Západní vs. Východní pobřeží USA

Plánujete vaši vysněnou dovolenou v USA, ale nejste si jisti jaký stát na jakém pobřeží zvolit? Chcete si udělat roadtrip v USA, ale nevíte kam a na jak dlouho? Nebo si chcete prožít ten váš vysněný au pair pobyt?

Možností je mnoho a priority velmi individuální. A tak je celkem důležité si předem rozmyslet, kde by se právě vám líbilo. A to obzvlášť pokud se do USA chystáte na delší dobu.

Jak asi mnozí z vás ví, východní pobřeží se od toho západního dost liší. Jednotlivé státy jsou velmi rozmanité. Ne jen mentalitou a stylem života. Ale liší se i počasí, příroda, architektura, ekonomika a další.

Počasí v USA

Nedá se úplně říct, na jakém pobřeží je tepleji. Na obou stranách záleží jaký stát si vyberete a jaké jsou vaše preference. Všechny tyto  informace jsou obecné.

Velkou část západního pobřeží pokrývá krásná a převážně slunečná Kalifornie. A tak by člověk řekl, že na této straně USA bude tepleji. Opravdu ale záleží do jakého konkrétního státu se vydáte a v jakém ročním období.

Málo se ví, že třeba v Kalifornii není teplo na koupání celoročně. Že Pacifický oceán je ledový a že si v zimě v Kalifornii můžete jet dokonce zalyžovat.

Když pak na západě pojedete víc na sever do Pacific North West do států jako je Oregon, Nebo Washington, s teplem spíš nepočítejte. Kromě léta, které je tam nádherné, pravděpodobně vždycky zmoknete.

To ale neznamená, že byste se Washingtonu měli vyhnout. Tenhle region je ideální na běžky, na lyže, nebo na některý z hiků, které PNW nabízí. V jednom z největších měst Seattle teploty v zimě neklesnou více, než na 5 stupňů.

Celkově na západě je lepší vzduch a to hlavně právě díky horám v Pacific North West. Ideální počasí na výlet po západě je v rozmezí června a září.

Východní pobřeží USA se pyšní Atlantickým Oceánem. Ani ten ale nezachrání horká léta. Totiž v létě na tom východním pobřeží můžou teploty vystoupat opravdu vysoko. V centrech a městech jako je NYC, nebo DC je díky mrakodrapům a nedostatku zeleně navíc i velmi dusno.

Jaro a podzim jsou na východě nejpříjemnější roční období. Zimu však doprovází silné mrazy, hodně sněhu a časté sněhové bouře.

Florida je místo, kam na východě hodně lidí utíká právě před sněhem a zimou. Tam jsou totiž příjemné teploty opravdu celoročně. Ovšem dávejte si pozor na konec léta, začátek podzimu. To jsou tam velmi častá tornáda a hurikány.

Na východ je tedy ideální jet v jarních měsících, kdy ještě není příliš horko.

Mentalita

Ano, i mentalita lidí a životní styl je mezi pobřežími rozdíl. Není to nijak extrémní. Ale přece jenom se najde pár věcí, které se na obou pobřežích celkem liší.

Západní pobřeží

Na západě jsou lidé rozhodně více dobrodružní. Celkem běžně se jezdí kempovat, jezdí se do práce na kole, chodí se na procházky. Lidé milují všechny možné sporty, hiky, koupání se v jezerech a trávení volného času venku.

Proto je lepší si na kempování v USA vybrat právě západ. Bude i mnohem jednodušší sehnat vybavení, než na východě. Mnoho lidí si západní pobřeží USA vybírá právě na roadtripy.

Další z věcí, co byste měli vědět je, že na západě jsou lidé celkově o něco milejší a přívětivější. Ať už přijedete z Čech kamkoli do USA, bude vám každý stát připadat milejší. Ale na západě to umí ještě o něco lépe.

Východní pobřeží

Na východě je to naopak. Lidé jsou spíše soustředění na business a kariéry. Není úplně běžné kempování, hikování a podobné aktivity. V některých menších městech nejsou ani chodníky, což značí o tom, že rádi jezdí pouze autama.

Právem se lidem z NY říká New Yor-čani. New York má svojí, trochu jinou mentalitu. Nicméně tohle je to, co dělá atmosféru New Yorku tak unikátní.

Na východě jsou lidé více soustředění a uzavření do sebe. Chvilku Vám může trvat, než se vám podaří sloupnout tu pomyslnou slupku a získat si jejich důvěru. Když si je ale získáte, budou stejně milí.

Příroda a památky

Západní pobřeží

Na západě budete v přírodě v podstatě kdekoliv. Západní pobřeží nabízí nespočet národních parků, nádherných hiků a kempů.

Na severu najdete skvělé tratě pro běžkaře. V Oregonu si vyjděte na hike k přírodním horkým pramenů. A v Kalifornii se vydejte do jednoho z národních parků, jako je například Yosemite National Park. A nebo na jednu ze známých pláží.

Samozřejmě na západě najdete různá muzea a výstavy. Není jich ale tolik a lidé tam obecně jezdí spíš za přírodou, nebo na pláže.

Východní pobřeží

Na východě už není tolik přírody a outdoorový svět není tak velký. Pokud budete ale opravdu chtít, krásný hike se dá najít i na této straně. Určitě jich ale není tolik, co na západě a nepotkáte tam tolik lidí.

Na východ se ale vydejte, pokud jste milovníky památek a historie. Najdete tam města s velkou historií, jako například hlavní město Washington DC. Tam je skoro každá instituce dokonce zdarma.

Nicméně téměř každé město na východě nabízí různá muzea, knihovny, výstavy, galerie a podobné aktivity.

Zajímavá místa na západě i východě USA

Mnoho lidí si právem západní pobřeží USA vybírá právě na roadtrip. Takový třítýdenní výlet ze severu po Pacific coast highway až do San Diega je totiž opravdu zážitek. A jestli se vydáte kempovat, tady najdete užitečné tipy a rady:  kempování v USA: West coast

Project celé pobřeží se dá stihnout za dva až tři týdny. Záleží, jaký způsob cestování preferujete.

Takový ideální roadtrip můžete začít na severu v Seattle. Pak Pokračovat do Oregonu a dále do Kalifornie, do San Francisca. Odtamtud už můžete jet po pobřeží přes Santa Cruz, Los Angeles až na jih do San Diega.

Cestu zpět můžete zvolit trošku jinou a zastavit se v Las Vegas. Potom projet národní parky, jako jsou Grand Canyon, Antelope, nebo na poušť Death Valley. Dále se můžete vydat do Yosemite National parku.

Pak pokračovat přes Arizonu a Route 66 až na kraj Utahu do Zion National parku a Bryce National parku.

A odtamtud už můžete jet opět přes Oregon zpět. Nebo vrátit auto kdekoliv v blízkosti, pokud ho máte půjčené.

Chcete vidět to nejlepší z východu USA?

Začněte na severu v Bostonu. Dál můžete pokračovat na jih přes New York a udělat si zastávku v New York City.

Pak přes Philadelphii do Washingtonu DC, kde je fajn udělat si pár dní zastávku. Pak si můžete pár dní odpočinout od města na Virginia beach a odtamtud pokračovat do Severní Karolíny.

Tam se můžete jet podívat třeba na pláž Corolla, kde uvidíte divoké koně. Odtamtud se přesuňte do Jižní Karolíny, do krásného přístavního městečka Charleston.

Pak už můžete pokračovat dál po pobřeží směr Georgia. Tam se podívejte třeba do hlavního města Atlanta, nebo do nejstaršího městečka tohoto státu Savannah.

Dole už vás oak čeká slunečná a horká Florida. Tam rozhodně stojí za to navštívit Miami a udělat si výlet na Key West. Pro milovníky jsou filmů jsou samozřejmostí Universal Studios v Orlandu.

Tam můžete opět vrátit auto a roadtrip ukončit. Jestli ale máte více času, větší rozpočet a chcete se vrátit na sever, zavítejte taky do státu Tennessee.

Cestovní pojištění do USA

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na ošetření a zdravotní péči v USA jsou vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do USA.

50% slevy na AXA pojištění – využijte zvýhodněné nabídky cestovního pojištění nejen do USA.

Pokud odjíždíte na delší pobyt do USA či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity léčebných výloh a krytí úrazového pojištění.

Bezpečné cestování!