Podnikat lze dnes prakticky na jakémkoliv místě světa. Založení firmy v zahraničí není ničím výjimečným ani příliš složitým. Tak proč to nezkusit právě v USA. V zemi, kde zakládání společností není nic neobvyklého, a kde firmu můžete založit, aniž byste byli jejím rezidentem.

Podmínky pro založení společnosti v USA

Podmínky založení se liší podle toho, jaký stát si vyberete. Velmi oblíbenými a hojně využívanými státy pro offshore podnikání jsou například Delaware, Nevada, Arkansass nebo Oregon.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ firmy a stát založení, zpravidla vždy budete potřebovat informace o zakladateli či zakladatelích. V případě, že se jedná o fyzickou osobu, je nutné si připravit:

  • kopii mezinárodního cestovního pasu, pro jistotu i dalšího dokladu totožnosti,
  • své jméno, příjmení, datum a místo narození,
  • adresu trvalého bydliště.

Pokud firmu zakládáte jako osoba právnická, je k těmto náležitostem ještě potřeba přidat různé dokumenty o firmě. Ty obsahují například stanovy nebo zápisy ze schůzí.

Dále je vždy nutné poskytnout název společnosti a předmět jejího podnikání. Asi nemusíme připomínat, že všechny dokumenty musí být přeloženy do angličtiny a úředně ověřeny. Nezbytnou je také americká adresa firmy. Tedy místo, kam vám může chodit pošta. Pokud se v Americe zrovna nenacházíte, je nejlepší využít třeba virtuální kancelář.

Podmínkou je také otevření amerického bankovního účtu. Ten si můžete nechat otevřít ve chvíli, kdy obdržíte IEN. Tedy číslo vaší firmy. To je obdobné jako naše české IČ.

Při založení stojí za zvážení využití agentů. Ti si sice účtují poplatky, nicméně vám odpadne spousta starostí a rovnou budete vědět, co při zakládání firmy bude potřeba.

Druhy firem v Americe

Pokud váháte, jaký druh firmy v Americe založit, pak stojí za zvážení ty nejčastější a nejjednodušší možnosti. Asi nejznámější firmy v USA, které si cizinec může založit, jsou společnosti LLC nebo INC. Každá z nich má své výhody i nevýhody.

INC korporace

INC společnost, která je podobná české akciové společnosti, přináší pro podnikatele hned několik výhod. Nejenže je to forma společnosti, která se může pyšnit vysokou prestiží i seriózností. Přináší také několik možností svého využití. Se společností INC můžete podnikat, vlastnit nemovitosti či držet akcie a obchodní podíly. Své využití nalezne tato společnost také v holdingu.

Založení INC korporace trvá pár dní až několik měsíců. Za akcionáře i ředitele INC je považován ten, kdo o založení požádal. Je ale možné využít takzvaného jmenovaného akcionáře i ředitele. Díky tomu tak zakladatel nebude figurovat na žádných dokladech ani v obchodním rejstříku. Dostane se tak do úplné anonymity.

Povinností při zakládání je stanovení alespoň jednoho ředitele, akcionáře a sekretáře. Těmi vždy musí být fyzická osoba. Výjimkou je ředitel, který, v určitých případech může být i právnickou osobou. To platí ale pouze ve chvíli, kdy se zároveň objevuje i jiný ředitel jako fyzická osoba.

LLC společnost

Nejjednodušší variantou pro ty, kdo nejsou americkými rezidenty, je společnost LLC. Limited Liability Company je možné založit například ve státě Delaware. Založit si ji může jedna nebo více jak fyzických, tak také právnických osob. Ředitel firmy může být zároveň také majitelem. Lze využít i takzvaného nominee ředitele nebo majitele Zakladatel firmy tak oficiálně nemusí nikde figurovat.

LLC společnosti nemají povinnost vést účetnictví a následně jej předkládat. Zároveň jsou vedeny jako osobní společnosti. Společníci tak neručí za jejich závazky. Další výhodou je, že není stanovena žádná minimální výše základního kapitálu.

Pokud si zřídíte LLC ve státě Delaware, standardně zaplatíte 90 amerických dolarů.

Převod peněz do USA

transferwise převod peněz

Zahraniční posílání peněz do USA je vhodné řešit skrze Transferwise, který je levnější než posílání peněz přes banky. Jedná se o P2P posílání peněz, díky kterému se vyhnete vysokým bankovním poplatkům za zahraniční převody.

Offshore firma a daně

I firma v USA může být pro podnikatele daňový ráj. Je to především proto, že mezi Amerikou a Českou republikou platí zákaz dvojího zdanění. Ohromnou výhodou tedy je, že pokud si v Americe zřídíte offshore firmu, pak se vás, jako zahraničního podnikatele, netýká žádné placení daní z příjmů. Licenční poplatky či dividendy jsou pak zdaňovány 30% daňovou sazbou.