Terce je 21 let, má za sebou 2 roky ve Spojených Státech jako Au pair. V rámci programu žila ve státech New York a Washington a nyní studuje vysokou školu. Na studium se rozhodla nastoupit právě ve státě Washington, ve městě Seattle. I když pochází z melé vesničky na Valašsku, Ameriku si zamilovala.

Načerpejte mnono inspirace a informací o Au pair životě i o studiu ve Spojených státech. Terka má pro vás pár tipů, jak si jako Au pair najít hostitelskou rodinu, nebo jakou agenturu si vybrat. Dozvíte se, proč se Terka rozhodla do USA odjet a jaké byly ty její začátky.

Ahoj Terko, víme, že teď žiješ v USA. Můžeš se nám prosím, krátce představit a popsat, jak si se do USA dostala a co tě momentálně zaměstnává?

Ahoj, ano, momentálně se už třetím rokem nacházím v USA, i přesto, že to měl být původně jen jeden rok. Vždycky byl můj sen se podívat do Ameriky, a proto jsem se rozhodla vycestovat týden po maturitě právě jako Au Pair. Teď už tady studuji. Hlavní důvod byl se naučit pořádně anglicky a zažít něco, o čem pak jednou budu moct vyprávět vnoučatům.

Jak dlouho a v jakých státech jsi byla v USA jako au pair? O kolik jsi se starala dětí?

Au Pair program je maximálně na dva roky a já jsem po roce změnila rodinu, abych poznala jak východní, tak západní pobřeží USA.

První rok jsem prožila ve státě New York v mestěčku Pelham asi 20 minut vlakem od Manhattanu. Upřímně to byl celkem šok, jelikož pocházím z malé vesničky na Valašsku, kde zná každý každého. A najednou jsem se ocitla úplně sama ve městě, které má stejný počet obyvatel, jako celá Česká republika.

V New Yorku jsem se starala o dva malé kluky – 6 let a 4 roky. Byli to miláčci, ale byl to ze začátku celkem oříšek, jelikož jsem anglicky uměla říct tak maximálně jak se jmenuji.

Druhý rok jsem strávila na východním pobřeží v ve městě městě Seattle, ve státě Washington. Chtěla jsem vyzkoušet něco nového a měla jsem měla na starosti dva puberťáky – 13 let a 11 let.

Rozhovor s Terkou

 

 

Jakou agenturu jsi pro au pair program vybrala a jakou jsi měla zkušenost? Doporučila bys tuto agenturu ostatním?

Vybrala jsem si agenturu Cultural Care , jelikož má pobočky i v USA, na rozdíl od agentur Student Agency nebo Cool Agent, které vás v US „předají“ jiné americké agentuře. Byla jsem mile překvapena, jelikož emailová komunikace byla velice rychlá a na osobní schůzku jsem musela jen jednou.

Všichni byli moc milí a ochotní – jak v ČR, tak i pak v Americe. Taky se mi líbilo jejich pojištění přímo navržené pro Au Pair, takže můžu jen doporučit!

Jak dlouhý je proces hledání hostitelské rodiny a co obnáší? Jak dlouho jsi čekala na odlet od počátečního rozhodnutí vyjet do USA jako au pair?

Proces hledání hostitelské rodiny se může hodně lišit, někdo může najít rodinu za pár týdnů, někdo za půl roku. Podle mě záleží na tom, jak pečlivě má budoucí Au Pair vyplněný profil a jaké má zkušenosti/reference. Já jsem byla ještě ve čtvrťáku, když jsem začala s přihláškou a dřív něž po maturitě jsem odletět nemohla (maturita je podmínkou programu).

Nicméně jsem si všechno začala zjišťovat v září, v listopadu jsem měla osobní schůzku na pobočce, v prosinci vyplněný profil a v lednu jsem už měla rodinu. V dubnu jsem byla pro víza v Praze na ambasádě, koncem května jsem odmaturovala a týden na to odletěla do USA. Takže od mého počátečního rozhodnutí to bylo cca 7 měsíců.

Rozhovor s Terkou

Zkus vyjmenovat pár věcí, na které by si měli dát holky/kluci pozor při hledání hostitelské rodiny.

Určitě bych chtěla doporučila, ať si budoucí Au Pair promluví s předchozími Au Pair co už u dané rodiny byli.

Myslím si, že důležitou otázkou při vybírání rodiny je, zda má Au Pair večerku (nebo večerku na auto). Kolikrát jsem slyšela, že Au Pair večerku danou neměla, ale její auto ano, takže stejně musela být ve 21:00 zpět.

Ještě bych chtěla upozornit na různá náboženství, jelikož třeba v NYC je hodně židovských rodin, které neslaví Vánoce atd., tak by bylo dobré se ujistit jak to chodí, aby pak slečna/kluk nebyli zklamaní.

Další důležitou položkou pro mě bylo, jestli budu součástí rodiny, nebo spíše jen zaměstnanec. Hodně rodin totiž bere své Au Pair i na dovolené, což je určitě super, jelikož se podíváte na různá místa.

Dá se snadno cestovat v rámci au pair programu? Kde jsi cestovala ty? Popřípadě místa, která bys doporučila navštívit.

Určitě se dá procestovat hodně, ale to ovšem záleží na pracovním vytížení, které je samozřejmě u každé rodiny individuální. Au Pair má zákonem nárok na 2 týdny dovolené za rok a na konci programu můžete zůstat ještě 30 dní v USA a cestovat, je to tak zvaný cestovní měsíc. Já třeba ještě měla volný každý víkend, takže jsem toho stihla celkem dost.

Za ty moje dva roky jako Au Pair jsem navštívila celkem 27 států. Taky jsem měla možnost podívat se do Mexika a Kanady. Kanada je totiž jen 3 hodiny autem od Seattlu. Amerika je hrozně veliká, takže bych tu donekonečna vyjmenovávala všechna místa, která stojí za to. Ale jelikož tu jsou jak pláže, tak pouště, tak hory, tak města, tak si tu určitě každý najde to své!

Rozhovor s Terkou

V kolika letech si vyjela do USA jako au pair? Co ti dal au pair program?

Jak už jsem zmínila, vyjela jsem v 18 letech, hned po maturitě. Au Pair program mě hrozně změnil a otevřel mi oči. Neskutečným způsobem jsem si zamilovala cestování, chození po horách, naučila jsem se pořádně anglicky, získala kamarády z různých koutů světa a naučila jsem se být samostatná. Určitě nelituji a doporučuji každému!

Musíš jako au pair platit v USA daně?

Ano. Je to cca 10 % z výdělku, což ale není tak strašné, jelikož kapesné, které týdně dostáváte $195,75 (cca 4.500 Kč) jsou jen pro vás. Ubytování a jídlo máte zdarma u rodiny, takže je to opravdu jen na osobní útratu.

Byla jsi s au pair programem spokojená/splnil tvá očekávání? Doporučila bys ostatním vyjet jako au pair?

Au Pair program je něco úžasného a ani nedokážu vyjádřit, kolik moc mi to dalo. Jak zkušeností, tak zážitků. Viděla jsem polární záři na Aljašce, stihla prohrát peníze v Las Vegas, vidět Hollywood nápis v Los Angeles, letět helikoptérou nad Manhattanem, nebo se potápět se želvami na Havaji. Splnily se mi sny, takže kdo má sen jet do USA a něco zažít, určitě doporučuji!Rozhovor s Terkou

O tvé au pair zkušenosti mluvíme v minulém čase. Už víme, že teď v USA studuješ. Co a v jakém státě studuješ? jak si se ke studiu v USA dostala?

Zůstala jsem studovat v Seattlu, jelikož jsem si to tu zamilovala (a taky jsem se tu zamilovala). Tak nějak podvědomě jsem věděla, že chci jednou na vysokou, jen jsem nevěděla, co chci studovat.

Jednoho dne mi pak moje hostitelská rodina nabídla, že pokud budu chtít jít na vysokou do USA, tak u nich můžu zůstat bydlet. Tudíž jsem nad tím začala uvažovat a jelikož jsem měla našetřené peníze na školné, tak jsem se rozhodla zůstat. Vybrala jsem si obor business, jelikož je to rozsáhlé téma a dá se říct, že s tím můžu pak dělat cokoli.

Šla jsi do USA studovat přes agenturu, nebo sama na sebe? Jaké máš jako student víza? Přibliž nám prosím, ve zkratce proces získání víza pro studium v Americe.

Jsem tu sama na sebe. Proces získání víz nebyl tak těžký, jak jsem čekala. Je to jen hodně stresující, protože jakmile se úředníkovi nelíbíte, tak vás do USA znovu pustit nemusí.

Po Au Pair programu jsem letěla na 3 měsíce zpět do ČR, kde jsem získala studentská víza F-1. Musela jsem zodpovědět na pár otázek, mít všechny dokumenty o přijetí na školu v USA a hlavně výpis z banky o tom, že mám dostatek financí. Na školách v USA se totiž platí školné a nejsou to bohužel malé částky.

Rozhovor s Terkou

Můžeš v USA jako student i legálně pracovat?

Ano, je povoleno 20 hodin týdně v kampusu školy, ale je celkem těžké něco najít, jelikož např. v mojí škole je okolo 70 % mezinárodních studentů a všichni se snaží něco najít.

Máš jako student v Americe nějaké výhody v běžném životě? Mění se pro tebe nějaká sociální pravidla, když porovnáš i s au pair programem?

Mně to asi tak nepřijde, jelikož stále bydlím u hostitelské rodiny. Jako student ale mám nárok na slevy v některých obchodech, což je určitě výhoda, která stojí za zmínku. Taky už mi je 21 let, takže jsem konečně dospělá a pustí mě všude. Tady se to hrozně moc hlídá a jelikož jako Au Pair jsem byla ještě „dítě“, tak mě nepustili ani na stadion kde se bruslilo, jelikož se tam prodávalo lahvové pivo.

Jaká úroveň angličtiny je podle tebe potřeba na studium v USA? Byla jsi díky au pair programu na studium v angličtině dostatečně připravená?

Dva roky v USA jako Au Pair mi hodně pomohly k tomu se na vysokou vůbec dostat. Dělala jsem test (TOEFL), který sloužil jako přijímačky. Nyní začínám můj druhý semestr na vysoké a stejně nerozumím úplně všemu, jelikož třeba v účetnictví je hodně termínů, které jsem jako Au Pair nikdy neměla šanci slyšet.

Ale když se chce, všechno jde – na své první vysvědčení tady jsem měla samé jedničky, tak snad to tak půjde dál a snad se dočkám i nějakého stipendia.

Rozhovor s Terkou

Co na Americe máš ráda a co naopak ráda nemáš? Je něco, co ti v USA chybí?

Když jsem poprvé do USA přiletěla, byla jsem taková znechucená – všechno předražené, jídlo hrozné, nikomu jsem nerozuměla a chtěla jsem zůstat maximálně na rok.

Během toho roku jsem ale začala poznávat USA víc a díky cestování a poznávání různých lidí jsem si to tu zamilovala. Samozřejmě, nic není jen růžové a jsou tu věci, které mě stále štvou. Například minimální rodinný život, systém daní, placené školy a zdravotnictví. USA je jeden velký business, ale zase je tu více možností, co se týče kariéry/práce.

Co mi v USA chybí nejvíc je rodina a kamarádi, pořádné jídlo a český humor. Každá země má své plusy a mínusy, nicméně mého rozhodnutí odjet určitě nelituji a kdo ví, kam mě to posune a kde budu za pár let. 🙂

Děkujeme Terko za rozhovor a otevřenost. Přejeme samé jedničky i nadále a hodně úspěchů v životě!