Nikča sdílí své zkušenosti a zážitky, když vyrazila pracovat na pár měsíců do USA přes program Camp Amerika. Ten je jednou z nejoblíbenějších možností pro Čechy, kteří chtějí získat práci v USA, vydělat si dolary, pocestovat a především zažít Severní Ameriku nejen jako turista. Co musíte splnit, abyste mohli takto vycestovat, jaká víza potřebujete, jak se žádá o práci, kolik to všechno stojí peněz? Kolik si vyděláte a jaké zážitky na vás čekají?
Ahoj Nikčo, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?
Ahoj, mám se skvěle! A k mému představení: Jmenuji se Nikča, zanedlouho oslavím 21. narozeniny a studuji na Jihočeské univerzitě.
Proč sis vybrala práci na Camp America, co tě na tom lákalo nejvíce? Přemýšlela jsi případně ještě o jiných zemích kromě USA nebo práci v zahraničí obecně?
Pracovat v zahraničí mě lákalo vždy: Velká Británie, Irsko nebo třeba Kanada. Všechno ale vycházelo z mého velkého snu podívat se do USA. Když jsem minulý rok ukončila své první vysokoškolské studium, brala jsem to jako zelenou pro to ten sen konečně uskutečnit.
Věděla jsem o programu au pair, ale to mi přišlo jako moc velké sousto, a tak jsem hledala nějakou alternativu. Brouzdáním po internetu jsem našla agenturu Coolagent a tam i program Camp America. Líbilo se mi, že to je na pár měsíců v létě a taky ta možnost po kempu 30 dní cestovat po USA.
Jak probíhal tvůj výběr agentury? Jak probíhá přihlašování na kemp? Je to hodně papírování? Co všechno je potřeba doložit a připravit?
Na agenturu Coolagent jsem narazila opravdu náhodou na internetu, jak už jsem zmínila. Přihlásit se mě taky podpořil webinář s jiným absolventem tohoto programu.
Prve jsem vyplnila krátký formulář na webu agentury, pak se mi ozvala koordinátorka a poslala mi formulář přímo od agentury Camp America, která tento program zajišťuje. Tento formulář byl dosti obsáhlý. Vyplňovala jsem tam údaje o sobě, jaké mám koníčky, zkušenosti s prací s dětmi (ty nejsou podmínkou, já třeba žádné neměla). Také tam udáváte kontakty na nějaké referenty, kteří vás znají a něco o vás napíší (ideálně učitelé a kolegové z práce). Nahrála jsem tam i své fotky a video o sobě. Tenhle krok je asi nejdůležitější. Musíte se zkrátka umět prodat, aby o vás kempy projevily zájem.
Když jsem měla vše hotové, čekala jsem na nabídku od kempu a následný online pohovor. Já čekala docela dlouho než se pohovor uskutečnil. Asi první dva kempy mi napsaly, ale na odpověď nereagovaly. Až napotřetí mi to vyšlo a přestože podle mě byl pohovor naprosto katastrofální (je to opravdu pracovní pohovor), tak mě vzali.
Když máte potvrzené umístění, je načase řešit víza. Coolagent mi poslal odkaz na formulář na web americké vlády, kde jsem odpovídala na jednoduché otázky o mně pro získání pracovního víza J1. Po vyplnění se naplánovala schůzka na americké ambasádě, kam jsem dorazila, řekla jsem, kam a proč tam letím a kdy se vrátím. Pas mi dorazil i s vízy pár dní po tomto pohovoru.
Koordinátorka z Coolagent mi v tomto hodně pomáhala, když jsem třeba nevěděla, co a jak nebo mi jeden papír, který mi měl přijít poštou, vůbec nepřišel.
Jak probíhal tvůj přílet do USA? Imigrační oddělení, cesta z letiště, první den v USA, jaké jsi měla pocity?
Můj kemp byl ve státě Ohio nedaleko města Toledo, já letěla do Detroitu. Po přistání jsem si vystála dlouhou frontu u imigračního, což byla jen přepážka s pracovníkem, který se mě de facto ptal na podobné věci, jako pracovník na ambasádě. Dal mi razítko a já šla.
Na letišti si mě vyzvedla jedna z vedoucích kempu. První dny byly dost chaotické. Já jsem navíc ještě dorazila kvůli přijímačkám na VŠ o dva týdny později než ostatní vedoucí, které absolvovaly veškeré školení a tréninky (poučení, první pomoc,…). Naštěstí jsem nebyla jediná a spolu se dvěmi holkami z Chile a jednou Britkou jsme to absolvovaly asi ve třech dnech. Byl to celkově šok a trvalo mi dlouho než jsem si zvykla na to, že jsem pryč z domova, od lidí, které znám, v úplně jiném světě. Ale povedlo se!
Jak vypadá tvůj běžný pracovní den v kempu? Popíšeš nám, co máš na starosti, případně jak se tvoje práce měnila v průběhu měsíců?
Můj kemp byl dívčí skautský. Turnusy trvaly týden od neděle do pátku. Holky byly různých věkových kategorií od 6 do 14 let. Na každý turnus jsme byly ve skupince s nějakým tématem.
V neděli ráno jsme se všichni sešly a vymýšlely pro děti rozvrh pro jejich aktivity na celý týden (teambuildingy, art, lukostřelba, bazén, horolezecká stěna, poznávání přírody atd.). Mým úkolem bylo starat se o holky po celý týden. Samozřejmě jsem byla i s jinými vedoucími.
Také jsem si udělala kurz na jištění na horolezecké stěně, takže jsem vypomáhala i jiným skupinám. V pátek odpoledne si pro děti přijeli rodiče a my do večera uklízely. Soboty byly volné a americké vedoucí nás vzaly třeba na baseball nebo do Zoo. Asi v půlce jsme se taky stěhovaly z jednoho kempu do jiného, ten byl poblíž města Cincinnati.
Jaké máš finanční odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?
Je to brigáda, takže je finančně ohodnocená. V mé smlouvě jsem měla min. 1000$ za celý pobyt. Nakonec jsme dostaly ještě 400$ bonusy za dobře odvedenou práci. Za 8 týdnů to není úplně moc, je to spíše takové kapesné pro cestování. V kempu máte ale samozřejmě zajištěné ubytování i stravu zdarma.
Jaké výhody má program Camp America, co bys ostatním vyzdvihnula a na co bys také upozornila budoucí zájemce, aby byly lépe připraveni a nedělali si iluze?
Tak určitě je to skvělá, levná a legální cesta, jak se podívat do USA na delší dobu. Krom zlepšení angličtiny jsem se dost osamostatnila a taky mám kamarádky z celého světa. Na druhou stranu si ale člověk, který se tam vydá, musí uvědomit, že to je opravdu práce a ne letní dovča.
Práce s dětmi byla někdy dost náročná. Navíc jsme byly v přírodě pod stanem bez splachovacích záchodů a bez internetu, takže nějaký luxus taky nikdo nesmí čekat. Ani na vteřinu ale nelituji, všem tohle dobrodružství mohu jen doporučit.
Máš nějaké silné cestovatelské zážitky z pobytu v USA? Stihla jsi ve volném čase trochu pocestovat?
O dni nezávislosti čtvrtého července jsme měli dovolenou i jako vedoucí. Já vyrazila s partou do státu Kentucky do Lake House jedné vedoucí. Z toho mám zážitek, kdy nám v noci došel benzín, z kopce jsme sjely ke křižovatce, tu jsme prosvištěly na červenou, až jsme setrvačností dojely na nějaké parkoviště v cizím městě. 😀
Po kempu jsem také vyrazila do Washingtonu DC a New Yorku jako solotraveler, což bylo super a ještě víc mě to podpořilo v tom být samostatná a nebát se cestovat sama.
Jinak hodně silný zážitek bylo jen to vylézt z metra do ulic Manhattanu a užívat si bolest za krkem při pokusu dohlédnout na vrcholy všech těch mrakodrapů. 🙂
Děkujeme Nikčo za autentický rozhovor, otevřenost a milé sdílení 🙂 Přejeme, ať prožíváš další skvělá dobrodružství, ať to bude v USA, Čechách anebo jinde ve světě.
Nikči dobrodružství a dny v USA i v Čechách můžete sledovat na Instagramu pod @nikca_mikesu
Máte zájem o práci v USA?
Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT.
[contact-form-7 id=“1720″ title=“Agentura Coolagent“]
Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).
- Pobočky: Durďákova 5, 613 00 Brno, 2. patro, kanc. č. 21 (schůzka je možná po předchozí domluvě), jinak je možné si zavolat i přes Zoom/WhatsApp
- E-mail: [email protected] , [email protected]
- Web: www.coolagent.cz