Ať už vyrážíte do Ameriky jako turista, či třeba za studiem nebo prací, může se vám stát, že vám na místě dojdou finanční prostředky. Co s tím? Posílání peněz do USA není v současnosti nijak složité. Máte na výběr různé možnosti podle situace.
Jak se platí v USA
Americký dolar zná každý. Je to přeci nejpoužívanější měna ve světovém obchodu. Před odletem do USA si snadno proměníte koruny na dolary v každé směnárně. Kurz kolísá kolem 21 Kč za 1 USD.
Drobné se vám budou hodit např. při drobných nákupech. Např. mince v hodnotě 25 centů, tzv. quarter, se používá jako záloha do košíků v obchodech. Nicméně, Američané platí všude kreditními kartami. Takže pokud se chystáte rozměnit v obchodě stodolarovou bankovku, můžete narazit na problém.
Možnosti posílání peněz do USA
Pokud už máte zkušenost s tím, jak poslat peníze do zahraničí, jistě víte, že samotný převod se vám může prodražit. Musíte si hlídat poplatky za převod a také nabízené směnné kurzy.
Dále by vás mělo zajímat, jak dlouho trvá převod do zahraničí. Podle služby, kterou zvolíte, může druhá strana čekat na peníze několik minut nebo i pár týdnů.
Mezi nejrozšířenější způsoby pro převod peněz do USA patří:
- klasický zahraniční bankovní převod,
- využití různých online služeb,
- zasílání hotovosti pomocí WesternUnion.
Při mezinárodních obchodech se často využívají také služby devizových společností, které v tomto článku necháme stranou. Mimochodem, i když i v dnešní době je možné poslat peníze pomocí poštovní poukázky, při posílání peněz do USA u České pošty nepochodíte.
Bankovní převod do USA
Při platbě na účet v USA v dolarech není možné využít tzv. SEPA platbu. Peníze můžete poslat jen standardní platbou do zahraničí.
Posílání peněz do zahraničí skrze bankovní platby je velmi jednoduché. K odeslání příkazu můžete u většiny bank použít své internetové bankovnictví. Budete potřebovat znát úplné jméno či název příjemce, jeho přesnou adresu, číslo účtu a mezinárodní kód banky (tzv. BIC). Některé americké banky jej však nepoužívají a místo něj se zadává číslo Americké bankovní asociace, tzv. ABA routing number. Jde o mezinárodní clearingový kód, kdy banka má pro každou svou pobočku vlastní číselné označení.
Nevýhodou bankovních převodů jsou poměrně vysoké poplatky. Ty se liší podle jednotlivých bank a taky převáděné částky, většinou jsou v řádech několika stovek, můžete ale zaplatit i 1 500 Kč za jeden převod.
Některé banky dovolují odesílateli peněz, aby si vybral, kdo bude poplatky hradit. Režim SHA znamená, že příjemce i plátce hradí každý poplatky své banky. Zvolíte-li možnost OUR, budete plátce hradit poplatky za sebe i příjemce. Při jednání s americkými partnery může být zvolení možnosti OUR podmínkou obchodu. Situace, kdy hradí všechny poplatky příjemce (tzv. BEN), není v praxi běžná a většina bank ji ani neumožňuje.
Je-li prováděna platba do zahraničí, je nutné si hlídat také směnný kurz, který si stanovuje banka. Ta na něm rozhodně nechce být škodná.
Při zadání příkazu můžete standardně očekávat, že příjemce peníze obdrží třetí den po převodu. Může se však stát, že na peníze bude čekat i týden.
Posílání peněz do USA skrze online služby
Nechcete-li využít převod pomocí zahraničí bankovní platby, lze transfer provést některou z online platforem. Pro platby do USA se často využívá Wise, PayPal, Revolut či CurrencyFair. Existují ale i mnohé další. Jejich výhodou jsou často nižší poplatky než u bankovního převodu a výhodnější směnné kurzy. Převody jsou také rychlejší, někdy dokonce ještě v ten samý den.
Odradit vás může skutečnost, že některé platformy fungují pouze v angličtině. U těchto společností si musíte také založit účet a naučit se peníze posílat přes jejich internetové rozhraní. To je však často docela intuitivní. Kromě čísla účtu příjemce je nutno zadat zvláštní variabilní symbol, tzv. referenci platby.
Příklad: Posílání peněz do USA skrze účet Wise
Nejprve si online vytvoříte u společnosti Wise účet. To vám zabere několik minut. Následně zadáte částku a místo, kam ji chcete odeslat. Wise vám vypočítá, kolik vás bude převod stát a jak dlouho bude trvat.
Následně zadáte informace o plátci a příjemci a provedete svou identifikaci. Peníze jsou zasílány buď na účet Wise, který má příjemce vytvořen, nebo na jeho bankovní účet. Příjemce tedy Wise mít nemusí.
Zaplatit za převod můžete svou debetní či kreditní kartou nebo bankovním převodem.
Převod peněz do USA s WesternUnion
Každému se může stát, že se v zahraničí dostane do úzkých. Pro případy, kdy potřebujete peníze urgentně či příjemce nemůže z nějakého důvodu disponovat se svým bankovním účtem, lze využít služeb Western Union.
Služby Western Union najdete na vybraných pobočkách České pošty. V USA najdete pobočky všude možně např. v trafikách či obchodech.
Převod můžete uskutečnit osobně v hotovosti na pobočce, případně online. V řádu několika minut budou pak připraveny k vyzvednutí na pobočce v USA. Podmínkou je, že příjemce zná kontrolní číslo pro vyzvednutí částky. Peníze je možné převést i na účet příjemce, případně na jeho mobilní telefon.
Daní za rychlost jsou vysoké poplatky, kdy můžete zaplatit i přes tisíc korun. Pro svou rychlost a relativní anonymitu je WesternUnion využívána nejrůznějšími podvodníky pro vylákání peněz. Dejte si proto pozor a peníze tímto způsobem zasílejte jen lidem, které znáte.
Převod peněz z USA do ČR
Pokud potřebujete zaslat peníze z Ameriky do Česka, můžete postupovat obdobně – tedy využít bankovní převod, zaslat hotovost skrze WesternUnion, anebo využít Wise či obdobnou online službu. Internetové platformy vycházejí většinou nejvýhodněji a rozhodně je můžeme doporučit, zejména pokud posíláte peníze častěji.