Adéla vyrazila do USA jako au-pair do Connecticutu (mezi Bostonem a New Yorkem) na východním pobřeží USA. Nejtěžší bylo prý první rozhodnutí. Týden je pracovní, víkendy volné, a tak toho Adél už stihla procestovat skutečně hodně. Přečtěte si, co všechno můžete zažít a jaké zkušenosti a zážitky nasbírat během jednoho roku v USA.

Ahoj Adél, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

Ahoj! Mám se dobře, děkuji za optání! 🙂 Moje jméno je Adéla Hájková, je mi 27 let a pocházím ze Středočeského kraje. 🙂 Úplně nevím co bych o sobě řekla, jsem obyčejná holka co má ráda trávení času s mým přítelem, s rodinou a přáteli, mám ráda procházky, sledování filmů a seriálů a cestování. Mým největším koníčkem je cestování a proto jsem se v minulém roce rozhodla radikálně změnit můj dosavadní život a přestěhovat se na rok do USA jako au pair. 🙂

Co bylo pro tebe nejtěžší při rozhodování vyrazit jako au-pair do USA? Co tě naopak velmi lákalo?

aupair profil adélaNejtěžší rozhodně bylo sdělit moje rozhodnutí příteli, se kterým jsem tehdy měla vztah 8 let. Hrozně jsem se bála, jaká bude jeho reakce. Samozřejmě, že se mu moje rozhodnutí nelíbilo, ale tehdy mě dost podpořil a řekl mi, že je důležité následovat svoje sny (náš vztah odloučení vydržel a jsem za to nesmírně šťastná 🙂).

Další nejtěžší věc bylo rozhodování, co vlastně bude, až se po roce vrátím. Měla jsem doma vše – byt, práci, rodinu a přátele.. No prostě stabilitu. Jenže přes to všechno jsem stále cítila, že potřebuji změnu, udělat nějaký radikální krok, který mě posune. Navštívit USA byl můj největší sen od dětství a au pair program byl skvělou příležitostí, jak si svůj sen splnit!

Představa, že se mi splní můj sen a podívám se do USA to bylo to, co mě nejvíce lákalo. A tak jsem prostě jednoho deštivého dne po práci, kdy jsem měla fakt hrozný den, zavolala do agentury a bylo to!

O kolik dětí se staráš a jak probíhá tvůj pracovní den a týden?

Po dodělání mého au pair profilu a nevydařených kontaktech s několika rodinkami jsem si nakonec zvolila rodinu s 5 dětmi. 😀 Vím, je to hodně, ale když si prostě s někým “sednete,” tak to asi tak má být a já upřímně neměla veliké požadavky na počet dětí.

Starám se o 2 holky (věk 4 a 12 let) a o 3 kluky (věk 6, 8 a 10 let).

Můj pracovní den většinou vypadá tak, že ráno cca 2 hodiny hlídám nejmladší holčičku. Program je vždy na mě takže chodíme například na dětská hřiště, do zábavního centra, do aquária a nebo jsme prostě jen doma a sledujeme televizi. Holčičku hlídám jen, když host maminka potřebuje dojet na nákup nebo něco zařídit protože host maminka je doma a nepracuje, takže jsme na děti vlastně 2. 🙂

Poté mám volno než začnou dětem mimoškolní aktivity takže obvykle chodím na procházky, sleduju filmy nebo volám s přítelem, rodinou a přáteli. Děti mají po škole hodně aktivit (lední hokej, fotbal, basketbal, jízda na koni, tenis,…).

Jakmile se tedy vrátí ze školy (přibližně 15:00), začíná pro mě a pro mou host maminku rozvážení je po jejich aktivitách. Vždy se dopředu s host maminkou domluvíme, kdo koho a kam poveze. Lední hokej je pro děti aktivita číslo 1 takže mají skoro každý den trénink. Já většinou vozím kluky na lední hokej a pak se vracíme domů třeba okolo 19. nebo 20. hodiny.

O víkendech většinou nepracuji (jen někdy, host rodiče musí vzít kluky na hokejový zápas a nejstarší dcera má například basketbalový zápas tak mě rodina požádá o pomoc s nejstarší dcerou). Víkendy tedy dost využívám práce na cestování a poznávání nových míst. 🙂

Jaké jsou odměny, finanční či jiné benefity, které jako au-pair dostáváš v USA?

Jelikož jsem měla mnoho zkušeností s dětmi ještě před au pair, jsem tzv. Extraordinary au pair což znamená, že moje týdenní mzda je 250 USD. Můžu si samozřejmě přivydělat hlídáním dětí například přes noc.

Další benefit je rozhodně auto, které mám jen pro sebe (to každá rodina nenabízí). Věřte mi – abyste se v USA někam dostali, rozhodně potřebujete auto! 😀 Jako další benefit mám kartu na benzínku, kterou využívám na zaplacení benzínu.

Ačkoliv se to nezdá, mám celkem dost volného času a to je pro mě také extra benefit! Moje host rodina je opravdu moc milá a kdykoliv s něčím potřebuju pomoct, něco zařídit, volno navíc apod. tak mi vždy jsou nápomocní a vyjdou mi vstříc (což také dělám i já).

Jaký je život v Connecticutu?

Nejsem si jistá, jak bych popsala život v Conneticutu.. Obecně mi přijde, že lidé v Americe jsou více uvolnění, přátelštější, usměvaví, podporující a ochotní pomoct jeden druhému. Což zažívám i tady v Connecticutu ale všechno má svojí stinnou stránku – občas mi tu lidé přijdou trochu vystresovaní (hlavně na silnicích 😀) a v některých případech povrchní (občas se mi zdá, že se předhání v tom, kdo má talentovanější a lepší dítě apod.).

Jinak Connecticut má krásnou přírodu a já, která miluje procházky, tohle opravdu oceňuji. 🙂 Navíc ve městě, ve kterém bydlím, je pláž takže vlastně na jedné straně jsou lesy, parky, vodopády apod. a na druhé straně je pláž. Takže podle počasí a nálady si vždycky můžu zvolit, na jakou stranu se vydám.

Moje město má také hrozně možností, kam zajít – nákupní střediska, kavárny, restaurace, bary, fitness apod. Takže můžu říct, že co se týče těchto věcí, tak mi tu nic nechybí. 🙂

Našla jsem si tu také přátele, se kterými se scházím, když mám volno. Většinou podnikneme nějaký hike nebo se u někoho sejdeme doma a nebo jen tak posedíme na pláži, v kavárně apod.

Co je na práci au-pair asi nejvíce obtížné?

Samo o sobě starání se o 5 dětí je někdy náročnější. 😀 Asi nejvíce obtížné mi přijde, když děti nemají dobrou náladu, jsou unavené a nic se jim nechce dělat což znamená, že se jim nechce ani na mimoškolní aktivity. Pro mě to znamená, že se musím připravit na přemlouvání dětí s tím, že to možná vyvrcholí v pláč a vztek. 😀

Další, co mi občas přijde obtížné je situace, kdy každý chce hrát jinou hru a samozřejmě chtějí, abych se do hry zapojila i já – to je pak na místě vysvětlování, proč se nemůžu “rozpůlit.” 😀

Navíc jeden z kluků si rád vymýšlí svá vlastní pravidla a nakonec to končí tím, že se děti pohádají a někdo většinou uteče s pláčem (to samé, když jeden například omylem uhodí toho druhého při hře) takže zase nastává vysvětlování a přednáška o dobrém chování. Asi by to pro mě nebylo tak těžké, kdybych mohla mluvit česky – prostě v angličtině, když neznáte všechny slovíčka, je to vysvětlování horší.

Pak také vnímám jako obtížné uspat děti když je občas hlídám večer. Dva nejmladší kluci a nejmladší holčička mají společný pokoj takže většinou, když je konečně dostanu do postele, si chtějí hrát a povídat i když už by měli dávno spát. To už pak je na místě trochu zvýšit hlas, což nerada dělám. 😀

Jaká je americká angličtina? Prozradíš nám s jakou úrovní angličtiny si do USA vyrazila a jak rozumíš a mluvíš anglicky teď? Jak rychlá křivka učení angličtiny je v USA, když pracuješ jako au-pair?

Americká angličtina je rozhodně pro mě horší na porozumění, než britská. Odjakživa jsem se učila britskou angličtinu a když jsem přijela do USA tak mi přišlo, že všichni hrozně “polykají” slova. Takže jsem měla problém rozumět.

Než jsem odjela do USA moje angličtina byla na opravdu nízké úrovni (A2?) protože po střední škole jsem se jí už vůbec nevěnovala a používala jsem jí jen tehdy, když jsem někam cestovala (a to mi 1x až 2x za rok opravdu nepomáhalo si udržet angličtinu).

Po pár měsících v USA jsem si ale začala všímat rozdílů ve své výslovnosti, v porozumění a také ve slovní zásobě. Teď už dokážu mluvit skoro o čemkoli (samozřejmě pořád s omezenou slovní zásobou).

I jsem na sobě začala vnímat, že se nebojím zeptat, když něčemu nerozumím (to byl můj dřívější problém protože jsem se za svojí angličtinu styděla). Takže křivka učení angličtiny v USA je opravdu rychlá při práci au pair. Je to hlavně kvůli tomu, že jste v každodenní interakci s host dětmi a s host rodiči, se kterými prostě musíte mluvit.

Každá au pair také musí absolvovat kurz (jsou různé druhy ale nejvíce au pairs si volí anglické kurzy), které vám mohou s angličtinou výrazně pomoct také.

Jak zvládáš balanc pracovního a soukromýho života? Máš čas na sebe a na nové kamarády? Jaké to je startovat v úplně nové zemi s kamarády, které máš přes oceán daleko?

I když je to občas těžké a děti naléhají, ať si s nimi ještě hraju ačkoliv už mám po “pracovní době,” myslím, že vždy dokážu říct ne a oni to respektují. Důležité pro mě je nabrat sílu a mít také čas sama pro sebe takže balanc pracovního a soukromého života mi, doufám, jde.

Mám čas na sebe i na nové kamarády, se kterými se vídám celkem často. Já jsem typ člověka, co se špatně seznamuje s novými lidmi a tak pro mě byl ten start (co se týče kamarádů) náročnější.

Když jsem přiletěla do USA v polovině srpna, tak moje host rodina byla na letním sídle, kde jsem s nimi trávila zbytek léta a v té oblasti vůbec žádné au pairs nebyly. 😮 Přirozeně jsem si hledala spíše kamarádky mezi au pairs a nejlépe z ČR nebo prostě z Evropy. Využila jsem sílu Facebooku a napsala jsem do pár au pair skupin, že hledám kamarádku na cestování a trávení volného času. Kupodivu se mi pár holek ozvalo a k mému štěstí i au pair z Česka, která přiletěla do Conneticutu cca o 2 měsíce později. Pak přijela další au pair a už je nás tu asi 5. 😀

Jinak s mými přáteli z Česka si voláme, posíláme si zprávy, prostě jsme stále v kontaktu, což je úžasné! Ze začátku jsem se bála, že se odloučíme, ale to se nestalo a jsem nesmírně vděčná za moje přátele v ČR!

Už jsi stihla trochu pocestovat, kde všude jsi byla, co jsi navštívila a co bys doporučila ostatním k navštívení v USA?

V USA jsem už přes 10 měsíců a stihla jsem toho procestovat hodně! Můj největší sen, asi jako každého, bylo Los Angeles. To jsem si splnila v podstatě hned ze začátku pobytu. 🙂 I Když v poslední době vidí LA hodně lidí negativně (hlavně kvůli spousty lidem bez domova a lidmi pod vlivem drog), já jsem si to tam náramně užila! Návštěva LA splnila vše, co jsem očekávala.

Viděla jsem chodník slávy, nápis Hollywood, Universal Studios, Santa Monicu a Malibu a všechny místa za to stály! Rozhodně bych se tam ještě jednou v životě chtěla podívat znovu! Určitě doporučuju si půjčit kolo a projet se ze Santa Monicy na Venice beach, máte z toho hned jiný a krásný zážitek!

Další město, které jsem navštívila a to hned několikrát, byl New York City (bydlím přibližně hodinu a půl vlakem od NY). Nikdy jsem neměla příliš v lásce velká města, což právě New York je ale samozřejmě když už bydlím tak blízko, byl by hřích se tam nepodívat. 😀

V NY jsem navštívila Empire State Building, Top of The Rock a Edge Observation Deck (úchvatné vyhlídky, New York vidíte z úplně jiné perspektivy a máte ho jako na dlani!), Brooklyn Bridge, 9/11 Memorial (národní památník 11. září), Americké přírodovědné muzeum, Wall Street, Times Square, Grand Central Terminal, Central Park a projela se na lodi k Soše Svobody.

New Yorku se přezdívá “město, které nikdy nespí” a je to pravda. Ať jdete v jakoukoliv hodinu, vždy bude v centru hodně lidí. 😀 Upřímně jsem byla vděčná za to, že jsem mohla vidět New York o Vánocích protože to byl jeden z nejhezčích zážitků tady (až na tu zimu 😀) takže určitě doporučuju New York navštívit právě o Vánocích. Ale počítejte s obrovským množstvím turistů (ještě více než normálně v NY bývá).

Dále jsem navštívila Miami. No, co vám budu povídat! V Miami jsem byla v únoru takže přechod ze zimy do tepla mi udělal opravdu dobře! 🙂 Miami je prostě o plážích a nočním životě!

Přes den si spoustu lidí užívá pláže nebo sportuje (je tu hodně volejbalových hřišť, na pláži se cvičí jóga, lidé hodně běhají a jezdí na kole) a večer se všichni prostě baví! 🙂 S kamarádkou jsme si zaplatily plavbu lodí kolem sídel celebrit a musím říct, že stálo za to vidět, v jakých domovech bydlí (nebo kde tráví jen léto) slavné celebrity. Miami určitě doporučuju a to hlavně v zimních měsících. 🙂

Jako další jsem navštívila národní parky. Byl to takový roadtrip s tím, že jsme si s ostatními holkama půjčily auto a vyrazily jsme z Las Vegas směrem Valley of Fire, Zion, Bryce Canyon, Arches, Antelope Canyon, Horseshoe Bend, Grand Canyon a zpět do Las Vegas, kde jsme náš roadtrip zakončily. 🙂 Asi ani nedokážu popsat jak nádherné národní parky má USA! Je to něco, co určitě stojí za návštěvu. Je krásně vidět, jak si příroda dokáže pohrát.

Las Vegas je prostě jiný svět – obrovská kasina představující známá města, zábava, atrakce apod.

Být v USA takovou dobu a nenavštívit hlavní město? Tak to ne! Proto jsem jako další navštívila Washington D.C. Hlavní věc, kterou jsem o Washingtonu věděla a chtěla navštívit byl samozřejmě Bílý dům. Washington je krásné město a lidé, kteří oceňují hezké stavby, památníky a rádi chodí do muzeí, budou určitě z Washingtonu nadšení protože v tomhle směru má co nabídnout!

Doporučuju návštěvu poslední víkend v březnu až první víkend v dubnu protože právě v tomto období probíhá tzv. Cherry Blossom (prostě rozkvetlé třešně v jednom ze známých parků) a opravdu to stojí za návštěvu!

Pak jsem také navštívila město Nashville, což naprosto předčilo moje očekávání. V Nashville je v podstatě známá jen jedna hlavní ulice The Brodway Historic District, kde je jeden bar vedle druhého a spoustu obchodů s kovbojskými klobouky a botami. Z každého baru hraje živá hudba a kdo má rád country hudbu nebo rock ‘n’ roll, ten si tohle město zamiluje. Hodně Američanů sem jezdí za zábavou a právě za dobrou muzikou. Koná se tu spousta “koncertů” v barech, kde si můžete prostě koupit pivo, sednout si, poslechnout si hudbu, zazpívat si a zatančit si. 🙂

Dále jsem navštívila Atlantu, kam jsem jela hlavně kvůli městečku Covington, kde se natáčel můj oblíbený seriál Upíří deníky. Kromě tohoto seriálu se tu, k mému překvapení, natáčelo asi přes 160 filmů. Ačkoliv je to malé městečko, je vlastně hodně známé. Samotné městečko a okolí Atlanty je takové klidné, žádný velký ruch. Doporučuji si tady půjčit auto a udělat si cestu do tzv. Bamboo forest. Ačkoliv se trochu projdete (ale není to nic strašného), výsledek stojí za to – uvidíte moc hezký bambusový les.

Jelikož bydlím v Connecticutu tak jsem samozřejmě procestovala i okolí jako je Rhode Island, New England, Hartford, Springfield, Philadelphie,… Každé místo má určitě něco zajímavého. 🙂 A jelikož má moje host rodina letní sídlo na Long Island, tak by se dalo říct, že jsem viděla i něco málo z tohoto místa. Je to tam opravdu úchvatné a to zejména v létě díky svým plážím! 🙂 Nikdy bych nevěřila, že právě v blízkosti velkého města jako je New York, bude takový kousek ráje!

Jaké máš další plány? Chceš prodlužovat pobyt v USA? Dokážeš si představit, že bys tu žila dlouhodobě?

Moje další plány jsou navštívit Costa Ricu – sem jedeme na dovolenou s mojí host rodinou. Myslím, že to určitě bude stát za to! Jako další plánujeme roadtrip s kamarádkami po Floridě a ráda bych se ještě určitě podívala do San Francisca. Tak doufejme, že se to povede! 🙂

Pobyt v USA bych ráda prodloužila, kdybych neměla v Česku přítele a novou pracovní příležitost – takže ne, prodlužovat pobytu nebudu. Ale určitě se chci do USA ještě jednou v životě podívat a prozkoumat více míst!

Samozřejmě, že když si představím, že bych tu měla svou rodinu, přítele a přátele z Česka, tak si možná dokážu představit žít v USA dlouhodobě. Ale vidím i druhou stranu věci – pokud nemáte dobrou práci a dobré pojištění, je tu život opravdu hodně finančně náročný. Pokud se vám něco stane a budete potřebovat lékařskou péči, můžete se zadlužit do konce života. To samé univerzity, za které musí studenti (potažmo jejich rodiče) platit nehorázné peníze. Další téma je bezpečnost – skoro každý vlastní zbraň a v některých městech je střílení na denním pořádku. Takže když se nad tím tak zamyslím, jsem ráda za můj život v ČR. 🙂

Děkujeme Adéle za rozsáhlý rozhovor a předání tolika tipů pro cestování i sdílení zkušeností s prací au-pair. Hodně štěstí na dalších cestách! Adélu můžete sledovat na Instagramu @aldelaide.hajkova

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

    Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).