Anička má řadu zkušeností s au-pair, jak z Evropy, tak z USA. Sdílí zkušenosti nejen z práce, ale především ty praktické, které vás mohou také potkat. Jak funguje zdravotní systém v USA a kolik stojí lékařská prohlídka? Stačí 200 USD týdenní kapesné pro au-pairku? A jací jsou Američané jako lidi? Jak au-pairka může vychovávat děti a co musí respektovat od rodičů? Rozhovor plný osobních zkušeností, které vám blíže ukážou nejen práci au-pair v USA, ale také místní život v menším městečku.

Ahoj Aničko, můžeš se nám ve stručnosti představit? Byla jsi na nějakém brigádně-pracovním programu před USA?

Zdravím všechny, jak už z otázky víte, jmenuji se Anna. Je mi 24 a pocházím z malého městečka na Pardubicku. Před USA jsem byla AuPair ve Skotsku a na Islandu, po dobu 6 a 3 měsíce. Momentálně jsem v druhém roce pobytu a byla jsem tu u třech rodinek. S dětmi ve věku od novorozeného miminka po 4 roky.

Jaký to je procházet procesem získání práce au-pair v USA? Je stále poptávka po au-pair v USA?

Celý process je poměrně lehký a já měla opravdu štěstí najít rodinky celkem rychle. První krok je být si na 100% jistý, že au-pair případně bro-pair (au-pair v mužském podání) chci být.

Práce au-pair vám sice dovolí cestovat poměrně low cost, ale přichází s ní i mnoho těžkých situací, které můžou být pro někoho velmi stresující. Z mé vlastní zkušenosti i zkušeností mých přátel vím, že se však dá vše zvládnout a pobyt je opravdu obohacující a dává mnoho zkušeností a skvělých vzpomínek.

Stačí vybrat agenturu přes kterou se do USA chcete podívat a hurá vyplňovat papíry a profil přes který vás rodinky budou kontaktovat. Rodiny v USA hledají neustále nějakou child care, protože školky tu jsem neskutečně drahé. S tím, že z mé zkušenosti rodinek spíše přibývá.

Když jsi měla už zkušenosti jako au-pair, je stále lepší jet přes agenturu do USA anebo lze vůbec odjet na vlastní pěst? Jak to funguje?

Do USA lze vycestovat pouze přes agenturu. V Česku jsou momentálně dvě, pokud vím správně. Coolagent, která spolupracuje s APIA (AuPair in America) a CulturalCare. Já osobně jela přes Coolagent, jejich cena za služby je mnohem více přijatelná a z vlastní zkušenosti jsem naprosto spokojená a jela bych přes ně znovu. Po Evropě jsem jela sama na svoji pěst a rodinky si našla přes FB skupiny.

Z našeho mailování vím, že máš osobní zkušenosti se zdravotní péčí v USA, ale detaily neznám. Prozradíš nám, co se přihodilo a jak vlastně funguje zdravotní systém v USA pro Čechy, kteří takhle odjedou jako au-pair?

Určitě, toto je asi rozdílné podle státu kde žijete. V mém případě Vermont, který je méně obydlený a celková zdravotní péče je trošku více kvalitní. V ceně agentury, kterou si vybere je zahrnuto americké pojištění. Je několik druhů, basic má každá au-pair a případně si můžete připlatit pro premium verze. Já osobně mám basic, které nezahrnuje zubaře a další typy doktorů jako například gynekologie, psycholog apod. S tím se pojí to, že mám velké cestovní pojištění z Čech, které mi pokryje mnoho případných problémů v USA.

Problémy, který jsem tu řešila byla angína, která se mi přeměnila v zánět krčních uzlin a zánět močových cest. Na oba problémy jsem potřebovala antibiotika a jediná a rychlá pomoc tu jsou tzv. Urgent Cares. Což je něco jako pohotovost, ale nejdete do nemocnice. Místo toho jdete do takové menší ordinace, kde X hodin čekáte, udělají vám základní testy jako měření tlaku a kyslíku v krvi a pak podle problému, který řešíte různé testy. Cena téhle menší prohlídky se pohybuje okolo 300 USD a výše, podle kliniky kterou navštívíte. Já musím zaklepat, že naštěstí mě vše platilo pojištění a teď jen čekám na proplacení antibiotik, které mě stály 80 USD. Proto určitě doporučuji nějaké pojištění zajistit, nikdy nevíte, kdy se co přihodí a platit doktory tu je nákladné.

Co se týče zubaře, tuto pomoc jsem vyhledala pouze jednou a klinika, kterou jsem navštívila nabízela první prohlídku zdarma. Moje pojištění toto nepokrývalo a moje české pojištění mi neuznali. V tomto případě bych musela prohlídku zaplatit a zpětně žádat peníze po české pojišťovně.

Jaké vnímáš kulturní rozdíly Čechy a USA? Je něco, co Tě hodně překvapilo? Jaká je realita?

Tak těchto je určitě mnohem víc, než by někdo čekal. Ale rozebírat všechny je na dlouho. Pár největších jídlo, mnoho Američanů neumí vařit a nevaří. Takže pokud se dostanete do rodinky hlavně ve velkých městech můžete čekat hodně take outs a nebo vaření z polotovarů.

Řízení, Američané nejsou nejlepší řidiči které potkáte, ale tak nějak jim to funguje, pro mě jako dobrého řidiče to však byl velký šok čekat i 45 minut na dálničním exitu, protože něco jako zipování tu neexistuje.

Politika, celkově ve světě je toto velké téma. Ale nikdo v tomhle asi není více striktní než Američané, nebo já tu zkušenost nemám.

Supermarkety, v každém supermarketu či lékárně, můžete sehnat prášky všemožného druhu. Paraleny, prášky na alergii, vitamíny, prášky na chřipku apod jsou k dostání na  každém rohu a při nákupu jen předložíte řidičský průkaz, protože musíte být 18+ pro nákup těchto produktů. Na druhou stranu (rozdílné podle států), některé státy nesmí prodávat alkohol v klasickém obchodu a jsou tu pouze samostatné obchody s alkoholem.

A poslední takový velký šok bych řekla, že cestování po USA může být opravdu finančně nákladné. To ale rozeberu více níže.

Jaká je práce au-pair? Co Tě na tom baví nejvíce a co naopak nemusíš?

Práce au-pairky má mnoho skvělých výhod a přinese určitě hodně krásných vzpomínek a naučí člověka se spolehnout sám na sebe, hlavně ve stresujících období. Dá vám možnost cestovat, poznat kulturu nejen USA, ale tím že je USA multikulturní země můžete narazit na kultury z celého světa. Ochutnat jídlo všech kuchyní, prožít americké svátky, vidět krásné národní parky, hory, pláže a zvířata všech možných druhů.

S jistotou mohu říct, že jsem si USA zamilovala a určitě se budu ráda vracet. Jako každá práce má však několik protikladů. Výchova dětí tu je naprosto jiná a mnoho rodin na své děti nemá čas (někdy chuť), takže děti se podle toho chovají.

Další rozdíl je, že se tu vychovává s tzv. jemnými technikami a mnohokrát au-pair nemá možnost disciplinovat děti, protože je to v rozporu s výchovou rodičů a au-pair musí respektovat toto rozhodnutí. Což mi trvalo několik měsíců se naučit a stále s tím mám občas problém toto chápat, avšak respektovat to musím.

Další věc je, že i když jste plnoletý dospělý člověk, žijete pod střechou rodiny a musíte následovat jejich pravidla. Každá rodina má toto nastavenou jinak, takže poté záleží na tom, jakou rodinu si vyberete, ale určitě doporučuji si toto vyjasnit na video hovorech s rodinou před podepsáním smlouvy.

Ve vaší smlouvě máte i možnost Rematche. Což je proces, kterým můžete projít, pokud si s rodinkou po příjezdu nesednete nebo se časem naskytne problém a chcete rodinu změnit. Já si tímto procesem prošla jednou a i když to je velmi stresující proces a tak jsem neskutečně vděčná, že jsem to udělala a našla rodinku, kterou mám teď. Což je nejlepší rodina, kterou jsem si mohla přát a naprosto je miluju.

Jak je to s financemi, odměnami a benefitami au-pairky?

V základu rodina poskytuje ubytování, 3 jídla denně a základní životní potřeby. Tudíž by rodinka měla přidávat peníze i na hygienické potřeby, ale ne všechny toto dělají a často si hledají malé způsoby co a jak vlastně budou platit. Opět, každá rodina má toto nastaveno jinak.

Minimální mzda pro AuPair je 195.75 USD týdně (2023). Rodiny však mohou au-pair dát více peněz pokud chtějí. Benefity, se opět liší, ale z mých informací od ostatních au-pair rodiny většinou platí SIM kartu, poskytují WiFi a musí poskytnou auto nebo kartu na městskou dopravu. Benzín, který spotřebujete na práci s dětmi hradí rodiny, dopravu ve volném čase si au-pair většinou hradí sama.

Týdně dostávat 200 USD se může pro Česko zdá jako hezké množství peněz, v USA se však ceny pohybují jinak. Počítat musíte s tím, že přijedete s jedním kufrem a batohem. Takže značná část peněz spadne na zakoupení základního šatníku na 4 roční období, benzín po okolí a na výlety, případně doprava na nějaké aktivity ve volném čase, sem tam večeře/káva s kamarády. A bum najednou čekáte na další pátek až vám dojde další výplata. Hlavně ve velkých městech toto může být trochu náročné.

Určitě bych však tuto zkušenost neměnila. Žít v cizí zemi, bez stresu z toho, že musím platit nájem, účty a jídlo, je velmi obohacující samo o sobě. Nehledě na to, že rodina/agentura platí i vaší letenku. Peníze si našetřit určitě můžete a nebo si je můžete užít. To už nechám na vás.

Kde právě v USA jsi a jaké to je místo pro dlouhodobý pobyt? Stihla jsi někam pocestovat po USA?

Skoro celý můj pobyt žiji ve Vermontu, na dva měsíce jsem se podívala do Rhode Islandu, kde jsem poté prošla rematch procesem a našla si rodinku opět tu nahoře. Já osobně se tu cítím jako doma a celkově Novou Anglii miluji a neumím si představit žít v jiné části USA.

Jsem ve velmi malém městečku, domek máme uprostřed lesa. A nejbližší obchody jsou 20 minut autem. Tato lokalita není pro každého, ale já jsem se tu našla. Pokud člověk miluje hory, lesy, přírodu, trávit čas venku a aktivně určitě doporučuji zvážit Novou Anglii pro váš pobyt. Pokud jste, ale spíše městský typ, chodíte rádi na párty, nakupovat apod., velká města budou správný šálek čaje pro vás.

Cestování po USA, je krásné, ale po Evropě to je určitě mnohem jednodušší. Agentury rády toto nabízejí, jako krásný benefit, že při au-pair můžete cestovat, každý víkend po různých koutech země a opravdu si to tu užít. To však pravda úplně není. Pokud jste ve více odlehlém místě (jako já), dostat se na letiště trvá i několik hodin, musíte mít auto, to zaparkovat na letišti za vysoké parkovné, poté cena letenek, ubytování v dané destinaci a další. Já osobně cestuji párkrát do roka a rodina mě bere na dovolené s nimi, takže mnoho míst jsem navštívila hlavně s rodinami.

Momentálně mám procestováno 19 států a plánuji pár dalších, než můj pobyt tu skončí. Nejlepším způsobem cestování tu jsou roadtripy, kde můžete za týden projet i 5-6 států a x různých měst. Mezi moje nejoblíbenější patří Nashville, Boston, Florida Keys a mnoho míst v Nové Anglii.

Jaké máš další plány? Už jsi v USA druhým rokem, přemýšlíš třeba nad tím, že bys tu zůstala?

Na tuto otázku momentálně nemám odpověď, protože se stále snažím svoje plány vymyslet. Do Čech se chytám pouze na Vánoce a poté uvidíme, kam mě cesta zavede. Rozhodně, ale neplánuji v Česku zůstávat a žít.

Rozhodně jsem přemýšlela tu zůstat a i hledala způsoby, jak by to bylo možné. Bohužel, moc způsobů, jak v USA legálně zůstat není. Můžete si tu zkusit najít práci a získat pracovní víza, které mají mnoho podmínek a americká firma vás musí sponzorovat. Což je pro mnoho firem nákladné, takže tento způsob může být poměrně stresující a dlouhý. Další možnost je studium, vysoké školy tu jsou však finančně náročné a studentská víza mají mnoho podmínek, které já osobně bohužel nejsem schopna splnit. Další možností je dostat zelenou kartu. Nelegálně bych tu, ale zůstat nechtěla a vůbec to nedoporučuji.

Je něco co bys na závěr doporučila pro někoho, kdo chce vyrazit jako au-pair do USA?

Každý z nás žijeme jen jednou a já se řídím tím, že by si člověk měl splnit sny a nelitovat jednou věcí, které chtěl udělat a neudělal. Udělat ten jeden velký krok, který se může zdát děsivý za tohle všechno hrozně stojí.

Nehledě na všechny negativa, která jsem zmínila, bych tuto zkušenost nevyměnila a šla bych do toho znovu a znovu. Au-parství mě naučilo mnoho věcí o mně samotné, potkala jsem desítky přátel z celého světa, které budu mít po boku do konce života nehledě na to kolik kilometrů mezi sebou máme a mám tisíce vzpomínek a splněných snů, které by se mi z Česka nikdy nepodařily naplnit.

Ať už si vyberete au-parství zkusit nebo ne, doufám, že vaše rozhodnutí vám přinese mnoho radosti a spokojenosti.

Děkujeme Aničce za skvělý a upřímný rozhovor a předání spousty osobních zkušeností. Přejeme ať dál nacházíš nezapomenutelné zážitky v USA! Aničku můžete sledovat na Instagramu @hrdlickova_a_

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

    Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).