčených vozidel se nejprve zjišťuje věk. Vozidlo bez příplatku za věk je půjčeno až od 25 let. U nižšího věku je připočítán poměrně vysoký poplatek a je účtován za každý den půjčení auta. Doložit samozřejmě musíte i řidičské oprávnění.

Průměrná cena půjčení vozidla se aktuálně pohybuje okolo jednoho tisíce korun za den. Tato cena je včetně pojištění. Ceny pronájmu automobilu se odvíjí také od lokality, kde si vozidlo půjčujete. Dále záleží, zda si auto půjčíte na letišti (obvykle dražší) anebo v centru města (obvykle levnější).

Řada autopůjčoven ukončila svoji činnost během pandemie Covid-19, a tak zbylé autopůjčovny drží cenu za pronájem poměrně vysoko.

K pronájmu auta potřebujete kreditní kartu, nikoli debetní kartu.

Náklady na benzin a naftu

Abyste se mohli s vozem pohybovat, potřebujete natankovat. Průměrně vychází měsíční výdaje za provoz vozidla přibližně na 2 000 Kč, což se aktuálně od České republiky příliš neliší.

Cena benzínu vychází okolo 5 USD na galon. 1 galon je 3,78 litru. V přepočtu to je cca 25 Kč za litr benzínu. Cena benzínu je v USA výrazně nižší než v ČR.

Náklady na studium v USA

Mít vystudovanou školu v Americe je veliká prestiž, která je celosvětově uznávaná. Na druhou stranu vás studium v USA bude stát stovky tisíc korun. Kromě školného musíte započítat i vedlejší výdaje, které se studiem souvisí – ubytování a strava. Přibližná cena za studium je v průměru od 300 – 500 tisíc korun včetně vedlejších výdajů. Odlišnost vychází od výběru školy. Stipendium získají jen ti nejlepší.

Náklady na zábavu

Do kolonky “zábava” je také třeba zahrnout i kabelovku, internet nebo paušální služby jako je Netflix a Spotify. Američané totiž toto udávají zvlášť, nepovažují jej za součást nájmu, jakožto bývá v ČR. Pokud rozpočítáte všechny položky zábavy, vychází zábava na průměrného Američana na částku přibližně 8 – 10 tisíc korun měsíčně.

Nejdražší jsou návštěvy barů a klubů, kdy zaplatíte za drinky a občerstvení majland. Pokud jste kuřák, v USA se tohoto zlozvyku hodně rychle zbavíte, až zjistíte, že za krabičku cigaret zaplatíte přibližně 3x tolik než v ČR.

Jak se připravit na cestu do USA?

Abyste si udělali vlastní rozpočet, připravte si papír a sepište si vše, co vás čeká. Začněte shrnutím, do jaké lokality se chystáte, kde budete bydlet a jak se budete přepravovat. Náklady a výdaje v USA silně ovlivní také doba, kterou strávíte v Americe. Po vypsáním bodů a vyplnění vámi připravené tabulky výdajů, můžete tyto výpočty porovnávat se skutečností v praxi.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Využijte zvýhodněné ceny cestovního pojištění a získejte 50% slevu na AXA pojištění